Dracaena: boom voor de huiskamer Kurk als vloerbedekking Sleutelen met Cruc en Croc I Verrijdbare afvalbak JBj HANDBOORGEREEDSCHAP NOG NIET ACHTERHAALD 5 27 wa Op stam Verzorging Booromslag Slangeboor e> i «MN» <0*s»fcs«»«3SS< sssssw»~- Een egalisatielaag van bijv, hardboard De Croc: met twee vingers wordt zelfs een vastgeroeste wielmoer los gedraaid (rechts) De Cruc is hefboom voor wielmoersleutel en .wielkarretje’ ineen (links) De Dracaena Marginata groeit zelfs in de donkerste hoekjes van uw kamer nog en heeft smalle bladeren met een roodbruine rand. De Dracaena Godseffiana lijkt qua uiterlijk niet erg op Behalve dat kurk goedkoop is, weet bijna iedereen ook wel dat het andere aantrekkelijke hoedanigheden heeft. Het is plezierig „voetwarm”, geluidsabsorbe- rend, warmte-isolerend, het is hygiënisch. Een vloerbedekking om lekker op te gaan liggen om met je treintje te spelen! Kinde ren zijn dan ook enthousiast over een kurkvloer in hun kamertje. Waarom dan geen kurk in de woonkamer, de hal en de keuken? Daar doemt dan dat wantrouwen jegens de slijtvastheid van het materiaal levensgroot op. Het lijkt wellicht wat „sterk” uitge drukt, maar kurk is een van de sterkste vloerbedekkingsmaterialen die we ken nen! Zandstraalproeven hebben dat uitge wezen. Kurk gaf minder volume-afname te zien dan welk ander materiaal ook. Er wordt soms verondersteld dat kurk op de vloer zijn sterkte alleen kan ontle nen aan de speciale lak die erop wordt Ten opzichte van kurk als vloerbedek- kingsmateriaal staan veel mensen nog erg huiverig. Kurk lijkt zo’n zwak mate riaal. Aan de slijtvastheid wordt dan ook vaak getwijfeld. Hoewel het een van de allergoedkoopste vloerbedekkingsmate rialen is (vergelijkbaar met de prijs van linoleum), wordt het daarom nog niet zo erg druk toegepast. Een kwestie van wan trouwen. In de winkel zien we de Dracaena vaak aangeboden als een kale stam waaruit een of meerdere blad pruiken tevoorschijn komen. Om dit te bereiken, worden de planten opgekweekt tot er vrij forse stammen zijn ontstaan. Deze worden omgehakt, van het blad ontdaan en droog geëxporteerd. Bij de bloemist aangekomen, worden de stammen in de aarde of in water gezet en ontwikkelen zich weer nieuwe wortels onder aan de stam. Zo groeit uit de droge stam weer een flinke plant. Zoals al meermalen gezegd, het zijn makkelijke planten. De bontbladige soorten staan graag op een lichte plaats, maar niet direct in de zon, de groene soorten nemen met nog minder licht genoegen en willen ook zeer zeker niet direct in de zon staan. De planten willen graag zomer en winter in de warme huiskamer staan en dat is ook al een groot voordeel. Een hoge luchtvochtigheid is vereist, dus in een droge atmosfeer rijkelijk water geven en regelmatig sproeien. Zorg er echter goed voor dat de plant niet in het water blijft staan, dat verdraagt de Dracaena erg slecht. Vermeerdering gaat het best door middel van stekken. Hiervoor neemt u een kopstek of een stuk kale stam met minstens drie ogen. Deze laat u op een warm plaatsje, liefst onder glas wortelen. de andere soorten. Het is een sterk vertakkende, struikvormige plant met wit gevlekte bladeren. In het voorjaar bloeit de plant met heerlijk geurende geelwitte bloempjes, later gevolgd door rode bessen. M booromslagen, die een bek met slechts twee „klauwtjes” hebben, moet u trou wens helemaal maar niet proberen een cilindrische boor te gebruiken, want daarin houdt hij beslist niet. De boor omslagen van de beste kwaliteit hebben een vierdelige bek (dus vier klauwplaat- jes) en dat wil dan met die cilindrische boren wel pijnloos verlopen. U moet echter niet vergeten dat boren van het cilindrische type in feite bestemd zijn voor de boormachine. Het „gewone” afval in huis gaat de vuilniszak, de pedaalemmer of de prullenmand in, maar soms zijn er ineens van die pieken in de afval- produktie. Dan biedt een extra grote karton nen doos wel eens uit komst, maar afgemaaid gras, natte bladeren enz. maken van zo’n doos een vieze, weke boel. aangebracht. Dat is niet juist; die lakaf- werking is nodig om het materiaal tegen (langdurige) inwerking van vocht te be schermen. Bovendien kan kurk, als het niet zou zijn afgelakt, vlekken en andere ontsieringen oplopen die lastig of hele maal niet te verwijderen zijn. Ook voor een fraai uiterlijk is lakafwerking vereist. Overigens verhoogt een deugdelijke laklaag de slijtvastheid natuurlijk nog wel; met name tegen krassen van meubel- poten e.d. Kurktegels voor vloerafwerking zijn zo wel in gelakte als ongelakte uitvoering te koop; in het laatste geval moet u de lak zelf (een aantal lagen) opbrengen. De tegels zijn vervaardigd van gemalen kurk, dat onder hoge druk en bij hoge temperatuur wordt geperst. De natuurlij ke harsen in het materiaal smelten daar bij en binden de fijne korrels tot een homogene plaat. Die kurkplaatjes zijn veerkrachtig genoeg om indrukken van meubelpoten enz. na enige tijd vanzelf weer onzichtbaar te maken; het materiaal „veert” vanzelf weer terug, behalve uiter aard wanneer de „indruk” van een zwaar voorwerp zeer lange tijd heeft geduurd. Kurk heeft voor de doe-het-zelver nog een aantrekkelijk aspect: het is erg ge makkelijk te leggen. In de eerste plaats door de tegelvorm, en ten tweede omdat het zo gemakkelijk te snijden is. De prijs is f57,95. Ver krijgbaar in huishoude lijke zaken, warenhui zen e.d. Die booromslag is dus zeker geen stuk gereedschap dat aan zijn pensioen toe is. Wie het plan heeft er een te kopen, moet alle mogelijkheden even serieus nagaan. Een boormomslag met zgn. „ratel” is een stukje duurder, maar die extra uitgave brengt zijn geld helemaal op. Dank zij het ratelmechanisme kan de boor met „loze slag” teruggedraaid worden, het geen op lastig bereikbare plaatsen een voordeel is. Trouwens ook om een diep en vast in het hout zittende boor pro bleemloos weer omhoog te halen. In de boorhouder van een booromslag moeten in principe alleen boren met vlakke „kolf’ worden gebruik. De kolf is het uiteinde van de boorschacht, waar mee hij in de booromslag wordt gespan nen. Weliswaar wordt menigmaal ook een cilindrische boorschacht (van bij voorbeeld een metaalspiraalboor) in de booromslag gebruikt, maar dat kan bij wat zwaarder werk tot beschadiging van de boorschacht zowel als van de „bek” van de booromslag leiden. Bij goedkope Boven: booromslag met ratelmechanisme. Rechts daarvan: slangeboren in diverse dia meters, uitsluitend bestemd voor boren uit de hand. Links onder de omslag: de con ventionele houtspiraalboren, voor boren uit de hand. Daaronder: een handboormachi- ne, meestal met een niet grotere boorkop- capaciteit dan 8 mm. Rechts daarvan: een set schroefverzinkboortjes. Links onder: speedboren, uitsluitend voor machinaal boren. Rechts daarvan: moderne houtspiraalboren met centreerpunt en voor snijder, bestemd voor machinaal boren. En geheel rechts: fretboortjes kunnen soms uitkomst bieden in gevallen waar noch de boormachine, noch de booromslag te ge bruiken is. (Foto uit: Timmeren, leer het zelf, uitg. Zomer en Keuning) Ook het lijmen vormt geen probleem; met een getande kitstrijker wordt de kurkkit (per m2 is ongeveer een halve kilo nodig) op de ondervloer uitgestreken en daarin worden de kurktegels aange bracht. Eén ding is echter van groot belang bij het leggen van een kurkvloer: de onder vloer moet absoluut vlak zijn. Lijm de tegels dus niet direct op de vloerplanken. Hoe egaal zo’n plankenvloer er ook uit mag zien, de naden tekenen zich later onherroepelijk in het kurkmateriaal af. Ook wie helemaal geen belangstelling heeft voor het zelf „sleutelen” aan de auto, zal misschien toch af en toe voor doe-het-zelf-monteur moeten spelen. Een lekke band onderweg betekent: auto op de krik en wiel verwisselen. Elke autogereedschappenset bevat uiteraard het vereiste gereedschap, maar de gebruikelijke, vrij kleine wielmoersleutels kunnen de soms wel èrg vast zittende moeten niet altijd de baas. Om dat probleem te ondervangen, heeft een fabrikant van autogereedschappen twee handige gereedschappen ontwikkeld: de Cruc en de Croc (hoe komen ze op zulke namen.De Cruc is zowel een extra lange hefboom, passend op alle wielmoersleutels, als een „wagentje” waarmee het gedemonteerde wiel makkelijk kan worden verplaatst. De Croc is een veel kleiner apparaat, dat moeiteloos de meest vastzittende, zelfs vastgeroeste wielmoer losdraait, dankzij een ingebouwde tandwieloverbrenging waar mee de normale handkracht 18-voudig wordt versterkt. Zelfs een kind heeft, met die Croc in de hand, geen moeite met het losdraaien. Ook vastdraaien gaat goed, want die krachtsoverbrenging van 1 op 18 wordt bij het aandraaien automatisch begrensd zodat de moeren nooit met meer dan de vereist kracht kunnen worden bevestigd. In autoshops en dergelijke zijn beide nieuwe gereedschappen (ook handig voor wie een caravan of boottrailer heeft) verkrijgbaar. Het is de gewoonste zaak van de we reld om een elektrische boormachine te hebben en in principe doe je daar dan ook vrijwel alles mee. Dat wil echter niet zeggen dat de aloude techniek van het „uit de hand” boren achterhaald zou zijn. Soms is het handiger, of gemakkelij ker, om gewoon even de boorsomslag te pakken. Bijvoorbeeld omdat op de boor machine toevallig net het cirkelzaag- hulpstuk zit (dat even later weer ge bruikt moet worden) en dan is het boren van een paar gaten met handkracht aan lokkelijker dan het hulpstuk demonte ren en later weer aanbrengen. Het kan ook zijn dat er een gat moet worden geboord van zó grote diameter dat er geen voor de machine geschikte boor in de gereedschapkist zit. Als je dan wèl een zgn. slangeboor van die diame ter hebt (ze gaan tot 38 mm!) èn een booromslag, dan kan zo’n gat er ook komen zonder aanspraak te moeten ma ken op elektrische energie. Bovendien: soms is het boren van grote diameters secuurder uit de hand te doen dan met de machine, vooral in hout dat makke lijk splintert. Voor dat doel.heeft Cur- ver een bijzonder handi ge, verrijdbare afvalbak ontworpen, waarin ge makkelijk even veel rommel gaat als in drie of vier gewone plastic De Dracaena is de laatste jaren uitgegroeid tot een van de populairste kamerplanten in ons land. En geen wonder.De Dracaena is erg decoratief, erg sterk en kan erg groot worden. Op de foto ziet u hoe een simpele bak met drie Dracaena’s op enkele meters van het raam af, een compleet „groen eiland” in de woonkamer vormt. Een makkelijke plant, die als u hem de ruimte geeft jarenlang op dezelfde plaats kan blijven staan en (afhankelijk van de soort) uitgroeit tot een enorme plant die u na jaren trouwe dienst beloont met heerlijk geurende bloemen. De bloeistengel verschijnt meestal in het vooijaar vlak naast de top van de plant. De bekendste soorten uit de familie is wel de Dracaena Fragrans, een stamvormende soort waarvan de brede bladen met een boog naar beneden hangen. Vooral het ras „Massangeana” met groene bladeren met een gele middenstreep zien we erg veel. Ook wordt deze soort veel op een hoge, kale stam te koop aangeboden. Als de plant te groot voor uw kamer wordt, haalt u gewoon de top eruit en gebruikt deze weer als stek voor een nieuwe plant. U zult zien dat de plant zich dan ook vaak gaat vertakken. Dracaena Deremensis is ook een veel voorkomende soort waarvan de groei bijna niet is te stuiten. De plant heeft glimmend donkergroene bladeren, maar vooral de „Wameckii” met zijn witte strepen in de lengterichting van het blad is erg geliefd. De stam van deze plant wordt van onderen vrij snel kaal, maar als u enkele planten van verschillende hoogte bij elkaar in een bak plaatst staat dat juist erg leuk. De aloude houtspiraalboor is genera ties lang de metgezel geweest van de booromslag. De verkrijgbare diameters gaan van 2 tot 14 mm. Prettiger werken de slangeboren (ook wel slingerboren genoemd) die van 6 tot 38 mm verkrijg baar zijn. De schroefpunt trekt de boor als het ware het hout in, de snijder maakt het gat op diameter en de (enkele of dubbele) spiraal voert de houtspanen af. Erg handige boortjes zijn de zgn. schroefverzinkboren, die in een aantal gangbare schroefmaten overeenkomen de „voorboorgaten” voor schroeven ma ken, uiteraard vooral voor wat grotere schroeven die in hard hout moeten wor den aangebracht. Er bestaan ook specia le schroefverzinkboren die in combina tie met de proppenboor de zgn. „onzicht bare schroeftechniek” mogelijk maken: boven de geheel in het hout verzonken schroef wordt een rond houtpropje ge lijmd en wèg is de schroef. (ruwe kant boven) of dun spaanderplaat is dan ook veelal vereist. Vul de naden tus sen de stukken plaatmateriaal met bijv, porion en schuur deze, na uitharding, glad. Dan krijgt u een ideale onderlaag. Het maakt uw kurkvloer wel wat duurder, maar alles bij elkaar blijft het toch nog een heel economische vloerbedekking. Aan kurk plus lijm en lak bent u zo’n 30 gulden per m2 kwijt, dus dat extra voor een egalisatie jaagt de kosten niet over de kop. Ook de doe-het-zelver heeft dikwijls grote hoe veelheden rommel die ergens heen moeten. huisvuilzakken. Zowel binnens- als buitens huis, of in de werk plaats, is het een makke lijke slokop. Dank zij de extra grote welen rijdt hij moeiteloos over drempels heen. I i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27