Meer vergunningen wegtransport Slotbijeenkomst Warschau-Pact Krappe meerderheid op congres SPD wil uitbreiding aantal kerncentrales Twintig doden bij treinbotsing Unaniem besluit Amerikaanse Senaat VS willen sancties Zimbabwe opheffen In Mozambique 5 executies Geen links blok in Portugal VS: Sovjet-Unie schendt rechten van de mens Frankrijk door VN veroordeeld Eis VN: PLO bij vredesoverleg Radioactief gas ontsnapt Akkoord over VS- defensiebegroting Schadevergoeding Libië voor VS St Tweeduuster Onzichtbaar Angst Sinterklaas 1 3 VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 BINNEN- EN BUITENLAND ratie amer ‘Hing lanen ■lening n een Vgt op (jaanse :abinet deze •amma In de A haar lenbij electie- hulp ruime door Nico Scheepmaker ambi Chris gesteld gsdien r zal i de Pii VOlgt! (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Nederland r'flj krijgt komend jaar twintig 1 en a procent meer vergunningen voor vrachtvervoer over de weg binnen de Europese Ge- Daarnaast zijn gisteren door de EG-ministers rtpril van Verkeer richtlijnen vast- 1 voor onderhandelin- gen over vervoersverdragen, die de positie van de Neder- lar V meenschap. landse vervoersondernemin gen versterken. (Van onze redactie buitenland) ral re »e re- ïbouw WASHINGTON (Reuter). Een Ameri kaanse congrescommissie heeft een ak koord bereikt over de nieuwe defensiebe groting. Komend jaar geven de VS 131 miljard dollar (ruim 260 miljard gulden) uit voor de strijdkrachten. In de begroting is de bouw opgenomen van een klein en snel vliegdekschip, dat zal worden ingezet ter bescherming van Amerikaanse belangen overal ter wereld. Er zal een aantal van deze schepen wor den gebouwd. Verder is in de begroting de bouw van een door atoomkracht aangedreven vlieg dekschip opgenomen, waartegen presi dent Carter zich vorig jaar heftig had verzet. De voorzitter van de commissie, senator Stennis, zei dat dit schip waar schijnlijk het laatste in zijn klasse zal zijn, dat de VS bouwen. Spoorwegpersoneel van een naburig stati on probeerden nog met risico voor eigen leven het ongeluk te voorkomen, door obstakels op de rails te leggen, maar de onbemande trein had zoveel vaart, dat de hindernissen omver gereden werden. Onmiddellijk na de treinramp waren ambulances, politie, brandweer en het le- Het Huis van Afgevaardigden moet zich nog over de opheffing van de sancties uitspreken. Volgens de Amerikaanse wet heeft pre sident Carter de bevoegdheid, de sancties te handhaven als opheffing naar zijn me- Bij nader onderzoek is gebleken dat de remmen van de onbemande trein goed werkten, maar dat noch de machinist, noch de bijrijder de remmen goed hadden bediend. lasting die ook voor buitenlanders zal gelden. Daarnaast heeft de Europese Commis- sié een voorstel in petto, dat voorziet in extra hulp aan Groot-Brittannië als com pensatie voor de hoge bijdrage van de Britten aan de EG. De commissie denkt onder meer aan steun bij de aanleg van een derde luchthaven bij Londen, de bouw van een tunnel onder het Kanaal en de aanleg van een autoweg tussen Zuid- oost-Engeland en het industriegebied in Midden-Engeland. ning in strijd zou zijn met het nationaal belang, maar minister Vance van Buiten landse Zaken zei gisteren, dat de regering het eens is met het Senaatsbesluit. gisteren het wetsvoorstel ingediend, dat als basis moet dienen voor het bewind van de gouverneur in de overgangsperiode tot aan de verkiezingen. De wet voorziet in een amnestie voor Ian Smith, de blanke ex-premier van Zimbabwe die in 1965 eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep van het land, dat toen nog Rhodesië heet te. De amnestie geldt ook voor Smith’s aanhangers, maar niet voor degenen die aantoonbaar de door Groot-Brittannië af- gekondigde sancties hebben overtreden. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN. Het congres van de regerende Westduitse sociaal-demo- cratische partij SPD heeft zich giste ren met een krappe meerderheid uit gesproken voor een beperkte uitbrei ding van het aantal kerncentrales. OOST-BERLIJN (AP). De ministers van Buitenlandse Zaken van de War- schau-Pact-landen hebben gisteren hun tweedaagse conferentie in Oost-Berlijn afgesloten. In de slotverklaring waarschuwden de bewindslieden de NAVO opnieuw de „ge vaarlijke” plannen voor het installeren van nieuwe kernwapens in West-Europa door te zetten. Ook het voorstel voor een ontwape ningsconferentie met de Verenigde Sta ten, Canada en de Westeuropese landen werd door de ministers herhaald. gas was ontsnapt uit de ontwikkelafdeling van de centrale. Vijftien aanwezige mede werkers zijn onderzocht, maar volgens een woordvoerder wees niets op opgelo pen straling. Het ontsnapte gas verbond zich met de lucht rondom het gebouw, maar het uraniumgehalte buiten de cen trale bleef beneden het gevaamiveau, al dus de woordvoerder. In het schemerdonker stond Koos, de va der van Janneke, kijkend door de spleten van de jaloezieën voor het keukenraam, te wachten tot het moment gekomen leek waarop hij, luid op het raam bonzend, de vuilniszak gevuld met wat kleine cadeau tjes voor de deur kon achterlaten. Ik was dus duidelijk te vroeg, en keek mee naar binnen, onopgemerkt door de kinderen. We zagen hoe Hélène, de moeder van Pammetje, af en toe rugwaarts de keuken inschoof, een handjevol strooigoed pakte uit een tas op het aanrecht, weer onopge merkt terugging naar de kamer, haar hand met strooigoed achter haar rug, waarna ze op een moment dat alle vier meiden even niet in haar richting keken met een snelle beweging de pepernoten en pinda’s de kamer inwierp, waar de kinde ren zich dan weer joelend op wierpen, zonder zich ook maar een ogenblik af te vragen of zwarte piet een onzichtbare hand kon zijn, die midden in de kamer pepernoten in de kamer strooide?!? Heel mooi.lijkt me ook het tweeduuster waarin kinderen een tijdje rondwaren die nog wel en al niet meer in Sinterklaas geloven. Nienke, het zevenjarige zusje van Pelle (4), schreef het volgende tweeslachti ge briefje aan Sinterklaas: „Lieve Sinterklaas, Pelle en ik hebben graag doktersspullen in onze laars. Dan krijg jij ook wat he!!! lieve mama”. Het mooie van Sinterklaas is het absolu tisme waarmee kleuters in hem en zijn knecht Pieterbaas geloven. Ik mocht dat waarnemen toen ik Sara (4,5) op 4 decem ber om kwart over vijf kwam afhalen bij Pammetje, waar zij met Ellen en Janneke, twee andere kleuterklasvriendinnetjes, al een voorproefje kreeg van het grote feest. van is in ie van n aan andse ijk 15 fensif nthei i ver naai e be bij de parle- om te ig van fs om residi- nming WASHINGTON. De VS zullen hun handelssancties tegen Zimbab we opheffen binnen een maand na aankomst van de Britse gouverneur in Salisbury. Hiertoe heeft de Ameri kaanse Senaat gisteren unaniem be sloten. De regering-Carter, die al een spoedige schrapping van de indertijd door de VN bevolen boycot had toe gezegd, is het met het Senaatsbesluit eens. Tuin ren in te elf >n op- '8. De .9 mil- r is de t main i. Maar er schuilt ook iets heel lelijks in Sinterklaas: hij is een angstverspreider. Zwarte Piet is mijn getuige dat we hem en Sinterklaas nooit enige kwalijke eigen schap hebben toegeschreven. We hebben altijd geloochend dat ze stoute kindertjes in de zak stopten of met de roe of gard gaven, we hebben Sara altijd gerustge steld dat ze toch een lief kindje was, ook als dat niet helemaal waar was, en we hebben ons nooit anders dan in de meest lovende woorden over de werken en da den van St.-Nicolaas en zijn knechten uitgelaten. Toch is ze bang. Als de dood, ’s Morgens in de klas al, vertelde juf Joke, zit ze (en niet als enige blijkbaar) met een wit ge zichtje en met alle spieren gespannen te wachten tot Sinterklaas zou komen, en ’s middags, thuis, vreesde ze voortdurend dat Zwarte Piet binnen zou stappen. Dat ging heel ver. Niet alleen naar de WC durven omdat ze hem dan wel eens op de gang zou kunnen tegenkomen. Toen er koeien voorbijkwamen die naar de stal gedreven werden en ik: „Kom gauw kij ken, Saar!” riep, dook ze ogenblikkelijk onder de tafel in de veronderstelling dat er buiten wel niets leukers dan een Zwarte Piet te zien zou zijn. Zelfs toen de telefoon ging en ik de drie meter naar het toestel aflegde, greep ze mijn hand om mee te lopen en niet zo verschrikkelijk alleen te hoeven zijn in de andere hoek van de kamer. In januari, februari, maart, april, mei, juni, juli, augustus, september, okto ber en zelfs november heeft ze daar nooit last van, dus het moet wel helemaal aan Sinterklaas en Zwarte Piet liggen. Toen er dan ook om een uur of zes, na „Ren je rot”, heel hard op de achterdeur werd gebonkt en de bel klingelde, schoot Sara als door een adder gebeten het opkamertje in, om pas weer te voorschijn te komen toen we zoveel geruststellend en blij verraste uit roepen hadden geslaakt dat ze de kust veilig waande. In de gang stonden de pakjes opgestapeld, en Piet bleek de hele gang bezaaid te hebben met strooigoed. „Wat een stoute Piet!” riep Sara, „moet je dat nou zien, die heeft het te dol gemaakt, dat was zeker die gele Piet!”, want aanval is de beste verdediging als de vijand al achter de horizon is verdwenen. Het uit pakken leverde verder geen problemen op, maar ’s nachts werd ze in paniek wakker, maar niet genoeg wakker. Met opengesperde ogen die dingen zagen die er niet waren klemde ze zich aan ons vast, volkomen hysterico de perico, en fluister de gejaagd: „Ik ben zo bang, ik ben zo bang, ik ben zo bang, ik ben zo bang”. Bergt <tra ü- ■htelin ailanfl *t VU- aai lig. De ■r maai zegd. >e pro- ook te likbaar en on- >m de n. 1 de J namel -'eek a ?ekreji ?er op static fgelop t de b teid v Sinterklaas (daar ben ik nu wel achter) heeft iets heel moois, maar ook iets heel lelijks, net als de r.k. kerk dus, als ik „Ot... en hoe zit het dan met Sien?” mag gelo ven. Misschien is Sinterklaas, als geloof, als instituut en als belevingswerkelijkheid wel de essentie van het rooms-katholicis- me. Om daar achter te komen heb ik in de twaalf citatenboeken in vier verschillende talen die ik bezit naar een pittig, welspre kend citaat gezocht over Sinterklaas of Santa Claus, maar het schijnt dat nie mand daar ooit iets zinnigs over gezegd heeft, behalve Wim Kan, die hem de heili ge van de middenstand noemde. Maar dat is ook maar een bleek aforisme. Ka® Unie, de DDR en Tsjechoslowakije schen den de rechten van de mens hetgeen in strijd is met de Slotverklaring van Helsin ki van 1975. De Amerikaanse regering zegt dit in het halfjaarlijkse rapport aan guldi makt anvallf ister D verkini WASHINGTON (Reuter). De Sovjet- ger ter plaatse om de gewonden en doden uit de zwaar verwrongen treinstellen te halen. Die e jpend. CAPENHURST (UPI). Uit een kern centrale in het Britse Capenhurst is gister morgen vroeg radioactief gas ontsnapt. Het nachtpersoneel moest tijdelijk wor den geëvacueerd, maar er ontstond geen gevaar voor omwonenden, zo werd mee gedeeld. De Britse maatschappij tot exploitatie van kernenergie zei dat er een uranium- De transportministers van de Gemeen schap hebben tenslotte besloten dat op uiterlijk 31 december 1986 alle personen vliegtuigen in de Gemeenschap aan nieu we geluidsnormen moeten voldoen. Vanaf die datum zullen de oude DC-8 en DC-9 (zonder geluiddempers), de Caravelle en de Boeing-707 uit de roulatie moeten wor den genomen. Landen die om economische redenen die termijn niet kunnen halen, krijgen daarna nog twee jaar de tijd voor de vervanging. In dat geval moeten zij wel aantonen de nieuwe geluidarme toestellen te hebben besteld. Deze „stille” types zijn vliegtuigen als de Boeing-747, de Airbus, de DC-9 met geluiddempers en de nog in ontwerp zijnde Fokker F-29. Het wetsvoorstel wordt woensdag in het Britse Lagerhuis behandeld. Het staat vast, dat het zal worden aangenomen nu de Labour-partij, die in de oppositie zit, heeft laten weten geen bezwaren te hebben. Intussen hebben de VS en Groot-Brit tannië een luchtbrug ingesteld om militai- MAPOETO (UPI/Reuter). Het revolu tionaire militaire tribunaal van Mozambi que heeft vijf mensen ter dood veroor deeld, onder wie een Portugees en een zwarte Rhodesiër. Zij zijn schuldig bevon den aan misdaden tegen „de veiligheid van het volk en de staat”, aldus Radio Mapoeto. Twaalf anderen kregen langdu rige gevangenisstraffen. De Portugees was schuldig bevonden aan de ontvoering van twee Mozambi- kaanse soldaten, het leggen van landmij nen in dichtbevolkte gebieden en spiona ge in het leger. De Rhodesiër had volgens het vonnis voor de regering van zijn land gespioneerd. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK-BEIROET-TEL AVIV. De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren met overwel digende meerderheid een resolutie goed gekeurd waarin afzonderlijke verdragen in het Midden-Oosten, zoals de Camp Da- vidakkoorden tussen Egypte en Israel worden afgewezen. In de met 102 tegen 17 stemmen aange nomen resolutie (bij twintig onthoudin gen) wordt bovendien aangedrongen op nieuwe en bredere vredesonderhandelin gen met deelname van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO). De resolutie dringt aan op een nieuwe ronde-tafelconferentie onder auspiciën van de VN en onder voorzitterschap van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Het Palestijnse volk moet, aldus het VN- besluit, in al zijn rechten worden hersteld en Israel moet zich uit alle bezette gebie den terugtrekken, inclusief Jeruzalem. Gistermorgen ontdekten de machinist en de bijrijder van een trein, die op weg was naar Las Franguesas, dat de remmen niet goed werkten. Volgens voorschriften werden de passagiers in een andere trein gezet en reden de machinist en de bijrij der de defecte trein naar het station van Figueroa om het daar op een dood spoor te zetten. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Twintig doden en 47 ge wonden van wie enkelen zeer zwaar is de voorlopige balans van een botsing tussen twee treinen bij Granollers, een dorp op 30 kilometer van Barcelona. Oorzaak van het ongeluk is een onbemande trein, die met een vaart van meer dan 100 kilometer per uur inreed op een forenzentrein. Na een verhit debat van negen uur stem de zestig procent van de afgevaardigden voor een resolutie die de bouw van zes nieuwe kerncentrales goedkeurt, mits de veiligheid is gewaarborgd en mits in be ginsel voorrang wordt gegeven aan steen kool als energiebron. De uitspraak wordt beschouwd als een overwinning voor Bondskanselier Helmut Schmidt, die steeds heeft gezegd dat kernenergie van vitaal belang is voor de vervulling van de Westduitse energiebehoefte en voor het in stand houden van de welvaart van de Bondsrepubliek. De fractievoorzitter van de SPD, Her bert Wehner, hield het congres voor dat een nee tegen kernenergie zou kunnen betekenen dat de regering niet meer in staat zou zijn te handelen. Het congres heeft Helmut Schmidt her kozen als plaatsvervanger van de even eens herkozen partijvoorzitter Willy Brandt. Brandt en Schmidt kregen bij de stemming opmerkelijk minder steun dan twee jaar geleden. Opvallend is verder, dat slechts weinig vertegenwoordigers van de linkervleugel in het uit veertig man bestaande partijbe stuur zijn gekozen. WASHINGTON-BEIROET (Reuter/AP/ AFP). De regering-Kadaffi van Libië zal de Verenigde Staten een vergoeding geven voor de schade die vorige week zondag is aangericht in de Amerikaanse ambassade in de Libische hoofdstad Tri poli, zo is in Washington bericht. Pro- Iraanse betogers hadden de ambassade bestormd en geplunderd. Libië gaat tot het betalen van de schade vergoeding over nadat Washington be sloot de diplomatieke activiteiten in Libië grotendeels op te schorten enmet verdere stappen dreigde. Op aansporing van kolonel Kadaffi zijn Palestijnse revolutionaire volkscomité’s in Libië in verzet gekomen tegen de verte genwoordigers van officiële Palestijnse organisaties als de PLO. Dit hebben Pa lestijnse zegslieden in de Libanese hoofd stad Beiroet meegedeeld. Verschillende kantoren van de officiële Palestijnse orga nisaties zijn volgens deze zegslieden door de comité’s aangevallen. De trein werd op de handrem gezet en de twee mannen begaven zich naar de stationschef om het probleem voor te leg gen. Bij hun terugkomst bleek de trein met toenemende snelheid de helling af te rijden op de spoorlijn naar Granollers. <ert(P weke g, vice rlemei Geus ider di tropee loor d ng, vol ergade formal! LISSABON. (AFP). De Portugese so cialisten hebben gisteren een voorstel van de communistische partij van de hand gewezen om gezamenlijk actie te voeren tegen de nieuw te vormen rechtse rege ring. Een socialistische woordvoerder zei na een vergadering van het partijbestuur, dat een samenwerking tussen de twee Partijen „niet aan de orde” is. Volgens hem streven de communisten met hun voorstel „electorale doeleinden” na. Hij doelde daarmee op de gemeenteverkiezin gen van zondag 16 december. Aan deze verkiezingen doen alle grote landelijke partije mee, behalve de monar chisten die bij de parlementsverkiezingen van het afgelopen weekeinde met de soci- aal-democraten (PSD) en de christen-de- mocraten (CDS) de Democratische Allian tie vormden. De PSD en de CDS zullen bij de verkiezingen van 16 december opnieuw met een gemeenschappelijke lijst ver schijnen. pneite jken tl kunnet l die Vï het Congres over de naleving van de ak- ie end NEW YORK (AFP). De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met 112 stemmen voor bij 23 onthoudingen een resolutie aanvaard waarin Frankrijk wordt opgeroepen de souvereiniteit van de Republiek der Co moren over het eiland Mayotte te er kennen. Alleen de Franse vertegenwoordiger stemde tegen. Hij noemde de resolutie een inmenging in binnenlandse aangelegenhe den van zijn land. De bewoners van het eiland Mayotte willen zich niet bij de Comoren aansluiten, maar Frans blijven. EG versterkt positie Nederlands vervoer hol ns - Een beeld van de enorme ravage bij het Spaanse dorpje Granollers, dertig kilometer van Barcelona, waar een lege trein en een forensentrein met elkaar in botsing kwamen. ren en materieel naar Zimbabwe over te brengen. De troepen zullen toezien op naleving van het bestand in Zimbabwe. De VS beperken zich overigens tot het verlenen van assistentie bij het transport. De leiders van het Patriottisch Front hebben gisteren geëist dat de troepen van het front op precies dezelfde manier wor den behandeld als die van de regering- Moezorewa. Komt die garantie er niet, dan achten de guerrillaleiders zich niet gebonden aan het akkoord over het staakt-het-vuren. Vandaag en wellicht ook tijdens het weekeind zal in Londen over deze kwestie worden gesproken. Gisteren, één dag na het sluiten van het bestand, maakte Salisbury bekend dat guerrillastrijders twee wagens hebben op geblazen, waarbij zeven zwarten om het leven kwamen. De VS stelden het handelsembargo te gen Rhodesië elf jaar geleden in. Alleen voor de import van chroom uit Zimbabwe is gedurende een periode van vijf jaar een uitzondering gemaakt. Na de mededeling eergisteren op de Londense conferentie dat een akkoord over Zimbabwe was bereikt, verwacht men dat spoedig een Brits gouverneur naar Salisbury zal worden gestuurd. Aan genomen wordt, dat lord Soames, schoon zoon van sir Winston Churchill, op deze post wordt benoemd. De gouverneur moet Zimbabwe naar nieuwe verkiezingen lei den, waaraan ook het Patriottisch Front zal meedoen. De Britse regering heeft De Nederlandse staatssecretaris Smit- Kroes sprak gisteren na de bijeenkomst van de ministerraad van „een doorbraak in het Europese vervoersbeleid”. Voor volgend jaar krijgt Nederland 592 vergun ningen voor wegvervoer in de EG, tegen 502 dit jaar. Met zo’n vergunning kan een vrachtwagen een jaar lang geheel Europa doorkruisen en lading opnemen en aflet ten waar men wil. Bovendien hebben de EG-ministers be paald, dat een lidstaat van de EG ‘niet zonder meer afwijzend mag reageren, wanneer een andere lidstaat wil onder handelen over wederzijdse vervoersver dragen. De staatssecretaris ziet hierin vooral een middel om vastgelopen onder- handelingen alsnog op gang te krijgen. Mochten zich toch moeilijkheden voor doen, dan kan het Europese hof van justi tie worden ingeschakeld. België heeft op aandrang van de Euro pese Commissie beloofd, dat men de EG zal consulteren alvorens het nieuwe vig nettensysteem op de autowegen in te voe ren. Volgend jaar zullen alle bestuurders die gebruik willen maken van autosnelwe gen in België zo’n vignet moeten kopen. Dit wordt een nieuwe vorm van wegenbe- orzoigsj teiten. In de DDR zijn, aldus de Ameri kaanse regering, aan het Wetboek van Strafrecht enkele nieuwe, harde, artike len toegevoegd. Het Russische persbureau Tass heeft de westerse campagne voor de rechten van wortel de mens „inmenging op grote schaal in de izet va' binnenlandse aangelegenheden van de so- itairen'l cialistische landen” genoemd. trijfël Q koorden van Helsinki. Volgens het rapport zijn leden van Tsje- ahoslowaakse en Russische groeperingen bertl toezicht houden op de naleving van „Helsinki” in de gevangenis gezet of wor- schappi. jen ze duidelijk gehinderd in hun activi- svalvrj ning al trokka h inJ e ban vooral. Wis

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3