Tijdens Nederlands kampioenschap badminton Springruiters zwak op CHIO Zuidlaren Wortel zorgt Gerd Meier nu voor irritatie Nederlander - 19 MAANDAG 10 DECEMBER 1979 18 - 3 sportief 57-18 51-15 51-11 50-20 28-20 22-18 24-22 27 26 21-24 19-22 ;8-19 .8-29 8—23 8— 28 11-27 9- 31 5-27 8-25 Gouddelver - Geen risico Van wie is die F dan wel? gematigdoptimistisch Reggie de Jong: jeugdrecord 3 PIET TEELING Temidden van het sextet van „58”- De Kort en Pal kunnen stuntwerk niet afmaken (Van onze sportredactie) HANKE DE KORT (Van onze sportredactie) dam >ort- >ven’ Tel- icles ilen- Alexander Dit jatin is de grote gouddel ver van de 20ste wereldkampioenschap pen turnen in Fort Worth geworden. De 22-jarige wereldkampioen twaalfkamp De tweede manche bracht een omme keer rond de tweede plaats. De Engelsen reden opnieuw bijzonder sterk en konden via drie gave prestaties (alleen Skelton ging in de fout) zelfs het unicum van een blanke eindscore noteren, maar ook de Westduitsers bleven ditmaal dankzij Win kler, Johannsmann en Sonksen op nul. Nederland kon zich daardoor slechts wei nig permitteren. Toen zowel Meier als Ebben vier strafpunten hadden geboekt, mochten Nooren en Heins niet meer strui kelen. Nooren vierde zijn afscheid van Cat’s Whiskers andermaal met een topverrich- ting, maar Johan Heins strandde met Romeo - Argonaut bleef na het ongeluk in Amsterdam voor het zwaarste werk aan de kant - op de eerste hindernis in de driesprong. Dat betekende een totale sco re van 12,5 strafpunt, een halve punt meer dan de Westduitsers. Zwitserland was met 20 punten de beste van de zwak ke andere equipes. zwemsters lijkt Conny van Bentum de beste papieren te hebben om Enith Brigitha op te volgen. Als jongste kwam de 14-jarige Barneveldse met de snelste tijd uit het wateY (58.-) en liet daarmee twee Montreal-gangsters (In eke Ran en Annelies Maas) achter zich. Zes maanden resteren de Nederland se herenzwemmers tot aan de laatste selectiewedstrijden in Rotterdam. Dan moet duidelijk worden of Sitters ge dachten („Ik verwacht een ploeg van zo’n man of twaalf tot zestien”) waar heid zullen worden. Bleef vorige week de 4 x 200 meter vrije-slagploeg nog een eind verwijderd van de richttijd, ook de wisselslagploeg bleef daar za terdag in Volendam nog een eind van af. Eefting en de in Amerika trainende Kees Vervoom zijn ook nu weer de pilaren, waarop een dergelijke forma tie berust, maar dan zullen Boonstra of Beijan Comelisse in ieder geval een tijd van 1.05 moeten kunnen realiseren op de schoolslag. De 1.07,8 van Boon stra en de 1.08,9 van Comelisse lijken daar geheel niet op te duiden. Het trainingskamp op de Canari- tieve benadering. Nadat hij twee jaar gele den voor het eerst in zijn carrière tijdens een nationale titelstrijd tot de halve finale was doorgedrongen, heeft hij nauwelijks nog van zich laten horen. Tot hij gisteren eerst de als tweede getipte Guus van der Vlugt verraste (tweemaal 15-12) en vervol gens Rob Ridder bijna onderuit haalde. In eerste instantie leek Pal gekleineerd te zullen worden. Ridder maakte er tot 11- 1 een solo van, maar werd toen voor het eerst in jaren in een finale om het Neder lands kampioenschap met nervositeit ge confronteerd: „Ik stond op een gegeven moment te trillen op mijn benen. Ik kon geen goed meer doen, vooral niet in de ogen van het publiek. Dat hoopte alleen maar op een stunt van Pal. Bij ieder punt van mijn tegenstander werd hard geklapt. Normaal gesproken had ik hem geen schijn van kans gegeven, maar omdat het publiek zich zo opstelde, werd het erg moeilijk voor me”. Ook Hanke de Kort zag een uitlooppo- ging op niets uitlopen. Door de afwezig heid van de geblesseerde Marjan Ridder, die overigens in januari met Rob Ridder, Guus van de Vlugt en Joke van Beusekom alweer aan een toernooi in Taiwan denkt deel te nemen, leek deze „nationale” voor Van Beusekom de eenvoudigste te wor den in een uitgebreide serie. In werkelijk heid tobde zij echter drie games lang met Hanke de Kort, die er met de winst van de eerste game vandoor ging en ook nog eens met 7-2 de leiding nam in de tweede game. „Toch geloofde ik er niet in dat ik zou winnen. Ik probeerde het mezelf wel wijs te maken, maar dat lukte niet”. De Kort verloor met 12-10, 8-11, 4-11, zodat alles bij het „oude” bleef. Ook al omdat nieuw komer Karin Duijvestijn bij de dames in de halve finale werd weggeveegd door Hanke de Kort (11-4, 11-3) en Arnhem- talent Lex Coene in de kwartfinale welis waar uiterst sterk opende tegen Rob Rid der (11-1), maar daarna nog maar één punt wist te scoren: 12-15, 0-15. sche Eilanden, waarvoor in Doetin- chem en Volendam werd geselecteerd, is de derde stap op weg naar Moskou. Zolang de zwemcommissie van de KNZB nog niet met het NOC onder handeld heeft over de limiettijden, blijft voor de pupillen van bondsco ach Bert Sitters, Moskou in nevelen gehuld. De selectiegroep voor de Canarische Ei landen bestaat uit: Heren: Cees Jan Winkel, Remmie Schaap, Gerard Smit, Henk Elzerman, Peter Drost, Frank Drost, Robin Schuijt, Fred Eefint, Beijan Comelisse en Edward Maasdijk. UTRECHT. Clemens Wortel heeft voor de nodige irritatie gezorgd tij dens de Nederlandse kampioenschap pen badminton in Utrecht. De speler van BCH uit Den Bosch eiste de partij in de kwartfinale tegen Huub Geel hoed op, nadat deze na twee games (beide spelers hadden één spel gewon nen) langer dan de voorgeschreven vijf minuten in de kleedkamer bleef en zorgde daarmee voor een primeur. NEC- V-Go 'wen- iarta- JAC- ■yen- lem- Go FORT WORTH (ANP). Nellie Kim heeft de gouden medaille gewonnen bij de dames. De Russische turnster verza melde 78,650 punten. Het betekende voor haar de eerste wereldtitel. De Oostduitse Maxi Gnauck werd tweede en de Roe meense Melita Ruim legde beslag op de bronzen medaille. Titelhoudster Moekhi- na uit de Sovjet Unie behoorde niet tot het deelnemersveld en Nadia Comaneci, de uitgesproken Roemeense favoriete voor de titel moest vóór de strijd door een blessure afhaken. Bij de heren be haalde de Rus Alexander Ditjatin het wereldkampioenschap. (Van onze sportredactie) ZUIDLAREN. Het predikaat CHIO dat het concours in Zuidlaren dit jaar dankzij de 25e editie en het Europees kampioenschap in Rotterdam sierde, be tekende niet dat alle landen hun sterkste ruiters naar het Drentse dorp hadden gezonden. De Internationale Hippische Federatie (FEI), die voor bescherming van het evenement had moeten zorgen, maakte er geen bezwaar tegen dat tegelij kertijd in Bordeaux een wedstrijd om de wereldbeker werd verreden en mede daardoor ontbraken in Zuidlaren nogal wat bekende namen in de landenwed- strijd die het hoogtepunt had moeten vormen. ters: „Hoewel ik niet al te veel waarde wil hechten aan de prestaties op de 100 meter-nummers, omdat de zwemsters nog midden in hun seizoensopbouw zitten, wil ik wel vaststellen dat Jolan- da het vorige week in Doetinchem toch heel wat beter heeft gedaan, dan zater dag in Volendam”. Jolanda de Rover, vorige week nog goed voor een nieuw seniorenrecord van 2.16,2 op de 200 meter, een tijd waarmee ze voorlopig ruimschoots binnen de Olympische norm is gebleven, kwam ditmaal niet verder dan een handgeklokte tijd, van 1.05,8. Sitters’ mening, dat er in de breedte' hard gewerkt is, kreeg gestalte op de 100 meter vrije slag, waar zes meisjes beneden de 59 seconden bleven. Sit ters: „Het geeft aan, dat er toekomst in het zwemmen zit, al mogen we bij deze tijden niet al te lang blijven stilstaan. We moeten toe naar een punt van 57,5 seconden in een 50-meterbad. Vergeet niet, dat we als land al een flinke achterstand hebben ten opzichte van de andere landen en je mag de realiteit tenslotte niet uit het oog verliezen”. 1- 2. g s i 1-12 >-10 >- 6 1—15 1- 16 2- 14 18 L-23 1-16 1-28 1-25 ’-19 1-24 )-29 1—23 ’-35 1-37 -33 ’-47 ter- mr- lel- en- Iro- ’- 7 I- 3 I- 5 t- 3 ^10 - 8 1- 3 ?g 0. js ;n 8. ‘g e- te le 0. is perkt tot twee nationale adspirantenre- cords, als de evenaring van Wilma van Velsen op de 100 meter vlinderslag ook als zodanig wordt meegeteld. Het enige „echte” jeugdrecord kwam op naam van de 15-jarige Reggie de Jong uit Hilversum. Voor de tweede maal toon de zij aan dat de gevestigde orde van lange-afstandzwemsters op de 400 en 800 meter vrije slag (Annelies Maas in het bijzonder) rekening met haar dient te houden. Met haar tijd van 4.16.- werd zij weliswaar tweede achter Annelies Maas, maar het verschil bleef beperkt tot tweetiende seconde. „Die tijd moet ook haalbaar zijn in een 50 meterbad”, zegt De Jong’s trainer Ton van Kloos ter, „ze moet zeker van de zomer in de buurt komen van de richttijd van 4.14,2. Vooral als men bedenkt, dat zij vorig jaar als beste persoonlijke tijd een score van 4.21,7 achter haar naam had staan. Er wordt keihard gewerkt en zij is wat dat betreft een meisje, dat weet waar ze mee bezig is”, aldus Ton van Klooster. „Volendam” toonde ook aan, dat de niet zwemmende Monique Bosga voor lopig niet zo erg veel te vrezen heeft, op haar specialiteit 100 meter rugslag. Sit- Dames: Annelies Maas, Ineke Ran, Berber Kamstra, Connie van Bentum, Monique Drost, Wilma van Velsen, Ria Willemse, Yo landa de Rover, Reggie de Jong en Daphne Demuth. JAN PREENEN Uitslagen: Herenenkelspel: Halve finale: Rob Ridder-Clemens Wortel 15-4, 15-10; Richard Pal- Guus van der Vlugt 15-12, 15-12. Finale: Ridder- Paul 15-10, 18-13. Damesenkelspel. Halve fina les: Joke van Beusekom-Ans Sllvertand 11-4, 11- 3, Hanke de Kort-Karin Duijvestijn 11-4, 11-3. Finale: Van Beusekom-De Kort 10-12, 11-8, 11-4. Finale herendubbelspel: Guus van der Vlugt/ Herman Leidelmeyer-Piet Ridder/Rob Ridder 15-11, 15-12. Finale damesdubbelspel: Hanke de KortMarja Ravelll-Joke van BeusekomZRia Dekker 17-16, 15-1. Finale gemengd dubbelspel: Joke van Beusekom/Rob Ridder-Hanke de Kort/ Herman Leidelmeyer 15-3, 15-7. Zo moeilijk dat de artistieke en beweeg lijke Pal in de eerste game de schade nog tot 15-10 kon beperken en in de tweede reeks kon uitlopen naar 10-1. Pas toen kon de zoveel professioneler ingestelde Rob Ridder eindelijk controle op de Nijmege- naar krijgen en via de verlenging alsnog met 18-13 winnen. Pal: „Toen ik met 10-1 voorstond, zat ik helemaal stuk. Ik kon niet meer. Met zijn conditie en zijn vast heid had Rob het toen niet zo moeilijk meer. Maar goed, ik ben zo allang te vreden”. Roemenië grote winnaar bij het WK damesturnen UTRECHT. Als gevolg van conditiegebrek hebben Hanke de Kort en Richard Pal tijdens de Nederlandse kampioenschappen badminton in Utrecht hun werk als stuntmakers niet kunnen afmaken. Een voorsprong van 12-10 en 7-2 bleek in de finale van bet damesenkelspel niet besteed aan De Kort. Pal wist, nadat hij de eerste game in de slotronde bij de heren met 15-10 had verloren, geen raad met een voordelige stand van 10-1 in de tweede game. Van Beusekom en Ridder konden daardoor opnieuw een titel aan hun imponerende verzameling toevoegen. Terwijl van de Westduitse ploeg Gerd Wiltfang en Paul Schockemohle door in terne oorzaken verstek lieten gaan, stuur den Frankrijk en België reserve-equipes. Engeland selecteerde in plaats van geves tigde namen als David Broome, Harvey Smith en Caroline Bradley een jong team met olympische kandidaten. Hoe sterk het Engelse potentieel aan goede ruiters en paarden is, werd opnieuw bevestigd. Het Engelse kwartet was niet alleen superieur in de Grand Prix, maar accentueerde zijn kracht via een reeks persoonlijke overwinningen met als topper de met 7500 gulden beloonde zege van Nick Skelton in de grote prijs van Zuidlaren. De Nederlandse prestaties, geleverd door de sterkste bezetting, staken hier een beetje mager tegen af. Dat gold niet in de laatste plaats voor de derde positie in het landenduel, waarin een half punt de doorslag gaf ten gunste van de matig gestarte Duitsers. Terwijl het Engelse viertal Dunning, Fuller, Skelton en Whita ker in de eerste manche ongeschonden bleef, liep West-Duitsland via Hans-Gün- ther Winkler en Sonke Sonksen tweemaal twaalf strafpunten op, waarvan één serie kwam te vervallen. Bij Nederland viel alleen de teleurstel lende Gerd Meier met 8,5 strafpunt uit de toon. Dankzij een foutloos parcours van Nooren en Ebben die echter met een half puntje werd bestraft wegens tijdsover schrijding, en een enkel slordigheidje van Johan Heins, kon de nationale ploeg met 4,5 punt de eerste ronde afsluiten. Frank rijk, België, Zwitserland en Oostenrijk waren toen al ver achter geraakt. Wereldkampioene Nelli Kim bekende enkele riskante elementen te hebben weggelaten. ,Jk mocht geen risico nemen omdat dit eindelijk de kans was niet als tweede op het podium te komen”. Met een voorsprong van 0.075 punt op de Oost duitse Maxi Gnauck, wier voornaam haar 1 meter 46 lengte en een gewicht van 32 kilogram bepaald niet dekt, Was Nelli Kim de weg opgestapt die naar de titel moest leiden. Het minimale verschil bleek uiteindelijk voldoende, want de 15-jarige Oostduitse ging bij het paardspringen en op de even- wichtsbalk (2 x 9.70) met haar riskante oefeningen even in de fout. Zij probeerde het verloren terrein terug te winnen in de vrije oefening, waarop zij voor de tweede maal buiten eigen land de zogenaamde „molen”, een gestrekte salto met drievou dige schroef, sprong. Het pakket atletisch vermogen en de riskante onderdelen wer den jammer genoeg ondersteund door volkomen verkeerd gekozen orkestmu ziek en leverde haar evenals de brugoefe- ning waarin schitterend overflanken ver bonden was met een moeilijke combinatie van overgaan van de hoge naar de lage ligger, 9.90 punten op. De strijd om de achtkamptitel was een volkomen Oosteuropese aangelegenheid. Bij de eerste tien plaatsten zich twee Rus sinnen, twee Tsjechischen en drie Oost- duitsen en Roemenen. Slechts drie uit een niet-communistisch land afkomstige deel neemsters eindigden onder de beste twin tig. De beste Westeuropese turnster werd de Zwitserse Romy Kessler met de 28ste plaats. ZUIDLAREN. De al jaren voor stal Van Tuyl in Gameren uitkomende West duitse ruiter Gerd Meier heeft bericht ontvangen dat hij tot Nederlander is ge naturaliseerd. Meier, die in zijn loopbaan vooral met het paard Casimir enkele suc cessen boekte, voornamelijk in puissance- parkoersen, is daardoor kandidaat gewor den voor de nationale Olympische equipe. Voor de broodnodige variatie zou een verrassing uiterst welkom zijn geweest. Voor de toekomst van het nationale bad minton zou een dergelijke surprise echter weinig consequenties hebben gehad. Haarlem-speelster Hanke de Kort behoort namelijk tot de oudere speelsters en heeft bovendien met de pas 22-jarige, maar ver re van ambitieuze Richard Pal gemeen dat zij erg veel afstand van haar sport pleegt te nemen. Het zegt dan ook veel over het niveau in Nederland dat het tweetal zover reikte. Beiden beschouwen badminton als een leuke hobby, waarvoor zij niet alles opzij wensen te zetten. De Kort heeft zich verre van consciën tieus op het evenement in de Utrechtse Catharijnehal voorbereid: „Er zijn be- langrijker dingen. De afgelopen week heb ik ook wat getafeltennist. Als ik driemaal in de week met badminton bezig ben en ook nog eens in het weekend vind ik dat meer dan genoeg. Badminton is niet al leenzaligmakend”. Hetzelfde standpunt neemt Richard Pal in: „Mijn studie medicijnen is belang- rijker. Badminton is maar een klein deel van mijn leven, waarmee ik zo kan ophou den. Zou ik me volledig op deze sport werpen, dan zou ik me bepaalde dingen moeten ontzeggen en dat wil ik neji juist niet. Ik zie gewoon de betrekkelijkheid van topsport in. Zodra je geen succes meer behaalt, laat men je als een baksteen vallen. Ik hecht er daarom meer waarde aan dat ik over een paar jaar kinderarts ben en dat ik intussen mijn eigen gang kan gaan. Vrijdag- en zaterdagavond ben ik om kwart voor één naar bed gegaan”. In vele gevallen heeft Pal de rekening gepresenteerd gekregen voor die altema- Een merkwaardige zaak, omdat in bijna iedere sportbond zo langzamer hand wel vaststaat aan welke normen men moet voldoen om straks in Mos kou mee te mogen sporten. Nu zullen de limiettijden en de door de KNZB gehanteerde richttijden vooralsnog niet veel van elkaar afwijken. Het be kendmaken van de limieten voor de twee selectiewedstrijden, zou ongetwij feld een prikkel zijn geweest om te komen tot wat betere prestaties. Nu bleef in Volendam de oogst be- (Van onze sportredactie) VOLENDAM. Bondscoach Bert Sitters blijft gematigd optimistisch. En dat is op zichzelf ook niet zo ver wonderlijk. Zijn pupillen hebben de tweede test op weg naar de Olympi sche Spelen van Moskou redelijk door staan. In Volendam bleek evenals vo rige week in Doetinchem dat er hard gewerkt wordt. Toch weet niemand werkelijk waar hij aan toe is. Ook Sitters niet. De bondscoach van de zwembond en zijn pupillen moeten het nog steeds doen met richttijden voor Moskou, omdat de limieten nog niet zijn vastgesteld. die met de ploeg eveneens goud verover de werd zondag ook nog kampioen op de onderdelen ringen en sprong. Ditjatin was in vijf van de zes toestelfi- nales vertegenwoordigd, een prestatie die door geen van de andere turners geëve naard werd. De slotdag van de titelstrijd werd bij de heren ook een triomf voor de Amerikanen. Kurt Thomas prolongeerde niet alleen zijn vorig jaar in Straatsburg veroverde titel in de vrije oefening - al moest hij het goud wel delen met de Oostduitser Roland Brückner - maar werd ook kampioen aan het rek. Conner zorgde voor het derde Amerikaanse goud op de brug met een verbazingwekkende oefening, (o.a. handstand op één ligger). Een bijzondere prestatie leverde de Hongaar Zoltan Magyar, die zijn derde achtereenvolgende wereldtitel bij het paardvoltigeren behaalde. De Hongaar was eerder in Varna wereldkampioen (1974) en in Straatsburg (1978) en boven dien veroverde hij het olympisch goud op dit onderdeel. Zijn turnen riep opnieuw herinneringen op aan de Joegoslaaf Mi roslav Cerar, die in de jaren zestig de koning van het paardvoltigeren was. In vergelijking met de wereldkampioen schappen tumen van ruim een jaar gele den in Straatsburg heeft de twintigste titelstrijd in Fort Worth bij de dames allemaal nieuwe wereldkampioenen opge leverd. De grote winnaar is Roemenië geworden. De Roemeense damesploeg, die er eindelijk in slaagde de Russische turnsters van de eerste plaats terug te dringen in het landenklassement, had de pech dat Nadia Comaneci wegens een ontsteking aan de linkerhand na de ver plichte oefenstof niet meer beschikbaar was. Anders was de oogst aan goud door wereldtitels in de achtkamp nog groter geweest. In de 17e en laatste sessie van de wereld kampioenschappen veroverden de turn sters van het trainersechtpaar Bela en Martha Karoly nog twee gouden medail les door Dumitrita Turner (sprong) en Emilia Eberle (vrije oefening). In totaal moesten de organisatoren de laatste avond vijf gouden medailles uitreiken. Op de brug deelden de Oostduitse Maxi Gnauck en de Chinese Yanhong Ma de eerste plaats en Vera Cema (Tsjechoslo- wakije) veroverde de titel op de even- wichtsbalk. Het feit dat Wortel de beslissende derde game niet meer wenste te spelen en vooral de manier waarop hij te werk ging (Wortel maakte scheidsrechter Ooms na precies vijf minuten attent op de overtreding en verliet vervolgens dé baan), zette bij velen kwaad bloed. Zoals bij assistent-bondscoach Han Nakken: „Volgens de letter heeft Cle mens gelijk, maar ik vraag me wel af waar we mee bezig zijn. Twee jaar geleden kwam Flemming Delfs tijdens het wereldkampioenschap in Malmo ook te laat terug voor de derde game in zijn partij tegen Ray Stevens. De scheidsrechter riep Stevens al tot win naar uit, maar Stevens wilde op die manier niet winnen en speelde verder. Hier kon dat niet, dat vind ik jammer. De spelers zullen van nu af aan grim miger tegenover elkaar staan”. Geelhoed merkte na zijn „papieren” nederlaag op erg teleurgesteld te zijn: „Ik snap het niet, uiteindelijk is Wortel toch mijn trainingspartner”. Wortel, die in de halve finale alsnog aan de kant werd gezet door Rob Rid der, verwonderde zich over de kritiek: „Ik vond dat het tijd werd om aan al die amateuristische toestanden nu eens een eind te maken”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19