Filatelie 698; BONT WAAR JE TEGEN ZEGT! (zeepost siegers haarlem BUBERDY: BONTJAS VAN ECHT LAPIN Panda in autogedaante Verkoop auto’s met twee litermotoren loopt terug: produktie wordt aangepast weg en wiel Is 79 Subaru drijft alle wielen aan WAND- EN VLOERTEGELS OPEN HAARDEN BADKAMERS HANDGEVORMDE STENEN EN STEENSTRIPS h Na keuring langer leven voor auto’s In onze SHOWROOM kunnen wij u een uitgebreide kollektie tonen van: EEN TRANSIT HUREN? Bouwens Autoverhuur 19 VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 VARIA eid 7 .a. Uitstekende kwaliteit Lapin. Dikbehaard en KOUDENHORN 54-56 Tel. 023-321212 - 322368 ’s maandags gesloten donderdag s avonds geopend tot 21.00 uur. De afzet van de grotere model len auto’s blijkt steeds moeilijker te verlopen. Dit laatste is vooral in Duitsland goed te merken, waar de verkoop in de klasse van de twee liter wagens en daarboven, na een aanvankelijke hausse, de laatste tijd sterk terugloopt. De bedrijven die op dit deel van de markt toch al zwak staan, moeten steeds meer terrein prijsgeven. 'A ROTTERDAM AMSTERDAM KANTOORAGENDA’s f 35,- per dag, incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine Kampervest 23, Haarlem, tel. 312638 OPENINGSTIJDEN: dl. t/m vr. 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur zaterdags van 8.30-16.00 uur 40 U ito ISLAND 2OÖ I t 5 »nu: (ADVERTENTIE) lie 086 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) KEUR BOUWMARKT I De SUBARU 1600 GFT HARDTOP. I f 19.5 n aep 5/- bosbrand („Steek geen bos in brand”), (afbeelding) Zo heeft Ford al enige weken gele den besloten de produktie van de Gra nada en enige zwaardere versies van de Taunus in te perken. In Keulen is werktijdverkorting aangekondigd: een mogelijke uitweg biedt een verhoging in de produktie van de Fiesta. Ook Opel heeft aan de produktielijn van enige grotere modellen werktijd verkorting ingevoerd. Overigens werkt men bij Mercedes en BMW de mer ken die van oudsher opereren in de sector van de grotere wagens nor maal door. Niet alleen passen sommige indu strieën in Duitsland hun produktie- schema’s aan, ook in Amerika wordt de klok geluid. De verkoop is dit najaar tot nu toe tegengevallen en de produk tie wordt in sommige industrieën daar bij aangepast. Voor dit najaar is nu een produktie gepland van 1.91 miljoen au to’s. Dat is twintig percent mirider dan in dezelfde periode van 1978. Alleen het cijfer van het laatste kwartaal 1974 toen de oliecrisis nog nawerkte lag nog onder dit huidige produktiecijfer. Het personeel ondergaat natuurlijk Het nieuwe modellengamma omvat naast deze „4 x 4-sedan” nog enige sportieve versies, met naar keuze mo toren van 1,6 liter of een automaat met 1,8 liter krachtbron. Het gehele con cept van de nieuwe generatie is lichter geworden en ook zuiniger. Volgens de fabriek halen de versies met overdrive op de vierde en vijfde versnelling bij een constante snelheid van 90 km/uur 1 15,4. Alle hebben aandrijving op de voorwielen. De prijzen variëren van ruim zestien mille tot ruim achttien mille. Voor de aandrijving op alle wielen betaalt men circa drieduizend gulden meer. De foto toont de nieuwe Subaru met vierwie- laandrijving. Hoogstraat 194 Verkoop Boot Ie etage (roltrap) Nieuwendijk 133 143 Verkoop Bont 1e etage (roltrap) Jansstraat 53 - Tel. 023-327574 n >oter Volgend voorjaar zal Fiat met een nieuw model op de markt verschijnen: de Fiat Panda. Met zijn lengte van 338 centimeter is deze nieuwe Fiat ongeveer een kwart meter langer dan de kleinste Fiat, de 126. De Panda bezit twee deuren plus de gebruikelijke opklapbare deur achter. De wagen is compact van afmetingen, bezit echter veel ruimte binnenin en beantwoordt met deze opzet geheel aan de trend van-de huidige kleine auto’s. De Panda wordt aangedreven via de voorwielen. Er komen op de thuismarkt twee motoruitvoeringen: een luchtgekoelde tweecilinder van 650 kubieke centi meter en een vermogen van 23 kW (30 pk), en een watergekoelde viercilinder krachtbron met een inhoud van 903 kubieke centimeter (33 kW/45 pk). Deze laatste uitvoering, de Fiat Panda 45, is onder meer voor de export bestemd. De top van de Panda 45 bedraagt circa 140 km/uur. De nieuwe Panda neemt een plaats in tussen de Fiat 126 die als stadswagen in produktie blijft en de Fiat 127. Het is de bedoeling de nieuwe Panda te produceren in twee Italiaanse Fiat-fabrieken en bovendien nog eens in Spanje, voor de markt aldaar. De foto toont de nieuweling van Fiat, de Panda. Subaru - het Japanse automerk van de Fuji Heavy Industries, die onder meer ook vliegtuigen en treinstellen produceren - komt volgend jaar met een nieuwe generatie personenauto’s. Tot de opmerkelijkste uitvoeringen daarbij behoort de vierdeurs Sedan met aandrijving op alle wielen. Een auto die zich op terreinwegen even goed thuisvoelt als op de normale weg. De Subaru met vierwielaandrijving onderscheidt zich in zijn uiterlijk niet van andere personenwagens. De aan drijving op alle wielen biedt voordelen bij het rijden op gladde wegen, bijvoor beeld. Mits de snelheid onder de tach tig kilometer ligt, kan tijdens de rit van vierwieleraandrijving worden overge schakeld op de aandrijving via de voorwielen. SRI LANKA. Ter ere van de boeddhis tische heilige Srimath Swami Vipula- nanda (1892-1947), priester, dichter, filo soof, opvoeder en journalist, verscheen 18 november een zegel van Re. 1.25 met zijn portret. In verband met het begin van de islamietische 15e Hijra-eeuw kwam 22 november een Re. 3.75 tot uitgifte met arabische symbolen. Naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van het Instituut van Ayurveda voor Inheemse Medicijnen aan de Universiteit van Colombo werd op 29 november een zegel van 15 c. uitgege ven, waarop de Grote Leraar is voorge steld, met de zon als bron van alle energie op aarde, alsmede een fysiek gezonde mens, (afbeelding) TAIWAN. Vier zegels kwamen 21 no vember in koers met reprodukties van Chinese inkttekeningen op zijde: NT$ 2.00 „Bomen in de winter” door Li Cheng (Sung-dynastie. 960-1276), NT$ 500 ’Ban- I 1JTTTm. /OJA. -M-mA de gevolgen hiervan. In totaal geldt bij de drie industrieën General Motors, Ford en Chrysler een werktijdverkor ting voor 120.000 man. Ford loopt hier bij voorop met 54.000 man. Een van de oorzaken hiervan is, dat zich thans bij Ford een oude beslissing wreekt. Toen zo ruim vier jaar geleden na de oliecrisis de autoverkopen weer in stij gende lijn kwamen, heeft Ford Detroit de verdere ontwikkeling van een com pacte, zuinige Amerikaanse wagen stopgezet. Nu de verkoop van de zwaardere wagens terugloopt, moet Ford dit besluit betreuren. Concurrent General Motors heeft daarentegen stug doorgewerkt aan zijn zogenoemde X-cars, met als resultaat dat voor sommige uitvoeringen hier van nu zelfs levertijden van een half jaar bestaan. In deze tijd in Amerika een ongekend verschijnsel. Het ziet er bovendien naar uit dat GM-dochter Opel in Europa een goede hand heeft gehad met het ontwerp van de nieuwe Opel Kadett. Overigens ook een wagen die past in het wereldwijde opbouw schema van deze zogenoemde X-cars, waarvoor GM al enige jaren geleden het scenario gereed had. Ook in auto- land geldt: regeren is vooruitzien. RWANDA. Het Internationale Jaar van het Kind 1979 gaf aanleiding tot de uitgifte op 19 november van een zeer fraaie serie van tien zegels, waarvan acht tezamenhangend gedrukt in de waarde 26 F., één van 42 F. en één van 100 F. in de vorm van een klein miniatuurvel- letje. De zegels geven reprodukties van potlood- of krijttekeningen (uitgevoerd in donkerbruin of een beige fond) met portretjes van kinderen uit verschillende etnische groepen, die door Leonor Dobon zijn getekend; de 100 F. toont negen kin derkopjes. Het inschrift en het embleem van het Jaar zijn in goud. (afbeelding) Fecia di Cössato” (1977) en 170 L. de veerboot „Deledda” (1978). De vignetten tonen een antieke kompasroos en een kompasstandaard. JAMAICA. De eerste zes waarden van een nieuwe serie frankeerzegels werden 26 november verkrijgbaar gesteld naar ontwerpen van Walsall’s Studio: 1 c. ten nis in Montego Bay, 2 c. golfspel in Tryall Hanoper, 4 c. paardrijden op het Negril- strand, 5 c. een oud waterrad in Tryall Hanover, 6 c. een varenbos in een ravijn van Ocho Rios en 7 c. de Dunn-waterval in Ocho Rios. De druk is op papier met w.m. Jamaica-ananas. (afbeelding) MAURITIUS. Ter gelegenheid van het Internationale Jaar van het Kind 1979 zagen op 11 oktober vijf zegels het licht, ontworpen door Victor Whiteley: 15 c. peuter krijgt een injektie, 25 c. kinderen bij handenarbeid, 1 R. het embleem van het Jaar, 1.50 R. meisjes in een laborato rium en 3 R. scholieren met technische opleiding. De zegels hebben het CA-wa- termerk. (afbeelding) JOEGOSLAVIË. De honderdvijftigste geboortedag van de folklorist Marko Cpenkov (1829-1920) werd herdacht door de uitgifte van een zegel van 2,00 D. met zijn portret op 15 november. Tien jaar geleden werd de universiteit van Pristina geopend; ter herinnering hieraan werd op 17 november een zegel van 2,00 D. uitgegeven. Wij zien hierop het universi teitsgebouw. Romaanse sculpturen wor den voorgesteld op een serie in de reeks „kunst in Joegoslavië door de eeuwen heen”, die 29 november in omloop werd gebracht: 2 D. gedeelte van het portaal van Radovan (1240) uit de kathedraal in Trogir, 3,40 D. deel van de koorbank (eerste helft 13e eeuw) in de kathedraal van Split, 4,90 D. triforium (tussen 1327 en 1335) in de Hemelvaartskerk van De cani, 6 D. portaal van Andrija Buvina (1214) in de kathedraal van Split en 10 D. F Met de volgende schepen kan zeepost t worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van L het schip vermeld. Australië, ms „Mairangi Bay” 7 decem- ■ber; Canada, ms. „C.P. Trader” 7 decem- Eber; India, ms „Nahost Kurier” 11 decem- E ber; Israël, ms „Topez” 13 december; Ja- E pan ms „Kurama Maru” 12 december; t'Kenya, Oeganda, Tanzanië, ms. „Santa KUrsula” 12 december; Nieuw-Zeeland, ms Fp „Mairangi Bay” 7 december; Zuid Afrika (Rep.), ms „Transvaal” 7 december. Een opmerkelijk verschijnsel in Zweden is de stijging in de gemiddelde levensduur van auto’s, na de invoering in 1965 van de verplichte periodieke keuring. Een Zweedse instelling, die de periodieke keuringen verzorgt, heeft dit onlangs meegedeeld in een rapport. Voor het begin van de keuring lag de gemiddelde levensduur van auto’s rond de tien jaar. Geleidelijk is dit verhoogd, totdat nu is geconstateerd, dat de levensduur zo’n 14,4 jaar be draagt. Natuurlijk geldt dit niet voor alle automerken die in Zweden worden verkocht. Volgens het rapport van de Zweedse instantie ligt de levensduur van onder meer Volvo en Mercedes boven het genoemde gemiddelde met respectievelijk 17,9 en 15,2 jaar. Onder meer Opel, Citroën en Volkswagen blijken in Zweden een gemiddelde le vensduur van rond de 13,8 en 14,3 jaar te hebben. Overigens moet men oppassen met het begrip levensduur: dit kan eep technische levensduur, maar ook een economische levensduur betekenen. De cijfers hierboven gelden voor de economische levensduur. asje lie” /ados s) k ANDORRA (FRANSE POST). Ter ge- - legenheid van de wereldkampioenschap pen judo, die in december 1979 te Parijs worden gehouden, verscheen op 26 no vember een zegel van 1.30 F. Hierop zien we twee judoka’s. ASCENSION. Op 12 december ver- schijnt een serie van vier zegels ter her denking van de honderdste sterfdag van Sir Rowland Hill (1795-1879), die de pen- ny-post in Engeland invoerde: 3p. repro- duktie van 6d. frankeerzegel 1938 George VI, 8 p. reproduktie 5/- frankeerzegel 1956 Elizabeth II, 12p. reproduktie frankeer zegel 3s. 1924 George V, en 50p. portret van Rowland Hill. De zegels zijn op pa pier met watermerk CA Spiraal gedrukt. BARBADOS. Ter herinnering aan de landing van de eerste mens op de maan kwamen 9 oktober zes zegels tot uitgifte, ontworpen door G. Vasarhélyi en ge drukt op papier met w. m. CA: 10 c. kanon aan boord van het landingsvaartuig in I Foul Bay, 12 c. transport van het 12-inch kanon, 20 c. afvuren van het kanon in daglicht, 50 c. de Intelsat-IVA boven de I Atlantische Oceaan, 45c. Intelsat-V bo ven de Caraibische Zee, 28 c. Grondstati on te Bath en Intelsat-IVA. Tevens zag een miniatuurvelletje met een zegel van 1 het licht, waarop de landing van de maanlander van Apollo-11 in de Zee van de Stilte op de maan is voorgesteld, (af beelding) BELGIË. Een kerstzegel in de waarde 6 F. werd op 26 november uitgegeven. De zegel toont een Madonnabeeldje uit de kerk van Foy-Notre-Dame, welk beeldje is vervaardigd uit kwarts en cement. Op 10 december worden drie zegels in om loop gebracht met een toeslag boven de frankeerwaarde „Solidariteit 1979-1980”. Ter herdenking van de 100e geboortedag van staatsminister Hendrik Heyman (1879-1958) verschijnt een 8 3 F. met zijn portret, alsmede silhouetten van een va der en moeder met vijf kinderen. Een zegel van 10 5 F. toont de voorzijde van een medaille van de groepering van de Grootste Verminkten en Invaliden van de Oorlog. Naar aanleiding van het Interna tionale Jaar van het Kind 1979 wordt een zegel van 16 8 F. verkrijgbaar gesteld met een jongensportret, (afbeelding) IERLAND. Een aanvullingswaarde van O'/zp. toont de voorstelling van een hond (ontleend aan een versiering op een antieke Ierse broche); de eerste uitgifte- dag was 3 december. Op 6 december kwa men twee „Europa”-zegels in circulatie: 12p. oude postkoets van Bianconi (1836) m 13p. het leggen van een transatlanti sche kabel door de „William Cory” in de Foilhommerum-Baai op het eiland Va- lentia in het ZW van Ierland (1866). ITALIË. Ook dit jaar kwamen weer vier zegels, tezamen gedrukt in een blok van vier met twee vignetten, tot uitgifte met voorstellingen van verschillende Itali aanse schepen: 170 L. de „Cosmos” (1865- 1879), 170 L. het pantserschip „Dandolo” (1878-1928), 170 L. de onderzeeër „Carlo westelijk portaal (einde 12e eeuw) in de Kerk van de Heilige Maagd te Studenica (afbeelding). NIGERIA. Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het „Consultative Committee of International Radio” kwam 20 september een zegel van 10 k. tot uitgifte. Hierop is het Necom House voor gesteld (afbeelding). NORFOLK. Met de voorstelling van een kaartje van het Indo-Pacifische ge bied, waarop het Norfolk-eïland met een pijnboom is aangegeven, verscheen 25 september een zegel van 80 c., ontworpen door de 11-jarige Claire Walters. De zegel toont tevens het embleem van het Jaar van het Kind 1979 (afbeelding). OMAN. Ook hier gaf het Internationa le Jaar van het Kind 1979 aanleiding tot de uitgifte van een zegel; de waarde is 40 baiza en getoond wordt een kind op een schommel, met op de achtergrond een landschap. De zegel is op papier met watermerk CA Spiraal gedrukt (afbeel ding). ST. KITTS. Vijf kerstzegels, tevens ge wijd aan het Internationale Jaar van het Kind 1979, waarvan de hoogste waarde in de vorm van een miniatuurvelletje, wer den op 12 november uitgegeven. Zij repor- duceren schilderijen waarop kinderen zijn voorgesteld: 5 c. „De houthakkers dochter”, 25 c. „Kersenrijp”, 30 c. „De redding”, 55 c. „Bellen blazen” en 1 „De jonge Christus in het huis van zijn ou ders”. Alle schilderijen zijn van de pre- rafaëlitische kunstenaar John Millais (1829-1896). De zegels hebben het CA- watermerk. (afbeelding) VERENIGDE STATEN. Ter ere van de Vietnam-veteranen verscheen 11 novem ber een zegel van 15 c. De bekende Ameri kaanse humorist Will Rogers, die een eeuw geleden in Claremore, Oklahoma werd geboren, werd geëerd door een zegel van 15 c. welke 4 november het licht zag. We zien hierop Rogers’ portret en de humorist als cowpoy. Op 20 november kwamen twee, tezamenhangende, lucht postzegels van 25 c. tot uitgifte ter herin nering aan de luchtvaartpionier Wiley Post (1898-1935). De ene zegel geeft het portret van Post met op de achtergrond zijn vliegtuig „Winnie Mae”, de andere zegel zijn beeltenis, alsmede de pionier in zijn vlieguitrusting en de „Winnie Mae”. ZAMBIA. Naar aanleiding van het In ternationale Anti-Apartheidjaar werden 13 november vier zegels in omloop ge bracht, waarop steeds een negerkind en een blank kind worden voorgesteld: 18 n. meisjes met bal, waarop het Anti-Apart- heid-embleem, 32 n. jongens met speelgoedauto, 42 n. kleuters met vlinder en 58 n. twee kinderen aan de mikros- koop. De ontwerpster van de zegels is Mrs. G. Ellison, (afbeelding) IJSLAND. De historicus, staatsman en filoloog Jón Sigurosson (1811-1879) stierf een eeuw geleden. Ter herinnering hier aan kwam 1 november een zegel van 150 Kr. tot uitgifte, waarop hij samen met zijn vrouw Ingjibörg Einarsdóttir is ge portretteerd. Ter herdenking van de mid deleeuwse schrijver Snorri Sturluson, 800 jaar geleden geboren, zag op 1 novem ber een zegel van 200 Kr. het licht. Deze reproduceert een pagina-alinea uit het handschrift „Heimskringla” (afbeel- dina). BAHAMA’S. Zes kerstzegels werden in oktober uitgegeven met gestileerde scè nes uit het Goombay-Carnaval, dat elk jaar omstreeks het kerstfeest wordt ge houden. De waarden zijn 5, 10, 16, 21, 25 en 40 cents. Ook verscheen een minia tuurvelletje met de zegels, met op de velrand toepasselijke voorstellingen (af beelding). BRUNEI. Gewijd aan het Telisai- grondstatión voor communicatiesatellie ten werden 23 september drie zegels ver krijgbaar gesteld, die gedrukt zijn op papier met watermerk CA Spiraal: 10 s. gezicht op het grondstation, 20 s. antenne en satelliet, en 75 s. telexapparaat, tele visiecamera, telefoontoestel en radio- mast. De zegels zijn door Anthony Theo bald ontworpen (afbeelding). ZWEDEN. Op 15 november werden drie zegels verkrijgbaar gesteld met portret ten van de Nobelprijswinnaars uit het jaar 1919: 1,30 Kr. de bacterioloog Jules Bordet (1870-1961), 1,70 Kr. de natuurkun dige Johannes Stark. (1874-1957) en 2,50 Kr. de dichter Carl Spitteler (1845-1924). Zij verschenen als rolzegels (afbeelding). K. J. F. HEYMANS boe’ door Wen Tung (Sung-dynastie), NT$ 8.00 „Oude boom, bamboe en rots” door Caho Meng-fu (Yuan-dynastie, 1277-1368) en Nt 10.00 „Tweelingdennen” door Li Kan (Yuan-dynastie). Ter gelegenheid van de 10e Nationale Beroepenwedstrijd worden op 9 december, de eerste dag van de competitie, twee zegels verkrijgbaar gesteld van NT$ 2 en NT$ 10, beide in dezelfde tekening: een aantal symbolen voor de verschillende vakken en het em bleem van de competitie. Ter gelegenheid van het Nieuwe Jaar (1980 is het Chinese jaar van de aap) werden 1 december twee zegels van NT$ 1 en NT$ 6 in roulatie gebracht met dezelfde voorstelling van een Beermakaak (Macacus arctoides) in de bomen, (afbeelding) TANZANIA. Gewijd aan het bosbe- houd kwamen 29 september vier zegels in omloop met toepasselijke inschriften: 50 c. jonge boompjes worden geplant („Plant bomen.'”), U- een boom wordt om gehakt en een jong boompje wordt ge plant („Wanneer je een boom omhakt plant dan een nieuwe”), 2/- kringloop van het water („Bossen betekenen water”) en

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19