Ontgoocheling in wereldkampioenschap: 17e NEDERLANDSE TURNSTERS BEREIKEN DIEPTEPUNT TWEEDE SPONSOR ORANJE ADELAAR STELT TELEUR Sammy Morgan: toto-lotto twee duels Ruiters: moeite met invitatie Zuid-Afrika Bent Larsen maakt indruk Engelse clubs van rellen beschuldigd Roemenië kampioen BO Beoordeling Resultaten Volop werk 27 DECEMBER VRIJDAG 7 19 7 9 SPORT s iei 78 lei 78 b. 78 b. 78 )t. 78 1.77 ni 76 ei 78 1.74 0.78 ...78 178 0.77 J. 76 ei 78 (NT1E FORT WORTH (ANP). Zelfs een paard met het opschrift „Goed gedaan hoor”, die de vader van Marije Aarnoutse, de Neder landse turnsters na afloop van de keuzestof in de handen drukte, kon de teleurstelling niet doen vergeten. Nederland was zeven tiende geworden bij de strijd om het wereldkampioenschap voor landenteams en op een dergelijke lage klassering had het zestal van Leona Horvath bepaald niet gere kend. LONDEN (ANP). De Engelse voetbalbond (FA) heeft de eerste divisie- B /an de ploma lek en De Nederlandse dames kregen boven- 14 Numan: brons op titelstrijd judo I genhe- pas- ring. mende elding istbus I Numan werd al in de tweede ronde I getoetst door Timoeri Ghoeboeloeri uit de I Sovjet-Unie en te licht bevonden. De Eu- I ropese kampioen van Brussel bleef trou- wens ook in Parijs ongeslagen. Numan was een van zijn moeilijkste tegenstan- I ders, minder grijpbaar voor de judoka uit I de Sovjet-Unie dan de Belg Robert van de Walle, die hij in de finale versloeg. Dat ■gunstig perspectief voor Numan werd door de halfzwaargewicht in de herkan- singsronde volledig waargemaakt. Hij had zowel aan de Hongaar Szepesi als de ■Oostenrijker Kostenberger tegenstanders ■op de mat die het uiterste van hem vroe- ■gen. In beide gevallen won hij op beslis- sing. Dat was goed voor brons en vrijwel zeker voor afvaardiging naar de spelen L van Moskou. L „Geweldig”, zo typeerde Numan zijn F klassering. „Er is een enorme last van mij afgevallen. Een plaats voor Moskou bete kent alleen, dat ik in het komende half jaar nog harder zal moeten gaan werken. De laatste dagen heb ik daartoe weinig gelegenheid gehad, door een schouder- blessure. Ik heb alleen wat loopoefenin- gen kunnen doen. Het hoofdstuk dat Peter Adelaar op de openingsdag van de strijd om de wereld kampioenschappen judo in Parijs heeft geschreven was kort en weinig boeiend. De langste deelnemer uit het toernooi kreeg al in de tweede ronde geen greep op bezinnen. Volgende week zaterdag komt 1 het bondsbestuur bijeen en dan zal Fort Worth ongetwijfeld langdurig onderwerp van gesprek zijn”. John Tielrooy wilde zich nog niet uitlaten wat zijn advies zal zijn, maar het is zeker niet uitgesloten dat het internaat op Papendal de langste tijd heeft gehad. „In Nederland is het eenvou dig onmogelijk om de meisjes acht uur per dag te laten trainen. En dit is noodza- De Internationale Judofederatle (FU) heeft besloten in 1981 te Spilt voor de eerste keer een toernooi om de wereldkampioenschappen voor dames te organiseren. Tot nu toe streden,de dames vier keer om de Europese titels. Een beslissing contre coeur zoals Arts in Zuidlaren duidelijk liet doorschemeren: „We zijn overeengekomen er niet heen te gaan omdat een bezoek aan Zuid-Afrika bij andere sporters slecht zou zijn geval len. Persoonlijk heb ik met de deelname aan zo’n concours niet zoveel moeite. De ruiters zijn individueel uitgenodigd, niet in combinatie met hun paard. Je zou het als een vakantie kunnen zien, waarin ook nog wordt gesprongen. Als iemand er toch heen zou gaan, kan ik hem niet tegen houden”. Of een van de ruiters op 14 januari zijn gratis vliegtickets op Schiphol wel za] gebruiken, blijft dan ook voorlopig onze- Het begon in feite al na het vertrek van bondstrainer Eva Bartha, de Hongaarse, Ben Arts, onlangs in een televisieforum uiterst terughoudend over een daadwer kelijke actie ten gunste van de mensen rechten, deelt de visie van zijn topruiters. „Ik vind nog altijd dat sport en politiek zoveel mogelijk gescheiden moeten blij ven. Ieder jaar treden Duitse, Amerikaan se en Engelse ruiters in Zuid-Afrika op, maar daar hoor je nooit protesten tegen. Sportmensen gaan toch niet naar een land om de maatschappij te verbeteren? Daar zijn dan ook wel andere wegen voor”. Officieel dus geen Nederlandse ruiters naar Zuid-Afrika, wel naar Moskou. Rond de definitieve samenstelling van de ploeg dien te maken met een angstcomplex van de juryleden. De jury die bij de keuzestof een andere samenstelling had dan bij het verplichte onderdeel, voelde kennelijk niets voor kritiek en dientengevolge een groot aantal protesten die twee dagen eerder over collega’s was uitgestort. In de jury had ook de Nederlandse Lenie Lens zitting en ongetwijfeld heeft dat meegespeeld bij de beoordeling van de Nederlandse turnsters. Over het alge meen levert de vrije oefening in de keu zestof de meeste punten op, maar Neder land scoorde op dit onderdeel met 44.65 het laagste. De gedetailleerde uitslag is: (achtereen volgens: totaal verplichte oefeningen, sprong, brug, balk, vrije oefening, totaal Alleen Marijke Aarnoutse (9.10) en In grid Bolleboom (9.05) kwamen boven de negen, terwijl de voortreffelijk debuteren de Debbie Amson 8.95 kreeg. Nederland begon op de vrije oefening en door die lage jurering op dit onderdeel raakte de ploeg helemaal van slag. Pas bij het laat ste toestel, de evenwichtsbalk, waar Moni que Bolleboom en Marja Huyting overi gens van af vielen, ging het weer redelijk. De balk leverde met 45.70 de hoogste teamscore op. Nederland zal zaterdag ook niet vertegenwoordigd zijn bij de finale van de beste 36 turnsters. Ingrïd Bolle boom, die een jaar geleden in Straatsburg de groep die de keuzestof nog eenmaal mag uitvoeren wel haalde, zal daar on danks een hoger totaal van 73.75 punten niet bij zijn. een van de weinigen uit de springerstop die een algehele hegomonie van stal Zan- gersheide in de Olympische ploeg kan voorkomen. ZEIST (ANP). De tuchtcommissie van KNVB heeft Sammy Morgan van FC Groningen voor twee wedstrijden ge schorst. Bovendien kreeg Morgan een boete van 175 gulden opgelegd. Hij kreeg zaterdag bij zijn rentree in het c-team van FC Groningen zijn derde gele kaart van dit seizoen. Internationaal springconcours, tabel a (leng te parkoers 470 meter, 10 hindernissen, 13 sprongen, maximale hoogte 1,40 meter, toege stane rijtijd 81 seconden): 1. Hugo Simon (Oos) met Answer 0 strafpun- ten 47,1 seconden, 2. Philippe Marie (Fra) Ali cante 0-48,7, 3. Thomas Fuchs (Zwi) Tulisla 0- 49,2, 4. Johan Heins (Ned) Romeo 0-49,9, 5. Hugo Simon (Oos) Landgraefln 0-50,4. Een onverwachte 3-4 nederlaag tegen Oostenrijk heeft het Nederlandse tafel- tennisteam in de degradatiezone van de eerste divisie van het toernooi om de Eu ropa Cup gemanoeuvreerd. Na vier wed strijden bezet Oranje een schamele 25- procentscore. Eerder werd verloren van de Sovjet-Unie (0-7) en Bulgarije (3-4). Winst werd alleen gerealiseerd tegen Grie kenland (3-4). Wanner het KNGV dat inderdaad gaat doen wacht er ook nog heel wat werk. In Fort Worth werd Nederland o.a. gepas seerd door Zwitserland en Groot Brittan- nië, terwijl ook andere landen, die nor- \naal achter Nederland zitten, dichterbij zijn gekomen. Toch zal het KNGV ook de hand in eigen boezem moeten steken. Een weinig gericht beleid was er de oorzaak van dat de Nederlandse turnsters in 1979 een half jaar aan trainingsarbeid hebben verloren. ef van 130). I. 76 keuzestof en totaal generaal): Ingrid Bol leboom 37,10 -915-9,10 - 0,35 - 9,05 - 36,65 - 73,75; Marijke Aarnoutse 36,80 - 9,15 - 8,95 - 9,40 - 9,10 - 36,60 - 73,40; Marjan Huyting 36,35 - 8,95 - 8,90 - 8,70 - 9,00 - 35,55 - 71,90; kelijk om bij te blijven. Ik ben van mening dat je zoiets moreel niet kunt verantwoor den. Misschien moeten wij ons in de toe komst alleen gaan richten op West-Euro- pa”. p Uitslagen van de gisteren in Zuid-Laren afge werkte onderdelen: 1. Regina Moldan (Oos) met Duca de Maero 1428 punten, 2. Reiner Klimke (Wdl) Amatiado 1403, 3. Tove Jorch-Jorckston (Den) Lazuly 1395, 4. Annemarie Keizer (Ned) Amon en J. Loriston-Clarke (Eng) Dutch Coura ge 1390. Springconcours: tabel a, 450 meter, 10 hinder nissen, 13 sprongen, maximale hoogte 1,40 m, toegestane tijd: 78 sec. 1. Jean-Marie Nicolas (Fra) Finaud 44,3 sec., 2. Philippe Marie (Fra) Alicante 45,7, 3. Eric Wau- ters (Bel) Wendelien 46,9, 4. Johan Heins (Ned) Romeo 47,2, 5. Niels Hansen (Den) Lady’s Love 49,1. enige van de echte zware mannen die zowel muurvast staat als een geweldige snelheid ontwikkelen kan. Jean-Louis Rouge, Frankrijks idool, ondervond het als laatste in de finale, die eigenlijk eenzij dig was door de overmacht van de Ja panner. Tweede kwalificatiewedstrijd Grand Prix Chio: parkoers 450 meter, 10 hindernissen en 12 sprongen, toegestane tijd: 48 sec. 1. Henk Nooren (Ned) Cats Whiskers 48 sec., 2. Johan Heins (Ned) Argonaut Z 48,7, 3. John Whitaker Eng) miss Tina 49.1, 4. Jean Mare Nicolas (Fra) Seaman 51,3, 5. Marc Fuller (Eng) Channel 5 53,0. die de .dames naar de Olympische Spelen van München en Montreal bracht. Toen Eva Bartha vertrok ontstond een vacuüm omdat niet op tijd maatregelen waren genomen voor het aantrekken van een opvolger. De Rus Albert Asarjan die zich aanvankelijk met de training van de he ren bezig hield, kreeg later de dames onder zijn hoede, maar toen Asarjan me de door problemen met het afdelingsbe stuur keurturnen dames eerder naar de Sovjet Unie terugkeerde, werd de Tsjech Vlacil aangetrokken. Die stap werd een complete mislukking. „Onder Vlacil heb ben we nauwelijks getraind”, aldus Mar leen Houter, die in Ford Worth haar laat ste internationale wedstrijd turnde. „Pas na de komst van Leona Horvath geloof den wij er weer in. Onder haar leiding hebben wij de laatste vier maanden kei hard getraind en zijn we toch weer in de plaatsing voor Moskou gaan geloven. Ze kwam echter met ons tijd te kort”. Leona Horvath kondigde bij haar komst in Ne derland aan zich door de korte tijd die ze beschikbaar had, alleen te kunnen wijden aan de verplichte oefenstof. Aan het op een hoger peil brengen van de keuzestof is ze niet toegekomen. Dat werd in Ford Worth pijnlijk duidelijk. De stof die de Nederlandse dames brengen is veel te eenvoudig, ook in vergelijking met andere Westeuropese landen. Bij de keuzeonder- delen bleef Nederland met 180.40 bijna tweeënhalf punt achter op de score die in de voorgeschreven oefeningen werd ge haald (182.82). Bovendien was het zestal uitermate gespannen. „We hadden gegokt op alles of niets”, aldus Marijke Aamout- se, die met nationaal kampioene Ingrid Bolleboom in Fort Worth de beste indruk maakte, ,je moet nu alleen stellen dat al ons werk van de laatste maanden in feite voor niets is geweest”. schap en het wereldkampioenschap een bedrag van 250.000 gulden garandeert. Indien Oranje in beide toernooien goede prestaties levert, kan dit bedrag zelfs aan groeien tot 330.000 gulden of meer. In aanwezigheid van de heren Hujjbregts (KNVB) en Jansen (WCS) kreeg het be drijf het exclusieve recht tot het in de handel brengen van Oranje” T-shirts en sweatshirts met de Nederlandse leeuw en het KNVB woordmerk. Dit is binnen een week de tweede spon sor, die achter Oranje gaat staan. Eerder werd een overeenkomst gesloten met een grammofoonplatenfirma. Die zeventiende plaats zal ongetwijfeld consequenites hebben voor het damestur- nen in Nederland. John Tielrooy, de voor zitter van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, liet op de tweede dag van de kampioenschappen in Fort Worth al weten dat de komende weken belangrijke beslissingen zullen worden genomen. L „Zeven jaar geleden bij de wereldkam pioenschappen in Ljubljana' werd Neder land ook zeventiende. Toen zijn wij tot de conclusie gekomen dat dit resultaat bene den onze stand was. Direct daarna hebben rwij het semi-intemaat ingesteld op Papen dal. Wanneer nu blijkt dat wij weer op hetzelfde punt zijn gekomen als zeven paar geleden moet je je als bond gaan PARIJS (ANP). Henk Numan heeft van de openingsdag bij de wereld kampioenschappen judo een medaille meegenomen en Peter Adelaar, de hoogst geschatte van de Nederlandse deelnemers, bleef met lege handen. Waar Peter Adelaar in de laatste jaren nauwelijks is vooruitgegaan en gisteren aantoonde de tegenslag van een voor hem ongelukkig uitvallende beslissing moeilijk te kunnen verwerken heeft Henk Numan zich letterlijk en figuurlijk hard ontwikkeld. De Amsterdammer is een vechter geworden die daardoor wat technische beperktheden goed kan verbergen. Die instelling, gevoegd bij een nodige dosis strijdlust heeft hem een bronzen medaille gebracht in de categorie van de halfzwaargewichten. de Zwitser Jean Zinnecker en mocht ver volgens de wedstrijdenreeks in de zwaar ste klasse voor gezien houden. Die zwakke prestatie moet worden te ruggevoerd tot het feit dat de mogelijkhe den van de Amsterdammer voor de mees te van zijn tegenstanders een open boek zijn. Met zijn lengte van 2.10 meter en een gewicht van boven de 130 kilogram heeft ker. Vrijwel allen hebben laten weten te gen een optreden in Zuid-Afrika geen bezwaren te hebben. Anton Ebben zei het woensdag nog: „Ik zou het jammer vinden als het niet doorging. Als we rekening moeten houden met alle politieke syste men in de wereld kun je bijna nergens meer rijden”. Ook Johan Heins en Henk Nooren, die overigens wegens andere verplichtingen van een reis naar Zuid-Afrika moest af zien, zijn van oordeel sport en politiek te willen scheiden. Johan Heins: „Overal in de wereld is er wel iets aan de hand. Henk Nooren: „Als je consequent wilt zijn, zou je ook in Moskou niet moeten starten. Daar heerst ook geen vrijheid”. clubs Nottingham Forest en Norwich City in staat van beschuldiging gesteld. Volgens het reglement van de FA zijn de verenigingen verantwoordelijk voor de incidenten die zaterdag op de terreinen van beide clubs plaatsvonden. hij bij de laatste en vorige Europese kam pioenschappen de top kunnen halen, res pectievelijk brons en goud. Het technie kenpatroon van de Nederlandse kampi oen echter is sindsdien niet Uitgebreid. Zijn eerste tegenstander, de Amerikaan Flanagan, liet zich „omtrekken” door Adelaar en werd vervolgens bijna verplet terd in een houdgreep, die hem tot opge ven dwong. Zinnecker daarentegen wist dat het hefboomwerk van Adelaar, dat overeenkomst vertoont met beenworpen, in een betrekkelijk laag tempo wordt uit gevoerd. Hij stelde zich daar nadrukkelijk op in en daar ook Zinnecker vrij veel gewicht op de mat zette en niet al te zeer gehandicapt werd door het verschil in (Van onze sportredactie) ZUIDLAREN. De problematiek rond de sportcontacten met Zuid-Afrika heb ben ook de ruitersport niet onberoerd gelaten. De felle discussies over een deel- t^ame van een Zuidafrikaanse sportploeg aan de Olympische Spelen voor gehandi capten zijn mede aanleiding geweest tot de annulering van een trip naar Johan nesburg van Johan Heins, Dick Wieken, Anton Ebben en de chef d’équipe van de Nederlandse hippische ploeg Ben Arts, die half januari op het programma stond. Op initiatief van Arts werd gisteren be sloten in principe van de uitnodiging geen gebruik te maken. hangt overigens nog steeds een mistgor dijn. Henk Nooren lijkt definitief afgeval len, nu hij ook tijdens zijn recente buiten landse reizen geen paard heeft ontdekt dat een perspectiefrijk optreden op de Olympische Spelen garandeert en een „zachte” sponsering met geldschieter Van Opstel zou rechtvaardigen. Nooren is alleen bereid zijn profstatus nog een tijdlang te camoufleren als de Nederlandse hippische sportbond erin slaagt via bijvoorbeeld een tijdelijke be schikkingsmacht een klassepaard voor hem te verwerven. Die mogelijkheid lijkt echter uiterst gering, gezien ook de snel naderende datum van 1 januari waarop olympische paarden in Nederland moeten zijn ingeschreven. Een soortgelijke situa tie sluit ook waarschijnlijk Franke Sloot haak buiten de lijst van kandidaten voor Moskou. Ben Arts heeft nog altijd geen afrondend gesprek gehad met diens werk gever Paul Schockemöhle. De wederzijd se motivatie schijnt niet al te groot. Kan Franke Sloothaak feitelijk worden afgeschreven als Olynpische ruiter, beter lijkt de kans voor Gerd Meier, wiens natu- ralisatieverzoek nu in behandeling is bij de Tweede Kamer. De reeds vele jaren in ons land woonachtige Westduitse ruiter, is ervan overtuigd dat hij zich op 1 januari Nederlander mag noemen. Gezien zijn re cente prestaties is Meier met Anton Ebben DEN HAAG (ANP). In lotto 48 van zondag 2 december moeten twee deelne mers de eerste prijs delen. Zij ontvangen ieder bruto een bedrag van ƒ326.251,20. In totaal vielen in lotto 48 30.721 prijzen. De eerste prijs in de toto van het afgelo pen weekeinde moet worden gedeeld door vier deelnemers, die de dertien kruisjes juist neerzetten. Zij ontvangen ieder een bruto bedrag van 27.384,40. In toto-gelijk waren geen winnaars van de eerste prijs. De gegevens zijn: Lotto 48 Aantal prijzen 30.721. Prijzenbedrag 1.762.696.58. Inleg ƒ3.595.770,00. Eerste prjjs: 2 winnaars, die ieder bruto 326.251,20 ontvan gen. Tweede prjjs: 6 winnaars, die ieder bruto 28.466,50 ontvangen. Derde prijs: 241 win naars, die ieder bruto 1063,00. Vierde prijs: 9707 winnaars, ieder 35,10. Vijfde prijs: Ö0.765 winnaars, ieder 16,40. Toto 48 Aantal prijzen 1358. Prijzenbedrag ƒ273.944,63. Inleg ƒ576.515,00. Eerste prijs: 4 winnaars, ieder bruto 27.384,40. Tweede prijs: 102 winnaars, ieder 671,10. Derde prijs: 1252 winnaars, ieder 76,50. Toto-gelijk 48 Aantal prijzen 1487. Prijzenbedrag 37.073,69. Inleg 69.830,00. Eerste prjjs: geen winnaars. Tweede prijs: geen winnaars. Reglementair gaat van de niet uitgekeerde eerste en tweede prijs een bedrag van ƒ4085,72 naar de jackpot van week 49. Het overige wordt gelijkelijk ver deeld over de derde tot en met de vijfde prijs van deze week. Derde prijs: 18 winnaars, ieder 549,40. Vierde prijs: 697 winnaars, ieder 17,70. Vijfde prjjs: 772 winnaars, ieder 13,80. In de jackpot voor week 49 zit een bedrag van 4085,72. BUENOS AIRES (ANP). De Deense grootmeester Bent Larsen maakt grote indruk op Buenos Aires, waar het schaaktoernooi om de „Copa Clarin” wordt gehouden. In de zevende ronde boekte Larsen een zege op de oud-wereld- kampioen uit de Sovjet-Unie Boris Spasski. Marijke Aarnoutse in het WK een van de beste Nederlandse turnsters Debbie Amson 35,65 - 9,10 - 8,80 - 9,10 - 8,95 - 35,95 - 71,60; Monique Bolleboom 36,60 - 8,90 - 8,90 - 8,65 - 8,55 - 35,00 - 71,60; Marleen Houter 35,55 - 8,90 - 8,95 - 9,15 - 8,55 - 35,55 - 71,10. FORT WORTH. De damestum- ploeg van Roemenië is voor het eerst in de turngeschiedenis wereldkampioen bij de landenteams geworden. Roeme nië behaalde 389.550 punten. De Sov jet-Unie eindigde als tweede (388.925) en Oost-Duitsland werd derde (388.075). De overwinning van de Roe meense turnsters is des te knapper, omdat Nadia Comaneci, die de eerste plaats in het individuele klassement inneemt, wegens een blessure aan de linkerhand slechts op één onderdeel (evenwichtsbalk) uitkwam. Peter Adelaar kwam tijdens het wereldkampioenschap judo in Parijs in de klasse zwaargewichten niet verder dan de tweede ronde, waarin hij werd verslagen door de Zwitser Jean Zinnecker. Op de foto Adelaar in actie tegen de Zwitser (rechts). kracht en lengte was een enkele koka voldoende om te winnen. Was Ghoeboeloeri in zijn categorie een grote winnaar, opmerkelijker nog was de successerie van Japans nieuwste ster Yas- mashita in de zwaarste klasse. Hij is 22 jaar en 126 kilo zwaar. Hij is bovendien de Arsenal-doelman Pat Jennings kreeg in Nottingham een uit het publiek geworpen pijltje in zijn linkerarm en Jimmy Rim mer, de keeper van Aston Villa, werd door toeschouwers op de tribunes van Norwich met munten bekogeld. Als de club inderdaad schuldig bevon den worden, kunnen er zware straffen vallen. Het is zelfs mogelijk dat de stadi ons tijdelijk worden gesloten. De pot voor het Nederlands elftal groeit. Gisteren tekende de heer W. N. van Schouwenburg, directeur van de firma Van Schouwenburg B.V., in Wassenaar een sponsorcontract dat de KNVB voor de toernooien om het Europees kampioen- De Deen heeft nu de leiding met de imposante score van 6,5 punten uit zeven partijen. De Brit Anthony Miles, die de Paraguayaan Zenon Franco versloeg, is tweede met vijf punten. Daarna volgen de Argentijnse veteraan Najdorf (4,5), Spass- ki, Ivkov (Jsl) en Gheorghiu (Roe), allen J l met 4 punten. W: s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27