Gemeente moet waken voor geluidshinder in oud-Velsen stappen uit vrouwenraad Zeker weten! Wegwijzer voor bejaarden in doolhof van kortingen Statenvragen over tekort aan woningen I I Rooie vrouwen gebied die op vertoon van de pas korting van Hoogovens voor kassen” „Benut warmte l haven- berichten Raad van State weigert verblijfsvergunning in Beverwijk Diploma-zwemmen Sportfondsenbad Kursus Werving en Publiciteit Als goede wijn altijd duur was, zouden de Fransen nu straatarm zijn. kort ijmondnieuws 9 DONDERDAG 6 DECEMBER IJMOND 1979 STICHTING IN BRIEF AAN B. EN W. Afwijzing Verzoening „PAS 65, VOOR WIE, VOOR WAI Scheiding (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Vertegenwoordigers van de Stichting Buitenlan ders „Peregrinus”, een instelling voor maatschappelijk werk „De Sleutelbloem” en de Hendrik Manderschool in Beverwijk willen alles in het werk stellen om een onvolledig Turks gezin in Nederland te houden. Het gezin, bestaande uit een moeder en vijf kinderen woon achtig in Beverwijk, moet volgens een uitspraak van de Raad van State binnenkort het land verlaten en naar Turkije terugkeren. De Fransen hebben een aangeboren gevoel voorwijn. Dus hebben ze makkelijk praten. Feilloos kiezen ze ’n goede wijn voor ’n betaalbare prijs. Omdat ze élke dag wijn drinken. Wij Nederlanders hebben die feeling nu eenmaal niet. Ofschoon we zo langzamerhand leren een goede wijn te waarderen. Daarbij zoeken we zekerheid: ’Apellation Controleé zeggen we geleerd. Maar ook daarin kunnen we makkelijk verdwalen. tw (yr La Vimjaise lost dat op door uit het 4 beste wijnaanbod ’n keuze te maken, de 1F apellation te laten kontroleren en de prijs fransl te houden. La Vin^aise is dus van de kwaliteit die de Fransen graag drinken, j Actie in Beverwijk tegen uitwijzing van Turks gezin (Van één onzer verslaggevers) eigenlijk niet bij er (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) „Waar het ons vooral om gaat”, zo legt mevrouw Franse uit, „is dat het dorp De Stichting is tot de uitgave van de folder overgegaan omdat uit het grote aantal vragen dat haar over deze materie -bereikte bleek dat er behoefte was aan meer en betere informatie op dit gebied. Het boekje kan gratis afgehaald worden in het dienstencentrum in „De Nieuwe Slof’ aan de Kerkstraat in Beverwijk. Het dienstencentrum is geopend op werkda gen van negen uut to half een en van half twee tot vijf uur. Spoedig reisde de vader, ditmaal verge zeld van twee kinderen naar Nederland terug, waar hij in Beverwijk een huis huurde. Een verzoek om de rest van het gezin over te laten komen volgde en voor „Onmenselijk”, noemt mevrouw Dimi trov, werkzaam bij de Stichting Buiten landers „Peregrinus” dit besluit. „Als de vreemdelingendienst het uitwijzingsbevel nakomt, komt het gezin in Turkije terecht in een barre winterperiode, waartegen het niet bestand is. Het gezin zal bij aankomst niet over geld, onderdak en voedsel kun nen beschikken. Ze gaan dan een zekere dood tegemoet”, vertelt mevrouw Dimi trov, bijgestaan door de heer Hakkikip, zelf Turk, die zich in Beverwijk zolang over het gezin heeft ontfermd. De Turkse vrouw heeft inmiddels een kleine uitkering van de sociale dienst ge kregen, terwijl de dienst huisvesting een woning wil toewijzen. Toekenning van deze woning zal slechts gebeuren als de Raad van State een verblijfsvergunning verleent. Direct na de afwijzing van het verzoek, een maand geleden, is opnieuw een aanvraag ingediend. Net zoals de eer ste keer maakt de Turkse vrouw weinig kansen daar zij weer gescheiden is en haar verblijf in Nederland in het kader van de gezinshereniging niet meer wettig is. Een spoedige uitwijzing is daardoor bijna een voldongen feit geworden. het groepje hulpbieders. „Het is belache lijk dat op zo’n manier met een vrouw gesold kan worden”, voegt mevrouw Di mitrov, die al twee jaar lang de ontwikke lingen volgde, er aan toe. De kinderen van het Turkse gezin zijn in de loop van hun verblijf in Beverwijk Zoals bekend bevonden GS zich bij de keus tussen Guisveld en Assendelft in een benarde positie. Bebouwing van het Guis veld zou betekenen aantasting van een natuurgebied. Dus ruzie met de milieu- actiegroepen. Bebouwing van Assendelft betekende een aanslag op een pas op nieuw verkaveld landbouwgebied. Dus ruzie met de boeren. Politiek zou de keus mogelijk PvdA en CDA uit elkander heb ben gedreven, en dat kon men er bij de toch al gespannen verhouding tijdens het BEVERWIJK. De werkgroep Vor- mings- en Ontwikkelingswerk voor Vol wassenen organiseert in januari en febru ari van het volgend jaar een kursus Wer ving en Publiciteit die speciaal bestemd is voor vrijwilligers die werkzaam zijn bij verenigingen en organisaties in Be verwijk. In de kursus wordt onder meer aan dacht besteed aan de onderwerpen: BEVERWIJK. In het Sportfondsen bad te Beverwijk zijp de volgende kinde ren geslaagd voor het kleuterbrevet. Velsen, dat tot beschermd dorpsgezicht is verklaard, niet wordt aangetast door la waaioverlast, veroorzaakt door aktivitei- ten van fabrieken, die amper 500 meter van het oude dorp zijn gelegen. Van be lang is vooral het totale geluidsniveau, waar de kettingtransporteurs mogelijker wijs toe bijdragen. De gemeente Velsen moet er voor waken dat dat niet ontoelaat baar hoog wordt.” De heer M. Veth, directeur van de pa pierfabriek in Velsen-Noord, verklaarde dat de kettingtransporteurs, die ongeveer een jaar geleden zijn geplaatst, weinig geluid produceren. Doordat het trans portsysteem is gesloten wordt lawaaiover last sterk verminderd. Donderdag vertrokken: Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Queensford, Noord zee, IJmuiden; Anton Marie, El Fairrel; Finn Foreat, Hamina; Henry Stahl, Bre merhaven; Cebo Moon, Port Harcourt, IJmuiden; Ibis Six, Noordzee, IJmuiden; Valerie, Flensburg, IJmuiden. Woensdag aangekomen: Nikitas, Sa- gunto; Laurita, Yokohama; Ibis Six, Duin kerken, IJmuiden, Bylegger; Henry Stahl, Kingslynn; Finn Forest, Hamina; Carina, Solvesborg, IJmuiden; Alliance, Poole, Velsen; Valerie, Rotterdam, IJmuiden; Port Quibec, Sriracha; Stirling Brigg, Cónt. Plat, IJmuiden; Turku, Vijburg, Velsen; Benarty, London; Good Herald, Bremen. HAARLEM. Het WD-statenlid Vis ser-Jansen heeft Gedeputeerde Staten ge vraagd te bevorderen dat de vrijkomende warmte van een van de installaties van Hoogovens wordt benut voor de verwar ming van kassen. Een functionaris van Hoogovens heeft onlangs op deze moge lijkheid voor de tuinbouw gewezen. Hoe bereiken we de mensen met dat gene wat de organisatie te bieden heeft. Welke media zijn daarvoor bereik baar, Hoe kunnen wij deze het best ge bruiken, Hoe leg je kontakt met de persmedia, Hoe maak je een persbericht, Het houden van een persconferentie, Aan de uitwijzing is een lange geschie denis voorafgegaan. Het gezin kwam in november 1977 naar Nederland op ver zoek van de vader, die als buitenlands werknemer in Beverwijk woonde. Omdat het hier ging om een gezinshereniging liet de vreemdelingendienst de vrouw en de kinderen toe, maar gaf tot grote verbazing van de vrouw wel te kennen dat geen verblijfsvergunning werd afgegeven. Ontgoocheld kwam de Turkse vrouw te weten, dat haar man, op wiens verzoek zij met de kinderen naar Nederland was af gereisd, op een nog onduidelijke wijze van haar gescheiden was. Het gezin met de vijf kinderen, variërend in leeftijd van 4 tot en met 11 jaar, trok voorlopig bij de ex- echtgenoot in. Na een ferme ruzie zette deze de vrouw niet lang daarna weer op straat en ging samenwonen met een Ne derlandse vrouw. Inmiddels was een ver zoek tot het verlenen van een verblijfsver gunning bij de Raad van State ingediend. Veel kansen bood dit verzoek niet want door de scheiding was er geen sprake meer van een gezinshereniging. Woensdag vertrokken: Abram Arkhi pov, Klaipeda, IJmuiden; Tor Brittannia, Gothenburg; Kyra Katingo, Key West; Sa- tumus, Aberdeen, IJmuiden; Maasborg. Delfzijl, Zaandam; Thunbox-2, Antwer pen; Thor Albe, Agiers, Beverwijk; Transfjell, Bergen; Hajnowka, Colopres, IJmuiden; African Coast, Rotterdam, Vel sen; Sioux, Rotterdam. Hulpmiddelen voor helder en begrij pelijk schrijven, Interview in eigen krant of tijdschrift. De cursus omvat 6 bijeenkomsten die in januari en februari overdag gehouden zullen worden in Huize Scheybeek te Be verwijk, de kosten (inklusief lesmateriaal) bedragen 24 gulden. Belangstellenden kunnen zich tot 5 januari opgeven bij de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad aan de Velserweg in Beverwijk. Vergadering CNV Vrijdag 21 decem ber houdt de jeugdorganisatie van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) een algemene vergadering. Deze vergade ring begint om 20.00 uur in het Landbouw- huis aan de Helderseweg te Alkmaar en is toegankelijk voor CNV-leden en andere belangstellenden. Voor inlichtingen kan men bellen met het hoofdbureau in Am sterdam, telefoon 020-242928. De secretaresse van de Stichting, me vrouw J. Franse-Goldstein, lichtte het ver zoek woensdagochtend tijdens een hin- derwetzitting op het gemeentehuis toe. Volgens mevrouw Franse moeten aan de hinderwetvergunning voor de papierfa briek voorwaarden worden verbonden die garanderen dat de geluidshinder, die door de aktiviteiten van de papierfabriek worden veroorzaakt, zo gering mogelijk zal zijn. In ieder geval niet meer dan wat in de Wet Geluidshinder ten hoogste wordt toegelaten voor woningen die bui ten de geluidszones rond industrieterrei nen liggen. BEVERWIJK. De Stichting Samenwerkingsorgaan voor Bejaardenwerk in Beverwijk heeft een folder uitgegeven waarin de zogenoemde 65-plussers wegwijs gemaakt worden in de veelheid van kortingen die mogelijk is wanneer zij in het bezit van de Pas 65 zijn. streekplandebat hebben. De CDA-fractie heeft het college na grote aarzeling het voordeel van de twijfel gegeven en aldus de open gaten en kleine re bouwlocaties voor Zaanstad in de eerst komende jaren als bouwmogelijkheden aangegeven, zo zeggen Waij en Achter straat als toelichting op hun vragen. De laatste tijd doen geruchten de ronde, dat Zaanstad toch minder huizen zou kunnen bouwen in open gaten en kleine bouw plaatsen, dan waarop men op het eind van het streekplandebat had gerekend. Er zou een tekort zijn aan bouwruimte voor 2300 huizen. Beide statenleden willen nu van GS weten wat er van genoemde berichten waar is, en hoe zij op de dan aanwezige problematiek denken te reageren. jM-ggg3*' Gebotteld in Frankrijk voor Bottelo B.V. -Schiedam. geheel „vernederlandst” en spreken vloei end de Nederlandse taal. De kinderen die naar aanleiding van een gunstig rapport van de kinderbescherming aan de moeder werden toegewezen, volgen in Beverwijk respectievelijk het kleuter- en basisonder wijs en hèt lager beroepsonderwijs. Ondanks dit sombere vooruitzicht wil len de vertegenwoordigers van de Stich ting Buitenlanders „Peregrinus”, de Hen drik Manderschool en „De Sleutelbloem” alles in het werk stellen om de vrouw en de vijf kinderen in Nederland te houden. „Desnoods dringen we door tot Den Haag en kaarten de zaak aan in de Tweede Kamer”, is het gedecideerde besluit van Belinda Beets, Mark van Eck, Jennifer Jemberg, Dave Leijen, Cindy van Ochten, Astrid Seppen, Nicolette Welp, Rosanna Eeltink, Rick Frantsen, Danielle Kie- boom, Evelien Muijen, Wim Polman, Ma- rijk van Straaten en Joanna Hennen. Het A-diploma werd gehaald door Vin cent van den Bergh, Inge Böhm, Danielle Duyn, Bas Floor, Aijenne Hoedt, Michael Kuijl, Hester Louen, Patrick Patteel, Al bert Ploeg, Sandra Prud’Homme de Lod der, Jeanette Spijker, Mike Weijsters, Ka rel van Wanrooij, Sandra Hoeben, Jessica Blomvliet, Monique Donker, Petra van der Eisen, Trudy Heyne, Alex Kossen, Claudio Marocco, Jeroen Numan, Alexan dra Porte, Karin Schweitzer, Carola Stratman, Ronald van Wijk en Frits Smid. In juli 1978 vertrok het gezin zonder vader weer naar Turkije. Enige tijd later reisde deze het gezin achterna en her- I trouwde daar weer met de vrouw. Het verblijf in Turkije was van korte duur. de tweede maal verliet de Turkse vrouw met de resterende kinderen opgelucht het geboorteland. Een verblijfsvergunning voor de hertrouwde vrouw werd aange vraagd en zou geen problemen opleveren. Totdat haar man in Nederland opnieuw een scheiding aanvroeg en vrouw en kin deren, door het huis met een landgenoot voor een woning in Heemskerk te verrui len, op straat deed belanden. Een ver familielid, de heer Hakkikip, ook woon achtig in Beverwijk, ontfermde zich daar na over het dakloze gezin. Sindsdien leven zij met z’n zevenen in een éénkamerwo- ning in de Irenestraat. De voormalige echtgenoot is op het ogenblik onvindbaar en geeft geen gevolg aan de gerechtelijke beslissing maande lijks 600 gulden alimentatie te betalen. Wel heeft hij enkele malen getracht de kinderen, die allen aan de moeder werden toegewezen en in Beverwijk verschillende scholen bezoeken, te ontvoeren. „Dit geeft een onhoudbare toestand”, vertelt een on derwijzer van de Hendrik Manderschool waar drie kinderen het lager onderwijs volgen. „Steeds als de vader gesignaleerd wordt zijn de kinderen in alle staten en durven de straat niet meer op”. geven. Het gaat hierbij onder meer om bibliotheken, bioscopen, theaters, ama- teurtoneelverenigingen, harmoniekorp- sen, sportverenigingen, openbaar vervoer -(zowel de regionale busonderneming als de NS), volkshogescholen, musea en na tuurmonumenten. LaVincaise^ Mevrouw Visser wil dat GS in deze gaan bemiddelen. Het college zou voorts het overleg over de benutting van Hoogoven- warmte moeten aanmoedigen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De CDA-statenleden Waij en Achterstraat willen van Gedepu teerde Staten weten of het waar is, dat in Zaanstad een tekort is van 2300 wonin gen. Bij de discussie over het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied toverden GS op het laatste ogenblik nog een lijst van open gaten en kleine bouwplaatsen in Zaanstad uit de hoed. Door deze „Deus ex Machina” in ’t plano logisch drama, zoals het eindspel om het streekplan toch wel kon worden ge noemd, ontkwam men aan de moeilijke keuze tussen bebouwen van het Guisveld en Assendelft. In de folder onder meer gegevens over wie in aanmerking komen voor deze pas (iedereen van 65 jaar en ouder en iedereen die gehuwd is met iemand van 65 jaar of ouder en zelfs minstens 60 jaar is), hoe de pas te verkrijgen is en de daaraan verbon den kosten 6,50). Verder nog wat alge mene wenken over hoe de pas het best te gebruiken is en waarvoor men hem alle maal kan gebruiken. Behalve voor het verkrijgen van kortingen kan de pas na melijk ook gebruikt worden als legitima tiebewijs. In de folder tenslotte een opsomming van alle mogelijke instellingen op velerlei Hogere geluidsniveaus kunnen woning- isolatie nodig maken. Dit doet echter vol gens de Stichting afbreuk aan de architec tonische en bouwkundige kenmerken van de gerestaureerde huizen in oud-Velsen. VELSEN. De Stichting Het Dorp Velsen vraagt B. en W. van Velsen in een aan hen gericht schrijven attent te zijn op eventuele extra-geluidshinder veroorzaakt door kettingtransporteurs bij de Van Gelder papierfabriek in Velsen-Noord. De Stichting wil dat wordt gewaakt tegen aantasting van het leefmilieu dat onverbrekelijk met het dorp is verbonden. AMSTERDAM. De „rooie vrouwen” in Noord-Holland stappen per 1 januari 1980 uit de federatieve vrouwenraad. Zij vinden het niet langer zinvol verder aan het werk van de vrouwenraad deel te nemen, aldus een verklaring van de rooie vrouwen. Hun kritiek richt zich op de aard van het cursuswerk. Volgens de vrouwen blijkt uit de door de federatieve vrouwenraad aangeboden cursussen een ombuiging naar de technische en scholingskant, ter wijl de „rooie vrouwen” groot voorstand ster zijn van het element „bewustwor ding” in de cursussen. Nu de beleidsom buiging duidelijk naar voren komt „kun nen wij hiervoor als „rooie vrouwen” niet langer de medeverantwoordelijkheid dra gen. Bovendien is het in strijd met onze eigen doelstelling”, aldus de verklaring. Ook het besluit van de vrouwenraad tot instelling van een werkgroep veiligheid wijzen de „rooie vrouwen” af. In de werk groep worden vrouwen betrokken bij rampenplannen en oorlog, hetgeen hen te veel doet denken aan een bescherming burgerbevolking voor vrouwen. Donderdag aangekomen: Contiliba, Dordrecht; Antares, Algiers, Beverwijk; Josefine, Algiers, Beverwijk; Buffalo, Go- thenborg; Kent Shore, Cont. Plat, IJmui den; Trimar Sky, Hamburg, IJmuiden; Braant, Karlstad; Vela, Antwerpen; Har- tebeest, Cont. Plat, Velsen. Het Turkse gezin dat indien de vreemdelingendienst ingrijpt spoedig onvoorbereid de barre Turkse winter wordt ingestuurd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9