Met de dood van Mari lijkt de wereld om ons heen opeens donkerder geworden 1 LAUDA KOOPT FOKKER i95 2 95 burgerlijke .stand )5 IN MEMORIAM MARI ANDRIESSEN i Wandeltochten Jan Passtoors ijmondnicuws LEDEN MOETEN BESLISSEN OVER FUSIE OF LIQUIDATIE hefschroef um 9 197 9 KUNST IJMOND 1V1 A A IN D A O 1 U door H. L. Prenen 1 ucCfeMBER BEVERWIJK PEES 137 GETROUWD: OVERLEDEN: ONDERTROUWD: J. J. Schelvis en C. J. Roovers, J. Knijn UZ Haarlemse groenten- en fruitveiling gaat dicht GEBOREN: Maar dat deed hij niet, het is geen verzetsmythologie geworden. Het is de realiteitmaar de realiteit op een voetstuk geheven. Het is het ontwaken, het langzaam bewust worden van het verzet, zoals het ook inderdaad gegaan is. Deze dokwerker staat daar alsof hij ergens een kreet gehoord heeft, maar nog niet weet waarheen hij zich wen den moet. In zijn machtige borstkas woelt een donker vermoeden, dat het uur gekomen en dat de maat vol is. Hij is niet het beeld van een overtuiging, die met gebalde vuist een verbeten zekerheid op zijn doel af gaat, maar van iets veel menselijkers, zich uitend in een instinctief gebaar, dat zich nog niet bewust is van zijn doel en toch reeds in beweging komt, omdat hij voelt dat de zaak ergens niet „zuiver” is Mari Andriessen is voor brede lagen van ons volk de beeldhouwer van „De Dokwerker”. Weliswaar staat het offi ciële nationale oorlogsmonument op de Dam, maar het echte nationale ver- zetsmonument staat op het Jonas Da niel Meyerplein, al herdenkt het maar één speciale episode uit de oorlogsja ren: de Februaristaking van 1941. Het is de „vox populi, vox dei”, de stem des volks. Net als de Februaristaking is ook dit beeld het symbool geworden van het „gehele” verzet tegen de Duitse tirannie. Mari Andriessen is het gelukt, wat bijna niemand gelukt is, om in één figuur het totale verzet van ons volk samen te vatten, zo dat het voor ieder, die die tijd heeft meegemaakt, onmid dellijk herkenbaar is, en ook voor het nageslacht. Dat is de kracht van een echt symbool. In tegenstelling tot een allegorie, die alleen in overdrachtelijke zin iets betekent voor een kleine kring van ingewijden, en voor anderen eerst geïnterpreteerd moet worden. Een alle gorie, een zinnebeeld, maken een om trekkende beweging, een symbool gaat recht op zijn doel af. De Dokwerker is een realiteit en een symbool tegelijk. Daarom spreekt hij het volk aan, van man tot man, want hij is zelf iemand van het volk. Sinds dit beeld is Mari Andriessen onze nationale beeldhou wer geworden. J. J. Pirovano en J. P. van Weelderen, A. Maussen en E. C. van Son, B. Hickmann en H. L. G. Paap, A. P. Pirovano en M. H. Rong, K. Stins en C. A. Timmerman. stellen om te kiezen voor fusie met een of twee zusterveilingen of liquidatie. De voorzitter maakte de tuinders duidelijk dat in het laatste geval bijna de helft van de liquidatiewinst naar de fiscus gaat en dat op een eventuele uitkering nog eens belasting betaald moet worden. Bij een ftisie is dit niet het geval, maar driekwart van de leden moet daarin toestemmen. In dit geval moet 75 procent van de omzet meegaan. De consumptie van groenten bestond vorig jaar voor 67 procent uit produkten die in en om Haarlem worden geteeld. In P. A. Admiraal, 71 j.; C. van der Wardt, 57 j. geh. met H. Brandjes; A. van Wan- rooij, 60 j.; R. Wieman, 66 j. geh. gew. met D. P. van den Meet; J. Rademakers, 83 j.; S. Zandstra, 68 j.; J. J. van Zoelen, 79 j. SCHIPHOL (ANP) De Oostenrijkse autocoureur Niki Lauda, die in de Formule 1 klasse tweemaal wereldkampioen werd, heeft bij Fokker een F27 Friendship besteld. Niki Lauda is inmiddels met de autorensport gestopt. Hij leidt nu een kleine charterluchtvaartmaatschappij, Lauda Air, die vanuit Salzburg opereert. Zijn vloot bestond tot nu toe uit één F27, die echter van een vorige eigenaar is gekocht. (zoals de Amsterdamse volksmond het noemt). Daarom zjjn de handen niet saamgebald maar staan nog open: „Had je wat? Ook zij maken daar door deel uit van het ontwaken, dat in deze hele gestalte is uitgedrukt. Het is niet toevallig, dat dit beeld, na bijna dertig jaar, op ieder die het ziet nog steeds zulk een diepe indruk maakt. Niet alleen op de kunstenaars en de mannen van het vak, die naar sculpturale kwaliteiten kijken, maar ook, en misschien nog des te sterker, op the man in the street, voor wie het woord sculptuur een vreemde term is. Met een minieme variant op een ge dicht van Vasalis zou men er van kun nen zeggen, dat het is: Van die volkswaardering kreeg de beeldhouwer, kort na de onthulling in 1953, een even treffend als onverwacht bewijs in een Amsterdamse bruine kroeg. Hij stond met een collega bij de tapkast een borrel te drinken. Door het raam kon je in de verte het monument zien, in de grijze winterdag. Het ge sprek tussen de beide beeldhouwers liep over hun vak, over beelden en aanverwante artikelen. De kastelein, die in het spitsuur bedrijvig in de weer was met het bedienen van zijn vaste klanten, ving blijkbaar een paar flar den van dat gesprek op, want plotse ling stond hij stil, leunde over de toon bank en vroeg: „Zijn de heren soms beeldhouwers?” Ja, de heren waren dat „Kent u dan misschien ook de per soon, die dat beeld daar op het plein gemaakt heeft?” De kastelein stond eerst stomver baasd en pakte toen de fles: „Hier, meneer, drink leeg en neem van mij een borrel. Op je gezondheid! Want die kerel daar op het plein, die is fijn, die is de wintermaanden is de aan voer gering door een tekort aan kassen en moet veel worden aangevoerd van elders. Eenderde van de Haarlemse aanvoer wordt in Am sterdam gegeten. Export is er nauwelijks vanuit de regio. De veiling is eigendom van circa veertig tuinders en had vorig jaar een omzet van drie miljoen gulden. Volgens een woord voerder van de veiling levert de opheffing geen personele problemen op, ook al om dat met name in de zomermaanden veel studenten werden ingeschakeld. De Haar lemse veiling was overigens een gewild punt voor schoolexcursies. Hoewel een fusie nu tot de mogelijkhe den behoort, werd vorig jaar door de leden definitief afgezien van een füsie met Beverwijk. Argument was dat de prijszet ting goed was en het „Haarlemse” pro- dukt, omdat het in de omgeving wordt geteeld, kwalitatief boven het landelijke niveau uitsteekt. Twintig glaasjes werden tegelijk omge kipt, vakkundig en bekwaam, en met een klap weer op de toonbank gezet. Daarmee was het monument eigenlijk zuiver!” Hij hief het glaasje omhoog en al de vaste jongens van het café stem den in met het ritueel: „Daar ga je!” Die borrel daar bij de tapkast in dat Amsterdamse kroegje is de mooiste rescensie die Andriessen ooit op zijn werk gekregen heeft. Welsprekender dan een gezamenlijke hymne van het koor der gezamenlijke Nederlandse kunstkritiek. Hier was de vox populi, waar men zo vaak óver hoort, maar die men zo zelden zélf hoort. Sexisme. Het Vrouwencafé Velsen heeft sexisme in het taalgebruik als dis cussiethema gekozen voor de bijeenkomst op 14 december. Plaats van samenkomst is als gebruikelijk de vaste ruimte in „De Brulboei” aan de Kanaalstraat. Aanvang negen uur. In de oorlogsjaren had Mari Andries sen trouwens ook zelf zijn sporen in het verzet verdiend. In zijn huis vergader de een verzetsgroep waar o.a. Hannie Schaft en Truus Overstegen bij hoor den. In zijn atelier stond een levens groot gipsmodel van een Madonna beeld, dat hij in opdracht maakte voor een Brabants Capucijnenklooster. Het beeld kwam maar niet af, en geen wonder ook, want het diende als wape narsenaal voor die verzetsgroep. In de holle buik van het beeld zaten hun geweren en stenguns verborgen. Geen Duitser die bij huiszoeking op het idee zou komen wat de Heilige Maagd daar in haar schild voerde. Zij was inder daad de „Onverwinbre Krijgsheldin”, zoals zij in een van de ouderwetse Marialiedjes genoemd wordt. Het huis lag bijzonder gunstig op een strategi- Het Mariabeeld werd na de oorlog voltooid en bij de Capucijnen afgele verd. Toen was zij weer de „Regina Pacis”, de Koningin des Vredes. Volkskerstzang. Voor de inwoners van Santpoort wordt op woensdag 19 de cember gelegenheid gegeven deel te ne men aan de volkskerstzang in de r.k. kerk aan de Frans Netscherlaan. De bijeen komst begint ’s avonds half acht. Open Venster. Het Open Venster van Santpoort-Zuid organiseert een kerstbij- eenkomst voor ouderen op donderdag 20 december in het gebouw De Duinpan. De aanvang is vastgesteld op ’s middags vijf uur. erus, met -songs kaarter n& een onverbloemde voor elk verstaanbare plastiek, die aan het ademloos publiek ieders gevoel met name noemde. iet jen als 'light, prijs 1 prijs Bijeenkomst huisvrouwen. De afde ling Santpoort van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen organiseert dinsdag 18 december een kerstviering in het gebouw Voloptée aan de Wüstelaan, aanvang ’s middags half twee. Een nationaal monument van geheel andere aard is zijn standbeeld van Le ly, de ontwerpfer en pionier van de Zuiderzeewerken. Dit is een symbool van de eeuwige constante in de Hol landse historie: de strijd tegen het wa ter. Zoals Marsman het al zei, in zijn beroemde gedicht aan Holland: en in alle gewesten wordt de stem van het water met zijn eeuwige rampen gevreesd en gehoord. Aan het begin van de Afsluitdijk, in die geweldige ruimte, staat Lely op zijn voetstuk, turend naar de horizon, zijn bronzen jas wapperend in de zeewind. Dit is niet Holland op zijn smalst, maar Holland op zijn best, zowel in de man die er staat afgebeeld als in de man die hem uitbeeldde. In de onthullingstoe- spraak verzuimde de toenmalige mi nister-president echter de naam van de beeldhouwer te noemen. Dèt is dan weer een staaltje van Holland op zijn smalst. Kunst is immers geen rege ringszaak, zei Thorbecke reeds. Andriessen heeft ook een groot mo numentaal werk in houtsculpture ge maakt: de deuren voor de zittingszaal van de Hoge Raad in Den Haag. Een serie van tien reliëfs over klassieke voorbeelden uit de mythologie en ge schiedenis van de rechtspraak, zoals bijv, het Oordeel van Salomo. Uit dit werk blijkt zijn bewondering voor de Gothische en Romaanse beeld houwkunst, maar het is geen neogo- thiek. Het was al vlak voor de oorlog voltooid, maar is pas na de oorlog geplaatst, omdat Andriessen tijdens de bezetting geweigerd had om lid van Goedewaagens Kultuurkamer te wor den en dus van openbare opdrachten was uitgesloten. Trouwens, in een regi me dat alle rechtszekerheid onder zijn laarzen vertrapte en dat recht praatte wat krom was, had dit werk geen functie. Besloten werd de veilingperiode van wit lof te laten doorgaan, zodat begin maart de activiteiten gestopt kunnen worden. Medio februari zal een rapport op tafel komen van de economische en juridische afdeling van het Centraal Bureau veilin gen. Dit zal de leden in staat moeten Elke maandag, woensdag en vrijdag wordt er geveild. Verschillende tuinders voeren hun produkten nog met schuiten aan, het merendeel maakt echter gebruik van vrachtwagens. Alle tuinbouwproduk- ten worden op traditionele wijze met de klok geveild. Veilingmeester A. Tervoort doet dit al vanaf zijn vijftiende jaar en meer dan twintig jaar in Haarlem. De traditionele groenten- en fruitveiling in het industriegebied Waarderpolder gaat dicht. Hiermee komt tevens een einde aan de mogelijkheid voor scholieren om in Haarlem een veiling mee te maken. In het boekje van Ton Kors over Hannie Schaft, heeft Mari Andriessen zelf over die inval het een en ander verteld (pag. 90 e.v.). sche plek, het stak een eind naar voren, zodat je de Wagenweg kon afkijken of de kust veilig was. Bovendien was het vlak naast het bos achter het Huis met de Beelden. Als er onraad was konden de leden van de groep achterom door het bos verdwijnen. Eén keer, bij een onverwachte huiszoeking in oktober 1944 heeft zijn leven zelfs aan een zij den draad gehangen, maar de SS’er had goddank niets gemerkt en niets gevonden. Vrouwengilde. Het Vrouwengilde Driehuis-Santpoort maakt op dinsdag 18 december een excursie naar het Bijbel- museum in Amsterdam, waar een ten toonstelling wordt gehouden van kerst stallen uit particulier bezit. Zehra, d.v. H. Tekin en B. Erdogan, Rosalie P. d.v. D. F. Scheeve en M. J. M. van Leeuwen, Martin z.v. C. Reijne en G. Starreveld, Paula M E. G. d.v. M. G. C. M. Hoogland en E. T J Tuijn, Saskia d.v A. H. Pinkster en W. C. Mik, Jorinde H H. d.v. J. T. M. van Laanen en H J. M. Hendriks, Christa d.v R. P. M. Nan en E. M. Koper, Nico z.v. C. Dekker en M. Zweekhorst, David M. z.v R A de Noten en M. H. C Planken, Dennis E. z.v. R. W A. van Veen en A. M G. van der Stoker, Mara d.v. J. Driessen en J. C. van den Outenaar. en J. W. de Vries, A. J. Wullings en J. E. M. de Jong, J. H. M. Hulscher en B. M. Zuiderwijk. l i lts op ibby is (Re! (Tutti ns ;.v.a. ;rs. Ook op kleiner schaal heeft hij in drukwekkende oorlogsmonumenten gemaakt, niet op een hoog voetstuk, maar intiemer en meer van dichtbij, als van mens tot mens. Zoals de Man voor het Vuurpeloton, op de executie- plaats aan de Haarlemse Dreef. En het in al zijn eenvoud zo ontroerende beeld van de „Weduwe” op de eregrafhof in Putten, voor de slachtoffers van de Duitse wraakactie en de massamoord op de mannen van dat Veluwedorp. Een klein beeld, op halve hoogte, van een vrouw in de klederdracht van die streek, maar in haar slap neerhangen de hand een zakdoek, waarvoor zij geen tranen meer heeft. In plaats van de daadkracht van de dokwerker, is dit het monument van de aanvaading, de berusting, de stilte na het drama. SCHIPHOL. Het luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol kreeg er onlangs een bijzondere aanwinst bij: een model van het door de Nederlandse ingenieur en luchtvaartpionier Albert Gilles von Baumhauer (1891-1939) ontworpen hef- schroefvliegtuig. Ingenieur Von Baum hauer is vooral bekend geworden door zijn studie van de vliegeigenschappen en de bouw van hefschroefvliegtuigen in een tijd toen weinigen dit type vliegtuig een toekomst toeschreven. Zijn vindingen (o.a. de staartschroef en de besturing van de rotor door verstelbare rotorbladen) worden ook nu nog in de helikopterindus- trie toegepast. Hyacintenactie. De muziekvereni ging Soli houdt op de zaterdagen 15 en 22 december haar jaarlijkse hyacintenactie ten behoeve van het instrumentenfonds. Op 15 december gaan de leden huis aan huis in Driehuis, Santpoort-Noord en Santpoort-Zuid, de week daarop is de beurt aan IJmuiden-Oost en Velsen-Zuid. „Jazeker”, zei de collega, „deze me neer hier”, en wees op Mari. Jaarvergadering. De nfdeling Sant poort van de Algemene -’andse Bond voor Ouderen houdt woensdag 12 december haar jaarlijkse algemene leden vergadering in het gebouw De Haven aan de Schipbroekenweg. De bijeenkomst be gint ’s middags half twee. HAARLEM. De Haarlemse wan- delsportvereniging Jan Passtoors houdt zaterdag en zondag 15 en 16 december de eerste van een serie van vier winterwandeltochten. Deze zo geheten winterserie organiseert de vereniging voor de vijfentwintigse keer. Er kan in het weekend van 15 en 16 december worden gekozen tussen af standen van vijf, tien, vijftien en twintig kilometer. De start is vanuit het Jeugdhuis aan de Donkerelaan 20 in Bloemendaal. De wandelaars die twintig kilome ter wensen af te leggen kunnen op beide dagen vertrekken tussen elf uur en kwart over elf. Andere wande laars hebben de tijd tot half zes. Er kan tot drie uur worden afgemeld. De overige drie wandeltochten van de winterserie worden gehouden in de weekends van 12 en 13 januari, 9 en 10 februari en 8 en 9 maart. Nadere inlichtingen over de wandelingen zijn verkrijgbaar bij H. van Oorschot, te lefoon 241927. Zijn omvangrijkste oorlogsmonu ment maakte hij voor het stadspark te Enschede. Zes grote beelden en beeld groepen staan er verspreid op een ga zon. Enige afzonderlijke beelden uit dit imposante geheel, behoren tot de hoog tepunten uit de geschiedenis van de na oorlogse verzetsmonumenten. pas echt onthuld en bij het volksbezit ingelijfd. HAARLEM. - De Groenten- en Fruit veiling aan de Ir. Lelyweg in het Haar lemse industriegebied Waarderpolder gaat in maart 1980 dicht. Volgens voorzit- ter-tuiner G. Groenendijk is een nadelig saldo ontstaan in het laatste halfjaar, mede doordat enkele leden hun produk ten bij een andere veiling brachten. Bo- vendien is gebleken dat de geboden prijs op een te laag niveau bleef als gevolg van onregelmatige aanvoer en te weinig ko pers. Omdat het bestuur van de coöpera tieve veilingvereniging voor de toekomst geen verbetering ziet stelde zij tijdens een buitengewone ledenvergadering voor tijdig maatregelen te nemen. Andriessen heeft met dit monument bewezen, dat hij werkelijk begreep wat het „verbeelden” moest. Dat is bij zulk een opdracht misschien het moeilijkste deel. Immers, een gemakkelijke retho- riek ligt hier zo dicht voor de hand, dat het bijna iets vanzelfsprekends wordt. Met een groot maar leeg gebaar had hij de staker van. 1941 kunnen mythologi seren tot een Heros van het Volksver zet, tot een soort Hollandse Marseillai se in steen. Een edele arbeider, een halfgod met een boezeroen aan, had dan met een bronzen arm een indru kwekkende slag in de lucht gemaakt. z-W

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9