Kees Bakels laat USO schitterend klinken Schitterende juwelen in Kylians Dream Dances Annie Golden bepaalt zoet imago Newyorkse band F De Hotelplan zomerprogrammas liggen nu bij de Rabobank voor u klaar! boek snel voor het beste eruit is geld en goede raad -■'1 o ren Bloemendaal al 'en Begrafenis Mari Andriessen in 5 A 11 MAANDAG 10 DECEMBER 1979 KUNST Rijk bewegingsarsenaal bij Nederlands Dans Theater Sirene AMSTERDAM. De vele open doekjes, waarbij de applaudiseren- de en de boe-roepende partij elkaar soms probeerden te overtroeven, vormden ditmaal ware blokkades ten aanzien van een soepel doorlo pende afwikkeling van „Lucia di Lammermoor”. Het publieke en thousiasme was heel wat gemakkelijker te begrijpen dan de (overi gens slechts in beperkte mate voorkomende) geluiden van afkeuring. Want de reprise van Donizetti’s beroemde opera, betekent in dit geval een opvoering van internationale klasse. s 7, Bs? WÜ Ij l 7 La Deutekom grandioos I in Lucia di Lammermoor Christina Deutekom in de titelrol van Lucia di Lammermoor. Dat deze hele Lucia zo’n emotioneel Shirts stuurloos, Rachel Sweet belofte Rotterdam, 10 december 1979. Annie Goldens grootste kwaal is dat zij JOHN OOMKES (ADVERTENTIE) f Hoe virtuoos en treffend van vocale uitwerking ook; niets is om het loze effect gedaan, alles is op een of andere manier uitgediept. Afwisseling in geraffineerd vi brato, schitterende diminuendi met uitlo pers tot in het fijnste pianissimo: Cristina Deutekom gebruikte het feilloos in dienst van de expressie, culminerend in een Dikt er dus zoveel deining in de zaal was, kwam dan ook allereerst door de allure en de haast ongekende spanning van hetgeen er op het toneel en in de orkestbak gebeur de. De aanwezigheid van Cristina Deute kom, onze wereldwijd vermaarde opera- diva, was daar voor een belangrijk deel debet aan. Feitelijk is de relatie tussen Annie en haar band een zeer merkwaardige. Enige inbreng van belang op het totale oeuvre van The Shirts heeft zij niet, daar zorgen in hoofdzaak Artie La Monica, Robert Racioppo en Ronald Ardito voor. Hun songs hadden op het low-budget-debuut- album van de band of een treffende rauw heid óf een goed in het gehoorliggende, tegen het poppy-achtige aan liggende me- lodiek. Dat eerste genre songs beschreef eigenlijk heel goed de erbarmelijke om standigheden waaronder deze uit Italo- Amerikanen samengestelde band moest werken, en juist daarin was zelfs het voca le aandeel van Annie te verwaarlozen. De media schoven het eeuwig kauw- gomkauwende meiske echter naar voren nadat het charmante Tell me your Plans over hitpotentie bleek te bezitten, en on langs het aardige nummer Laugh and Walk away het succes nog vergrootte. Erg duidelijk werd de positie van de band er niet door. Was het nou een popgroepje dat graag een optreden in Stuif-eens-in te baat nam, of een new wave-formatie die af en toe een leuke ballad schreef, en waarvan het totaalgeluid op het tweede album Street Light Shine te gepolijst was overgekomen? grandioze waanzin-aria, waarbij de zaal ademloos aan haar lippen hing. Hoogst opmerkelijk overigens: een Am sterdamse opvoering met een geheel Ne derlandse cast aan solisten, met een toch uitgesproken Italiaanse bel canto-karak- ter. Enorm wat er ook van de ceaties van de overige rollen terecht komt. Adriaan van Limpt is indrukwekkend als Ravens wood, Pieter van den Berg een heel voor name Bidebent, Hélène Versloot een fijn zinnige Alisa, Jan Derksen een toneelma tig expressieve Lord Ashton, maar helaas vocaal wat teleurstellend (alleen zijn mez- za-voce is nog echt mooi van klank), ter wijl ook André Spijker en Wouter Goed hart, als respectievelijk Lord Bucklaw en Normanno kwaliteit leveren. Niet dat deze zangeres ook een toneel speelster genoemd kan worden, zeker niet. Maar juist daarom ligt hier de taak voor de regisseur om dit door goede aan wijzingen te ondervangen. Het in elkaar gedoken zitten van Deutekom (een onge lukkiger houding is bij zingen niet denk baar) en het te ver uit elkaar plaatsen van de solisten bij ensemblewerk, zijn duide lijke missers in het verder wel goed lopen de geheel. Hoewel ik van mening ben dat The Shirts een band zijn met vooral op compo- indringende kracht krijgt is dank zij de overkoepelende leiding van Kees Bakels, waarbij zowel het USO als het Nederlands Rachel Sweet, is wat je noemt een brok- kie van een meid. Een klein, fijn, spette rend zangtalent, dat me in jeugdigheid telkens maar weer aan Helen Shapiro Stadsschouwburg Amsterdam, 7 de cember 1979. Een paar maanden geleden toonde Jiri Kylian ons twee duetten uit zijn begintijd in Stuttgart en het is duizelingwekkend te zien tot welk een hoogte hij als choreo graaf sindsdien is gestegen. Met een on voorstelbaar gemak stapelt hij vondst op vondst in een divertissement van steeds weer andere korte nummers. Zijn groot ste kracht ligt hierbij duidelijk in partner- werk en een kwartet van vier dames (La Donna Ideale) lijkt binnen deze serie dan ook wat minder geïnspireerd, terwijl een solo van Chris Jensen (Malurous qu’o uno Fenno) nogal sterotiep aandoet, al wordt hij schitterend gedanst. Hoogtepunten zijn het openingsduet (Black is the colour) van Jeanne Solan en Nils Christe, vol poëzie en vaart; het ui terst humoristische sluitnummer (Azer baijan love song) van Sabine Kupferberg en Nils Christe; het fraaie trio I wonder as I wander en het speelse Ballo met zijn snelle beurtsprongen van Marly Knoben en James Vicent. Voor de uitvoering niets dan lof. Het werken onder Jiri Kylian heeft uiteraard een grote invloed op de dansers van het Nederlands Dans Theater, die zich tech nisch steeds verder ontwikkelen, maar ook op het moment, dat ze zelf overgaan doet denken. Ze is na Devo de tweede attractie uit Akron, Ohio, waaruit de afge lopen anderhalf jaar veel rocktalent naar voren kwam (Jane Aire, Tin Huey, etc.). Een duidelijke stroming representeert zij niet, maar haar werk werd mede door haar ontdekker Liam Stemberg een dui delijk rockstempel opgedrukt. Hij bracht het jonge talent, dat over een sirene-achti- ge stem en voldoende zelfvertrouwen be schikt, naar Engeland, waar het eind ’78 tijdens de Be Stiff-toumee meer aandacht trok dan de manische Lene Lovich. Of Rachel altijd in een volumineus stijl genre blijft zingen, weet ik nog niet zo net. Zijn The Shirts innerlijk verscheurend bezig, Sweet heeft haar definitieve koers nog lang niet uitgezet, maar op dit mo ment weet zij een uur durend en dampend optreden te brengen waarbij de danslusti- gen alle ruimte krijgen met snel, span nend gebracht up-tempowerk. waarin de beide gitaristen zich zeer goed aan de onderlinge taakverdeling houden. zien krijgen bevindt zich een aantal slechts dromen kan ze ooit te zullen Jiri Kylian: vondst op vondst. tot het maken van een choreografie, over een bjizonder rijk beweginsarsenaal blij ken te beschikken. Dit is goed te zien in Moment of Reflecti on, dat Gerald Tibbs maakte op filmmu ziek (On the waterfront) van Leonard Bernstein. Het is een typisch dansersbal- let en zit vol moeilijke sprongen en pas sen, die schitterend zouden zijn als ze ook nog enige frasering zouden vertonen. Eni ge ontspanning op zijn tijd maakt grote spanningen heel wat effektiever dan een opeenstapeling van krachtwerk. De zes uitvoerenden (vijf dansers en een danse res) lijken nu alleen maar hoogontwikkel de dansmachines, die bij deze muziek vol schrikeffecten en weeë wendingen in zijn harmonische ontwikkeling, alleen maar kunnen doordraven. a Operakoor in hechte eenheid met de solis ten, tot schitterende prestaties komt. JOHAN VAN KEMPEN De voorstelling eindigt met een als steeds stralend Sinfonietta van Jiri Kylian en Leos Janacek. CONRAD VAN DE WEETERING Deze voorstelling wordt morgen, 11 decem ber, herhaald in de Stadsschouwburg in Am sterdam. A Rabobank Q Haar stem biedt ook andere mogelijkhe den. Toen ik haar vorige week in het Parijse Bains-Douches zag en hoorde op treden, viel op dat haar versie van Carla Thomas’ B-A-B-Y (1966, Isaac Hayes) erg sterk aan Phil Spectors repertoire aan het begin van de jaren zestig refereerde. Maar met haar uit Schotse sessiemensen sa mengestelde en uitstekend timende band kan zij ook goed uit de voeten in de jazzy en sexy ballad Ricky, this Time’s for real. Annie Golden: alleen maar ontwapenend. (Foto Lex van Rossen) AMSTERDAMIROTTERDAM. Twee jonge Amerikaanse zangeressen, beiden min of meer in de marge van de Amerikaanse new wave-beweging opererend, vertoeven momenteel voor een korte toernee in ons land. Voor de 17-jarige Rachel Sweet, die vorig jaar op het Engelse Stiff-label een aardige debuutalbum het daglicht liet zien, is het de eerste keer dat zij Europa aandoet, voor Annie Golden en de Newyorkse band The Shirts waarvan zij de mascotte en het gezicht is, vormt het een weerzien. alleen maar ontwapenend is; na de eerste frisse confrontatie blijkt ze niets te kun nen uitstralen. De band moet je verwijten te weinig zelfkritisch te zijn. Een lange, lege gitaarsolo in They say The Sunshi nes, een abominabele versie van Jagger Richards’s Jumping Jack Flash en een juke-box-achtige welwillendheid om de hits in de toegiften te herhalen, vormen daar de verklaring van. Ook het feit dat Annie tijdens de toegiften meent een kind op te moeten tillen en een nieuw lied van papier te moeten zingen roept in mij geen warm gevoel op. Stuurloos, die Shirts. SCHEVENINGEN. Je raakt maar zelden zo enthousiast over een dans werk, dat je het meteen na afloop nog een keer zou willen zien, maar bij Dream Dances van Jiri Kylian, vrijdagavond in het circustheater, was dat het geval. Dit ballet zou oorspronkelijk Folk Songs heten naar de muziek van Luciano Berio, waarop het is gemaakt, maar de naam Dream Dances is beter want onder tien nummers die we te juwelen zoals menig choreograaf zich maken. Kylian gebruikt het snel beurtelings uit voeren van bewegingen in alle mogeljjke variaties: horizontaal verschuivend; verti kaal verspringend; via halve draaien steeds wisselend van perspektief of in een trio knielend, liggend en staande. Het wor den hiermee perfekte vingeroefeningen van een choreograaf, die daar in volgend werk zeker dankbaar gebruik van zal maken. Bezetting Rachel Sweet Band: rachel Sweet (zang), Graham Ed wards (bas), Steve Harvey (drums), Steve Everitt en Andy Scott (gitaar). Meer dan honderd keer heeft zij in het verleden, alleen al in Amsterdam, deze rol voor haar rekening genomen en haar bij zondere vocale prestaties zijn geen punt van discussie meer. Dat La Deutekom ditmaal (ondanks een neiging om in de hoogste regionen te laat te intoneren) niet alleen weer bewondering wekte met de eindeloze genuanceerdheid van haar zangkunst, maar vooral ook zo imponeer de door de muzikale uitbeeldingskracht, heeft ongetwijfeld juist te maken met die achtergrond van het zo vele malen vertol ken van deze, haar op het lijf geschreven rol. Concerten: Shirts in Paradiso en Rachel Sweet in Eksit. Shirts: Annie Golden (zang), Bob Racioppo (bas), Artie LaMonica, en Ron Ardito (gi taar), John Piccolo (toetsen) en John Criscione (drums). Amsterdam, 9 de cember 1979. The Shirts zijn nu al gereduceerd tot een band die nog wel eens een Greatest Hits Album zal uitbrengen, zonder werke lijk invloed uit te kunnen oefenen; iets waartoe de band in potentie toe in staat is. Het onschuldige, oppervlakkige podium- gedrag van de lieve Annie draagt aan het zoete imago van de band bij. Werkelijk kontakt legt zij niet; ze blijft de bakvis die ze in de filmversie van Hair ook leek te spelen. Haar functioneren hoe zuiver ze ook in de hoge registers is kan ook door een willekeurige sessiezangeres worden vervuld. sitorisch gebied grote mogelijkheden, wordt uit de huidige stand van zaken duidelijk dat zij zich op zijn minst niet bevredigend weten te plaatsen. Het pu- blieksaanzien dat de band nu geniet, leidt tot hele vreemde gevolgen. Songs als They say the Sunshines of een mooie ballad als Outside the Cathedral Door worden ont stellend geweld aangedaan. Eerstge noemd lied dat handelt over een uitzicht loze werkelijkheid wordt met een stralen de blijheid gebracht en mist het oorspron kelijke venijn. Terwijl de fraaie, meer stemmige koortjes in de ballad te snel worden afgeraffeld om werkelijk indruk te kunnen maken. Dans: Het Nederlands Dans Theater met de première van Dream Dances, choreografie: Jiri Kylian, muziek: Lu ciano Berio, dekor: Walter Nobbe, kos tuums: Willa Kim, belichting: Joop Caboort en zang van Lucia Meeuwsen (mezzo sopraan), uitgevoerd door 14 dansers en danseressen en Moment of Reflection, choreografie: Gerald Tibbs, muziek: Leonard Bernstein, de kor en kostuums: Walte Nobbe, licht ontwerp: Joop Caboort, uitvoering vijf dansers en een danseres. Verder op het programma: Sinfonietta. Muzi kale begeleidieing: Het Nederlands Balletorkest onder David Porcelijn. Circustheater, Scheveningen, 7 de cember. Opvoering door de Nederlandse Operastichting van Donizetti’s „Lu cia di Lammermoor”. Uitvoerenden: Het Utrechts Symfonie Orkest en Het Nederlands Operakoor. Muzikale lei ding: Kees Bakels. Regie: John Copley - Jan Bouws. Solisten: Cristina Deute kom, Adriaan van Limpt, Jan Derk sen, hélène Versloot, Pieter van den Berg, André Spijker, Wouter Goed hart. Decors: Henry Bardon. Kos tuums: Alix Stone. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De vrijdagavond overle den beeldhouwer Mari Andriessen zal aanstaande woensdag worden begraven op het St. Adelbertskerkhof in Bloemen daal. Om 11.00 uur zal in de Sacraments kerk aan de Dennenweg in Bloemendaal een afscheidsplechtigheid plaatshebben. De teraardebestelling is onmiddellijk daarna. Aansluitend daarop is er gelegen heid tot condoleren in hotel lepenhove aan de Hartenlustlaan. -■ 'W v

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11