DISCUSSIE OVER VERVANGING KERNWAPENS ERG VERSIMPELD B s FGH hypotheekbank ■Co Als u een bouwproject had en u hadbehoefte aan een betrouwbare partner, met wie zou u dan gaan praten? 3T V1/V. .V. ✓eg Met FGH-Vastgoed bijvoorbeeld. Kort over de FGH-hypotheek. Kort over de FGH-pandbrief. WOENSDAG 12 DECEMBER 23 1979 itie FGH-Vastgoed is gespecialiseerd in de ontwikkeling en exploitatie van onroerend goed. Wij ontwikkelen zelf projecten van formaat. Bouwen, verkopen of beheren, en zijn met name actief op het gebied van commercieel onroerend goed, woningbouw en recreatie. Wij hebben op dit moment o.a. bedrijfs panden onder handen, kantoren, bungalows, eengezinswoningen,appartementen en zelfs een compleet recreatiedorp. Vaak worden de projecten in samenwerking met een ander uitgevoerd, zodat beide partijen elkaar goed kunnen aanvullen. En de directe verbondenheid van FGH-Vastgoed met de Friesch-Groningsche Hypotheekbank houdt ruime financierings- mogelijkheden in. Als u geïnteresseerd bent in overleg valt een afspraak gemakkelijk te maken. Elke FGH-hypotheek is maatwerk. Wat zeggen wil, dat we zorgvuldig rekening houden met uw individuele omstandigheden. Een FGH-hypotheek past als een handschoen. En is aangepast aan uw financiële draagkracht. Interesse? Komt u dan ’s praten.Onze adressen vindt u onderaan deze advertentie. U kunt natuurlijk ook uw eigen adviseur hierbij inschakelen. Als u uit bent op hoge rente, maar er niet voor voelt om uw spaargeld vast te zetten, dan is de FGH-pandbrief een goeie belegging. Veilig. Goed rendement, korte looptijd. Altijd tussentijds te verkopen. Ze luiden aan toonder, en u kunt ze overal kopen: bij onze kantoren, of via uw bank of uw effectencommissionair. fres. (door Hans de Bruijn) De discussie over de moderni sering van de kernwapens, die de NAVO nu al maanden op haar kop zet, is over het algemeen erg versimpeld overgekomen: De Russen hebben de SS-20-raket en wij hebben niks en daar moeten we wat aan doen. De praktijk is anders, ingewik kelder ook, en betreft in feite de vraag hoe de NAVO haar nucleai re verdediging wil voeren. Ier door de Russische Backfire-bommenwerper kantte j HM* *1* i (ADVERTENTIE) Voor on s 50, 6 rtien toe- i mingen nd Hei i Neder- ruilende woning l/Veet u (omen? intehui- N OP- JRDEN lis te n- Amerikaanse Cruise-raket - De NAVO heeft daartoe een tienjaren plan opgesteld, waarin met duizenden nieuwe tanks, nieuwe vliegtuigen, kanon nen, pantserwagens en anti-tankwapens In de NAVO-strategie staat voorop dat de band tussen deze drie categorieën in stand moeten blijven. De „triade” is als een ladder: elke tree hoger betekent een zwaarder, gevaarlijker wapen. Dat maakt het mogelijk om, als in de strijd een be paald wapen niet meer effectief is, over te stappen op een volgend, desnoods nucle air wapen. De vraag of deze strategie werkt, hangt af van de krachtsverhoudin gen in die sectoren, en dus of een partij genoodzaakt wordt een stapje hoger op de escalatieladder te gaan, wanneer hij op een lagere tree een nederlaag heeft geleden. In de conventionele sector dicht bij de NAVO de Russen- altijd een voorsprong toe. Zij hebben in Centraal-Europa drie maal zoveel tanks, veel meer vliegtuigen en raketten. Daarentegen heeft de NAVO technisch bijzonder hoogwaardige af weersystemen, een zeer geconcentreerd net van anti-tankwapens en een uitsteken de luchtafweer. De aloude militaire stelregel, dat een aanvaller drie maal zo sterk mag zijn als een verdediger, wil de laatste nog een kans hebben, maakt duidelijk dat de NAVO er nog niet zo slecht voor staat. Bovendien wordt de conventionele bewa pening in hoog tempo verbeterd. pen in de Middellandse Zee (bereik 6000 km), die echter naast hun nucleaire taak, eventueel ook voor andere taken worden gebruikt. F-lll’s kunnen voorlopig nog wel een tijd mee, maar de Britse Vulcans zijn volslagen op. Zij moeten over een paar jaar worden vervangen. In feite zijn ze nu al niet meer opgewassen tegen de perfecte Russische luchtverdediging. De verwach te vervanger, De Panavia MRCA Torna do, heeft een te kort bereik voor acties boven Rusland. Nu is het voor kwetsbare vliegtuigen toch al moeilijk om over lange afstanden bombardementsvluchten uit te voeren. De kwetsbaarheid is bij zo’n operatie altijd een minpunt. Het is ook daarom dat voor de vervanging van deze wapensystemen gezocht wordt naar raketten. Die kunnen vanaf mobiele en dus moeilijk te treffen installaties worden afgevuurd en zijn door hun hoge snelheid vrijwel onkwets baar. De achterstand van de NAVO in deze sector is duidelijk. De militaire deskundi gen zeggen dat het niet-treffen van maat regelen daarvoor een gat in de keten con- ventioneel-taktisch-strategisch oplevert. Er is al het ware een tree uit de ladder weggehaald. Met als consequentie dat in geval van oorlog, men na conventioneel of tactisch-nucleair wapengebruik, sneller naar de zware strategische atoomwapens moet grijpen, omdat er geen wapensyste men voorhanden zijn die een beperktere reactie mogelijk maken. Vooropgesteld dat in een kernoorlog zulke „beperkte reacties” nog wel mogelijk zijn. In dit overzicht worden door de NAVO volgens sommigen ten onrechte de atoomraketten aan boord van onder zeeërs buiten beschouwing gelaten. De Amerikanen en Engelsen hebben dicht onder de Europese kust atoomonder- zeeërs liggen met atoomraketten die met groot gemak Russische doelen kunnen bereiken. En de Russen hebben o.a in de Oostzee atoomduikboten met kernkoppen klaar liggen die ook West-Europa kunnen halen. Moeten die wapens worden meegeteld? De NAVO vindt van niet en daar zijn wel argumenten voor te vinden. De atoomsy- stemen op de onderzeeboten zijn Polaris- en Poseidon-raketten, strategische wa pens met een bereik van ruim 5000 km, dat door de mobiliteit van de onderzeeër natuurlijk enorm vergroot wordt. Ameri kaanse onderzeeërs bevatten totaal 656 van deze raketten, waarvan slechts een klein deel voor de Europese kust. De NAVO vindt dat deze raketten over veel te zware atoomkoppen beschikken, om ze bjj de middellange afstandssyste- men mee te tellen. Het gaat om minder nauwkeurige, „vuile” atoomkoppen, on geschikt voor een beperkte nucleaire re actie. Een dergelijke aanval zou door de Russen gauw als een strategische aanval kunnen worden beschouwd en een massa le vemietigingsslag kunnen uitlokken, waarbij aanvaller en verdediger worden vernietigd. Terwijl de NAVO-bewapening met het Warschau-pact wordt vergeleken, hebben de Russen ook rekening te houden met de atoomwapens uit de „vrije” atoommach- ten van Groot-Brittannië en Frankrijk, die niet onder NAVO-commando staan. Beide landen kunnen deze wapens naar /óór uw de achterstand van de NAVO langzaam in gelijkwaardigheid wordt omgebogen. In de tactisch-nucleaire sector is al lan ge tijd sprake van een gelijkwaardigheid. De NAVO heeft in Europa naar schatting 7000 tot 8000 kernkoppen voor slagveldge- bruik klaar liggen, waarvan zo’n 200 in Nederland. Hoewel de Russen hun achter stand in deze sector (zij zouden 3500 tot 5000 atoomkoppen hebben) sterk inlopen, is nog steeds sprake van een duidelijke voorsprong van de NAVO. Dan resten op het eerste gezicht nog slechts de strategische wapens. De lange- afstandsraketten die over grote afstanden militaire doelèn, maar ook steden, in puin kunnen gooien. Ook in deze categorie had den de Amerikanen lange tijd een flinke voorsprong, maar die is in de jaren ’60 en ’70 door de Russen ingelopen. De introductie van de uiterst trefzekere Russische SS-18 en -19 heeft de Ameri kaanse strategische raketten, die in vaste silo’s zijn opgeslagen, kwetsbaar ge maakt. Daarmee werd de „vèiligheids”- garantie van de Amerikaanse strategische kernwapens ondergraven en dreigde dus een loskoppeling van de band tussen de in Amerika gestationeerde strategische en de in Europa geplaatste tactische kernwa pens. Op deze plaats in het „plaatje” horen de nieuwe kernwapens voor de middellange afstand thuis, die vooral op militaire doe len in de Sowjet-Unie staan gericht en die door hun bijzonder grote trefzekerheid kunnen uitschakelen. Zij zijn niet strate gisch, omdat zij niet vanaf Russisch of Amerikaans grondgebied op Amerika of Rusland afgevuurd kunnen worden, zij zijn niet tactisch, omdat hun bereik en lading daarvoor te groot zijn. Ze zitten er tussenin. Omdat deze wapens daardoor buiten de bestaande onderhandelingskaders vallen, worden zij „grijze zone”-wapens ge noemd. Beter is het om te spreken van Eurostrategische wapens: wapens die vanuit Rusland op Europese doelen en vanuit Europa op Rusland afgevuurd kunnen worden. In deze sector is volgens de NAVO nu eens géén sprake van even wicht. De Russen hebben in de categorie wa pens die vanaf Rusland kunnen worden afgevuurd de SS-4 raket (bereik 2100 km), de SS-5 (bereik 4000 km), de inmiddels beruchte SS-20 (3000 tot 5000 km) en de vliegtuigen Tu-16 Badger (bereik 7000 km), Tu-22 Blinder (2500 km) en de gloed nieuwe Tu-22M Backfire (bereik 9000 km). De SS-4 en -5, en de Badgers en Blinders zijn twintig jaar oud en verouderd. De SS- 20 en Backfire zijn hun moderne en effec tieve vervangers. De Russen kunnen er elk gewenst doel in West-Europa mee bombarderen. De Russen hebben nu on geveer 60 SS-20’s en 40 Backfires op Euro pa gericht staan. Jaarlijks komen er 40 SS-20’s en 10 Backfires bjj. De NAVO stelt daar maar weinig tegen over. Zij heeft in Europa slechts drie wapensystemen die in staat zijn het grondgebied van de Russen te treffen: 156 Amerikaanse in Engeland gestationeerde F-lll-bommenwerpers, die met twee atoomkoppen aan boord 10.000 km ver kunnen vliegen, 48, bijna 30 jaar oude Britse Vulcan-bommenwerpers (bereik 7200 km), en tien A-6E Intruder-vliegtui- gen op twee Amerikaanse vliegdeksche- eigen inzicht inzetten. Of ze dat ook zullen doen, speelt hierbij geen rol. Ze zijn bij de NAVO-sterkte niet meege teld en spelen geen rol bij de ontwape- ningsbesprekingen. Frankrijk heeft eer dere verzoeken van Russische kant voor besprekingen over beperking van kern wapens te praten, resoluut van de hand gewezen, al lijkt in die houding nu enige verandering te komen. Terwijl de Franse wapens bij de afschrikking van de Russen en in een eventuele oorlog toch een grote rol in de westerse bewapening spelen. En de Russen hebben dan aan hun oostgrens ook nog te maken met een voor hen vol strekt onberekenbare Chinese atoom- macht. Voor de Amerikaanse aandrang op Eu ropa zijn andere redenen. De Amerikanen willen dat de Westeuropese landen zelf bijdragen in de verdediging en bewape ning in de grijze zone. Zij hebben geen zin de verdediging van West-Europa tegen een Russische aanval te verzorgen, terwijl de Europese landen zelf niet bereid zijn daar iets voor te doen. Alleen onder die voorwaarde zijn zij bereid om de strategi sche atoomparaplu, die als de uiterste garantie voor de afschrikking boven ons hangt, ook echt effectief te doen zijn. Dat is op zich geen onredelijk stand punt. Willen wij voorkomen dat een oor log tussen Rusland en Amerika in Europa, dus op ons grondgebied, wordt uitgevoch ten, terwijl de Russen en Amerikanen zelf buiten schot blijven, dan moeten we zor gen dat de band tussen de conventionele en tactische wapens in Europa en de stra tegische, massale vernietigingswapens waarvan niemand wil dat ze gebruikt wor den, intact blijft. Inzet van atoomwapens op een lager niveau kan dan immers altijd leiden tot gebruik van zwaardere, omdat men de mogelijkheid openhoudt die zwaarste middelen te gebruiken, om de treden van de ladder te bestijgen, en zo de tegenstan der ervan weerhoudt een (kem)oorlog te beginnen, omdat dat ook zijn eigen onder gang zou betekenen. Moet de constatering dat er bij de NAVO een gat bestaat in die trap, omdat de wapensystemen voor de middellange afstand aan het verouderen zijn terwijl de Russen juist in die sector hun wapensyste men uitbouwen, dan maar leiden tot de aanschaf van maar liefst 572 nieuwe ra ketten? Op zich is modernisering van wapens niets nieuws. Zoals de oude Starfighters van de luchtmacht door F-16’s zijn ver vangen en voor de oude Centurion-tanks nieuwe Leopards in dienst komen, zo moeten ook oude nucleaire wapensyste men op hun tijd vervangen worden. En in de middenafstandssector zijn de Russen daar het eerst mee begonnen door NAVO-modernisering: niet alleen kernkoppen tellen Lange tijd was de NAVO-strategie die van de massale vergelding. Een Russische aanval zou worden beantwoord met een zware Amerikaanse atoomaanval op Rus sische steden. Die strategie had zoveel nadelen, dat zij tegen het einde van de jaren ’60 werd verlaten. Een volledige nucleaire oorlog zou im mers vernietiging van de hele wereld bete kenen, van aanvaller én verdediger. De NAVO-strategie werd die van de „flexible response”, het aangepaste antwoord, waarin de NAVO op elke dreiging een aangepast antwoord kan geven, waarbij de keuze van de wapens niet vooraf vast staat. Of de NAVO tegen een Russische aan val atoomwapens inzet, is daarbij tot het moment onduidelijk. Laat de tegenstan der in het onzekere over hoe je zal reage ren. Dat zal hem van onbesuisde daden weerhouden, want in theorie kan zelfs de lichtste aanval met de totale vernietiging worden beantwoord, aldus de gedachte achter deze nieuwe theorie. Daarom wil de NAVO ook geen verdrag om niet als eerste kernwapens te gebruiken, af sluiten. Afschrikking als doelstelling om oorlog te voorkomen, is de kern van deze strate gie. Voor die afschrikking beschikken NAVO en Warschau-pact over conventio nele, tactisch-nucleaire en strategisch-nu- cleaire wapens, de „triade”. Conventione le wapens zijn gewone kogels, granaten, FRIESCH-GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK NV. HoofdkantootAmsterdam,Herengracht 433.(020 221272). KANTOREN: Amsterdam, Herengracht 468,(020 262515) Arnhem,Zijpendaalseweg 59. (085 427348) Eindhoven.Ten Hagestraat 11.(040 446855) Enschede, M.H Tromplaan 12,(053 3124 45) •Den Haag, Lange Vijverberg 9, (070 605900) Groningen. Ubbo Emmiussingel 75.(050 183183) Rotterdam. Westblaak 67. (010 115550» Utrecht,Gildenkwartier 43,(030 310344) FGH-VASTGOED. Amsterdam.Herengracht 468, (020 262515). de vervanging van hun oude SS-4 en SS-5- raketten (uit 1961) door de nieuwe SS-20- raket, die de nieuwste en modernste snuf jes bevat, zoals de drievoudige kernkop en de grote nauwkeurigheid. Maar is de F-16 niet ook oneindig veel beter en moderner dan de Starfighter? Met dat in het achterhoofd kan zinniger worden gepraat over modernisering van de NAVO-wapens in deze sector. De Vul can is bijna antiek en de F-lll is wel jonger (1969), maar legt het ook af tegen een uiterst effectief luchtafweersysteem. Wanneer de NAVO niets doet, moeten deze systemen spoedig door gewone ver oudering uit dienst gesteld worden. Het is dus ook niet reëel om te zeggen dat de NAVO haar F-lll en Vulcans niet mag vervangen. Maar de vraag is: in wel ke mate? De NAVO beschikt over onge veer 300 atoomkoppen in dit bereik. In dien modernisering daarvan nodig is, zou je kunnen volstaan met een min of meer gelijk aantal nieuwe raketten, vooral om dat de nieuwe Pershing II- en cruise- raketten oneindig veel beter zijn dan de bestaande wapens (beide komen gegaran deerd binnen 50 meter van hun doel te recht!). Daardoor is zelfs bij vervanging door 300 nieuwe raketten al sprake van een verhoging van de capaciteit. Een capaciteit die de afschrikking overeind en de ladder intact houdt. Zijn 572 nieuwe raketten dan nog wel een zinvolle basis om met de Russen over vermindering van kernwapens te onder handelen? Een beperkt produktiebesluit in die richting zou een gebaar van veel goede wil kunnen zijn en de hypotheek op komende onderhandelingen kunnen weg nemen. De wensen die door de NAVO op tafel zijn gelegd, wekken de indruk dat de NAVO niet zozeer uit is op modernisering maar ook op uitbreiding, uiteindelijk ge richt op gelijkwaardigheid. NAVO-des- kundigen zeggen dat 572 nieuwe raketten nodig zijn om alle gewenste militaire doe len te kunnen treffen. Het „gekke” getal 572 komt alleen voort uit de samenstelling van militaire onderdelen. Bovendien lekte onlangs uit dat de Ame rikanen van plan zouden zijn om, als de nieuwe raketten in 1983 gestationeerd worden, de F-lll’s voorlopig terug te trek ken. Amerikaanse bronnen zeggen dat deze vliegtuigen zeker nog wel tot de eeuwwisseling mee kunnen. Vooralsnog geen vermindering dus. Van diverse kanten is er de laatste tijd de nadruk op gevestigd dat we niet naar dat Eurostrategische „plaatje” alleen moeten kijken: zij hebben daar zoveel raketten, dus wij ook. Terwijl we eigenlijk moeten kijken naar het totale nucleaire plaatje, waarop de NAVO er lang niet zo slecht voorstaat. bommen en raketten die meest over be perkte afstand worden afgevuurd. Tactische atoomwapens zijn bestemd voor gebruik op het slagveld, om over korte afstand (max. 500 km) op militaire concentraties te worden gegooid. Strategi sche kernwapens zijn bestemd voor de massale vernietiging. Zij kunnen over grote afstand (meer dan 5000 km) vanaf het land, door een onderzeeboot of door vliegtuigen op militaire, maar ook burger doelen worden afgevuurd. In tegenstel ling tot tactische kernwapens hebben strategische veelal „vuile atoomkoppen”, die bijzonder veel schade en radioactieve straling veroorzaken.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23