KANS OP SNELLE OPLOSSING LIJKT VOOR TORENSTRAAT VERKEKEN Restauratieplan Dorp Velsen „om financiële redenen” verworpen Kerstfeest voor bejaarden hcivcn- berichten K [politienieuws in de vishciij burgerlijke stand I 'de t kort ijmondnieuws >9 I I 5 WOENSDAG 5 DECEMBER VERNIELINGEN EN DIEFSTALLEN MAAKTEN SCHEPEN ONVERKOOPBAAR Gok Dood spoor” Misser Vrij mandaat VELSEN 1979 IJMOND 4 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Wethouder K. W. Bijl van volkshuisvesting heeft na ruggespraak met subsidiërende instanties afwijzend beschikt. De Stichting Dorp Velsen valt af als adspirant-koper voor de drie panden Torenstraat 11, 13 en 15 in Oud-Velsen. Van overname door de stichting en tenuitvoerlegging van een eingn restauratieplan kan „om financiële redenen” niets komen. Een gemeentelijke brief van die strekking rolde eind vorige week in de bus bij het stichtingssecreta- riaat. 3 k - (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „We hebben verkeerd gegokt”, vertelt de heer j. van der Valk, vertegenwoordi ger van een IJmuidense rederij. Het besluit om na de grootscheep se sanering in 1975 van de vissers vloot een belangrijk deel van de schepen op te leggen en de ont wikkelingen af te wachten bete kende het roemloos einde voor zes vissersschepen. De IJmuiden se rederij miste hierdoor een kans de schepen voor een redelij ke prijs aan de man te brengen. I Wethouder K. IV. Bijl I 7’7 kabi- n zal igvard ■creta- er de is op 'orgen duurt, waar- Tiener- ie ver- eheten Na vier jaar in de Haringhaven een deel uit te hebben gemaakt van de zogenoem de mottenballenvloot heeft niet alleen de tand des tijds toegeslagen maar zijn de schepen ook het slachtoffer geworden van vernielzuchtige lieden die weinig van de apparatuur en het interieur heel lieten. Een sloopbedrijf maakt op het ogenblik het karwei af. Inmiddels zijn drie schepen geheel ont takeld en ontdaan van de motoren en opbouw naar het Spaame gesleept om daar als schrootijzer een roemloos einde te vinden. In de Haringhaven ondergaan momenteel drie andere schepen het zelfde lot. De sloop van de schepen, die in 1975 nog geheel vaarklaar of juist geheel ge renoveerd waren, bleek de enige moge lijkheid te zijn nadat verkooppogingen in de afgelopen jaren op niets uitliepen. Vernielingen, diefstallen van machine onderdelen en de tand des tijds zorgden in de periode dat de schepen op een nieuwe eigenaar lagen te wachten voor een waar devermindering van enkele honderden duizenden guldens. Ten tijde van de sane ring, die als vangstbeperkende maatregel in 1975 een groot deel van de Nederlandse vloot trof, vertegenwoordigden de slechts 15 20 jaar oude schepen een waarde van enkele miljoenen guldens. Een gedeelte van de opgelegde vloot was zojuist gere- no-veerd en aangepast aan de moderne haringvangstmethoden. Een domper op een al even reëel als ambitieus restauratieplan. „Dorp Vel sen” beoogde restauratie of liever her bouw in authentieke stijl ten behoeve van een moeilijke categorie woningzoe kenden: alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. Het nu getorpedeerde plan van de stichting omvatte drie apparte menten geschikt voor tweepersoonshuis houdens en nog eens zeven wooneenhe den bruikbaar voor alleenstaanden. Het complete gebouw inclusief de zolderver dieping werd daarmee benut. Ontwikkelingslanden die belangstelling toonden konden geen geld op tafel krijgen en vielen af. Door de subsidies voor ont wikkelingswerk, die niet voor gebruikte schepen van toepassing zijn, is het voor deze landen aantrekkelijker om nieuwe schepen in Nederland te laten bouwen. Rederijen met gesaneerde schepen vallen door deze regeling uit de markt. De stuurgroep telt tien leden. Gemeen- te-ambtenaren en inwoners die namens vakbonden een andere overkoepelende organisaties zitting hebben. Een woord voerder, lid sinds de start in 1975, heeft ernstige twijfels over verder bestaans recht van het gezelschap dat al of niet met opzet onkundig gelaten wordt van ontwik kelingen die wel degelijk tot de eigen competentie behoren. „Wij zijn als groep met toch duidelijk omschreven taak vol komen op dood spoor gezet”. De commen tator die nadrukkelijk ongenoemd wil „We hebben verkeerd gegokt en buiten het vandalisme en de diefstallen gere kend. Sloop van de schepen is het laatste waar je aan denkt maar in dit geval niet meer te vermijden. Opknappen zou meer dan een miljoen gulden hebben gekost. En dan hadden we nog moeten afwachten of er een koper was komen opdagen”, besluit J. van der Valk die met lede ogen de vloot van de rederij, eens de grootste in IJmui- den, in de jaren na 1975 zag slinken tot één schip. maart van dit jaar kwam de stuur groep voor het laatst bijeen. „Rond de jaarwisseling” kondigt wethouder Bijl een nieuwe vergadering aan van de stuur groep. „Om over genomen beslissingen alsnog geïnformeerd te worden”. Het Plan-Schaafsma steunde op twee gedachten: restauratie op redelijk korte termijn (broodnodig gezien het voor schrijdende verval) ten behoeve van een zwaar onderbedeelde groep op de Velsen- se huisvestingsmarkt. Jet Franse: „Wij komen als stichting niet langer in het stuk voor. Kennelijk viel de keus op een andere koopgegadigde met sterkere kaar ten. Dat hoop ik dan maar. Al was het alleen maar omwille van de tijd. Voort varendheid kan bepaald geen kwaad bij de verdere planvoorbereiding. Wie de panden vluchtig bekijkt snapt gelijk wat ik daarmee bedoel”. IJMUIDEN. Het Leger des Heils or ganiseert ook dit jaar weer een kerstfeest voor bejaarden uit de gemeente Velsen. t felle ie, dat dient iberen vreed- ?en te feratie ïbben, uiken, itema- kern- IKV) pen- stille ■k in uur ig- vre- -■uigi nder ét is laar- lere- view t gis- st ak- euwe ione- leegt giste- West Dit ver- met raket i dat ekin- kem- n de jnjev mdse aan n de door rijven d dat Juits- n en it die l be at de aan iropa iantal ver- wethouder nauwe betrokkenheid bij te nemen beleidsbeslissingen door eerderge- melde commissie. Een raadsmeerderheid gaf het college in de bewuste raadszitting vrij mandaat voor verkoop van de na opschorting van steeds weer nieuwe res tauratieplannen inmiddels sterk vervallen panden. De socialist C. Kranendonk en D. Kuijper (Progressief Velsen) vroegen in schakeling van de Stuurgroep Alleen staanden en Tweepersoonthuishoudens. De Stichting Dorp Velsen prijkte immers ook op het lijstje van koopgegadigden? i Wethouder Bijl beloofde ook op dit punt het onderste uit de kan. Zonder dat dit tot op heden ook maar iets concreets heeft opgeleverd. Tegen-over de Stichting Dorp Velsen formuleerde het college een defini tief standpunt zonder dat de betrokken stuurgroep daarin gekend is. Nadat in 1975 circa 30 schepen in Neder land door de saneringen nïet meer in de kustwateren van de E.E.G.-landen moch ten vissen verkochten verschillende rede rijen een groot aantal schepen voor gerin ge bedragen aan landen buiten de E.E.G. Met name Afrikaanse en Zuidarmeri- kaanse landen toonden veel belangstel ling voor de vissersschepen die als de best uitgerusten in de wereld werden be schouwd. Aangevuld met de sanerings- premie kwamen de rederijen financieel nog redelijk uit de min of meer gedwon gen verkoop. De IJmuidense rederij nam De Stichting Dorp Velsen heefh het ei gen restauratieplan voor de panden aan de Torenstraat altijd bescheidenlijk als „een mogelijkheid” gepresenteerd. Secre taresse Jet Franse reageert uiterst laco niek op de gemeentelijke afwijzing. Waar vroeger een zware diesel stond te stampen en de stuurlieden de brug bevolkten gaapt nu een aat. Nog even en het schip zal een laatste rustplaats vinden op de wal waar het tot schrootijzer verwerkt zal worden inmiddels in de Houtbaai gestationeerd terwijl één schip, de Vlaardingen 105, nog naar de haven van Kaapstad onderweg is. Met de afwachtende houding viste het IJmuidense bedrijf achter het net. In de jaren na de sanering daalde de vraag naar de opgelegde vissersschepen en bleven zes kostbare schepen aan de kaden van de Haringhaven liggen. Zij waren geruïneerd tot een roestende en kaalgeplukte staal- massa waarin slechts een sloper nog brood zag. Dit kerstfeest wordt gevierd op donder dag 20 december in het Cultureel Cen trum „De Schouw” te Velsen-Noord. Kaarten voor dit feest kunnen vrijdag 14 december ’s middags van twee uur tot half vier afgehaald worden in het gebouw van het Leger des Heils aan de Edison- straat 14 te IJmuiden. Ook kan men kaar ten halen bij de heer Heins van het Sociaal Adviesbureau tijdens de spreekuren van dit bureau. De kaarten kunnen niet telefonisch den besteld. Slechts een gering aantal schepen vond een nieuwe bestemming buiten de E.E.G. Zo werd een jaar geleden in IJmuiden opgelegd een schip verkocht aan een land bouw- en visserijcoöperatie in Portugal. Als uitzondering wen^deze transactie in het kader van kleine werkgelegenheids projecten voor terugkerende buitenland se werknemers door de overheid gesubsi dieerd. Dit jaar verhuisden drie schepen naar een nieuwe thuishaven in Afrika. Twee daarvan, de Katwijk 44 en 85, zijn Verschillende schepen werden in die tijd yoorzien van nieuwe dieselmotoren met een waarde van meer dan een half mijjoen gulden. Deze motoren, sommige net vijf jaar oud, verkeren thans nog in een zeer goede staat en bepaalden bij de verkoop aan een Haarlemse onderneming in belangrijke mate de waarde van de schepen. De koper heeft inmiddels de motoren verhandeld en het sloopwerk aan een ijzer- en metaalhandel uitbesteed. Gewond. Een vijfjarig Beverwijks jon getje raakte dinsdag gewond na door een 26-jarige automobilist op de Koninkgs- straat in Beverwijk te zijn aangereden. Het is met verwondingen aan hoofd en benen opgenomen in het Rode Kruiszie kenhuis. Wasautomaat. Maandag is een voor een winkel aan het Beverhof in Beverwijk neergezette wasautomaat gestolen. De waarde van deze wasmachine bedraagt duizend gulden. Kneuzingen. Een 50-jarig fietster uit Heemskerk reed dinsdagavond op de Alk- maarseweg in Beverwijk tegen een ge opende portier van een geparkeerde auto aan. De vrouw is met kneuzingen aan de borstkast overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis. Bromfietser. Een 57-jarige Beverwijs- ke bromfietser reed dinsdagavond om streeks acht uur tegen een in de Bach- straat in Heemskerk geparkeerde auto aan. De man werd aan hoofd en borst gewond en isper ambulance overge bracht naar het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk. Kienavond. Dinsdag 18 december houdt de voetbalvereniging Velsen een kerstavond. Deze heeft plaats in de kanti ne van het sportcomplex te Driehuis. De avond begint om acht uur. Feestavond. —Voor de voetbaljunioren C van Terrasvogels wordt zaterdag 8 de cember een feestavond gehouden in de kantine op De Elta te Santpoort-Zuid. Het programma bestaat uit spel in teamver band en een filmvertoning. De feestavond duurt van half acht tot omstreeks half elf. Vrouwengilde. Het Katholiek Vrou wengilde Driehuis-Santpoort organiseert woensdag 12 december een kerstavond met eucharistieviering in Driehuis. De bij eenkomst begint om half acht. Excursie. Donderdag 13 december houdt de afdeling Santpoort van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen een excursie naar het Provinciaal Zieken huis, waar onder meer het museum zal worden bezichtigd. Bijeenkomst in Beréa. In het ge- bouww Beréa aan de Patriciuslaan te Santpoort-Noord wordt vrijdaf 21 decem ber, ’s avonds om zeven uur, een kerstbij- eenkomst gehouden. Medewerking verle nen het Santpoorts Christelijk Kinder koor, de Kinderbjjbelclub en het zang koor De Korachieten. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 38 kisten kabeljauw; 504 kisten wijting; 5 kisten schol; 59 kisten schar; 12 kisten makreel en 12 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 40 kg.: kabel jauw twee 170; kabeljauw drie 130; kabel jauw vier 104-102; kabeljauw vijf 96-86; wijting drie 56-34; schar 96-76; schol drie 118; schol vier 120-104; makreel twee 47- 39; kuit 138-110. De besommingen waren: KW 81 f 700,-; UK 208 2.100,-; UK 17 UK 48 2.600,-; UK 135 UK 145 6.000,-; WR 76 WR 66 2.300,-; WR 12 WR 74 900,-; WR 51 WR 70 1.200,-; IJM 18 1.000,-; VD 19 VD 73 1.200,-; VD 54 -VD 77 3.700,-; verder twee Texelaars die tezamen 5.500,- besomden. 1) landen ‘g M- ie. Dat i giste- confe- u voor Het ontwerp, op naam van stichtings- bestuurder Siem Schaafsma, voldeed vol ledig aan de eisen opgenomen in de zoge noemde Van Damregeling. Door gebruik making van die subsidiemogelijkheid voor aangepaste bouw- of verbouwings- plannen verwachtte de stichting de huren op een alleszins aanvaardbaar niveau te kunnen houden. Wethouder Bijl onthield zich gisteren van elk commentaar op de wel heel summiere motivatie in de brief van de Stichting Dorp Velsen. „De zaak is agendapunt voor de commissie volkshuis vesting die op 13 december bijeenkomt. Wat voorbarig om via de krant vooruit te lopen op informatie die ik daar kwijt wil over dit toch wel slepende restauratiepro- Daarmee wordt inderdaad een belofte ingelost. In de septemberraad beloofde de Na schriftelijke lastgeving door het mi nisterie van volkshuisvesting stelde Vel sen al in 1975 een stuurgroep in om het huisvestingsbeleid ten behoeve van al leenstaanden en tweepersoonshuishou dens wat meer richting te geven. Taak was het college van advies dienen in zaken direct verband houdend met dit aspect van de volkshuisvesting. De rol van acti- veringscommissie, om het gemeentelijke beleid in de gekozen richting nieuwe im pulsen te geven, is althans in het Vel- sense nooit uit de verf gekomen. GEBOREN: A. A. Nanne-Heinzer, d„ IJmuiden, P. van Vierzen-Ledegang, d„ IJmuiden, C. M. G. A. Boot-Vonk, d„ Santpoort, M. Visser-Carton, z„ IJmuiden, A. M. A. Schuurman-Timmer, d„ IJmuiden, J. Kooi-de Weers, d„ IJmuiden, A. E. van Beelen-Zwart, z„ Santpoort, W. C. E. Kok- Lichtenbelt, z„ Santpoort. OVERLEDEN: J. C. Schmits, 81 jr„ weduwe van G. T. Groen, T. van der Laan, 71 jr„ echtgenoot van M. H. Hamers, Swifterband, L. Meyer, 86 jr„ weduwe van K. Glas, IJmuiden, B. de Winter, 88 jr„ weduwe van J. ’t Hart, Driehuis, A. Heijmans, 73 jr., Santpoort, H. A. Kops, 63 jr„ echtgenoot van E. G. M. Hendriks, G. Roorda, 79 jr., weduwe van 'K. Boersma, Driehuis. Slopershamer geeft gesaneerde mottenballenvloot” genadeslag MAANDAG AANGEKOMEN/ Tuskaf Rock, New Port; Carina, Skiën; Lilly-K, Vanesborg, IJmuiden; Makler, Solves- borg, Velsen, Luminence. Shoreham; Neptunus, Aberdeen, IJmuiden; Buchen- stein, Rio Haina; Trom Rask, Gefle; Springbuck, Cont.Plat, Velsen; Antxon Marie, R.dam; Maasborg, Mantuluoto, Zaandam. MAANDAG VERTROKKEN: Alpha- gas, Lyngsodde, IJmuiden; Pearl Marine, Noordzee; Kenrix, Rochester, IJmuiden; Prinses Margriet, St. Petersburg; Valny, Gibraltar; Hartebeest, Cont.Plat, Velsen; Falkenberg, Trollbattan, IJmuiden; Gun- do Bovig, Hamburg; Belgrave, Cork; John Gorton, Tilbury, Velsen; Torridge, Delf zijl; Stirling Oak, Cont.Plat, IJmuiden; Stella Formarks, R.dam Cymbeline, Southampton; Tuskar Rock, Felixtowe; Altair, R.dam, Velsen; Carina, Antwerpen; Ligato, Delfzijl, Zaandam. DINSDAG AANGEKOMEN: Cam Ay- ous, Douala; Regent Cedar, Tripoli; Sove reign venture, Coryton. DINSDAG VERTROKKEN: Gretke Ol- dendorf, Antwrepen; Chrysalis, IJmui den, Mantanzas; Cheboksary, Zwarts Zee; Luminence, London; Fridel, IJmuiden, Kingslynn. DINSDAG AANGEKOMEN: Thor Alba Rotterdam, Beverwijk; Maashaven, Abid jan; Trasmar, Taronto; Rozengracht, Mantyluauto; Satumus, Tananger, IJmui den; Thunbox-2, Karlstad; Titan service, Cont.Plat, IJmuiden; Rollnes, Terneuzen, IJmuiden; Hajnowka, goole, IJmuiden, Sloman Senior, Lokaundje; Tor Brittan- nia, Gothenburg; Queen Ford, Noordzee, IJmuiden; Imke, Belfast; Iris Maple, Wil mington; Flevoland, Antwerpen; Sioux, Swinamunde. DINSDAG VERTROKKEN: Queen ford, Himber, Koog aan de Zaan; Kodiak, Gibraltar; Wilmington, Sunderland; Ja- queville, Antwerpen Otoot Danielsen, Beirut, Beverwijk; Se myon Roshal, Bremen; Springbuck, Cont- .plat, Velsen. Woensdag aangekomen? sir Winston Churchill, Noordzee. WOENSDAG VERTROKKEN: Regent Ceder, Bremerhaven; Pratita, Hamburg; Hengshui, Harenholmen, IJmuiden; Stir ling Brigg, Cont. Plat, IJmuiden. II’ De panden aan de Dorpsstraat, dee! uitmakend van één gebouw dat door voortschrijdend verval een troosteloze aanblik biedt. blijven ziet de aanpak van het projekt- Torenstraat daarvan als overtuigend be wijs. Naar de stuurgroep sijpelde het nieuws over de restauratieplannen van de Stichting Dorp Velsen door via de krant en niet langs de officiële kanalen. In Slopers verwijderen een deel van de opbouw van een visserschip om de motorkamer vrij te maken. Hierna wordt met behulp van een zware kraan de scheepsdiesel uit het binnenste van het schip getakeld. echter de gok en besloot in afwachting van betëre „vistijden” geen verkooppo gingen te ondernemen. Wel verschenen in de afgelopen vier jaar scheepsmakelaars, ondermeer uit Pe ru, Zuid-Amerika en Indonesië, op de ka de en brachten een bod uit op de motten ballenvloot in de Haringhaven. Volgens Van der Valk rolden uit deze' onderhande- lingen belachelijk lage prijzen daar de makelaars als tussenpersoon zeer hoge bedragen aan de transacties wilden ver dienen. „Hadden wij direct met de rederij en in die landen onderhandelingen kun nen voeren dan waren deze niet vruchte loos gebleven”, aldus J. van der Valk. f Sgj.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5