Internationale demonstratie Brussel Moeder Teresa in Oslo Luchtmacht bestookt kampen Nkomo woedend over nieuwe luchtaanval In plaats van Elon Moreh Israel besluit tot nieuwe nederzetting Amnesty International in jaarboek: Vrijlating van gevangenen in Indonesië Nieuwe premier in Zuid-Korea Smartegeld voor familie Biko Wrijving tussen Libië en PLO 1 Haddad beschiet plaatsen in Zuid-Libanon L I Hoop op leven Menselijk Coca Cola Wezenlijk |y 2 MAANDAG 10 DECEMBER 1979 3 BINNEN- EN BUITENLAND tten (Van onze redactie buitenland) ra en vallen, die Zimbabwe gisteren heeft Front in Zambia en Mozambique. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Het Israëlische kabinet heeft gisteren besloten, dat onmiddellijk moet worden gewerkt aan een nieuwe nederzetting in de plaats van Elon Moreh, dat op last van een Israëlische rechtbank moest worden gesloopt. De joodse kolonisten van Elon Moreh, dat op een heuvel ligt die uitziet op de voornamelijk Arabische stad Nabloes op de bezette Westelijke Jordaanoever, werd op 22 november voor eenderde ontruimd. DEN HAAG (ANP). Hoewel in sommige landen grote aantallen poli tieke gevangenen werden vrijgelaten bleef het globale patroon van wille keurige arrestaties, politieke deten tie, martelingen en doodstraf in de wereld ongewijzigd. Dit zegt het jaar boek van de internationale organisa tie voor mensenrechten Amnesty In ternational over de periode april 1978 tot april dit jaar. men taats- 1RM) r be- wen- iben, en rtij ord- nale /eek laag Den dat non- zou- t rij •atie 150 aoli- /eld scis- aan- erit. tl te baal rrije er door Nico Scheepmaker nia (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. In, Brussel de monstreerden gisteren naar schatting vijftigduizend men sen uit vrijwel alle landen van Europa tegen modernisering van het NAVO-kemwapenar- senaal. Woensdag komt de NAVO-ministerraad in de Bel gische hoofdstad bijeen om een besluit te nemen over plaatsing van nieuwe kernra- ketten in West-Europa. ■Hl trijfel - - Schending van mensenrechten vertoont nog zelfde patroon De betoging was georganiseerd door een Belgisch samenwerkingsverband te gen de atoombewapening. Uit Nederland waren vertegenwoordigers aanwezig van vrijwel alle anti-militaristische organisa ties en van verscheidene politieke partij- Intussen is in Israëlische militaire krin gen grote onrust ontstaan over de Ameri kaanse wapenleveranties aan Egypte. De Israëlische regering heeft gisteren in haar wekelijkse kabinetszitting besloten de Amerikanen om opheldering te vragen over de omvang van deze leveranties, die in totaal 3,5 miljard dollar zouden bedra gen en waarbij Amerika Egypte onder andere van 900 nieuwe tanks en 60 ge vechtsvliegtuigen zou voorzien. In het kader van de Israelisch-Egypti- sche vredesovereenkomst heeft president Carter zich verplicht zowel Israel als Egypte militair te steunen. Israel heeft de afgelopen jaren gemiddeld 1 miljard dol lar per jaar van de Amerikanen ontvan- ben en hoopt dit jaar 1,8 miljard dollar aan Amerikaanse kredieten voor militaire doeleinden te krijgen. In veel Latijnsamerikaanse landen liet men weer politieke opposanten „verdwij nen” van sommigen werden later de stof felijke overschotten gevonden. „Verdwij ningen”, politieke moorden of dood door marteling, kwamen voor in Argentinië, Moeder Teresa uit het Indiase Calcutta, de winnares van de Nobelprijs voor de Vrede 1979, is zaterdag in Oslo aangekomen, waar zij vanmiddag de prijs in ontvangst heeft genomen. Moeder Teresa, bekend geworden door haar werk onder de armen in sloppenwijken van Calcutta, verklaarde na haar aankomst de prijs niet waardig te zijn, maar zei, dat zij deze toch in ontvangst kwam nemen ,,uit naam van de armen over de hele wereld moorden gebeurden in het Centraal-Afri- kaanse Keizerrijk van Bokassa, in Equa toriaal Guinee onder het bewind van pre sident Macias Ngoeema, in Ethiopië en in het Oeganda van Idi Amin. In West-Europa leidden maatregelen te gen politiek geweld tot inperking van indi viduele rechten. In sommige gevallen had Of is er misschien een wezenlijk ver schil tussen atoomkoppen en geweerko gels? De geweerkogel blijft steken in de zandzak waarachter je je verstopt hebt, de atoombom vernietigt jou, de zandzak, je geweer, de koeien in de wei waar je in dekking was gegaan, de wei, de bomen in de wei, de huizen, de kerk en het dorps huis achter de wei, de stad achter het dorp, de weg tussen dorp en stad, en alle mensen erin, erop, erachter, eronder en ertussen, behalve altijd dat ene miracu leus gespaard gebleven babytje in zijn biezen mandje. Of die atoombom of atoomraket of atoomkop nu oud is of nieuw, vierkant of gestroomlijnd, zijn uitwerking is zo mas saal, zo onindividueel gericht, dat de kans op overleving minimaal is. Als ik zeker wist dat de kans op overleven in het huidige verkeer niet hoger dan 1 op 100 was, zou ik thuisblijven. Maar nu ik weet dat ik een kans van 99 op 100 heb dat ik niét verongeluk, waag ik het er toch maar op. Je moet de mensen een beetje hoop van leven gunnen, anders kun je het leven net zo goed afschaffen. Vandaar dat ik toch mijn handtekening maar gezet heb. Daar zit ook weer een kern van waar heid in. Toch kan ik het gevoel niet van me afzetten dat de situatie op het ogenblik nog het best te vergelijken is met twee groepen staatsbeulen, die allebei aan een kant van het volleybalnet zitten te be raadslagen, te overleggen, te wikken en te wegen, in hoeverre zij hun wapens nog kunnen moderniseren, verbeteren, bijslij pen, voordat straks het fluitsignaal klinkt waarop zij hun collega’s aan de overzijde van het net ter dood moeten brengen. De een heeft de hand weten te leggen op een nog sneller werkend gas voor zijn gaska mer,, de ander is erin geslaagd zijn guilloti ne wat dunner te maken zodat hij dankzij de geringe luchtweerstand nog iets sneller valt, en de derde heeft zijn elektrische stoel elektronisch weten te maken. De theoretische mogelijkheid dat de worgpaal op het moment suprème zou kunnen afknappen door houtworm blijkt voorkomen te kunnen worden door de worgpaal van edelmetaal te maken en door nylonkoord te gebruiken (en een sneller openvallend luik) kan ook de op hanging nog verbeterd worden. Executies kunnen feillozer verlopen door middel van scherpschuttersvizieren en een der beulen kan zelfs trots melden dat in zijn laboratorium een sneller werkend vergif is uitgebrouwen voor het geval Socrates nog eens lastig zou willen worden. Zo heeft de een voor de ander een betere, snellere, modernere dood bij de hand, zonder dat dit mij op mijn gemak stelt. Want ik wil gewoon leven. En ik nog niet eens in de eerste plaats, want ik heb al een tijdje heel prettig geleefd, maar bij voorbeeld mijn dochtertjes. Ik weet dat dit heel sentimenteel klinkt, maar het is toch ook heel menseljjk. En ik vind dat dat wel een beetje past bij een mens: mense lijkheid. -S!' Toen mij vorige week gevraagd werd mijn handtekening te schenken aan een oproep aan de leden van de Tweede Ka mer om zich niet al te gemakkelijk de nieuwe, gestroomlijnde atoomraketten te laten welgevallen alsof het om dezelfde Coca Cola in nieuw gevormde flesjes ging (de bewoordingen waren geloof ik iets anders, maar op deze manier kan ik ze beter onthouden), heb ik eerst even geaar zeld. Dat zou Hamlet ten slotte ook gedaan hebben. Had ik niet net in een boek over de Grebbelinie 1940 gelezen hoe Neder landse soldaten met kanonnen uit 1870 moesten opboksen tegen het toch al op permachtige Duitse leger met de modern ste wapens? Kun en mag je van jongens van twintig jaar eisen dat zij hun leven op het spel zetten tegen vijanden wier geweer steeds een halve seconde eerder schiet en wier vizier nauwkeuriger staat bijgesteld? Nee, met die ouwe schichten van atoomra ketten die nog moeten worden aangeslin gerd voordat de propeller begint te draai en, terwijl je weet dat de vijand over volautomatische SS-20 raketten beschikt die door middel van een overgevoelige fotocel iedere niet-CPN-stemmer feilloos uit de menigte oppikken en vernietigen? Ook hierop zou je nee kunnen zeggen. dat mma van ij de i wel i het ar in 16 de nd. :en ing wil Ca in er- ike de ■a BEIROET (Reuter). De Libische auto riteiten hebben gisteren de vertegenwoor diger van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie (PLO) het land uitgezet, zo is in Beiroet meegedeeld namens Farouk Kad- doumi, de „minister van Buitenlandse Za ken” van de PLO. voor ectie f Ju- uiter otes- van het isten van gens ches be- s dé ;traf- o- >r- in ie m ie ar m >u iet de eit in ch in ir- ht ks in Ir an an et >r- *r- al Een woordvoerder van Nkomo in Lon den noemde de aanvallen „schandelijk” en zei dat zo bewezen wordt, dat de rege ring van premier Abel Moezorewa de vre de niet serieus neemt. Bij waarnemers bij de Londense besprekingen wekken de nieuwe aanvallen twijfel aan de bereid heid van de partijen om een staakt-het- vuren te laten slagen. De aanvallen van gisteren waren de zesde, zevende en achtste actie over de grens van Zimbabwe sinds de vredesbe sprekingen in Londen begonnen. Amnesty publiceerde voorts een rap port over politieke detentie in China en een getuigeverslag van een ex-politieke gevangene uit Noord-Korea. Over schen dingen van mensenrechten in die landen was tot dan toe slechts weinig bekend, aldus Amnesty International die traditio neel haar jaarverslag op 10 december de dag van de rechten van de mens publiceert. dat mishandeling van verdachten en ge vangenen tot gevolg. Zo overhandigde Amnesty aan de regeringen van Groot- Brittannië en Ierland rapporten over mis handeling van personen in hechtenis van de politie. De Westduitse regering kreeg een rapport over de gevolgen van het isoleren van gevangenen. Toch is er geen wezenlijk verschil tus sen een stengun en een atoomraket, zei een vriend tegen me. Zo’n stengun groeide wel met kogels, was handzaam te bedie nen, en kostte dankzij massaproduktie niet meer dan een gulden of vijf (zo’n bedrag heb ik wel eens horen noemen), maar echt richten was er niet bij en hij weigerde ook nogal eens dienst. Dan sta je toch knap voor joker tegenover je vijand met zijn betere mitrailleur. Als die Russen hun SS-20 raketten net een paar seconden eerder kunnen afschieten en ze ook beter kunnen richten, bijvoorbeeld op het mooie stukje Veluwe waar onze ouwe vertrouwde atoomraketten met paarden naar buiten worden gerold om aangeslin gerd te worden, dan staan wij net zo voor joker als die soldaat wiens stengun wei gerde toen hij op die Duitse bunker af stormde. en. Opvallend was het grote aantal Turkse gastarbeiders uit verscheidene Westeuro- pese landen. Op de manifestatie die na de betoging werd gehouden spraken onder meer de Westduitse predikant ds. Niemöller en Maarten van Traa, buitenland-secretaris van de PvdA. Verder waren er afgevaar digden van parlementen van Oost-en Westeuropese landen en een vertegen woordiger van het African National Con gress. De meeste sprekers keerden zich tegen produktie van nieuwe kernwapens voor West-Europa, waarbij sommigen ook be zwaren uitten tegen de Russische SS-20- raket. Verder pleitte men vrijwel alge meen voor het openen van onderhandelin- gen met de Sovjet-Unie over verminde ring van de kernbewapening. In de Deense hoofdstad Kopenhagen werd gisteravond door ongeveer zesdui zend mensen een fakkeloptocht gehouden SALISBURY/LONDEN. De leiders van het Patriottisch Front, Moegabe Nkomo, hebben gisteren in Londen woedend gereageerd op de luchtaan- uitgevoerd op guerrillabases van het Ondanks het feit dat in Londen al 13 weken druk wordt onderhandeld over een bestand in de voormalige Britse kolonie, bestookte de luchtmacht van Zimbabwe gisteren een aantal bases van het Front. De aanvallen werden bekendgemaakt in twee communiqués, in Salisbury uitge geven door het Zimbabwese opperbevel. In het eerste werd alleen melding ge maakt van aanvallen in Zambia. In het tweede, dat enkele uren later werd gepu bliceerd, werd gezegd dat ook guerrillaba ses in Mozambique het doelwit van de Zimbabwese luchtmacht zijn geweest. In Oost-Europa kregen politieke oppo santen zware gevangenisstraffen. Sommi gen van hen werden tegen hun wil in psychiatrische inrichtingen opgesloten. In Tsjecho-Slowakijke, Polen, Roemenië en de Sovjet-Unie werden activisten voor de rechten van de mens gearresteerd, vaak omdat zij berichten over schendingen van mensenrechten hadden verspreid. onder meer inhouden: eenzijdige terug trekking van duizend Amerikaanse kern koppen uit West-Europa; het Westduitse voorstel tot gelijktijdige terugtrekking van dertienduizend Amerikaanse en der- tigduizend Russische militairen en voor stellen om de onderhandelingen over troe penvermindering in Europa in Wenen weer op gang te krijgen. Deze voorstellen komen overigens overeen met hetgeen reeds in de Nucleair Planning Group van de NAVO is besproken. Een Amerikaanse regeringswoordvoer der verklaarde gisteren tegenover het dagblad New York Times dat president Carter de Noorse premier Nordli en de Nederlandse premier Van Agt heeft mee gedeeld dat de Verenigde Staten niet alle geplande 572 nieuwe kemraketten zou hoeven te produceren, wanneer de Sovjet- Unie bij de onderhandelingen over een derde SALT-akkoord zou instemmen met het terugbrengen van de omvang van zijn op West-Europa gerichte rakettenmacht. in s u d JOHANNESBURG (AFP). De Zuid- afrikaanse staat heeft de familie van de in gevangenschap overleden zwarte leider, Steve Biko, smartegeld toegekend, zo is uit Johannesburg vernomen. De weduwe van Biko vertelde dat haar familie 65.000 rand (156.000 gulden) had gekregen. De helft van dit bedrag zal worden besteed aan een project voor de zwarte gemeen schap, zo deelde zij mee. Eerder was bericht dat de verhouding tussen kolonel Kadaffï, de leider van Li bië en de PLO slechter geworde~ri was nadat de Palestijnse organisatie Kadaffï ervan had beschuldigd dat hij de PLO in radicaler vaarwater wil loodsen. Zaterdag vroeg het uitvoerend comité van de PLO de Libische leider zich niet in Palestijnse zaken te mengen. Libië zou er op uit zijn de PLO-kantoren in het land over te nemen. (Van onze redactie buitenland) SEOEL. De Zuidkoreaanse president Tsjoi Kioehah heeft vandaag Sjin Hiun- wack benoemd tot premier en hem de opdracht gegeven een regering te vormen. De nieuwe premier was minister van Planning en vice-premier. In de zwaar versterkte gedemilitariseer de zone tussen Zuid- en Noord-Korea heeft zich overigens vrijdag een explosie voorgedaan, waarbij twee Amerikaanse militairen ernstig werden gewond en een derde werd vermist. Dit heeft het onder Amerikaanse leiding staande commando van de Verenigde Naties dit weekeinde bekend gemaakt. Deze ontruiming volgde op een geslaagd beroep van arabische landeigenaren op een Israëlische rechtbank, die de neder zetting onwettig verklaarde. De bezetters kregen nog een maand om de rest van de nederzetting te verlaten en naar een nieu we nederzetting, enkele kilometers ver der, te verhuizen. De Israëlische Hoge Raad gelastte te ruggave van Elon Moreh aan zijn arabi sche eigenaars, nadat een argument van de Israëlische regering, dat Elon Moreh nodig was voor Israels veiligheid, van de hand was gewezen. Bij de verplaatsing van de nieuwe nederzetting zijn nu al grote problemen ontstaan. De arabische inwoners zijn niet van plan de verplaat sing geruisloos te accepteren. De bewo ners van de arabische dorpen hebben toevoerwegen afgesloten met versperrin gen om de tractoren en bulldozers de toegang naar de nieuwe plaats te belem meren. coalitie, en de Brusselse taalpartij FDF zich nog niet over het NAVO-plan uitge sproken. De Franstalige christen-demo- craten (PSC) zijn vóór. Het Brusselse FDF is verdeeld.' De Griekse premier Karamanlis heeft de Russische president Brezjnjev in een boodschap laten weten, dat zijn regering niet van plan is de stationering van crui- se-raketten of Pershing-2-raketten op Grieks grondgebied toe te laten, zo is zaterdag in goed ingelichte kringen ver nomen. Volgens het Britse dagblad de Sunday Times zullen de vier belangrijkste lidsta ten van de NAVO (De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, West-Duitsland en Ita lië) hun, bondgenoten woensdag op de ministersconferentie in Brussel „het be langrijkste ontwapeningsplan voor West- Europa sinds het begin van de koude oorlog” voorleggen. De hoofdlijnen van het plan zouden BEIROET (AFP). De christelijke mili tie van majoor Haddad heeft samen met Israëlische eenheden een aantal grens plaatsen in Zuid-Libanon beschoten. Dit heeft radio-Beiroet zaterdag gemeld. Volgens een woordvoerder van de Ver enigde Naties zijn er ook plaatsen bescho ten die in het door de UNIFIL-gecontro- leerde gebied liggen. Onder de UNIFIL- soldaten zijn geen slachtoffers gevallen, zo deelde hij mee. Wel zijn een aantal burgers gewond geraakt. Majoor Haddad had de burgemeesters van de nu beschoten plaatsen enige dagen geleden een ultimatum gesteld zich aan te sluiten bij de door hem uitgeroepen staat „Vrij Libanon”. Hij had toen met beschie tingen gedreigd. Libanon zal de toegang ontzeggen aan alle Iraanse troepen die zich bij Palestijn se commando’s willen voegen in het zui den van het land. Dit heeft de Libanese premier Selim Al-Hoss gezegd, aldus ra dio-Beiroet gisteren. De Libanese regering doet al het moge lijke om te voorkomen dat Iraniërs het land binnenkomen, zo zei de premier. Een Iraanse geestelijke, Hojatoleslam Moham med Montazeri, de zoon van een religieuze leider, deelde gisteren tijdens een pers conferentie in Teheran mee dat vandaag, morgen en woensdag 1000 van zijn aan hangers naar Beiroet zullen vertrekken. )nt- vra- iza- itio- is and oor ten :ke- off. mia de !an- een Het oor ïld- :rd, eld re- JAKARTA (DPA). De Indonesische autoriteiten hebben zaterdag de laatste politieke gevangenen uit de tijd van de mislukte communistische staatsgreep in 1965 vrijwel allen vrijgelaten. In totaal kwamen in verschillende delen van het land 2.045 mensen, die 14 jaar zonder vorm van proces hadden vastgezeten, op vrije voeten. Dit heeft het hoofd van de staatsveiligheidsdienst admiraal Soedo- mo bekend gemaakt. Er zitten nu nog 105 mensen gevangen die zich, naar hij zei, niet meewerkingsge- zïnd hebben getoond. Ook zij zouden ech ter nog voor kerstmis worden vrijgelaten. Onder hen bevindt zich de schrijver Anata Toer, voor wie Amnesty Internatio nal herhaaldelijk in de bres is gesprongen. Volgens Soedomo blijven dan nog 23 per sonen in hechtenis, die zich als voormalige communisten van de „harde kern” vol gend jaar voor het gerecht zullen moeten verantwoorden. tegen modernisering van de kernwapens. Premier Jogensen zei bij deze betoging nogmaals dat zijn regering voor een half jaar uitstel van een besluit over de nieuwe kernwapens is, om in de tussentijd onder handelingen op gang te brengen. Na de Vlaamse socialisten (BSP), wier voorzitter Karei van Miert gisteren aan de demonstratie in Brussel deelnam, hebben ook de Franstalige socialisten (PS) zich zaterdag uitgesproken tegen het NAVO- plan. De partijraad van de PS nam met een meerderheid van 90 percent een reso lutie aan waarin uitstel van de NAVO- beslissing met zes maanden wordt bepleit. Dit betekent een nederlaag voor de PS- minister Henry Simonet, de bewindsman van Buitenlandse Zaken, die zich als een voorstander van het NAVO-plan heeft doen kennen. Van de vijf Belgische regeringspartijen hebben alleen de Vlaamse christen-demo- craten (CVP), de grootste partij in de Massale betoging tegen kernwapens Chili, Colombia, El Salvador, Guatemala, Mexico, Nicaragua, Paraguay en Urugay. De situatie van de mensenrechten in Azië werd volgens Amnesty getypeerd door langdurige hechtenis van politieke tegenstanders zonder dat deze een proces kregen. Bovendien meldde de organisatie executies van en moorden op politieke opposanten in Afghanistan, China, Cam bodja, Nepal, Pakistan, de Filippijnen en Taiwan. Berichten over martelingen en politieke moorden kwamen ook uit een aantal lan den in Afrika en het Midden-Oosten. Zo hebben er in Angola, Iran, Irak, Mozambi que, Somalië, Zuid-Afrika, Zaïre en Zim babwe terechtstellingen van politieke ge vangenen plaats gevonden. Willekeurige

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3