an Zuid-Afrika Steun Staten Hevige gevechten om voor dagbladen radiostation Tabriz Overstroming in Nicaragua 2ó wijst ploeg aan Wielrijdster na aanrijding overleden Bankovervallers doodgeschoten in Amsterdam Burgemeester doet niets met circuitpetitie VN: toekomst aan alternatieve energiewinning Irakees schip verliest vaten met chloorgas tKoggeschip Caravan RAI AMSTERDAM SPORT „Akkoord gaan met modernisering kernwapens het woord is aan... vandaag: Hoorzitting in Vredespaleis Leonhardt het weer IMli Erasmusprijs voor Harnoncourt en Stmlódec. I I f--GLAZEN open DAKEN XWa ellermeyer agenda pagina 7^ w Mari Andriessen 1H <41 Enkele buien jrt r f -X x - t Koggeschip maakt periodieken: vakbladen, personeelstijdschriften, huisorganen, verenigingsbladen, nieuwsbladen,katalogi. jaarverslagen, enz. (ADVERTENTIE) MAANDAG 10 DECEMBER 1979 A. Dumas jr.: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 70ste jaargang no. 32 7, i pagina’s 4 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Drie ex-pre- miers van CDA-huize, Bies heuvel, De Jong en Zijlstra, hebben een open brief ge stuurd aan de Tweede Kamer, waarin zij erop aandringen flat Nederland akkoord gaat met de door de NAVO gewens te modernisering van de kern wapens. Nederland moet zich blijven voegen in het verband van de NAVO en mag zich niet verwijderen van wat door het bondgenootschap als noodza kelijk wordt gezien, zo schrij ven de drie. Wij willen graag met u praten over de professionele produktie van uw uitgave(n). Belt u ons voor een afspraak: ZEISS-RODENSTOCK Jansstraat 56 - Telefoon 320118 Haarlem (Parkeren naast de winkel!) 15 ....2,3 ..9,11 5,6,7 ■1 Beurs Binnen- en buitenland Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/ Sport 17,18,19,20, 21,22,23, 25 Intussen lijken de NAVO- partners bereid om Nederland in het overleg over de kernwa- pen-modemisering een uitzon deringspositie te laten innemen. K Wl - B k Al 1:« t gewaar- 8 (Van onze redactie buitenland) Zie kunstpagina (ADVERTENTIE) IJmuider Courant *i (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Twee bankoverval- 2 IJMUIDEN. De 68-jarige mevrouw K. M. Efferen-Svetlik uit IJmuiden is za terdagavond op de Kennemerlaan aange reden door een personenauto en zo zwaar gewond, dat zij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Het slachtoffer kwam om kwart voor zeven met haar fiets uit de Napierstraat en gaf geen voorrang aan een voor haar van links komende auto die werd be stuurd door een 21-jarige automobilist uit IJmuiden. Remproeven hebben uitgewe zen dat de man ter plekke te snel heeft gereden. De wielrijdster werd na de aan rijding over een afstand van circa 24 me ter door de auto meegesleurd. De autobe stuurder moest een bloedproef ondergaan omdat hij alcoholhoudende drank bleek te hebben gedronken. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Burgemeester Ma- chielsen van Zandvoort wil niet bevor- lers, die een bankfiliaal beroofden in de Amsterdamse Van Baerlestraat, zijn van morgen door de politie doodgeschoten, toen zij trachtten te ontkomen. De overval werd rond half tien ge pleegd. De politie neemt aan dat het tweetal ook de overval pleegde, die een half uur eerder plaatsvond op een vesti ging van de gemeentegiro op het Kruger- plein in de hoofdstraat. Hier werd zestig duizend gulden geroofd. Pagina 5 Velsen vergroot voorsprong on danks gelijkspel. Pagina 6 Stars neemt revanche op zichzelf. Pagina 7 Hockeyers van Bloemendaal boe ken royale overwinning. Pagina 8 Bestuursimpasse bij Haarlemse Ijsclub. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Moraal is wat men van anderen eist. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De Erasmusprijs 1979, die een bedrag van 150 duizend gulden omvat, is vanmorgen toegekend aan de Oostenrijkse dirigent en barokken- ner Nikolaus Harnoncourt en de Amster damse klavecinist Gustav Leonhardt. De beide musici krijgen de prijs met het oog op hun gezamenlijke inzet voor het op grammofoonplaat uitbrengen van het vol ledige cantatewerk van Bach. Geopend van 10-17en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 7.50 kinderen tot 14 jaar f 4,- VoordeligeTrein-Toegang-biljetten bij NS-stations Nieuwe Achtergracht 104. Postbus 1198,1000 BD AMSTERDAM, Telefoon 020-22 97 21. Strlps ■•■.•■•••.•••■■•■■■■■•■■•■■•■•■••■•13 ROTTERDAM(ANP). Het Irakese vrachtschip Sindbad heeft vanmorgen vroeg 51 vaten chloorgas verloren voor de kust bij Hoek van Holland. Het gaat vol gens een woordvoerdeR van de Rotter damse politie om 51.000 kilo van het zeer giftige gas. De woordvoerder zei verder dat de va ten waarschijnlijk zullen zinken, maar dat de kans wel bestaat dat er enkele zullen aanspoelen. De vaten zijn geel van kleur. De politie heeft een waarschuwing laten uitgaan. óverlegd over de kansen op een oplossing, die de tien CDA-dissidenten „binnen boord” kan houden. CDA-leider Lubbers vindt dat hij „de eenheid in de CDA- fractie heeft overschat”. Premier Van Agt heeft blijkbaar op zijn rondreis langs de diverse hoofdsteden in Europa en Washington voldoende begrip voor de Nederlandse stellingname ont vangen. Zaterdag zei hij na terugkeer uit Washington „wel de indruk te hebben dat de bondgenoten zullen berusten in een afwijzende Nederlandse beslissing”. Van Agt en Van der Klaauw zijn van middag voor een bliksembezoek naar Bonn vertrokken. Zij hebben daar op Nederlands initiatief een gesprek met de Westduitse bondskanselier Schmidt en minister Genscher (Buitenlandse Zaken). Overigens heeft minister Genscher gis teren nog eens verklaard, dat solidariteit van de NAVO buitengewoon belangrijk is. Een afwijkend standpunt van het Neder- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland zijn van mening dat de Verenigde Noordhollandse Dagbladen te Alkmaar en het Noordhollands Dagblad te Hoorn redactioneel onafhankelijk moe ten blijven. In een door alle fractievoorzit ters ondertekende motie benadrukken de Staten het belang van deze redactionele onafhankelijkheid. Aanleiding voor de motie is de op han den zijnde fusie tussen beide krantenbe- drijven. In de motie wordt overwogen dat de democratie is gebaat bij een goede berichtgeving over het provinciaal be stuur. Daarbij is verscheidenheid en geva rieerdheid in verslaggeving en commen taar van belang voor de meningsvorming. De betrokken journalisten zijn bang dat de Telegraaf, die binnen het nieuwe con cern de grootste aandeelhouder wordt, op een concentratie van redactionele activi teiten zal aansturen. Nederland zou dan woensdag niet met de plaatsing van nieuwe kernraketten op Nederlands grondgebied akkoord hoeven te gaan. In politiek Den Haag wordt aan genomen, dat de regering op deze manier een meerderheid achter zich in de Tweede Kamer hoopt te krijgen. In hun brief aan de Kamer schrijven de voormalige premiers Biesheuvel, De Jong en Zijlstra dat alleen eensgezind optreden een grondslag kan betekenen voor onder- handelingen met de Russen, die kunnen leiden tot terugdringing van de kernwa pens op basis van wederkerigheid. Aan het slot van hun brief schrijven de oud- Vannacht opklaringen en mini mumtemperaturen van 8 graden aan zee tot 3 graden in het binnenland. Morgen overdag wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur rond 9 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidwestenwind. „Mari’s aanwezigheid was alsof de zon opeens door de wolken scheen”, I schrijft Harry Prenen naar aanleiding I van het overlijden van de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen. Pre- nen, jarenlang bevriend met Adries- I sen, schrijft op een der kunstpagi- na’s van vandaag een persoonlijk j portret van de vrijdagavond overle- I den kunstenaar. Hij gaat ook uitvoe- rig in op de artistieke prestaties van I Andriessen, die volgens Prenen ,,de kracht van het echte symbool kende”. Tienduizen den mensen trokken gisteren door Brussel om te demonstreren tegen moderni seren van het kernwapenarse- naal van de NAVO. Zie ook pagina 3 TABRIZ-WASHINGTON-DEN HAAG. In de Iraanse stad Tabriz, in de noordwestelijke provincie Azerbeidsjan, wordt hevig slag geleverd om het plaatselijke radio- en televisiestation. De aanhangers van ayatollah Sjariat Madari hebben vanmorgen het gebouw van radio-Tabriz heroverd, zo heeft een woordvoerder van Sjariat Madari’s Isla mitische Republikeinse Volkspartij mee gedeeld in de Iraanse hoofdstad Teheran. Gisteravond hadden volgelingen van de ayatollah Khomeini en leden van de revo lutionaire garde het radiostation bezet. Bij de gevechten zijn volgens schattin gen vijf tot zeven 'mensen om het leven gekomen. Meer dan dertig mensen raak ten gewond. Hoeveel slachtoffers vanmor gen zijn gevallen bij de schietpartijen, is niet bekend. Ook in andere delen van Tabriz is het tijdens het weekeinde zeer onrustig ge weest. Op verscheidene plaatsen raakten aanhangers van Sjariat Madari en van Khomeini met elkaar slaags. Gisteren heeft de regering in Teheran 500 leden van de revolutionaire garde naar Tabriz gestuurd, ter versterking van de rege ringstroepen. Khomeini zal vandaag een vredesdelegatie naar Tabriz sturen, zo is in Teheran bekend gemaakt. De Amerikaanse regering heeft inge stemd met een internationaal onderzoek naar de misdaden van de sjah op voor, waarde dat de vijftig gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran wor den vrijgelaten. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh wil een „internationaal forum van anti-imperia- listen” bijeenroepen om de spionage-acti- viteiten van de VS in Iran te onderzoeken. De VS hebben dit plan echter van de hand gewezen. Intussen is de Amerikaanse minister van Justitie Civiletti vanmorgen in ons land gearriveerd. Hij is door president Carter aangewezen om het Amerikaanse standpunt te verdedigen tijdens de hoor zitting vanmiddag van het Internationaal Hof van Justitie in het Vredespaleis in Den Haag. Iran woont de zitting niet bij. Het liet zaterdag weten, het hof niet be voegd te achten om de gijzelingszaak in Iran te behandelen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance is vandaag in Londen aangekomen. Hij zal besprekin gen voeren met Westeuropese leiders over Amerikaanse plannen om Iran econo misch onder druk te zetten. Vance zal de komende dagen ook Parijs, Rome en Bonn bezoeken. Van de zijde van het Witte Huis in Washington is vernomen, dat de Amerikaanse regering overweegt Iran door middel van een handelsblokkade op de knieën te dwingen. Volgens Amerikaanse functionarissen zendt een aantal landen uit het Midden oosten en West-Europa vertegenwoordi gers naar Iran om te onderhandelen over de vrijlating van de gegijzelden. Secretaris-generaal Waldheim van de VN zal een Libanese diplomaat naar Te heran sturen om te bemiddelen in het conflict tussen de VS en Teheran. Iran heeft intussen toegezegd, dat „onafhanke lijke waarnemers” de gegijzelden mogen bezoeken. premiers „ons tot deze ongebruikelijke stap gedwongen te voelen, omdat wij van oordeel zijn dat ons land ten aanzien van vrede en veiligheid thans voor een beslis sende keuze is gesteld”. De drie zeggen de opvatting, dat uitbrei ding van kernbewapening onverenigbaar is met geloofwaardige christelijke poli tiek, te kunnen respecteren. „Men moet echter wel alle consequenties daarvan on der ogen durven zien. Deze kunnen uitein delijk geen ander zijn dan nationale ont wapening en dus nationale weerloosheid”, zo schrijven Biesheuvel, Zijlstra (beiden AR) en De Jong (KVP). „Wie dat wil, moet het in alle duidelijkheid zeggen en aan het Nederlandse volk in alle eerlijkheid voor houden”. In politiek Den Haag is het afgelopen weekeinde koortsachtig gezocht naar mo gelijkheden om een kabinetscrisis over de kernbewapeing te voorkomen. Tussen de CDA-top en premier Van Agt werd druk deren dat het raadsbesluit over de slui ting van het circuit wordt ingetrokken. Hij deelde dit zaterdagmiddag mee na afloop van de demonstratie voor be houd van het circuit. Om intrekking van het besluit werd gevraagd in een petitie die de burgemeester zaterdag werd overhandigd. De petitie was on dertekend door bijna tienduizend voorstanders van het circuit. Aan de demonstratieve mars door Zandvoort namen naar schatting achtduizend mensen deel. Zie verder Regiopagina Drie ex-premiers doen beroep op Tweede Kamer De gehandicaptensportbond van Zuid-Afrika heeft in Johannesburg de ploeg aangewezen voor de Paralym pics, die in juni van het volgend jaar in Veenendaal en Arnhem worden gehouden. De Zuidafrikaanse afvaar diging bestaat uit 47 blanken, 11 zwarten en 18 officials. De nominatie ging gewoon door hoewel de Neder- I landse organisatie de uitnodiging aan Zuid-Afrika heeft ingetrokken na j de parlementaire uitspraak in deze kwestie. „Wij gaan in ieder geval naar Ne- I derland’, beklemtoonde ploegleider I Peter Goldhawk bij de voorstelling van zijn team. De Zuidafrikanen be roepen zich op hun lidmaatschap van het internationale sportverbond, die in hun ogen als de hoofdorgani- sator van de Olympische Spelen voor gehandicapten beschouwd moet j worden. Verder in onze bijlage „SPOR- I TIEF”.* Pagina 1 Herstel van Telstar na een reeks van zwakke prestaties. NEC-Haar- lem: bedroevend slechte wedstrijd. Pagina 2 Nederlandse judoka's op WK in i uiterst bescheiden rol.’ Pagina 3 Rob Ridder en Joke van Beusekom opnieuw badmintonkampioen. Pagina 4 IJmuiden strategie. MONTREAL(Reuter). Veel landen zullen te zijner tijd zichzelf kunnen voor zien van energie, dankzij alternatieve me thoden zoals zonne-collectoren, windmo lens, getijdencentrales en gebruik van af val en hout voor energiewinning. Dit staat in het slotdocument van de VN-conferentie over energie waaraan 93 landen hebben deelgenomen en die in de afgelopen twee weken in de Canadese hoofdstad Montreal is gehouden. Halver wege 1981 wordt opnieuw een VN-confe rentie over energie gehouden, waar de resultaten van de discussies van Montreal zullen worden besproken. v jr Getooid met slaapmutsen geven deze demonstranten blijk van hun vrees dat Zandvoort zal inslapen als het circuit wordt opgeheven. MANAGUA(UPI). Naar schatting vijfentwintigduizend mensen in het noorden van Nicaragua zijn dakloos ge worden door overstromingen. Drie rivieren zijn buiten hun oevers getreden, waardoor veertig plaatsen on der water kwamen te staan. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn. De verbin dingen met het gebied zijn zeer slecht. Met helikopters worden voedsel, kleding en medicamenten vervoerd. kiest voor behouden landse parlement met betrekking tot de nieuwe kernwapens „wordt door de Bondsregering dan ook niet deerd”. Enkele Eerste-Kamerleden van het CDA hebben in het weekeinde flink uitge pakt tegen de dissidenten uit de Tweede- Kamerfractie. Diepenhorst (AR) sprak van „politiek broddelwerk”. Het partijbestuur van de PSP vindt dat het kabinet-Van Agt onmiddellijk dient af te treden, zodat er nieuwe verkiezingen kunnen worden gehouden. D’66-fractielei- der Terlouw noemde het zaterdag „onver mijdelijk dat het kabinet valt”. De WD (die het op een crisis zal laten aankomen als de regering de motie-Stemerdink (PvdA) Brinkhorst (D’66) uitvoert, red.) kan niet meer terug, de CDA-dissidenten niet en minister Scholten van Defensie ook niet, zei hij. Uitstel van de NAVO- beslissing is, volgens Terlouw, de enige kans voor het kabinet. AMBA£HT4TRAAT 10 BEWRWJICTEL0L6I0-U53L WUMURMNWK 7« AMMUUWI 10.010-93U3I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1