Franse staatssecretaris: Tweede oliecrisis Staart in de lucht R Waarschuwing Albeda tegen loonsverhoging Kabinet blij met aanbod Sovjet-Unie Voorbehoud Smit-Kroes over motie kabel-tv Damiate Pers binnen tien, jaar wo Topman British Petroleum: Na mislukte bemiddeling Kj IJmuider Courant Kartonfabriek Okto bezet Schillebeeckx tegengewerkt Vietnam: hulp wordt niet beschuldigd van arianisme Extra regelkamer reactor Borssele Mondale weer naast Carter bij verkiezingen Voor ziekenhuis in Groningen veertig miljoen India: geef Derde Wereld toegang tot kernenergie Meer winkels open met feestdagen Geheime stukken in tuin pastorie Kamer: geen commerciële programma’s WOENSDAG 5 BINNEN- EN BUITENLAND DECEMBER 1979 4 VEI (Van onze redactie buitenland) VI rugg Stiel Tore stiel flnai strel riaat UN verke J. vai ger v Hetb se sar vloot schep wikkf kende zes vi se re kans ke pr PARIJS. De Franse rege ring is van plan om tijdens de komende vergadering yan de internationale Rijn-commis- sie, op 13 december in Brussel, met West-Duitsland, Zwitser land, Luxemburg en Neder land te onderhandelen over oplossingen voor de lozing van zout in de Rijn nu zij heeft besloten het Rijnzout verdrag niet ter ratificatie aan het par lement voor te leggen. s over Een motie van CDA en PvdA, waarin (Van onze redactie buitenland) f 147,50, Parijs wil praten zoutverdrag (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Geheime documenten en vier cassettebandjes, eigendom van het Britse ministerie van Defensie, zijn gevonden onder de heg van een voor malige pastorie in de buurt van Ips wich. Volgens de huidige eigenaar van de pastorie, de Londense muntenhan- delaar John Hayward, die de stukken maandag heeft gevonden, bevatten de documenten gegevens over Britse nu cleaire projecten, activisten binnen di verse vakbonden en het seksleven van meerdere personen. Het ministerie van Defensie stelt thans een onderzoek in hoe deze stukken en bandjes in de tuin terecht zijn gekomen. Volgens John Hayward zijn de stuk ken en de bandjes vanuit een rijdende auto in zijn tuin gegooid. Een woord voerder van het ministerie verklaarde dat de stukken een lage classificatie hadden. Vanuit het Britse Lagerhuis is gister avond aangedrongen op een diep gaand onderzoek. Minister Gardeniers van CRM (evenals Smit-Kroes verantwoordelijk) heeft zich al wel bereid getoond de motie uit te voeren. In de Kamer zijn overigens stem men opgegaan dat de minister van CRM in de toekomst de eerst-verantwoordelijke in dit soort kwesties moet worden. aan het kabinet wordt gevraagd vóór 1 oktober volgend jaar normen op te stellen waaraan kan worden getoetst of buiten landse programma’s toegang mogen krij gen tot het Nederlandse kabelnet, werd aangenomen met de stemmen van VVD, D’66, DS’70, GPV en Boerenpartij tegen. De CDA’er Scholten heeft aan staatsse cretaris Smit-Kroes gevraagd geen besluit te nemen over de Luxemburgse zender RTL voordat de Kamer zich over de nieu we nota heeft uitgesproken. door Frankrijk is noodzakelijk en be paald dringend”. Albeda zei dit nadat het bemiddelings gesprek met werkgevers- en werknemers organisaties gisteravond was mislukt. Het bleek de minister niet mogelijk het cen traal overleg over de arbeidsvoorwaar den, dat zaterdag vastliep op de looneisen van de FNV, weer op gang te brengen. De regering heeft zich gisteravond laat hier over beraden, maar er worden geen ver dere pogingen van de overheid verwacht om het centraal overleg nieuw leven in te blazen. FNV-voorzitter Kok maakte de minister gisteravond duidelijk dat zijn organisatie onverkort vasthoudt aan de eis dat de loonsverhogingen in bedrijfstakken waar financiële ruimte bestaat meer dan twee Radio-Hanoi heeft gisteren gezegd dat het toenemende aantal „gewapende uitda gingen” en gewelddadigheden door Chi nese militairen kan leiden tot een nieuwe grensoorlog. China voert volgens Hanoi de spanning op en treft voorbereidingen voor een aanval. Zo zou de Chinese lucht macht dagelijks meer dan 300 oefenvluch- ten in het gebied uitvoeren. procent moeten kunnen stijgen. Het CNV en de Unie BLHP hebben aangekondigd de bereikte overeenkomst, een loonsver hoging van maximaal twee procent waar van één procent voor vuil, zwaar of on aangenaam werk, als uitgangspunt te zul len hanteren in het komende overleg in de bedrijfstakken. De federatieraad van de FNV zal zich beraden over de vraag of er nog mogelijk heden voor een meerjarenplan voor de arbeidsvoorwaarden zijn. De werkgevers organisatie NCW zegt in een vanmorgen gepubliceerde verklaring echter, dat de federatie een meeijarenbeleid „om hals heeft gebracht” door onverkort vast te houden aan haar looneisen. Nabij het verkeersplein Deil ontstond gis termiddag een grote verkeerschaos doordat een enkele tonnen wegende truck met opleg ger verongelukte. De truck vervoerde een grote betonnen constructie welke ging schui ven waardoor de oplegger doormidden brak en het achterste deel omhoog kwam te staan. Vers tijd Y' met ei miljoe: net vi; een ze verkor in bel schept moton een ijs Da ingei WASHINGTON (Reuter/AFP/AP). De Amerikaanse president Carter heeft zich gisteravond officieel kandidaat gesteld voor een tweede ambtstermijn. Hij wil vice-president Walter Mondale opnieuw als tweede man naast zich hebben. Carter deed zijn aankondiging tijdens een sobere bijeenkomst in het Witte Huis. Hij zei onder meer dat het Amerikaanse volk in de afgelopen vier weken eensge zind is geweest. „Zulk een nationale golf van vastberadenheid en nationale vastbe slotenheid hebben wij sinds Pearl Harbor, veertig jaar geleden, niet gezien”, aldus Carter. WINSCHOTEN (ANP). De leden van de ondernemingsraad van de kartonfa briek Okto in het Groningse Winschoten hebben gistermiddag het bedrijf bezet. Dit uit protest tegen de weigering van minister Van Aarde nne van Economische Zaken om het bedrijf met zeventig mil joen gulden steun draaiende te houden. De actie heeft de instemming van perso neel en directie. De werknemers hebben per brief een dringend beroep gedaan op de Tweede Kamer om de minister over te halen alsnog steun te geven aan Okto. Er werken 250 mensen bij het bedrijf, die bij sluiting allen op straat zouden komen te staan. Vandaag komt de kwestie in het parlement ter sprake. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C.van derMije HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning Na vi uit te 1 de mot tand d schepe van vi van de lieten, ogenbl Vem onderd de pen eigenat devem duizen ring, d in 197E vloot t 15 2( enkele van de no-vee haring Nad. land c kustw ten vii rijen e ge bet Met 1 kaanst ling v< uitgen schou’ premii nog re gen v< Eer ambi sen” bouw van kendi huisti van i ment houd den I comp diepi Hel bestu ledig noen maki voor plant op e kunn zich wel van agen vesti Wat lopei over jekt” Inmi takeld opbom daar al te vine momei lot. De nog ge renove lijkheie de afg« Volgens de directeur van BP zou op de huidige oliesituatie en het vooruitzicht van een nieuwe oliecrisis, het best kun nen worden gereageerd door de energie prijzen vrij te laten. De prijscontrole zou moeten worden afgeschaft en de belas tingsystemen zouden moeten worden aangepast, zodat energie haar werkelij ke marktprijs kan vinden. Wat dit betreft had Brouwer kritiek op de energienota van het kabinet, waarin niet goed wordt ingegaan op zijn aanbe- De Kamerleden Scholten (CDA) en Kos- to (PvdA) zullen een wetsontwerp indie nen waarin de verantwoordelijkheid van de regering voor de verspreiding van tele visieprogramma’s wordt geregeld. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken ver klaarde gisteren het besluit van de Franse regering te betreuren. Hij voegde er aan toe te hopen dat het uitstel van Parijs van tijdelijke aard zal zijn, want „ratificatie Volgens de bewindsvrouwe moet zij nog voorbehoud maken omdat zij nog niet weet of zij volgens de normen van het internationaal recht buitenlandse pro gramma’s in Nederland kan weigeren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) weet nog niet of zij een motie uitvoert die gisteren door de Tweede Kamer is aangenomen waarin staat dat voorlopig geen commerciële TV-programma’s via de kabeltelevisie op de Nederlandse buis mogen komen. DEN HAAG (ANP). De consument mag er op rekenen dat de levensmiddelen winkels in ons land op 24 en 31 december normaal geopend zullen zijn. Dit heeft het Centraal Bureau Levensmiddelenbedrijf (CBL) bekendgemaakt. Eerder al besloten de bakkers en alle supermarkten van de grootwinkelbedrij ven op die dagen hun winkels open te houden. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BORSSELE (ANP). De gemeente raad van Borssele heeft gisteravond met algemene stemmen een wijziging in het bestemmingsplan voor het gebied rond de kerncentrale goedgekeurd, welke het mo gelijk maakt dat bij de centrale een twee de regelkamer wordt gebouwd. Deze extra regelkamer is een van de extra veiligheidsmaatregelen waarop de Raad van State in september had aange drongen. De PZEM, de Zeeuwse elektriciteits maatschappij die de kerncentrale be heert, ontkent beschuldigingen van het Tweede-Kamerlid Jansen (PPR), dat „via slinkse wegen” alsnog geprobeerd wordt een vergunning los te krijgen voor opslag van radioactief afval. Jansen leidt dit af uit de tekeningen voor de wijziging van het bestemmingsplan. Volgens de PZEM heeft het Kamerlid slechts een aantal wa terbassins op het oog, dat in voorraad wordt gehouden voor geval de noodkoel- voorziening niet toereikend mocht zijn. AMSTERDAM (ANP). Binnen tien jaar zal het olie-aanbod in de wereld niet alleen ophouden te groeien. Het zal on vermijdelijk minder gaan worden. Dat is dan de tweede oliecrisis, die nu op ons afkomt. Aldus gisteren E. Brouwer, alge meen directeur van de British Petro leum Maatschappij Nederland B.V., bij de uitbreiking van de Henri Sijthoff- prijs in Amsterdam. (Vervolg van voorpagina) Premier Van Agt is verheugd dat de Sovjet-Unie bereid is besprekin gen te voeren over wederzijdse kem- ontwapening. In een brief aan de Russische partijleider Brezjnjev schrijft Van Agt dat de Nederlandse regering grote prioriteit hecht aan het terugdringen van de rol van de kernwapens. Het Nederlandse schip Nedlloyd heeft gisteren 36 Vietnamezen die het in de Zuidchinese Zee had gered, in Singapore aan wal gezet. Een woordvoerder van de Verenigde Naties deelde mee dat de Ne derlandse regering de garantie heeft gege ven dat Nederland de vluchtelingen zal opnemen wanneer niet binnen drie maan den een ander land hen aanvaardt. (Val Het is nog niet bekend wanneer de Ne derlandse ambassadeur De Ranitz weer op zijn post in Parijs terugkeert. Hij werd gisteren teruggeroepen door minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Dit gebeurt alleen bij ernstige diplomatieke conflicten. De Tweede Kamer, die gistermorgen een brief ontving van de betrokken minis ters, zal nog voor Kerstmis debatteren over de situatie. Het PvdA-Kamerlid Hart- meyer zei gisteren in de Tweede Kamer namens de bijzondere commissie veront reiniging oppervlaktewateren „Uiterst verrast” t» zijn. Hij drong aan op een spoedig debat. De 73-jarige premier van Vietnam, Pham Van Dong, lijdt aan een ernstige oogkwaal en is van plan af te treden. Dit meldt het doorgaans goedingelichte week blad Far Eastern Economie Review in zijn laatste nummer. 14,80 f 42,60 56,50 167,70 f 220,50 0,75 BANKGKOK. Vietnam heeft gisteren de berichten als zou dit land de internatio nale voedselulp aan Cambodja tegenwer ken en daardoor de hongersnood in het land verergen, als „absurd” van de hand gewezen. Nhan Dan, het dagblad van de Vietnamese communistische partij, schreef dat dergelijke berichten van inter nationale hulpverleners „een waanzinnige wraaklust aangeven die de Chinese ex- pansionisten, de imperialisten en andere reactionairen hun verstand doet ver liezen”. veling om door het loslaten van het maximum prijzensysteem de oliepro- dukten hun werkelijke prijs op de Ne derlandse markt te laten vinden. Hij had er kritiek op, dat het huidige maximum prijzensysteem in feite vaak leidt tot het subsidiëren van de Nederlandse consu ment, die in menig opzicht minder be taalt dan de verbruiker in enkele van de ons omringende landen, maar in ieder geval veel minder dan de internationale prijs, zoals die op de vrije wereldmarkt tot stand komt. Brouwer vindt verder dat energiepro ducenten meer aanmoediging en meer mogelijkheden moeten krijgne bm de conventionele energiebronnen verder te ontwikkelen. Het onderzoek naar ver vangende energie dient te worden gesti muleerd en zowel in de industriëen als in de particuliere sector moet energiebes paring krachtig worden aaangemoedigd en gesteund. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Ontwikkelingslanden moeten een onbelemmerde toegang krjj- gen tot het gebruik van kernenergie. Dat zei de Indiase premier Sjaran Singh giste- ren in zijn openingstoespraak op de confe-1 rentie van het internationale bureau voor kernenergie IAEA in New Delhi. De bijeenkomst, die een week duurt, 1 heeft als thema het scheppen van waar borgen voor de veiligheid van kemener-1 giecentrales en het tegengaan van de ver spreiding van kernwapens, de zogeheten non-proliferatie. Singh leverde in zijn toespraak felle kritiek op het begrip nonproliferatie, dat volgens hem vaak als voorwendsel dient om ontwikkelingslanden die zelf proberen faciliteiten te ontwikkelen voor het vreed zaam gebruik van kernenergie, tegen te werken. Diegenen die non-proliferatie I prediken, vinden dat ze het recht hebben, kernwapens te bezitten en te gebruiken, aldus Singh. Hij pleitte voor een interna tionaal verdrag dat het gebruik van kern wapens verbiedt. De voorzitter van de IAEA, Sigvard Eklund, toonde zich, evenals VN-secreta- ris-generaal Waldheim bezorgd over de verspreiding van technische kennis op nucleair gebied zonder dat waarborgen tegen misbruik worden geschapen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Pais van On derwijs heeft gisteren maatregelen be kendgemaakt waardoor „topprioriteiten” bij enkele academische ziekenhuizen op korte termijn worden geregeld. Hij moest echter het voorbehoud maken dat de be slissingen nog door de ministerraad wor den goedgekeurd. Alleen voor de verbete ringen in Groningen heeft hij 30 40 miljoen gulden losgekregen van zijn colle ga Ginjaar (Volksgezondheid). Hoe de maatregelen ten behoeve van de zieken huizen in Leiden en Utrecht en het VU- ziekenhuis in Amsterdam betaald wor den, is nog niet duidelijk. De acteur Rutger Hauer heeft gisteren in Den Haag namens het actiecomité Pe ter Stutvoet ongeveer 650.000 handteke ningen overhandigd aan Tweede-Kamer- voorzitter Dolman. Dit gebeurde om kracht bij te zetten aan de eis van het actiecomité om nog dit jaar de patiënten stop in het academisch ziekenhuis in Gro ningen op te heffen. Vorige week donderdag deed minister Pais toezeggingen om onder meer extra geld beschikbaar te stellen aan dit zieken huis voor het aantrekken van verpleeg kundigen. Het actiecomité is met de toezeggingen van de bewindsman weliswaar tevreden, maar meent wel dat de bedden in de interne kliniek nog dit jaar „open” moeten. De brief is een reactie op een door Brezjnjev aan Van Agt gericht schrijven waar onder meer wordt meegedeeld dat Moskou binnen een jaar uit Oost-Duits- land 20.000 man Russische troepen en duizend tanks terug zal trekken. Met die terugtrekking is overigens vandaag be gonnen. Brezjnjev zei onlangs ook dat de Sovjet-Unie bereid is het arsenaal aan taktische kernwapens in centraal Europa niet uit te breiden als de NAVO het aantal kernwapens in Centraal-Europa niet ver groot. De Italiaanse premier Cossiga heeft gis teren bekendgemaakt dat zijn kabinet ak koord gaat met de NAVO-plannen nieuwe kernwapens in West-Europa te statione ren. Cossiga die vandaag overlpg pleegt met premier Van Agt verklaarde giste ren dat een evenwicht tussen Oost en West voor Italië van het grootste belang is. Dit evenwicht is volgens hem echter ver stoord door de ontwikkeling van de, met drie kernkoppen uitgeruste, SS-20-raket van de Sovjet-Unie. Verwacht wordt dat het Italiaanse kabi net in het parlement voldoende steun zal krjjgen. De internationale voorzitter van de vre desbeweging Pax Christi, bisschop Luigi Bettazzi, heeft zich een fel tegenstander getoond van kernwapens in Italië. „Het is onaanvaardbaar dat een christen daar mee instemt. Hoogstens kan hij het tolere ren”, aldus de bisschop in het interview met het weekblad II Mondo. Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft naar aanleiding van de kemwapen- kwestie opgeroepen morgen een „stille wake” bij te wonen in de Kloosterkerk in Den Haag. De wake begint om tien uur ’s ochtends en duurt tot zonsondergang. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Albeda van Sociale Zaken waarschuwt werkgevers en werknemers, dat de regering maatregelen zal nemen indien er bij het overleg over de arbeidsvoorwaarden, dat nu in de afzonderlijke bedrijfstak ken gevoerd gaat worden, „onaanvaardbare loonsverhogingen” uit de bus komen. Een wens van Frankrijk daarbij is „dat de inspanningen om vervuiling van de Rijn tegen te gaan, beter geografisch wor den gespreid”, aldus Staatssecretaris Jac ques Lomouzy, die verantwoordelijk is voor de verhouding tussen regering en parlement. Hij verklaarde in een zitting met de fractieleiders uit de Nationale Ver gadering, dat de regering tot haar spijt heeft geconstateerd dat zij zich niet aan een internationale verplichting kan houden. ROME (AP). Radio Vaticaan heeft gisteren de opvattingen van drie vooraan staande theologen, de Nederlanders Ed ward Schillebeeckx en Edward Schoo- nenberg en de Zwitser Hans Küng, verge leken met de ketterse leer van het arianis me, een in de vierde eeuw wijdverbreide leer van de priester Arius. In een radiouitzending werd gezegd dat de drie theologen de voornaamste pilaar van de rooms-katholieke leer, namelijk dat Jezus tegelijkertijd mens is en God, ter discussie hadden gesteld. De aanval komt tien dagen voor de i aanvang van het kerkrechtelijke proces tegen Schillebeeckx, die zich zal moeten j verantwoorden wegens in zijn boeken be schreven opvattingen over deze materie.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4