ANTI-VOETBAL IN DE GOFFERT der Meeren Royale winst Velsenaren Ajax polst Paul van I Haarlem pakt punt; publiek verliezer l T Men MAANDAG 10 DECEMBER 17 1979 Kwetsbaar Weggespeeld f a SO Telstar demonstreert vorm tegen Fortuna JAN VAN DER NAT Geslaagde rentree Geels AD HEESBEEN (Van onze sportredactie) HAARLEM. Ajax heeft geïnfor meerd bij Paul van der Meeren of hij er voor voelt vóór 15 december een contract te tekenen. De ex-doelman van Telstar, die tot 1 januari 1980 onder contract staat bij Go Ahead Eagles, wil daar maar al te graag op ingaan, zeker gezien zijn leeftijd (35). Van der Meeren hoopt nog vandaag definitief uitsluitsel van beide clubs te krijgen. „En ik heb in al die jaren toch wel wat meegemaakt. Hier droom je van. Laat ik eerlijk zijn, dat eerste doelpunt was niet mijn verdienste. Ik beroerde die bal met mijn grote teen, toen Van Gaal inschoot. Daarom viel Schrijvers de verkeerde kant uit. Verder kan ik tevreden zijn en wat belangrijker is, ik heb geen seconde last van mijn achillespees gehad”. Ondanks het verlies stapte Sparta monter de kleedkamer uit. Tegen Ajax, dat door de soppige grasmat niet in staat was veel tempo te maken, liet Sparta zien dat het zeker niet hoeft weg te glijden naar een positie in de onderste regionen van de eredivisie. Toch blikte trainer Petescu somber voor zich uit in het kasteel: „Ik meende in de kleedka mer te moeten blijven. De jongens ver dienen ondanks de nederlaag een com pliment. Dat we die wedstrijd uit handen hebben gegeven wijt ik aan mijn routi niers. Namen noem ik niet. Die kunt u zelf wel invullen”. Het zou voor Sparta teveel zijn ge weest als het Ajax minimaal een punt had afgepakt, daarvoor was het niveau verschil toch te groot. Ajax bewees dat in een uitermate flitsende start. Nadat eerst Ling en Bonsink riante mogelijk heden hadden laten liggen wees Schoen aker Ajax de weg. Via de mistastende ROTTERDAM (ANP). Zeer lang na het onverwacht kleine verlies tegen’ koploper Ajax genoot Ruud Geels nog na. In de Ridderzaal zetelde hij als een vorst. Zijn voldoening mocht terecht zijn. De rossige aanvaller, die gisteren na een slepende achillespeesblessure eigenlijk voor het eerst dit seizoen in de basis van Sparta stond, kon terugzien op een geslaagde rentree op de Nederlandse voetbal velden. Drie maal haalde Geels doeltreffend uit. Het was niet voldoende om de nederlaag te voorkomen: 3-4. „Dit maak je niet zo vaak in je carrière mee”, zei Geels. NEC: Schellekens; Sije Visser, Strik, Dries Visser, Willemse; Marijnissen, Jos Hendriks, Lohman; Helsper (Peter Hendriks), Janssen en Meijers (Koenen). HAARLEM: Boersma; Masefield, Huyg, George, Verkalk, Balm; Van den Ban, Reuser, Melgers (Gullit), Hendriks en Kleton. Haarlem mocht zich echter toch een beetje winnaar noemen. Eén punt bij een mede- degradatiekandidaat is tenslotte erg belangrijk. Maar het publiek werd weer eens de grote verliezer. Niet voor de eerste en naar alle waarschijnlijkheid ook niet voor de laatste keer. Stevens kwam de felle middenvelder alsnog in balbezit. De voortzetting van Schoenaker was er een uit een handlei ding voor voetballers. Messcherp ver dween de bal in de bovenhoek 0-1. „Dat was een belangrijk moment”, meende Leo Beenhakker. „Als dan ziet hoe Spar ta aan zijn doelpunten komt word je als trainer toch angstig. Dat eerste doelpunt van Geels vergeet ik gemakshalve, maar wat zich na de rust voor ons doel afspeel de (Geels profiteerde van een blunder van Schrijvers en in de laatste minuut verschalkte hij opnieuw een vastgena gelde Ajax-defensie) is beschamend. On ze verdediging dekte veel te kort”. Leo Beenhakker mocht blij zijn dat hij geen trainer van Sparta is. Ook voor Petescu geldt dat zijn defensie de Zwar te Piet kan worden toegeschoven. Hoe wel de Roemeen zijn mensen niet het vallen was het optreden van Stuy van de Herik, Balkestein en Verbeek zo bedroe vend dat Ajax vaak een vrije doortocht richting Doesburg kreeg. Typerend voor het zwakke verdedigen van Sparta was het gebeuren in de 42ste minuut van de tweede helft. Sparta, aangespoord door 12.000 volgelingen, probeerde van alles om de 2-3 achterstand weg te werken. Bijna had het succes. Everse tastte mis bij Lengkeek, maar dé reeds gepasseer- vonden Van der Kroft te solistisch optre den. Die kritiek werd hen niet in dank aanvaard. Jaap van Praag deelde de twee dissidenten namens het sectiebes- tuur betaald voetbal mee, dat samen werking niet meer mogelijk was. Eeden en Van Leeuwen stelden daarop hun functies beschikbaar. Stouthandel wilde na de tumultueus verlopen vergadering van de scheids- rechterscommissie de zaken eerst eens op een rijtje zetten. Zaterdag kwam hij uiteindelijk tot de conclusie, dat er bin nen de scheidsrechterscommissie geen werkbare situatie meer aanwezig was. „Ik heb de KNVB zaterdag een brief gestuurd, waarin ik nijn functie als lid de Schrijvers werd in de rug gedekt door Zwamborn, die de bal van de doellijn trapte. Terwijl Sparta diep bedroefd het hoofd boog en nog naweende om deze niet gebruikte mogelijkheid werd het ogenblikkelijk geveld. mers vervangen door Herman Choufoer en Leo van der Kroft. Koen Akersloot: sterk spel op midden veld. „Fortuna is door ons gewoon volledig J* Pen kreeg alle ruimte om voor Does burg op te duiken, maar de reservedoel- man van Oranje stopte de inzet van de weifelende invaller. Karei Bonsink, die opnieuw liet zien dat hij zeker in het basisteam van Ajax thuis hoort schoof de bal in een leeg doel: 2-4. Sparta was verslagen en Ajax waande zich veilig. Dat Geels van die Ajax-lethargie profi teerde was louter en alleen nog interes sant voor het doelsaldo van beide teams: 3-4. SPORTS weggespeeld en gedeklasseerd”, aldus typeerde Martin van Vianen na afloop de manier waarop zijn ploeg de Limbur gers had bestreden. Een omschrijving, die niet helemaal parallel loopt met de werkelijkheid, want van echte serieuze tegenstand was nauwelijks sprake. „We hebben meer tegen onszelf dan tegen Telstar lopen voetballen”, zo lichtte For- tuna-leefrmeester Joop Castenmiller la ter toe. „We draaien de laatste tijd erg slecht en wanneer het dan ook nog niet loopt in de wedstrijd, dan wordt het van kwaad tot erger. De oorzaak? Wist ik het maar. Het enige tastbare is, dat een aantal spelers uit vorm is”. Om die red den zat spelbepaler Rob Hutting op de reservebank. (Van Vianen: „Het kwam (Van onze sportredactie) VELSEN. Het lijkt er op, dat Tel star over de grootste depressie heen is. De Velsense formatie, die door FC Den Bosch enkele weken geleden definitief op een zijspoor werd gerangeerd in de strijd om de tweede periodetitel, reken de gisteren op Schoonenberg tegen For tuna SC af met een reeks zwakke wed strijden en teleurstellende resultaten: een 0-2 nederlaag tegen FC Den Bosch, en 1-1 puntendelingen tegen Heracles en VW. Welke conclusie er uit de even opmerkelijke als royale 4-0 overwin ning, die tegen Fortuna SC werd gerea liseerd, getrokken kan worden, zal ko mende zondag bij Helmond Sport moe ten blijken, als de eerste competitie- helft wordt afgesloten. Ruud Geels, die zelf tweemaal scoorde, loopt verheugd terug nadat Van Gaal Sparta op 1-1 heeft gebracht. Links doelman Schrijvers van Ajax. ons goed uit dat hij niet meedeed”). Weliswaar mocht de middenvelder in het tweede bedrijf nog opdraven, maar ook hij kon zijn teamgenoten niet over het dode punt heenhelpen. (Van onze sportredactie) ZEIST. Opnieuw heeft een lid van de scheidsrechterscommissie betaald voetbal zijn functie beschikbaar gesteld. Nadat enkele dagen geleden Gerrit Ee den en Andries van Leeuwen de scheids rechterscommissie verlieten, is nu ook Aad Stouthandel afgetreden. Van de vijf man tellende scheidsrechterscommissie zijn thans nog twee leden in functie: Leo van der Kroft als voorzitter en de heer Wallenburg als lid. Afgelopen dinsdag traden Gerrit Ee den en Andries van Leeuwen af, nadat zij in het openbaar kritiek hadden geuit op voorzitter Leo van der Kroft. Zij Ressel zorgt na een knappe solo voor Telstar's vierde treffer in de ontmoeting tegen Fortuna De sliding van Joop van Daele komt te laat Opstelling Telstar: Nederburgh, Bierman, Knoop, Küut, Mols, Akersloot, Ayre, Van Oor schot, Plaisier (Buma), Van der Meer, Ressel. Fortuna SC: Geilman, Pfennings, Van Dae le, Bux, Schrijnemakers, Van de Berg. Titgley (Hutting), Koevermans (Vonk), Zuidersma. Kramer en Ruys. Volgens Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, is het ver vangen van de UEFA-waamemers al een oude zaak. „Dat is al in november 1978 gebeurd. Het nieuwe sectiebestuur was toen nog maar net geïnstalleerd. De Europese Voetbal Unie had ons laten weten, dat zij liever bestuursleden dan scheidsrechters als UEFA-waarnemers had. We hebben aan die wens gehoor gegeven en de toen zetelende UEFA- waamemers daarvan in kennis gesteld. Niemand heeft daartegen geprotes teerd”, aldus Vilé. Kwetsbaar bleek gisteren vooral de afweer, die niet voor zijn taak berekend bleek en niet in staat was de dadendrang van Telstar efficient te ontregelen. Met name centrumspits Rob van der Meer en Peter Ressel (hij speelde voor het eerst sinds zijn komst een goede wedstrijd) bleken ongrijpbaar voor respectievelijk Joop Bux en de van MW overgenomen Gerrie Schrijnemakers. Bux was niet bij machte de agressieve en weer volledig herstelde Van der Meer af te stoppen. De Fortuna-voorpost was er vooral debet aan, dat zijn ploeg al na 25 minuten een verloren wedstrijd speelde, want in die periode zorgde de van Sparta overgeno men puntspeler met twee zeer gave tref fers twee kopballen na voorbereidend werk van eerst Ressel en later ook nog Plaisier voor ruime afstand (2-0). Cor Plaisier bouwde die marge tien minuten voor rust met een afstandschot uit, waarmee de Telstar-aanvaller zijn enige positieve bijdrage leverde aan de ze ontmoeting. Dat hij halverwege de tweede episode door Floor Buma werd vervangen (Van Vianen: „Dat bleek geen versterking”) was dan ook alleszins te recht. Plaisier was overigens de enige speler, die uit de toon viel. Zijn overige medespelers begrepen wel dat individu ele acties onder de slechte weersomstan digheden en op de glibberige grasmat geen plaats was. Martin van Vianen: „We hebben de afgelopen week voortdu rend getraind op het positiespelen. Ein delijk lukte het vandaag ook in de wed strijd. We lieten de bal nu het werk doen en er werd bovendien goed diep ge speeld. Op die manier komt ook Peter Ressel het beste tot zijn recht. Hij heeft nu bewust meer aan de zijkant gespeeld en dat liep uitstekend”. De Telstar-huurling onderstreepte zijn goede spel met een knap doelpunt na een solo vanaf eigen helft. Met een bal op de paal van Koen Akersloot vlak voor tijd was dat eigenlijk het enige hoogtepunt in de tweede episode, waar in Fortuna machteloos de aanval zocht, maar geen enkele kans wist te creëren. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. De 3000 toeschouwers bij NECHaarlem bleven zitten tot het bittere einde. Niet omdat het degradatieduel zo boeide, maar omdat zij lekker droog en warm zaten. Het bestuur van de Nijmeegse club bood vlak voor de wedstrijd namelijk iedereen, die daar nog niet over beschikte, een plaatsje aan op de overdekte en verwarmde tribune. Het moet voor de 3000 getrouwen in De Goffert de enige drijfveer zijn geweest te blijven zitten. De botsing tussen de eerste-divisiesollicitan- ten NEC en Haarlem was namelijk zo verschrikkelijk slecht, dat het niet is aan te nemen, dat het publiek bleef voor het voetbal. De kans dat de overstap van Gc Ahead Eagles naar Ajax doorgaat lijkt althans voorlopig, toch niet erg groot De manager van de Deventer club Bok Maaskant is namelijk niet van plar medewerking te verlenen. Hij zegt: „Onze twee keepers Endeman en De klerk zijn op het ogenblik dusdanig geblesseerd dat ze voorlopig niet kun nen spelen. Daarom kunnen we VarÈ der Meeren absoluut niet missen. Hij is hiervan op de hoogte. Trouwens, Varj der Meeren mag dan contact met Ajaxf hebben gehad, wij hebben over de inteJ resse van de’ Amsterdamse club voon hem nog niets gehoord. Er is tot dpi; heden geen enkele bespreking tusseh. Go Ahead Eagles en Ajax geweest”. Paul van der Meeren zelf is optimis tisch gestemd. Hij verklaart vorige week donderdag met Ajax serieus in bespreking te zijn geweest; iets wat van de zijde van de Amsterdamse club bij monde van penningmeester Brand- steder noch ontkend noch bevestigd wordt. Van der Meeren: „Ik verwacht vandaag nog bericht van Ajax. Grote klasse toch zeker dat zo’n vereniging serieuze belangstelling heeft vooi iemand die transfervrij is?”. Toen na negentig minuten treurigheid nog altijd de 0-0 op het scorebord stond, felicteerden de spelers van Haarlem elkaar. Nu is een punt in een uitwedstrijd natuurlijk altijd meegenomen, maar de manier waarop die werd bereikt was ten hemelschreiend. Met een dubbele ausputzer (George en Huyg), twee verdedigende middenvelders (Reuser en Melgers) en twee spitsen (Kleton en Hendriks), die zich vaak op eigen helft ophielden bereikte Haarlem zijn doel. De ploeg van Barry Hughes was namelijk maar met één bedoeling naar de Karei Keizerstad getogen: niet verliezen. Omdat binnen de jungle van het betaalde voetbal bijzondere wetten gelden is er niemand, die Hughes voor dit anti-voetbal (waarin passes in voorwaartse richting een dood zonde leken) op de vingers kan tikken. De Haarlem-trainer zelf veegde onmiddel lijk na de wedstrijd alle verwijten van tafel en was daarbij erg eerlijk. Hij gaf toe, dat zijn ploeg tot weinig meer in staat is dan verdedigen en beantwoordde de opmerking, dat hij met dit voetbal het publiek van de tribune jaagt, op zijn eigen wijze. „Heb ik het publiek weggejaagd? Er was bijna niemand toen ik kwam Zijn collega Leen Looyen van NEC kritiseerde Hughes niet. „Natuurlijk is een zo’n verdedigende houding niet leuk voor het publiek, maar wij stonden er wel machteloos tegenover. Normaal komt een spits tegenover twee man te staan, de voorstopper en de ausputzer. Nu tegenover drie. Dat vereist een goede communicatie met de opkomende mensen en die ontbrak.” Vrijwel elke aanval van NEC, dat na de rust constant in het offensief was, werd teruggekaatst. Het enkele schot dat toch doorkwam vond Boersma op zijn weg. Schoten van afstand waren voor de Nijmegenaren de enige oplossing, omdat de kleine ploeg in de lucht kansloos was tegen de lengte van Verkaik, Huyg en Boersma. Looyen: „Daarom heb ik tegen het einde Peter Hendriks ingezet. Die is twee koppen groter dan Appie Helsper. Het was de enige filosofie achter de wissel.” Haarlem had kort tevoren nog meer lengte in de ploeg gebracht. Eef Melgers werd gewisseld voor Ruud Gullit, die na vijf wedstrijden weer eens uit de dug-out mocht komen. In de tweede helft was het duel iets minder onaantrekkelijk dan in de eerste 45 minuten. Voor de rust speelde NEC namelijk ook erg angstig, bang om verrast te worden door een counter via Kleton of Hendriks. Toen van die twee nauwelijks gevaar bleek uit te gaan, gaf Looyen het sein tot massaal aanvallen. Dat gebeurde echter zonder overleg en werkelijke kansen bleven dan ook uit. Tot luttele minuten voor tijd. Toen kwam Dries Visser goed door en moest Douglas George op de lijn redding brengen. Direkt daarop kreeg ook Haarlem zowaar een kans de wedstrijd naar zich toe te trekken. Bij een chaotische tegenstoot ging Harrie Schellekens in de fout en kon Verkaik de bal intikken. Hij kreeg het speeltuig echter verkeerd op de schoen, waardoor Jos Hendriks op de doellijn een nederlaag voor NEC kon voorkomen. Wanneer de jeugdige Telstar-equipe er in slaagt dezelfde spelopvatting en vorm vast te houden, die ook tegen de Limbur gers werden geëtaleerd, dan is het ver trekpunt bij de hervatting van het sei zoen na de winterstop uiterst gunstig te noemen. Trainer Martin van Vianen ver woordde na afloop die ontwikkeling als volgt: „Wanneer we kans zien de eerste helft af te sluiten met twintig punten (nu zijn dat er achttien -red.) dan doe we bovenin mee, hoe gek dat misschien ook mag klinken”. Een uitspraak, waarmee de Haagse oefenmeester aangeeft, dat hij de presta ties van zijn brigade aanzienlijk lager had ingeschat. Niet zo onbegrijpelijk, gezien de wisselvallige wijze waarop zijn volgelingen tot dusver hebben gepres teerd. Zo waren er goede resultaten tegen onder meer De Graafschap (3-0), Wage- ningen (1-1) en DS’79 (2-1), maar bleef het team ver onder de maat tegen Cam- buur (1-5), Volendam (1-4), Amersfoort (2-2) en SW (0-0). Of de positieve score tegen Fortuna opnieuw als een uitschieter moet wor den gezien, valt op dit moment nog niet vast te stellen. De 4-0 winst tegen de Limburgse formatie, die nog niet eerder van Telstar had verloren, is in elk geval wel goed voor het zelfvertrouwen. De afstraffing van Fortuna was vooral het resultaat van het collectief, waarbij de inbreng van het middenveldtrio Ab van Oorschot, Colin Ayre en Koen Akersloot de Velsenaren naar ongekende hoogte stuwde. Hun storende arbeid, gekoppeld aan een gedegen opbouw, was er de oorzaak van dat de opponent er totaal niet aan te pas kwam. Ook Aad Stouthandel stapkop van de scheidsrechterscommissie be schikbaar stel. Ik heb me geërgerd aan de houding van het sectiebestuur be taald voetbal, dat ons niet de gelegen heid gaf over de problemen te praten”. Stouthandel is 12 jaar lid geweest van de scheidsrechterscommissie. Ondertussen blijft het uiterst rumoe rig in het wereldje van de scheidsrech ters in het betaald voetbal. Dat komt, omdat onlangs in de openbaarheid werd gebracht dat de Nederlandse UEFA- waamemers zijn vervangen. Zo moest Andries van Leeuwen plaats maken voor Jaap van Praag. Van Leeuwen is 12 jaar UEFA-waamemer geweest. Boven dien werden de andere UEFA-waame- 'W

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17