Na besluit over modernisering 'A prijzen en si Pol Pot wil onderzoek VN naar Cambodja-hulp interieur KEUKEN Der Berliner Osta de parel onder de aanbouwkeukens. Kopers letten meer op kwaliteit Damiate Pers Omzet Sinterklaasverkoop gelijk Vietnam zou hulp confisceren Supermarkten open op 24 en 31 december NRV-directeur zou meineed hebben gepleegd SFB betaalde 41 miljoen te veel Rechts wint op Ijsland Bezetter VS-ambassade Iran: „Subsidie voor anti-vloekers afschaffen” Thatcher dreigt met EG-acties Twee doden bij aanslag op mariniers VS Excuses Libië „ontoereikend” Bouwmatron. Umuider Courant Grootste blauwe diamant 1979 DI DINSDAG 4 DECEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 4 (Va Verfijnde perfektie en elegance, een onverwoestbare schoonheid van grootmeesters uit een bruisende wereldstad! Schuifladen waarin u kunt staan. Uitschuiftafel zonder poot, waarop u kunt zitten. Bovenkasten waaraan u zich kunt optrekken. Kortom, uitgekiend tot in de finesses en exakt op maat voor u gemaakt. OSTA is onbegrensd in zijn mogelijkheden, u kunt zich er volledig in uitleven. Ze is daarom wél duurder dan elke andere luxe aanbouwkeuken, maar met de hoogste cijferwaardering van het Deutsche Gütezeichen haar prijs méér dan waard I 5 Jaar unieke garantie, op elk onderdeel. Voor bouw en verbouw (Van onze redactie binnenland) BRUSSEL-DEN HAAG. Als de NAVO volgende week woensdag besluit in West-Eu- ropa 572 nieuwe kernwapens te produceren en te statione ren zal de verdragsorganisatie de Sovjet-Unie voorstellen „onmiddellijke onderhande- lingen” te beginnen in het ka der van de MBFR-gesprekken over wederzijdse troepenver mindering in Europa. NAVO- secretaris-generaal Luns heeft dit gisteren meegedeeld. Él I V NAVO wil direct met Moskou praten 1 147,50 Alle gegijzelden worden verhoord ven achter bij de verwachtingen. Naar verluidt is dit in geheel Europa het geval. Het publiek vindt dit speelgoed volgens een aantal detailhandelaren nog te duur. Voor Tandartsen, Specialisten en andere beroepen met praktijkruim te, heeft Osta een subliem program ma Praktijkruimte Meubilair! Kunt u zich een Osta-keuken permitteren? Komt u dan eens kennismaken! U kunt ook telefonisch een afspraak maken met onze heer H.v.d. Meer. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In kringen van de detailhandel bestaat de indruk, dat het publiek dit jaar extra let op prijs en kwaliteit bij de aankopen voor Sinterklaas en Kerstmis. Volgens de meeste winkeliers wordt dit jaar opnieuw vrij laat gekocht. De verwachting is dat de omzet ongeveer op hetzelfde peil zal liggen als vorig jaar. Een van de oorzaken dat de omzet waar schijnlijk niet zal stijgen, is het feit dat veel mensen rond de kerst en jaarwisse ling op vakantie willen gaan in verband met de mogelijkheid van elf vrije dagen achtereen. Hiervoor wordt geld opzij gelegd. Het nieuwe elektronische speelgoed vindt wel aftrok, maai de verkopen blij- De democratische presidentskandidaat Edward Kennedy kreeg gisteren veel kri tiek, nadat bij had gezegd dat het bewind van de sjah een van de gewelddadigste van de geschiedenis is geweest en-dat hij zijn land van miljarden dollars heeft be roofd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington sprak van een onge lukkige verklaring. Woordvoerder Powell van het Witte Huis zei dat de uitlating „een AMSTERDAM (ANP). De Algemene Nederlandse Organisatie voor reisleiders heeft bij de officier van justitie van de Almelose rechtbank een klacht wegens meineed ingediend tegen de directeur van de reisorganisatie NRV-Holiday. Vorige maand diende bij het kantonge recht in Enschede een zaak over een ont slagen reisleidster. Hierbij stond de vraag centraal of de Nederlandse reisorganisa ties reisleid(st)ers in dienst zouden hebben via Zwitserse uitzendbureaus. Hierdoor zouden de wet op het minimumloon, de ontslagwetgeving en de sociale wetten ontdoken kunnen worden. De in Ensche de gedagvaarde NRV-directeur verklaar de tegenover de kantonrechter niets te weten van zogenaamde Zwitserse con tracten. Vootzitter Woudenberg zei giste ren op een persconferentie in Amsterdam over stukken te beschikken waaruit blijkt dat de NRV-directeur wel degelijk van de Zwitserse contracten op de hoogte is en er als werkgever zelfs gebruik van maakt. Woudenberg verwacht dat de Almelose officier op grond van de documenten tot vervolging zal overgaan. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije De a „Eerlij ver is actie. standp actie. 1 ber wi gingen vraagd Het pu ter” st; van d actievr andere zijn bij De S 1 janu werkza zal wc werd v den be verzoet zou wc staken. Deze HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning VE keuri eens de g( is te ’t Wi ning ’t Wi meen len d ten i met dere den hond hebbi getal gema ten o: het b; veren loten’ 'teken fende instei kenin Dm verwijl één uu gehouc geringe Intussen is in Genève bekendgemaakt dat de Verenigde Naties en het Internatio nale Rode Kruis van plan zijn een onder zoek in te stellen naar dergelijke beschul digingen. Ook functionarissen van de Ver enigde Staten, Franse parlementariërs en Thaise autoriteiten hebben de Vietnam beschuldigd. Volgens de Britse liefdadigheidsorgani- satie Oxfam in Singapore zijn er geen bewijzen dat de Vietnamezen bewust het Cambodjaanse volk laten verhongeren. Oxfam is tot dusver de enige westerse hulporganisatie die zowel met de Vietna mese bezetters van Cambodja als met het bewind in Phnom Penh schijnt te kunnen opschieten. Mis ner va politie Heem: kwart De ve werkz; voor 1 richt. Aan tie het ker at dacht Moens ken te man breker Vro wenpr kembe weerkl stratie' |Veld n; trekt c tie var trektijc politie] deelne Kla (Schan avond voor o deelnai Spr< Heems om acl uur vo als geb burenr komen Gra van d fungee durenc ber te Beven tends vooraf numm rie van Buitenlandse Zaken gisteren mee gedeeld. Volgens de woordvoerder van dit minis terie, Hodding Carter, heeft Libië tot dus ver niet zijn verantwoordelijkheid erkend voor de gebeurtenissen van zondag, die naar zijn mening een gevolg waren van een ontoereikende bescherming van de ambassade. Er zou slechts een politie agent op wacht hebben gestaan toen het ambassadegebouw werd aangevallen en in brand gestoken. Het gebouw werd ge deeltelijk verwoest, maar van het diplo matiek personeel liep niemand letsel op. De Amerikaanse ambassade in de Soe- danese hoofdstad Khartoem is gisteren gesloten. -1- Eerder was verklaard dat slechts acht gegijzelden werden verhoord. De bezet ters ontkennen met nadruk dat zij Ameri kanen naar andere plaatsen in Teheran hebben overgebracht om een bevrijdings- actie onmogelijk te maken. Voorzitter O’Neill van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft ver klaard, dat vier landen de sjah willen opnemen. Hij wilde niet zeggen om welke landen het gaat. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Panama heeft een bericht in een regeringsgezinde krant gis teren, dat dit land de sjah onderdak zou willen bieden ontkend. De regering van Venezuela heeft aangeboden te bemidde len in de gijzelingszaak. In diplomatieke kringen in Teheran is vernomen, dat pas over het lot van de gegijzelden zal worden beslist als de uit slag van de volksstemming die in het afgelopen weekeinde is gehouden, bekend is. Bij de stemming zou een groot aantak mensen zijn weggebleven, vooral in gebie den die niet sji-itisch zijn. In sommige provincies is het töt ongeregeldheden gekomen. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is gisteravond een half uur bijeen (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-WASHINGTON-DEN HAAG. Een woordvoerder van de bezetters van de Amerikaanse ambassade in Teheran heeft verklaard, dat alle vijftig gegijzelden worden verhoord in verband met „spionage-activiteiten”. Hij zei over bewijzen te beschikken, dat tenminste twee ambassade-functiona- rissen voor de Amerikaanse geheime dienst (CIA) werkten. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem van de raad werken aan een ontwerp resolutie, waarin Iran wordt opgeroepen de gijzelaars vrij te laten; de VS en Iran worden gevraagd de grootst mogelijke zelfbeheersing aan de dag te leggen; se- cretaris-generaal van de VN, Kurt Wald heim zijn goede diensten aanbiedt om de resolutie ten uitvoer te brengen en de raad voorstelt zich blijvend actief met de kwes tie te bemoeien. Het ontwerp is opgesteld door Nigeria. De Iraanse ex-minister van Buitenland se Zaken Banisadr heeft zijn opvolger Ghotbzadeh fel bekritiseerd, omdat deze niet naar de zitting van de Veiligheidsraad is gegaan. Het internationaal Gerechtshof in Den Haag is vanmorgen een besloten zitting begonnen en houdt vanaf maandag openbare hoorzittingen. Hoge militaire kringen in de Thaise hoofdstad Bangkok verwachten een nieuw Vietnamees offensief van twee divi sies om het verzet van de ongeveer 20.000 overgebleven guerrillastrijders van de Rode Khmer van Pol Pot te breken. Het leger is in staat van paraatheid gebracht omdat de vrees bestaat dat Vietnamese LONDEN (Reuter). Groót-Brittannië kan het besluitvormingsproces in de Eu ropese Gemeenschap gaan verstoren of weigeren zijn bijdrage aan het gemeen schappelijk budget te leveren, indien men onvoldoende tegemoet komt inzake de Britse verlangens ten aanzien van de EG- bijdragen. Dit zei premier Thatcher van daag in het Lagerhuis, waar zij verslag deed van de vorige week in Dublin gehou den topconferentie van de Europese Ge meenschap. De premier liet wel blijken tot een com promis bereid te zijn. Zij zei het voorstel van de andere EG-landen tot het houden van een nieuwe topconferentie over de zaak van de Engelse bijdrage te hebben aanvaard in een „geest van compromis”. Ook deelde de premier mee dat Engeland zijn stoel op EG-conferenties niet onbezet zal laten. SAN JUAN (AFP). Drie naar onaf hankelijkheid strevende organisaties op Puerto Rico hebben gisteren samen de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag op een bus met Amerikaans mari nepersoneel, die aan twee personen het leven kostte. Tien anderen raakten gewond. In een communiqué werd gezegd dat de aanslag van gisteren bedoeld was als een „militaire actie tegen een inlichtingenba sis van de Amerikaanse marine”. Verder moest de aanslag een antwoord zijn op de dood, een jaar geleden, van twee Puertori- caanse nationalisten waarvoor de politie verantwoordelijk zou zijn geweest en de WASHINGTON (Reuter). De Libi sche regering heeft de Verenigde Staten haar verontschuldigingen aangeboden voor de aanval van afgelopen zondag op de Amerikaanse ambassade in Tripoli. De Amerikaanse regering wijst de excuses echter als „ontoereikend” van de hand en overweegt stappen die zich kunnen uit strekken tot het verbreken van de diplo matieke betrekkingen. Dit hebben func tionarissen van het Amerikaanse ministe- 14,80 42,60 56,50 f 167,70 220,50 0,75 REYKJAVIK (AFP/UPI). De uitsla gen van de IJslandsè parlementsverkie zingen geven voorlopig het beeld te zien van zetelwinst voor de gematigde Vooruit- gangspartij en voor de conservatieven. De Vooruitgangspartij zou van 12 op 17 zetels komen, terwijl de conservatieven één zetel wonnen en er nu 22 hebben. Sociaal-de- mocraten en linkse socialisten gaan waar schijnlijk drie tot vier procent verliezen. De Vooruitgangspartij en de conservatie ven krijgen samen een ruime meerder heid in het 60 zetels tellende parlement. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. De verdreven regering van Pol Pot in Cambodja heeft vandaag in een radioboodschap de Verenigde Naties opgeroepen functiona rissen naar dat land te sturen om ervoor te zorgen dat de internationale hulp aan de hongerende bevolking ten goede komt. In de boodschap werden de Vietnamezen, die in Cambodja een bezettingsmacht hebben gestationeerd, ervan beschuldigd voedsel en andere hulpgoederen in beslag te nemen. we kernwapens mag worden beslist en niet over de plaatsing. In grote advertenties in enkele dagbla den hebben enkele honderden Nederlan ders de leden van de Tweede Kamer opge roepen niet in te stemmen met de aan schaf van nieuwe NAVO-kernwapens in West-Europa. In één van de advertenties, in het dagblad Trouw, was ondertekend door louter CDA-leden, die een „klem mend beroep” deden op de CDA-Tweede Kamerfractie. Deze advertentie was ondertekend door onder andere Europees CDA-fractieleider Bouke Beumer, voorzitter Klaas de Vries van de AR-jongerenorganisatie ARJOS, oud-AR-secretaris Dick Corporeal, de vroegere AR-voorlichter Piet van Tellin gen en professor dr. J. Verkuyl. Hong Kong blijft de grootste buiten landse speelgoedproducent. De Britse kroonkolonie heeft zich enige tijd gele den op de markt van het radiografisch bestuurd speelgoed geworpen. Zo wor den nu namaakdieren verkocht die kun nen spreken, zitten en andere bewegin gen maken door middel van een zender tje. De Nederlandse speelgoedindustrie zegt lijdzaam te moeten toezien hoe deze artikelen tegen uiterst concurrerende prijzen op de markt komen. Volgens sommigen laat de veiligheid van deze overzeese produkten nogal eens te wen sen over. Van de 572 nieuwe kernwapens, 464 cruise-raketten en 108 projectielen van het type Pershing-2, zijn er 48 cruiseraket- ten in Nederland gepland. Luns verwacht dat de NAVO inderdaad tot het produceren en stationeren van 572 nieuwe kernwapens zal besluiten. De Sov- jet-Unie zal volgens hem overigens pas reageren op de onderhandelingsvoorstel- len van de NAVO als het SALT-2-verdrag ter beperking van de strategische bewape ning door de Amerikaanse Senaat is goed gekeurd. In een vandaag gepubliceerd vraagge sprek met De Volkskrant zegt Luns dat het aantal van 572 volgens militaire des kundigen nog aan de minimale kant is „gezien de ontwikkelingen van de laatste maanden in de Sovjet-Unie”. Volgens Luns zijn de laatste berichten over de produktie van Russische SS-20-raketten „verre van aanmoedigend”. Volgens de defensiespecialist van de ARP, generaal-majoor Von Meyenfeldt, gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie (KMA) in Breda, kan de NAVO zonder problemen minder kernwapens aanschaffen dan de nu geplande 572. Evenals D’66-specialist Brinkhorst zegt Von Meyenfeldt dat in de NAVO-studies tot nu toe vergeten is de atoomprojectie- len van de onderzeeboten van Engeland en Frankrijk mee te tellen, welke projec tielen de Sovjet-Uriie kunnen bereiken. Premier Van Agt -is vandaag voor een driedaagse rondreis naar België, Italië en Engeland vertrokken. Hij wil een laatste poging doen zijn collega’s Maetens, Cossi- ga en Thatcher achter het Nederlandse standpunt te krijgen dat volgende week in Brussel alleen over de produktie van nieu- AMSTERDAM (ANP). Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) heeft de af gelopen twaalf jaar ongeveer 41 miljoen gulden te veel uitbetaald aan WAO-trek- kers. Dit is gebeurd door een rekenfout van een half percent die al die tijd over het hoofd is gezien. Dit heeft het fonds van morgen bekendgemaakt. De fout kwam eind oktober al aan het licht maar de grootte van de schade kon toen nog niet worden vastgesteld. Zowel de interne accountantsdienst als de Socia le Verzekeringsraad is de afwijking in ai die jaren nooit opgevallen. Ook ontvan gers van uitkeringen hebben door het minimale verschil van een half percent niets in de gaten gehad. Dit jaar bedroeg het teveelbetaalde 37,5 cent bij een gemiddelde uitkering van 85 gulden per dag. In totaal keerde het SFB acht miljard gulden uit aan 110.000 WAO- ers. Het fonds zal de te hoog vastgestelde uitbetaling niet veranderen, maar zal voor nieuwe uitkeringen wel een andere bere keningswijze toepassen. AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP). - De supermarkten van de grootwinkelbe drijven zullen op de maandagen 24 en 31 december de hele dag geopend zijn. Dit heeft de Vereniging van Grootbedrijven in Levensmiddelen gisteren bekendge maakt. Eerder hadden de bakkers aange- kondigd op 24 en 31 december open te blijven. De postkantoren zijn daags voor Kerst mis tot 16.00 uur geopend, terwijl ze op oudejaarsdag al om 12.00 uur hun poorten sluiten. Op 24 december vindt er een nor male postbestelling plaats, op 31 decem ber daarentegen kunnen alleen spoedei sende stukken, zoals telegrammen, snel- postzendingen, expresse-brieven en overlijdensberichten, worden afgehan deld. Aanbieden van telegrammen per te lex of telefoon is op beide maandagen continu mogelijk. De PTT waarborgt be stellingen van telegrammen die vóór slui tingstijd op de bestelkantoren zijn. DEN HAAG (ANP). Gemeenteradst en Provinciale Staten moeten de subsidie, kraan voor de Bond tegen het Vloeken dichtdraaien* Dit vinden ongeveer 180 ge- meenteraadsleden, leden van Gedeputeer de Staten en kamerleden van PSP, PPR, PvdA, D’66 en WD. Zij schrijven dit in een gezamenlijke brief aan gemeentera den en Provinciale Staten die de bond subsidie verlenen. De brief werd bekend gemaakt op een persconferentie van het Humanistisch Verbond in Den Haag. De ondertekenaars vinden dat de bond het „principerecht om ongodsdienstig te zijn” heeft aangetast. Aanleiding tot hun ergernis zijn uitlatingen van ds. C. Snoei op een jaarvergadering van de bond in 1978. De dominee pleitte toen voor herin voering van de bede in de Troonrede en het ambtsgebed in de raadszalen. De bond bleek bij navraag de uitspraken van domi nee Snoei te steunen, aldus de briefschrij vers. Het Drents Statenlid de la Rie bracht enige tijd geleden de zaak aan het rollen. Drenthe geeft de bond nu geen subsidie meer, evenals Limburg en Overijssel. legereenheden vluchtende tegenstanders op Thais grondgebied zullen achter volgen. De zesjarige Richard Clarcke uit de Indiase stad Bombay geeuwt verveeld. Veiligheidsagenten omringen hem terwijl hij 's werelds grootste blauwe diamant toont, gevonden in 1600 in een mijn in India, tijdens een galadiner in het Ban- quetting House in Londen. K geweest en zal vanavond om tien uur onze tijd, opnieuw vergaderen. Vijftien leden bedreiging voor de delicate onderhande- lingen” vormen. een gevangenis in het Amerikaanse Florida.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4