Provinciaal planologisch schip zwalkt van Scylla naar Charybdis Middensluis voor verkeer gesloten haven- berichten KADO’S Alphenaar TOT EN MET 5 JANUARI f29,50 f voorwie opeen idee wil komen, °f opeen idee wil brengen. Haarlem mag „gat” in woningbouw Velserbroekpolder niet vullen vinciaal 'bestuur de ontwikkelingen in minder kwalijke banen willen leiden: Af leiding van de bedrijvigheid naar het zand van het Westelijk havengebied en naar de groeikernen in het noorden van de provin cie, waarmee tevens het forensisme op Amsterdam kon worden afgeremd. Het beleidsvoornemen van de regering bete kent een lelijke streep door die rekening, met mogelijk boven geschetste gevolgen. Met een scherp protest aan het adres van de regering proberen GS alsnog te voor komen dat hun planologische scheepje in deze Charybdis terecht komt. De vooruit zichten zijn echter somber. Grote belangstelling voor open huis van middenstand i GESLAAGDE AVOND IN GILDEHUIS TE BEVERWIJK ÜB Met „Ik probeer mijn pen is getracht de geschiedenis van onze letterkunde te schetsen van het eerste begin tot het jaar waarin dit boek verschijnt. WOENSDAG 12 DECEMBER 1979 13 IJMOND door Rien Polderman 4^7-9^^ r achtergrond gen ernst” toe: „Weetje het? ElineVere is dood”. Zó levend was deze roman figuur van Couperus geworden. „Ik probeer mijn pen” is een uniek document over de Nederlandse letter kunde. Prachtig geïllustreerd met foto’s en originele handschriften. Een 272 pagina’s dik boek waarin uitzonderlijk veel te lezen en te kijken valt. „BIJSTUREN IS VERBETE REN”, zei Noordhollands com missaris De Wit vorige week nog in de Satenvergadering. Die uit spraak lijkt te kloppen zolang er nog wat te sturen valt. Wie het ruimtelijk beleid van het provin ciaal bestuur volgt gedurende een tijdvak van een paar jaar, ont komt niet aan de indruk, dat er eerder sprake is van wildwater varen. De provinciale be stuurders worden in hun planolo gische kano meegesleurd op een grillige stroom. Zij verkeren voortdurend tussen Scylla en Charybdis, tussen de klip van ei genzinnige gemeentebesturen en de draaikolk van een onbereken baar rijksbeleid. Een eigen koers is nauwelijks uit te zetten. Was Jacob Cats een rijmelaar en een kwezel, wiens populariteit „een nationale ramp” is geweest? Den Doolaard moest de kost verdienen als rozenenter, dorser, druivenplukker, dokwerker en straatfotograaf. Waarschuwing van Jac. van Hattuni: „Moeder ga voor je kindje staan, daar komt Van het Reve aan”. Mensen fluisterden „elkander in hoo- 1 Muziekstandaard f 12.50 2 Gitaar voetenbankje f 16.95 3 Gitaarsnaren elektrische en western f 9.95 4 Schoonmaakset voor gitaar f 26.60 5 Stemvork f 7.50 6 ,Stemhamer voor piano f 39.50 7 Stemfluit voor diverse instru menten f 6.25 8 Pianoban kjes vanaf f 85 9 Orgelbankjes vanaf f 75 10 Pianolampen vanaf f 49.50 11 Orgel lampen vanaf f 72 12 Orgelles een maand f 36 13 Pianokursus 3 maanden (enz.) f 195 14 Muziekboeken 15 Zingende kinderwereld uit 1907 herdrukt f 18.50 16 Vreemde woorden in de mu ziek f 5.30 17 100 Ballads f35.70 18 Beatles complete f 29.70 19 Orgelmuziek voor iedereen f 29.90 20 Yamaha orgelboeken f 10 21 Gitaar stemapparaat f 175 22 Elementen voor gitaar vanaf f 39.50 23 Gitaarhoezen f 17.50 24 Panfluiten vanaf'f 25.25 25 Metronomes vanaf f 47 26 Bongo's f 150 27 Gibson snarencleaner f 6.25 28 Plektrum f 1.25 29 Castagnettes f 7.50 30 Hygrometer f 39.50 31 Luchtbevochtiger voor piano f55 32 Luchtbevochtiger voor kamer f298 33 Sambaballen f 19.50 34 Blokfluiten (goede) f 29 35 Komponistenbustes f 22.50 36 Trompetdempers vanaf f 11.50 37 Ukelelesf45 38 Orgel één klavier: Cosmovox Rodeo f 595 39 Occasion orgels vanaf f 495 40 Concertina 6 kantige akkor- deon.f 120 41 Occarino f 9.75 42 Selmer dwarsfluit aanbieding f465 43 Gitaar f 125 44 Tenor banjo f 235 45 Mandoline f 129 46 Blokfluitkoffer f 14.50 47 Mondharmonika's vanaf f4.15 48 Alt blokfluiten vanaf f 45 49 Instrumenten broches f 13.50 50 Platen en platebonnen______ vanaf f 10— g||B| Minister Beelaerts van Blokland. Gedeputeerde W. van der Knoop. (ADVERTENTTF.'i Daarna f 20,- duurder. (De aanbieding is geldig van 6 december t/m 5 januari 198O.Echter zolang de voorraad strekt.) (Van onze correspondent) BEVERWIJK. De afdeling Bever wijk van het Koninklijk Nederlands On- dememersverbond (KNOV) heeft dins dagavond in het Gildenhuys aan de Baanstraat te Beverwijk een open huis gehouden waarvoor veel belangstelling bestond van de middenstand uit de gehe le regio. Tot aan Haarlem en Umuiden toe was men gekomen om te luisteren VELSEN. In verband met werk zaamheden aan de bruggen van de Mid densluis is het verkeer op donderdag en vrijdag van half negen tot één uur ge stremd. 50 KRUISWEG 45-49, HAARLEM. 023-320244 BIJ STATION EN PARKEERGARAGE Het oostelijk bruggehoofd van de mid densluis wordt gereviseerd, terwijl bij het westelijk bruggehoofd een electrisch stuursysteem wordt geplaatst, dat tevens wordt uitgetest. De stremming wordt met borden aangegeven. Het verkeer kan ge bruik maken van de pont of de tunnel. Na een welkomstwoord door voorzitter J. P. Logger van de afdeling Beverwijk van het KNOV werden de aanwezigen via een korte diapresentatie geïnformeerd over de werkzaamheden die de Kamer schaal in de Velserbroekpolder kan wor den begonnen, in plaats van in 1983, wan neer Velsen wat slagvaardiger op het pro vinciaal beleid had ingespeeld. Er van uitgaande dat per jaar duizend huizen in de Velserbroekpolder zouden worden gebouwd betekent een en ander, dat tot 1987 voor de woningbouwbehoefte van vier maal duizend woningen voor de IJmond elders ruimte moet worden ge vonden. De Scylla van het tekort in Velsen moet worden omzeild, en het is opmerke lijk, dat GS daarbij voorstellen om af te koersen op de woningbouwmogelijkhe- den in Heerhugowaard. Een mogelijkheid die bij eerdere planologische zeiltochten steeds als een andere Scylla in de weg heeft gelegen. De woningbouw in Heerhu gowaard was namelijk altijd lijnrecht in strijd met het beginsel van de concentra tie van de woningbouw in Alkmaar, Hoorn en Purmerend. De huizen werden precies daar gebouwd, waar GS ze niet wilden hebben. Dat Heerhugowaard de bouwplannen kant en klaar in de kast heeft liggen komt de provincie nu goed uit. Men kan er meteen aan de slag met de bouw van de vierduizend huizen die eigen lijk vanaf 1983 in de Velserbroekpolder hadden moeten verrijzen. De Overloop- koers (de huisvesting van het teveel aan woningzoekenden uit het zuiden in het noorden) wordt dus nog even aangehou den, hoewel het provinciaal bestuur de steven eigenlijk al had gewend (het besluit om te bouwen teh zuiden van het Noord- zeekanaal in de Velserbroekpolder en tus sen Haarlem en Hoofddorp). Een zigzag- koers om een klip heen naar een verderop gelegen-voormalige-klip. Biedt het „gat” van de vierduizend wo ningen in de Velserbroek Haarlem nog een mogelijkheid om woningzoekenden te hüisvesten? Van der Knoop: „Die vrijheid heb ik niet. De Velserbroekpolder is door de Sta ten aangewezen als bouwplaats voor de IJmond. De woningbouw tussen Hoofd dorp en Haarlem is voor Haarlem”. Dus kan in de Velserbroekpolder met van Koophandel verricht voor de onder nemers. Vervolgens hield adjunct-secreta- ris drs. J. Abbink een inleiding met als titel „Het Beverwijkse Midden- en Klein bedrijf in de branding”. In die inleiding ging de heer Abbink in op de wisselwerking die bestaat tussen de middenstand en de overheid. „De midden stand is nauw verbonden met wat de overheid doet”, aldus Abbink. „Als je als middenstander in een gemeenschap komt waar weinig gebouwd wordt, groeit de middenstand ook niet en omgekeerd.” Dat gegeven betrok hij op de situatie in Bever wijk, waarbij hij tot de conclusie kwam dat er in deze gemeente geen reden tot klagen was. „De middenstand hier is nauw betrokken bij de ontwikkeling van het structuurplan van de gemeente, daar op moet je als middenstander je visie afstemmen en beslissen over het verbou wen of nieuwbouw van je zaak.” Dat de nauwe samenwerking vruchten heeft afgeworpen illustreerde de heer Ab bink aan de hand van cijfers dat Bever wijk een centrumfunctie op het verzor gingsgebied is gaan innemen. Niet alleen is het grote zakenleven naar Beverwijk getrokken en begint de meubelboulevard landelijke bekendheid te krijgen, maar door de aanwezigheid van het stadscen trum en nog vier andere winkelcentra oefent Beverwijk zo’n zuigkracht uit op de regio dat veel mensen uit de IJmond - en met name uit Umuiden - naar Beverwijk trekken voor hun inkopen. Gezien de geplande nieuwbouw in de IJmond - Velserbroek, Wijkerbroek, Noorderveld - zag Abbink de toekomst voor Beverwijk zonnig tegemoet, ondanks het nu licht teruglopende inwonertal. „De Beverwijkse middenstand gaat met haar tijd mee, men verbouwt op tijd en de winkelcentra zijn goed bereikbaar. De middenstand zit in de branding maar zal daar, net als in het verleden, goed door- heenkomen”, aldus Abbink. „Men moet het alleen niet met een surfplank probe ren, want die techniek moet men be heersen.” Na de pauze hield landelijk voorzitter van het KNOV Wouter Perquin een inlei ding onder de titel „Het midden- en klein bedrijf op de drempel van de jaren ’80”. „Nu alle signalen in de economie op rood staan zal het een moeilijke tijd worden. Maar de middenstander die met beleid z(jn zaken voert komt wel door zo’n crisis periode heen, dat is al vaker bewezen”, aldus Perquin. Aan het eind van de avond was er de mogelijkheid voor de belangstellenden om vragen te stellen of een discussie aan te gaan. Van deze mogelijkheid werd ech ter nauwelijks gebruik gemaakt. De avond werd onder meer ook bijgewoond door wethouder C. Hienkens van Bever wijk, die onder meer de portefeuille voor de middenstand beheert. minder woningen worden volstaan. Kan dan die minder omvangrijke woningbouw ook niet beter worden ingewisseld voor de benutting van open gaten langs de spoor weg Haarlem-Velsen (zoals de critici van de Velserbroekpolder hebben bepleit)? Van der Knoop: „Nee, die grote bouwca paciteit hebben we in de verdere toekomst toch nodig, met het oog op de gevolgen van een sterkere groei van Schiphol” (de voorspelde verhevigde druk op de wo ningmarkt). Maar ook wat betreft de huisvesting van de Haarlemse woningzoekenden dreigt het planologische schip weer een hinder nis op zijn koers te vinden. Het Rijk zorg de zeer onlangs voor nieuwe Charybdis in de vorm van een voorwaarde, die minister Beelaerts van Blokland heeft verbonden aan de groeikemstatus voor de Haar lemmermeer. De uitbreiding van de Haar lemse agglomeratie bij Vijfhuizen in de Staten moeizaam bevochten is door de minister op losse schroeven gezet. De be slissing of er bij Vijfhuizen zal worden gebouwd, wordt door hem afhankelijk gesteld van onderzoek. Volgens GS was afgesproken, dat zou worden onderzocht, hoe de uitbreiding van de Haarlemse ag glomeratie zou moeten geschieden en niet, dat de beslissing, öf daar zal worden ge bouwd, opnieuw ter discussie zou worden gesteld. De woningbouw bij Vijfhuizen had in de provinciale visie onder meer van pas kunnen komen als ondersteuning van het afbrokkelend bevolkingsdraagvlak voor de voorzieningen van Schalkwijk (scholen, winkels) Deze Charybdis drijft het provinciale bootje angstig dichtbij de Scylla, die het eigenzinnige beleid van de gemeente Haarlemmermeer vormt. En dat, terwijl de oorspronkelijke planologische koers toch al sterk aan de invloed van deze klip was aangepast. De uitbreidingsdrift van Haarlemmermeer was namelijk in strijd met de aanvankelijk in overeenstemming gebracht met de omvang en richting waarin Haarlemmermeer het beleid had willen hebben. Het idee van een grote uitbreiding van Haarlem over de Ring vaart heen richting Hoofddorp lokte de gemeente Haarlemmermeer geenszins aan. Er bestaan van oudsher frustraties vooral bij de Hoofddorpse middenstand, die een onmiskenbare invloed heeft op het gemeentelijk beleid over de sterke Haarlemse invloedssfeer. De gemeente stuurde dus aan op het omgekeerde: snel le uitbreiding van Hoofddorp richting Haarlem. De bouw bij Vijfhuizen paste daarin niet zo goed, maar kon door de socialisten in de Staten, tegen de druk in, toch nog veroverd worden. De minister heeft de verovering weer teniet gedaan en dat komt Hoofddorp goed uit, wat ook wel blijkt uit de instemmende reactie van B. en W. Daarmee is intussen niet gezegd, dat wordt afgezien van de bouw bij Vijfhui zen. Maar de mogelijkheid dat de Haar lemse uitbreiding niet doorgaat is in de ministeriële voorwaarden bij de groei kemstatus ingebouwd. Naar de reden kan men gissen. Inderdaad kan de verbinding tussen de uitbreiding en Schalkwijk duur, dus problematisch zijn. Daarop is in het Statendebat ook gewezen. Maar ook kan het zijn, dat woningbouw bij Vijfhuizen bijvoorbeeld slecht past bij het voorne men van het kabinet om een nieuwe pro vinciegrens te trekken langs ds Ringvaart. Zo’n grens dwars door een aaneengeslo ten agglomeratie is natuurlijk onhandig. Het zou niet voor het eerst zijn, dat de ruimtelijke ordening wordt opgeofferd aan zaken van groter politiek prestige. Het provinciaal planologisch beleid is dus gedoemd tot zwalken, van Scylla naar Charybdis en daartussen. Nu eens mo^t 't schip van de klippen worden getrokken, dan weer moet ’t uit de kolk worden gehaald. Een eigen koers kan men dat bezwaarlijk noemen. De stuurloosheid van het provinciale huikje is de laatste tijd weer pijnlijk dui delijk geworden. Nog in juni hadden Pro vinciale Staten in hun streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied hun koers bepaald voor de komende tien jaar. Nu al dreigt aantasting op kardinale punten. Charybdis Rijk zorgde in de vorm van het langverbeide structuurschema bur- gerluchtvaartterreinen voor een gevaar lijke zuiging, die ’t planologische scheepje danig uit de koers zou kunnen brengen. Zoals gemeld heeft het kabinet gekozen voor een uitbreiding van Schiphol die veel omvangrijker is, dan volgens het streek plan wenselijk is. Dat zou vergaande ruimtelijke conse quenties kunnen hebben. De toch al sterk groeiende bedrijvigheid aan de zuidelijke rand van de Amsterdamse agglomeratie, die het provinciaal bestuur enigszins had willen afremmen, zou nog sterker gaan groeien. Dat zou kunnen leiden tot een sterkere druk op het befaamde Groene Hart van de Randstad. Een toenemend aantal mensen zou zich in dit landelijk gebied gaan vestigen en de bedrijvigheid zou hen volgen. De groei van een uitge strekte structuurloze steenwoestijn van laagbouwhuizen en autosnelwegen op de manier van het Amerikaanse Los Angeles zou het gevreesde eindresultaat van die ontwikkeling kunnen zijn volgens een voorspelling van de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid). Verder zal de druk op de woningmarkt in en om Amsterdam dus ook in de Haarlemmer meer ernstig toenemen. Met het streekplan voor het Amster dam-Noordzeekanaalgebied had het pro- Maandag aangekomen: Pêcheur Breton, Concameau, IJmui- den; Arklow Dawn, Swansea; Göetaland, Kristineham; Stollberg, Douala; Regu- liersgracht, Kotka, Zaandam; Pistis, Pi raeus; Herm Kiepe, Skiën, Umuiden; Al- phagas, Heysham, Umuiden; Frank Pais, Havana; Prinsenborg, Mantyluoto, Bever wijk; Nippon Maru, Seven Islands, IJ- muiden. Maandag vertrokken: Buffalo, Gotenburg; Zhitomir, Zwarte Zee; Geopotis-6, Thames; Anna Drent, Montrose; Bendearg, Huil; Holstentrader; Kingston; Hanö, Velsen, Rotterdam; Cliff Quay, Londen; Maria Catharina, Kotka. Dinsdag aangekomen: Falkenberg, Karlstad, Zaandam; Ingrid Gorthon, Sheerness; Ringgracht, Manty luoto; Mercurius, Antwerpen; Folium Supplier, Skoga; Indio, Ipswich; Fost- raum, North Shields; Anna Knüeppel, Fe- lixstone. Dinsdag vertrokken: Jan Tavenier, Casablanca, Umuiden; Stirling Brigg, Cont. Plat, Umuiden; Ri ver Hadejia, Lagos. Dinsdag aangekomen: Cam Domssie, Le Havre; Sidnica, Bordeaux; Aspen, Druvon, Zaandam; Sagacity, Erith; Huai Trotter, Le Havre; Rhein Express, Bre merhaven; Almenum, Loden; Tor Britan nia, Gothenburg; Titan Service, Cont. plat, Umuiden; Harte Beest, Cont. plat, Velsen; Rotterdam, St. Maarten, Rijn- borg; Hamina, Zaandam; Ostedick, Stet tin; Jemrix, Withby, Umuiden; Astrono mer, Kingston; Lavanti, Bremen. Dinsdag vertrokken: Springbuck, Cont. plat, Velsen; Goetaland, Bremen; Turku, Antwerpen, Velsen; Amsterdam, Le Ha vre; Pistis, Esbjerg; Alphagua, Belfast, Umuiden; Arlington, Londen; Fostraux, Bremen, Zaandam; Belle, Tholstrup, Yer- ’sey; Pechaur Breton; Cameroen, Umui den; Penelope Everard, Londen; Indio, Pertfleet. Woensdag aangekomen: Lille Bjorn, Noordzee, Beverwijk; Texas, Rotterdam, Beverwijk; Eemsborg, Zweden, Zaan dam; Tysso, Finnsnes, Umuiden; Fridel, Pochester, Umuiden. Woensdag vertrokken: Follomsupplier, Londen; Rhein Express, Antwerpen; Kemrix, Umuiden, Londen; Contilibam, Rotterdam; Nippon Maru, Umuiden, Port Cartier; Turn Barry, Noordzee. (ADVERTENTIE) HET BOEK VAN DE MAAND Intussen bleek de boot met een vaart af te stevenen op de Scylla, die de gemeente Velsen in de weg had geplaatst, of althans in het vaarwater had laten liggen. De Staten hadden in het streekplan de Vel serbroekpolder aangewezen als bouw plaats voor de IJmond. Daar zou de wo ningbehoefte van de IJmond grotendeels kunnen worden bevredigd. Het plannetje dreigt te stranden op de klippen van te geringe slagvaardigheid van de gemeente Velsen. GS verwijten Velsen traagheid in het maken van bouwplannen. In 1976, toen het principe-besluit over de Velser broekpolder was genomen, had de ge meente al aan de voorbereiding van de woningbouw kunnen beginnen, meent ge deputeerde Van der Knoop. Men heeft het nagelaten. Het risico dat de Velserbroek in het streekplan toch niet zou worden opgenomen was naar zijn mening gering. Dat had men moeten nemen. Velsen had niet moeten wachten tot alles ook in het streekplankader was opgenomen. Vog- lens Van der Knoop heeft nog niet eens overleg plaatsgevonden van de gemeente Velsen met de PPD (Provinciale Planolo gische Dienst) Men kan er zonder meer op rekenen, dat de planologische procedure (de definitieve goedkeuring van bestem mingsplannen) tot aan de Kroon zal wor den gerekt. De Stichting Santpoort heeft het beroep op de Kroon tegen de bebou wing van de Velserbroekpolder al aange- kondigd. Dat betekent naar zijn mening, dat pas in 1987 met woningbouw op grote naar de door het KNOV uitgenodigde sprekers, de heren J. Abbink (adjunct- secretaris van de Kamer van Koophan del) en Wouter Perquin (landelijk voor zitter van het KNOV). I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13