Frans Hak SF-collectie geschonken aan Kleurrijke textielkunst Los Angeles muzikale eenheidsworst n gezinsmarkten i Grote tentoonstelling over Johan Maurits De eenvoudige kracht van at komende exposities J Recital Kari Lövaas een Dansconcert: weinig armslag voor choreograaf Ton Lutgering [ïimj'bëïëïën#] Poëtische keramiek 4 A i i i GOUD AANBIEDINGEN WOENSDAG 12 DECEMBER 1979 Onartistieke benadering Noorse sopraan „Zo wijd de wereld strekt in Mauritshuis Gouden Clown toegekend SPECIALE KUNST 200 <1 5l. n daarbij een pakje roomboter I voor slechts IMlBf codi kom kijken in onze etalage it de vol CONRAD VAN DE WEETERING Frans Hak: De wind, oliverf schilderij. Martin Klaver: Rijdster met een borst. Christine Peursum: Picnickostuum. (ADVERTENTIE) 72,- »a Grote Houtstraat 33 Haarlem (023) 324839 JOHAN VAN KEMPEN ■slote" J mberl?1 Gouden ring met speelse allure Direct sem. U netiset ierdruk- ikelaar ysteem. Tot de collectie behoren onder meer 185 edities van het vermaarde boek Dracula van Bram Stooker (waar recentelijk nog de gedeeltelijk in Nederland opgenomen film Nosferatu van Wemer Herzog naar is gemaakt), meer dan honderd uitgavan van Frankenstein, verscheidene duizen den stripboeken over Tarzan, evenals on telbare griezelfilms en kostuums en mo dellen gebruikt voor de vervaardiging van deze films. George Balanchine is nog steeds de be langrijkste choreograaf van deze tijd om dat hij in de eerste plaats vaardig met bewegingsconstructies werkt en zijn com posities komen goed uit de verf omdat er perfekt getrainde dansers in staan, die ieder gewenst tempo aankunnen. Maar de jongelui, die dit dansconcert vullen, blij ken over een uiterst schamele techniek te beschikken en menen met dans bezig te zjjn als ze een stukje rondlopen en dan opeens doodstil staan en met verdwaasde blik het publiek aankijken. ROTTERDAM. De voorstelling van een aantal dansers en choreogra fen dinsdag in de Lantaren onder de titel Dansconcert liep uit op een be droevend bewijs van onmacht. Be zoekers aan deze voorstelling moeten wel de indruk krijgen dat de moderne dans maar twee tempi kent: lang zaam en zeer langzaam. In verschil lende nummers lijkt het of de dansers best wel bepaalde bedoelingen heb ben, maar helaas worden die nooit echt duidelijk, Wat nauwelijks de be doeling van bedoelingen kan zijn. Onder hem was ook Albert Eckhout die in Brazilië schetsen en meer dan mansho ge schilderijen maakte van indianen, ne gers, mulatten en mestiezen. Frans Post schilderde als eerste het tropische land- schap, de mensen en de dieren. Gouver neur Johan Maurits moedigde de uitge- breide verkenning van de kolonie aan. Helaas kreeg die maar weinig armslag, hij moest het gewoon doen met wat jonge mensen die toevallig bezig waren met wat danswerk en de tijd om daar echt invloed op uit te oefenen was veel te kort, waarbij het de vraag is of die choreografen dat wel Karin Chen in Af en toe. (Foto Bob van Dantzig) FM/AM eler en in een it uitge i meng ng ge ra lange s. LED rifband circuit tvangst aatofflii it sten, en i het niet stjes sten zjjn is nog wilden. Het resultaat is dan ook bitter teleurstellend en zeker niet representatief voor het niveau van de danskunst in ons land. WAT DOET goud VOOREEN VROUW? :ast tr. koett indé is i zodat i kleur aï 8. Hij leefde van 1604 tot 1679, was mili tair, architekt, bestuurder en diplomaat. Als jongeman maakte hij de veroveringen op de Spanjaarden mee van Den Bosch en Maastricht. In Brazilië leidde hij de bele gering van Bahia. Hij was al 68 jaar toen hij Amsterdam verdedigde tegen de legers van Lodewijk de Veertiende. Naast offi cier in het leger fan de Nederlandse repu bliek was hij stadhouder van de keurvorst van Brandenburg in Kleef, waar hij het laatste deel van zijn leven doorbracht. Maar laat ik niet overdrijven, er is een uitzondering: Karin Chen beschikt inder daad over een fraaie techniek en een grote spanning in haar bewegingen, maar he laas begint ze vrijwel in het donker en rolt dan over de vloer tot ze in een lichtstreep komt, waar ze in een bevallige houding tegen een daar liggende stoel eindigt. Van uit die houding ontstaan er nieuwe evolu ties, die maar heel af en toe ontaarden in echt dans. Ze noemt het nummer dan ook Af en toe. Deze solo vormt een onderdeel van haar nieuwe programma met de groep Beweging-Dans, en zal daarin zeker beter tot zijn recht komen dan in dit dansconcert, waarin het temidden van al die veel te lange en veel te trage nummers een zoveelste lang, traag nummer bete kent. Dansconcert is een initiatief van de Rot terdamse Kunststichting om samen met de Stichting Danscontact, jonge choreo- Bedroevend bewijs van onmacht AMSTERDAM. Morgenavond, is Kari Lövaas in het Haarlems concertgebouw te beluisteren Amsterdam had de primeur. Dat deze Noorse sopraan via de opera carrière heeft gemaakt, was ook in haar liederenrecital wel te merken. Als zij de kans kreeg om van een lied een soort mini- operaatje te maken, greep zij die ook aan. Mein Geliebter, een vanuit het Pools in het Duits vertaald lied van Chopin, deelde dit lot met Des Antonius von Padua Fischpredigt uit Des Knaben Wunderhorn van Mahler. Deze liederen vormden het besluit van respectievelijk het eerste en tweede programmagedeelte en waren als warming-up voor een enthousiast applaus een effectieve keuze. Ook in andere onderdelen van haar meervoudig samengestelde programma trok Kari Lövaas overigens de aandacht met een soortgelijke manier van doen, waarin dan de tekst benadrukt wordt door een wat opdringerige mimiek. In haar uitbeelding komt Lövaas evenwel nauwelijks achter de oppervlakte van de tekst. Reden waarom het niet zoveel uit maakt of zij de ene dan wel de andere componist bij de kop heeft. Je had bijvoorbeeld kunnen denken: wat fijn om nu eens liederen van Grieg te horen van een Noorse zangeres! Maar de Noor Grieg klinkt bij Kari Lövaas eigen lijk al net eender als een Weense Schubert (van wie overigens niet heel belangrijke specimina uit diens oeuvre aan de orde kwamen) of zelfs als Mozart, waarmee de avond begonnen werd. Je wordt allereerst bepaald door de zangeres, dan pas door de muziek. Kari Lövaas, die op haar recital volg zaam en in aangepaste geest werd bege leid door de pianist Thom Bollen, beschikt over een mooie heldere stem die zij qua klank doorgaans smaakvol gebruikt en een uitstekende techniek. Door haar ver uiterlijkte aanpak, waarin alles, hoe we zenlijk verschillend van stijl of karakter ook, tot een soort van muzikale eenheids worst wordt teruggebracht, past de term artistiek echter nauwelijks op haar lied- vertolkingen. Bij gelegenheid van zijn 300ste sterfdag en de expositie in zijn huis in Den Haag, is een filmdocumentaire gemaakt, die de NOS onder de titel ,„De verovering van Brazilië of de Atlantische oceaan als Hol lands binnenwater”, eerste kerstdag uit zendt. Ook verschijnt een wetenschappe lijke essaybundel, getiteld „Johan Maurtis van Nassau-Siegen, a humanist prince in Europe and Brasil”. Voor bijna al haar wandkleden en andere textiele objecten grijpt Christi ne Peursum terug naar de oer-cultuur in thema, symbolen en kleur. Zij volg de een opleiding in beeldhouwen en schilderen aan de Rietveldacademie in Amsterdam. Pas later begon zij met het maken van wandkleden. Frans Hak kreeg twee jaar geleden de publiek sprijs voor zijn schilde rij Oppervlak, dat hij toen inzond voor de ge- meente-kunstaankopen in Haarlem. Zijn werk, deze maand te zien in de SBK in Haarlem, geniet nog steeds veel popula riteit. De vaak realisti sche, vanuit een impres sionistische hoek, goua ches en olieverven spre ken menigeen aan. Hak maakt in het werk in deze expositie hoofd- zakeljjk gebruik van wit en zwart en bereikt een verrassend aantal varië teiten binnen vooral de eerstgenoemde „kleur”. Centraal staat vaak een krant, of een stuk plastic, of een eenvoudi ge opklapstoel, alledaag se objecten waaraan wij verder nooit veel aan dacht besteden. Hak zet deze in een neutrale ach tergrond om zodanig het onderwerp des te meer naar voren te brengen en te verkennen. Alleen in de olieverven grijpt Hak naar iets an ders op het palet en dan, zoals in De Wind, een felle kleur rood, die een schokkend, aangrij pend contrast oplevert. De vijftien werken die ditmaal getoond worden, getuigen allen van groot vakmanschap en de be zittende kracht van de eenvoud. Tot en met 31 decem ber in de SBK aan de Ged. Oude Gracht in Haarlem. Dinsdag tot en met vrijdag van 13 tot 17 uur, zaterdag van 11 tot 17 uur en donderdag avond van 20 tot 22 uur. grafen kansen te bieden. Dat gebeurt al een paar jaar, iedere keer weer op een andere manier georganiseerd. Dit jaar kwam men op de gedachte een choreo graaf, Ton Lutgering, met de samenstel ling en de vormgeving van het program ma te belasten. Y Schol, schar of tong a la meuniere 1 kg vis, zout, 1 ei, 1 lepel melk, bloem, boter ^■lof margarine, 2 citroenen, peterselie. De vis met wat zout inwrijven Door losgeklopt ei met melk en vervolgens door bloem wentelen. Bakken in veel gebruinde boter of margarine op niet te fel vuur. Wat citroensap, fijngehakte peterselie en de overgebleven boter over de vis doen. Doe meer met vis, omdat ’t zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten, 's-Gravenhage (ADVERTENTIES) men surrealistisch symbolisch vaak toegepast, wekken dromerige, sfeer. Klaver maakt hóofdza- kelijk gebruik van zink- houdend matglazuur met zachte kleuren die beperkt zijn tot beiges, vaal-wit en lichtgroen. Het is alles heel origi neel interessant en voor al mooi werk, vervaar digd door een vakman. Tot en met 31 decem ber in de kelder van de SBK. Dinsdag tot en met vrijdag van 13 tot 17 uur, zaterdag van 11 tot 17 uur en donderdag avond van 20 tot 22 uur. De Zaanse kunste naar Martin Klaver is een autodidakt die door de jaren heen een hoog niveau heeft bereikt in zijn keramische werken. Een tegel en vijf plastie- DEN HAAG (ANP). ,fZo wijd de wereld strekt" heet de tentoonstelling die 20 december in het Mauritshuis in Den Haag geopend wordt. Die dag is het drie eeuwen geleden dat Johan Maurits van Nassau-Siegen overleed. Hij wordt een van de boeiendste figuren uit Nederlands verleden geacht: veelzijdig en kleurrijk. Te kijk staan tot 1 maart ’80 in zijn huis in Den Haag behalve schilderijen meer dan tweehonderd voorwerpen als: tapijten, beelden, prenten, tekeningen, zilver, kaarten, planten en opgezette dieren. Ze komen uit verzamelingen in Europa, Amerika en Brazilië. Ze vormen een rijk dom aan materiaal, die de bezoeker duide lijk maakt wat de nieuwe en bizarre we reld voor de Nederlander in de zeventien de eeuw heeft betekend. Johan Maurits was gouverneur van Nederlands Brazilië en bevorderde de verkenning van nieuw verworven gebieden. Zijn dievies was „Zo wijd de wereld strekt”. Kooplieden van de West-Indische Com pagnie veroverden destijds het suikerrij ke Brazilië op de Spaans-Portugese vij and van Nederland. De compagnie bezat zo tussen 1637 en 1644 een Zuid-Atlantisch imperium: een stuk Noordoost-Brazilië en Elmina en Loanda, de voornaamste ha vens voor slaven in Afrika. Geleerden gingen naar de koloniën om er de sterren hemel te bestuderen, het planten- en die renrijk te onderzoeken en land in kaart te brengen. Dans: Dansconcert in opdracht van de Rotterdamse Kunststichting samenges teld door Ton Lutgering met bijdragen van de dansers: Wanda Grendel, Greetje ter Harkel, Rietje Bijholt, Gail Dockery, Karin Chen, Susanne Reitz, Ann de Smet en Frank Bantie en de choreografen: Takashi Kama, Gail Dockery, Karin Chen, Susanne Reitz, Helga Langen en Ton Lutgering. Herhalingen: 12 december in De Lantaren (Rotterdam), op 14 december in de Blauwe Zaal (Utrecht), op 15 december in de Stadsschouwburg van Maastricht en op 19 december in de Kleine Zaal van de Stadsschouwburg in Arnhem. Vanaf 15 december tot en met 6 januari heeft het Frans Halsmuseum een veelom vattend overzicht van het oeuvre van Isaac Israels in haar Prentenkabinet inge richt. Het Frans Halsmuseum is al jaren bezig om haar collectie van Israels wer ken aan te vullen. Deze verzameling werd recentelijk aangevuld met een schenking uit de particuliere verzameling A. Boers- ma-Dr. W. L. Ladenius. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Een tentoonstelling van de Nederland se Kunststichting, welk de titel Affiche ’78 draagt, is tot en met 7 januari 1980 te zien in het Stedelijk Museum Alkmaar. Maan dag tot en met donderdag van 10-12 en 14 tot 17 uur, vrijdag van 10 tot 17 uur en zondagen van 14 tot 17 uur. In kunstgalerij Albricht in het St. Pe ter’s Gasthuys te Arnhem, is van 15 de cember tot en met 6 januari 1980 de ten toonstelling Schilders van de Veluwe- zoom: 1800-1950 ingericht. Werk van on der anderen Geerlings, Mauve, Bosboom, Maris en Vaarzon Morel, Van Gogh, Schelfhout en Koster. Woensdag tot en met zondag van 12 tot 17 uur. Georges Carl die zojuist de Gouden Clown heeft ontvangen. MONACO (AFP). Op het zesde in ternationale circusfestival van Monaco is zondag de „Gouden Clown’, toege kend aan de Amerikaanse komiek Geor ges Carl, die op het Lido in Parijs op treedt, en de uit negen leden bestaande groep Polsstokspringers van het staats circus van Moskou. De jury stond onder leiding van John Ringling North. Derde concert in de Vocale serie van het Concertgebouw NV( Kari Lövaas, sopraan, Thom Bollen, piano. Pro gramma: Mozart, Schubert, Chopin, Grieg, Mahler. Kleine Zaal Concertge bouw Amsterdam, 11 december 1979. MObO 49 Tot en met 29 januari 1980 in St. Joannes de Deo, dagelijks te bezich tigen. De zes objecten die zij thans in de foyer en verbindingsgang van het zie kenhuis St. Joannes de Deo achter de Schotersingel in Haarlem exposeert, to nen alle een grote kracht. Haar gebruik van materiaal, techniek en vooral kleur is zeer rijk, zoals in haar Herfst en Vuurval twee imposante kleden met rijke, genuanceerde kleuren die hun res pectievelijke onderwerpen duidelijk, na tuurlijk en krachtig weergeven. Bij ieder werk begint Peursum met een idee en pas daarna besteedt zij aan dacht aan de vorm. Het spinnen, weven en verven doet zij allemaal zelf, zodat het eindprodukt volledig onder haar controle staat en dan ook een eenheid toont. ken, die deel uitmaken van een permanente ten toonstelling, zijn tot het einde van dit jaar te zien in de SBK aan de Ged. Oude Gracht in Haarlem. Klaver, deels uit de „school” van Klaas de Boer, boetseert hoofdza- kelijk fabelwezens waar van de vogel, de vis en de vrouw de meest terugke rende zijn. De vrij grote werken, waarop de ter en zijn een poëtische HOLLYWOOD (AFP). De vermoe- delijk grootste collectie science fiction materiaal, bestaande uit 250.000 films, boeken en ander daarop betrekking heb bend materiaal, is geschonken aan de stad Los Angeles. De collectie is momen teel nog in het bezit van de Amerikaanse science-flction-schrijver Forest Ac kerman. 1 y JUWELIER^f^DIAtVIANTAIR

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17