Metaal- en houtdraaien een interessante hobby Winterse bezigheden in de tuin JG Veel mogelijkheden voor bouw van douche-cel ken geleidende lijm Elektrisch Isolatie van broeikasjes A) it(é 22 Vaste planten iH Doortegelen Kant en klaar I J I Er zijn mensen die zweren bij I een ligbad, waar ze zich hele maal kunnen ontspannen, maar andere geven duidelijk de voor keur aan het snelle wakker wor den onder een douche. Een dou che heeft wel bepaalde voorde len. Behalve dat u bij een bad altijd moet wachten tot de kuip is volgelopen, neemt een douche veel minder plaats in, zit u niet in uw eigen „vuile” water en bovendien vraagt een douche- beurt maar een derde van de hoe veelheid water, die voor het vul len van een bad vereist is. In een bad gaat zo’n 80 liter, voor een douche heeft u tussen de 25-30 liter nodig. In het kader van de water- en energiebesparing kan een douche dus zeker het zijne bijdragen. Douchebakken Gereedschap Bomen Muurafwerking Sneeuw r - o CM O i met druk- ?n voor vij k )0 luren ;nsten ia riem. Sinds enige tijd is er een schritteli/ke cursus van de Leidse Onderwijs Instelling over tuinieren. gehouden worden. Planten die zo’n bescherming nodig han- I 00 Informatie strekt foon t de idse ten stbus toek na- nd dige n De winter betekent rust voor de tuin en een beetje rust voor de tuinman of - vrouw. Hoewel de natuur haar winter slaap houdt, zijn er toch nog wel enkele klusjes die nu opgeknapt moeten worden. Bent u aan een grondige vernieuwing van de badkamer toe en wilt u deze (meestal kleine) ruimte zo groot mogelijk doen lijken, dan is het gewoon „doortege len,’ van de douchevloer een goede oplos sing. U hebt in dit geval dus geen douche- bak nodig. U gebruikt dezelfde tegels voor badkamervloer een douchevloer. Om de wateroverlast te beperken tot de douche ruimte, noemen we twee mogelijke oplos singen. Of u kunt bij het storten van de nieuwe badkamervloer een betonnen op stand van ca 10 cm hoogte opnemen (af hankelijk van de tegelmaat), die u geheel betegelt (zie fig. 1). Of u voert de douche vloer in zijn geheel ca 5 cm verdiept uit. Een opstand is dan niet nodig (zie fig. 2). In beide gevallen zal het „doortegelen” de ruimtewerking ten goede komen. Wan neer u met behoud van die ruimtewerking de douchehoek met een muurtje gedeelte lijk wilt afschermen, dan kunt u overwe gen hiervoor glazen stenen toe te passen. Een andere aardige afwerking is het aanbrengen van een spiegel waarvan de ver in het voorjaar zichtbaar blijven en moeilijk te verwijderen zijn. schennlaag voor de planten tegen uitdro gen en bevriezen. Als er een dik pak sneeuw op de coniferen ligt, moeten we deze zware last van de takken schudden. Doen we dit n iet dan kunnen de takken onder de zware last zover buigen dat ze afbreken en dat is niet de bedoeling. De doppen kosten 9,- per zakje van 10 stuks, het isolatiefolie kost 4,75 per strekkende meter van 122 cm breed en het schaduwfolie kost per rol van 12 m en 65 cm breed 11,-. Importeur is Vemakas BV te Oostwoud (NH). een thyristor) dan werkt de lijnverbinding niet. Wie een draaibankje) koopt of al heeft, moet een van deze boekjes er beslist als „extra accessoire” bijnemen. Ze kosten elk 24,50. ons ddels Daar it rlet- zich st oor o- ir deren” schouwd. in lak: ik over De doppen worden een kwart slag gedraaid en zitten dan muurvast. Vervolgens wordt het folie tussen de losse kap en de dop vastgeklemd en zo ontstaat een isolerende laag van 2.5 cm tussen folie en glasoppervlak. Aan de uiteinden van deze spouw wordt de zaak goed afgesloten door het folie tussen de voet van de Snap-dop en het aluminium profiel te klemmen. Bovendien kunnen dezelfde doppen zomers gebruikt worden om zonwerend groen folie in de kas aan te brengen. Bij de vaste planten kunt u al heel gemakkelijk beginnen door de plant te laten zoals hij is. In de eerste plaats vormt het afgestorven loof en bloeistengels een natuurlijke (en decoratieve) bescherming voor de plant. Zeker als er sneeuw ligt is zo’n „slordige” tuin meer dan het aanzien waard. Als u de planten in het vooijaar insnoeit is het nog vroeg genoeg! Verder kunnen de planten beschermd worden door er een laag blad, turfmolm i te leggen. Het Zij laten licht door, maar zorgen to<*:h voldoende privacy in de douche. Bij het storten van de betonvloer, is het belangrijk te denken aan het „afschot” van alle zijden naar de afvoer. Hierbij is een verval van 1 op 60 cm een goede waarborg voor het snel weglopen van het douchewater. Indien u geen badkamer heeft of geen plaats in de badkamer voor een douchecel of u wilt een extra douchegelegenheid, dan kunt u een kant en klare „cel” plaat sen (zie fig. 3). U moet dan wel bedenken dat u voldoende ruimte overhoudt voor aan- en uitkleden. De pasklare units worden uitgevoerd in kunststof of aluminium en zijn mits een aan- en afvoer van water in de buurt is, gemakkelijk te installeren. Vanaf ca. 1400 gulden zijn ze overal te koop. Veel planten in onze tuin komen oor spronkelijk uit oorden met een aanmerke lijk zachtere winter dan wij in ons land kennen. Deze soorten zullen we een hand je moeten helpen om onze winter heel huids door te komen. Het pampasgras is zo’n plant die we tegenwoordig erg veel zien en die ’s winters een extra jas nodig heeft. In de meeste winters kunt u vol- L staan met het bij elkaar binden van de bladeren en daaromheen wat sparretak- ken te steken. Gaat het er wat al te winters aan toe dan kunt u er ook nog een rietmat omheen plaatsen. Vaak wordt een douche gemaakt met een kant en klare douchebak. De handels- maten zijn nogal verschillend. De hoogte varieert van 15 tot 28 cm. U kunt ze kopen in roestvrij staal, (75x80cm vanaf ca. 120 gulden), kunsttof (80x80 cm vanaf ca. 280 gulden) of van keramiek (vanaf ca 400 gulden). Deze laatste uitvoering is bij het douchen het minst gehorig. Douchebakken zijn ook in allerlei kleu ren verkrijgbaar. Voor kunststof bakken maakt dit in prijs niet uit. Voor stalen gebouwde treinmodellen enz. Alle moge lijkheden van dit draaibankje, dat in verschillende uitvoeringen verkrijgbaar is, worden in het boekje stap voor stap behandeld. Behalve de beginner vindt ook de al wat gevorderde draaier veel bruikbare informatie. Op de Unimat kan ook hout worden gedraaid, al zijn de afmetingen van het werkstuk uiteraard beperkt. Wie zich echt helemaal op houtdraai- werk wil concentreren, zal veel plezier hebben van „Zelf vakkundig houtdraai en”, waarin de hele techniek vanaf het simpele begin uit de doeken wordt ge daan. Talrijke handigheidjes, waar je als „autodidactisch” draaier niet zo gauw zelf opkomt, krijgt de lezer aange dragen. voorkant gelijk komt te liggen met de voorkant van de muurtegels. Hiervoor neemt u een spiegel met gaten voor schroefbevestiging in de hoeken. Deze spiegel monteert u met nylon sluitringen direct op de gepleisterde muur. Door nu de dikte van de sluitringen met spiegel gelijk te houden aan die van de tegel komen spiegel en tegel op één lijn. Als alle tuinwerk gedaan is, komt het gereedschap aan de beurt. Alles wordt goed schoongemaakt, ingevet en droog opgeborgen. Indien nodig kunt u nu de grasmaaimachine door een specialist na laten kijken en eventueel laten slijpen. Als het lang vriest moet er een gat in de ijslaag op uw vijver gehakt worden om giftige gassen te laten ontsnappen en zuurstof voor de vissen toe te laten. Om te voorkomen dat dit gat snel weer dicht vriest, wordt er eerst een laagje water onder het ijs weg geschept waarna er een bos stro of takken in gezet wordt. Ook kunnen we er een rietmat overheen leggen. Lijmen met gewone cya- no-acrylaat- of epoxy- lijmprodukten van elek tronische contacten kan echter verkeerd aflopen; wanneer de twee compo nenten niet zeer direkt op elkaar aansluiten (bijv, een draadje aan (radiografisch be stuurde vliegtuigjes, schepen enz.), bouwers van hifi-apparatuur enz. zullen er veel ple zier van hebben. Zo lang het niet vriest kunnen we blad verliezende bomen planten. Bij jonge bo men moet aan de windkant ook altijd een boompaal geplaatst worden, die met spe ciaal boomband vastgezet wordt aan de boom. Dit boomband moet gedurende de winter regelmatig gecontroleerd worden of het niet te strak zit. Tijdens een flinke najaarswind, kan het wel eens gebeuren dat de takken van bomen en heesters afbreken. Deze takken moeten dan ver wijderd worden en beschadigingen aan de boom bijgewerkt. Zorg er voor dat de wond mooi glad en gaaf is en dicht deze af met een wondafdichtingsmiddel zoals Lac-Balsam. Daardoor is de lijm elektrisch geleidend. Bij het in elkaar zetten van elektronische circuits, waar de contacten vaak heel dicht bij elkaar lig gen en waar sterk hitte- gevoelige componenten als transistors, dioden, trioden, thyristors enz. de soldeertechniek (ook met het „snelle” pistool) riskant maakt, is lijmen een veel zekerder metho de. Althans, om de func tie van die gevoelige elektronische compo nenten niet te schaden. De belangstelling voor draaiwerk neemt de laatste tijd weer sterk toe. Het is een uiterst boeiende hobby, die vele amateurdraaiers zó in zijn ban krijgt dat ze op den duur tot ware experts uit groeien. Amateurdraaier worden is een kwes tie van een draaibankje kopen en erg veel oefenen. Maar vooral de beginne ling heeft behoefte aan goede voorlich ting. Die is er op draaigebied niet zo veel en daarom is de verschijning van twee nieuwe boekjes over dit onderwerp een welkome, we zouden haast zeggen een noodzakelijke aanvulling. Het ene heet „Werken met de Unimat”, het andere „Zelf vakkundig houtdraaien”. Beide zijn verschenen bij Kluwer Technische Boeken in Deventer. De Unimat is een van de populairste metaaldraaibankjes, uitstekend ge schikt voor de amateur, maar veelzijdig en precies genoeg om er heel fijn werk ~p te maken, zoals onderdelen voor zelf- Zo langzamerhand zijn we allemaal wel overtuigd geraakt van de noodzaak om zorgvuldig en zuinig om te gaan met energie. Zo moeten ook broeikasjes in de winter geïsoleerd worden, anders vliegt de kostbare warmte aan alle kanten uit zo’n glazen hokje. Sinds kort is er op de Nederlandse markt een praktisch en effectief systeem voor dit doel, dat uit Engeland geïmporteerd wordt. Met de zg. Snap-doppen, die in de montage-gleuven van de meeste aluminium kasjes passen, kan plasticfolie eenvoudig aangebracht en verwijderd worden. igra- illin- iten- deel I of sparretakken omheen blad kan met fijnmazig gaas op zijn plaats Voor de muurafwerking van de badka mer hebt u de keus uit talloze mogelijkhe den. Hierbij zijn er twee waar u misschien niet zo snel aan zou denken. Indien u voor zowel de badkamervloer als de muur de zelfde tegels toepast (liefst een tegel in een lichte kleur) krijgt u een maximaal ruim- te-effect. Het scherpe contrast tussen vloer en muur verdwijnt dan. De nieuwe elektrisch- geleidende lijm vormt echter een elektrische verbinding op zich; de lijmverbinding kan als een vorm van „koud sol- worden be- Modelbouwers Behalve allerlei praktische informatie over tuinen en tuinieren, leert u in deze twaalfdelige cursus ook hoe u zelf een goed tuinplan in elkaar moet zetten. gast. Het moet dan ook zeer regelmatig verwijderd worden. Het gras moet voor de winter niet te kort gemaaid worden, dan kan het er beter tegen. Als er eenmaal sneeuw op het gras ligt, doet men er verstandig aan er niet meer overheen te lopen. Dit levert beschadigingen op die tot Als we de sneeuw in onze tuin onge moeid laten, vormt het een mooie be- Eindelijk weer eens een echt nieuwtje op lijnigebied! hebben zijn o.a. Yucca, eremurus, mont- bretia, agapanthus, alstroemeria, heuche- ra, lavatera, coreopuis en kniphofia. Hees- ters zoals hypericum, buddleia, perovskia, fuchsia kunnen we beschermen door aan I de windzijde een rietmat of iets dergelijks te plaatsen en de voet in te pakken met blad of turfmolm. Voor elektronika- knutselaars, maar ook voor mensen met lijm- problemen in allerlei andere situaties, zal de nieuwe lijm die Bison heeft ontwikkeld een handige oplossing vor men. Die nieuwe lijm heet Elektro-kit; het is een acrylaatlijm die „gevuld” is met minu scule zilverdeeltjes. bakken scheelt dit iets (gekleurde zijn ca. 40 gulden duurder) terwijl gekleurde ke ramische bakken veel duurder zijn. Alle bakken kunnen direct op de vloer geplaatst worden. U krijgt dan wel een hoogteverschil tussen bak en vloer. Daar om kunt u overwegen ter plaatse van de bak een verdiept gedeelte aan te brengen zodat de rand van de bak op gelijke hoog te komt met de badkamervloer, maar dat is lang niet altijd uitvoerbaar. Onafhanke lijk van het douchemodel, monteert u de bak met een afvoer en een syfon (ook wel stankafsluiter genoemd). In de border vormt het afgevallen blad I een fijne en natuurlijke beschermlaag, die langzaam in fijne humus verandert, maar L. op ons gazon is blad een minder welkome OtiVW 8M

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23