1 Tien jaar geleden in Stadsschouwburg van start Lustrumprogramma morgen van start Bisschop A. J. Glazemaker officieel in ambt bevestigd m iMet speciaal project van Dogtroep Hl ijmondnieuws plein 1945 deze week Wijding in oud-katholieke Engelmunduskerk I I MAANDAG 1979 IJMOND 10 DECEMBER BEZUINIGING BRENGT VEILIGHEID OP ZEE IN GEVAAR Regeling Door Joke Dieben-Frerichs Risico PEN-centrum Nieuwe fase Katholiciteit Brandscherm-avonden IJMUIDEN. Ze zijn in die tien jaar eigenlijk geen spat ver anderd, die twee IJmuidenaren die in september 1969 aan de wieg stonden van het Witte Teja ter Veisen. Peter van Warmen dam, toneelmeester van de Vel ser Schouwburg, heeft z’n revo lutionaire elan behouden; Cor Gravemaker, indertijd hoofd van de sectie amateurtoneel van de Velser Gemeenschap, staat nog altijd even stevig met z’n beide benen op de grond. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/IJMUIDEN. „Het is een levensgevaarlijke zaak dat vissers munitie die zij ophalen tijdens het uitoefenen van hun beroep weer in zee terug gooien. Om dat gevaar te verklei nen, vind ik dat er een nieuwe regeling moet komen die de vis sers een vergoeding toekent in dien zij de onbedoelde vangst melden en behandelen zoals de marine hen dat voorschrijft”. Dat is de mening van het kamerlid P. A. Roels (PvdA), voorzitter van de vaste commissie voor de visserij. ■'I 1 J w IP - f.," ^1 F 4 ■- netten terug in de golven de Witte Tejater Veisen is volwassen geworden lnfiN mufei j iüiiUi (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Het Witte Tejater Veisen laat z’n tienjarig bestaan niet vallen en desgewenst ook zelf zou kun nen optreden. Dat het bestaan van een regeling geen overbodige zaak was, moge blijken uit een paar cijfers. Voor 1976 was nog een be drag in de rijksbegroting uitgetrokken van twee ton, een potje dat royaal werd overschreden, want er moest nog eens dik drie ton bij. In dat jaar meldden vissers maar liefst 308 keer dat zij munitie boven water hadden gehaald. Dat leverde uitein delijk meer dan vierhonderd mijnen, gra naten en soortgelijk oorlogstuig op. Commissie financiën. - De vergaderagen- da van het Velsense gemeentehuis ver meldt voor komende week niet minder dan vijf commissiebijeenkomsten. De commissie financiën vergadert als eerste maandagavond om half acht. Agendapun ten: de jubileumviering van de Velser Sportstichting (25 jaar), waarvoor een subsidie wordt gevraagd, en een krediet aanvraag ten behoeve van een nieuw tele- Hun gezamenlijk initiatief, een uitge balanceerd produkt van fantasie en werkelijkheidszin, viert deze week z’n tweede lustrum. Gedurende die periode is het Witte Tejater uitgegroeid tot een goed geöliede, in technisch opzicht al leszins redelijk toegeruste organisatie, waarin de beide geestelijke vaders ech ter node de pioniersgeest van de begin jaren missen. Nu alles waar sedert ’69 voor is geknokt zo goed als bereikt is, is de periode waarin onder de vlag van het Witte Tejater zomaar alles kon en mocht definitief voorbij. Peter van Warmerdam, allergisch voor structuren en reglementen, zou - als je hem in z’n hart kijkt - dan ook het liefste weer helemaal van voren af aan beginnen. Met iets in de trant van die altijd ver rassende brandschermavonden bijvoor beeld, waar het Witte Tejater Veisen z’n ontstaan aan dankt. Het Witte Tejater ontleent z’n naam aan Dimitri Frenkel Frank. Die schreef in de tijd, waarin de roep om toneelver nieuwing met tomaten kracht bij werd gezet, in een tijdschrift een verontwaar digd artikel over het weinig doelmatige gebruik van schouwburgen. Hij pleitte ervoor, naast witte fietsen ook witte the aters in te voeren; wilde kortom op avon den dat de schouwburgen toch leeg ston den spontane voorstellingen organise ren waarbij iedereen binnen zou kunnen foonnet in het W. F. Visserhuis te IJmui- den. Aan de orde komt ook het volgens omwonenden te intensieve vrachtverkeer aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord en aanstelling van een stafkracht bij het Witte Tejater. Commissie bedrijven. - De commissie be drijven komt woensdagavond om half acht in vergadering bijeen. Bij ontbreken van agendastukken ter redactie hierover niets naders. Commissies ruimtelijke ordening en mi lieu. - Voor donderdagmiddag half vier is vastgesteld een gecombineerde vergade ring van de commissies ruimtelijke orde ning en milieuzaken. Agendapunt is het toekomstige beheer van de rioolzuive- ringsinstallatie aan de Pontweg in Velsen- Oost (tijdstip overdracht aan „Rijnland” en financiële consequenties daarvan voor de gemeente). Roels: „De hele commissie vond destijds al dat je niet kon stoppen met het betalen van vergoedingen. Wordt die munitie te ruggegooid, dan kan er gevaar ontstaan eens afzonderlijk van gedachten gewis seld. Of als de boel blijft drijven en tegen bijvoorbeeld een boot of de poten van een booreiland slaat”. Voor dit jaar en de komende tijd is echter geen enkele regeling van kracht. „Dat is onverantwoord. Vandaar dat ik van plan ben op korte termijn vragen over die zaak te stellen. Of dat nu een beslis sing voor een jaar oplevert dan wel een structurele maatregel, vind ik minder be langrijk. Er moet iets gebeuren, want als we wachten tot er ernstige ongelukken te betreuren zijn, is het te laat. Op dat mo ment vindt iedereen opeens dat die ver goedingsregeling best een paar honderd duizend gulden mag kosten”, aldus het Tweede-Kamerlid. Wandelochtend. De Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen afdeling Vel- senZIJmuiden houdt op 11 december een wandelochtend. Vertrekpunt is om half tien 's ochtends het Plein 1945 in IJmui- den. De gezamenlijke voettocht voert via Velserbeek naar de buitenplaats Beecke- stijn. De werkgroepenactiviteiten (de meest concrete daarvan waren die van Hauser Orkater) werden uitgevoerd in het PEN- jongerencentrum aan de Kanaalstraat in IJmuiden. Het was inmiddels 1974 geworden en de intussen flink uitgebrei- Roels vreest om die reden dat de vissers het wel mooi vinden en explosieve vang sten maar weer aan het water toevertrou wen, zonder er melding van te maken. nog door beginnende theatergezelschap pen; beroepsacteurs als Henk van Ulsen discussieerden met het publiek over hun vak; er werden werkgroepen opgericht waarin allerlei vormen van expressie aan bod kwamen en die experimentele straatoptredens en podiumvoorstellin- gen opjeverden. Voor zaterdagavond 23 uur staat de nieuwste film van Fellini, „Prova d’or- chestra” op het programma „De Jongste Dag” op (aanvang 20.30 uur), terwijl het Vrijdag worden vanaf 20.30 uur tevens vier éénacters en de film „Modem Ti mes” van Charles Chaplin gedraaid. getekend. Tevens werd het theatertje met subsidie van gemeente en provincie van de noodzakelijke technische attribu ten voorzien. Momenteel staat het Witte Tejater - dat door de jaren heen heel wat vrijwil lige medewerkers naar professionele gezelschappen heeft zien vertrekken - aan de vooravond van weer een nieuwe fase in zijn bestaan. Dezer dagen beslist de gemeenteraad definitief over de aan stelling van een stafkracht ten behoeve van de Stichting, die tevens op de nomi natie staat te verhuizen naar het voor malige Velserbad. Peter van Warmendam en Cor Grave- maker intussen hebben hun geesteskind met weemoed volwassen zien worden. Ze realiseren zich best dat het Witte Tejater het in z’n huidige vorm niet zonder gedegen organisatiestructuur kan stellen, maar ze houden - elk in hun eigen werkgroep - bestuurlijk wel de vinger aan de pols. Opdat men niet vergeet, met wat voor doelstelling het Tejater indertijd werd opgericht: ook de gewone man een kans geven zich creatief èn recreatief met theater bezig te houden. In dat opzicht mag het twee tal beschouwd worden als het geweten van het tienjarige Witte Tejater Veisen. i 1 nar- ;en- een nde van jro- tan- mt- d 1- ir i- n i, !t Roels heeft zich al eerder druk gemaakt over de nadelen van het afschaffen van de regeling die de vissers een beloning opleverde indien zij wapentuig niet in de Noordzee teruggooiden. „In december 1976 wilden mijn collega’s in de kamer commissie en ik wel eens weten wat voor beleid er op dit punt gevoerd zou gaan worden. Voor het eerst kwam er namelijk geen reservering meer voor op de begro ting van Defensie voor dit soort zaken”. De oud-katholieke kerk in Nederland ontstond in de 18e eeuw als afscheiding van de rooms-katholieke kerk. Geschil punten met de roomse kerk spitsten zich toe op het primaatschap van de Paus (diens dominerende rol in leerstellige za ken) dat niet langer erkend werd. Na 1853 (herstel r.k. bisdommen) gingen beide ge loofsrichtingen volledig hun eigen weg. De oud-katholieke kerk wierp zich echter Komend jaar wil het Witte Tejater, mits de benoeming van de stafkracht doorgaat, in elk geval meer theatervoor stellingen gaan organiseren. In samen werking met het creativiteitscentrum gaan dan tevens de workshops opnieuw van start. Meer aandacht wordt ook be steed aan de muziekactiviteiten. De in tensiteit wordt verhoogd, terwijl onder leiding van Herman de Wit een aantal jazz-workshops zal worden gehouden. Op filmgebied verlaat het Filmhuis Vei sen het door hemzelf opgerichte IJ- mondfilmcircuit om zo meer mogelijk heden te krijgen voor de eigen program mering. De Liga blijft haar activiteiten continueren, terwijl het filmjournaal in het nieuwe jaar meer dan voorheen wil gaan inspringen op actuele gebeurtenis sen in de gemeente Veisen. ook nadien op als erfgename van de apos tolische traditie en de christelijke leer zoals die beleden werd vóór de grote ker kelijke schisma’s. Het jaar 1054 (scheiding oosterse kerken van Rome) wordt daarbij als uiterste grens genomen. Als kerkelijke zelfstandigheid bleven de oud-katholie- ken door de eeuwen heen echter hun katholiciteit hoog in het vaandel voeren. Hoogtepunten tijdens de wijdingsdienst vormden zaterdag zalving van hoofd en handen met chrisma, overhandiging van het bisschopskruis aan de wijdeling en aanreiking van de attributen behorend bij zijn nieuwe waardigheid: kromstaf, evan gelieboek en ring en tenslotte de mijter. Met een plechtig Te Deum werd de wij dingsdienst besloten. Mgr. A. J. Glazemaker gaat als derde man in het oud-katholieke bisschoppen college de plaats innemen van mgr. P. J. Jans die eerder dit jaar op 70-jarige leef tijd met emeritaat ging. De titel „bisschop van Deventer” heeft betrekking op het reeds lang opgeheven bisdom van die naam en mist in de praktijk dus elke betekenis. Er zijn momenteel in Neder land achtentwintig oud-katholieke paro chies waarvan een groot aantal in de kuststreken. IJmuiden is met twee paro chies (Adelbertus- en Engelmundusparo- chie) een belangrijk steunpunt. Mgr. Gla zemaker, die op 1 oktober in het bisschopsambt gekozen werd, hanteert als lijfspreuk: „Maior est Deus corde no stro”. Vertaald in goed Nederlands: God is groter dan ons hart. Donderdagavond geeft de amateurto- neelwerkgroep Nieuw Leven uit Wijk aan Zee om 20.30 uur een reprise van „Jan Rap en z’n maat”, een aangrijpen de voorstelling van de Nederlandse schrijfster Yvonne Keuls. Rond dat tijd stip vangt in zaal 3 een speciaal project aan van de Amsterdamse Dogtroep, een gezelschap dat al vaker in Veisen te zien was en dat nu - steeds voor publieks groepen van maximaal vijfentwintig personen - met een grotendeels nieuw „Tien jaar Witte Tejateri’-programma Frenkel Frank’s gedachten spraken Peter van Warmerdam aan. Ook de Stadsschouwburg Veisen werd naar zijn smaak lang niet intensief genoeg benut en in samenspraak met Cor Gravema- ker (die vooral hoopte dat de „open huis’-achtige formule de Velser ama teurtoneelspelers zou inspireren eens wat vaker de schouwburg op te zoeken om frisse ideeën op te doen) werd het plan ontwikkeld, achter het brand- scherm van de schouwburg maandelijks komt. Deze voorstelling is ook te zien op vrijdagavond en op zaterdagavond, steeds om 20.30 en om 22.30 uur. Vissers werpen oorlogstuig uit hun een „witte tejater”-aktiviteit te beleggen. Cultureel ambtenaar Frits de Man toon de zich enthousiast en slaagde erin, een gemeentelijke subsidie van 200 per voorstelling voor de brandschermavon den los te peuteren. Aan de oprichting van een vereniging of iets dergelijks hadden de beide initia- tiefhemers geen behoefte: structuren werken in zo’n situatie alleen meer be lemmerend en om de boel zo „open” mogelijk te houden, werden de voorstel lingen maandelijks (of als het zo uit kwam éénmaal per twee maanden) min of meer uit de losse hand georganiseerd. Er werd opgetreden door gerenommeer de (toneelgroep Centrum) maar vaker Commissie volkshuisvesting. - Voor de commissie volkshuisvesting, is donder dagavond half negen agendapunt de voortgang van nieuwbouw dan wel ver nieuwbouw in het saneringsgebied oud- IJmuiden. Op kritische vragen van het raadslid D. Kuijper (Progressief Veisen) eerder gericht aan B en W over de te volgen (nspraak) procedure in het gebied wordt antwoord verwacht. Wethouder Bijl komt verder met informatie over ko mende nieuwbouw aan de IJmuidense Houtmanstraat (nieuwe W. F. Visserhuis). Daarnaast komen gegevens los over ruim ten die de gemeente ten behoeve van reno- vatieprojekten als wisselwoning denkt in te richten. Voor het agendapunt „W. F. Visserhuis” zijn donderdagavond ook le den van de commissie sociale aangele genheden als toehoorder en discussiepart ner uitgenodigd. Op het vergaderrooster staat hiervoor eveneens half negen ’s a- vonds als aanvangstijd genoteerd. Het aan wal brengen van een mijn. Tot voor 1977 een zaak waarvoor vissers een overheidsvergoeding op konden claimen. Het oorlogstuig is nu „waardeloos" en wordt niet zelden weer in zee gedeponeerd met alle mogelijke gevolgen daaraan verbonden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „De bisschop is allereerst behoeder van de geloofsschat zoals vastgelegd in de schrift. Hij is bovendien bewaker èn doorgeefluik voor de kerkelijke overlevering zoals die in de eerste tien eeuwen van de kerk tot uiting kwam. Van niet te onderschatten belang is daarnaast ook zijn rol als evangelisch inspirator tegenover een wereld die vandaag de dag bitter weinig blijdschap en begeestering meer kent.” Mgr. M. Kok, oud-katholiek aartsbis schop van Utrecht, zei dit zaterdag in de IJmuidense Engelmunduskerk waar enkele honderden geloofsgenoten bijeen waren voor de wijding van pastoor A. J. Glazemaker tot „Bisschop van Deventer”. voor vissers en off-shore-activiteiten. Het grootste risico zit niet eens in het ophalen van dat spul, maar is wel aanwezig als de munitie met een klap op het water komt. Joep Beliën (voorgrond) en Peter Schrama als Louis en Klaasje uit „Jan Rap en z’n maat' van toneelwerkgroep Nieuw Leven uit Wijk aan Zee: donderdag als lustrumvoorstel- ling te zien in het Witte Tejater. trio Irv Rocklin om 0.30 uur de zondag it n it i- n- e- c- in ït t I i- o e f et jp it- n, es ge zo Kerstkaarten maken. In het buurthuis De Brulboei aan de IJmuidense Kanaal straat kunnen donderdagavond onder deskundige leiding kerst- en nieuwjaars kaarten worden gemaakt. Welkom is jeugd van twaalf jaar en ouder. Aanvang zeven uur. De vragen van de kamerleden vergden een lange studietijd. Na bijna twee jaar vond de beantwoording plaats in septem ber 1978. Roels: „Er was een ambtelijke studiecommissie ingesteld met vertegen woordigers van de ministeries van defen sie en landbouw en visserij. Die hebben geruzied over de vraag waar het geld vandaan moest komen. Uiteindelijk werd besloten een overgangsregeling van kracht te laten worden voor de jaren 1977 en ’78. Voor beide jaren kwam in totaal 240.000 gulden beschikbaar en dat geld is schoon opgegaan. In 136 gevallen kregen de aanbrengers 1600 gulden en 28 maal was het de helft van dat bedrag”. de kern van Witte Tejater-mensen, op zoek naar een eigen accommodatie waarin regelmatiger voorstellingen zou den kunnen worden gegeven, kwam in contact met een groepje Velsenaren die streefde naar de oprichting van een Filmhuis. Gezamenlijk betrok men het voormali ge jongerencentrum en nog geen jaar nadat in het film- annex toneelzaaltje van de in eigen beheer met man en macht opgeknapte machinehal de eerste film had gedraaid, deed het jazzhuis z’n intrede. Niet lang daarna werden de statuten van de officiële Stichting Het Witte Tejater - waarin de drie secties organisatorisch werden ondergebracht - 10- m- 5te !u- de ie- ils is- ;e- Ig, ri- 1 .ot Bevestiging in het bisschopsambt vond plaats volgens het luisterrijke ritueel van de katholieke eredienst. Voorafgaande aan de handoplegging naar apostolisch voorbeeld werd van de wijdeling ge vraagd een mondeling getuigenis. Een verklaring waaruit moest blijken diens zuiverheid in de christelijke leer zoals vastgelegd in de evangeliën en de kerkelij ke overlevering. Tot het eigenlijke wij- dingsceremonieel behoorde plaatsing van een loodzwaar bijbelboek op de schou ders van de wijdeling, die daarvoor in voorovergebogen houding plaatsnam op het priesterkoor van de Engelmundus kerk. Bij de wijding waren naast aartbis- schop Kok direct betrokken de oud-katho lieke bisschop G. .H. van Kleef, zetelend in Haarlem, en zijne eminentie mgr. T. R. Majewski, bisschop van de Pools-Katho- lieke Kerk. Deze drie hoogwaardigheids bekleders maakten door handoplegging tastbaar de opneming van de heer Glaze- maker in het bisschoppencollege van „de Kerk”. Commissie financiën. - Over hetzelfde thema wordt donderdagavond om half acht ook door de commissie financiën nog onopgemerkt voorbijgaan. In de periode van dinsdag 11 tot en met zondag 16 december worden dertien theater-, muziek- en filmvoorstellingen geor- ganiseerd in het voormalige PEN-centrum aan de Kanaalstraat 257 in IJmuiden, waarbij gepoogd is een zo goed mogelijk overzicht te geven van I wat het Witte Tejater z’n publiek in de loop van een seizoen zoal te bieden heeft. Dinsdagavond om 20.30 uur wordt het I lustrumprogramma geopend met de film „Pastoraal Verstoppertje” van Shu- ji Terayama. Woensdagavond draait, eveneens om 20.30 uur, „De Cierta Ma- I nera” van Sara Gomez, een Cubaanse film over mensen uit de voormalige krot- I tenwijken rond Havana in relatie tot de I veranderende maatschappij. Om dezelf- de tijd begint in zaal 2 de voorstelling „Kaktus voor oude lullen” van de thea- J tergroep Kaktus, uit te voeren door Ellis Berlijn en Peter Jan Rens. De wijdeling ontvangt uit handen van Mgr. M. Kok het borstkruis, uiterlijk teken van zijn nieuwe waardigheid. e- d- I ie a- a e- T- ly v „UV1Y11U Mill V.UV UU1 uc ZAJUUClg inluidt met swingende be-bob muziek. De zondag brengt tevens om 14.30 uur een optreden van Wessel Ilcken-prijs- winnaar Theo Loevendie met zijn kwar- I tet (Hans Dulfer, Martin van Duinhoven en Arnold Dooyeweerd) en voor de kin- deren, eveneens om 14.30 uur, een pro- J gramma met clowns - de van het Velser- I beekfestival bekende Samba Salad - en films, geschikt voor kinderen van 4 tot j en met 11 jaar.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5