Betere stroomlijn, lichtere materialen, verbeterde isolatie Meer aandacht toercaravans Veiligheid toer en stacaravans tweeledige zaak Goedkoopste toercaravan Caravan RA! AMSTERDAM voor besparing van energie bij kost 5000 8tlml6dec.'79 I Geen internatinale voorschriften u /O 25 VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 o en I Veiligheid tijdens verblijf Max.25o'm 4. 5. IDENTITEITS-BEWIJS .Indian Caravanplus bagage minder dan yso leg weegt VERLICHTING 2 ErontlicMen 2 Achterliehien(rood) 2 Stpplidhten,roodoforanje 2 Ricntingaanw,roodoforaiye 2 L engte-driehoeken (rood) REGISTRATIE-BEWIJS Jndien caravan plus bagage 750 kg of meer weegt 1%^ Op deze tekening staat puntsgewijs vermeld waar u als caravanbezitter zoal op moet letten. I 1 F I. onds 0 De kleinste en goedkoopste kampeerauto: de Fiat Fiorino Weekend. op het ogenblik 5910 (5 procent meer dan in 1978), terwijl de laagste geprijsde „bouwwagen” 1995 kost. Stacaravans zijn gemiddeld 9 procent duurder geworden, al zijn er bij die nog even duur zijn als vorig jaar. De prijzen lopen op van 12.000 tot 80.000, waarbij 29 procent maximaal 20.000 kost. De Britse stacaravans zitten over het alge meen in de prijsklasse tot 20.000, de Nederlandse daarboven. De gemiddelde prijs van de „populair” geprijsde stacara vans ligt rond de 17.000. Motorcaravans zijn per definitie duur in Nederland, omdat de fiscus hier anders dan in alle omringende landen, boven de BTW ook nog een bijzondere verbruiksbe lasting oplegt van 17,5 procent. De prijzen variëren van 17.155 voor een Fiat 127 Fiorino, tot 178.000 voor de uiterst luxu euze Airstream uit de VS. Niet alleen omvang, vooral de inrichting is doorslag gevend voor de hogere prijs. Sommige merken leveren losse opbouweenheden, zowel als casco als met complete inven taris. De veiligheid tijdens het verblijf is in hóge mate afhankelijk van de deugdelijk heid van de gas- en elektrische installatie Steeds meer fabrikanten breiden hun programma uit met motorcaravans. Dit is een voordeel, omdat de caravanfabrikan- ten de meeste ervaring hebben met de inrichting van rijdbare ruimtes, terwijl het voor de prijs voordelig kan zijn dat voor de motorcaravan dezelfde compo nenten als voor de caravan worden ge bruikt. ding en stoffering een bewerking te doen ondergaan, die de brandbaarheid sterk vermindert. Ook behoren brandblussers in sommige caravans tot de standaarduit rusting. Het is voornamelijk de mens die door onvoorzichtigheid, onkunde of gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel de oor zaak is van ongelukken. Verplichte periodieke controle, zoals de ze in het buitenland bestaat, kan een be langrijke bijdrage betekenen ter verho ging van de veiligheid van caravans. Wel vindt in ons land periodieke controle plaats op vrijwillige basis. Want gasleidin gen, banden, remmen, koppelingen, ka chels, koelkasten en wielnaven vereisen periodiek onderhoud, dat de caravaneige- naar in vele gevallen slechts in beperkte mate in staat is zelf te verrichten. Er zijn in ons land echter talrijke goed geoutilleerde caravanservicestations waar men voor onderhouds- en controle werkzaamheden terecht kan. Overigens moet worden opgemerkt dat caravans blijkens binnen- en buitenlandse onge- valsstatistieken maar zelden betrokken zijn bij ongevallen. In de praktijk blijkt de veiligheid van caravans zowel rijdend als stilstaand geen reden tot bezorgdheid op te leveren. De verzekeringspremies zou den anders stellig aanzienlijk meer bedra gen dan de 1 a 1,5 percent, die thans doorgaans in rekening wordt gebracht. Gewoonlijk zijn het aanbevelingen tot de nakoming waarvan de caravanfabri- kant zich vrijwillig heeft verbonden. Daarnaast zijn er wettelijke voorschrif ten, die echter van land tot land verschil len, al wordt getracht binnen EG-verband op den duur tot uniforme voorschriften te komen. In Nederland is voor alle toercara vans waarvan het maximaal toegelaten gewicht 750 kg of meer bedraagt een regi stratiebewijs verplicht. Dit bewijs wordt afgegeven door de Rijksdienst voor het Wegverkeer, nadat het betrokken cara vanmodel een typegoedkeuring heeft ver kregen. Deze typekeuring is uiterst streng. Zij wordt verricht door de Rijksdienst voor het Wegverkeer aan de hand van door de caravanfabrikant verstrekte zeer gede tailleerde gegevens over de gebruikte ma terialen, de verwerking daarvan en ande re constructieve details. Soms strekt het onderzoek van de rijksdienst zich uit tot in de caravanfabriek, ook wanneer deze in het buitenland is gevestigd. Andere bronnen van gevaar zijn boven bedden zonder bescherming tegen een val eruit, kachels zonder afvoer van verbran dingsgassen naar buiten. Ook het dicht- plakken van ventilatieroosters wegens tocht kan gevaar opleveren. De veiligheid van gascilinders wordt bewaakt door lan delijke voorschriften. Het brandgevaar wordt door een aantal caravanfabrikanten beperkt door bekle- Goede wegligging en stabilisatie zijn eveneens kenmerken voor de hedendaag se caravan, aldus de RAI, maar zolang zulke kenmerken deel uitmaken van de opsomming van noviteiten, zal het duide lijk zijn dat.niet elke caravan aldus verbe terd is. Een verbeterde wegligging is on der meer verkregen door grotere spoor breedte - een ontwikkeling die vorig jaar ook al werd gesignaleerd, maar nu door meer fabrikanten wordt toegepast. Een ander nieuw kenmerk ter verbete ring van de wegligging is een enigszins schuine plaatsing van de wielen, zowel om de horizontale als de verticale as. Geble ken is dat deze wielopstelling ook in ge parkeerde stand grotere stabiliteit ople vert. Voorts zijn bij enkele caravans de dissels lager geplaatst. Van veel toercaravans is de warmteiso- latie verbeterd, een gevolg van het nog immer toenemende gebruik van de cara van in de herfstweekeinden en winterva- kanties. Dit aspect heeft trouwens ook bijgedragen tot verhoging van het com fort binnen de caravan. Meer toercara vans hebben, om iets te noemen, een af sluitbare ouderslaapkamer. Wat in 1978 door de toeleveringsindu- strie veelal in de vorm van prototypen werd gepresenteerd, hoort nu bij ver scheidene caravans tot de standaarduit rusting. Dit geldt zowel voor het neuswiel met massieve, veerkrachtige band en een aanwijzing voor de oplegdruk, als voor soepeler veersystemen in combinatie met stabilisatorstang. Gewichtsvermindering is bij caravans Wie een caravan trekt waarvan het maximum draagvermogen 750 kg of meer bedraagt, moet een aanvullingsblad bij het kentekenbewijs kunnen tonen. Dit aanvullingsblad wordt slechts afgegeven nadat de op de auto aangebrachte trekin- stallatie door de rijksdienst is gecontro leerd op typegoedkeuring en juiste monta ge. Caravans met een maximumdraagver- mogen van minder dan 750 kg zijn niet aan bovengenoemde bepalingen onderhe vig. Desondanks is nimmer gebleken dat de verkeersveiligheid van lichte caravans minder groot zou zijn dan die van cara vans boven de 750 kg-grens. altijd al nagestreefd. Verder gewichtbe- perkingen lijkt vooralsnog alleen moge lijk door toepassing van lichtere materia len met dezelfde sterkte-eigenschappen. In de praktijk zijn zulke manieren echter vaak stukken duurder dan de meer con ventionele. Er is een groeiende aandacht voor ver warming en ventilatie, voor het gebruik van lichtgetinte meubels. In caravans van af vier meter opbouwlengte zijn centrale vloeistof- of luchtverwarmingsregeling thans eerder regel dan uitzondering, ter wijl in luxueuze caravans dakluiken met ingebouwde elektrische ventilatoren in gang gevonden hebben. Belangrijke oor zaak hiervan is het al genoemde gebruik van de toercaravan in de wintervakantie. Geheel nieuw is de benutting van het exterieur voor het aanbrengen van de elektrische bedrading. Ze worden aan het oog onttrokken door een sierlijst, terwijl ze gemakkelijk bereikbaar blijven. Het belangrijkste is evenwel dat zij niet meer kwetsbaar zijn voor schroef- en timmer werk in het interieur. Een aantal zekerin gen verhindert de kans op sluiting in het geval van aanrijdingen en andere bescha digingen. (Van een medewerker) AMSTERDAM. De veiligheid van caravans omvat zowel de verkeersvei ligheid als die tijdens het bewonen. Bij toercaravans zijn beide aspecten van groot belang. Bij stacaravans gaat het uiteraard uitsluitend om de veiligheid als verblijf. Tot op heden bestaan geen internationaal geldende dwingende voorschriften met betrekking tot de veiligheid van caravans. Wel zijn er landelijke normen, verband houdend met de minimumafmetingen van de slaapplaatsen, de uitvoering en afmetingen van ventilatieroosters, de sterkte van constructiedelen, het remvermogen en andere al dan niet met de veiligheid verband houdende constructiedetails. (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM. Hoewel sommige caravans onveranderlijk forse wind vangers zijn, worden sommige toercaravans tegenwoordig wat ronder aan de hoeken en wat schuiner aan de voorkant. Het is plezierig dat, meer dan zes jaar na de eerste forse stijging van brandstofprijzen, sommige caravanont- werpers zich ervan bewust blijken te worden dat toercaravans het benzine verbruik van de trekkende auto stevig verhogen. Iets meer stroomlijn is een van de ontwikkelingen op de komende caravantentoonstelling. De voorwand van deze disselbak is scharnierend aan het deksel bevestigd. Hierdoor wordt het uittillen van gasflessen en jerrycans een stuk makkelijker. Andere caravanonderdelen waarvoor in Nederland een typegoedkeuring is vereist, zijn stabilisatorerf en hulpkoppelingen. Sedert kort zijn ook reflectoren op de zijwanden van de caravan verplicht, ter wijl wettelijk is voorgeschreven aan wel ke eisen de op de auto aanwezige of aan te brengen achteruitkijkspiegels moeten vol doen indien door de auto een caravan wordt voortbewogen. Het door de autofabrikant voorgeschre ven maximale aanhangergewicht mag evenmin als het door de caravanfabrikant vastgestelde maximumdraagvermogen worden overschreden. Ook de oplegdruk mag niet uitgaan boven hetgeen door de autofabrikant of door de fabrikant van de trekinstallatie als maximum is vastge steld. Op de naleving van deze bepalingen wordt door de politie controle uitgeoe fend. Het gevreesde slingeren van een cara van is meestal een gevolg van een te hoog caravangewicht in verhouding tot dat van het trekkende voertuig. Ook rijden met te grote snelheid en zijwaartse windstoten kunnen slingeren tot gevolg hebben. Er zijn tal van stabilisatoren in de handel, waarmee slingemeigingen kunnen wor den onderdrukt dan wel voorkomen. Het bovenstaande geeft aanleiding tot de con clusie dat de verkeersveiligheid van cara vans redelijk is verzekerd en constant wordt bewaakt. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Van zaterdag 8 tot en met zondag 16 december staat de Amsterdamse RAI weer vol caravans, vouw-, toer-, sta- en motorwagens, aan hangers en toebehoren. Tot de opval lendste stukken behoren een caravan die zich als een lucifersdoos (zijwaarts) kan verdubbelen, een caravan-entree voor invalidenwagens en een Airstre am toerwagen, een bekende verschij ning op de Amerikaanse wegen die hier 178.000 moet kosten. De Caravan RAI is op werkdagen overdag en ’s avonds toegankelijk van tien tot vijf en van zeven tot tien uur. Op zaterdag en zondag is de RAI alleen overdag, van tien tot vijf uur open. De toegangsprijs is 7,50 voor volwasse nen, 4,- voor jeugdigen tot 14 jaar en voor Pas 65 plus-houders. Groepen van ten minste 20 personen, mits tevoren aangemeld, betalen eveneens ƒ4,- per persoon. Overdag is er een crèche. Het RAI-complex aan het Europa- plein in Amsterdam-Zuid heeft zeer ruime, maar niet onbeperkte parkeer- faciliteiten. De RAI verwacht voor de caravantentoonstelling 90- tot 95.000 bezoekers, zodat de Caravan RAI de derde is, na Hiswa en Personenauto RAI. Parkeermogelijkheden in de om liggende straten zijn strikt beperkt en verkeerd geparkeerde auto’s worden snel weggesleept. NS verkoopt gecombineerde trein- toegangsbiljetten, die bovendien onbe perkt gebruik van de Amsterdamse trams, bus (en metro) mogelijk maken op de dag van geldigheid. Met het openbaar vervoer kan de RAI vanaf het Centraal Station worden bereikt met de tramleinen 4 (eindpunt) en 25 (stukje lopen vanaf Okura-hotel Chur- chillaan); vanaf het Muiderpoortstati- on met bus 8, vanaf Amstel met de bussen 8 en 15. De caravantentoonstelling omvat al le hallen van de RAI. Er komen 175 exposanten uit vijftien landen, waar van een uit Polen, Joegoslavië, Ierland, de DDR en Canada, twee uit Zweden, de VS en Finland, vier uit Italië en Denemarken, acht uit België, 15 uit Frankrijk, 18 uit West-Duitsland, 29 uit Nederland en 31 uit Groot-Brittannië. en de wijze waarop gas of stroomverbrui- kende toestellen zijn geplaatst en aange sloten. Voor de uitvoering en montage van stroomverbruikende apparaten en leidin gen bestaan Kema-voorschriften. Dit zijn echter aanbevelingen en geen dwingende bepalingen. Zolang er in dit opzicht geen verplich ting bestaat op de naleving waarvan con trole kan worden uitgeoefend, blijft er kans op ongelukken, vooral indien doe- het-zelvers zich op ondeskundige wijze met gas- en elektrische leidingen hebben beziggehouden. Dit geldt echter niet al leen voor caravans maar evenzeer voor huizen, elektrisch speelgoed en andere artikelen waarbij gas of elektriciteit wordt gebruikt. Het monteren van een aardlekschakelaar kan veel onheil voor komen. Dit apparaat schakelt namelijk de stroom uit voordat deze kwaad kan stichten. Voor meer binnenruimte hoeft u niet altijd een grotere caravan te kopen. Deze caravan geeft u minimaal tweemaal de ruimte die de buitenafmetingen in ingeschoven toestand doen vermoeden. Gewoon een kwestie van neerzetten en de zijvleugel uitschuiven. (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM. Vergeleken met vorig jaar is de prijs van toercaravans met vaste opbouw gemiddeld 8 procent gestegen, zo blijkt uit een overzicht van de RAI. Onder de 5000 is thans nog maar één caravan te koop, de ƒ4995 kostende Adria 305 SL. Tegenover enkele prijsverlagingen, door gaans wegens een gewijzigde uitvoering, staan verhogingen van 10 procent en meer. Van de toercaravans kost 20 procent thans minder dan 10.000. Een jaar gele den bedroeg dit percentage 27 en twee jaar geleden zelfs 37 procent. In de prijs klasse van 10.000 tot 15.000 valt op het ogenblik 41 procent van het aanbod. Bijna 40 procent van de modellen kost meer dan 15.000; vorig jaar nog 30 procent. Opval lend acht de RAI de verdubbeling van het aantal caravans met prijzen hoger dan 20.000. Dat waren er vorig jaar" 64, nu 121. Bij de tent- en vouwwagens moet onder scheid worden gemaakt tussen die waar van de opbouw geheel of deels bestaat uit [tentdoek deze „bouwwagens” zijn het [goedkoopst en de vouwwagens met [scharnierende, vaste wanden. Deze laat- [ste zijn meestal aanzienlijk duurder. De [gemiddelde prijs van een vouwwagen is Max.Sm incl disset Ureekkabel rukt handrem vast indien caravan los zou breken 1. 2. 3. /''Pas beschikbaar^, na typeqoedkeurinq\ 4 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25