Als bestand niet wordt geregeld Officieel doden- 1 Patriottisch Front cijfer Mekka 135 g 1 Bondskanselier binnenkort naar DDR Libië pleit voor prijsverhoging Biesheuvel vreest „vertragingstaktiek Opnieuw verlaging olieproduktie Iran Gevangenen vrij in Indonesië Nog geen besluit EG olieverdeling AEG wil 13.000 man ontslaan Goesj Emoniem ontruimt toch Elon Moreh dreigt met oorlog 3 1979 WOENSDAG 5 DECEMBER Uitgedroogd Tulpebol Misoogst K— BINNEN- EN BUITENLAND 2 imen 4?! amer Iniszal trijdins ids heef an onge gekrege ankert» slag 1971 ot Stem nds. igen •uggen loncrete ;e brug- •oer van lens de en van sruggei ast wil uitoefe- >ral niet iot een aagstuk door Nico Scheepmaker de DDR gaat voor Erich Honecker. (Van onze redactie buitenland) WEST-BERLIJN. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft zich gisteren op het congres van de sociaal-democratische partij SPD uitgesproken voor het NAVO-plan, nieuwe kernwapens voor de middellange afstand te produceren en op te stellen in West-Europa. Hij zinspeelde op aftreden als zijn partij een ander standpunt zou innemen. «erziek nstill» lafenint illeen ns irden ve stans v< •der-Sït: Schmidt kondigde verder aan, dat hij begin volgend jaar naar een gesprek met de Oostduitse partijleider trijfël Schmidt houdt vast aan modernisering Bondskanselier Helmut Schmidt. gelopen uit risch-Libische Staten. Jamani vindt dat de OAPEC zich alleen met economische zaken moet be moeien en niet met politieke. Tijdens de OAPEC-vergadering heeft de Iraanse olieminister Moinfar verklaard dat het vrijwel uitgesloten is dat de OA- PEC-landen hun olieproduktie zullen ver hogen om de produktievermindering in Iran te compenseren. Volgens Moinfar zullen de OAPEC- partners geld storten in een gemeenschap pelijk fonds voor hulp aan ontwikkelings landen. De industrielanden, die 90 procent van de OAPEC-olie kopen, zullen echter wel aan dit fonds moeten bijdragen. in Agt week, f hele- merle- oorbe- i driftig )lle zak. i de stc >t dusvt De aankondiging van zijn komende be zoek aan de DDR kwam voor de SPD- gedelegeerden als een verrassing. De ont moeting zal het eerste topgesprek zijn tussen de leiders van de twee Duitslanden sinds 1970, toen bondskanselier Willy Brandt de Oostduitse premier Willi Stoph ontmoette in het Oostduise Erfurt. Schmidt zal komend voorjaar ook een Russische uitnodiging aannemen voor een gesprek met president Brezjnjev van de Sovjet-Unie. De Westduitse bondskanselier hield gis teren op het SPD-congres een pleidooi voor beperkte invoering van kernenergie. De Bondsrepubliek kan zich niet veroor loven deze vorm van energie-opwekking af te wijzen, aldus Schmidt. Vooral de linkervleugel en de jongeren in de APD hebben grote moeite met de invoering van kernenergie. Ook is in die kring verzet gerezen tegen de NAVO-plannen voor mo dernisering van de kernwapens. vaardigheid van de Europese Commissie. De lidstaten zouden dan in geval van grote noodzaak gebruik kunnen maken van het vetorecht. Het zijn een soort gomstruiken, die de balpointinkt net die lichtelijke stroperige dikte geven, die ervoor zorgt dat de inkt niet rechtstreeks uit het buisje op het papier drupt, zodra u de ballpoint verti caal houdt. Alle pogingen om de ballpointinkt langs synthetische weg te bereiden, zijn voorals nog op niets uitgelopen, en we mogen dus stellen dat Guatemala de alleenvertegen woordiging heeft van de inhoud van alle ballpoints ter wereld, al moet gezegd dat er op het ogenblik een begin wordt ge maakt met de aanplant van de Picunia tremens in naburige landen als Honduras en Nicaragua. Het bericht over de misoogst, hoe onop vallend ook gebracht, veroorzaakte toch grote paniek in de ballpointindustrie. Met BIC voorop, begon men links en rechts alle voorraden ballpointinkt op te kopen, in de hoop de tijdspanne tussen deze mis oogst en de volgende goede oogst te kun nen overbruggen. De prijzen van de inkt schoten omhoog en hoewel die prijsverho ging nog van geen enkele invloed kon zijn op de ballpoints die verzendklaar in de fabrieken lagen of op dit ogenblik nog gefabriceerd worden, leek het de fabri kanten toch raadzaam vast in te spelen op de te verwachten prijsverhogingen. Een gewone BIC werd opeens een gul den in prijs, de Pentel schoot omhoog naar ƒ2,75 en de Edding 1700 zelfs naar ƒ4. Aanvankelijk viel het de kopers niet eens op. De prijzen van al die honderden verschillende ballpoints lopen zo uiteen, dat er geen touw aan vast is te knopen voor de consument, maar ik, die voortdu rend op zoek ben naar DE nieuwe ball point „to end all ballpoints”, die in het buitenland, meestal vergeefs, de pennen winkels afstroop op zoek naar een nog betere, lekkerder ballpoint dan mijn vroe gere favorieten (Pentel groen, Edding 1700, Bruynzeel, Tempo), begon toch al vrij gauw lont te ruiken. Er was sprake van sluipende prijsverhogingen; een stui vertje, een dubbeltje, maar elke maand waren ze weer wat duurder geworden. Zou ik er verstandig aan doen voor dui zend gulden ballpoints in te slaan? Maar zouden die dan niet uitdrogen, zoals op den duur altijd het geval is met mijn bekertje „nieuwe” ballpoints, die na een tijdje geen van alle meer blijken te schrij ven, zodat je de mevrouw aan de andere kant van de lijn een paar keer achter elkaar moet vragen het nog een keer te herhalen, „want deze schrijft ook niet, een ogenblikje nog”. Ik heb van elk favoriet merk er tien gekocht, en die in een goed afgesloten plastic zakje in het vriesvak gelegd, maar achteraf gezien had ik beter de hele voor raad van Akkerman op kunnen kopen. Want op het ogenblik worden ballpoints, ook de eenvoudigste van BIC met zo’n los dopje waarmee je zo goed in je oor kunt peuteren, alleen nog maar onder de toon bank aan vaste klanten verkocht, die mi nimaal 25 gulden moeten neertellen voor een simpele ballpoint die bovendien nog maar voor de helft door de fabriek wordt gevuld. Als je met een nieuwe ballpoint begint met „Lieve Gerda” en je maakt de brief wat lang, dan kun je er donder op zeggen, dat je je handtekening niet meer met dezelfde ballpoint haalt. Natuurlijk heb ik geprobeerd met een ouderwetse vulpen te schrijven, zoals ik jaren geleden ook nog eens heb geprobeerd me met scheerzeep en Gilette te scheren, maar daar staat mijn hand niet meer naar. Ik kan niet meer schrijven met een vulpen, binnen een dag waren de beide pootjes uit elkaar gedrukt, de inkt kwam in spannen en niet in lijnen op het papier. ring in behan- de Ka rn Agt aatsse- tuat in er, die akend- is voo: ;n kwijt aarin h; sing aai de zal man de al mee n guide estrijdini müjoa collecte op, ruit aor. de Oxfc >yal Col Engel® n met( Bevort derzoeke letrekldi nog De n uit Neder- die als lit vol- lischoS e vaste )ntwik- >men ot in enkel ft geleid middelt 3 leven! dodelijk- Ik heb me er daarom bij neergelegd dat ik voortaan op andere dingen moet bezuini gen om me de ballpoint te kunnen blijven veroorloven. Hij zal, zo verzekerden goed ingevoerde pennenhandelaars me, binnen een half jaar tegen de 1000 gulden gaan kosten, er zal een ware „tulpenhandel” in ballpoints ontstaan, net als in 1636 de tulp zal de ballpoint fancy-prijzen van tiendui zenden guldens opbrengen, ik zal mij al leen met regeringsubsidie nog van een ballpoint kunnen bedienen die ik dan al leen nog gebruik voor het zetten van handtekeningen, totdat Guatemala weer een rijke oogst kan melden en de hele ballpointhandel in elkaar stort. Zo ziet mijn angstvisioen eruit. Wat jammer dat ik te laat van het bestaan van het potlood hoorde 2.600 eder- erder 3 Za- iging 1, uit leisiê toe- eder- 944, •land 1942 I Noem het gerust een angstdroom, of beter gezegd een angstvisioen, want als helderwetend bestaat naast helderziend (zoals ik onlangs dank zij de televisie gewaar werd), dan heeft ook het angstvisi oen recht van bestaan. Opeens staat, nog onopvallend, op de pagina economie, dat er sprake is van een catastrofale misoogst in Guatemala. Langdurige droogte, ge brek aan regen, onvoldoende kunstmatige bevloeiing van de plantages zijn er oor zaak van dat de oogst van ballpointinkt volledig de mist in is gegaan. De ballpointinkt, dat weet u, wordt ge wonnen uit de vruchtjes van de Picunia tremens, lage struiken die alleen op de hoogvlakte van Guatemala willen gedijen. l en iamse i snel nd te >ij het len is wijzer vintig chten Daar- woor- icteur leren, JAKARTA (UPI). Tegen het eind van de week zal Indonesië nog slechts 41 poli tieke gevangenen hebben. Dit heeft het hoofd van de Indonesische veiligheids dienst admiraal Soedomo, gisteren ver klaard. Beschuldigingen van Amnesty In ternational als zou Indonesië van plan zijn 1500 politieke gevangenen vast te houden wees hij met verontwaardiging van de hand. „Amnesty valt ons ten onrechte aan”, aldus Soedomo, „van onze huidige 2211 politieke gevangenen zullen er zaterdag 2170 worden vrijgelaten. De rest wordt hopelijk volgend jaar berecht”. Soedomo zei dit tegen een groep Westeuropese jour nalisten. Vragen over grote hongersnood op het eiland Timor bestempelde de admiraal als „overdreven”. Er wordt wel honger gele den. Het Indonesische Rode Kruis biedt thans hulp aan 62.500 Oosttimorezen, waarvan 40 procent uit berggebieden. „Niemand weet hoeveel bergbewoners de laatste twee jaar zijn gestorven”, aldus het Rode Kruis. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De Nederlandse oud-premier Biesheuvel vreest dat het rapport dat hij en twee andere „wijze mannen” hebben samenge steld over het functioneren van EG- instellingen, uiteindelijk in de ijskast terecht zal komen. de werkwijze en de samenstelling van de Europese Commissie, die fungeert als het dagelijks bestuur van de Gemeenschap. Volgens plan zou deze commissie moeten worden uitgebreid tot veertien leden wan neer Griekenland op 1 januari 1981 toe treedt tot de EG. Het rapport pleit echter voor vermindering van het aantal Europe se commissarissen tot tien, omdat men de groep te groot vindt. Om de werkwijze te verbeteren zou een door de lidstaten aangewezen voorzitter van de commissisie de bevoegdheid moe ten hebben de taken te verdelen. Kritiek hebben de drie ook op het feit dat de ambassadeurs van de negen landen bij de EG in Brussel door de commissie regel matig worden geraadpleegd over de haal baarheid van bepaalde voorstellen. Deze ambassadeurs zijn ambtenaren en kun nen daarom niet de nodige politieke ver antwoordelijkheid dragen. De drie wijzen zijn er overigens tegen deze ambassadeurs te vervangen door een college dat deze verantwoordelijkheden wel kan dragen. Zij bepleiten in het rap port daarentegen voor een grotere besluit- Volgens de bondskanselier heeft de NAVO geen andere keus dan voort te gaan met de plannen om nieuwe kernwa pens te produceren en op te stellen gezien de „toenemende onevenwichtigheid tus sen Oost en West”. Wel vindt Schmidt dat de NAVO tegelijkertijd een aanbod moet doen aan de Sovjet-Unie tot onderhande- lingen over de beperking van de bewape ning. Het zou ideaal zijn, aldus Schmidt, wanneer als resultaat van die onderhan- delingen stationering van de nieuwe kern wapens in de Westeuropese NAVO-landen zou kunnen worden vermeden. De Sovjet- Unie moet van zijn kant geen nieuwe SS- 20-raketten meer plaatsen en de al gestati oneerde SS-20’s weghalen, aldus Schmidt. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-KOEWEIT-DJEDDAH. Iran overweegt zijn olieproduktie aanzienlijk te verlagen. Uitgangspunt van de Iraanse regering is nog zeker tweehonderd jaar olie te kunnen produceren. Na de machtsovername in Iran is de dagproduktie geleidelijk afgenomen van zes miljoen vaten tot drie miljoen nu. Libië heeft tijdens een vergadering van olie-exporterende landen, de OAPEC (de Arabische tak van de OPEC), gepleit voor een verhoging van de prijs van ruwe olie. Bovendien moeten de OPEC-landen zich volgens Libië bij het Iraanse initiatief aansluiten de dollar uit te schakelen als betalingseen heid voor olie. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De ministers van Econo mische Zaken van de Europese Gemeen schap zijn er gisteren in Brussel niet in geslaagd een verdeelsleutel te vinden voor de 472 miljoen olie die volgend jaar door de Gemeenschap mag worden geïmpor teerd. De zaak liep stuk op de Franse houding. Frankrijk deelde mee zijn aan deel van 117 miljoen ton niet te kunnen verminderen als de totale import minder zou kunnen zijn. Nederland is akkord gegaan met 42 miljoen ton. Bovendien vond Frankrijk dat Enge land zich ertoe zou moeten verplichten zjjn eigen Noordzee-olieproduktie en zijn leveranties aan de overige EG-lidstaten op te voeren als er zich importmoeilijkheden zouden voordoen. Engeland weigert dat. Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken deelde mee dat de ambassa deurs van de Europese Gemeenschap morgen bijeenkomen om te proberen als nog overeenstemming te bereiken. Er moet een EG-besluit gereed zjjn voor de bijeenkomst van het Internationaal Ener gie Agentschap van 10 december. Europees commissaris Brunner deelde mee dat de olievoorraad van de negen lidstaten afdoende is. Er is een reserve voor 116 dagen. De directeur van AEG-Telefunken, Walter Cipa, kondigde gisteren op een persconferentie aan, dat wellicht 13.000 werknemers van het concern ontslag zullen krijgen. Cipa zelf zal waarschijnlijk zijn functie binnenkort neerleggen. Dit zei hij gistermiddag in Den Haag, waar hij het rapport aan de pers overhan digde. Oorzaak van zjjn vrees is het feit dat het werkstuk vorige maand al gereed was, maar dat de regeringsleiders het pas vorige week in ontvangst wilden nemen. Dit uitstel gebeurde op aandrang van de Franse president Giscard d’Estaing. „Ik vermoed hierin een vertragingstac tiek van een van de regeringen”, aldus Biesheuvel gisteren. Hij had gehoopt dat in de afgelopen maand een publieke dis cussie op gang gekomen zou zijn over de kritiek die hij, samen met de Fransman Marjolin en de Brit Dell, levert op het functioneren van diverse EG-organen. De drie hebben vooral bezwaren tegen (Van onze redactie buitenland) MEKKA. Volgens de regering van Saoedi-Arabië zijn bij de gevechten van de afgelopen weken in de Grote Moskee van Mekka 135 mensen om het leven geko men. Zeker 75 opstandelingen zijn vol gens de officiële cjjfers gedood, terwijl 60 militairen omkwamen. De ordetroepen hebben 170 bezetters gevangen genomen, zo heeft de Saoedische minister prins Ne- af Abdel Aziz van Binnenlandse Zaken meegedeeld. De groepering die de verantwoordelijk- De groepering zegt de bezettingsactie te hebben uitgevoerd uit politieke overwe gingen en niet met religieuze bedoelingen zoals de Saoedische autoriteiten steeds hebben verklaard. De actie was volgens de Unie gericht tegen het Saoedische ko ningshuis. Volgens de regering van Saoedi-Arabië hebben vooral buitenlanders aan de actie deelgenomen. Het zou gaan om Egyptena- ren, Noord- en Zuidjemenieten, Pakistani en Koeweiti’s. Op een later tijdstip zouden nog meer nationaliteiten bekend worden gemaakt. Ook de ministers van Buitenlandse Za ken van de EG laten te vaak verstek gaan op de vergaderingen met hun collega’s, zo wordt in het rapport gesteld. Daarnaast wordt de Gemeenschap verweten dat er in de afgelopen twintig jaar noch een ge meenschappelijk energiebeleid, noch een beleid tot bestrijding van de werkloosheid tot stand is gekomen. De drie pleiten voor het opstellen van een meerjarenplan, waarin de hoofdpunten van de EG-poli- tiek voor de nabije toekomst worden aan gegeven. van bestuur van AEG, gisteren meege deeld. AEG verwacht voor dit jaar een verlies van bijna een mijjard mark tegen bijna 300 miljoen mark verlies in 1978. De con- cernomzet stijgt dit jaar met twee percent. Die toename is vooral aan de binnenland se verkopen te danken, de omzet buiten West-Duitsland is met vijf percent gedaald. Het bestuur van AEG wil nu de waarde van de aandelen met tweederde vermin deren. Dit zou het concern 930 miljoen mark opleveren. Volgende maand zullen nadere maatregelen worden aangekon- digd. FRANKFURT (ANP). Het Westduitse elektro-technische concern AEG-Telefun ken heeft plannen bekendgemaakt voor het ontslag van ongeveer 13.000 mensen, wat neerkomt op tien procent van het totale personeelsbestand. De plannen zjjn onderdeel van een grootscheepse sane ringsoperatie om te proberen het in moei lijkheden geraakte concern te redden. Dit heeft Walter Cipa, voorzitter van de raad Volgens de Iraanse minister Bantisadr van Economische Zaken en Financiën heeft de machtsovername in zijn land verhinderd dat het sjah-regiem de dage lijkse olieproduktie van zes miljoen vaten naar acht miljoen vaten zou opvoeren. Dat zou volgens de bewindsman de Iraan se olievoorraad in 1985 hebben uitgeput. De Saoedische minister van Oliezaken, sjeik Jamani, is gisteren in Koeweit weg- de OAPEC-vergadering, waarschijnlijk uit protest tegen een Sy- resolutie waarin steun wordt betuigd aan de Iraanse revolutio nairen in hun strijd tegen de Verenigde (Van onze redactie’buitenland) LONDEN. De guerrillaleider Robert Moegabe heeft gisteren ge- (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM, WEST-BERLIJN. Joodse kolonisten van de groepering Goesh Emoniem (Blok der Getrouwen) zullen toch de (illegale) nederzetting Elon Moreh op de bezette Westelijke Jordaan- oever ontruimen. Hiertoe werd besloten nadat de Israëlische premier Begin had gedreigd te zullen aftreden als Elon Mo reh niet vrijwillig zou worden ontruimd. Het Israëlische kabinet is opnieuw ge confronteerd met een dreigende crisis. De streng-religieuze Agudat-partij heeft ver klaard uit de regeringscoalitie te stappen als het abortusvraagstuk niet naar de zin van deze partij wordt geregeld. De Agudat-partij bezet vier kabinets- posten. Het kabinet-Begin heeft nog slechts een meerderheid van twee zetels als de Agudat-bewindslieden de rege ringsploeg verlaat. De voormalige Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Eban, vindt dat de Westduitse SPD-voorzitter Brandt en de Oostenrijkse bondskanselier Kreisky een tactische fout hebben gemaakt door eer der dit jaar gesprekken te voeren met PLO-leider Arafat. Eban woont in West- Berlijn het jaarcongres bij van de rege rende sociaal-democratische partij. Vol gens Eban kan erkenning van de PLO pas aan de orde komen als die organisatie haar terreurdaden staakt en het bestaans recht van Israel erkent. ticonceu de kool het beé: ifwissel; langdur; t verhop 'rouwen amt, fop heid voor de bezetting van het enorme moskeecomplex heeft opgeëist, de Unie van Volkeren van het Arabische Schierei land, zegt dat 400 leden, zijn gedood of gewond. De Saoedische autoriteiten zou den meer dan zevenduizend sympathisan ten van de Unie hebben opgepakt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Carrington „zou voor oorlog kiezen als hij zijn plan doorzet om een gouverneur te benoemen en de kwestie van een bestand ongeregeld laat,” aldus Moegabe op een persconferentie. Het voornaamste struikelblok voor de guerillaleiders Moegabe en Nkomo vormt de positie van de troepen van Zimbabwe voor de duur van het bestand. Zij willen niet dat hun troepen op 15 plaatsen wor den samengetrokken, terwijl de troepen van de huidige regering in Salisbury op hun strategische steunpunten mogen blijven. Moegabe en Nkomo zeiden gisteren op een persconferentie voorts het niet uitge sloten te achten dat Groot-Brittannië met Zuid-Afrika samenspant om infiltratie van Zuidafrikaanse troepen in Zimbabwe mogelijk te maken. Britse regeringsfuhc- tionarissen zeiden daarover gisteren dat aan Zuid-Afrika duidelijk is gemaakt dat een militaire actie van dat land in Zim babwe voor de Britten onaanvaardbaar is. Met zeer grote meerderheid heeft het parlement in Salisbury gisteren de voor stellen aanvaard die door Engeland zijn ingediend voor een nieuwe grondwet. Pre mier Moezorewa kan nu een bestands- overeenkomst tekenen. De Liberiaanse president Tolbert, voor zitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, heeft na een gesrek met onder meer president Nyerere van Tanzania, er bij Lord Carrington op aahgedrongen ge duld te betrachten met het front. Verder vinden de drie dat deze raad van regeringsleiders eveneens te weinig be slissingen neemt. De ministers laten te vaak verstek gaan, zo stelt men. Biesheu vel: „Bovendien geven de ministers er dikwijls blijk van dat zij de onderwerpen die zij in de raad te behandelen krijgen, tijdens die raadsvergadering pas voor het eerst onder ogen krijgen”. Kritiek op EG kan in ijskast terechtkomen zegd dat het Patriottisch Front de strijd in Zimbabwe zal voortzetten als Groot-Brittannië inderdaad overgaat tot een regeling van het vraagstuk zonder daarbij het Front te betrekken. De Britse regering sloot maandag een wederzijds akkoord met de regering van premier Moezo rewa, zonder het front.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3