Bos Kalis-groep krijgt order van 3 miljard Vakbondsleiders in Guatemala in gevaar Kijkje in de ruimte 1 Verbod nachtarbeid vrouwen handhaven NORITtbetro^ Ambtenarenbonden: Uit Argentinië Vrees voor veel Rapport Amnesty International: ontslagen Stork Werkloosheid dreigt voor schoenmakers Stichting Arbeid en Gezondheid: Wagenpark niet Kredietgroei wordt verder beperkt Uitgeverij start kortere werkweek „Liever failliet dan loonstop” „Vervuiling Noordzee via lucht” „winterklaar” Willekeur bij garantie voor koophuizen Aantal moeilijke banen industrie blijft constant 1 V L ,40 17 1979 DECEMBER ECONOMIE DONDERDAG 6 16 (Van onze redactie economie) i s I ra i, i a i. 14 i Z i (Van onze redactie economie) UTRECHT. Opheffing van het verbod voor nachtarbeid van vrouwen betekent geen emancipatie, maar integendeel grotere achterstelling. Dit wordt gezegd in „Risicobulletin”, tijdschrift van de Stichting Arbeid en Gezondheid. Het bulletin neemt stelling tegen de plannen het verbod te laten verdwijnen. De ondernemers zouden ervan profiteren. LONDEN (Reuter). Vakbondsleiders in de Middenamerikaanse staat Guatemala lopen het gevaar te worden vermoord. Dit heeft de organisatie voor de rechten van de mens Amnesty International gisteren in Londen bekendgemaakt. s ren ingrijpend te wijzigen, zijn i 1’ 1 1 Personeel Chrysler: PAPENDRECHT. Een Neder lands bedrijf heeft opdracht gekre gen een Argentijns aardgasveld in produktie te brengen. Het gaat om Nacap Internationaal in Haren (Gr.), werkmaatschappij van de Ko ninklijke Bos Kalis Westminster- groep, die van de Argentijnse staatsgasorganisatie een order kreeg waarmee een bedrag van drie miljard gulden is gemoeid. UTRECHT (ANP). De plannen van minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) om de regeling voor de vergoeding van overwerk en onregelmati ge diensten van de ambtena- bij de ambtenarenbonden in verkeerde aarde gevallen. De ABVA en de KABO noemen ze „onverteerbaar” en de christe lijke federatie van overheids- personeel (NCBO en ARKA) 1 vindt ook dat Wiegel zijn voor- s stellen terug moet nemen. Zij kondigen een harde opstelling aan. ;,oo .80 ij ,10 |.5O U0 ,00 ,50 ,00 1,00 ,50 ,00 ,50 ,00 ,80 ,20 ,60 Snoeien toeslagen is onaanvaardbaar gen indruist tegen de algemene opvatting, kdiv. ed 30 )0 )0 14 14 21 I 11 i dat zwaar werk juist beter moet worden beloond. De bonden hebben voor een be paald PTT-district uitgerekend, dat de besteller er daar per jaar 600 gulden op achteruit zou gaan, de treinexpediteur on geveer 900, de besteller-voorsorteerder 670 en de expediteur ongeveer 850 gulden. ABVA en KABO zeggen in hun bondsbla den, dat de plannen er op neerkomen, dat de onregelmatigheidstoeslagen voor de nachturen in de week met vijf percent omlaag gaan, dat de „randuren” (zeven tot acht uur ’s ochtends en van zes tot zeven uur ’s avonds) niet meer worden vergoed, dat de maximumgrondslag wordt bevro ren en dat de vergoeding voor de nacht uren op zaterdag vijf percent omlaag gaat. Voor de daguren op zaterdag zou daar entegen vijf percent meer worden betaald dan nu, evenals voor het werken op zon en feestdagen. Maar die positieve punten Wat de nieuwe regeling de individuele ambtenaar zou gaan schelen hangt sterk af van het rooster waarin hij werkt. Amerikaanse ruimtevaartautoriteiten publiceerden gisteren een kleurenfoto van ons zonnestelsel. De grote bol in het midden is de aarde. De eerste planeet boven de maan, die op de voorgrond is te zien, is Venus. Daarboven staan van links naar rechts: Jupiter, Mercurius, Mars en Saturnus. De hemel is zwart, de maan bruinachtig. De planeten variëren van rood tot blauw. Het gasveld ligt in Centraal-Argentinië en voor de ontginning is onder meer 2000 km pijpleiding door steppe-achtig ge bied nodig, evenals de bouw van com pressor-, aanjaag-, meet- en regelstati- ons. Ook zal Nacap na voltooiing van het werk het project gedurende vijftien jaar in exploitatie houden. Voor de uitvoe ring is een consortium gevormd, waarin Nacap een aandeel van 70 percent heeft. De rest is verdeeld over twee Argentijn se aannemingsmaatschappijen. De Nederlandse Gasunie zal een be langrijke inbreng leveren op het gebied van ontwerp en exploitatie, zo heeft Bos en Kalis meegedeeld. De goede naam van de Gasunie heeft in belangrijke ma te bijgedragen tot het verkrijgen van de De delgatie heeft daarnaast informatie gekregen van vertegenwoordigers van de vakbonden en de oppositie. Amnesty zegt naar aanleiding van het groeiende aantal politieke moorden dat „in geen enkel ge val dat wij kennen een volledig onderzoek is ingesteld naar een moord of de daders voor de rechter zijn gebracht”. Volgens de organisatie weigeren minis ters verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het onbeperkte geweld. Zij beschul digden Anesty ervan pro-communistisch en „een agent van de Britse Kroon” te zijn. Vice-president Kramer heeft echter ge zegd dat functionarissen in Guatemala en de OAS een onderzoek moeten instellen naar de moorden en de verdwijningen, aldus Amnesty. DEN HAAG (ANP). Hoewel de afge lopen winter menig automobilist het leven danig zuur heeft gemaakt, blijkt autorij dend Nederland zijn lesje nog niet geleerd te hebben. Een groot deel van het Neder landse wagenpark is namelijk nog niet „winterklaar”, aldus een waarschuwing van de ANWB, die deze conclusie trok na de eerste actieweek „rijden in de winter”, waarin tweeduizend auto’s ter keuring zijn aangeboden. Een grondige inspectie van de auto, alvorens er de winter mee in te gaan is volgens de ANWB „bepaald geen overbo dige luxe”. Automobilisten kunnen daar toe nog tot 14 december terecht bij de technostations van de ANWB. 50 ,50 50 00 00 50 80 00 00 00 00 00 70 00 00 50 00 00 00 50 50 00 50 00 00 50 00 50 10 50 20 50 00 00 ao 50 50 ao 50 30 50 30 30 30 30 >0 )0e >0e 10 )0 AMSTERDAM (ANP) De Nederland- sche Bank heeft met de banken en de PTT overeenstemming bereikt over voortzet ting van de kredietbeperkende maatrege len volgend jaar. Afgesproken is dat de groei van de korte kredieten aan de parti culiere sector en de lange uitzettingen, voor zover niet gefinancierd met kapitaal- marktmiddelen, spaargelden en andere lang aangetrokken middelen, volgend jaar beperkt zal blijven tot 8 procent. Voor dit jaar was bij de toendertijd iets grotere groeiverwachtingen een percenta ge van 9 procent overeengekomen, aldus de centrale bank. Evenals in 1977 en vorig jaar hebben de kredietbeperkende maatregelen ook dit jaar bijgedragen tot beteugeling van de monetaire expansie. UTRECHT-BEEK (ANP). De uitge verij Elektuur in het Limburgse Beek zal per 1 januari als eerste bedrijf in Neder land zonder continidiensten, de 35-urige werkweek invoeren. De direktie heeft hiertoe zelf het initiatief genomen. Elektuur geeft boeken en tijdschriften uit over automatisering. De kortere werk week wordt gebruikt als middel om de nadelige effecten van automatisering op te vangen. Elektuur is niet aangesloten bij de uitgeversorganisatie NOTÜ. 4J 208 5 lische ten trsen. r dit n euvel aan. laim, 1. 5 111 4 4 S S II i. 4 - III I i is en dat een verlaging van de vergoedin- Ui i - - 1 5 I 4 111 21 In een rapport dat de organisatie aan de regering van Guatemala heeft gestuurd, zegt zij dat „het zijn van een vakbondslei der of actief lid van een vakbond tegen woordig in Guatemala betekent dat men zijn leven riskeert”. Volgens Amnesty zijn in de afgelopen 18 maanden 2,000 mensen om politieke rede nen vermoord in de Middenamerikaanse staat. De beschuldiging werd geuit naar aanleiding van een bezoek aan Guatemala van een Amnesty-delegatie bestaande uit drie man onder wie een voormalige voor zitter van het Spaanse parlement, Fernan do Alvarez de Miranda. Amnesty deed gisteren ook een beroep op de regering van president Lucas Gar cia en afvaardiging uit te nodigen van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) die een onderzoek zou moeten in stellen naar de bewering dat de autoritei ten niet in staat zijn of niet bereid zijn een einde te maken aan het ontvoeren en vermoorden van vakbondsleden en poli tieke tegenstanders. Veel van de moorden worden gepleegd door semi-clandestiene doodseskaders waarvan vaak leden van het leger en van dë veiligheidstroepen deel uit maken, aldus de organisatie voor de rechten van de mens. De Amnesty-delegatie die van 10 tot 15 augustus Guatemala bezocht, heeft ge sprekken gevoerd met vice-president Vil- lagran Kramer, minister van Binnenland se Zaken Donaldo Alvarez Ruiz en minis ter van Arbeid Carlos Alarcon Monsanto. oteerd 10 10 12 De ABVA en de KABO stellen, dat het werken in onregelmatige dienst medisch en sociaal gezien een erkend inconvenient (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Veel vervuilende stof fen die in de zee terecht komen, zijn afkomstig uit de lucht. Dit blijkt uit een zeer recent onderzoek op een tiental plaat sen op en rond de Noordzee. Het vuil komt in zee terecht via regen en mist. De hoeveelheden mangaan, ijzer, lood, kwik en koper die op deze manier in de zee belanden, zijn opmerkelijk groter. In de meeste gevallen is de hoeveelheid er van zelfs groter dan de hoeveelheden die voorkomen in een sterk vervuilde rivier als de Rijn. Via de regen komt per jaar in de Noord zee 4100 ton mangaan, 105.000 ton ijzer, 5800 ton lood, 7,1 ton kwik en 5600 ton koper terecht. Ter vergelijking: de Rijn loost in zee 6000 ton mangaan, 80.000 ton ijzer, 2000 ton lood, 100 ton kwik en 2000 ton koper pér jaar. af en daarmee zijn we weer terug in de tijd vóór 1889 toen de eerste Arbeidswet tot stand kwam (met een verbod voor vrou- wennachtarbeid), aldus Risicobulletin. Het zijn niet de vrouwen, maar de onder nemers die belang hebben bij de ophef fing van de verbodsbepalingen. Vooral Hoogovens en Heineken spannen zich in om vrouwen in de nachtploegen te krijgen. Bij Heineken gaat het om de bottelarij, bij Hoogovens is men begonnen het werk van kraandrijver ook voor vrouwen open te stellen. Minister Albeda heeft gezegd dit bij wijze van experiment te hebben toege staan. Redenen achter deze kwestie zijn, volgens het bulletin, dat er niet voldoende goedkope krachten kunnen worden ge vonden voor het werk in de ploegendien sten. Dat hangt weer samen met slechte arbeidsomstandigheden. Daarin willen de bedrijven geen verbe teringen aanbrengen. Liever zoeken ze naar nieuwe groepen arbeiders die wel bereid zijn onder deze omstandigheden te werken. Nu daarvoor ook geen „gastar beiders” meer kunnen worden geworven richt men zich op de vrouwen die zich op de arbeidsmarkt aanbieden. En met het verlenen van ontheffingen zorgt de overheid dat de Arbeidswet 1919 geheel buiten werking raakt, meent het blad. i' l i II I I 1! gc VCX1L VXV- t I 28 L r WASHINGTON (Reuter). Vak bondsleiders bij Chrysler hebben verklaard dat ze de Amerikaanse au- tofabriek liever failliet zien gaan dan dat ze genoegen nemen met een loon stop van drie jaar. De honderden deelnemers aan een vergadering van de bond van werknemers in de Ame rikaanse automobielindustrie juich ten deze verklaring luidruchtig toe. Een loonstop is een van de voor waarden die de regering heeft gesteld voor een krediet van omgerekend drie miljard gulden dat de maat schappij uit haar financiële moeilijk heden moet helpen. Een tweede voorwaarde van de re gering voor het gevraagde krediet is dat Chrysler er in slaagt bij banken eveneens een lening van drie miljard gulden los te krijgen. De bankcom- missie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden wilde het gevraagde krediet direct geven maar de bank- commissie van de Senaat verbond er de genoemde voorwaarden aan. Chrysler, op twee na de grootste autofabriek in de Verenigde Staten, rekent voor dit jaar op een verlies van twee miljard gulden. Zonder een aanzienlijke financiële injectie ziet de toekomst van het bedrijf er erg som ber uit. Volgens de ANWB is tijdens die keurin gen gebleken dat gemiddeld twee onder delen per auto onvoldoende op de winter zijn geprepareerd. De meeste gebreken deden zich voor aan de ontsteking. Van de onderzochte auto’s bleek dat in 70 procent van de gevallen dit juist in de winter zo belangrijke onderdeel mankementen ver toonde. Een kwart van de onderzochte auto’s had problemen met het brandstof- systeem. Bij driehonderd auto’s is gecon stateerd dat het koelsysteem onvoldoende tegen de vorst is beschermd. AMERSFOORT (ANP). Huizenko pers die een gemeentegarantie nodig heb ben omdat de bank hen op grond van hun inkomen alleen geen hypotheek wil ver strekken, moeten rekening houden met ongelijke normen in de verschillende ge meenten. Dit zegt de vereniging Eigen Huis in Amersfoort, die vandaag bij de regering heeft aangedrongen op een cen trale regeling voor garantieverstrek- kingen. De vereniging spreekt van willekeur. Steeds meer gemeenten leggen de mening van de adviescolleges, die de aanvragen namens het Ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening beoordelen, naast zich neer. Aanvragen worden dan tamelijk willekeurig door de gemeenten zelf getoetst. Werkende vrouwen worden volgens de vereniging in een aantal gemeenten bij garantieaanvragen „flink gediscrimi neerd”. Daar wordt namelijk bij de beoor deling van de verhouding woonlast-inko- men nauwelijks met het salaris van de vrouw rekening gehouden. Volgens de vereniging Eigen Huis wordt door deze oorzaken het kopen van huizen steeds meer bemoeilijkt. order. De werkzaamheden beginnen vol gend jaar en zullen naar schatting twee jaar in beslag nemen. Nacap heeft de laatste jaren behalve leidingprojecten in eigen land en Engeland soortgelijke wer ken in Joegoslavië en Algerije achter eenvolgens uitgevoerd en nog onder handen. Gezegd wordt dat de regering en „he laas ook sommige vrouwenorganisaties” het nachtwerk voor vrouwen als een mo gelijkheid voor verdere ontplooiing pro pageren. In feite betekent het precies het tegenovergestelde: een slechtere gezond heid en meer maatschappelijke achter stelling. Er wordt op gewezen dat onderzoek heeft uitgewezen dat veel vrouwen die in ploegendienst werken en dat moeten com bineren met de zorg voor een huishouden gemiddeld maar vijf uur per nacht slapen, nachtarbeidsters met kleine kinderen maar twee uur per nacht. Vrouwen in ploegendienst besteden in het algemeen meer tijd aan hun huishoudelijke taken en zijn daardoor minder in staat aan het maatschappelijke leven deel te nemen. „Het omgekeerde dus van emancipatie”, aldus dit blad. Nachtarbeid werd sterk beperkt en voor vrouwen zelfs verboden in de Arbeidswet 1919. Die wet is in feite nog maar alleen effectief voor vrouwen, omdat voor de mannen reeksen uitzonderingen werden gemaakt. De laatste voorstellen voor ont heffing op het verbod voor nachtarbeid van vrouwen vormen, aldus het bulletin, „de eindfase van de uitholling van deze wet”. De regering wil van de Arbeidswet 1919 staan volgens de bonden in geen verhou ding tot de negatieve. De voorgestelde overwerkvergoedingen lijken een verbetering, want de meeste vergoedingen gaan omhoog. Maar de „ad der onder het gras” is volgens de bonden, dat de vergoeding op de voor de overheid werkelijk dure uren, namelijk in het weekeinde, omlaag gaat. Bovendien vin den ze dat overwerk niet moet worden bevorderd door er een hogere vergoeding voor te geven, maar dat het juist moet worden teruggedrongen om de werkgele genheid te bevorderen. Ook tegen het derde onderdeel van de plannen, het afschaffen van de zogenaam de verschuivingsregeling, hebben de bon den grote bezwaren. Deze regeling houdt in, dat er een vergoeding moet worden betaald als een verschuiving in de dienst roosters niet 72 uren van te voren is mee gedeeld. „Wij hebben deze bepaling min of meer als een boetebepaling gezien voor het aanrommelen met dienstroosters”, al dus ABVA en KABO, „jiet wegvallen daarvan is zeker geen verbetering voor ambtenaren bij bepaalde diensten”. HENGELO (ANP) Bij Stork Hengelo zijn volgens het PvdA-Kamerlid Van der Hek op korte termijn 2000 arbeidsplaat sen in gevaar. Voor hem is dat een reden om woensdag in de vergadering van de Kamercommissie voor economische za ken bij minister Van Aardenne aan te- dringen op een overbruggingskrediet dat Stork Ketel- en Apparatenbouw (KAB) door het dal heen moet helpen. ’T7* Dit heeft Van der Hek in een uitzending van radio-Oost gezegd. Minister Van Aardenne heeft vorige week in een gesprek met Gedeputeerde Staten van Overijssel en B. en W. van Hengelo laten weten dat hij niet voor zo’n vorm van Rijkssteun voelt. Hoogstens zou naar zijn mening kunnen worden bekeken of orders voor grote centrales naar voren kunnen worden geschoven om zo te voor komen dat er bij Stork KAB tussen ’81 en ’83 een gat in de produktie ontstaat. Het zou ook denkbaar zijn dat Stork zo snel mogelijk de fabricage van kleinere centrale eenheden ter hand neemt. Om de exportkansen van het bedrijf te verbete ren zou er mogelijk een subsidie kunnen worden verleend. Deze drie door Van Aardenne aangege ven mogelijkheden zijn volgens H. Wijnin-, ga, districtsbestuurder van de FNV, niet haalbaar op korte termijn. Dat de situatie op dit moment zo rampzalig is als het Kamerlid Van der Hek voorstelt ontkent’ Wijninga echter. Er wordt naar zijn me-, ning nog druk gestudeerd op oplossingen. GENÈVE (ANP). Ruim 400.000 schoenmakers en leerbewerkers in de rij ke industrielanden zullen waarschijnlijk vóór het jaar 2000 hun baan verliezen. Dit meent de internationale arbeidsorganisa tie ILO in Genève. De toename van de produktie van schoenen en andere lederwaren in de ar me landen zullen massa-ontslagen in de leerindustrie in West-Europa, Noord- Amerika, Oceanië en Japan onvermijde lijk maken. Ook de verdergaande mechS-. nisering zal toenemende werkloosheid tof gevolg hebben. De ILO schrijft dit in een gisteren gepubliceerd rapport. In 1966 namen de geïndustrialiseerde landen nog zestig procent van de wereld- - produktie van 3,95 miljard paar schoenen voor hun rekening. In 1975 was dat aan- deel gedaald tot minder dan vijftig pro- cent op een totaal van 4,6 miljard paar. DEN HAAG (ANP). Een derde enquê-5 te van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) naar het aantal moeilijk ver vulbare vacatures bij het bedrijfsleven fondst heeft ongeveer dezelfde uitkomst opgele verd als de beide vorige enquêtes: het aantal moeilijk vervulbare vacatures blijft schommelen tussen de 85.000 en de 90.000. Het C.B.S. heeft dit medegedeeld naar aanleiding van de derde enquête, die in oktober 1978 werd gehouden. De vorige enquêtes werden gehouden in oktober 1976 en oktober 1977. Evenals bij de vorige enquêtes is geble- i ken dat voor ongeveer de helft van de I moeilijk vervulbaar gebleken vacatures personen worden gevraagd met een lage- re beroepsopleiding (vaak LTS) en dat er naar verhouding veel vacatures voorko men in de bedrijfstak bouwnijverheid en in het westen van het land. Er zijn echter ook verschillen in uitkom- sten tussen de drie enquêtes. Zo was het aantal moeilijk vervulbare vacatures, waarvoor uitsluitend mannen werden ge vraagd, in 1977 en 1978 groter dan in 1976 en nam het aantal uitsluitend voor vrou- wen bestemde vacatures sterk af. Het aantal moeilijk vervulbare vacatu- Ltes, uitsluitend bestemd voor mannen, be droeg volgens de enquête van oktober 1978 68.100 tegen 70.000 volgens de enquê te van 1977 en 62.500 volgens de enquête van 1976. Het aantal uitsluitend voor vrouwen be stemde vacatures daalde van 11.100 in 1976 via 7.800 in 1977 tot 5.600 in 1978. Verder valt op, dat het aantal moeilijk vervulbare vacatures voor administratie ve, commerciële en dienstverlenende functies terugloopt. W

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17