Bestuur ijsclub legt functie neer ’n Ei hoort erbij STARS KANSLOOS r KOMEND WEEKEINDE NAAR TITELSTRIJD s J 1181 I» BrolehoU.,raat^WS Uien pttpost Neergeslagen In het kort Gebruik'm goed. Bouwens Autoverhuur Kampervest 23, Haarlem, tel. 312638 EEN GOLF HUREN? Bij Bouwens sturen! Jan Keizer Hypocriet 15 SPORT WOENSDAG 5 1979 DECEMBER en1 >nde y 5 te :w haarlem L onder redactie van Jan van der Nat Alle postcodes, van Aadorp tot en met Zijl- dijk, staan in het post- codeboek. Als u er één keer de postcodes in opzoekt van familie en vrienden en daar een complete adreslijst van maakt, bent u voor altijd klaar. 27,50 per dag, inkl. 100 km en verzekering Excl. BTW en benzine Langere huurtijd op aanvraag X JT1" T TV Bouwjaar Z (€l JV 1979 1 (ADVERTENTIE) t ber in zaalvoetbalcompetitie I (ADVERTENTIES) buitenspel m I u. euren '6 jaat (Van een medewerker) UMOND. In de onderste regionen van het zaalvoetbal beginnen de ploegen zich te roeren. Heijne, een van hen, veeg de de vloer aan met Verhorst Boys: 6-0. IJmond ’73 eveneens in de onderste regio nen, zegevierde met 2-5 over Carrousel. Carillon Boys had het erg zwaar te verdu ren tegen Geldermans, maar wist toch met 4-2 te winnen. Het duel om de eerste plaats tussen Hong Kong Zandvoort en Score Adverti sing werd na een spannende wedstrijd 2-5 in het voordeel van de Haarlemse for matie. van Noordt, zonder te worden aangeval len, doeltreffend uithaalde. Na deze tref fer moest Verhorst Boys nog een tegenval ler verwerken omdat keeper Frans Tana- hatoe geblesseerd uitviel. Peter van Bel len sr. was zijn remplaêant. Uit een van de counters scoorde Jan Sie raad. (1-3). Op dat moment bleek dat U- mond’73 wel degelijk het spel naar zich toe kan trekken. Uit een goede aanval, opgezet vanuit de achterhoede via Piet van der Hulst, belandde de bal bij Jack orgaan Voetbal Totaal in het bijzonder. Citaat: Weliswaar stelt de bond zich niet verantwoordelijk voor niet-gesig- neerde stukken in dit blad, maar het eerste artikel dat de bonzen tegen de haren instrijkt moet nog worden gepu bliceerd. Sportsponsors zijn er op allerlei ge bied. De Westduitse voetbalclub Sport- freunde Oberhausen maakt het echter wel heel bont. De spelers van deze club lopen sinds enige tijd met reclame vooreen begrafenisonderneming. Op de voorkant van het shirt staat het woord „PAX” en de rug is gesierd met een kruis met aren Aland die Jan Sieraad een niet te missen kans bood: 1-4. Jack Aland maakte zelf het vijftal vol. Dat Aad Verhagen het verschil tot drie treffers terugbracht deed niets af aan de verdiende overwinning van IJmond’73. De politie in Noord-Frankrijk is op zoek naar een aantal dieven van straat stenen. Geen gewone stenen, maar de keien, die onderdeel uitmaken van de „hel van het noorden”, bekend van Pa- rijs-Roubaix en de Tour de France. Waarschijnlijk gaat het om handelaren, die de keien als souvenier willen ver kopen. In de Spaanse stad Granada heeft onlangs een zeer bijzondere voetbalwed strijd plaatsgevonden. Beide ploegen be stonden namelijk uit blinde spelers. De bal was voorzien van een belletje. Geldermans-Carillon Boys 2-4 (2-1). Jan Hoogewerf 0-1, Luuk Tromp 1-1 en 2-1, Peter Gerrits 2-2, Frans van Beuningen 2- 3 en Jan Stam 2-4. Een Zuidafrikaanse rechter is zeer mild geweest voor de ex-bokser Mike „De Tank” Schutte, die de maximum snelheid had overtreden. Hij kreeg een boete van 20 rand (ongeveer 50 gulden). Normaal valt een dergelijke boete veel hoger uit, maar de rechter was van me ning, dat de vele klappen, die Schutte in de loop der jaren op het hoofd heeft moeten incasseren, zijn herinnerings vermogen hebben aangetast Niet alleen de nederlaag, maar ook de winst van Punch op Rotterdam-Zuid (140- 101) was er oorzaak van dat de Haar lemmers voorlopig afstand hebben moe ten doen van de belangrijke vierde plaats op de ranglijst. Donar-Stars 124-75 (rust 68-33). Topsco rers Donar: Jemison (17-7), Mike Schultz (11-8) en Martin de Vries (12-4). Stars: Tony Parker (16-8) en Emil Hagens (4-18). In een duel waarin Donar alles lukte en Stars niets, hebben de Groningers voor twaalfhonderd toeschouwers aan tien mi nuten voldoende gehad om de gasten op een niet meer te overbruggen 28-10 achter stand te zetten. Een gehandicapt Stars de coaches Janbroers en Hans Perrier ontbraken plaatste coach Matty Prenen voor de ondankbare taak er het beste van te maken. Kans op een eervol resultaat hebben de Haarlemmers niet gehad. Vrij wel alles viel gisteravond in het voordeel van de Groningers uit. De thuisclub die zich onder leiding van Jan Kamman wilde revancheren voor het matige optreden in Haarlem kon bovendien weer beschikken over de reboundkracht van Mike Schultz. Met name in de tweede helft kreeg Stars ook nog te kampen met een geweldige (Van onze sportredactie) HAARLEM. Niet alleen de Kenne- mer Kunstijsbaan kampt met grote pro blemen, maar ook de Usclub voor Haar lem en omstreken. Komende vrijdag zal tijdens de 110e algemene ledenvergade ring het voltallige bestuur aftreden. De te stroeve samenwerking tussen de diver se commissies in de vereniging en instan ties daarbuiten zijn hier debet aan. foutenlast. Nog voor de tweede spelperio- de goed en wel begonnen was had Wayne Armstrong (5-0) zijn vijfde persoonlijke fout al te pakken. Ook Willem Jansen was geen lang leven beschoren. Samen met Cees Amama en Simon Bruijn vormden zij het viertal, dat het einde van de wed strijd niet haalde. Door het wegvallen van de lange mannen aan Haarlemse kant kreeg de Haarlemse defensie het steeds moeilijker. Ruim voor het einde van dit eenzijdige duel schoot Mike Schultz zijn ploeg over de honderd-punten-grens. Wil Stars de aansluiting bij de sub-top niet verliezen dan zal zaterdag gewonnen moe ten worden van BOB. Een opgave, die zeker in Oud-Beierland niet gemakkelijk te realiseren zal zijn. En nu het hypocriete. Diezelfde Hans van Wissen is al enige jaren medewerker van Het Tumblad, het officieel orgaan van het KNGV. En hoe is de toon van zijn (betaalde) bijdrage? Juist: het eerste artikel dat de bonzen tegen de haren instrijkt moet nog worden gepubli ceerd Heijne-Verhorst Boys 6-0 (2-0). Gerrie Tesselaar 1-0 en 2-0, Rob van Noordt 3-0 en 4-0, Ron van Zon 5-0, Herman Gerrits 6-0. ?rdt 2 Het belooft een spannende avond te worden in het clubgebouw aan de Klever- laan. Naast alledaagse dingen zal name lijk het heengaan van het uit vier man bestaande hoofdbestuur de voornaamste gespreksstof vormen. Een crisis dreigt dan ook in een tijd waarin de regio-ijs- clubs het al moeilijk genoeg hebben, zeker nu het nagenoeg definitief is dat de Ken- nemerijsbaan het gehele seizoen gesloten zal blijven. Voornaamste reden van het heengaan, aldus voorzitter Paul van Dam, is dat de contacten met diverse groepen zo stroef zijn, dat het huidige bestuur het onverant woord vindt op deze voet voort te gaan. Daarnaast heeft de sluiting van de kunst ijsbaan een dusdanige hoeveelheid werk met zich meegebracht, dat gezondheids- en studieredenen een rol van betekenis zijn gaan spelen. IJMUIDEN. Omdat er minder onderdelen bij kapot gaan en het daardoor veel minder geld zou gaan kosten besloot Johan de Champs, een twintig jarige Umuidenaar, in 1976 zich op de trial, een minder populaire tak van de motorsport, te gaan toeleggen. Achteraf bekeken een wijs besluit want Johan de Champs werd in zijn tweede jaar bij de jeugd van een motorclub in Amsterdam clubkampi oen om zich een jaar later als Nederlands jeugdkam pioen te mogen laten huldigen. Het komende week einde neemt de jeugdige Umuidenaar in Ubach over Worms deel aan de nationale kampioenschappen en gezien de huidige stand op de ranglijst (De Champs heeft precies twee punten voorsprong op Bernard Gussinklo uit Arnhem) maakt Johan de Champs een goede kans opnieuw op het hoogste erepodium te belanden. „Niet iedereen is even gek op motortrial”, zegt Johan de Champs, „maar ik vind het geweldig”. Belangrijkste factoren van de vooral in Engeland en België erg populaire sport zijn volgens De Champs machinebeheersing en evenwicht. „Ook de concen tratie speelt natuurlijk een belangrijke rol. Vooral tijdens een wedstrijd moet een rijder zijn zenuwen erg goed beheersen anders maakt hij gegarandeerd fouten”. Dergelijke fouten worden door een jury nauwkeu rig bijgehouden en in categorieën verdeeld. Niet elke misstap wordt even zwaar bestraft. Johan de Champs daarover: „Als een rijder met een voet de grond raakt dan kost hem dat één strafpunt. Raakt hij met beide voeten het zand, dan zijn dat twee Na de hervatting werd de bal sneller van man tot man gespeeld waardoor meer mogelijkheden ontstonden. Uit een van deze kansen lukte het Peter Gerrits om doelman René Burger te passeren. C. Boys wilde echter meer. Een goede actie van Frans van Beuningen betekende 2-3. Vlak vóór het eindsignaal gaf Jan Stam keeper René Burger voor de vierde maal het nakijken. „We konden na 20 september toen be kend werd dat de ijsbaan niet openging, voor twee dingen kiezen”, aldus van Dam”, a) één jaar niet schaatsen om te trachten de ijsbaan weer zo snel mogelijk open te krijgen en b) de mensen zo snel mogelijk onder dak te brengen. We kozen voor het laatste, maar hebben het wel geweten”. IJmond’73, zonder Jos Bakker (militaire dienst), Joop Heerinx en Ton Postma zij kregen geen vrij van IJmuiden) heeft tegen Carrousel een verdiende overwinning be haald. Zonder tot hoogstaand voetbal te komen nam de ploeg van coach Arie We ber voor de rust een 0-2 voorsprong. Na deze voorsprong vergaten de IJmuidena- ren door te drukken waardoor de ploeg uit Beverwijk zich kon herstellen en kee per Tom Postma onder druk wist te zetten. Maar met enkele goede reddingen be hoedde de doelwachter zijn ploeg voor een tegentreffer. Na de hervatting was ook hij echter kansloos op een hard schot van Frans van der Meij. 'Na deze treffer stortte de ploeg uit IJmuiden in elkaar. JOHAN DE CHAMPS: trial milieuvriendelijk staan”, meent Johan de Champs. Samen met teamgenoot Frans Kooiman, die overi gens senior-kampioen van Nederland is, verkent de Umuidenaar vandaag het gebied waar dit weekeinde de nationale kampioenschappen moeten plaats vinden. „Ik doe dat vooral omdat het hoogteverschil een belangrijke rol kan spelen. Hier train ik alleen in de bossen, maar daar moet ik ook voorbereid zijn op hoge klims met zanderige ondergrond. Het blijft voor mij zaak bij Bernard Gussinklo in de buurt te eindigen. Alleen dén heb ik kans op de titel”. HENK SPRENKELER van M x ond» □roenn; Supporters willen hun club nog wel eens aanmoedigen met merkwaardige spandoeken, waarbij men zich kan afvragen of de jeugdige aanhang zich wel bewust is van hetgeen zij doen. Dit spandoek werd zondag meegenomen door PEC-aanhangers naar Haarlem Heijne heeft tegen een tegenvallend en zeer statisch spelend Verhorst Boys een gemakkelijke overwinning behaald. De ploeg van coach Jan de Bruin begon zoals in de meeste wedstrijden vanuit een ver dedigend concept. Heijne daarentegen speelde met veel meer inzet en overleg en nam voor de rust een verdiende voor sprong. Ook na de hervatting kwamen de bezoekers niet uit de verf. De ploeg van coach Chris Gooyer ving de aanvallen goed op en was met counters levensge vaarlijk. Uit een daarvan trok Gerrie Tes selaar uit het centrum weg waardoor Rob Hoewel de leden van één van de oudste ijsclubs van Nederland zeker niet staan te trappelen om de bepaald niet „populaire” bestuursfuncties over te nemen het is namelijk al de tweede maal in de afgelo pen twee jaar dat het voltallige bestuur heengaat lijken de vacatures toch te kunnen worden opgevuld. Het is overi gens niet de tweede keer dat de ijsclub voor Haarlem en omstreken in een derge lijke crisissituatie verkeert. In het Haar lems Dagblad van donderdag 25 decem ber 1902 stond paginagroot te lezen dat het gehele bestuur (zeven man) onder voorzitterschap van de heer Ch. v. d. Poll in een hoog opgelopen „ijskwestie” af trad. Geruzie ontstaan op het ijs, gevolgd door voorstellen van royement, vormden toen de voornaamste reden. Al snel namen de gasten een voorsprong doordat Jan Hoogewerf niet goed weg werken van de achterhoede van Gelder mans accuraat' afstrafte. Geldermans bleef ondanks deze achterstand op een counter loeren. In de tiende minuut deed zich een gelegenheid voor die door Luuk Tromp werd afgestraft. Enkele minuten later was het wederom Luuk Tromp die zijn ploeg een voorsprong gaf. Na deze treffer legde Carillcn Boys het accent op de aanval. De ploeg maakte echter de fout de bal te veel te willen brengen waardoor de bezoekers steeds op tijd terug waren. Carrousel-IJmond’73 2-5 (0-2). Jack Aland 0-1 en 0-2, Frans van der Meij 1-2, Jan Sieraad 1-3 en 1-4, Jack Aland 1-5, Aad Verhagen 2-5. Het zou nauwelijks verbazing hoeven te wekken, wanneer het gehele Neder landse grensrechterskorps dezer dagen en bloc besluit nooit meer samen een wedstrijd te leiden met Jan Keizer. Dit uit een vorm van solidariteit met de arme Biemans, die zaterdag volledig in zijn hemd werd gezet door de zichzelf zeer belangrijk voelende Volendammer. Keizer is wellicht de meest omstreden arbiter in Nederland. Al zeer vaak heeft hij problemen gehad. Gisteren kon u in deze krant daarvan een paar (fotografi sche) voorbeelden aantreffen. Het was bij AZ-Twente niet de eerste keer dat Keizer zijn grensrechter voor schut zette. Het gebeurde bijvoorbeeld ook in de wedstrijd Utrecht-Haarlem, vorig seizoen. Kort na de rust, bij de stand 2-0 voor Utrecht, draaide een Haarlem-comer ineens achter Van Breukelen. De grensrechter reageerde direkt met het vlagsignaal voor een doel punt. Hij stond tenslotte op het verleng de van de doellijn. Jan Keizer echter op de punt van het strafschopgebied had het weer eens beter gezien. Er zullen na diep speurderswerk onge twijfeld meer voorbeelden te vinden zijn. Maar deze twee zijn er natuurlijk al twee te veel. De manier waarop Jan Keizer bij herhaling zijn linesmen ne geert, alsof zij er niet staan, is schan dalig. Waarschijnlijk zal de scheidsrechters- commissie Keizer tijdelijk degraderen naar de eerste divisie (alsof die voetbal lers géén goede scheidsrechters nodig zouden hebben) om hem vervolgens weer terug te halen naar de eredivisie. Er lijkt echter maar één straf afdoende voor de Volendamse betweter: een paar wedstrijden zelf grensrechteren om dan te kunnen ervaren hoe frustrerend het is genegeerd te worden Citaat uit de Volkskrant van zaterdag 1 december: „Ginus Laage mag uiteinde lijk een keer mee. Hij, de drol van Pa pendal, al jarenlang naar willekeurig believen door turn-officals uitgekakt, heeft eindelijk zijn zin”. Het is de inlei ding van een zeer lang artikel waarin de journalist Hans van Wissen voor de zo veelste keer de tumvloer aanveegt met (Van onze basketbalmedewerker) GRONINGEN. Na het adembene mende basketbalduel van Eve and Adam Stars tegen Parker afgelopen zaterdag avond, heeft de Haarlemse formatie gis teravond in Groningen de tol voor de eerder geleverde inspanning moeten be talen. Geen moment kon Stars het spel peil van zaterdagavond bereiken en vol strekt kansloos ging de ploeg tegen Nat. Ned. Donar met 124-75 ten onder. Johan de Champs Trial geweldig „Volgend jaar ga ik over naar de senioren, dat staat nu reeds vast”. Bij wijze van uitzondering mocht de Umuidenaar enige weken geleden in Zwolle deelne men aan een indoormotortrial waar hoofdzakelijk senioren-rijders aan de start verschenen. De Champs eindigde op de laatste plaats. „Maar”, zo stelt hij, „voor de ervaring was het zeker nuttig”. Ervaring moet een trial-coureur hoofdzakelijk op doen tijdens de training. Louter en alleen door veel te rijden is het mogelijk een perfecte machinebe heersing aan te leren. Johan de Champs ondervindt bij het trainen in zijn woonplaats IJmuiden echter nogal wat moeilijkheden. Op de eerste plaats is er geen terrein beschikbaar zodat de jeugdkampioen „stiekum” in stukken bos en op zanderige vlakten moet proberen zijn techniek bij te vijlen. Daarnaast zijn er veel mensen die het verschijnen van De Champs en zijn motor om milieuredenen veraf schuwen. „Ik heb het al meegemaakt dat er planken met spijkers verborgen waren onder de bladeren op een pad waarover ik reed”. Volgens De Champs vergelij ken de mensen de motortrial geheel ten onrechte met de motorcross. Daaruit komt de agressie tegen de rijder voort. „Trial is echter iets heel anders. Wij maken haast geen lawaai omdat het niet op snelheid aankomt. Bovendien zijn de banden op een trail motor erg zacht. Zo zacht zelfs dat als ik over een boomstam rijd, de schors er normaal op blijft zitten. De mensen verdiepen zich niet in het trialgebeuren en denken bij het zien van een motor alleen aan het crossen. Daar heeft het echter weinig mee uit te Afgelopen zondag werd de Zandvoort- se scheidsrechter Nico Luykx tijdens de voetbalwedstrijd Monnickendam 2- Zaandijk 2 door Monnickendammer Bakhuis neergeslagen, toen deze uit het veld werd gestuurd. Bakhuis had al een officiële waarschuwing gehad en mis droeg zich daarna opnieuw. Het fraaiste nieuws in deze zaak kwam via de clubleiding, die een journalist geen commentaar wenste te geven op het gebeurde. De reden van die weige ring: „Jullie schrijven normaal toch ook niets over het tweede het bestuur van het KNGV. Voor de duidelijkheid: Ginus Laage is de hulp trainer van de damesselectie sinds „mensenheugenis”. Er hoeft niets op tegen te zijn be stuurders van het gymnastiekverbond op de korrel te nemen, omdat het KNGV waar het om leidinggevende narigheid gaat in de Nederlandse sportwereld de kroon spant. Al mag je van mening ver schillen over bovenstaand citaat als de goede smaak in het geding komt. Twee dagen later geselt Van Wissen in zijn maandagse rubriek Keerzijde de KNVB in het algemeen en het officieel strafpunten en wordt het nog erger, bijvoorbeeld als je zelfs met je benen op de grond komt rekent de jury drie punten”. Een totale stop van een rijder tijdens het nemen van een hindernis kost hem vijf straf punten en een identiek aantal wordt berekend als er over het lint die de hindernis (’stop’ in vaktermen) markeert wordt gereden. Een extra handicap voor de coureurs vormt het feit dat het parcours pas bekend is op het moment dat de rijder van start is gegaan. „Niemand mag zich van te voren op de hoogte stellen van de route”, aldus Johan de Champs, „maar meestal weet je natuurlijk wel wat je te wachten staat. Een klim, een oversteek, een stuk over stenen; het zit er allemaal wel in”. Het totale parcours beslaat doorgaans zo’n twintig kilometer waarin een kleine tien stops zijn opgeno men. De openbare weg maakt steevast deel uit van het wedstrijdtraject en als de rijders eenmaal van de openbare weg gebruik maken vallen ze onder de normale verkeersregels. „In feite moet je dan dus papieren en zo bij je hebben voor het geval dat een agent je aanhoudt. Ik neem echter nooit papieren mee, maar waag de gok. Toevallig ben ik-nog nooit gecontroleerd. Als je er in ieder geval maar voor zorgt dat de motorfiets aan de bepalingen voldoet, over het lint dat de hindernis (’stop’ in vaktermen) zitten”, aldus de trial-rijder. Johan de Champs staat momenteel te boek als junior. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de voetbal wereld heeft dat niets te maken met zijn leeftijd. „Het hangt van de prestaties van de rijder af of je tot de junioren of de senioren behoort”, legt De Champs uit. Staartclubs roeren zich K&3

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15