Khomeini roept op tot totale olie-boycot r- WOENSDAG 12 DECEMBER 21 1979 (door George Mavros) Irans sterke man, ayatollah Ruollah Khomeini, vindt dat alle islamitische landen het wapen van de olie boycot moeten gebruiken om de gehate Verenigde Staten te dwingen de verdreven sjah uit te leveren. Zijn antwoord op een persconferentie van de Ameri kaanse president Jimmy Carter, waarin deze Iran waarschuwde voor „ernstige gevolgen” indien de 50 gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran niet worden vrijgelaten, liegt er niet om. Wanneer de sjah eenmaal is berecht, volgen wat hem betreft presi dent Carter, oud-president Nixon en zelfs de inmiddels overleden Lyndon B. Johnson. De ayatollah en zijn zoon Ahmad (links) brengen hun stem uit tijdens poster die is opgeplekt op de ambassade van de VS in Teheran, wijst Khomeini naar 'inh LJii tnnh Dn Izi innan ninto „We tegen het Het wisselen van de wacht bij de Amerikaanse ambassade in Teheran. De innen in uniform zijn geen soldaten, maar studenten die vijftig mensen in gijzeling houden in het gebouw. Kunnen de christelijke kerken in het conflict bemiddelen? tasten? Goed, doen ze dat niet, dan hebben ze alle vrijheid en doen ze het wel, we weten waar we ze kun nen vinden”. Khomeini: „Islam betekent bege nadiging op het juiste moment. Ons geloof kan op het juiste moment meer? We willen niet dat ze de isla mitische republiek schenden. Wil- Sommige politieke partijen in Iran laten doorschemeren dat de raad van deskundigen een ont- werp-grondwet heeft opgesteld die alleen bij de islamitische ideologie past. De islam is een godsdienst van genade. Denkt u dat de Ameri kaanse gegijzelden genade kan worden geschonken - voor of na hun proces? Gelooft u dat die Arabische rege ringen die de misdaden van de Amerikanen steunen, door hun volk, dat nog steeds gelovig is, zul len worden gestraft? Khomeini: „Meneer de paus heeft een afgevaardigde naar ons toege zonden om te onderhandelen en die vond dat wij de gijzelaars vrij moe ten laten. We hebben de zaak met meneer de paus doorgesproken en hem op de hoogte gesteld van de misdaden die hier zijn begaan, want misschien had hij daar nog niet eerder van gehoord. We hebben hem uitgelegd en ons erover be klaagd dat iemand die zich „heilige vader” laat noemen en plaatsbekle der van Christus, de Messias is, net zoals Christus zou moeten hande len. Als Christus op dit moment in ons midden was, dan zouden me neer de paus en al die andere pries ters weten dat Christus zich niet aan de zijde van Carter zou scharen en dit onderdrukte land in de steek zou laten”. „Christus zou de zijde gekozen hebben van de verdrukten en niet van de verdrukkers. Wij zijn vijftig jaar onderdrukt, ze hebben hier ge moord en vernield en alles is onder referendum over de nieuwe constitutie, die de geestelijke leider onbeperkte macht geeft. „Ik denk dat ze bang zijn dat via een proces tegen de sjah hun eigen misdaden aan het licht komen, mis daden waarvan misschien alleen de presidenten van de Verenigide Sta ten en de sjah afweten. Het lijkt erop dat de heer Carter doodsbang is voor een proces tegen de sjah, omdat dan zijn eigen misdaden en van de presidenten vóór hem aan het licht komen op een moment dat willen een proces i de sjah zal er komen- Khomeini: „We zouden graag wil len, en we hadden verwacht, dat de Arabische staten onze zijde zouden kiezen. Ze hebben gezien hoe dit land gedurende vijftig jaar door de sjah is uitgeplunderd. Hoe onze ge zinnen, onze cultuur en economie werden verwoest. We hadden ge dacht dat ze ons uitleveringsver zoek zouden steunen en niet de zijde van de misdadige sjah zouden kue- zen. Zij zijn moslims en wij zijn moslims. De sjah is een crimineel en Carter is een nog groter crimineel. Wat nu gebeurt, is dat de Arabische landen zeggen islamistisch te zijn, maar dwars tegen de bevelen van de Koran in, plotseling bang zijn tegen een grote mogendheid te age ren. Ze zouden het met ons eens moeten zijn of anders moeten be denken dat wat de sjah óverkwam, ook hun kan overkomen”. „Ze kunnen beter ons advies aan vaarden en de VS veroordelen en het oliewapen gebruiken. Ze weten dat het buitenland hen nodig heeft. Waarom doen ze zo verwerpelijk en praten ze zichzelf aan dat je de supermogendheden niet aankunt? Die tijd is voorbij. Alles is thans mogelijk. Daarom kan het heel best zijn dat als die Arabische landen de bevelen van islam niet opvolgen, hun volk met de heersers doet wat wij met Mohammed Reza, de crimi nele sjah, deden”. Als Christus hier was en we hem vertelden wat we meneer de paus hebben verteld, dan zou Christus naar ons hebben geluisterd en niet naar Carter en de sjah. Als meneer de paus het tegendeel gelooft, dan is dat allesbehalve christelijk”. „Meneer de paus is dus blijkbaar geen christen, want anders zou hij de onderdrukten wel hebben ge steund. Natuurlijk heeft Carter macht, hij heeft tanks en munitie, maar al die landen, niet alleen de islamitische landen, maar ook de christelijke of de joodse, of door wat voor geloof ze ook worden be woond, die zouden ons gelijk moe ten geven”, zegt ayatollah Khomei ni ten slotte. vermijdelijk wanneer het ene re giem het andere opvolgt. Ze bewe ren dat Frankrijk een van de be schaafdste landen ter wereld is en wat is daar niet na hun revolutie gebeurd. En na de Russische en al die andere revoluties? Wij houden staande dat onze revolutie uniek is, omdat het een islamitische revolu tie is. Het ging niet om een staats greep of een machtswisseling. De hele natie zelf kwam in opstand; een natie doordrenkt van islamiti sche ethiek. Die natie overwon en op de dag van de overwinning wer den de vliegvelden opengegooid, be gonnen de treinen te rijden en kwa men de drukpersen in beweging”. „Dat is heel wat anders dan een staatsgreep, waarbij het land van de buitenwereld wordt afgesloten en de kranten verboden. Binnen de grenzen van de islamitische moraal is geen enkele revolutie zo rustig geweest als de onze. We hebben de verraders een eerlijk proces gege ven en verder iedereen met rust gelaten. Er is hier minder chaos dan in welk ander land dat net een revo lutie heeft doorgemaakt. Er is hier geen chaos, behalve dan die die veroorzaakt wordt door de herinne ring aan het vroegere regime en door mensen die ons land geen rust gunnen. Natuurlijk worden die van buitenaf geholpen. Dat jaagt ons geen angst aan en als iemand be weert dat het hier soms wanordelijk is, dan staan ze óf in dienst van de sjah, óf ze worden door een ander land geïnspireerd. Behalve die on zin is er geen probleem”. de regering van Pahlavi-senior en - junior met de grond gelijk gemaakt. Onze natie is in opstand gekomen en heeft het regime van de sjah omvergeworpen. Meneer Carter heeft onze misdadiger gastvrijheid verleend en bij ons weggehaald en wij vragen om zijn terugzending”. Verkeerde voorlichting in de westerse pers zou doen denken dat Iran ofwel onder uw dictatuur staat ofwel tot chaos is vervallen. Wat is uw antwoord daarop? Na de nieuwste ontwikkelingen is het duidelijk dat een Ameri kaanse interventie in Iran een ern stig gevaar voor de wereldvrede oplevert. Gelooft u dat de Ameri kanen zo’n risico zouden nemen alleen maar om de sjah, te bescher men, of hebben ze andere redenen? Khomeini: „U zegt zelf al dat ze liegen. Het spijt me dat het Westen met al dat kabaal dat het maakt over hun beschaving en hun mense lijkheid, zijn massamedia dingen over Iran laat zeggen die nooit zijn gebeurd. Wat zijn dat voor landen en wat is dat voor een pers? De vrijheid die de heren aan hun pers gegeven hebben, is dat gezonde persvrijheid? Hoe kunnen ze zoiets toestaan, hoe kunnen ze zulke leu gens en onzin publiceren”. „Ze zeggen dat hier dictatuur heerst. Wat voor dictatuur? Laten ze zelf komen kijken naar die dicta tuur. Iedereen heeft hier de vrij heid. Vijf maanden lang hebben al lerlei partijen en groepen de vrij heid gehad. Mensen die vroeger te gen ons land samenzweerden, kon den actief worden en opnieuw ver raad plegen, samen met dat opge- doekte Amerikaanse spionnennest in de ambassade. Na vijf maanden volkomen vrijheid ontdekten we dat allerlei buitenlandse machten, zoals zionisten en de Amerikanen, bezig waren met verraders samen te zweren om ons land naar de ondergang te voeren. Er wordt nu plotseling gezegd dat het hier een dictatuur is. Wel, u kunt zelf het hele land rondreizen en het met eigen ogen zien, die dictatuur”. „Wat de chaos betreft, dat is on stonden dure meubels in en daar waren ze bezorgd over”. Mensen die geen menselijke en religieuze opvoeding hebben gehad, denken alleen aan zichzelf. Carter heeft geen religieuze opvoeding ge had. Als er de laatste dagen is ge praat over Carter, die naar de kerk gaat om voor de gegijzelden te bid den, dan vergelijk ik dat bidden met het bidden van de sjah die naar onze pelgrimsoorden placht te gaan. De vos die de passie preekt. Daar gaat het om”. „We geloven niet in het humani taire karakter van Carters maatre gelen ten behoeve van de sjah. De beslissing is nu aan hem. Hij kan een oorlog beginnen om zijn positie als president te redden en zijn eigen land naar de ondergang leiden en ik verzeker u dat hij die oorlog zal verhezen. Of hij kan wijs handelen en een misdadiger uitleveren, die een halve eeuw lang onze jeugd heeft vermoord, onze bodemschat ten heeft geplunderd en vernield en ons land tot de ondergang heeft geleid. Als Carter de voormalige sjah uitlevert, laten we de gegijzel den gaan, hoewel we weten dat ook die schuldig zijn. Maar als de sjah en diens bezittingen aan Iran wor den teruggeven, zullen we groot moedig zijn”. Carter zelf opnieuw president wil worden”. „Welnu, we willen dat proces te gen de sjah, en bij God, het zal er komen en daarna zullen we om pro cessen vragen tegen alles en ieder een die bij de misdaden van de sjah betrokken waren, of dat nu Carter, Nixon of Johnson is. Er gaat geen dag voorbij of we krijgen verzoeken uit het buitenland de gijzelaars vrij te laten. Maar wij weten zeker dat Carter niet uit menselijke motieven handelt”. „Onze ervaring heeft geleerd dat de grote en minder grote mogend heden helemaal geen aandacht aan mensen schenken. Ze zijn alleen op eigenbelang uit. Of er nu hier een paar mensen doodgaan of daar een land wordt vernield, daar geven ze niets om, zolang zij maar een paar extra jaren president kunnen blij ven. Dat lijkt me Carters werkelijke motief. In Parijs werd me een ver haal verteld over onrust in China of zo, ik weet niet meer precies. In ieder geval bleek eruit dat dat be treffende land niet bang was voor zijn ambassadepersoneel, nee, er Khomeini: „Wellicht hebben ze andere bedoelingen, omdat we bij ■S Carter en de rest niet zoveel mense- I lijkheid aantreffen. Misschien heb ben ze daarom de sjah niet uitgewe- zen. Als ze menselijke gevoelens hadden, zouden ze toch geen 35 mil ls joen mensen opofferen aan het lot 1 van één man. Ze zouden ons dan toch niet dreigen met een economi- sche boycot in de verwachting ons te kunnen uithongeren of ons drei gen met een oorlog”. De anti-Amerikaanse propaganda manifesteert zich ook in posters. Op een i uncle Sam en de zich achter hem verschuilende sjah. Hij zegt: ,,De Verenigde Staten kunnen niets doen". Khomeini: „Die partijen hebben of het ontwerp niet goed gelezen, of len die groepen onze grondwet aan willen het niet lezen, of ze willen er gewoon tegen zijn. De grondwet zegt dat alle godsdiensten en alle partijen en groepen vrij zijn op voorwaarde dat ze niet tegen het land, de staat of onze islamitische republiek samenzweren. Dat is de grondwet. Het probleem is dat bij het begin van de revolutie de Iraan- se natie om een islamitische repu bliek riep, maar na onze overwin ning kwamen er plotseling allerlei andere groepen moeilijkheden maken”. „We hebben verkiezingen gehad genadig zijn, maar er zijn beperkin- over de islamitische republiek, we gen voor hen die schuldig zijn en hebben de raad van deskundigen wier schuld is bewezen, en er is ook laten verkiezen en we laten over de gerechtvaardigde straf. Maar de grondwet stemmen. Dat is demo- godsdienstige leider kan in bepaal- cratischer dan waar ook' ter wereld, de gevallen gratie verlenen. Als En nu is men boos. Ze maken moei- Amerika de sjah en zijn bezittingen lijkheden door te zeggen dat er in de uitlevert, dan zullen wij genadig toekomst geen politieke partijen zijn, hoewel we menen dat de gijze- meer over zullen zijn. Wij willen die laars schuldig zijn aan misdrijven”, politieke partijen en wij willen vrij heid en vrijheid van meningsuiting en van drukpers. Wat wil men nog

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21