3 Verwerping Europese begroting verwacht Nieuwe ontmoeting Sadat en Begin PATRIOTTISCH FRONT STEMT IN MET BESTAND Uitwisseling ambassadeurs op komst NA Zuid-Korea heeft nieuwe president NA NEGATIEF ADVIES >et Botha accepteert zone in Namibië VS dreigt met breuk Libië Noodlanding na ruzie passagiers Vurig pleidooi voor Palestij nen Kriegel wordt gecremeerd Ierse premier treedt af Verzoek van OAE: troepen Marokko weg uit Sahara Loonakkoord in Engelse mijnen „NADELIGE INSINUATIES” Rectificatie Strop? Vrijheid Komiek 3 DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 BINNEN- EN BUITENLAND n we Westeuropese Unie: (Van onze redactie buitenland) ROME. De Saoedische staats- oliemaatschappij Petromin heeft de levering van olie aan Italië stopgezet, nadat de regering in Rome dinsdag avond had besloten een administra tief onderzoek in te stellen naar ge ruchten dat er onjuist gehandeld zou zijn met commissieloon bij het afslui ten van het oliecontract tussen beide landen. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De begrotingscommissie van het Europees parlement vindt dat het parlement volgende week in Straatsburg de Europese begroting voor volgend jaar moet verwerpen. Tot dit advies besloot de commissie gisteren in Brussel met 28 stemmen voor, 2 tegen en 4 onthoudingen. Volgens de Nederlandse leden van de begrotingscommissie Dankert en Notenboom, zal het parlement het advies vrijwel zeker opvolgen. door Nico Scheepmaker te laa „Daarover moeten nu alleen ipatie ie van iatiebe lagere taats® lanter iterdan de aar loor i iform itwooit ;emeea »n me raaide e hooi van Oi t studie >n, a ---- nog wat bijzonderheden wor den uitgewerkt. De deelne- r_deK mers aan het overleg maakten dit gisteravond bekend na af loop van een plenaire zitting van een kwartier. regel! teü (Van onze redactie buitenland) LONDEN. In Londen hebben de drie partijen die sinds drie maanden probeer den een oplossing te vinden voor de kwestie-Zimbabwe, gisteren overeenstemming be reikt over het laatste pro bleem, de wapenstilstand. s Jack Li» 3’66 ei Geen Saoedische olie voor Italië Burgemeester Sjakaa van Nabloes wordt op de schouders gedragen als hij na enkele weken gevangschap weer terugkeert in zijn gemeente. „Dergelijke insinuaties zijn nadelig voor Petromin en Saoedi-Arabië zelf’, zo staat in een telegram dat gisteren is ver zonden naar de Italiaanse staatsoliemaat- schappij ENI, welke het contract in juni van dit jaar heeft afgesloten. De overeenkomst was de eerste volgens welke Italië zonder tussenkomst van de internationale oliemaatschappijen brand stof uit Saoedi-Arabië zou betrekken. Het gaat om 12,5 miljoen ton olie in de komen de drie jaar. De olie zou worden geleverd voor een prijs die een kwart beneden de gangbare lag, waarboven zeven percent commissieloon zou worden berekend. Dit zou ten goede komen aan de Arabische bemiddelaars dankzij wie het contract tot stand was gekomen. Zo wil hij een aantal Zuidafrikaanse mili taire bases in de zone en de ontwapening van de zwarte nationalistische guerrilla strijders. Verder zou hun verboden moe ten worden bases in Namibië in te richten. Botha schreef aan VN-secretaris-gene- raal Waldheim dat „Zuid-Afrika zich nu eenmaal heeft verplicht het Namibische volk te beschermen en voor zijn wensen op te komen.” Hij zei wel eerst nog met de politieke partijen in Namibië overleg te willen plegen over de zone, die de opper vlakte gelijk aan die van Groot-Brittannië zou moeten gaan krijgen.. Eergisteren stond zowel in de Volks krant als in Trouw een „oproep aan de leden van de Tweede Kamer”, een adver tentie van ruim een halve pagina, onderte kend door 785 Nederlanders, waarbij de „Bond voor beeldende Kunstarbeiders” en andere groepen voor één zijn geteld, en het Simplisties Verbond voor twee, want Koot en Bie staan afzonderlijk in de alfa betische namenlijst opgenomen, waarin beiden als beroep „Simplisties Verbond” hebben opgegeven. Gisteren stond de advertentie opnieuw in beide ochtendbladen nu voorzien van het kopje „Rectificatie”. Wat niet gerecti ficeerd hoefde te worden, was het doel van de advertentie: een dringend beroep op alle volksvertegenwoordigers om tegen de invoering van nieuwe kernwapens al het mogelijke te blijven ondernemen en op dit punt geen compromissen te dulden. De rectificatie was nodig omdat de na menlijst van ondertekenaars de eerste keer was opgehouden bij „Jan Wolkers - schrijver”, inderdaad een goede wegwe- zer, maar alfabetisch gezien niet de laatste ondertekenaar. Ik vond het dinsdag ook al een beetje merkwaardig dat niemand had ondertekend wiens naam met een Z be gon, omdat verder alle letters behalve de X hun vertegenwoordiger hadden: P. Ip- pel, A. Quispel, Bambi Ude en J. Dijkstra waren bijvoorbeeld vertegenwoordigers van de minder gangbare eerste letters. Informatie leerde me, dat de fout be gaan was op de zetterij van Trouw. Ver moedelijk heeft de nachtploeg zich toch wat verkeken op de tijd die het zetten van al die namen zou vergen, met het gevolg dat ze het bij Jan Wolkers maar voor gezien hebben gehouden. Daardoor ont braken in beide kranten de laatste zestien ondertekenaars, alsmede de namen van het Initiatiefcomité en de lang niet oninte ressante mededeling: „Bijdragen in de kosten kunnen worden gestort op postgi- ronummer 169406, tn.v. J. F. Goud, Post bus 51298, Amsterdam”. dinsdag >tie vei van toe dat ht als ee j de ij verkelii Jnivers 2,91 gui raad 4 m oplt igen gt keer g Die kosten waren, voor beide adverten ties samen, 15.000. Omdat de rectificatie gratis moest worden geplaatst, hebben Trouw en de Volkskrant dus een strop van 15.000 gulden geleden, hoewel zoiets natuurlijk heel betrekkelijk is. Want had den ze de advertentie de eerste keer goed erin gezet, dan zou er geen tweede nodig zijn geweest en had er op die plaats een artikel gestaan dat niemand had gelezen, maar waar de schrijver toch voor betaald had moeten worden. Zuivere winst boekte natuurlijk het Initiatiefcomité, dat zijn oproep nu twee keer in de kranten kreeg. Stel je je bloot aan een nieuwe aanteke ning in je BVD-dossier en moet je er nog 25 gulden voor betalen ook. „Had je dat niet eerder kunnen zeggen” (wou ik zeg gen), „dan had ik wel een paar steekhou dende argumenten tegen ondertekening geweten. De tekst had wat scherper ge kund” (zoals enkele cabaretiers vonden), „er mag best naar compromissen worden gezocht” (zoals enkele D’66’ers vonden), „en ik wil er alleen bij staan als ook vermeld wordt wie allemaal geweigerd hebben te tekenen”. Dat laatste zou ideaal zijn, maar is vermoedelijk moeilijk te ver wezenlijken. Ik hield natuurlijk mijn mond en gireerde mijn 25 gulden, maar ik vroeg later wel wat ze met het geld gingen doen dat over was? Een snelle berekening leerde immers dat 785x25 is 19.625, zodat ze 4000 gulden zouden overhouden na het betalen van de advertentie. Maar zo opti mistisch zijn ze niet, ze houden rekening met 10 procent wanbetalers, en mochten dat er meer zijn, dan zijn er in ieder geval 20 borgen die zich bereid hebben ver klaard zonodig meer dan 25 gulden te betalen. Zou er werkelijk geld overblij ven, dan gaat dat naar het Interkerkelijk Vredesberaad. Die kopen er dan een hele ouwe atoomraket voor, die zij onmiddel lijk de vrijheid hergeven. Vrolijk kwinke lerend klapwiekt hij terug naar Was hington Jour .missie isdien- m, dal aderc trede.' ikblat verkt. in vm niet Of Je m» 1 terra landil ecreati RT) oi op I itspraa ien. D zonda weg ti se Ve ze 4 e schei rid eer ie. PvdA vrage ilands e BVD en on Het negatieve advies is een protest tegen de weigering van de Europese ministerraad, gehoor te geven aan de door het parlement voorgestelde wijzigingen in de landbouwuit gaven. Door de houding van de raad kan het parlement zijn aandeel in de begrotingsbe- voegdheid niet uitoefenen, aldus de begrotingscommissie. Als het Europees parlement de begroting verwerpt, zal de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, met een geheel nieuw voorontwerp voor een begroting moeten komen. Dit betekent dat de gehele begrotingsprocedure opnieuw in gang gezet moet worden. De begrotingscommissie is overigens wel bereid een positief advies uit te brengen over de aanvullende begroting voor dit jaar, mits Europees landbouwcommissaris Gundelach volgende week in het parlement nadere uitleg geeft over de dit jaar gevoerde landbouwpolitiek. LONDEN (DPA). De 232.000 Britse mijnwerkers hebben gisteren een aanbod aangenomen voor een loonsverhoging met 20 percent. Zij brachten hiermee hun vakbondsleiders een nederlaag toe die hadden aangeraden het aanbod van de directie van de staatsmijnen af te wijzen en zich uit te spreken voor een staking. Bij een stemming wees echter 51,2 per cent van de mijnwerkers het standpunt van de vakbondsleiders af. 48,7 percent sprak zich uit voor een grotere loonsver hoging, waarvoor eventueel gestaakt zou worden. De voorzitter van de mijnwer- kersbond, Joe Gormley, verklaarde: „Het aanbod is aanvaard. Anders kan men het resultaat niet uitleggen”. De uitslag van de stemming betekent een gevoelige nederlaag voor het bestuur en de linkervleugel van de bond, die loons verhogingen van tussen de 31 en 65 per cent eisten. Tweeds de uit. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM-NEW YORK-CAÏRO-NABLOES-WENEN. De Israëlische premier Begin gaat 1 januari naar Egypte voor een ontmoeting met de Egyptische president Sadat. Eind januari zal de eerste Israëlische ambassa deur in Egypte, Eliah Ben-Elissar, in Cairo aankomen. Wie de Egyptische ambassadeur in Israel wordt is nog niet bekend. rlemet >or v« en ve van e Vooi van de uitslag van de komende verkiezin- e bevi menu ien ni van d jjn aai tisch Front nu akkoord zijn gegaan”, zo verklaarde David Zamchiya, een voor aanstaand lid van de afvaardiging van de regering-Moezorewa uit Salisbury. De re gering van de Verenigde Staten heeft gis teren haar instemming met het akkoord betuigd. Dit maakt een eind aan een nu zeven jaar durende guerrillastrijd, die aan meer dan 20.000 mensen het leven heeft gekost. Tevens betekent het een regeling van het conflict dat in 1965 ontstond toen de toen malige blanke premier Smith eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep van wat toen nog Rhodesië heette, omdat hij met zijn volgelingen niets voelde voor een zwart meerderheidsbewind. (Van onze redactie buitenland) Parijs. De zeven lidstaten van de Westeuropese Unie moeten er bij Israel op aandringen onmiddellijk het bestaan van het Palestijnse volk te erkennen. De As semblee van de Unie heeft dit gisteren in Parijs besloten. De Westeuropese Unie is een samenwerkingsverbond op defensie gebied tussen België, Nederland, Luxem burg, Frankrijk, Het Verenigd Konink rijk, West-Duitsland en Italië. ambassadeurs in Wenen aanwezig waren, met uitzondering van de Egyptische am bassadeur. Minister Pahr heeft nu gezegd dat een ambassadeur wordt verondersteld de me ning van zijn regering naar buiten te bren gen en geen politiek op eigen houtje te bedrijven. WASHINGTON (UPI, AP). De Ver enigde Staten hebben gisteren hun diplo matieke activiteiten in Libië grotendeels opgeschort. Washington heeft met verde re maatregelen gedreigd als de Libische regering niet de verantwoordelijkheid op zich neemt voor het plunderen van de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad Tripoli. CRN 'isterer i Haaf rrekinj ndera Hoe komen ze nu aan het geld om die 15.000 gulden te betalen, zult u vragen. Betaalt de CIA dat, of de KGB, of de Wereldraad van Kerken? De onderteke naars zijn allen werkzaam „op het gebied van wetenschap en kunst”, behalve ikzelf dan, en Ben van Kaam, H. Ie Fèbvre-Van Bellen en Max van Weezel, die onbewim peld hebben toegegeven niet meer dan journalist te zijn. Verder zijn het vooral veel hoogleraren, theologen, acteurs, schrijvers, één komiek (Freek de Jonge; Bram Vermeulen staat er al niet meer bij), en ontzettend veel wm’s. Ik moest heel lang nadenken voordat ik begreep dat dit „wetenschappelijke medewerkers” waren. Hoe anderen zijn gecharterd weet ik niet, maar ik werd opgebeld door Frits Goud, die uitlegde waarom het ging, waarna ik eerst nog wat tegensputterde en daarna toegaf dat ik het in grote lijnen met ze eens was. Hij vroeg wat ik achter m’n naam wilde hebben, ik zei eerst „va der van twee dochters”, maar verbeterde dat tot Journalist”, waarop hij mededeel de dat voor niks de zon opging, zodat ik vriendelijk verzocht werd 25 gulden op zijn gironummer te storten. BALTIMORE (DPA). Een vlieg tuig van de Amerikaanse maatschap pij Eastern Airlines heeft gisteren in Baltimore een noodlanding gemaakt nadat er ruzie was ontstaan onder een aantal passagiers. Een niet-roker was het rookgedeel te van het toestel binnengegaan waar hij de aanwezigen gelastte hun siga ret uit te maken. De rokers peinsden hier niet over, temeer daar in het niet- rookcompartiment nog voldoende plaats was. Toen de luchtreizigers hun gekibbel niet wilden staken zag de piloot zich genoodzaakt hen uit het toestel te zetten. Zij moesten hun reis in een ander vliegtuig vervolgen. gen moet leiden. Voor deye post wordt de naam genoemd van lord Soames, een (Van onze redactie buitenland) SEOEL. De waarnemend president van Zuid-Korea, Tsjoi Kioehah, is van daag tot opvolger van de op 26 oktober vermoorde president Park Tsjoeng Hee gekozen. Tsjoi kreeg volgens de bekend making in Seoel de steun van een overwel digende meerderheid van 2.465 leden van het kiescollege dat Parks opvolger moest aanwijzen. Tsjoi was overigens de enige kandidaat voor het presidentschap. De nieuwe president, die 60 jaar is en beroepsdiplomaat is geweest, was de laat ste vier jaar premier. Radio r 197N .1 vas vai polities ie. Vol swenst destijds gelaste Nieu» s hoof tegen Eind januari begint een nieuwe fase in de normalisering van de qnderlinge be trekkingen tussen de twee landen. Ben- Elissar leidde de eerste Israëlische delega tie bij de bespreking in Cairo na het bezoek van Sadat in november 1977 aan Jeruzalem. In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties hebben zeven niet-ge- bonden landen gisteren een resolutie inge diend waarin afzonderlijke verdragen, zo als het Egyptisch-Israelische vredesver drag, worden, afgewezen. De resolutie roept bovendien op tot allesomvattende vredesonderhandelingen in het Midden oosten, waaraan ook de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) moet deel nemen. Het is de derde resolutie die binnen een week de akkoorden van Camp David af keurt en pleit voor deelneming van de PLO aan alle vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De vorige twee resoluties werden met overweldigende meerderheid aangenomen. De Egyptische regering heeft positief gereageerd op het Israëlische besluit de met de PLO sympathiserende burgemees ter Sjaka van Nabloes vrij te laten en niet uit te wijzen. Volgens minister Ghali van Buitenlandse Zaken kan deze beslissing gunstig doorwerken in de vredesbespre kingen in het Midden-Oosten. Ghali zei in een vraaggesprek te hopen „dat het de Palestijnen zal helpen in het herwinnen van hun wetmatige rechten”. Op de bezette Westelijke Jordaanoever is Sjakaa gisteren met groots onthaal ont vangen. Het grootste deel van de bevol king van Nabloes was uitgelopen om de burgemeester te verwelkomen. De 29 burgemeesters op de Westelijke Jordaanoever en in de strook van Gaza die uit solidariteit met Sjakaa waren afge treden hebben hun ontslag weer inge trokken. De Oostenrijkse minister Pahr van Bui tenlandse Zaken heeft scherp gereageerd op uitlatingen van de nieuwe Israëlische ambassadeur in Wenen, Ben-Jaacov over de Midden-Oosten-politiek van kanselier Kreisky. De diplomaat had Kreisky ervan beschuldigd zich te verbroederen met een bende moordenaars. Hij uitte kritiek op het feit dat de kanse lier vorige week een solidariteitsbijeen- komst bijwoonde waarop alle Arabische Direct na het tekenen van de overeen komst in juni doken echter berichten op in de Italiaanse pers, dat de commissiegel- den in Italiaanse zakken zouden verdwij nen. De regering sprak deze geruchten vorige maand nog tegen, maar nadat het parlement een onderzoekscommissie had ingesteld, gaf minister Siro Lombardini van Industrie toe, dat er wellicht gerom meld was met de gelden. De Italiaanse regering heeft inmiddels toegegeven, dat de provisie is doorgescho ven naar een Panamese financierings maatschappij, Sophilau genaamd. Toen de regering dinsdagavond besloot"tot een onderzoek, werd Eni-president-directeur Mazzanti op non-actief gesteld. MONROVIA (AFP). Een speciaal voor de Westelijke Sahara opgericht co- rinité van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft Marokko gister avond uitgenodigd „onmiddellijk” zijn troepen uit deze voormalige Spaanse ko lonie terug te trekken. Ook wil de OAE dat Marokko zijn bestuursambtenaren uit het door Mauretanië ontruimde gedeelte van het gebied wethaalt. Dit is de belangrijkste van tien aanbeve- üngen die het comité na een vergadering in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia heeft bekendgemaakt. Marokko was niet (Van onze redactie buitenland) DUBLIN. Premier Jack Lynch van de Ierse Republiek heeft gisteren zijn af treden aangekondigd. Hij zal volgende week zijn ontslag aanbieden aan presi dent Hillery. Het aftreden van Lynch, werd al enige tijd verwacht. Door de ernstige nederla gen die zijn partij, de Fianna Fail, leed bij de Europese verkiezingen in juni en bij twee 'recente tussentijdse plaatselijke ver kiezingen, nam de politieke druk op Lynch toe. Ook is de laatste tijd in de Fianna Fail veel kritiek geleverd op het gematigde beleid van Lynch inzake Noord-Ierland. Zo werd hij ervan be schuldigd, de traditionele eis van de Fian na Fail dat Engeland zich op den duur geheel moet terugtrekken uit Noord-Ier- land, te laten „verwateren”. Lynch heeft de partij geleid sinds 1966. Op vier jaar na is hij sindsdien premier geweest. Als opvolger wordt genoemd vi ce-premier George Colley, terwijl ook de minister van Gezondheid Charles Haughy een kans maakt. De Assemblee vindt dat Israel zijn ne derzettingenpolitiek op de bezette Weste lijke Jordaanoever moet opgeven. Met er kende vertegenwoordigers van de Pales tijnen moeten direct onderhandelingen worden geopend om zelfbeschikking voor de Palestijnen te bereiken. De Unie vindt dat de lidstaten er bij de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) op moeten aandringen nu een onafhanke lijke Israëlische staat binnen internatio naal erkende vastgestelde grenzen te er kennen. Beide partijen moeten volgens de Assemblee afzien van geweld. Als aan al deze voorwaarden is voldaan, moeten de lidstaten van de Westeuropese Unie een conferentie bevorderen die een bredere basis heeft dan die in Camp Da vid tussen Egypte, Israel en de Verenigde Staten, aldus de Assemblee. front Nkomo en de Britse minister van Buitenlandse Zaken lord Carrington, be sloten de meest omstreden eis van het "iïlgCII patriottisch Front pas te behandelen wan neer het gaat om de tenuitvoerlegging van het bestand. Die betreft een nauwkeurig nteraa tevoren vastleggen van de posities van de twee legers. Het is de bedoeling daar bin- mg ht nen paar dagen overeenstemming igen. 1 -over berejken In Londen verwacht men dat er binnen 24 uur een Britse gouverneur zal worden benoemd, die Zimbabwe in afwachting d) mogen op de zitting vertegenwoordigd. De OAE heeft tevens de partijen in het conflict gevraagd hun gevechten te onder breken waardoor in het gebied een refe rendum kan worden gehouden, zoals de zestiende topconferentie van de OAE beeft bepaald. Ook wil de OAE in de „westelijke Sahara een Panafrikaanse vre desmacht legeren die op het bestand toe- Ziet en die zorgt dat de volksraadpleging in alle rust verloopt. PRETORIA (AFP/UPI). De Zuidafri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Roelof Botha heeft zich gisteren in princi pe akkoord verklaard met een gedemilita riseerde zone in het noorden van Namibië. De Verenigde Naties willen deze zone als veiligheidmaatregel tijdens de onafhan- kelijkheidsverkiezingen in Namibië. Botha noemde wel een aantal voorwaar- Jen waaraan voldaan zou moeten worden. schoonzoon van wijlen Sir Winston Chur chill, die al vele jaren als conservatief politicus en diplomaat werkzaam is. De overgangsperiode zal zeker vier maanden duren. De gouverneur krijgt de beschikking over een vredesmacht be staande uit 1200 militairen uit landen van het Gemenebest, om de twee groepen strijdenden uit elkaar te houden. Het Pa triottisch Front beschikt over naar schat ting 16.000 militairen, terwijl het onder blanke leiding staande leger van Zimbab we 45.000 man telt. „Dit is een doorbraak waarvoor wij allen hebben gewerkt”, aldus lord Car rington tegenover de pers. „Het doet ons genoegen dat onze broeders in het Patriot- De doorbraak kwam toen Robert Moe- gabe, die wordt beschouwd als de méést d« militante guerrillaleider van het Patriot tisch Front, op de plenaire bijeenkomst verklaarde dat hij tevreden was over de Britse garanties inzake het bestand. „Wij zijn nu van mening dat de Britse voorstel len voor een bestand een basis vormen voor een akkoord”, aldus Moegabe. Om tot overeenstemming te komen had- (Van onze redactie buitenland) WENEN. De familie van de maandag overleden Tsjechoslowaakse politicus Frantisek Kriegel heeft besloten de overledene te cremeren. Reden is dat de autoriteiten in Praag hebben bevolen, dat de man moet worden begraven op een kleine, onbekende begraafplaats om ze ven uur ’s morgens. Kriegel was als lid van het Centrale Comité van de communistische partij en als voorzitter van het Tsjecholoswaakse Nationale Front een van de voormannen van de Praagse Lente van 1968. et Wai n idhaafi m km anden bom vliegen zonden udtma ien. ft L -- orberei den Moegabe, de andere leider van het [sbeslii den a tnjfël Partijen bereiken ..akkoord Zimbabwe zegt i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3