Academie wacht met toelating Globe gestolen eerste vrouw BIJZONDER AANBODVAN PANDER. Twee kleine groepen gewenst in plaats van een groot gezelschap Belangenorganisatie zonder winstoogmerk in de bres voor lokale bands Toneelkostuums schiphol oirport hiLtonFïïl Betrokkenheid Doorgaan Heel het gezin geniet de weekend-brunch re BONNETERIE Pander jf j 9 VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 KUNST door Ko van Leeuwen - Wandverlichting 0 NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST iiFMWHSuii ^GULDEN Oude Groenmarkt 4^ Haarlem. Tel. 327795 Hilversum 3 HAARLEM/AMSTERDAM. Hauser Orkater gaat uit elkaar. Dit opzienbarende gerucht doet al geruime tijd de ronde. Vooral binnen de theaterwereld worden steeds stelliger klinkende gelui den vernomen dat de zo succes volle muziektheatergroep zal stoppen. Zelf hulde de groep zich het liefst in een geheimzinnig stil zwijgen wanneer de geruchten op tafel kwamen. Zo ontstond lang zamerhand een merkwaardige onzekerheid, maar toch werd langzaam duidelijk dat Hauser Orkater het zeker niet voor ge zien houdt in de theaterwereld. Er zijn oriënterende gesprekken geweest over de toekomst binnen het gezelschap en die hebben ge leid tot een aantal plannen voor de toekomst. Daarin zullen be paalde vergaande veranderingen worden doorgevoerd. Verande ringen die in elk geval het huidige gezicht van Hauser Orkater dras tisch zullen wijzigen. Stichting Popmuziek Kennemerland met eigen platenproject van start (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) 1 Concertgebouw Haarlem vrijdag 14 december 1979 20.15 uur DERDE CONCERT SERIE B ir. entrée f 12,— (a.i.) c.j.p. geldig 6 K Amsterdam: De Bonneterie en Pander, Kalverstraat 185/Rokin 142 O.a: zalm, paling, garnalen, krabsla. schelvislever, forel, patés, artisjokbodems, russisch ei, soepen, vlezen, puree, stroaardappeltjes, franse kazen, sachertorte. mousse en chocolat en nog veel meer en van dit alles neemt iedereen zo veel en zo vaak men wil. Dat kost volwassenen fl. 32,-per persoon, en voor schoolgaande kinderen, beneden de 17 jaar, in gezelschap van hun ouders, maarfl. 1,- voorelkjaarvan hun leeftijd. Brunchen bij Hilton Schiphol Zaterdag en Zondag van 12 00 tot 14 30 uur Voorlopig heeft Hauser Orkater de han den vol aan de voorstelling Zie de mannen vallen, die momenteel (t/m komende zon dag) in de Toneelschuur gaat en waarvan sinds kort ook een elpee bestaat. Zie de mannen vallen is nog lang niet uitge speeld. Marc van Warmerdam, die buiten zijn artistieke inbreng ook een belangrijk deel van de zakelijke leiding op zich neemt, vertelt van een langdurige tournee door bijna heel Europa, te beginnen rond de jaarwisseling in Rome en eindigend medio mei in Parijs. Tussendoor ligt er ook nog een trip naar de Verenigde Staten in het verschiet, van half maart tot half april, waarin opgetreden wordt in onder meer Los Angeles en Santa Cruz. Wat de vaagheden rond de nieuwe plan nen van Hauser Orkater betreft, daarover wil Marc van Warmerdam na overleg met PARUS (UPI). De Academie Fran- caise heeft donderdag besloten de verkie zingen die voor het eerst in haar 344- jarige geschiedenis een vrouw zou toela ten, voor drie maanden uit te stellen. Zaterdagavond is men welkom als de ,Jiard-beat”-formatie Vandattum en de rockgroep Pastics in een live-atmosfeer in het café De Gooth worden geregi streerd. De opnamen zullen tussen 21 en 24 uur plaatshebben met behulp van een mobiele, ingehuurde studio. Een derde act, Pierre Anniversaire, komt in de Haarlemse Zeezichtstudio eerst dinsdag aan bod. Een E.P.’tje met de opnamen worden half januari door de stichting uitgebracht, waarbij de maximale op brengst vermoedelijk net de kosten zal dekken. se en L-Seven, Haarlemse bands met een landelijke faam, kunnen zich in eigen stad nauwelijks presenteren. Dat is toch te idioot?” groep bezig bent. De boekingen moeten lang van tevoren gedaan worden. We heb ben nu al weer geboekt voor 1981”. De spelers en technici van Hauser Orka ter zijn ongeveer in september eens rond de tafel gaan zitten. Een aantal van hen vond het werken met de groep zoals dat tot dan toe gebeurd was, artistiek niet meer haalbaar. Amsterdam/Schiphol. telefoon 020-5115911 Voor mensen die van boeken houden en bergruimte nodig hebben heeft Pander een beperkte serie eike- houten, warmbruin getinte boekenkasten. Royaal genoeg want de vijf robuuste legplanken en de bodem samen bieden plaats aan ruim 5/2 meter boeken. De afmetingen zij tl: 200x90x30 cm. Naast elkaar geplaatst vormen de kasten een fraaie boekenwand. De speciale prijs voor dit pracht meubel is f795,-. Let wel: zolang de voorraad strekt. In de wagen bevond zich ook het complete decor. Voorzover bekend is daarvan niets gestolen. Aangezien de kostuums „eigentijds” zijn, kunnen de voorstellingen van Bloed van de Hon gerlijders de komende dagen, onder meer in Tilburg en Eindhoven door gaan. Omdat de kledingstukken echter een belangrijke rol spelen bij de sfeer bepaling van het stuk is Globe er, aldus de woordvoerder, erg op gebrand ze terug te krijgen. De kostuums hebben slechts een betrekkelijke waarde. Reijnders: „Wij weten dat er in Haarlem en omgeving een behoefte bestaat aan een dergelijke club voor live-concerten. In de weekeinden trekken honderden mensen naar Amsterdam. Een concert met Grup- po Sportivo in het Haarlems Concertge bouw is binnen enkele dagen uitverkocht. Concerten in de Beijneshal met Luilak- nacht zijn afgestampt. Maar iets beleids matigs op dit gebied gebeurt er niet. Als je nu bijvoorbeeld een onbekende groep een kans biedt in het Heemsteedse Sneeuwbal (centrum 111 - red.) dan komen daar wei nig mensen op af. De moeite is te groot om helemaal naar de Herenweg te gaan als je niet weet of het dat inderdaad waard is.” Sjef: „Je krijgt zo inderdaad een vicieu ze cirkel. Zo kan het gebeuren dat alleen zo nu en dan een bekende groep in deze regio neerstrijkt en lokale bands amper aan bod komen. Terwijl zo langzamer hand elk dorp in de kop van Noord-Hol- land over een dergelijk podium beschikt, ontbreekt iets dergelijks hier. Barrelhou- 4r=ïk/>-> programma: Van Beethoven - Symfonie no 6 „Pastorale” Mahler - Lieder eines fahrenden Gesellen Bartók - Concertsuite uit „de Wonderbaarlijke Mandarijn" de groep eindelijk wel wat kwijt. Hij stelt voorop dat er nog niets definitief is vast gesteld, maar wil er niet omheen dat de gedachten over de toekomst, zoals die bij de mensen van het gezelschap leven, steeds concreter vormen gaan aannemen. Wanneer de plannen van Hauser Orka ter kunnen worden verwezenlijkt, dan zal de groep zoals deze nu bestaat inderdaad verdwijnen. In feite komt het er op neer dat er enkele musici bij Hauser Orkater zullen vertrekken. (Garard Atema, Chris Bolzeck, Rob Hauser en Eddy Wahr). Daarvoor in de plaats komen acteurs met grote ervaring, met wie momenteel nog gesprekken gaande zijn. Er zullen verder twee kleine groepen komen in plaats van de ene grote van nu. Marc van Warmerdam: „We bestaan nu acht jaar. We zijn indertijd vanuit Velsen begonnen. Dankzij een fantastische inzet van allemaal hebben we een enorme ont wikkeling doorgemaakt. We zijn het thea ter binnengegroeid en we hebben steeds naar nieuwe ontwikkelingen binnen de groep gezocht. Wat we deden lag in het begin niet zo gemakkelijk. We hebben nu een aantal programma’s achter de rug van prima artistieke kwaliteit, daar zijn critici en publiek het over eens, dus wij hoeven dat zelf niet eens te zeggen. Met het talent dat we nu in huis hebben kost het geen enkele moeite nou ja om opnieuw een sterk programma in elkaar te zetten. En daar gaat het nou precies om. Dat betekent dat de echte uitdaging, het echte avontuur, er voor velen van ons een beet, e uit is. Eddy Wahr (drummer, red.) zegt heel terecht: Ik wil wel eens wat anders dan een hele dag opbouwen, drie nummertjes drummen en dan weer afbre ken en verder trekken. Mijn broer Vincent (bespeelt diverse gitaren) wil ook wat meer in de muziek gaan doen. Verder vindt hij zich nog te jong om nu al te weten hoe het er over anderhalf jaar voor hem uitziet. En dat weet je als je in een theater- kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. Het bestuur van de Stichting Popmuziek Kennemerland in amicaal gesprek bijeen; v.l.n.r. Sjef Huurdeman, Rob Haverkamp en Jan Reijnders: „Er is méér dan Hilversum 3". De jonge stichting heeft ermee gewacht om zich te presenteren naar de plaatselij ke en provinciale overheden. Veel ruimte voor een beleid op dit gebied lijkt voorals nog niet voorhanden. Gewezen wordt op het feit dat in een gemeentelijke welzijns- nota in Haarlem wel de amateuristische muziekbeoefening wordt genoemd, maar de honderden popmuzikanten geen letter aandacht krijgen. Huurdeman: „Als cul tureel fenomeen wordt pop - en dan heb ben wij het over de zogenaamde betere, of progressieve pop (je zou het ook rock en aanverwante kunnen noemen) - nog niet erkend. Wij willen duidelijk maken dat er méér is dan de brei van Hilversum 3.” Als het plaatje dat de stichting gaat produceren wordt uitgebracht zal men zich officieel gaan presenteren. Een eerste activiteit en een tastbaar bewijs is er dan. „Drie nieuwe bands met eigen muziek kunnen zich dan laten horen”, zegt Sjef. „Tientallen anderen kunnen dat vermoe delijk nooit, en dat terwijl er ook een vormend aspect bij komt kijken. Jonge ren die een bandje vormen, komen op een jonge leeftijd met de maatschappij, met muziekuitgeverijen, met de BUMA/ STEMRA, noem maar op, in aanraking. Dat zijn uitstekende ervaringen voor hun latere ontwikkeling. Nu krijgen die men sen geen poot aan de grond. WÜ vinden dat deze mensen steun behoeven.” (Van onze kunstredactie) HAARLEM. „Moet het echt met pu bliek erbij?”, laat één van de twee jonge rockbands nadrukkelijk vragen tijdens een laatste afrondende bespreking afge lopen zondag. Het uur U nadert en dan wordt plotseling beseft dat de opnamen die zaterdagavond vanaf 21 uur live in het Haarlemse café De Gooth op de Bo termarkt worden gemaakt, ook worden vermenigvuldigd en derhalve voor het nageslacht worden bewaard. Het ver vaardigen van een grammofoonplaatje is voor de gemiddelde popmuzikant een soort jongensdroom die maar zelden wordt vervuld. De zojuist opgerichte Stichting Popmuziek Kennemerland helpt op een non-profit-basis - vergelijk baar met Cat Jazz Records op jazzgebied - zo’n wens te verwezenlijken. EINDHOVEN-AMSTERDAM (ANP). Uit een vrachtwagen van Zuidelijk Toneel Globe zijn in de nacht van woensdag op donderdag de kostuums gestolen voor het toneel stuk Bloed van de Hongerlijders. De wagen stond geparkeerd in Amster dam waar de chauffeur van het in Eindhoven gevestigde gezelschap woont. Dit is donderdagmiddag mee gedeeld door een woordvoerder van Globe. seerd waarbij Nederlandse topgroepen of buitenlandse acts optreden. Wij willen als stichting niet alleen dergelijke concerten bevorderen, maar tevens tot een eigen popclub naar Engels model komen die als een volwassen podium kan fungeren. We zijn de afgelopen tijd in onderhandeling geweest om een pand in de Haarlemse binnenstad daartoe te gaan benutten. Die mogelijkheid is op het laatste nippertje afgesprongen, maar zo’n club komt er beslist.” Sjef, die nu nog werkzaam is als stafme dewerker van het Heemsteedse centrum 111, gelooft evenals Haverkamp (sociaal timmerman) en Reijnders (werkzaam in een platenzaak), heilig in de noodzaak om tot een zodanige opzet te komen. „Dat er zo’n centrum in Haarlem ontbreekt, laat zich moeilijk verklaren, maar in de bin nenstad zijn er nu eenmaal weinig panden voorhanden waar een dergelijke activiteit zou kunnen worden gesitueerd. Jongeren centra, die veel als podium hebben gefun geerd, hebben meestal in de jaren zestig een aardig gebouw op de kop kunnen tikken.” Jan aanvullend: „Maar wij denken aan een grotere'ruimte. In centra als DAC, of vroeger Tioli, konden 200 250 mensen een popconcert bijwonen. Je moet over een ruimte kunnen beschikken waar tweemaal zoveel mensen terecht kunnen, wil het mogelijk zijn om een zinvol pro gramma te presenteren.” In de stichtingsakte heet het dat deze door drie Haarlemmers opgezette belan genorganisatie „eigentijdse muziekvor men in Kennemerland wil helpen bevor deren”. Dat is een zo ruime werkopdracht dat er gemakkelijk misverstanden door zouden kunnen ontstaan, zo meenden Sjef Huurdeman, Rob Haverkamp en Jan Reijnders. Zij zochten daarom naar een concreet project waaruit de intenties van de stichting duidelijk zouden kunnen spreken. Huurdeman: „Dat wij als club meer willen dan plaatjes maken zonder daar zelf baat bij te hebben is duidelijk. Het fenomeen popmuziek neemt in deze regio een ondergeschoven positie in. Er gebeurt in een stad als Haarlem, waar een grote belangstelling voor allerlei vormen van popmuziek bestaat, eigenlijk ontstellend weinig. Veel jonge, lokale bands die de laatste tijd in Kennemerland als padden stoelen uit de grond zijn geschoten, kun nen hier nauwelijks terecht. Er zijn hier te weinig podia om je te kunnen presen teren.” Jan Reijnders: „Dat dat een frustreren de positie is, mag duidelijk zijn. Verder is het zo dat er in Haarlem en omgeving bitter weinig concerten worden georgani- De verkiezing in de gelederen van de 40 „onsterflijken” zou donderdag zijn gehou den, maar er zijn moeilijkheden gerezen rond de kandidatuur van Marguérite Yourcenar schrijfster onder meer van De Memoires van Hadrianus, een „best-sel- ler” die in zestien talen is vertaald. De vraag is niet alleen of een vrouw tot de academie kan worden toegelaten, ook mevrouw Yourcenars nationaliteit is in het geding. De toneelschrijfster, schrijf ster en vertaalster van oude Griekse ge dichten is sinds 1947 genaturaliseerd Amerikaanse en woont in Maine. Hoewel de Franse nationaliteit geen vereiste is om tot de academie te worden toegelaten, is het wel zeer gewenst. De academie deelde mee dat zij de ver kiezing had uitgesteld om te laten uitzoe ken of de 76-jarige schrijfster de Franse nationaliteit kan terugkrijgen. De uitge stelde verkiezing vindt nu op 6 maart plaats, wanneer een tweede zetel in de academie openvalt. wend. Als je de voorbereidingen, de repe tities meemaakte, letterlijk alles gaat bij ons door de mangel. Dertien mensen con troleren alles artistiek van elkaar. Dat heeft een grote kracht, maar het heeft ook nadelen. Je kunt nooit een voorstelling maken met een duidelijk verhaal. Het verhaal kwam bij ons altijd achteraf. Als je het programma klaar had begon je langzaam een bepaalde lijn te ontdekken. Zekere overeenkomsten, die nog maar weinig aanvulling nodig hadden en er ontstond een krankzinnig verhaal. Dat was zo met Zie de mannen vallen, ook met het Vermoeden”. Uit het rondetafelgesprek kwam een aantal persoonlijke wensen. Mare: „De meest gehoorde wens is wel dat iedereen kleiner wil gaan werken. Nu eens niet meteen hierna weer een heel grote voor stelling maken. Ikzelf denk bijvoorbeeld dat ’t mijn beurt ook eens wordt om wat meer tijd te vragen voor mijn artistieke inbreng. Jij bent heel goed in die zakelijke leiding, zegt iedereen altijd, nu goed, ik zet me er met plezier voor in, maar eigenlijk heb ik er een hekel aan. Het spel komt ook voor mij op de eerste plaats”. „We zijn met z’n allen aan het puzzelen gegaan. We zeiden dingen tegen elkaar waarmee we de anderen dan weer ver baasden. Het valt niet mee om tegen iemand, waarmee je jaren blijkbaar goed gewerkt heb, opeens te zeggen: in een nieuwe opzet wil ik niet meer met jou. We hebben die dingen heel goed uitgepraat en er ontstond een situatie waarin het duide lijk werd dat Hauser Orkater afgelopen was. Niks meer. Dat gaf iedereen een soort gevoel van opluchting. Prima tijd gehad, enzovoorts”. heeft z’n talent ontwikkeld door keihard en bloedserieus te werken. We hebben ons nooit ergens zomaar vanaf gemaakt. We beschikken nu over repetitieruimte, mate rialen, auto’s en ga maar door. We zijn een theaterbedrijf geworden waarin een groep mensen werkt die barst van het talent. En ook daarin is ontzettend veel geïnvesteerd. Het grootste deel van de mensen bij ons wil daarom toch door gaan. Dat werd in gesprekken en persoon lijke inventarisatie al gauw duidelijk. Nou, in eerste instantie hebben we even alles vergeten. Net gedaan of er niks was. Je begint dus opnieuw. We hebben beke ken hoe toen de wensen lagen. Het resultaat werd een plan waarin de Stichting Orkater blijft bestaan en waar onder dan twee afzonderlijke groepen blijven werken. Marc van Warmerdam: „Het gaat om twee groepen die binnen het kollektief de Stichting Orkater optreden. Dat betekent waarschijnlijk minder voor stellingen per groep en kleinere projekten per groep. Maar het is ook een situatie die zeker niet uitsluit dat je met z’n allen weer eens één heel grote produktie gaat maken. Maar wat we willen is binnen het kollek tief een grotere souplesse. We hebben in elk geval ruimschoots de tijd om daar met z’n allen over na te denken”. Van Warmerdam is van mening dat de mogelijkheden binnen deze vernieuwde opzet veel ruimer komen te liggen. Mare: „Alle mensen die in dienst zijn van de Stichting Orkater zullen met elkaar het beleid gaan vormen. Dat is niets nieuws. In feite gebeurde dat al en er zijn legio gezelschappen waar dat ook al jaren met goed gevolg gebeurt”. Ook de naam Hauser Orkater zal gaan verdwijnen, wanneer de plannen allemaal doorgaan. Het Kollektief blijft dan Stich ting Orkater heten. Het gezelschap werkt momenteel hard aan een nota waarin -de toekomstplannen nauwkeurig uiteen wor den gezet. Hauser Orkater hoopt deze nota medio januari 1980 aan te bieden aan CRM en de overige subsidiënten. Het is in elk geval zonneklaar, dat het gezelschap zich bezint op een nieuwe toekomst, waar in twee afzonderlijke groepen zullen wer ken, elk met een eigen naam en artistieke verantwoordelijkheid. „Maar acht jaar lang hebben we aan een artistiek saldo gewerkt. Ieder van ons dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT solist JOHN BRÖCHELER - bariton Nieuw avontuur Hauser Orkater Marc van Warmerdam: „We zijn een theaterbedrijf geworden waarin een groep mensen werkt die barst van het talent.(Foto Ron Pichel) Marc van Warmerdam: „Een aantal mensen was duidelijk op elkaar uitgeke- ken. Dat heeft niks te maken met persoon lijke vetes of zoiets, daar gaat het hele maal niet om. Het was louter om artistieke redenen. Sommigen voelden zich uit el kaar gegroeid door het werken met thea ter, of juist veel te dicht naar elkaar toe. Er moest ruimte komen. De betrokken heid bij iedereen is altijd zö waanzinnig groot geweest; soms ontzettend benau-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9