sportpuntiq Gerd Meier mogelijk snel Nederlander Cruijff, Neeskens en Krol in wereldelftal Judoka Bakker onderuit in herkansing Trainer Lon Peters van badmintonvereniging Velo: n tt Bemiddelingspoging s Renovatie van het W agener-stadion: anderhalf miljoen Arbiter Eeden: „Rel in commissie erg opgeblazen” T» Volgende week uitspraak in „zaak NAC” I m 17 K RT I I. (Van onze sportredactie) HONSELERSDIJK. Tot vorig jaar keek zij nog op tegen de Nederlandse topspeelsters, die in haar ogen tot een heel andere klasse behoorden dan zij. Dit weekeinde wordt van haar een plaats verwacht in de halve finale tijdens de nationale kampioen- schappen badminton in Utrecht. Karin Duijvestijn: vanuit het „niets” neergestreken op de vierde plaats van de ranglijst. Een doorbraak, die de 19-jarige Honselersdijkse voor een belangrijk deel te danken heeft aan de promotie vorig seizoen van haar vereni ging VELO uit Wateringen naar de hoofdklasse. Hl 9? (Van onze sportredactie) Karin Duijvestijn: „Ik ben gaan inzien dat ik hogerop kan. JAN PREENEN A Gerd Meier: kans op „Moskou". De overige spelers komen in ieder geval: Karin Duijvestijn is overdreven sportief’ Vis- issen, issen, Cuut, Oor- Ver- i den Van Neck die in april door de AVB-club werd ontslagen, vocht dat ontslag aan met drie korte gedingen, die hij alle won. Van Neck legde in zijn eis beslag op 80.000 gulden. De president van de Amsterdam se rechtbank mr. Borgerhof Mulder stelde Van Neck in het gelijk. ZEIST (ANP). Het bondsbestuur van de KNVB voor het amateurvoetbal beeft WA en zijn ontslagen trainer Van Neck, die met elkaar in onmin leven, een nieuw voorstel gedaan om uit de impasse te komen. Het gevecht was nog fris, zo pril dat Bakker de als gevaarlijk onderkende heupworpentechniek van de Franse kampioen nog geen vooraanstaande plaats op de lijst van de grootste bedreigingen had gegeven. Het „Ik had altijd bewondering voor de ge vestigde orde en dacht dat dat niveau voor mij niet haalbaar zou zijn. Pas toen ik in de a-selectie kwam en ook nog eens met VELO hoofdklasse ging spelen, ben ik er anders over gaan denken. Ik kwam iedere week tegen sterke meisjes te staan en begon erachter te komen dat het verschil niet zo groot was als ik altijd had gedacht. Mensen als Sprensen, de bondscoach, en de trainers bij mij op de club zeiden ook tegen me, dat ik me niet zo klein moest maken. Dat ik beter kon spelen, als ik maar in mezelf geloofde. Mijn ogen zijn daardoor open gegaan. Ik ben gaan inzien dat ik hogerop kan”. Als „psycholoog” fungeerde vooral Lon Peters, een van de twee trainers van VE LO, van wie Karin Duijvestijn zegt: „Hy is niet alleen geïnteresseerd in mij als bad- mintonspeelsters, maar in mijn hele doen en laten.” Peters ging vorig seizoen bij VELO aan de slag in samenwerking met Wim Bleyen- berg. Twee oefenmeesters met de hoogste trainerslicentie. Een unieke situatie in Ne derland. Bleyenberg verzorgt het tech- nisch/tactisch gedeelte, Peters de fysieke- en wedstrijdtraining. Hoewel het tweetal inmiddels besloten heeft aan het eind van het seizoen uit elkaar te gaan (Peters: „Wie blijft is nog niet bekend. Zelf heb ik op dit moment contact met de vereniging De tuchtcommissie van de KNVB achtte de Bredase club schuldig aan het staken van de wedstrijd NACFeyenoord, nadat grensrechter Eddie Matena door een hard voorwerp werd getroffen. NAC ging tegen deze uitspraak in beroep, omdat er vol gens NAC-secretaris Eugène Lemmens 'geen sprake van schuld is. Al tijdens de behandeling had Lemmens gesteld dat zijn club alles in het werk had gesteld om uitwassen, zoals die zich later in de wedstrijd zouden voordoen, te voor komen. Wanneer de commissie van be roep van de KNVB de uitspraak heeft gedaan, zal competitieleider Jan Huy- bregts een nieuwe datum bepalen voor het uitspelen van deze wedstrijd. AMSTERDAM (ANP). Met de reno vatie van het Amsterdamse Wagener- hockeystadion is een bedrag gemoeid van ruim anderhalf miljoen gulden. De werk zaamheden bestaan uit het aanleggen van een kunstgrasveld, renovatie van de tribunes en het plaatsen van een verlich- tingsinstallatie. (Van onze sportredactie) ZEIST. De commissie van beroep van de KNVB zal in de loop van volgende week uitspraak doen inzake de door NAC aangespannen procedure tegen de uit spraak van de tuchtcommissie. „Shuttles rapen voor een tegenstander en sorry roepen als met metaal wordt gesla gen, daar moet ze mee ophouden. Ik heb haar gezegd harder te worden. Tegen standers moeten zeggen: daar komt Ka rin Duijvestijn en niet andersom”. Karin Duijvestijn zelf heeft nog wat moeite met die veranderingen: „Qua in stelling ben ik wel wat veranderd. Bad minton is veel voor me gaan betekenen, maar het moet niet ten koste gaan van alles”. Eeden vindt het triest dat de kwestie zo geëscaleerd is. „Het was niet nodig ge weest”, stelt hij nog eens. „Als volwassen kerels hadden we de zaak moeten uitpra ten. Toch kijkt hij met plezier terug op zijn jarenlange KNVB-periode. De 64- jarige Leeuwardenaar is 20 jaar scheids rechter geweest, 23 jaar bestuurslid van de CO VS (waarvan 6 jaar voorzitter) en 16 jaar lid van de scheidsrechterscom- missie. „Ik heb de KNVB een bedank briefje geschreven voor de fijne tijd die ik altijd heb gehad”. Gerrit Eeden kan nog steeds niet begrij pen, waarom hem geen gelegenheid is gegeven de gerezen problemen uit te pra ten. „Ik werd geconfronteerd met een woedend sectiebestuur betaald voetbal, dat ogenblikkelijk concludeerde dat sa menwerking niet meer mogelijk was. Er viel volgens het sectiebestuur niet meer te praten. Ik kon alleen maar verdwijnen”. Eeden is daar erg teleurgesteld over, vooral omdat er van een rel eigenlijk geen sprake was. Eeden wil dan ook graag uit de doeken doen hoe naar zijn mening van een mug een olifant is gemaakt. „Zater dag vertelde een verslaggever van de RO- NO (Regionale Omroep Noord) mij, dat Andries van Leeuwen de scheidsrechters- commissie zou verlaten. Hij vroeg of er problemen waren. Ik antwoordde dat die er inderdaad waren”, aldus Eeden. (Van onze sportredactie) ZUIDLAREN. De kans is niet gering dat na Hugo Simon een tweede ruiter van Westduitse oorsprong op de Olympische Spelen een ander land zal vertegenwoor digen. De kogel lijkt eindelijk door de kerk voor Gerd Meier. Na jarenlang wachten kan iedere dag de officiële be vestiging komen dat hem het Nederland- schap is verleend en daarmee zijn de belemmeringen voor een entree in de internationale hippische ploeg uit de weg geruimd. van irett ►pen laar ge- Spel- Nyg- De Sorensen zit wat dat betreft op dezelf de golflengte als Peters, die Karin Duij vestijn ook overdreven sportief noemt: aal- nde den licht ifge- gun- War- illen ons 'een en”. SC ister- lond ■en— laar- ede :rde ker: zen- HA- tal): üm de roal -13. .vit- np- lar- md 11e- i-i; Z’67, igles. wen- Den ;ellin- Tel- ttard) PEC) Ook bondscoach Sporensen beschouwt haar als een toekomstige „topspeelster”, maar tekent daar wel bij aan dat haar wedstrijdmentaliteit nog te wensen over laat: „Ze is nog wat te amateuristisch in de benadering van haar sport. In mentaal opzicht is ze nog niet sterk genoeg. Ze laat zich nog wat te snel afleiden. In twijfelge vallen moet ze ook niet de shuttle aan haar tegenstandster geven, maar moet ze ge woon het punt opeisen. Ze ziet badminton nog wat teveel als een spelletje”. LEEUWARDEN. De rel in de scheidsrechterscommissie van de KNVB, die dinsdag leidde tot het vertrek van de heren Eeden en Van Leeuwen, is door het sectiebestuur betaald voetbal opgebla zen. Dat is de mening van de heer Eeden, die dinsdag al na enkele minuten de bij eenkomst van de scheidsrechterscommis sie verliet. B en W van Amsterdam zullen dege meenteraad een voorstel doen een krediet van 265.000 gulden ter beschikking te stel len als bijdrage voor de aanleg van het hockeyveld. Het overige gedeelte van het kostenbedrag wordt bijeengebracht door de stichting nationale sporttotalisator (600.000 gulden), het ministerie van CRM (250.000 gulden) en de Koninklijke Neder landse Hockeybond (425.000 gulden). Steeds vaker maakt men bij de internatio nale hockeytoemooien gebruik van kunst grasvelden. In 1983, wanneer de Europese titelstrijd in het Wagenerstadion wordt gehouden, zal ook dit toernooi worden gespeeld op kunstgras. Gisteravond zijn op verzoek van de KNVB beide partijen in Zeist bijeenge weest. Volgens bestuurslid Joop Wage- naar is de kans reëel dat er een opening is gevonden. „We hebben beide partijen een nieuw voorstel gedaan. Voor dinsdag avond 11 december zal een antwoord bij ons binnen moeten zijn. Ik heb de indruk dat beide partijen er niet negatief tegeno ver stonden”. In navolging van Simon, die dank zij de Oostenrijkse nationaliteit van zijn groot moeder wraak kon nemen op het West duitse Olympische Comité, dat hem niet voor „München” selecteerde, mag Meier in de toekomst voor een nieuw vaderland in de piste komen. De 35-jarige ruiter uit de Bommelerwaard reed overigens al vele jaren met een Nederlandse licentie en maakte eenmaal eerder officieus deel uit van een Nederlandse équipe in Aken. De beweegredenen voor Gerd Meier om een ander land te kiezen, liggen op een heel ander vlak dan die van Hugo Simon. Acht jaar geleden trad hij in dienst van de aardappelhandelaar en paardeneigenaar Van Tuyl, en sinds die tijd is hij geheel vernederlandst. Zijn twee in ons land op gegroeide kinderen spreken zelfs de Duit se taal niet. Het verzoek om Nederlander te worden kwam overigens pas in een stroomver snelling toen Meier de laatste maanden via een reeks uitstekende prestaties de hippische wereld attendeerde op de moge lijkheid de door allerlei oorzaken met afroming bedreigde top te versterken. Zijn in de ambtelijke molens zoekgeraak te naturalisatieverzoek kreeg op aan drang van de Nederlandse Hippische Sportbond een snelle behandeling. Met de fatale datum van 1 januari 1980 in zicht, waarop ruiter en paard in een bepaald land moeten zijn geregistreerd om voor de Olympische Spelen in aanmerking te ko men, komen de zaken voor Gerd Meier alsnog rond. Hoewel een uitverkiezing voor de olym pische selectie niet voor honderd procent zeker is, rekent Meier erop dat zijn kwali teiten een grotere internationale erken ning krijgen. Wat dat betreft was hij trou wens in het verleden ook in het nadeel ten opzichte van zijn collega’s. Een half jaar geleden nog mocht hij niet op zondag rijden wegens de religieuze overtuiging Rik Bakker ook was in zijn klasse minder prominent dan de Amsterdammer, die naast zijn eigen kwaliteiten de meevaller had van een betrekkelijk lichte groep. Zo’n gunstige indeling was voor Bakker, die zelf trouwens ook iets minder inbracht, niet weggelegd. Nederlands enige deelnemer aan het programma van de tweede dag werd net als Adelaar en Numan op donderdag al verliezer in de tweede ronde. Voor hem begon toen het bange wachten. Een middag lang voor één fractie van onachtzaamheid. Wachten op het antwoord of er misschien nog een plaats je in de herkansing zou zijn na de snelle nederlaag tegen de Fransman Bernard Tchoulouyan. Het plaatsje bleek er aan het eind van de middag werkelijk, maar het heeft hem weinig opgeleverd. Zijn tegenstander in de herkan sing was eerst de Portugees Baptista en daarna de Zwitser Hagmann. De eerste hindernis bleek voor Bak ker neembaar, de tweede niet, dus geen plaats bij de laatste acht. Na een normale overwinning in de openingsronde op de Italiaan Nasti, een gevolg van vijf minuten goed en vooral keihard en verstandig werken, was de tweede partij met Tchoulouyan voor de leraar uit Den Briel eigenlijk al voorbij, eer hij werkelijk was begonnen. Duinwijck, zij het dat de onderhandelin- gen nog in een pril stadium verkeren”) kan nu al van een succesvolle combinatie worden gesproken. Om die reden vindt zij het ook geen al te groot bezwaar dat een van de twee club avonden van VELO samenvalt met de training van de nationale selectie in Am stelveen, waardoor het aantal trainingen per week voor haar beperkt blijft tot twee. „Daarnaast doe ik zelf nog wat aan condi tie. Hier in het Westland hardlopen tussen de kassen. Ik zou wel wat meer willen spelen, maar dat kan niet. Bij Duinwijck in Haarlem kan de top spelen wanneer men wil omdat de hal van de vereniging zelf is. In Wateringen is de VELO-sporthal maar een paar avonden per week beschik baar voor badminton. Dat betekent dan dat je in die beperkte tijd ook nog uren moet afstaan aan recreatiespelers en de jeugd. VELO-badminton is maar een on derdeel van de grote vereniging VELO, waarin de voetballers de dienst uitmaken. Misschien zou ik verder komen als ik iedere dag zou kunnen trainen maar van de andere kant vraag ik me af of het me dan niet zou gaan tegenstaan”. Desondanks heeft Karin Duijvestijn (onder meer tweede tijdens de Nederland se jeugdkampioenschappen in 1977) zich als een veelbelovend speelster aange diend. De opgaande lijn kan ze dit week einde in Utrecht, waar Marjan Ridder wegens een blessure ontbreekt en Joke van Beusekom weer als eerste is ge plaatst, doortrekken als ze eindelijk eens afrekent met haar grote rivale Hanke de Kort van Haarlem in de halve finale: „Tot nu toe heb ik nog nooit van haar gewon nen. Alleen op de training maar dat kun je niet meetellen. In dit seizoen heb ik al weer twee keer van haar verloren en een keer onnodig van Elies van Eeuwijk. Voor het overige heb ik alles gewonnen. Nu wil ik ook mijn plaatsing waarmaken en in ieder geval niet in een van de eerste ron den afgaan.” Johan Heins heeft tijdens het interna tionaal concours hippique in Zuidlaren een jachtspringconcours gewonnen. Met het paard Romeo Z. zegevierde hij na een barrage op tijd. De dameszwemploeg van Zwemlust- Den Hommel heeft In Utrecht het Neder lands record op de 5x50 meter vrije slag voor dames op 2 minuten 20.6 seconden gebracht. Als nieuwkomer in de hoofdklasse heeft VELO het jarenlang zo superieure Duin wijck eindelijk aan een serieuze concur rent geholpen en bovendien heeft de West- landse club met Karin Duijvestijn een troef in handen, die mogelijk voor wat afwisseling kan zorgen. Peters: „Vooral de laatste jaren is zij sterk vooruit gegaan. Zij heeft veel kracht, slaat hard, vooral vanuit de backhand-hoek. Op de baan gaat ze tot op de bodem van haar kunnen”. Franz Beckenbauer (Wdl), Neeskens (Ned), Francesco Marinho (Bra) (allen New York Cosmos), Cruijff (Ned/Los An geles Aztecs), Ruud Krol (Ned/AFC Ajax), Michel Platini (Fra/St. Etienne), Kevin Keegan (Eng/Hsv Hamburg), Klaus Allofs (Wdl/Fortuna Düsseldorf), Manfred Kaltz (Wdl/Hsv Hamburg), Sisic en Jovanovic (Joe/Rode Ster Belgrado), René Botteron (Zwi/FC Zürich) en doelman Pantelic (Joe/Hajduk Split). Hennes Weisweiler (1. FC Köln) en Branco Zebec (HSV Ham burg) zullen het wereldelftal begeleiden. ■S De stad Dortmund stelt het Westfalen- stadion gratis beschikbaar. Borussia heeft bij het Unicef een rekening geopend, waarop alle winst zal worden gestort. van zijn werkgever: „Dat was voor mij weleens vervelend, maar ik had daar nu eenmaal mee ingestemd”. Dank zij het feit dat de heer Van Tuyl de toekomst van Meier niet wilde blokkeren, kreeg hij inmiddels toestemming om ook aan concoursen deel te nemen die het volledig weekeinde in beslag nemen. De expansiemogelijkheden voor Meier werden door deze ontwikkeling niet on aanzienlijk verruimd en dat lijkt ook van invloed te zijn geweest op zijn prestatie- curve, hoewel hij in 1977 reeds met eerste prijzen in Aken en Wembley naam maak te. In eigen land eindigde hij tweemaal als tweede in de grote prijs van Zuidlaren en kaapte hij enkele weken geleden de hoofdprijs in Leeuwarden weg voor inter nationale vedetten als Gerd Wildfang, Paul Schockemöhle en de nationale top groep. Vooral van de achtjarige Piraat heeft Meier hoge verwachtingen. Dit paard acht hij zonder meer geschikt voor Moskou. Deze wedstrijd, in het kader van het jaar van het kind, was oorspronkelijk op de 27ste vastgesteld, maar omdat Cruijff pas een dag later uit de Verenigde Staten terugkeert is de wedstrijd verplaatst. DORTMUND (SID). Johan Cruijff, Johan Neeskens en Ruud Krol zullen op 28 december deel uitmaken van een we reldelftal, dat ten gunste van hongerlij dende kinderen in de wereld een voetbal wedstrijd zal spelen tegen Borussia Dort mund. Het wereldelftal bestaat uit een selectie van zeventien spelers, van wie een aantal echter nog niet definitief heeft toegezegd. Mario Kempes (Arg/FC Valencia), Bruno Pezzey (Oos/Eintracht Frankfurt). Paolo Rossi (Ita/As Perugia) en Oleg Biochin (Sov/Dynamo Kiev). leken goed te liggen. Bakker was fit, Hagmann niet, die had in zijn verloren partij met Tchoulouyan een schou- derblessure opgelopen. Slechts door een pijnstillende injectie kon hij weer op de mat verschijnen. Het leek of de Zwitser zijn handicap niet voelde. Van 'meet af aan was hij iets agressiever dan Bakker en bouwde een voordeeltje op, voornamelijk via grondwerk, dat zich niet liet concretiseren in halve punten of des noods gedeelten ervan. Maar toch, Bakker moest risico nemen om tenminste op voet van gelijkheid te komen. Twintig seconden voor tijd ging het mis. Door een linkse schouderworp ging Bakker onderuit, een half punt ach ter. Uitzichtloos eigenlijk, tenzij er een wonder zou plaatsvinden. Dat heeft Bakker nog proberen af te dwin gen en daardoor liep hij nog eens in dezelfde val. Verlie zer, het lange wachten na de, op zich logische maar veel te snelle nederlaag tegen Tchoulouyan had feitelijk niets opgeleverd. Tchoulouyan kreeg in de finale van de Japanner Fujii, die in Parijs zijn eerste wereldtitel veroverde tenslotte geen enkele kans zijn worpen uit te voeren. De ervaren Japanner bleef laag aanvallen, tot het grondgevecht en verwierf tenslotte een minimaal voordeeltje, omdat ook Bernard Tchoulouyan zijn ontembare agressiviteit kon weerstaan. Bronzen medailles waren er voor de Zuidko- reaan Park en de Oostduitser Heinke. De strijd om de gouden medailles in het middengewicht was al in de eindfase van de eliminatieronde een zuiver Europese aangelegenheid. Detlef Ultsch uit Oost-Duits- land zorgde er voor dat Franrkijk voor de derde keer niet verder kwam dan zilver. Michel Sanchis was zijn laatste slachtoffer. Takahashi (Japan) en Carmona (Brazilië) haalden de bronzen troostprijzen voor de verre conti nenten. En hij vervolgt: „Ik vertelde dat we wat problemen hadden met het gedrag van Leo van der Kroft als voorzitter van de scheidsrechterscommissie. Wij vonden dat hij wat te sofistisch optrad. Ik nam aan dat we dat probleem tijdens de verga dering van dinsdag wel uit de wereld konden helpen”. Van Eeden werd dinsdag echter gecon fronteerd met een woedende Jaap van Praag, die namens het sectiebestuur mee deelde dat er van samenwerking geen sprake meer kon zijn. Eeden: „Ik stond perplex. De zaak werd volledig opgebla zen. Na vijf minuten had ik het al gezien en ben ik vertrokken”. Volgens een verklaring van Leo van der Kroft zouden Eden en Van Leeuwen niet met hun tijd mee kunnen gaan. Eeden wijst die beschuldiging van de hand. „Zoiets verklaarde Jaap van Praag ook, toen hij uitlegde dat Andries van Leeuwen niet langer UEFA-waamemer kon blij ven. Van Praag is dat nu geworden. Die zelfde Van Praag beweerde dat er ver jongd moest worden. Dan schiet ik wel in de lach, als dat gezegd wordt door iemand die zelf niet voor zijn leeftijd durft uit te komen en vermoedelijk in de vorige eeuw geboren is”. Eeden is van mening dat de rel door het sectiebestuur is aangegrepen om aan een al jaren bestaande controverse tussen Van der Kroft en de leden van de scheids rechterscommissie een einde te maken. „Van der Kroft was destijds voorzitter van de BSBV (Belangenvereniging Scheidsrechters Betaald Voetbal) en ik maakte toen deel uit van de aanstellings- commissie voor scheidsrechters. Er ont stond een conflict, waarna de aanstel- lingscommissie is afgetreden. De toenma lige voorzitter van het sectiebestuur be taald voetbal, Jacques Hogewoning, heeft ons toen teruggehaald. Dat zit Van der Kroft nog steeds dwars”. werd hem fataal. Bakker was fel en nerveus en na precies 13 seconden vloog hij over de Franse heup. Het lange wachten begon toen aan de zijde van coach Peter Snijders. Of Tchoulouyan misschien groepswin naar zou worden. De Fransman vocht in zijn volgende partijen alleen voor zichzelf, maar ook voor Bakker’s laatste kans op een plek in de herkansing. Tchoulouyan bleek een goed bondgenoot. Hij won snel van Baptista, versloeg ook Hagmann, maar balanceerde in zijn laatste groepswedstrijd op de rand van verlies tegen de Oost- duitse Europese kampioen Harald Heinke. Geen van beiden kon aanwijsbaar voordeel verwerven. Na vijf minuten was er nauwelijks een aanwijzing wie het voordeel van de twijfel van de scheidsrechters zou krijgen. Tchouloyan toonde zich iets slimmer dan zijn Oostduitse tegenstander. Na het eindsignaal bespeelde hij het 5000-koppige publiek in de sporthal Pierre de Coubertin, door zijn armen in de lucht te steken als was hij winnaar. De beslissing van de scheidsrechters was toen nog niet geweest, maar de zaal stond al volledig achter hem. Eén jurylid gaf Heinke als winnaar, de tweede koos voor Tchoulouyan en de hoofdscheidsrech ter wees, eigenlijk zonder werkelijke informatie waar hij voordeel mee kon doen, Tchoulouyan als winnaar aan. Rik Bakker in ieder geval leefde nog even. In de avonduren begon Bakker zijn serie herkansingen sterk. Het overwicht in kwaliteit dat hij ten opzichte van Baptista bezat werd teniet gedaan door overmatige sponningen of zenuwen. In twee geslaagde worpen verwierf hij de punten die verdiend waren. De laatste acht waren erg dichtbij gekomen, de NOC-eis voor de Olympische Spelen leek binnen bereik. Tussen Bakker en Moskou stond in ParijJ nog slechts de Zwitser Thomas Hagmann, de kaarten Ruud Krol. PARUS. Geschiedenissen herhalen zich soms. Niet te vaak en niet voor de Nederlandse judoploeg bij de wereldkampioenschappen in Parijs. Lichtmiddenge- wicht Rik Bakker tenminste heeft gisteren niet dezelfde wedergeboorte gekend als Henk Numan een dag eerder, die tenslotte tot brons leidde.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17