politienieuws Witte Tejater in verzet i tegen actievoerders Netheid Cadeau s ■M Retour naarTokio, Londen, Eelde of Delhi? Waar Waar boek ik voor deTV-love boat? Grote watersport moet plaats maken voor oeverrecreatie mondig ’Vi r it Sinterkerst Samba-sint S iet VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 „STEMMING MAKEN MET WAT LOSSE CIJFERS” Hoogste tijd VELSEN EENS MET PLANNEN VOOR it 1 Jongetje ernstig gewond na ongeluk „DE MOOIE NEL” I ’"m IJMOND 99 Ook dat weten ze bij Wagons-lits Reizen (30 reisbureaus in Nederland). Wij weten veel, regelen alles en boeken alles. Wagons-lits Reizen, Kruisweg 51, Haarlem, Tel. 023-319505. o o IJMUIDEN. „Diskussie over rechtmatige verdeling van wat voor gelden dan ook, ach ten wij juist en wij zullen die niet uit de weg gaan, mits zij begeleid worden door de juiste cijfers en afwegingen. Uw afwe gingen en cijfers brengen ons tot de conclusie dat U appels en peren optelt en vergelijkt met bananen”. Afl Lz|a|/ a rl Ook dat weten ze bij Wagons-lits Reizen (30 reisbureaus in Nederland). U VCll IC U<31 Wij weten veel, regelen alles en boeken alles. Wagons-lits Reizen, Kruisweg 51, Haarlem, Tel. 023-319505. j -St,. jr» (ADVERTENTIE) 0 ir De Mooie Nel vanuit de lucht gezien (Rijks topografische dienst) 1) erken ran Po! glenoj ne vai onder n Gal meege 0 0 0 5 In de visie van Velsen biedt de Spaarn- dammerpolder veel ruimte voor oever- en amphibische recreatie door de dijk rond- Het bestuur vraagt zich af waarom de bedragen dié worden uitgegeven ten gunste van het Witte Tejater bij elkaar worden opgeteld terwijl dat niet is ge beurd met de bedragen die door de actie voerders zijn genoemd met betrekking tot andere instanties en verenigingen. Laatstgenoemde komen tot een totaalbe- De brief besluit met de vraag wat de actievoerders tegen het Witte Tejater hebben. „Aktie voeren is prima, maar ongenuanceerd stemming maken met wat losse cijfers uit de gemeentebegro ting vinden wij niet de juiste manier”, aldus de brief van het Witte Tejater. De jongen kwam plotseling tussen ge parkeerd staande auto’s vandaan, zodat de automobilist niet meer tijdig kon rem men. Het slachtoffer is met zwaar hersen letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Hij verkeert nog in levensgevaar. HEEMSKERK. Gistermiddag is een 7-jarig jongetje uit Heemskerk in de Jan Lighthartstraat in Heemskerk geschept door een personenauto, die werd be stuurd door een 47-jarige inwoner van Uitgeest. Alle commissieleden konden gisteren hun instemming betuigen met de visie van het college. Alleen W. N. Koopman (CDA- )vroeg zich af of er nog wel zoveel geld in de ontwikkeling van het gebied gestopt zou moeten worden. „Het gebied is be doeld als bufferzone tegen de oprukkende industrie vanuit Amsterdam. Nu blijkt dat de groei van de industrie lang niet zo veelomvattend is als was verwacht, zou de ontwikkeling van het recreatiegebied ook op een lager pitje gezet kunnen worden”, aldus Koopman. Het produktschap voor vis en vispro ducten in Den Haag heeft het afgelo pen jaar weer bekeken welke schepen de best verzorgde verse vis en haring aan voerden. Naar IJmuiden gingen dit jaar twee prijzen. Agatha en Anna Hendrika mochten deze trots in ont vangst nemen. Hoe netjes voerden de schippers hun vangsten aan, was voor het produktschap de vraag voordat zij afgelopen vrijdag tot de prijsuitreiking overging. De deelnemende vissers wer den voor de beoordeling in twee cate gorieën verdeeld, A en B. In de A- „Bekroon in het Jaar van het Kind uw goede wensen met kinderzegels!”, roept het Nederlandse Comité voor Kinderpostzegels het liefst van alle da ken. Met de opbrengsten van de zegel en kaartverkopen weet het Comité ie der jaar weer voorzieningen aan te schaffen voor lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen. Een geheugen steuntje want het wordt de hoogste tijd, nu de sint weer zijn biezen heeft gepakt, om kerst- en nieuwjaarskaar ten te verzenden. Plaatselijke comités staan op het ogenblik klaar in verschil lende postkantoren om belangstellen de kopers aan de artikelen te helpen. „Khomeiny, drop dead”, staat met witgekalkte hoofdletters geschreven op de fietsenstalling nabij de visafslag in IJmuiden. Ter algemene verduidelij king geschreven in het Engels. Zo heeft de kalker gemeend. Wie weet zal de „Geschenk van de gemeente Velsen in Nederland aan de bevolking van Galle”, staat netjes in twee talen ge schilderd op de zijkant van de ambu lance die in maart van dit jaar in Galle werd afgeleverd. Het geld voor de aan koop van dit hoogst noodzakelijke ver voermiddel kwam door een actie van de Velser bevolking op tafel. Galle, een door Velsen geadopteerd plaatsje in Sri Lanka, bezat voor de schenking geen ambulance. Een situatie waaraan door de snelle inzamelingsactie een gebaarde despoot ooit door zijn schrik bewind kopje onder gaan in de Perzi sche Golf en dan nogeens op de visaf slag belanden. Al of niet in levende lijve kan hij dan de pijl volgen. taris over d te hy- iaat- iden mog igen oor- ng vat idatdi i geza tent d amrir. vooi eester ig var de ul- srland moti op te 3N-te- smon- (Van één onzer verslaggevers) huldig ;ren et rdelinj erend- argu- an de ïmeen rdedi- bete- iteerd t. Dat erbie- China Vietna- en vat; ?rens .missa- it eind ■linger enginj md. einde kwam. Eind maart 1978 was het bedrag, 18.000 gulden, boven water en kon de ambulance besteld worden. Bij na een jaar later vond de overdracht aan het ziekenhuis in Galle plaats. In middels heeft de wagen zijn nut bewe zen. Op 12 juni raasde de ambulance in ijltempo naar een busongeval dat bui ten Galle plaats vond. Doordat met behulp van de ambulance 17 gewonden snel naar het ziekenhuis vervoerd kon den worden bleef het dodental tot twee beperkt. De wagen is thans dagelijks in gebruik bij het vervoer van ernstig zieke patiënten van het ziekenhuis van Galle naar Colombo, de hoofdstad van Sri Lanka. drag van 357.000 gulden ten gunste van die minderbedeelde groeperingen. Van de zijde van het Witte Tejater wordt opgemerkt dat een vergelijking daar dan ook de kosten dienen bij te worden opgeteld van oprichting, aanleg en ex ploitatie van gebouwen, sportvelden, sporthallen, zwembaden, subsidies voor jeugd- en jongerenwerk en daarvoor aangestelde stafmedewerkers alsmede de bureaukosten van de stichting Velzer Gemeenschap. Met deze schriftelijke opvatting heeft het bestuur van het Witte Tejater gerea geerd op de actie die een groepje Velse- naren is begonnen tegen de naar hun opvatting bevoorrechte behandeling die het Witte Tejater zou krijgen bij de toe kenning van gemeentelijke financiële steun. De jaarlijkse subsidie die het Wit te Tejater van gemeentewege ontvangt plus de financiering van een stafkracht en de verbouwing van het Velserbad ten behoeve van de behuizing van het Witte Tejater brengt de actievoerders tot een optelsom waarvan de uitkomst 868.000 gulden bedraagt. Tegen die redenering maakt het be stuur van het Witte Tejater bezwaar. Met Verder denkt Velsen oeverrecreatie mo gelijk te maken door het creëren van waterpartijen tussen het munitiedepot en de Verlengde Vondelweg, in het Heksloot- gebied en op zeer kleine schaal in de omgeving van Penningsveer. Een water partij in het Hekslootgebied zou boven dien een garantie zijn voor een open ruim te, ter bescherming van het dorpsgezicht van Spaarndam. Gastendienst. In de Petrakerk aan de Merwedestraat in IJmuiden wordt zon dagavond 19.00 uur een gastendienst ge houden. Voorganger is Hans Pater uit Amsterdam. Het jongerenkoor „Recreati on” uit Heemskerk verleent muzikale me dewerking. Het thema van de dienst is „De toekomst, waar gaat het heen?”. Beenbreuk - Een 34-jarige Beverwijker liep donderdagochtend bij een aanrijding op de Laan der Nederlanden in Beverwijk een open beenbreuk op. De man was bezig zijn kapotte auto naar de kant te duwen toen een 28-jarige Beverwijkse automobi list hem van achteren aanreed. Het slacht offer werd overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk. Beide au to’s werden zwaar beschadigd. Bestelauto - Onbekenden hebben een in de Van der Hoopstraat in Beverwijk geparkeerde bestelauto ter waarde van 1500 gulden gestolen. De wagen is eigen dom van een 31-jarige Amsterdammer. Aanrijding - Vrijdagochtend heeft een 43-jarige Heemskerker, die op de Hoog- dorperweg in Heemskerk reed, geen voor rang verleend aan een 61-jarige Beverwij ker, die het kruispunt naderde vanaf de Hoflaan. De auto van de Heemskerker was door de aanrijding volledig vernield, terwijl de auto van de Beverwijker licht beschadigd werd.. Eveneens is een lan taarnpaal zwaar beschadigd. De bekende IJmuidense kunstschil der Ab Jongmans, huishoudend aan de Trawlerkade, heeft op sinterklaas avond, verpakt in het tenue van de goedheiligman, per vliegtuig koers ge zet naar Zuid-Amerika. Vergezeld van zijn vrouw en een meute familieleden van geëmigreerde Nederlanders hoopt de IJmuidense kunstenaar de Holland se sinterklaasfolklore in de Braziliaan se hoofdstad Sao Paolo met goed ge volg te lanceren. Ongetwijfeld met suc ces. Immers de man die onder het bisschopsgewaad verscholen gaat is in Brazilië een graag geziene figuur. Niet om zijn schilderkunsten maar om zijn kwaliteiten als samba-kenner en car- navalvierder. Op dit gebied houdt de IJmuidenaar er een aardige staat van dienst op na. In 1971 werd de kleurrij ke schilder met zijn sambakunsten winnaar van het Carnaval in Rio de Janeiro. Een jaar later verwierf hij als Prins Carnaval landelijke bekendheid in Brazilië. De reeks aan hem toege kende titels, ondermeer Sambist, Mau- rits van Nassau en ere-burger van Rio de Janeiro, zal binnenkort nog eens aangevuld kunnëh worden met „Hol landse Klaas”. In deze hoedanigheid verwacht hij de grote groep geëmi greerde Nederlanders weer warm te maken voor het feest van de Goedhei ligman. Zwarte pieten die kerstbomen rond brengen. Wellicht binnen enkele jaren een normaal verschijnsel in de IJmond aid de verschuiving van de feest interesse ergens tussen sinterklaas en kerstmis stabiliseerd. om de punt te verbreden, waardoor dit gedeelte ontsloten wordt. heen. De topdrukte lag duidelijk in de eerste da gen van december. Re den voor de winkeliers om op sinterklaasavond al startklaar te staan met de kerstspulleijes om de tl VOO! aardig oht op risico is op ie niet stratie t tole- een voorlopige kostenraming voor de verbouw van het Velserbad is een be drag gemoeid van 650.000 gulden zo wordt gesteld. Dit kan bovendien niet worden gezien als een subsidie maar is een investering van de gemeente, dus een kapitaalslast. Ook het door de activisten genoemde subsidiebedrag van 158.000 gulden blijkt niet juist te zijn. Daarin, aldus de reactie, zit een bedrag van 15.436 gulden aan kapitaalslasten, 7.100 gulden kosten aan Bureau Kulturele Zaken van de gemeen te en 41.000 gulden huur van het gebouw verschuldigd aan de gemeente. Resteert aan werkelijke subsidie een bedrag van 95.000 en dat is nog 15 mille minder dan was aangevraagd. Wat betreft de stafkracht wordt opge merkt dat die man, als de gemeente zou besluiten hem in betaalde dienst aan te stellen, in gemeentedienst komt en ter beschikking wordt gesteld aan het Witte Tejater. Personeelslasten gemeente en derhalve geen subsidie. De middenstand is de maand december niet onverdienstelijk begon nen. Desondanks slaan de winkeliers met argus ogen een nieuwe ontwik keling gade. Enigszins schoorvoetend ver schuift de feestinteresse van het Nederlandse volk naar de kerst. Een ontwikkeling die door de detaillisten niet in dank wordt afgenomen. Steeds vaker worden de kerstvakanties elders doorgebracht en bekoelt de koopwoede in Neder land. De verschuiving was reeds in de afgelo pen weken merkbaar. Veel later dan andere ja ren stapte het publiek, gewapend met ferme boodschappentassen, over de winkeldrempels vers ingezette feestkoop- woede met kerstkransen en ballen te continueren. Waar gaat dat naar toe? Misschien binnen enkele jaren naar een gecombi neerd feest onder, de (Van onze verslaggever) VELSEN. In grote lijnen heeft de gemeente Velsen zich kunnen verenigen met de tweede discussienota omtrent de uitbreiding van het water de Mooie Nel ten zuiden van Spaarndam in het recrea tiegebied Spaarnwoude. Hierdoor sluit de gemeente zich ook aan bij een planvor ming, waarin de zogenoemde grote wa tersport op de achtergrond is geraakt en plaats heeft moeten maken voor de amph-ibische- en oeverrecreatie. De amphibische recreatie valt onder de kleine watersport, waarmee ondermeer het plankzeilen en het varen met rubber boten worden bedoeld. Dit heeft tot ge volg dat in plaats van het oorspronkelijk idee om de Mooie Nel aan de oostzijde uit te breiden met een grote waterplas, men op de gedachte is gekomen op verschillen de plaatsen meer kleinere waterpartijen te creëren. Tijdens de discussie over de ontwikkeling van de Mooie Nel is weer stand ontstaan omdat door de uitbreiding aan de oostzijde van het water akker bouwgebieden verloren zouden gaan. Ook Velsen heeft het verlies van dit lanschap- pelijk aantrekkelijk gebied niet wenselijk geacht. Verschillende kleine waterpartij en en bestaande oevers kunnen volgens de gemeente Velsen de recreanten veel bie den, mits deze goed en eenvoudig toegen- kelijk zijn. Met name denkt de gemeente aan recreanten voor wie het contact wa ter-land van groot belang is. Tijdens een gisteren gehouden bijeen komst van de commissies recreatie en toerisme en ruimtelijke ordening, merkte mevrouw F. M. de Vries (VVD) op dat het wenselijk zou zijn beperkende maatrege len te treffen ten aanzien van de windsur fers, omdat de overige watersporters vol gens haar hinder zouden ondervinden van de plankzeilers. Landschapsarchitect G. Jol van de gemeentelijke dienst groen voorziening wees erop dat de discussie omtrent de plankzeilers nog in volle gang is. „Bovendien is het beter de omstandig heden zodanig te maken dat deze alleen geschikt zijn voor een specifieke sport, dan een pakket van verordeningen uit te vaardigen”, aldus Jol. D. H. Kuijper (Progressief Velsen) infor meerde naar de toekomst van de militaire terreinen in het gebied. Volgens de heer Jol zou een munitiedepot naast de nog aan te leggen Wijkertunnel in het recreatiege bied in de nabijheid van het toekomstige woongebied Velserbroek, niet wenselijk worden geacht. Het munitiedepot zal der halve in de toekomst verdwijnen, waar door het fort Spaarndam zonder veel ex tra voorzieningen voor oeverrecreatie en dagkamperen gebruikt kan worden. Bunkers en vooral zware beplanting op de militaire terreinen zullen volgens de visie van de heer Jol niet verdwijnen. Het dorpskarakter van Spaarndam zou visu eel beschermd blijven omdat door de op stallen en het groen de wooneenheden van de Veserbroek aan het oog onttrokken blijven. categorie werden de schepen onderge bracht met een tonnage van 50 tot 240 BRT, 5 tot 7 bemanningsleden aan boord en tenminste 30 zeereizen achter de rug. De B-categorié werd samenge steld met schepen met een tonnage van 240 BRT of meer, minimaal 8 beman ningsleden en 20 of meer zeereizen in het kielzog. In totaal vielen twee in IJmuiden gestationeerde schepen in de prijzen. De schippers van de „prijs- schepen”, de KW 214 „Agatha” (A-cate- gorie) en de KW 45 „Anna Hendrika” (B-categorie), hielden daarmee de eer voor de IJmond hoog. Tenslotte wordt er op gewezen dat de stichting het Witte Tejater uit 35 vrijwil lige medewerkers is samengesteld die belangstelling hebben voor bepaalde vormen van kuituur en de gehele bevol king van Velsen in de gelegenheid stel len van die kultuuruitingen te genieten. Als een vergelijking noodzakelijk is, al dus het schrijven van het bestuur van het Witte Tejater, dan met de „Velser Kunstkring voor Allen” met daaraan toegevoegd de kosten van de Stads schouwburg. (ADVERTENTIE) Het voorstel in de discussienota om de punt van de Zuid-Spaarndammerpolder onder water te zetten, biedt volgens de gemeente Velsen weinig soelaas. Ten eer ste ligt in dit gedeelte een 150 meter brede leidingstrook. Bovendien moet daarnaast beplanting aangebracht worden om de visuele en geluidshinder van de hoger gelegen rijksweg te beteugelen. onder redactie van Hans Bongers K s<-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5