Bebouwingsdichtheid oud-IJmuiden ol laat weinig ruimte voor woonerf Twee leerlingen tussentijds van Moerbergschool vertrokken •S juwelier Strego burgerlijke stand Gebrek aan leiding oorzaak sluiting peuterspeelzaal „KERKSTRAAT WORDT VERLOST VAN ZWAAR VERKEER S HETHOGE DUIN u nt bij in 1 rer en Stuur bloemen „Lege schil” PROTESTAKTIE OUDERS TEGEN BENOEMINGSBELEID ACTIE VOOR STAFKRACHT BIJ DE SPIL VELSEN strego maar^. mijdt de kerstpiek Kerstmis nadert. Snel Bestel uw Kerst-bioemengroet op tijd Uw Fieuropbioemist Is ook maar een mens NU’T MOOISTE S RESTAURANT in Noord-Holland; Ja 4 1 2 DECEMBER 19 7 9 WUEiNÖUAb IJMOND (Van een onzer verslaggevers) UW VfQIPOUWfN WAARD Bewoners Discussie VELSEN. Als per 1 januari in plaats van de twee part-time stafkrachten, die tot die datum in tijdelijk dienstverband aan het buurthuis De Spil aan de Rembrandtlaan in IJmuiden verbonden zijn, geen vaste stafkracht wordt aangesteld ziet de lei ding van het buurthuis zich genoodzaakt de peuter speelzaal te sluiten en andere activiteiten te stoppen of op een lager pitje te zetten. Ongeveer tachtig ouders brengen hun peuters naar de speelzaal in De Spil terwijl er nog een wachtlijst is van zestig mensen. IJMUIDEN. Het woonge bied in oud-IJmuiden, ingesloten tussen Oranjestraat, Kanaal straat, Kerkstraat en Wilhelmina kade, krijgt een zodanige bebou wingsdichtheid dat inrichting van deze wijk met zogenoemde woonerfvoorzieningen op tal van bezwaren stuit. Het lijkt dan ook voor de hand te liggen dat wan neer de vernieuwbouw van het gebied in de loop van de tachtiger jaren is voltooid verkeer en voet gangers gebruik zullen moeten maken van een normaal straten profiel. f 5 i J (ADVERTENTIES) De peuterspeelzaal. Wanneer buurthuis De Spil niet per 1 januari een vaste stafkracht erbij krijgt moet deze activiteit gestopt worden. nd 00 in waar, og dea n wéte igsdien centra tkeling. ontwik- derzoek nog dit erp ko- aar de e afde- d is de lerhan- Isledei rndsle- .90 ,85 00 70 00 75 jur mr Willem Eggert Centrum 75 PURMEREND 16 Streyo zaken da Windhorst, beiden tien jaar oud en tot voor kort vierdeklasser aan de openbare Moerbergschool. In dezelfde klas maak ten beiden kort na de herfstvakantie een nieuwe start aan de (protestants-christe- lijke) Pieter Vermeulenschool aan de Ge rard Doustraat in IJmuiden-Oost. De aktie van de ouders Windhorst en Vunderink richt zich tegen het gemeente bestuur als beheerder van de Moerberg school en per se niet tegen de leerkrach ten. Ook niet tegen nieuwkomer Van Dorp wiens benoeming inmiddels „met ingang van 1 januari 1980” per brief is aangekon- digd. „Onze verontwaardiging geldt enkel en alleen het gemeentelijk benoemingsbe leid. De bijzondere school waarvoor nu gekozen is biedt natuurlijk voor inbreng door de ouders meer ruimte. Daar zijn goede voorbeelden van”. beeld vormen hoe de situatie zou zijn in het éne dan wel in het andere geval. Afgelopen vrijdag is er een actiecommitée gevormd die druk uit wil oefenen op de gemeente om per 1 januari een stafkracht aan te stellen. Donderdag wordt er een protestvergadering belegd voor de buurtbewoners, waarin de problematiek uit de doeken wordt gedaan. Momenteel wordt een handtekeningen actie gehouden. Op dinsdag 18 december wordt een petitie met de handtekeningen overhandigd aan wethouder H. J. Scheeper. De heer T. Jongejans vroeg zich af waarom deze bijeenkomst was belegd. Hij bracht een woonwensenonderzoek uit 1977 in herinnering waaruit overduide lijk was gebleken dat de bewoners van het bewuste gebied zich bij meerderheid hadden uitgesproken vóór bet woonerf. „Waarom”, zo stelde hij, „hier nu weer een keuzemogelijkheid ten tonele ge voerd. Was het niet juister geweest als de gemeente een keuzemogelijkheid had aangedragen uit verschillende vormen van woonerven?”. door de gemeentelijke delegatie „meege nomen”. Wethouder Witte kon melden dat men via een beleidsafdeling van het mi nisterie van Onderwijs informatie had gekregen die hem optimistisch had ge stemd ten aanzien van de scholenbouw op het Koningsplein. „De Kerkstraat”, aldus Witte, „zal worden verlost van het vracht verkeer. De route daarvoor zal om de wijk oud-IJmuiden worden gelegd”. De heren Hennevanger en Jongejans wilden nog even weten hoeveel toekomsti ge bewoners van het nieuw te bouwen gebied ter discussie aanwezig waren. Zou het niet zinvol zijn juist de stem van die toekomstige bewoners medebepalend te laten zijn over de vorm van het stratenpa troon in hun woongebied? Wethouder Witte lichtte toe dat vaststel ling van dat patroon een zaak was die niet parallel liep met de toewijzing van de woningen. In verband met het ingraven van kabels en leidingen moet de definitie ve vaststelling van wel of geen woonerf op korte termijn worden genomen legde Wit te welwillend uit. Hoewel wethouder Bijl in zijn inleiding had gesteld dat de mening van de aanwe zigen medebepalend zou zijn bij het ne men van defintieve beslissingen werd de avond afgesloten zonder dat de mening van die aanwezigen werd gevraagd. Der halve na afloop van de bijeenkomst net zo veel duidelijkheid daarover als voor de aanvang van deze informatieve ontmoe ting in het bejaardenverzorgingstehuis Breezicht!. Een avondje inspraak zonder uitspraak! akkoort !DA on een vooi P chris- Met di de Bos voorste eer ali op tl net eet ironget nieuw 3e VVD ting vai i onder >eg zijn >rts vijf m voor an kei- i de ou- re eigen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het tumult rond de om streden benoemingsprocedure aan de U- muidense Moerbergschool krijgt voor de school in kwestie een bittere nasleep. Twee ouderparen namen vorige maand hun kind van de school uit protest tegen benoeming van de heer H. H. van Dorp in de vacante functie van schoolhoofd. De vacature Ben Leijenaar, voor honderd procent door de oudercommissie ge steund, werd daarmee botweg aan de kant geschoven. Het gaat om Lilian Vunderink en Bren- i-Twee en Ja- Volfe ïagd ol i Zuid het Ira- ek vijf- Noord- i of er lindeis i) Schel- taat de jaar bij rdt ge eerden OVERLEDEN: M. D. Vlot, 80 jr., echtgenoot van C. M. Ippel, Umuiden; A. Martens, 79 jr„ echt genote van P. J. Smit, IJmuiden; F. A. Schellinger, 67 jr„ echtgenoot van A. Smoor, IJmuiden; C. Blok, 59 jr„ echtge noot van J. C. Emmelot, IJmuiden; I. B. Andringa, 63 jr„ echtgenote van W. J. Albers, Driehuis; T. de Haan, 74 jr., echt genote van G. F. Schilling, Umuiden; A. T. Colenbrander, 87 jr., IJmuiden; K. M. Svétlik, 68 jr., echtgenote van W. F. Ef- fem, IJmuiden; A. G. van Son, 84 jr., echtgenoot van P. Koppelman, Driehuis; T. Bakker, 85 jr., weduwe van T. Dijkstra, Driehuis. GEBOREN: A. A. M. Wijker-Entius, z„ IJmuiden; M. A. Morees-Schellings, d„ IJmuiden; M. J. Ket-Eikelhof, z„ IJmuiden; C. Glas-Kla- ver, d„ Santpoort. Fleurop Interftora staat garant voor uw bioemengroet Konmginne gracnt 1J5. 25M AM Den Haag lalf gs en eet 1 Turjjj leraren loten. tergela- aar hel meege ima Li- ledoeli in twet irijn ii e Rod( Voor het echtpaar Windhorst speelt, zij het in geringe mate, ook de christelijke signatuur van de nieuwe school een rol. De Vunderinks woonden tot 1977 vlakbij de Moerbergschool aan het Koningplein. Dochter Lilian en Brenda Windhorst wa ren op die school dikke vriendinnen, Brenda verhuisde kort geleden van de Vleetstraat (IJmuiden-West) naar de En- gelmundusstraat. Mevrouw Vunderink: „Lilian en Brenda kunnen samen blijven optrekken. Dat is een goed ding voor beiden. Aan het etiketje „christelijk” heb ben wij van huis uit echter geen enkele boodschap”. Vanachter de groene tafel beantwoorden gemeentelijke vertegenwoordigers vragen van belangstellenden. Van links naar rechts: G. Jol, Th. C. Witte, K. W. Bijl en E. van der Wateren. De twee tijdelijke stafkrachten begeleidden het afgelopen jaar de 17 vrijwilligers, de zogenoemde peutermoeders, die de werk zaamheden in de peuterspeelzaal voor hun rekening nemen. Elies Freeze, één van de peutermoeders, zegt: „Er zijn genoeg vrijwilligers die dit werk willen doen, maar dan moet de gemeen te het ons wel mogelijk maken om het te doen. Als we per 1 januari geen stafkracht meer hebben voor de peuterspeelzaal, ontbreekt elke vorm van deskundigheid. Bovendien is er nie mand die de administratie verzorgt”. Staflid Jos de Jonge merkt op dat tijdens de begrotingsbehan deling de wethouder de noodzaak onderkende een stafkracht aan te stellen. „Maar”, zo zegt hij, „als blijkt dat er 40 of 50.000 gulden mee gemoeid is, moet De Spil het maar weer zonder extra plekke zal worden in geval er een woonerf wordt gecreëerd. Zij het met een zekere schroom, hij kon niet anders concluderen dan dat oud-IJmuiden een plek was waar voorkeur diende te worden gegeven aan het normale stratenpatroon. Enige tientallen aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik de gemeente lijke vertegenwoordigers vragen over de materie voor te leggen. Natuurlijk werden er suggesties gedaan. Wethouder Th. C. Witte, geassisteerd door de heren Jol en Van Wateren gaf waar mogelijk zo duide lijk mogelijk toelichtingen op wat wel en niet haalbaar was. Een bewoonster van de Wilhelminakade wilde „haar boom” (ooit gerooid ten be hoeve van parkeervoorzieningen) terug. Een ander vroeg naar de toekomstige be bouwing van het Koningsplein. Vragen werden afgevuurd over de verkeersveilig heid aan de Bik en Arnoldkade en het S. P. Kuijperplantsoen. Was het niet moge lijk de Kerkstraat te betrekken bij de woonerfsituatie? De verkeersonveilige punten werden Windhorst kondigt op korte termijn het vertrek aan van nog meer leerlingen. Bin nen de oudercommissie is ook door ande ren het plan geopperd hun kind of kinde ren van school te nemen als Leijenaar zou afvallen als kandidaat voor de functie van schoolhoofd. De heer Windhorst maakte drie jaar lang deel uit van de oudercommissie van de school aan de Kerkstraat. Met de staf en oudercommissie van de school beston den en bestaan in de praktijk nog steeds nauwe banden. Hij prijst achteraf de uit stekende sfeer in deze specifieke volks school. Onderwijskundige motieven heb ben bij de drastische stap eveneens een grote rol gespeeld. „Onder de leerkrach ten van deze zesmansschool is de span ning al maandenlang te snijden. Dat moet onherroepelijk een nadelig effect hebben op het onderwijsproces en de leerresulta ten. Wij als ouders zijn des duivels over de gevolgde benoemingsprocedure. Dat is echter onze zaak. Het kind mag van de conflictsituatie op geen enkele wijze de dupe worden”. De heer E. van Wateren, van de gemeen telijke dienst openbare werken, gaf een toelichting op de situatie zoals die ter Wethouder K. W. Bijl merkte in zijn inleiding op dat het de bedoeling was dat de aanwezigen zich konden uitspreken over hun voorkeur voor het woonerfpro- jekt of over een buurtindeling volgens normaal stratenpatroon. Die voorkeur zou, zo lichtte Bijl toe, worden meegeno men bij de overwegingen waaruit het col lege een definitief voorstel zou destilleren dat via de daartoe geëigende commissies aan de gemeenteraad zal worden voorge legd. Om het geïnteresseerde gezelschap een idee te geven van de voordelen en beper kingen van het fenomeen „woonerf’ hield de heer G. Jol een korte inleiding. Met behulp van dia’s werd een indruk verkre gen van woonerven elders in den lande. Al dra bleek dat het stratenpatroon van oud-IJmuiden zich niet bijster leent voor het woonerfprofiel. Zoals gezegd een kwestie van ruimte maar evenzo van com fort. In het normale stratenpatroon krij gen de bewoners de gelegenheid een oogje op hun automobiel te houden. Wordt oud- IJmuiden woonerf dan moet een deel van het staal en chroom „elders” worden ge parkeerd. Rekening dient te worden ge houden met een maximale parkeeraf- stand van 250 meter. Rond het Konings plein zouden 53 parkeerhavens plaats bie den aan even zovele auto’s. De overstap houdt in beide gevallen verband met verhuizing van de ouders uit de omgeving Julianabrug naar IJmuiden- Oost. Praktische overwegingen speelden Ongeveer zestig IJmuidenaren reageer den op elfhonderd door de gemeente ver zonden uitnodigingen om dinsdagavond over deze materie met vertegenwoordi gers van de gemeente van gedachte te wisselen. Dat gebeurde in de kantine van het bejaardenverzorgingstehuis Bree zicht. Aan de hand van kleurige platte gronden en overeenkomstige handzame schetsen konden de aanwezigen zich een bij de verandering dus een rol. Het ru moer rond de in oktober afgekomen be noeming heeft voor beiden echter de doorslag gegeven. De heer J. Windhorst, vader van Brenda, fungeert voor beide gezinnen graag als spreekbuis. „Wij heb ben zoetjes aan de buik vol van inspraak van ouderskant zoals die binnen het open baar onderwijs in Velsen gehanteerd wordt. Er is in het geval Leijenaar onnoe melijk gesold met de inspraakgedachte die in de praktijk een lege schil is geble ken”. Verwijdering van ons kind van de Moerbergschool moet als laatste protest- middel worden beschouwd. „Een enigszins besloten woongebied”, al dus de heer Jol, „dat zich onderscheidt door bepaalde kenmerken. Het woonerf- gebied is het domein van de voetganger. Het verkeer dient zich daar aan aan te passen. Rijsnelheidbeperkende elemen ten als drempels, obstakels in de vorm van straatmeubilair zijn essentieel”. stafkracht doen. In 1978, toen de Spel verhuisde van de Meeuw- laan naar het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan, kwam er een enorme toeloop. Het buurtcentrum staat namelijk midden in de wjjk. Voor 1979 was er eenoplossing gevonden door twee part-timers voor een jaar aan te stellen en in te zetten voor de peuterzaal en het kinderwerk. Als zou blijken dat de belang stelling zo groot zou blijven zouden we subsidie aan kunnen vragen. Maar toen we een officiële aanvraag indiende, kregen we te horen dat er nog geen geld beschikbaar was”, aldus Jos de Jonge. De peuterspeelzaal is vijf ochtenden en drie middagen in de week geopend. Jos de Jonge: „Als op 1 januari de peuterspeel zaal dicht zou moeten zullen verscheidene moeders hun werkge ver op moeten bellen om te zeggen dat ze niet kunen komen omdat ze op hun kind moeten passen. Andere moeders zijn een stuk van hun eigen vrije tijd kwijt. En dan denk ik ook aan palief die nu teminsten éénmaal in de week na de nachtdienst rustig kan slapen. Aan de andere kant heeft de peuterspeelzaal voor de kinderen zelf énorm veel betekenis. Kinderen leren met elkaar omgaan. Ze leren speelgoed en materiaal met elkaar te delen. Ze kunnen zich kreatief ontplooien”, aldus De Jonge. Het buurthuis De Spil is de enige plaats waar de kinderen terecht kunnen in de wijk. Het ontbreken van een extra staf kracht heeft echter ook tot gevolg dat twee hobbygroepen voor kinderen in de lagere-school-leeftijd gestopt moeten worden en dat de leeftijdsgroepen van 4 tot 6 jaar tijdens de vakantiespelen uit de boot dreigen te vallen. Bovendien blijft veel werk voor tieners en volwassenen liggen, omdat de drie huidige stafkrach ten dat niet allemaal alleen aankunnen. Per week komen gemid deld 900 bezoekers naar De SpiL Volgens peutermoeder Elles Freeze, zijn er veel adhesiebetuigingen uit de buurt voor streven van het actiecomité. Volgens haar zijn er binnen 24 uur duizend handtekeningen gpgehaald. „Als de stafkracht er niet komt, zijn de jongste kinderen er de dupe van”, aldus EUes Freeze. WIJK AAN ZEE J Ook de hotelkamenrs zijn fraai geworden! 40 METER BOVEN ZEE J REDELIJKE PRIJZEN VRIÉNDELIJKE BEDIENING Z tel. (02517) 943 (wordt 5943). De heer E. van Wateren (links) en wethouder Bijl geven een toelichting op de schetsontwerpen van het stratenpatroon in het toekomstige oud- IJmuiden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5