EBBC DEN BOSCH VINDT SPONSOR treffers, en missers Van de Korput niet tegen Eintracht Bonden veroordelen dopinggebruik sportpuntiq tototips Olympia’s Tour start in Schagen BRABANTSE BILJARTER TALENT UIT DE SCHOOL VAN TONNY SCHRAUWEN Sponsornamen voor springpaarden taboe ennie Grootveld nieuwe manager waterpoloploeg .1 Ha 'H ■MMI fr WOENSDAG 33 12 DECEMBER 1979 SPORT men uur met Psychologie tedrijl ande van kan zei.. Iledl- Natuurtalenten Van onze sportredactie) DEN BOSCH. De Nederlandse basketbalkampioen EBBC Den Bosch is voorlopig uit de financiële zorgen, die de ploeg aan de rand van de afgrond hadden gebracht. Het was zelfs zeer twijfelachtig of Den Bosch, dat morgen begint aan zijn serie finalewedstrijden in het toernooi om de Europa-Cup voor landskampioenen, volgend jaar nog wel zou bestaan. Dezer dagen werd echter overeenstemming bereikt met een sponsor. Het in Amsterdam gevestigde bedrijf Nashua, dat kopieermachines maakt, werd bereid gevonden EBBC de komende drieëeneen half jaar financieel te ondersteunen. F s Jan Dekker: meer publiek extra stimulans. ’76-’77 ’77-’78 ’78-’79 1-2 0-2 1-1 2-2 (Van onze sportredactie) 1-0 nog erg veel leren Jan Arnouts '«SS jden Jan Arnouts: ,,Een goede wedstnjdmentaliteit is een van mijn beste eigenschappen lij iiiiaiis ter- r> een 26 227 Gerard van der Lem is wel hersteld van zijn enkelkwetsuur en ook Wim Jansen trainde gisteren voluit in Zeist, waar Feyenoord zich voorbe reidt op het UEFA-Cuptreffen. Trai ner Jezek blijft dan ook gematigd optimistisch. „Al is het ontbreken van Michel van de Korput een zware han dicap, want hij was in zeer goede vorm.” Het is zeer de vraag of Nadia Comaneci zal kunnen deelnemen aan de Olympische Spelen van Moskou. De Roemeense turn ster, die tijdens het toernooi om de we reldtitels in Fort Worth werd geopereerd, moet van de artsen een aantal maanden rust houden. Verscheidene medische onderzoeken hebben uitgewezen dat Arthur Ashe een hartoperatie zal moeten ondergaan. De 36-jarige tennisspeler, die in 1975 het toer nooi van Wimbledon won, lijdt aan een acute vorm van aderverkalking. Eind juli werd Ashe na een hartinfarct in het zie kenhuis opgenomen. Swindon Town heeft zich geplaatst voor de halve finale van het toernooi om de Engelse Leaguecup. De ploeg versloeg in de overgespeelde wedstrijd voor de kwartfinales Arsenal na verlenging met 4- 3. De ontmoeting Wolverhampton Wan- derers-Grimsby Town moet opnieuw wor den gespeeld. Het duel eindigde in 1-1. SCHAGEN. Olympia’s Tour door Ne derland voor amateurs zal volgend jaar op Tweede Pinksterdag in het NoordhoL landse Schagen van start gaan. In die Jan Arnouts is een trouwe vol geling van Tonny Schrauwen, dat is duidelijk. De Ettenaar kan niet nalaten herhaaldelijk de loftrompet te steken over de man die hem niet alleen in bil- jarttechnisch opzicht, maar ook mentaal en psychologisch heeft geschoold. Immers, Schrauwen heeft zich de sterke terugval van Arnouts tijdens het Nationaal Kampioenschap 71-2 in Heesch, ernstig aangetrokken. Met fron sende wenkbrauwen zag hij zijn pupil in de tweede helft van het toernooi een zeker lijkende me daille uit handen geven, om uit eindelijk slechts als zevende te eindigen. Schrauwen zocht en vond een oplossing op het psy chische vlak waardoor het zoge naamde faalrisico tot een mini mum werd beperkt. bondscoach Egon Steuer, die in Neder land het laatst Delta Lloyd onder zijn 'hoede had, aangetrokken als plaatsver vanger van Boot in die uitwedstrijden. Wat betreft de thuiswedstrijden, die voor Den Bosch op 9 januari van start gaan, denkt men er over eventueel uit te wijken naar de Brabanthallen, omdat de vaste sporthal De Vinkenkamp met zijn 1500 plaatsen veel te klein zal zijn, wan neer de Europese top naar Den Bosch komt. Aanvoerder Jan Dekker: „De Vinken kamp heeft natuurlijk voor ons voorde len, omdat wij er altijd spelen. Maar het zou mij niet verbazen wanneer de FIBA (de internationale federatie) de hal zou afkeuren, omdat er veel te veel lijnen op het veld staan. Ik denk dat men het tot nu toe oogluikend heeft toegestaan. De Bra banthallen hebben het voordeel dat er erg veel publiek in kan en dat is voor ons weer een extra stimulans.” Rinus de Jong ziet echter een financieel probleem, omdat er een speciale vloer plaats zal een proloog worden gehouden in de vorm van een koppeltijdrit. Daags daarna zullen de renners voor het eerst sinds jaren weer eens over de Afsluitdijk worden gevoerd, wanneer de Hoewel de organisatoren van Olympia’s Tour het weekeinde na Pinksteren met hun karavaan Limburg willen aandoen, zijn de verdere etappeplaatsen op die rou te nog niet bekend. etappe Schagen-Hoogeveen verreden zal worden. Woensdag volgt dan de rit van Hoogeveen naar Neede. 3-2 0-0 3-0 1-0 3 i'S sn 4-1 0-1 0-1 1-0 0-0 3-0 0-0 1-1 2- 0 1-L 8-1 0-5 3- 0 1-1 3-2 tip 1 1 1 1 3 3 1 3 1 1 1 3 3 Roda JC Feyenoord FC Utrecht AZ’67 Haarlem Vitesse Go Ahead Eagles NAC Ajax Veendam FC Den Bosch Eindhoven Fortuna S —Willem II FC Twente -PEC (Z) -NEC -PSV MW —FC Den Haag Sparta Excelsior -SVV —FC Amsterdam Wageningen —Volendam zou moeten worden aangebracht en tri bunes zouden moeten worden opge bouwd. Parker-Leiden heeft de ervaring met de Groenóordhallen, waar de finale om het nationaal kampioenschap werd gespeeld en waar bijna 10.000 kijkers de gemaakte kosten nauwelijks konden dek ken. En Den Bosch moet, ondanks de nieuwe sponsor, toch de hand zo af en toe op de knip houden. Zelf wenst Jan Arnouts zich niet als een echte technicus te betitelen: „Ik moet het meer van mijn karakter hebben. Een goe de wedstrijdmentaliteit is een van mijn sterkste eigenschap pen. Bongers en Vultink zijn ech te natuurtalenten. Je kunt het zien aan de hoge series die de jongens met de regelmaat van de klok bij elkaar tikken. Kijk ook maar naar het libre. Als Bongers Jean Colombain: rentree bij MW met doelpunt. Basketbalkampioen: zware finalepoule Europa-Cup Stand-in doelverdediger Paul van der Meeren heeft dit seizoen pas twee wedstrijden gespeeld. Tweemaal was dat voor een oostelijke ploeg: FC Twente en Go Ahead Eagles en beide keren tegen MW. Hij hield er drie punten aan over en vier tegengoals door 3-1 winst en 3-3 van afgelopen zaterdag. NEC heeft nu reeds 459 minuten niet gescoord. NAC volgt met 296 minuten. SpartaAjax: 3-4. Vier goals in een uitwedstrijd maakte Ajax voor het laatst op 17 september 1978 bij FC Utrecht 1-4. Drie tegengoals of meer incasseerde de ploeg op 30 september; toen Feyenoord in de Kuip met 4-0 won. Voor vier tegengoals op eigen veld moet Sparta teruggaan tot 13 april 1975, toen de Rotterdammers met 1-4 van Go Ahead Eagles verloren. Alleen Doesburg en Balkestein waren er toen ook bij. Ook Wim Meutstege was van de partij toen, maar hij speelt nu bij Ajax. Haarlem heeft geen van de laatste zeven wedstrijden tegen NEC verloren. Zij waren goed voor tien punten. Trou wens, het gaat de Haarlemmers de laatste tijd buitenshuis beter af dan in eigen stadion. De laatste drie thuiswed strijden leverden slechts éèn punt op. De laatste drie uitwedstrijden resul teerden alle in een gelijkspel. In de 43e competitie-wedstrijd ging Feyenoord voor de bijl. De 42 wedstrij den daarvoor waren goed voor 67 pun ten. (25 keer winst en zeventien maal gelijk). Martin Koopman, de rechtervleu- gelverdediger van Go Ahead Eagles, was tot de aanvang van dit seizoen goed voor twee goals. Hij had daar 78 wedstrijden voor nodig. Dit seizoen, na zestien wedstrijden, staat hij door zijn twee goals tegen MW reeds op drie doelpunten. Roda JC heeft slechts vier spelers nodig gehad om tot de huidige produk- tie te komen. Vermeulen (tien), Nan- ninga (negen), Nielsen (drie), en Rie- mens (twee) zorgden voor de 24 goals. Na vijf wedstrijden verloor Excelsi or weer eens. Voor FC Den Haag was er eindelijk eens reden tot lachen na zes wedstrijden zonder winst: nu een 3- 0 zege op NAC. Dat PSV van slag af is, is duidelijk. In de laatste elf wedstrijden werden drie keer twee goals en acht keer één goal gemaakt. Slechts twee keer was er winst in de laatste negen wed strijden. !57456,Je 77 De details zullen voorlopig wel een geheim blijven, want Schrauwen heeft zijn leerlingen met klem verzocht niets van zijn methodiek prijs te geven. Jan Arnouts hult zich dan ook in ne velen en zegt, mysterieus glimla- (Van onze sportredactie) ZEIST. Michel van de Korput zal vanavond definitief niet met Feyenoord aantreden tegen Ein tracht Frankfurt. De gekwetste en kel van de voorstopper zwol gisteren nog verder op, waarna de medische staf van de Rotterdammers hem een speelverbod oplegde. Of Wim van Til als wisselspeler kan fungeren, moet nog worden afgewacht. De rentree van de met een knieblessure tobben de middenvelder is nog dubieus. chend: „Ik kan alleen zeggen dat het iets met je gevoel van eigen waarde heeft te maken en dat het echt helpt. Dat is wel gebleken in Middelburg, waar ik me niet van de wijs liet brengen. Alleen in de finale tegen Vultink bleef ik on der mijn normale vorm. Maar dat kan niemand me kwalijk ne men. De druk was erg groot en het ontbrak me aan routine”. Die ervaring- ontbreekt van zelfsprekend ook in Temeuzen, waar Arnouts het toernooi start met een partij tegen Vultink om dat met ingang van dit seizoen landgenoten in de eerste ronde tegen elkaar uit dienen te komen. De Nederlandse titelhouder geldt samen met de Belg Dielis en de Fransman Connesson als kanshebber en wordt ook door Jan Arnouts hoog aangeslagen: „Vultink speelt het sterkste ka- derspel van Europa. Heeft hij de bal eenmaal op de lijn liggen, dan gaat hij ongelooflijk subtiel te werk. Ik heb hem eens tegen Havermans een partij in 45 mi nuten zien uitmaken. Dat zegt genoeg”. Na zes achtereenvolgende nederla gen en één gelijkspel tegen FC Twente wist FC Utrecht bij de Twenten de volle buit te halen. Het betekende te vens de eerste thuisnederlaag voor FC Twente van dit seizoen. PEC (Z) is aan een goede serie bezig. Leverden de eerste tien wedstrijden slechts acht punten op, de laatste vijf wedstrijden waren goed voor zeven punten. Willem II won ook weer eens. Na negen wedstrijden zonder winst en slechts vier punten, nu een 3-1 winst op Excelsior. De vorige winst dateerde van 16 september: 3-2 op NEC. Men kwam het afgelopen weekend tot een normale produktie van 26 goals in de eredivisie. Opvallend was echter dat slechts zes goals voor de rust vielen en na de pauze de schotvaardigheid met twintig treffers pas echt losbrak. Jean Colombain, vorige week van Fortuna S teruggekeerd naar zijn oude werkgever MW, produceerde in zijn eerste wedstrijd direkt een doelpunt. Zijn laatste ere-divisiegoal dateerde van 4 mei 1975. Ruud Geels vinden we ook weer terug bij de doelpuntenma kers. Voor zijn nieuwe werkgever Sparta was hij in zijn zesde wedstrijd produktief. Zijn laatste dateerde van 30 april 1978 bij Ajax. Johan van de Wildenberg (PEC) kwam in zijn negen de wedstrijd tot zijn eerste eredivisie- goal. Louis van Gaal (Sparta) komt ook sinds zondag voor op de lijst van doel puntenmakers. DÜSSELDORF (ANP). De sponsor namen voor springpaarden van amateur- ruiters zijn met'ingang van 1980 verbo den. Dat was de belangrijkste regle mentswijziging op de jaarvergadering van de Internationale Hippische Sport bond (FEI) gisteren in Dusseldorf. De paarden van de amateurruiters mo gen wel een tweede naam dragen die betrekking heeft op een sponsor. Het langst werd er tijdens de vergadering, onder leiding van de Britse prins Philip, gesproken over doping. De afgevaardig den van de 54 aangesloten nationale bon den kantten zich er duidelijk tegen. Na het toedienen van medicamenten, voorko mend op de lijst van verboden middelen, mag geen enkel paard aan wedstrijden deelnemen. Indien een paard tijdens een wedstrijd geblesseerd raakt, beslist de ju ry over het toedienen van bepaalde ge neesmiddelen door een veearts. Op de vergadering werd nog niet bepaald of een zuurstofkuur verboden wordt. Tijdens het laatste wereldkampioenschap military werd die kuur met succes toegepast. De komende jaren zullen er op voorstel van prins Philip continentale hippische kam pioen! chappen voor ruiters tussen 18 en 21 jaar worden gehouden. Van wereld kampioenschappen in deze leeftijdsgroep zal echter nog geen sprake zijn. Het bedrijf, waarvan Japans klinkende naam is afgeleid van een Amerikaanse stad, waar het moederbedrijf is gevestigd, gokt uiteraard op meer naamsbekendheid in Nederland. Daarvoor heeft het in het lopende én de komende drie seizoenen een bedrag over van ruim 600.000 gulden. Nu de financiën er zijn, ligt het voor de hand dat de ploeg versterkt zal worden. Voorzitter Rinus de Jong: „We willen er inderdaad een speler bij hebben, maar wanneer en wie is nog een vraagteken.” De overeenkomst met Nashua komt voor Den Bosch, dat in het vervolg de naam van de sponsor zal dragen, op een uitstekend moment, nu de zeer zware fina lepoule van de Europa-Cup voor de deur staat. Een probleem heeft echter ook de nieu we geldschieter niet kunnen oplossen. Dat is de afwezigheid van coach Ton Boot bij de uitwedstrijden in Europa. Boot krijgt totaal geen medewerking van de school, waar hij als leraar lichamelijke opvoeding werkzaam is. Den Bosch heeft daarom ex- fieure Hans Vultink als tweede te eindigen. Die klassering le verde hem een startbewijs op voor de Europese voortzetting te de moeilijkste kadersoort. Vandaar dat Jan Arnouts van de >artij is in Terneuzen, waar van- H morgen het EK 47-1 wordt ever- tespeeid. (Van onze sportredactie) ETTEN-LEUR. Jan Arnouts j i leidt als een van de grootste Mljarttalenten waarop de KNBB zich op dit moment kan 1 beroemen. Tijdens het recente nationale kampioenschap 71-2, vestigde de Westbrabander voor -s eerste maal de landelijke undacht op zich door de hoog ste serie en de kortste partij voor zijn rekening te nemen. En kele weken later debuteerde Ar- Muts in het 47-1 en verbaasde Iedereen door achter een supe- was ik misschien een goede bil jarter geweest, maar had ik het huidige niveau nooit al in dit stadium kunnen bereiken. Ik re aliseer me dat er wellicht ooit een dag komt dat hij me niets meer kan leren. Die tijd is voor lopig nog niet aangebroken. Maar op een keer zal Tonny te gen me zeggen: nu heb je me niet meer nodig. Dat moet hij maar beoordelen”. Het geheim van de smid. Jan Snouts hult zich in mysterieus tüzwijgen als de trainingsme- hodiek van bondsoefenmeester tonny Schrauwen ter sprake tornt. De Belgische biljartpro- essor is de laatste tijd alom ge- oofd en geprezen voor zijn werk n dienst van de KNBB en voor te opmerkelijke progressie die jjn pupillen hebben getoond. Ihrist van der Smissen, Jos Bon- irk- ^re’ L°u's Havermans, zij allen tün in mindere of meerdere ma- e door Schrauwen gevormd, fear het is Jan Arnouts die als choolvoorbeeld fungeert van de ongste, door de sympathieke lelg afgeleverde lichting. Door studieredenen was dat kontact tijdelijk onderbroken, de ballen in de serie-americaine heeft liggen, is het gegarandeerd bekeken. In dergelijke situaties overkomt het me zelf nog wel- eens dat ik de goede positie toch niet in stand kan houden.” Ofschoon het libre zo langza merhand een incourante spel- soort begint te worden en steeds meer topbiljarters afzien van deelname, past het vrije spel ook dit seizoen nog wel in de wed- strijdplanning van Jan Arnouts. Vandaar dat de Westbrabander samen met zijn kameraad Jos Bongers - „Ik kan met hem erg goed opschieten” - als favoriet geldt voor het titeltoernooi dat eind maart zal worden gespeeld. Daarnaast is Arnouts ook pre sent bij het begin januari te hou den kampioenschap 47-2 in Zwolle en verdedigt hij in mei in Luxemburg zijn Europese jeugd- titel. Het talent uit Etten-Leur is zich er echter van bewust dat het in dit stadium van zijn car rière fataal zou zijn zichzelf op de borst te kloppen en eens een tijdje op zijn lauweren te rusten: „Een nieuwe lichting door Schrauwen klaargestoomde jeugdbiljarters staat al weer te dringen. Wil ik nationaal blij ven meetellen en aan de interna tionale top geraken, dan zullen mijn moyennes verder moeten worden opgeschroefd. Ik ben voorlopig nog niet aan het eind van mijn mogelijkheden. Ik heb nog erg veel te leren. Zolang Tonny zich met mij bemoeit, maak ik me daarover niet al te veel zorgen”. 1-3 Tips toto-gelijk: 6-8-11-17-23-27 en 28. maar al gauw weer hersteld toen Arnouts via het Van der Kar- fonds opnieuw mocht profiteren van Schrauwens biljartkennis. Vanaf dat moment, het seizoen ’75-’76, is de tweeëenheid Ar- nouts-Schrauwen niet meer ver stoord. Het biljarttalent uit Et ten-Leur werd door de KNBB voor de centrale training op Pa pendal geselecteerd, maar bleef ook privé een beroep doen op de begeleiding van de door velen als „professor” betitelde Vlaming. „Die lessen op Papendal alleen waren niet genoeg”, motiveert Jan Arnouts zijn leergierigheid, „het zou anders te lang hebben geduurd”. Nu ontwikkelde alles zich volgens een nauwkeurig gepland schema”. In zijn onstuitbare rush naar de nationale top, werd Arnouts al gauw ereklasser libre, eiste vervolgens het Europees jeugd kampioenschap in het vrije spel op (Vichy ’77) en deed een jaar later zijn intrede in de ereklasse 47-2. Om daarna secuur te wor den voorbereid op de moeilijkere kadersoorten, waarin de Bra bander eerst dit seizoen debu teerde. Voorgeprogrammeerd staat dit bijjartjaar verder een promotie naar de ereklasse bandstoten. Arnouts: „Het is ook de bedoeling vanaf volgend sei zoen in het driebanden uit te komen. We zijn al met de voorbe reidingen bezig. Als ik ergens aan begin, wil ik goed geprepa reerd aan de start komen. Van daar dat ik me tot nu toe nog niet aan driebandentoernooien heb gewaagd. Alles gaat in overleg met Schrauwen. Zonder hem „Ik moet DEN HAAG (ANP). Hennie Groot heid wordt de nieuwe team-manager van ie nationale waterpoloploeg, die zich voorbereidt op de Olympische Spelen in loskou. Grootveld (36 jaar) is voorzitter ran de Arnhemse vereniging Neptunus en werd gisteren aan de spelers voorge meld. -f Bondscoach Ivo Trumbic heeft verder lenige wijzigingen aangebracht in zijn se- ‘ectie. De beslissingen daarover waren ipgehouden in verband met de proble- nen rondom enkele AZC-spelers in de sationale ploeg. Trumbic heeft Hans Ko- evaar van de Zijl/LGB en Hans Smits (Ivan HZC/De Robben uitgenodigd aan de ^training van de A-ploeg deel te nemen. Gijze Stroboer en Ed van Es, beiden van f KZC, keren niet in de selectie terug. Ver- Ier kunnen Tonnie Buunk (AZC) en Andy ioepelman (HZC/de Robben) nog bij de Sr vaterpoloselectie komen. Met hen is nog 4| overleg gaande over de vraag of zij allen trainings- en wedstrijdactiviteiten van de I ploeg tot de Olympische Spelen in juli 1980 kunnen meemaken. Dat overleg rordt een dezer dagen afgerond. In totaal l de poloseléctie dan uit zeventien spe lers bestaan. J j

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 33