Minister Tuijnman op congres: s Twente krijgt Landbouwdeskundigen: Ijzeren vuist” van Jelle Zijlstra Bosschap: meer werk in natuur 9a LENING 1979 PER 1995X1999 TWA bestelt 10 Boeings Hoge rente in grensgebieden achtergrond Eis afgewezen Scholten-Honig Nieuwe sneeuwfreezer kringloopwinkel in nadeel boeren” „Vrije markt werkt Een op drie aanstekers is gevaarlijk Goederenvervoer NS in onderzoek Nieuw bedrijf voor i express-transport „Metro” vergoeding voor winkeliers „Werk bemiddeling ook bij kazernes” STAAT DER NEDERLANDEN tweede uitgifte 21 *0 VRIJDAG 7 DECEMBER 19 7 9 ECONOMIE (Van onze redactie economie) bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen prospectus e inschrijving storting 15 januari 1980 kosteloos bij banken en commissionairs open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 11 december 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 15 december in 5 jaarlijkse termijnen van 15 december 1985 af dooreenleverbaar met eerste uitgifte 11 december a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs ourai :evorek plaats indacl c UTRECHT. Minister Tuijnman van Verkeer en Wa- Jjp terstaat zal zo’n 500 vragen ‘2';' moeten beantwoorden over 48; het Structuurschema Verkeer Bovendien staat nog op stapel het Rijkswegenplan 1980 (kosten ruim 1 miljard), waarover ook nog wel wat te vragen zal zijn. De minister sprak gisteren op het Neder- t lands wegencongres in ui! Utrecht. Hij maakte zich zor gen over de trage voortgang bij wegenaanleg. i? moeten beantwoorden het Structuurschema Verkeer en Vervoer en het Meerjaren plan. i (Van onze redactie economie) mdsen liv. ed.) teerd Jf M I t HOR At im, de" 4 o o o o o o o o 5 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 te 9 9 9 9 r i i i i i e I 5 J o; 177, „Tè lange duur bij voorbereiding bij wegenprojecten, de bottleneck-vormende gemeenteplannen, die een vertraging ge ven van gemiddeld tien jaar, maken een heroverweging van inspraak nodig. Moge lijk kan er wat meer stroomlijn in de inspraakprocedures komen”. Hij vond te vens dat lang voor de planning de priori teiten gesteld moeten worden. „Tè grote concentratie van deelproblemen geeft een ten onrechte overbelichting van die zaak, met als gevolg onnodige kosten”, zo zei hij. De minister ging verder in op de komen de afschaffing van het Rijkswegenfonds. (Door Frans Nypels) HAARLEM. Jelle is weer be zig. Jelle Zijlstra, de directeur van de Nederlandsche Bank, regeert met ijzeren vuist. Opnieuw heeft hij het signaal gegeven dat het loon- gewroet in Den Haag en omstreken de BV Nederland ernstig bedreigt. Veel anders kan zijn handelwijze om het rentepeil op te jagen niet betekenen. De jongste rentestijging die Zijlstra dicteerde heet bedoeld te zijn om te voorkomen dat binnen- en buitenlandse beleggers in andere valuta’s geldsoor ten) vluchten. Zo’n maatregel kan op drie fronten een gunstig effect hebben: het is een manier om inflatie te be strijden; het schept financieringsbronnen voor bedrijven die willen investeren; het drukt de animo bij de gewone burger om consumptief krediet op te nemen. doen. Uiteraard wordt aan de huidige vraag nu ook voldaan, alleen is de directe koppeling verdwenen. Er blijft slechts een rekenkundig verband, aldus Tuijnman. Hoofddirecteur Rijkswaterstaat, ir. J. P. Neeteson, ging in op de plannen voor de komende vier jaar. „Er zal in 1984 een kleine 600 kilometer aan nieuwe rijkswe- gen zijn aangelegd. Totaal ligt er dan 3200 kilometer. Het beleid zal erop worden gericht om de lengtes van de verplaatsin gen te beperken”. Onlangs zijn twee spoorwegbeambten in Edingburgh (Schotland) om het leven gekomen toen tijdens laswerkzaamhe- den hun wegwerpaanstekers door von- een grote steekvlam uit”, aldus Schu- thof, wiens bedrijf tientallen miljoenen aanstekers per jaar maakt. In Nederland bestaan nog geen veilig heidsnormen voor wegwerpaanstekers: >che n ien. dit euvel an. rijdende vrachtwagens en enkele tiental len depots, waarmee de klanten huis-aan- huis worden bediend. 90 50 90 50 90 90 w '0 90 90 90 90 10 90 10 90 90 O O O O België kunnen uitzetten. In het Nederlandse grensgebied betaald 49. 3!>. IK; 8® 9U 81 111 442 1631 211 72J 45) 103; 34,1 «t 811 is; os; 112; 62: 90J 102,1 43’ I 1212 342 602 1102 982 492 1144 374 1332 59,1 60,1 173,1 332 782 147,1 222 342 382 352 49.6 120,0 270,» 15244 152.7 260.0 50; 50,1 77| 582 631 140,1 97,i 202; 4S1 561 128.) 51J 48, 684 94,1 433, 299, LUXEMBURG (AP). Het Europese Hof van justitie heeft eisen om schadever goeding afgewezen van drie isoglucose- bedrijven, waaronder Scholten-Honig, die een proces waren begonnen omdat zij van mening waren dat een Europese belasting op hun produktie te hoog was. Het Hof besliste eerder dat de belasting inderdaad te hoog was, maar het verwierp eisen om schadevergoeding, omdat de Europese ministerraad geen ernstige ver gissing heeft gemaakt bij het vaststellen van de belasting, aldus het Hof. De drie bedrijven zijn Amylon uit Bel gië, Tunnel Refineries uit Groot-Brtittan- nië en Scholten Honig uit Nederland. Inflatiebestrijding is nodig. De Neder landse gulden zakt op de internationale geldmarkten naar een bedenkelijk laag niveau. Beleggers lezen ook kranten en zijn zeer gevoelig voor loongesprekken. Bij de onderhandelingen tussen werkge vers, werknemers en de actief meeden kende overheid over een centraal ak koord voor 1980 werd op listige wijze de deur op een keer gezet voor een tweede grote loongolf sinds het begin van de jaren zeventig. De eerste kwam na een wilde staking in de Rotterdamse haven in 1970; de befaamde 400-golf. De twee de zou er nu gekomen zijn als de partijen die betrokken waren bij het opstellen van het globale loonakkoord er in toe gestemd hadden dat voor bepaalde soor- worden. Via rentestijging probeert Zijl stra daartegen een dam op te werpen. Die extra rente kan een belegger zo aantrekkelijk voorkomen dat hij zijn vermogen in Nederland laat staan. Een tweede motief waarmee Zijlstra zijn recente rentestijging kan verdedi gen is het feit dat er voor bedrijven die willen investeren in nieuwe technologie een geldmarkt blijft bestaan waarop zij terecht kunnen. Een dure markt welis waar, maar als geld duur is worden de investeringsbeslissingen veelal beter af gewogen. Vlucht het geld over de grens dan ontstaat grotere schaarste en in een markteconomie zoals wij die kennen drijft schaarste tot nog hogere prijzen. De laatste overweging - het drukken van het consumptief krediet - die Zijl stra ongetwijfeld door het hoofd heeft gespeeld, zal bij de burger het hardst aankomen. Hypotheken worden duur der, persoonlijke leningen voor het aan schaffen van duurzame consumptiegoe deren (vervanging van auto, automati- Ir, B. Beukers, hoofdingenieur-direc- teur van de Rijkswaterstaat in de dienst verkeerskunde, ging in op de situatie van de rijkswegen: „In de Randstad worden 50 percent van alle voertuigkilometers ge produceerd. De opstoppingen die hieruit voortvloeien kosten ongeveer 20 miljoen gulden per jaar, benevens een extra brandstofverbruik van rond 1 miljoen li ter per jaar”, zo becijferde ir. Beukers. BRUSSEL (ANP). Belgen die bereid zijn hun geld uit te zetten bij Nederlandse banken juist over de grens kunnen daar nu al een rente voor krijgen die oploopt tot 15,75 procent. Al geruime tijd lokken Nederlandse banken in het grensgebied Belgische klan ten omdat ze, ondanks de hoge rente die ze betalen, het geld toch nog met winst in (ADVERTENTIE) Dat betoogden gisteren tijdens een geza menlijke inaugurele rede aan de Land bouwhogeschool in Wageningen de nieu we hoogleraren prof. P. C. van den Noort en prof. J. de Hoogh. De zegswijze „de boeren klagen altijd” 5? kan men volgens Van den Noort gerust H k aanvullen met: „en vaak terecht”. Of de economie nu groeit, stagneert of keldert, de boer trekt aan het kortste eind, aldus Van den Noort. i Hij beschouwt het mechanisme van de vrije markt als ontoereikend voor de pro- blemen in de Nederlandse landbouw. De prijzen van agrarische produkten schom melen sterk. Omdat de vraag naar deze produkten ook in een groeiende economie nauwelijks toeneemt, zal de agrarische sector met een afnemend aandeel in de consumptie als geheel genoegen moeten nemen. De landbouw is daardoor een krimpende bedrijfstak, zo zei Van den Noort. Hij concludeerde, dat het prijsmecha nisme steeds in het nadeel van de boer „Dat er op de rijkswegen nog veel knel punten en files zijn is juist, maar dat is geen reden om wegenbouw niet te finan cieren uit de algemene middelen. In 1964, toen het fonds werd ingesteld, had het zijn nut. Er moest een fiks bouwprogramma kunnen komen om aan de vraag te vol- ten arbeid extra beloningen mogelijk moesten zijn. Een zinnetje dat de Federatie Neder landse Vakbeweging in het voorontwerp had gesmokkeld. Desgevraagd werd ge meld dat die extra beloning boven de geëiste 2 procent moest worden betaald. Hoeveel? Dat werd niet nader geduid. Details zouden immers in de bedrijfstak ken worden uitgevochten. Indachtig het gezegde: geef de vakbeweging een vin ger en ze pakken de hele hand, werd die mogelijkheid tot een loongolf op het nippertje voorkomen. Maar wat gebeurt er als de afzonderlijke bonden met dit afgewezen pakket de bedrijfstakken be lagen? Er bestaat gerede twijfel of de poort hiervoor gesloten kan blijven. Iedereen kan het inmiddels weten - de regering is erg duidelijk geweest wat er zou gebeuren bij een overschrijding van de door haar gedicteerde loonruimte van één procent - onze economie kan zo’n loongolf niet dragen. Korten op uitkeringen in de sociale sector stuit op enorme psycho-sociale weerstand, die het kabinet zijn nek kan kosten, uitrek king van het financieringstekort, toch al extreem groot, botst onherroepelijk op een veto van de directeur van de Neder landsche Bank, die zich een eigen ver antwoordelijkheid toekent voor het mo netair beleid. Dit dilemma doet de op zekerheid en stabiliteit rekenende beleg gers de wijk nemen naar andere valu ta’s, waar lange-termijndenken nog wèl mogelijk is. sche wasmachine, moderne keukenap- paratuur) worden kostbare verbintenis sen. Al eerder dit jaar waarschuwde Zijlstra volk en parlement tegen die steeds maar uitdijende mogelijkheden om betalingsverplichtingen naar een on gewisse toekomst door te schuiven. Op zichzelf geven die toekomstige ver plichtingen namelijk extra druk op de loononderhandelingen, want Jan Mo daal is geleerd dat hij moet kijken wat hij netto in het handje krijgt. Een beta lingsverplichting beschouwt hij als een vorm van belasting die zijn netto inko men drukt. Worden sommige zaken duurder, belastingen of premies bijvoor beeld, of de groenten wegens klimatolo gische oorzaken, dan komt hij in zijn ogen te kort. Zijn vakbewegingsleiders DEN HAAG (ANP). De minister van Landbouw en Visserij moet zo spoedig mogelijk overgaan tot vergroting van de blijvende werkgelegenheid in bossen en natuurterreinen. Daarmee kan hij uitvoe ring geven aan een bij de behandeling van de begroting aanvaarde motie van die strekking. Dit heeft het Bosschap in Den Haag minister Van der Stee woensdag geschreven. De potentieel in bossen en natuurterrei nen aanwezige werkgelegenheid moet op korte termijn in blijvende werkgelegen heid worden omgezet, aldus het Bosschap. (Van onze redactie buitenland) ARNHEM. De van oorsprong Austra lische transportonderneming IPEC is on langs gestart met huis-aan-huisdiensten in West-Europa via de Britse Sayersgroep en de Nederlands-Westduitse Gelders-Spe- tragroep. Men maakt gebruik van 24 uur per dag DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en waterstaat) heeft drie adviesbureaus ingeschakeld, die een onderzoek moeten doen naar de toekomst van het NS-goederenvervoer. Dit heeft het ministerie gisteren bekend gemaakt. De onderzoeken moeten de bouwstenen verschaffen voor het toekomstige overheidsbeleid met betrekking tot het goederenvervoer per spoor. Het gaat vooral om de bedrijfseconomische en marktvooruitzichten op middellange ter mijn. Ook moet antwoord gegeven wor den op de vraag of en in hoeverre de concurrentiepositie van de NS wordt beïnvloed door het feit dat de spoorwegen in principe hun eigen railwegen moeten bekosten. Tenslotte wordt gekeken naar de vaststelling van de kosten en de kosten verdeling tussen reizigers- en goederen vervoer. De onderzoekresultaten moeten eind volgend jaar bekend zijn. Twee derde van de in Nederland ge bruikte wegwerpaanstkers is volgens de heer Schuthof absoluut veilig. Deze zijn meestal gemaakt van nylon 6-6, een kunststof die volgens de Asser aanste- kerfabrikant onbrandbaar en zelfs vlamdovend is. Tot deze categorie horen de meest verkochte merken Poppel, Cricket en Feudor. De (meestal naamlo ze) wegwerpaanstekers uit Japan, Ko rea, Hongkong en de Bic-aanstekers uit Frankrijk zijn volgens insiders niet alle maal veilig. (Van onze redactié economie) WAGENINGEN. Het vrije-marktmechanisme werkt altijd in het nadeel van de boeren, of ze nu in Nederland werken of in de Derde Wereld. In eigen land kan alleen de centrale overheid de boeren beschermen en internationaal gezien dient er een nieuwe landbouwmarktorde te komen. heeft gewerkt. Landbouwcoöperaties ziet hij niet als een geschikt middel om prijs- schommelingen, overproduktie en aantas ting van het landschap in het gareel te houden. Volgens Van Noort loopt de be oogde samenwerking stuk op gebrek aan solidariteit. Eigenlijk kan alleen de overheid effectief regelend optreden, denkt de nieuwe hoogleraar. Hij waar schuwde in dit verband wel voor een bureaucratische chaos. Een massale guldensvlucht kan grote gevolgen hebben. De toch al zwakke gulden - oorzaak: de BV Nederland maakt meer op dan zij verdient - komt verder onder druk te staan en dat kan zelfs leiden tot een devaluatie officië le waardevermindering van een geld soort). Voor ingevoerde goederen moe ten dan meer guldens op tafel worden gelegd die er niet zijn. Omdat de BV Nederland zonder ingevoerde grond stoffen niet kan functioneren zal Jelle Zijlstra van het kabinet opdracht krij gen nieuwe guldens te drukken mone tair financieren) en dat wakkert de infla tie aan. Een inflatie die via het systeem van automatische prijscompensatie, dat be paalt dat prijsstijgingen in de lonen wor- den vergoed,, nauwelijks getemperd kan krijgen van hem dan te horen°dat het leven zoveel duurder geworden is. Die onmeetbare psycho-sociale druk op het loongebouw, veroorzaakt door een teveel aan consumptief krediet, is Zijlstra al jaren een doom in het oog. Het kabinet heeft deze zomer wel iets gedaan om die consumptieve vlucht een halt toe te roepen, maar het heeft niet geleid tot de drastische beperking die hem voor ogen zweeft. Eigenlijk, alles overziende, heeft Zijl stra deze week even zijn tanden laten zien. Zo van: hier ligt een grens die u niet mag overschrijden. Het kabinet-Van Agt mag zich zijn waarschuwing ter harte nemen. Minister Albeda heeft in zijn verlangen naar centrale loonafspraken al te veel wisselgeld op tafel gelegd. Weliswaar heeft de minister zich gehaast om bij het afspringen van de onderhan delingen te verklaren dat zijn sinter klaascadeautjes niet meer gelden in die nieuwe situatie, maar of hij dat straks, als het loongeweld in de bedrijfstakken losbreekt, nog zegt, is erg twijfelachtig. DEN HAAG (ANP). De liberale Twee de Kamerleden Keja en Blaauw willen dat rijdende Arbeidsbureau’s de Nederlandse kazernes gaan bezoeken. In schriftelijke vragen aan de minister van Sociale Zaken en staatssecretaris Van Lent van Defensie wijzen de WD’ers op de rijdende Arbeidsbureau’s die de in West-Duitsland gelegerde Nederlandse militairen jaarlijks drie tot vier keer be zoeken. Zij motiveren de daar gelegerde dienstplichtigen tot studeren in diensttijd, en helpen hen bij het zoeken naar werk als ze de dienst verlaten. De liberalen wijze op de ontevredenheid die bij dienstplichtigen in Nederland be staat over de arbeidsbemiddeling hier. Het ministerie van Defensie zou naar deze problematiek een onderzoek laten in stellen. GRONINGEN. Een derde van de ongeveer 25 miljoen wegwerpaanstekers die jaarlijks in Nederland worden ge bruikt is onveilig. „Maar het is geweldig overdreven te zeggen, dat zulke aanste kers even explosief zijn als drie staven dynamiet”, zegt H. Schuthof, directeur van de aanstekersfabriek Gebr. Van Poppel in Assen, de enige fabrikant van wegwerpaanstekers in Nederland, die desgevraagd reageert op alarmerende berichten van Engelse veiligheidsinspec teurs. ROTTERDAM (ANP). De gemeente Rotterdam komt begin volgend jaar met een schaderegeling voor middenstanders die dupe zijn van de aanleg van de metro. In januari komt er volgens een medede ling een ambtelijke studie uit met cijfers over de verhezen die de winkeliers lijden als hun zaak onbereikbaar is. Vooral winkeliers aan de Schiedamse- weg in Rotterdam zijn bang in de knel te raken door de metrobouw in de Maasstad. Het Koninklijke NederlandseOnderne- mersverbond (KNOV) heeft uitgerekend dat ongeveer 130 bedrijven tijdens de zes jaar durende bouw zeer beperkt bereik baar zullen zijn. Het KNOV probeert al enige tijd, zonder succes, van -minister Tuijnman van Ver- keer en Waterstaat een schaderegeling te krijgen. Deze bewindsman is verantwoor delijk voor de aanleg van de metro. ENSCHEDE (ANP). Het gewest Twente is van plan de zogenoemde kring loopwinkel te introduceren om na te gaan in hoeverre die op den duur kan bijdragen tot het oplossen van de afvalproblematiek in Nederland. In een gisteren verschenen nota geeft de sector milieuzaken van Twente aan hoe zo’n kringloopwinkel zou moeten functio neren. Bewoners van een wijk of dorp brengen hun afval naar een centraal punt. Voor hergebruik geschikte materialen, zo als glas, lompen en oud papier, kunnen ze daar in afzonderlijke containers depone ren. Ook milieuonvriendelijke stoffen, zo als oude medicijnen, kan men er inle veren. Gebruiksvoorwerpen en dergelijke waar men van af wil zijn er ook te slijten. In tegenstelling tot ander afval blijven die in de winkel. Het is immers mogelijk dat anderen er belangstelling voor hebben. Zo is het denkbaar dat iemand een achter wiel voor een fiets nodig heeft en gaat kijken of die zich in een kringloopwinkel bevindt. Aan het zaken doen in de kringloopwin kel komt geen geld te pas. Degene die er afval naar toe brengt, ontvangt hiervoor punten, waarmee men artikelen uit de kringloopwinkel kan kopen. In de aangenomen kamermotie staat dat vergroting van de werkgelegenheid gefinancierd moet worden uit de bosbij drageregeling, alsmede door rechtstreek se beïnvloeding van de personeelskosten bij Staatsbosbeheer. men voor depositos tussen de 25.900 en 50.000 gulden rentes die variëren van 15,25 tot 15 en 14,5 procent voor geld dat respec tievelijk een maand, twee maanden of drie maanden uitstaat. Voor depositos tussen de 50.000 en honderdduizend gul den komt daar nog eens een kwart pro cent bij NEW YORK (AP). De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Air lines (TWA) heeft gisteren tien vliegtuigen van het type Boeing 767 besteld. Daar naast heeft de maatschappij een optie op nog eens tien toestellen. Bij Lockheed bestelde TWA twee vrachtvliegtuigen van het type, L-1011. Hiervan had TWA er al 30 in bezit. Met de bestelling van deze twaalf vlieg tuigen is een bedrag van ongeveer 600 miljoen dollar gemoeid, aldus TWA. TWA verkoos de Boeing 767 boven de I Europese Airbus 310 die in Amerika nog door geen enkele maatschappij besteld is, I hoewel acht Europese en Afrikaanse maatschappijen over toestellen van dit type beschikken. Een lid van het Ameri kaanse Congres heeft overigens bij de autoriteiten in Washington erop aange drongen maatregelen te nemen tegen wat hij noemt roofzuchtige financieringsvoor- waarden die de makers van de Airbus aanbieden aan potentiële kopers van dit Europese vliegtuig in de Verenigde Staten. Het congreslid vindt dat het Europese consortium van vliegtuigfabrieken, Air- bus Industrie, „een aanslag pleegt op een I uiterst belangrijke Amerikaanse bedrijfs- tak” door gesubsidieerde rentetarieven van acht negen procent te vragen. Dat is ongeveer de helft van het tarief dat de vliegtuigfabrieken in de Verenigde Staten jf kunnen aanbieden. moet anders worden” ken werden getroffen. „Dat moeten aan stekers geweest zijn van brandbaar ma teriaal, zoals Hostaform, waarvan som mige Franse aanstekers zijn gemaakt of San, waarvan de meeste aanstekers uit het Verre Oosten zijn vervaardigd. Maar zelfs aanstekers van inferieure kwaliteit kunnen niet ontploffen. Hooguit komt er anderzijds zijn er, voor zover bekend, in ons land nog nooit ernstige ongelukken met deze vervangers van lucifers gebeurd. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft een aantal sneeuwfreezers aangeschaft om bij eventuele grote sneeuwval, zoals de vorige winter, toch de gaswinningslocaties te kunnen bereiken. „Inspraak wegenbouw

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21