GRONDWERKTUIGKUNDIGEN WILLEN WERK NIET MEER LANGER’DOEN Verzakking Schiphollijn over 200 m. I i I a Ff w Over IJmuiden gesproken f» it I groeien Parkeren duurder op de luchthaven Dropmann zag IJmuiden AMA importeert zuinig vliegtuig 1 3 i tk. Oud-IJmuiden r Ci gijl I I SHHI WOENSDAG 12 DECEMBER 1979 11 IJMOND 10 N I F w 74 - /J >s SCHIPHOL (ANP). De tarieven voor het overdekt en lang parkeren op de luchthaven Schiphol .zullen met ingang van 1 januari 1980 worden verhoogd. Dit heeft de NV Luchtha ven Schiphol bekendgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Met de winter voor de deur is er bij de KLM ruzie uitgebroken over het ontij-' zelen van vliegtuigen. Tijdens de barre winter vorig jaar was het een grote puinhoop, omdat de be schikbare apparatuur onvoldoen de bleek. Daardoor ontstonden grote vertragingen. De vliegtuig maatschappij heeft nu weliswaar al voor bijna drie miljoen gulden nieuw materiaal aangekocht, dus daarover kunnen geen moeilijk heden meer bestaan. Het knel punt is de bediening van de appa ratuur. t KAST F1454 •X BELE SRILL A6 3 Ruzie bij de KLM over ontijzelen vliegtuigen 1 7 ad, srieur. Schipholwerknemers in de barre winter van vorig jaar bezig met het ontijzelen van Avio-bruggen. De tarieven voor de bezoekers- en pas- sagiersterreinen PI en P4 blijven ongewij zigd. Het ministerie van economische Zaken heeft zijn goedkeuring aan deze verhogin gen verleend. De heer Jongejan, die graag de namen van de beide als NN aangeduide meisjes wil weten, herinnert zich dat het tijdens het schoolreisje erg warm was. „Men liet een emmer met water aanrukken vanwege de dorst die we hadden. Ik weet nog dat ik een geheide klap tegen mijn hoofd kreeg van meneer Klimp toen ik m'n mond aan de oppervlakte van het water bracht en trachtte te drinken De heer Jongejan herinnert er tenslotte aan dat bij het onderwijzend personeel van school A zich ook de heer A. Pleyler bevond. dient de verantwoordelijke man ook het toestel af te spuiten. gen te goed van vertrouwen was. In IJmuiden werd hij als putjesschepper, zoals hij met zijn emmer en zijn lang riet door de straten liep, een algemeen be kende verschijning. Hij verrichtte nog allerlei andere karweien waarbij je niet bang voor vuile handen moest zijn, zoals bij de sluizen, wanneer men aan het spuien was. Vaak werd hij daarvoor uit bed geroepen. Dropmann kwam zonder morren. Het hoorde nu eenmaal bij zijn werk en bij wat hij had afgesproken. GEWEND ALS MEN was aan zijn plunje van alledag had men enige moeite hem ’s zondags, als hij naar zijn kerk in de Kanaalstraat liep, te herkennen. Hij droeg dan zijn goed onderhouden gekle de jas met fluwelen kraag en had steev ast, naar de mode van die tijd, een sierlij ke wandelstok bij zich. Zijn vrouw was bij de kerkgang een keurige verschij ning met haar kapothoed, voorzien van een zwart lint en zwarte strikken. Ze De grondwerktuigkundigen voelen daar niets voor. „Het is een verzwaring van onze taak”, zeggen ze. „Bovendien is gly col vettig, waardoor onze kleren vies wor den. Als we het vliegtuig in de cockpit moeten vrijgeven, zouden we zo langs de passagiers moeten. Dat kan niet”. Ze wil len de verantwoordelijkheid voor de ontij- zeling echter niet uit handen geven. Argu ment daarvoor is de ingewikkeldheid van de nieuwe apparatuur. Tenslotte is de grondwerktuigkundige speciaal opgeleid voor de bediening van de ontijzelingsma- chines. In antwoord op een onlangs gestelde vraag deelde de heer K. v.d. Gaag te IJmuiden ons mee dat de kruidenierswinkel van Rood in de President Krugerstraat tegenover de smederij van Vonk was gevestigd. De heer v.d. Gaag herinnert zich kruidenier Rood als een bejaarde man met een typisch baardje; in zijn winkel droeg Rood steevast een lichtgekleurd jasje. Wat branden in het ouden IJmuiden betreft denkt de heer v.d. Gaag terug aan de vuurzee in het schoenenmagazijn van Dübken in de Oranjestraat, op een zaterdagavond. Met emmers moest water uit het Noordzeekanaal, bij de kleine sluis, worden gehaald. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). net het iteem”, an 850 tkkelijk rubber snoer, ouwde letalen id van a ont- an for- 5 B50 had er geen idee van dat hiermee zijn ondergang als zakenman was ingeluid. De volgende morgen liep hij vergeefs naar het Willemsplein om volgens de afspraak zijn geld te halen. De kermis klant en zijn tent bleken met de noorder zon te zijn vertrokken. Toen de leveran cier van het zeil bij Dropmann op beta ling aandrong kon deze dan ook niet aan zijn verplichting voldoen. De winkel aan de Zeestraat werd gesloten. JOHANN BERNHARD DROPMANN was bereid alles te doen ten einde zijn gezin op de been te houden en zijn schul den af te lossen. Om te beginnen werd hij putjesschepper er was in IJrrftiiden dringend behoefte aan iemand die dit werk wilde opknappen en het nog goed zou doen ook. Later zou er wel een kans komen weer een manufacturenzaak te openen. Maar die kans zou nooit komen. Zakelijk gezien bleef hij een man met pech omdat hij ondanks al zijn ervarin- 'X'’' /iespriji 469,- 1 in- cha- Bo- :iale ilen, laar MA- De vliegtuigrangeerders noemen dit al les onzin. Ze hekelen de arrogantie van de GWK’s en hun standgevoeligheid. „Wan neer een vliegtuig in de kou moet worden ontjjzeld, is het voor wie dan ook een verzwaring van de taak. Het komt name lijk niet dagelijks voor. Ook het aftekenen in hej vliegtuig slaat nergens op. De GWK kan net zo goed zijn duim opsteken en aan de boordwerktuigkundige vragen of hij zijn handtekening zet. Zo werken zulke dingen toch in de praktijk? En anders het te- je kip- rillpen, ster en droeg ook een grote strik om de hals. Bovendien had ze een fraai bontstel, erfstuk van de familie maar dat deed minder ter zake. De tevreden indruk die Dropmann in zijn beste plunje maakte klopte met de werkelijkheid. Al had hij nie£ bereikt wat hem voor ogen had gestaan, hij was een gelukkig man, die straks thuis weer graag zijn pijp zou stoppen en daarna een van zijn vele verhalen zou vertellen, verhalen van zijn jeugd in het verre Westfalen en van de tochten die hij met de „poepezak” in Nederland had gemaakt. VOOR DE KINDEREN van IJmuiden maar ook voor talrijke ouderen was Dropmann een heel bijzondere man als „belezer”. Hij was degene die wratten liet verdwijnen. Iedereen kon bij hem terecht, gratis. Je belde maar aan bij zijn huis in de Zeestraat of je liep achterom. Dat laatste betekende dat je meteen zijn tuin kon zien, een mooi onderhouden tuin met een bijzonderheid voor het oude IJmuiden een prachtigé appel boom. Eens beloofde deze zo’n overvloe dige oogst op te leveren dat er een stukje over werd geschreven in de plaatselijke krant. Prompt waren alle appels de vol gende ochtend met onbekende bestem ming verdwenen. Er was ook een bijzon der mooie aalbessenstruik. WAT DEED DROPMANN als je hem de wratten op je hand het zien? Het ging nogal geheimzinnig. Terwijl hij naar de uitwassen keek prevelde hij met zijn Duitse accent iets dat niemand ooit goed heeft kunnen verstaan. Hij behandelde de wratten op een of andere manier met draadjes waarin hij knoopjes legde. Die draadjes stopte hij zorgvuldig in zijn zak; later begroef hij ze in zijn tuin. De wratten verdwenen zeer spoedig. Maar niet alleen de schoolkinderen vonden r s WA Tarieven voor parkeren in de parkeer garage, die nu 2,60 gulden per uur en 26 gulden per dag bedragen, zullen worden verhoogd tot respectievelijk 2,80 gulden per uur en 28 gulden per dag. Lang parkeren op het parkeerterrein P3, aan de dienstweg tussen Schiphol- centrum en Schiphol-oost, zal met ingang van het nieuwe jaar 1 gulden meer voor de eerste vijf dagen en 25 cent voor elke daarop volgende dag gaan kosten. De tarieven bedragen nu 23 gulden voor de eerste vijf dagen en 3,75 gulden voor elke daarop volgende dag. m, De KLM-grondwerktuigkundigen die volgens hun taakomschrijving de vliegtui gen behoren te ontijzelen, willen dat niet. Andere KLM’ers moeten het doen, vinden ze. „We zijn grondwerktuigkundige (GWK) en geen spuitgast” is hun mening. De grondwerktuigkundigen willen echter wel de verantwoordelijkheid voor het werk houden en dus de daarbij behorende beloning. Een handtekeningenactie van de GWK’s heeft in zoverre succes gehad, dat er een compromis is bereikt. Werkne mers van de wasploeg, allen gastarbeiders uit Turkije en Marokko, spuiten het vlieg tuig af, terwijl de GWK er naast staat om te controleren of ze het goed doen. (Van onze streekredaktie) SCHIPHOL. In het Zuidhol- landse deel van de Schipholspoorweg is over een lengte van 200 meter een grondverzakking opgetreden, als ge volg waarvan de aanleg van deze spoorweg enigszins is gestagneerd. Volgens de aannemerscombinatie, Articon in Amersfoort, hoeft de ver zakking geen vertraging op te leve ren. NS wil de Schipholspoorweg op 31 mei 1981 in gebruik nemen. De grondverzakking is opgetreden ter hoogte van de Sassenheimer- vaart, buiten de Haarlemmermeer- polder, op het deel waar in oktober begonnen was met het leggen van de sporen en het aanbrengen van de bovenleiding. Deze werkzaamheden vinden plaats vanuit Leiden. De ver zakking, volgens Articon veroorzaakt doordat de baan ter plaatse nog niet stabiel genoeg zou zijn, heeft de helft van het baanlichaam omlaag ge bracht. Op de andere helft kan het spoor- leggen volgens schema voortgaan, met dien verstande dat tijdelijk een verbindingswissel moest worden ge legd, het spoorleggen over slechts één spoor kan voortgaan en het aanbren gen van de bovenleiding - dit alles in de richting van de Haarlemmermeer- polder - moest worden gestaakt. NS gelooft dat de Schipholspoor weg nog net op tijd in gebruik kan worden genomen, „als we maar niet opnieuw een stevige winter krijgen, want de rek is er nu wel uit.” In de Haarlemmermeerpolder moeten nog veel werkzaamheden worden uitge voerd. Op sommige plaatsen wordt zelfs nog gewerkt aan de aanleg van het baanlichaam. De vliegtuigrangeerders, die het spuit werk in het verleden „erbij” deden, noe men dit „pure discriminatie”. Ze spreken ook van een „wereldprimeur voor de KLM”, omdat in het buitenland de GWK’s het ontijzelingswerk alleen doen. Volgen de week gaat de ondernemingsraad van de KLM over deze zaak opheldering vra gen aan de directie. De reden is dat de groepscommissie Vliegtuigonderhoud, waarin de GWK’s ook zitting hebben, be sloten had dat de grondwerktuigkundigen de vliegtuigen voortaan zouden ontijzelen. Nu dat besluit na de handtekeningenactie van de GWK’s is doorkruist, willen de werknemersvertegenwoordigers weten of de KLM-leiding het ondememingsraad- bestel nog wel serieus neemt. HET LUKTE NIET in IJmuiden. Dropmann verkocht wel veel maar dat ging „op lat” en hij was er de man niet naar om zijn klanten te manen nu toch echt eens te betalen. Het was de jaarlijk se kermis op het Willemsplein die hem eindelijk een volle geldla leek te gaan bezorgen. Een geluk bij een ongeluk door een zware storm was het grote zeil van een kermistent vernield. Radeloos liep de exploitant hiervan de winkel in de Zeestraat binnen. Hij en zijn (grote) gezin zouden volledig aan de grond ra ken wanneer het zeil niet binnen vierent wintig uur kon worden vervangen. Dropmann zag met veel moeite kans ergens een splinternieuwe bedekking voor de tent te bestellen. De rekening zou hoog zijn maar dat was het zeil zeker waard, te meer omdat de levering direct zou plaats hebben, ’s Avonds stond Dropmann met genoegen te kijken naar de weer in exploitatie genomen tent. Hij baat bij het „belezen” door Dropmann. Het gebeurde dat een moeder met een baby van een maand of tien bij hem kwam en op een uitgroeisel wees waar door het gezicht van het kind werd ont sierd. Dropmann behandelde de baby zoals men dat van hem gewend was. En ook hier met succes. Dikwijls hebben LJmuidenaren geprobeerd achter het „geheim” van Dropmann te komen. Ook familieleden vroegen ernaar. Aan hen vertelde hij uitsluitend dat hij een gebed uitsprak; aan hem overgeleverd in Duitsland, door een oom. Op zijn beurt zou hij één familielid op de hoogte bren gen wanneer hij daartoe de tijd geko men achtte. Dat heeft hij echter niet gedaan. DROPMANN, die op den duur het Nederlanderschap verwierf, is zesenne gentig jaar geworden. Hij was toen de oudste inwoner van IJmuiden. Ook zijn vrouw had een hoge leeftijd bereikt: zesentachtig. Bij velen is de herinnering nog lang blijven voortleven aan de man die er niet tegen opzag om in de tijd van de plee de onaangenaamste klusjes op te knappen, die daarnaast actief was in het verenigingsleven zoals ten behoeve van de tuberculosebestrijding en bovendien in zijn schaarse vrije uren altijd klaar stond als „belezer”, zonder dat hij daar voor op welke wijze dan ook wilde wor den beloond. Misschien had juist dat laatste hem rijk kunnen maken in een tijd waarin iedere kwakzalver op een grote klantenkring en dus op ruime ver diensten kon rekenen. Maar Dropmann was nu eenmaal geen kwakzalver. Hij gelóófde in wat zijn oom in Duitsland hem had overgeleverd en wat hij zelf met zoveel goede resultaten in IJmuiden toepaste. En voor geloof mag je je niet laten betalen. JOHANN BERNHARD DROPMANN groeide op in Westfalen. Hij werkte al op jonge leeftijd bij een weverij. Toen hij werd opgeroepen voor de militaire dienst reageerde hij anders dan prak tisch alle Duitse jongens van zijn leeftijd hij weigerde zich aan te melden. Drop mann begreep dat dit vérgaande conse quenties zou hebben. Hij stelde zich daarom in het bezit van een „poepezak”, kocht voordelig een partij textielstoffen in en liep ermee weg uit zijn geboorte streek. Het was geen vraag waar hij heen zou gaan. Regelmatig trokken men sen die hij kende met de „poepezak” naar het welvarende Holland. Daar wer den de Duitse spullen gewoonlijk vlot van de hand gedaan, zodat de hande laartjes met een behoorlijk gevulde beurs terugkeerden om een nieuwe voorraad te halen. Johann Bernhard Dropmann wist dat hij zijn geboorte streek zeer waarschijnlijk voor het laatst had gezien. NEDERLAND BOOD hem wat hij verwachtte. Hü kon een poosje van de opbrengst van zijn meegenomen goede ren leven en toch nog voldoende geld overhouden om een nieuw voorraadje van een landgenoot over te nemen. Dropmann kreeg zoveel goede contac ten, vooral met de boerenbevolking van ons land, dat zijn handel tot grote bloei kwam. Op de weverij had hij al veel vakkennis opgedaan. Hij breidde deze in Nederland voortdurend uit. Terecht kreeg hij de reputatie dat hij van linnen en katoen zo niet alles dan toch bijzon der veel wist. Wie hem bijvoorbeeld met zijn „linnenkijkertje” bezig zag had nog eens extra vertrouwen in zijn vakman- schap ZOALS VELEN UIT Westfalen die met de „poepezak” waren begonnen opende Dropmann na korte tijd een ma nufacturenwinkel. Dat was in Alkmaar waar hij weldra op een drukbeklante zaak kon bogen. Zijn vaste afnemers waren vooral de boeren die in de kaas stad kwamen „markten”. Dropman had intussen een meisje leren kennen, Doro thea Margaretha Geels, dochter van een warmoezenier (groentekweker). Het leek er op dat hun huwelijksbootje Alkmaar als veilige haven zou houden. Maar een man uit datzelfde Alkmaar, Wouden berg, die in het zich onstuimig ontwikke lende IJmuiden aan het Willemsplein een wijn- en bierhandel had geopend, wist Dropmann ervan te overtuigen dat ook zijn toekomst bij de goed verdienen de IJmuidenaren lag. Dropmann deed zijn winkel in Alkmaar van de hand en opende een manufacturenzaak vlakbij het Willemsplein, in de Zeestraat (de latere Frogerstraat), even voorbij de groentehandel van Ros. Uit de notulen van vergaderingen van de bedrijfsleiding met delegaties van de groepscommissie Vliegtuigonderhoud en de GWK’s blijkt dat de bedrijfsleiding de mening is toegedaan dat de spuiter de enige is, die beoordelen kan of een vlieg tuig goed ontjjzeld is. Vroeger leverde dat geen problemen op. De toestellen werden ontjjzeld door de vliegtuigrangeerders met methylalcohol. Dat was gemeen spul, maar in het algemeen afdoend. De GWK kon gerust aannemen dat het op het vlieg tuig vastgevroren water ontdooid was, waarna hij het toestel vrij gaf voor ver trek. Bij de nieuwe apparatuur werkt die methode niet. De ontijzeling wordt nu bewerkstelligd door 80 percent heet water en 20 percent ethyleen glycol. Dat is mi lieuvriendelijker, maar het gevolg ervan is dat ijzel zich weer veel sneller op het vliegtuig vastzet dan voorheen. Daarom tekent hij van te voren af”. De rangeer ders zijn evenwel bereid de vliegtuigen te „douchen”, mits zij daarvoor de verant woordelijkheid gaan dragen en dus in een hogere loongroep komen. Volgens ondernemingsraadsleden is de bedrijfsleiding door de knieën gegaan uit angst voor acties. Ze zeggen dat de KLM discrimineert, omdat de al laag betaalde buitenlandse werknemers van de was ploeg het onplezierige en vuile werk van de grondwerktuigkundigen moeten op knappen, zonder er extra centen voor in handen te krijgen. Het hangt van het antwoord van de KLM-directie af of de ondernemingsraad met moties van afkeu ring komt. De KLM-voorlichtingsdienst meldt des gevraagd dat alle moeilijkheden tot ieders tevredenheid zijn opgelost. Van de plan nen van de ondernemingsraad is men niet op de hoogte. Op de vraag of het discrimi natie mag worden genoemd dat een gast arbeider de ontijzelingsspuit voor de GWK vasthoudt, luidt het antwoord: „De KLM gaat uit van het principe „de juiste man op de juiste plaats”. Wie het werk doet maakt ons niet uit, als het maar goed gebeurt”. sgelba- ielen, SCHIPHOL. Aircraft Mainte nance Amsterdam, een op Schiphol- Oost gevestigde onderneming, is be gonnen met de import van een nieuw Amerikaans zakenvliegtuig voor vier personen, dat op kruissnelheid, rond 300 km per uur, een brandstofver bruik heeft van 1 liter op 9 km. Volgens directeur A. A. Eecen van AMA is dit vliegtuig, de eenmotorige Mooney M20J, in het gebruik aanzienlijk goedko per dan bijvoorbeeld een Mercedes-Benz, waarbij tevens moet worden bedacht dat vliegtuigen geen hinder ondervinden vap de kronkels en opstoppingen waarmee wegverkeer wordt geconfronteerd. De Mooney M20J kost, volledig (met radio) uitgerust 175.000 gulden en is, vol gens AMA mede om zijn stevige construc tie in Europa en de VS zeer in trek. Met dit vliegtuigtype kan op alle luchthavens worden geland. Voor de kleine luchtvaart zijn dat er in West-Europa circa 1300. Schoolreisje naar de piramide van Austerlitz in de tijd dat de ULO-opleiding nog in Oud-IJmuiden was gevestigd. De heer A. Jongejan die ons deze foto ter beschikking stelde geeft de volgende toelichting: „Ondanks het feit dat op bijgaande tweede foto betreffende school A de heren Klimp en Schermer en mej. Lombard Petri staan, welke allen aan de lagere school verbonden waren, is dit een opname van leerlingen van de ULO-school, als ik het wel heb de tweede klasse. Wij vinden hier vijf leerlingen terug van de eerder geplaatste foto van school A. De meeste namen van de scholieren op bijgaande foto kan ik me nog wel herinneren. Achterste rij van links naar rechts: Jan de Groot, Miep Sluimer, Jo Nieuwpoort, NN, NN, de heer Klimp, Jo Kroonenberg, Nettie Lavo, Beppy Verwer Aafje Mus. Annie Effern, Ria Boon, mej. Lombard Petri, Middelste rij: Jo Knegjes, Piet van Dorp, Kees Kaan, Herman Schoone. Voorste rij: Piet de Vries, Aclriaan Jongejan, Albert Stam, Tommy Dekker, Leen Kaan, Hans Goos. IJmuiden wat vertel je me nou?

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11