Patriottisch Front: Kadaffi: Meer praten met VS Verwachting deskundige emigratieprobleem: Spoedig helft Surinamers naar Nederland geëmigreerd Parlement boos over besnoeiingen Overlevingskansen EG-begroting gering Prijsverhoging olie mogelijk 30 procent Libanon eist herstel gezag in gebied Haddad Nieuwe premier Ierland beëdigd „Doe eens een kuil cadeau” Aanslag op ambassade in San Salvador r. EG devalueert Hongersnood in Nicaragua dreigt f „groene” munten WOENSDAG 12 DECEMBER 1979 3 I Geen domino Eigen schuld Patiënt? Foto’s BINNEN- EN BUITENLAND F :aken n bof ngeii ijding (KWfl t vorig lit doel guides raamd, m gul- leeft it niljoet Iragen >rengst hierit irbeid inget ar 52: agging (ISP) iniste Zake: Gr» eelsle- stiging mderc itbrei an de Veen- aan. olie *anoD inking gering :d vaj s naar 'an de emeen in het of de at VN tr eer. >n. Zij m gro- a UNI- door Nico Scheepmaker^JJ 1 (Van onze redactie buitenland) LONDEN/SALISBURY. Ondanks waarschuwingen van het Patriottisch Front is lord Soames, de nieuwe Britse gouverneur voor Zimbabwe, gisteren naar Salisbury gevlo gen. Joshua Nkomo, een van de leiders van het front, noem de Soames vertrek gisteren „onverstandig en voortijdig”. Bovendien lost Soames aan wezigheid in Zimbabwe vol gens hem geen enkel probleem op bij de Londense conferen tie, waar nog steeds gesproken wordt over de details van een wapenstilstand. Vertrek Soames naar Zimbabwe voortijdig •I landbouw worden opgeheven. 3 er eet erkin; 'weede nstent ifkoni *ns dt udge'. snhai erkinj ongf hief FALIS CITY (DPA). Inwoners van het Amerikaanse dorp Faills City kunnen sinds kort een origineel soort kerstgeschenk geven: een van de vele kuilen in de wegen in de plaats. Het gemeentebestuur heeft dit als oplossing gedacht voor het geldtekort waarmee de gemeente kampt. Op kosten van de „schenker” wordt een kuil dichtgemaakt, waarna de naam van de begunstigde met lichtgevende verf op het wegdek wordt geschil derd. De gulle gever krijgt een oor konde. Een kuil van formaat kost al gauw zo’n gulden of twintig. BRUSSEL (ANP). De Europese land bouwraad heeft gisteren besloten de Itali aanse „groene” lire en het Britse „groene” pond met vijf percent te devalueren. Frankrijk verzette zich daar eerder tegen omdat de Britten aanvankelijk niet in stemden met regelingen voor de Europese wijnmarkt. Europa produceert jaarlijks 167 miljoen hectoliter wijn, terwijl de consumptie slechts 140 miljoen bedraagt. De Europese Commissie had daarom regelingen ont staan aan aanvallen van de Zimbabwese troepen. De voorzitter van de Londense confe rentie, lord Carrington, diende gisteren nieuwe voorstellen in voor een staakt-het- vuren, maar volgens Nkomo bevatten ze weinig nieuws. Een van de punten die nog moeten worden opgehelderd is de aanwe- (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. Als de emigra tie van Surinamers naar Nederland in het huidige tempo doorgaat, zal eind volgend jaar de helft van de Surinaamse bevolking in Neder land verblijven. Nu al heeft de emi gratie naar Nederland een zodanige omvang aangenomen, dat eenderde deel van de Surinaamse bevolking in Nederland woont. tegen een prijs die een extra tekort van 1,4 miljard gulden opleverde. land betekent economische zekerheid. Het aantal mensen dat weer teruggaat zou volgens Bovenkerk moeten worden geschat op 2 percent. Óndanks het feit dat de meeste Suri namers in Nederland graag terug zou den willen, doet haast niemand dat, om dat de oorzaken van hun emigratie niet zijn weggenomen. De werkloosheidscij fers in Suriname zijn nog steeds zeer hoog, er is gebrek aan sociale zekerheid, een werkloosheidswet ontbreekt, er is woningnood, de publieke opinie is tegen remigranten, er zijn grote politieke en etnische problemen en projecten in Suri name kenmerken zich door gebrek aan continuïteit. Volgens de directeur van het scho- lingsinstituut voor de vakbeweging in Suriname, T. van Genderen, is niemand in Suriname gelukkig met het wegtrek ken van mensen naar Nederland. „Ik ben ervan overtuigd”, aldus Van Gende- Nkomo zei gisteren dat als het Front de verkiezingen in Zimbabwe wint, maatre gelen zullen worden getroffen voor de herverdeling van het grondbezit. Boven dien zal de discriminatie in de industrie en zigheid van Zuidafrikaanse troepen in Zimbabwe. „Wij willen werken voor ons land, gro te mensen reikt ons de hand”, zo stond te lezen op stickers die dezer dagen door jongeren in Paramaribo werden aange boden aan volwassenen. De organisato ren van dit project, een jeugdcentrum en de stichting Jaar voor het kind vinden een goede opvoeding voor de jeugd een gezonde basis voor de Surinaamse sa menleving. ren, „dat wij wel Surinamers terug kun nen krijgen, maar dan moet daar wel aan worden gewerkt. De commissies, die zich bezig hebben gehouden met het remigratieprobleem hebben jammerlijk gefaald”. Volgens Van Genderen moet worden getracht de Surinamers in Ne derland „te mobiliseren en hen te maken tot idealisten.” „We moeten hen tot patri otten maken van Suriname, opdat zij een bijdrage kunnen leveren aan de eco nomische groei van ons land”. (en de nt van ziekte stoffer, ortdie :ht op docta tie-on- kinde I eind itische aldus ^aken nderd I gear- reuk» in het ir Ne land- een inder es en aan vjaar eder- echt- knai- ti ge nnen i off Ne aring GG- Ver- eilig- ■ning NEW YORK-BENGAZI (AFP/Reuter/ DPA). De Libische leider kolonel Ka daffi zei gisteren in een interview met het Amerikaanse dagblad New York Times, dat hij de dialoog met de VS wil intensive ren en door hem eerder geuite dreigemen ten als het stopzetten van de olieleveran- ties, niet zal uitvoeren. Dit is volgens Kadaffi het gevolg van een brief van president Carter, waarin deze zou hebben toegezegd, dat hij indien hij wordt herkozen als president, een neu tralere houding zal aannemen in het con flict tussen de Arabische landen en Israel en zal streven naar een alomvattende vre de in het Midden-Oosten. Kadaffi zet intussen zijn campagne te gen de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO voort, door te zeggen dat de leiders ervan samenzweren tegen de Palestijnse revolutie. Volgens de kolonel heeft Libië de hoogste PLO-vertegenwoordiger in Tripoli, Abou Tarek, niet tot ongewenst persoon verklaard, maar is hij door zijn organisatie teruggeroepen. DUBLIN (DPA/AP). Ondanks fel verzet van de oppositie heeft het parle ment van de Ierse Republiek gisteren Charles Haughey tot premier gekozen met 82 stemmen voor en 62 tegen.Hij werd direct door president Hillary beëdigd. De oppositie richtte zijn aanval vooral op het feit, dat Haughey in 1970 moest aftreden als minister toen hij werd be schuldigd van medewerking aan wapenle- veranties aan het Ierse Republikeinse Le ger IRA. De rechter sprak hem in datzelf de jaar vrij, maar volgens de oppositie hangt er „een vraagteken boven de poli ticus”. Haughey stelde vier nieuwe ministers aan in de regering, onder wie de 29-jarige Maire Geoghan-Quinn, de eerste vrouwe lijke minister sinds de oprichting van de republiek in 1919. ESSEN (DPA). In Nicaragua dreigt in het komend vooijaar een ernstige hongersnood, omdat als ge volg van de burgeroorlog de oogst nihil zal zijn. Bovendien kampt het land met een ernstig tekort aan medi camenten. Dit zei de aartsbisschop van de hoofdstad Managua, Obando Bravo, gisteren in Essen. Hij brengt op het ogenblik een bezoek aan West-Duits- land. Zake: entutt nd. Dj enhuk krant» en M» iou ah len b» ninister ader- i. De van ieuw dan :uwe ■nkele lilt et ■tanks s een comst pro- na de ewor- in het enaar kelijk eveet ?t. (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. Zoals de za ken er nu voorstaan, wordt de Euro pese begroting voor 1980 deze week door het parlement van de Negen verworpen. Het parlement van Zimbabwe heeft gis teren een wetsontwerp goedgekeurd dat de koloniale status onder een Britse gou verneur na de eenzijdige uitroeping van de onafhankelijkheid veertien jaar gele den, herstelt. BEIROET (DPA). Libanon eist van de VN-vredesmacht (UNIFIL) in het zuiden van het land, dat deze gebieden die nu onder controle staan van de christen-mili- ties van majoor Haddad, onder gezag brengen van de regering in Beiroet. Volgens welingelichte kringen heeft de Linabese regering een nadrukkelijke ga rantie hiervoor gevraagd aan de Ver enigde Naties, naar aanleiding van het aflopen van het UNIFIL-mandaat op 19 december. De garantie zou moeten wor den opgenomen in een resolutie welke de Veiligheidsraad moet goedkeuren om het mandaat te verlengen. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft van de VNuitvoering geëist van de resoluties die de arabische topconfe rentie op 20 november in Tunis aanvaard de. Daarin worden tegen Israel gerichte Palestijnse acties vanuit Zuid-Libanon ge steund. Ik vond dat de politiewoordvoerder die gistermiddag door een medewerkster van Radio STAD over dit geval werd onder vraagd, nog heel kalm van zich afbeet. Je kreeg uit zijn woorden de indruk dat hij ook niet erg gelukkig was met de „nabe handeling”, zoals die op de foto’s tot uit drukking was gekomen, maar wat het schieten zelf betreft (,je kunt ze toch achterna gaan?”, opperde de interview ster), zei hij, niet ten onrechte, dat je zulke gangsters nu eenmaal niet via dominospe len in handen kreeg. Als die schietende rechercheur jouw vader of echtgenoot was geweest (dacht ik, weinig subtiel, in de richting van de interviewster), zou je ook de hemel prijzen dat hij als eerste had geschoten, en niet als tweede en laatste. Er is heel wat op onze politie aan te merken; als ik een volwas sen zoon had zou ik hem liever zien sollici teren naar het baantje van magazijnbe diende dan naar een baan als politieagent (ik zeg het maar eerlijk), maar als er een gewapende confrontatie plaatsvindt tus sen gangsters en politiemensen, zie ik veel liever de gangsters neergeschoten worden dan de agent. Ook als hun kansen ongelijk zijn, ook als de politieman maar een kans van 1 op 10 heeft om neergeknald te worden, en de gangster een kans van 9 op 10. Het is inderdaad geen dominospelletje, het is zelfs geen High-Noon-scène waarin de ene cowboy de andere cowboy doodt volgens de regels van het spel. De gang ster die zich wapent en een vrouw gijzelt, ziet daarmee automatisch af van iedere vorm van fair play. onder voorbehoud door het Europees par lement goedgekeurd. Een onderzoek is toegezegd naar de vraag of Moskou zich misschien een machtspositie op de EG- botermarkt heeft verworven en in feit het restitutie-niveau bepaalt. Er blijken een miljard pakjes boter van een half pond meer te zijn verkocht ddn was voorzien, Dit zei dr. F. Bovenkerk in een lezing over de remigratie van Nederland naar Suriname, die hij hield op uitnodiging van het scholingsinstituut voor de vak beweging in Suriname. De Nederlander Bovenkerk wordt beschouwd als kenner van het emigratie/remigratieprobleem. Volgens Bovenkerk zijn uit de Antillen en Suriname al 160.000 mensen geëmi greerd. Een ticket kopen naar Neder- De Britse Labour-oppositie heeft giste ren in het Lagerhuis kritiek geuit op de beslissing van de Britse regering, lord Soames nu al te laten vertrekken. Ex- premier Callaghan vroeg zich af hoe de nieuwe gouverneur kan ingrijpen als bij voorbeeld het Patriottisch Front een aan val zou uitvoeren op Zimbabwe nu er nog steeds geen wapenstilstand is. Nkomo maakte gisteren een soortgelijke opmer king. Hij wees erop dat indien de Zimbab wese troepen aanvallen zouden uitvoeren op bases van het Patriottisch Front, lord Soames onherroepelijk betrokken zal ra ken bij het conflict. Het grootste struikelblok bij de Londen se besprekingen is nog steeds dat het Patriottisch Front strikte garanties wil voor de veiligheid van de guerrillastrij ders die zich volgens het bestaande plan uit hun geheime legerbases in de jungle naar verzamelplaatsen in Zimbabwe moe ten begeven. Daar moeten ze worden ge teld en geregistreerd. Volgens het front zijn dergelijke verzamelplaatsen echter „dodenkampen” omdat ze bloot kunnen trijfël O Nu schijnt het dat de eerst nog om zich heen heeft geslagen en getrapt voordat hij in de boeien werd geslagen, en dat bij een oppervlakkig onderzoek geen verwondin gen te vinden waren, maar als leek zou ik toch gedacht hebben dat er een reden moest zijn waarom hij op de grond was gaan liggen. De „nabehandeling” van de beide gangsters (Italianen, zoals later bleek) lijkt dus allesbehalve volgens het boekje te zijn geschied. Ik bespeur bij mezelf minder onvrede over’ het neer schieten zelf. De politie is natuurlijk geen executiepe loton, het is haar taak niet misdadigers te fusilleren, maar aan de andere kant roe pen overvallers die met het pistool in de aanslag een bank beroven en een vrouw gijzelen het onheil natuurlijk wel over zichzelf af. Ik heb mij in het verleden enige malen verbitterd uitgelaten over po litiemannen die een weghollende inbreker of autokraker na een „sta of ik schiet! ”- bevel doodschoten in plaats van hem ach terna te rennen, want in zulke gevallen worden de middelen niet door het doel geheiligd. Zolang er in dit land geen hand wordt afgehakt voor diefstal, zolang is het ook sterk overdreven een wegvluchtende inbreker in diens benen te schieten, met het risico dat je hem in de borst of het hoofd raakt. Maar de overvaller die met het pistool in de hand probeert weg te komen en daar nog iemand voor gijzelt ook, steekt zelf de stekker in het stopcon tact dat hem elektrocuteert. Eigen schuld, dikke bult Ons leken wordt altijd voorgehouden dat je mensen die bijvoorbeeld bij een auto- ongeluk gewond zijn geraakt, stil moet laten liggen totdat de ambulance gearri veerd is. De reden waarom die eerste overvaller geboeid Werd, en daarna naar de poli tieauto werd gesleept, was volgens een politiewoordvoerder het feit dat hij nog verzet had gepleegd nadat hij was neerge schoten. De foto’s bevestigen die theorie niet. Je ziet hem languit op zijn rug liggen, een arm gestrekt, terwijl drie recher cheurs over hem heen gebogen staan. Van verzet is weinig te bespeuren. De gedachte dat hij gewond, wellicht zwaar gewond was, moet eerder voor de hand hebben gelegen. De andere overvaller, de man die een vrouwelijke bankemployé gijzelde, werd door vier kogels in de borst en één in de kaak getroffen. We zien op de foto hoe hij, tussen een agent en een rechercheur in, met de handen op de rug (geboeid of vastgehouden, dat is niet te zien), blijk baar lopend naar de politiewagen of zie kenauto wordt geleid. Hij overleed een uur later in het ziekenhuis. Ook tegen de behandeling van deze „patiënt” (hoe be schouwt men zoiets eigenlijk in de mo raaltheologie, wordt een misdadiger met vijf kogels in zijn lichaam automatisch tot patiënt bevorderd, of blijft hij gewoon een gewonde misdadiger?) zou de EHBO gro te bezwaren koesteren, vrees ik. Het was geen verheffend gezicht, die foto’s van de bankovervallers die door de politie werden neergeschoten. Vooral niet als je ze bekijkt in de wetenschap dat de overvallers op het moment dat de foto’s genomen werden op sterven na dood wa ren. De eerste die naar buiten kwam en blijkbaar meteen met één schot buiten gevecht werd gesteld, is daarna geboeid, met zijn handen achter zijn rug, en werd vervolgens door drie rechercheurs bij de kraag en de arm naar de politieauto ge sleept. Enige minuten later overleed hij. Ook worden de mogelijkheden van fraude onderzocht, die bij het wegwerken van zuiveloverschotten zouden bestaan en waarover de Europese Rekenkamer zich thans buigt. De landbouwministers, die maandag en gisteren in Brussel hebben vergaderd, zijn niet in staat geweest de ontevreden Euro parlementariërs ook maar enige genoeg doening te bieden. Alle hoop is thans gevestigd op de Budget-raad die vandaag, eveneens in Straatsburg, bijeenkomt en die heel misschien nog wat water in de wijn kan doen. Het Europees parlement heeft in zijn vergadering van begin november uitge sproken dat het de algemene begroting voor de Europese Gemeenschap voor 1980 „alleen kan goedkeuren indien de be snoeiingen die de minsterraad ten onrech te in de uitgaven heeft aangebracht, onge daan worden gemaakt, indien de eerste stappen zijn gezet om de landbouwuitga- De Britse minister van Buitenlandse Zaken lord Carrington (links) neemt afscheid van lord Soames, de nieuwe Britse gouverneur van Zimbabwe die gisteren naar Salisbury vertrok. In het midden lady Soames. worpen om de „wijnpias” terug te dringen tot een aanvaardbaar minimum. Die regelingen waren vooral in het be lang van Frankrijk, vandaar dat dit land Britse goedkeuring wilde alvorens over te gaan tot goedkeuring van de devaluatie. Daardoor zullen de inkomsten van de Britse en Italiaanse boeren met vijf per cent stijgen. De „groene” valuta zijn kunstmatige rekeneenheden die worden gehanteerd om te berekenen hoeveel moet worden betaald aan de landbouwers. ven onder controle te brengen, en indien het Europese Ontwikkelingsfonds en alle werkzaamheden betreffende het opne men en het verstrekken van leningen, in de begroting worden opgenomen”. Aan de eis inzake de landbouw is niet voldaan en het is thans afwachten of de Budget-raad, waarvan namens Nederland staatssecretaris Van der Meij (Buiten landse Zaken) deel uitmaakt, alsnog voor stellen kan doen om de dreigende crisis af te wenden. Volgens de rapporteur van de begro tingscommissie, de Nederlandse socialist Piet Dankert, dient de Raad van Ministers opnieuw aan het werk te gaan, als het Europese budget voor 1980 wordt verwor pen. Hiervoor is nodig een absolute meer derheid, tenminste 206 van de 410 stem men. Zolang er geen begroting is, functio neert Europa maand na maand op het twaalfde deel van het budget voor 1979. Inmiddels is gisteren de derde aanvul lende begroting over 1979 het meerbe- drag bedraagt liefst 2,2 miljard gulden SAN SALVADOR. Vannacht is in San Salvador een bomaanslag gepleegd op de Israëlische ambassade. Kort na de aanslag heeft het revolutionaire Volksle ger zich voor de aanslag verantwoordelijk gesteld. Er zijn geen slachtoffers gevallen. In een telefoontje aan een dagblad in San Salvador werd meegedeeld, dat de aanslag was gepleegd uit solidariteit met het Revolutionaire Volksblok (BRP), dat de Zuidafrikaanse ambassadeur, Archi bald Dunn, gegijzeld houdt en als steunbe tuiging aan de Palestijnse bevrijdingsbe weging en de volkeren van Afrika, Azië en Zuid-Amerika. De aanslag is gepleegd, omdat Israel zionistisch en racistisch is, aldus het telefoontje. De linkse oppositie in de Middenameri- kaanse staat EU Salvador heeft overigens gisteren op grote schaal gebouwen bezet, waaronder een aantal fabrieken. De Sal- vadoriaanse autoriteiten hebben gedreigd het leger in te zetten om een einde te maken aan de bezettingen. In een commu niqué maakte het Revolutionaire Volks blok bekend, dat de bezettingen pas wor den beëindigd, wanneer de regering loonsverhogingen afkondigt. Ook de markt in de hoofdstad is bezet. Geëist wordt dat de ongeveer 5000 markthande- laren hun prijzen „bevriezen”. Bovendien wordt in de hoofdstad een aantal leraren in gijzeling gehouden door scholieren van een instelling voor middel baar onderwijs. De scholieren willen af schaffing van de toelatingsexamens en de numerus clausus. ROME (AP). De secretaris-generaal van de Organisatie van Obe Exporterende Landen (OPEC), Rene Ortiz, heeft giste ren in een interview met het Italiaanse tijdschrift II Mondo verklaard dat volgen de week, tijdens de OPEC-conferentie in Venezuela, een besluit over een olieprijs verhoging van 30 procent „mogeljjk” moet worden geacht. Ortiz merkte op dat de koopkracht van de olie-exporterende landen op het ogen blik nog niet zo groot is als in 1974. Een forse prijsverhoging is dan ook alleen maar logisch, aldus de secretaris-gene raal. Hij deelde verder mee dat de confe rentie zal overwegen om de dollar als prijseenheid te vervangen door meerdere muntsoorten. Nigeria heeft belangrijke klanten ervan op de hoogte gebracht dat het aan het eind van deze maand de prijs van een vat ruse olie zal verhogen tot tenminste 30 dollar pet vat Goed-ingelichte zegslieden deel den dit gisteren in New York mee. De huidige aanbevolen plafond-prjjs van de OPEC is 23,50 dollar per vat.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3