Capaciteitsproblemen zouden blijven S Zeldzame wijn geveild Krant doet voorstel: Kinderarbeid in Uit onderzoek blijkt: OR beslist nog niet over arbeidsplaats „Minister slordig met ontwikkelingswerkers” India legaliseren” 99 99 Kritiek Wageningse ingenieurs: KNOV: rijscholen snel erkennen NCOV: te weinig aandacht voor middenstand Staking dreigt in Engelse metaalindustrie Compromis over steun Chrysler i tU55€A de bedrijven door Mogelijk deelname VNU en Elsevier in Bruna BV 99 24 12 DECEMBER 1979 ECONOMIE (Van onze redactie economie) UTRECHT. De toekomst nenvaart in Nederland ziet er niet rooskleurig uit. De com missie Vervoer s vergunningen moet daarom grote voorzich tigheid betrachten bij het ver- Fosfaat Drie Hoefijzers Handelsvloot CAO bejaardentehuizen Beleggingsmaatschappij Koffie - i# voor het wegvervoer en de bin- >.00e ”n Melk lenen van binnenlandse ver gunningen. Er Toekomst vervoer niet rooskleurig Deskundi- fondsen cdiv. ed.) oteerd van Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten. kinderarbeid seerd wordt. - De mes )0 )0 17 422) 295) 5) Dit zijn enkele van de conclusies die in het eerste rapport over de subsidie-rege- ling arbeidsplaatsverbetering 1977 is ge publiceerd. Het onderzoek naar het func tioneren van de regeling is in opdracht van minister Albeda van Sociale Zaken uitgevoerd door de Nederlandse Organi satie Kring (NOK) en de stichting Coördi natie van Communicatie met betrekking tot gegevens van Onderzoek inzake Ziek teverzuim (stichting CCOZ). De onderzoekers constateren dat de subsidie bij alle onderzochte projecten heeft geleid tot verbetering van de arbeid splaats. De bedrijfsbegeleidingscommis- sies die bij de uitvoering van de subsidie regeling moeten worden ingesteld, functi oneren volgens het rapport echter anders dan was verwacht. Ze beperken zich veel al tot formeel vaststellen van de voort gang van een project en tot financiële bewaking en zijn weinig met de inhoud van het project bezig. De onderzoekers merken verder op dat de ervaring en kennis van de arbeidsin spectie op het gebied van arbeidsplaats- ase wetgeving dit nadruk kelijk verbiedt. Bij de laatste volkstel ling in India, in 1971 gehou den, kwam al aan het licht dat 10,7 miljoen kinderen zich door eigen arbeid in het leven hielden of moes ten bijdragen aan het ge- lijsten voorkomen. De meeste kleinen wer ken in de zogenaamde on georganiseerde sector, zo als het kleinbedrijf, win- Deze stop is volgens hem een aantasting van de vrije keuze van de verlader en leidt De algemeen voorzitter van de Nationa le Organisatie voor het Beroepsgoederen- vervoer wegtransport (NOB), Hooykaas, was van oordeel, dat het Europese ver voersbeleid het Nederlandse capaciteits beleid doorkruist. „Structurele proble men bij het capaciteitsbeleid kunnen niet door incidentele maatregelen als een ton nagestop worden opgelost”. Ongeveer 500 a 600 Wageningse inge nieurs hebben momenteel een standplaats in een ontwikkelingsland. De grootste „werkgever” is de minister van Ontwikke- Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft de Landbouwho geschool in Wageningen opdracht gege ven een onderzoek uit te voeren naar de fosfaat- en kopertoestand van de bodem, met name in gebieden met intensieve vee houderij. Daartoe zal een groot aantal monsterplaatsen worden geselecteerd die afhankelijk van het bodemgebruik op ver schillende dieptes zullen worden bemon sterd. De verkregen gegevens zullen gebruikt worden om voorspellingen te doen over de te verwachten fosfaattoestand van de bo dem in de toekomst. Het eeuwenoude biermerk Drie Hoefij zers keert terug op de Nederlandse markt. Onder deze oude naam komen de Skol- brouwerijen met een nieuwe biersoort, die 25 procent minder calorieën bevat, met behoud van de normale vijf volumepro- centen alchol. Al in 1628 werd bier onder de naam Drie Hoefijzers op de markt gebracht, afkom stig van de brouwerij van Dielis Pieter van den Kieboom in Breda. De betreffen de brouwerij bestond al in 1534. De naam was ontleend aan een taveerne, waar men zich het vierde hoefijzer kon aanschaffen als het paard dat verloren had. De naam verdween in 1961 van de markt. De Drie Hoefijzers behoort sinds 1968 tot Skol, een onderdeel van het Britse Allied Brewe- ries-concem. Als Griekenland binnen afzienbare tijd lid wordt van de EG, zal de zeehandels- vloot van de Europese Gemeenschap sterk worden vergroot. De tonnage zal stijgen van 68,6 miljoen BRT tot 121,1 miljoen. Het aandeel van Griekenland, welke als scheepvaartnatie thans op de derde plaats van de wereldranglijst staat, zal dan 43 procent bedragen. Voor de 54.000 werknemers in de parti culiere bejaardentehuizen (trendvolgers) is voor volgend jaar een nieuwe CAO afgesloten. Dat staat in De Ambtenaar, het blad van de ABVA. Volgens de nieuwe CAO krijgen oudere werknemers meer vakantiedagen en zijn werknemers van zestig jaar en ouder vrij gesteld van nachtdienst. - o.: )0e 174J üsche ten rsea •r dit n euvel aan. O 2. a 0q' N I a a. <rc o. rj n 2 n 4.00 3.90 3,50 3,10 1,40 3.00 *,80 1,30 1,00 3,50 !,00 1,20 3.70 ).00 3.80 ,00b 1,00 1,50 ’,70 1,70 laim, n. *,50 3.50 *.00 1.50 *.50 ’,80 1.50 3,50 1,60 1,00 .00 1.80 1,80 .00 1.50 1.00 >.50 .00 1,00 >,oo .80 >.80 ,50 1.201 .50 >,00 .00 ,00 ,00 ,50 ,00 ,30 ,00 .50 ,20 ,50 .90 .00 .50 .30 .00 .50 .00 .00 .30 .00 .60 00e ,30 ,00 ,00 ,00 ,00 ,00 li tl 12i lil SI 111 14 a it i. in 27! lil la 29 21 lil 121 li li 8 H 9 tl lil 2üi 51 12! LONDEN (ANP). De Britse fede ratie van vakbonden in de metaalin dustrie (ISTC) heeft haar leden opge roepen na nieuwjaar het werk neer te leggen. Met de staking wil de vak- bondsfederatie uiting geven aan haar afwijzing van het voorstel van het Brit se nationale staalconcern (BSC) voor een loonsverhoging van twee procent. De 90.000 leden van de ISTC die bij BSC werken zullen, indien BSC niet van dit voorstel terugkomt, op 2 janua ri hun dreigement uitvoeren, zo is mee gedeeld. De vakbonden eisen een aanzienlijke verbetering van het werkgeversvoor- stel. Sir Charles Villiers, voorzitter van het bestuur van het staalconcern, heeft laten weten dat hij niet wil afzien van zijn eis dat een grotere loonsverhoging gebaseerd moet zijn op een verhoging van de arbeidsproduktiviteit. Daar over moeten overeenkomsten worden gesloten met de vakbonden. Koeweit en Libië hebben een contract ondertekend voor de oprichting van een Arabische beleggingsmaatschappij. Daar mee is een bedrag van twee miljard gul den gemoeid. De twee landen delen het aandelenpakket van de nieuwe onderne ming die geld gaat steken in projecten die de Arabische economische eenwording bevorderen. Verder gaat de onderneming zelf projecten ontwikkelen ondermeer voor financiële steun aan Arabische orga nisaties om hun positie op de internatio nale markten te versterken. DEN HAAG (ANP). De invloed van de ondernemingsraad (OR) op projecten ter verbetering van arbeidsplaatsen is nog zeer gering. De bedrijfs leiding neemt in feite de beslissingen. Bij concerns is dat veelal de concemlei- ding. Opvallend is dat bij sommige concerns het gebruikmaken van subsidie regelingen soms tot voorwaarde voor investeringen wordt verheven. niet aanvaardbaar, dat door een onvol doende infrastructurele capaciteit ons be drijfsleven op te hoge lasten wordt ge bracht waar het de verkeers- en vervoer- saspecten betreft. Het is niet aanvaard baar dat regionale en plaatselijke overhe den, laat staan de centrale overheid, niet zou willen samenwerken met het bedrijfs leven om naar een voor velen zo aan vaardbaar mogelijke oplossing te zoeken. Maar ook de vervoerders zullen moeten erkennen, dat het verkeer schade kan veroorzaken, aldus de voorzitter. In een rapport van het Britse genootschap stond dat er in India zeker 16,5 legaliseert, aldus de (ADVERTENTIE) Magere yoghurt hele liter tgdelijk 103 lingssamenwerking, die via zijn directie voor internationale technische hulp 135 Wangeningers uitzendt. Het door deze di rectie gevoerde deskundigenbeleid is naar de mening van het NILI „volstrekt onvol doende” en tast de kwaliteit van de hulp aan. De deskundigen ’worden meestal op contract gesteld en weten niet of dat con tract wordt verlengd. Wanneer zij vaak noodgedwongen terugkeren naar Ne derland hebben zij moeite een goede baan te vinden. De beschikbare functies in ei gen land sluiten niet aan bij hun ontwik- kelingservaring, terwijl uitgezonden des kundigen in eigen land juist vanwege hun relatieve lange afwezigheid ook in een slechte concurrentiepositie verkeren. De ontwikkelingsdeskundigen haken daar om momenteel in beangstigende mate af’, aldus het NILI. Het instituut pleit voor de opstelling van een „bemanningsplan” door de minister. Dat plan zal onder meer moeten voorzien in een verbeterde opleiding, bijscholing en eventuele omscholing van de deskun digen. Minister De Koning heeft het NILI in recente gesprekken meegedeeld de situa tie wel te willen verbeteren, maar weinig mogelijkheden te zien tot een planmatige aanpak daarvan. Wel heeft hij het NILI gevraagd te komen met uitgewerkte voor stellen. Het instituut is in elk geval voor stander van een lange termijnplanning. Brazilië heeft de uitvoer van koffie voor onbepaalde tijd stilgelegd. Van officiële zijde is voor deze maatre gel geen reden opgegeven, maar volgens goed ingelichte bronnen is hiertoe beslo ten om de gevolgen te kunnen bestuderen van de waardevermindering van de Brazi liaanse munteenheid, de Cruzeiro, die met 30 procent is gedevalueerd. Naar verluidt worden geen prijsverho gingen overwogen, maar een aanpassing van de uitvoerheffingen. De stopzetting van de koffie-uitvoer zou slechts „korte tijd” duren. DEN HAAG (ANP). In de nota Consu ment en Consumptie van minister Van Aardenne en staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken krijgt het mid den- en kleinbedrijf onvoldoende aan dacht. Het Nederlands Christelijk Onder- nemersverbond (NCOV) schrijft dit aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor economische zaken in een reactie op de nota. De ondernemers in het midden- en kleinbedrijf worden geconfronteerd met een afnemende groei en soms zelfs stagne rende consumptieve bestedingen. Dat is het gevolg van afnemende groei van het nationaal produkt in combinatie met een afnemend marktaandeel van het midden- en kleinbedrijf in de consumptieve gezins- bestedingen, aldus het NCOV. De organi satie vindt dat de bewindslieden het initia tief moeten nemen een onderzoek naar dit verschijnsel in te stellen. tot ongewenste verschuivingen van be- roeps-naar eigen vervoer. De vergunningenverlening moet ge schieden op grond van openbare normen, zo vervolgde hij om te concluderen, dat overcapaciteit een moeilijk te hanteren norm is voor het capaciteitsbeleid. Ook was hij nog van oordeel, dat de samenstel ling van de commissie Vervoersvergun- ningen gewijzigd moet worden. De voorzitter van de EVO, Houwink, die de bijeenkomst had ingeleid, noemde het Dit zei ir. Posthumus, voorzitter van deze commissie, gisteren op de bijeen komst van de Algemene Verladers, en eigen vervoersorganisatie EVO in Utrecht. Hij stelde verder, dat de nationa le regeling van de verdeling van vergun ningen zal moeten blijven werken zolang er nog geen internationaal capaciteitsbe leid is. verbetering en arbeidsomstandigheden nog onvoldoende tot hun recht komen. De duur van de behandeling van de subsidie aanvragen en de bekendheid met de rege ling vooral onder de werknemers laten volgens het rapport ondanks de versprei de informatie nog te wensen over. In de loop van volgend jaar zullen twee volgende rapporten gereedkomen. Deze zullen gaan over de effecten van de in een aantal bedrijven aangebrachte verbete ringen op onder meer werkklimaat en ziekteverzuim. 15! H 4 IS 2! I 41 S BSC wil 55.000 van de in totaal 150.000 arbeidsplaatsen in haar ijzer en staalfabrieken afschaffen. Dat moet gepaard gaan met de sluiting van zo wel oude als moderne fabrieken BSC. Bill Sirs, voorzitter van de vakbonds- federatie, heeft meegedeeld dat de staalarbeiders onder geen enkel be ding bereid zijn om de loonsverhoging van twee procent te aanvaarden. Ten zij de BSC en de regering nieuwe voor stellen doen, die aanvaardbaar zijn voor de leden gaat de staking door, zo liet hij weten. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV) heeft in een brief aan de vaste Tweede- Kamercommissie voor Verkeer het ver langen van de BOVAG ondersteund om te komen tot wetteljjke erkenning van de autorijscholen. De autorijschoolhouders zelf bepleiten al een tiental jaren een dergelijke regeling. De kamercommissie zal vandaag dit onderwerp bespreken. Volgens het KNOV zijn er vier argu menten voor snelle wettelijke erkenning te noemen: de „beunhazerij” kan op die manier doelmatig worden bestreden; de consument krijgt waarborgen voor een kwalitatief goede rij-opleiding; de ver keersveiligheid wordt erdoor gediend ep de verbetering van de sociaal-economi- sche positie van de rijschoolhouders zal erdoor worden bevorderd. WASHINGTON (ANP). Onderhande laars van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat van de VS hebben een compro mis gesloten over hulp aan het noodlijden de automobielconcem Chrysler. De financiële voorzieningen van het nieuwe wetsvoorstel zijn: Chrysler moet van particuliere kredietverschaffers zonder overheidsgaranties 1,43 miljard dollar lenen. Als kredietverschaffers ko men in aanmerking banken, dealers, leve ranciers van Chrysler en andere crediteu ren. Deze voorwaarde komt overeen met het wetsvoorstel dat een commissie van de Senaat had opgesteld. De vakbonden moeten Chrysler van 400 miljoen dollar voorzien, door middel van bevriezing van de lonen of op andere wijze. Zodra aan de twee voorgaande voor waarden is voldaan komt Chrysler in aan merking voor overheidsgaranties voor 1,5 miljard dollar aan leningen. ook in de fabrieken, mij- ideëen van het blad niet, nen en in de bouw vele Geen enkele Indiase rege- kinderen als „hulpje” wer- ring kan het zich immers ken, maar niet op de loon- veroorloven de kinderar beid te legaliseren. Een verbetering in de situatie van de kinderen komt er natuurlijk ook niet als de regering haar kop in het zand blijft steken. UTRECHT (ANP). Bruna BV (detail handel in boeken, dagbladen, tijdschrif ten en kantoorartikelen) in Utrecht, de VNU Verkoop groep BV en Elsevier De tailhandel BV onderzoeken de mogelijk heden van een financiële minderheids- deelneming in Bruna door VNU Verkoop- groep en Elsevier Detailhandel. Volgens Bruna wordt verwacht, dat dit onderzoek meerdere maanden in beslag zal nemen. De gelijknamige uitgeverij A. W. Bruna en Zoons Uitgeversmaatschappij BV is niet bij het onderzoek betrokken. Bruna BV telt 430 verkooppunten, waarvan 83 eigen verkooppunten, 27 stati- onskiosken, 20 stationsrestauraties en 300 contractverkooppunten (zelfstandige boekhandels). Bij Bruna werken 800 mensen. Onder de VNU Verkoopgroep ressor teert' Van Gelder Boek en Blad BV met 24 verkoopppunten en 80 man personeel. Onder Elsevier Detailhandel opereren 16 gespecialiseerde boekhandels onder naam Kring van Boekspecialisten. Hier zijn 180 man werkzaam. De betrokken vakbonden, de daarvoor in aanmerking komende organen van ver tegenwoordigend overleg in de betreffen de ondernemingen en de SER-fusiecom- missie zijn van het onderzoek in kennis gesteld. Vorig jaar is in de negen lidstaten van de Europese Gemeenschap 19.014.800.000 liter melk gedronken (ruim negentien mil jard liter), zo heeft de Europese Commis sie (het dagelijks bestuur van de EG) geantwoord op vragen in het Europese parlement. De Bondsrepubliek was met 3.221.400.000 liter de grootste melkdrin- ker. In Ierland was Joris Driepinter met 434.400.000 liter het minst in trek. WAGENINGEN (ANP). Steeds meer Nederlandse ontwikkelingsdeskun digen besluiten niet of niet langer in arme landen te werken. Dat houdt verband met hun onzekere positie, zowel in de ontwikkelingslanden als na hun terugkeer in eigen land. Minister De Koning van Ontwikkelingssamen werking doet te weinig aan dit probleem en „springt slordig met deskundigen om”. Deze kritiek is afkomstig van het Nederlands Instituut van Landbouw kundige ingenieurs (NILI, de vereniging van afgestudeerden van de Land bouwhogeschool in Wageningen). Een medewerkster van het Parijse veilinghuis Loudmer houdt een van de 3500 flessen Bordeaux en Bourgondische wijnen omhoog, welke morgen onder de hamer zullen worden gebracht. De winst van de veiling gaat naar kinderen in vluchtelingenkampen over de hele wereld. Onder de wijnen bevindt zich onder meer een aantal van de zeer zeldzame flessen 1887 Chateau Lafite-Rothschild (tweede van rechts) en 1914 Mouton- Rothschild. NEW DELHI (DPA). zinsinkomen. Deskundi- lijke oplossing van dit em- Hindustan Ti- 8en zijn van mening dat stige probleem bieden de heeft deze week een verrassende conclu sie getrokken uit de door het Britse Genoot schap tegen Slavernij gepubliceerde en door gezaghebbende Indiase commentatoren beves- tigde cijfers over de kels en het huishouden, in kinderarbeid in India, deze sector bestaan geen Het blad wil dat deze vakbonden en treedt de ar- gelegali- beidsinspectie Het zal haast onmogelijk niet op. zijn de verstarde kasten- Jeugd- of minimumlonen, structuur in de Indiase arbeidstijden en sociale dorpen te doorbreken en daarmee iets tegen de kin derarbeid op het platte land te doen. In de steden trekken de „moderne” on dernemers zich uit winst bejag niets aan van het verbod op kinderarbeid. Kinderen zijn immers veel goedkoper dan volwasse nen. Deskundigen in Bom bay raden afschaffing van de kinderarbeid op korte termijn af omdat dit „de ellende van de armen al leen maar groter zal en verzekering kent men niet. Als men de kinderarbeid _j Hin- miljoen kinderen tussen de dustan Times kunnen de vijf en veertien jaar arbeid voorwaarden worden ge verlichten, hoewel de Indi- schapen die werkende kin deren een goede bescher ming bieden, zoals medi sche verzorging, de vast stelling van minimumlo nen, vakantietijden en rustperiodes en invoering van verplicht school- en vakonderwijs. icull II laai Maar helaas, een werke- maken”. HwW F1' i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25