VACLAV JEZEK ONDERKENT TEKORTKOMINGEN VAN FEYENOORD NA UITSCHAKELING Vijf Westduitse clubs verder sportpuntiq ALLEEN BAYERN IN PROBLEMEN Resultaten UEFA-Cup SPEELDATA ORANJE Zuid-Afrika blijft lid FEI Zege Larsen uitzicht op Spelen” „Met Henk Nooren 99 r en t 3 uik □als 23 DONDERDAG 13 DECEMBER 1979 2; SPORT „Onrustiger” Breekpunt ■doa nkar CHEF D’EQUIPE SPRINGRUITERS BEN ARTS: te I u n snt Knullig •D R lit? (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. Nederland kan de sterkst mogelijke springequipe komend jaar naar de Olympische Spelen te Moskou zenden, nu zo goed als zeker Henk Nooren toch de beschikking krijgt over het 6-jarige talentvolle paard Olympic Val Monte, dat de laatste weken de oorzaak werd van een enorme deining in het Nederlandse ruitersportwereldje. i missen Dat was wèl een waarheidsgetrouwe Aangezien in die eerste periode echter DEN HAAG. Afgevaardigden van de voetbalbonden van Nederland, Frank rijk, Cyprus, Ierland en België hebben listeren in Brussel de data vastgesteld van het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap 1982 in Spanje. KaiserslauternDiosgyoer Miskolc was de meest curieuze wedstrijd van de acht ontmoetingen, die gisteren op het pro- gramma stonden. In de eerste helft kwa men de Westduitsers niet tot een doelpunt en er was een strafschop nodig om de aanvalsmachine op gang te brengen. Toen de 1-0 (Neues) echter op het scorebord kwam, was Kaiserslautern „los”. Slechts Borostyan kon voor de Hongaarse gasten tegenscoren. De laatste minuut van het duel stond in het teken van de beide doelverdedigers. Eerst stuurde scheids rechter Guruceta de Hongaarse doelman Vereb van het veld, nadat deze hem bele digde. Vereb was het niet eens met de beslissing van Guruceta Kaiserslautern een strafschop toe te kennen wegens een handsbal van Salamon. Daarop kreeg hij de rode kaart. Olah, de Hongaarse aan voerder, moest nu tussen de palen, om te trachten de door doelverdediger Stabel te nemen strafschop te stoppen. Zijn keep- erskwaliteiten heten hem in de steek: 6-1 voor de Westduitsers en de afgang was compleet. Van de Westduitse clubs heeft alleen Bayern München tegen Rode Ster proble men gehad. Savic, Petrovic en Repcic Herman Choufoer en Jan Huybregts, die namens de KNVB de pnderhandelin- gen voerden, hebben met de partners ruim vier uur vergaderd alvorens de inde- hand van een mogelijkheid voor Budding, die zich in het duel met Nachtweih op het beslissende moment had laten vallen om een strafschop te versieren. „En dat was ook een penalty”, vond Jezek tegen beter weten in. Hoe dan ook, de Rotterdammers meenden daaruit het geloof te kunnen destilleren dat de handicap-race alsnog zou slagen. De precisie, een begrip dat gisteravond toch al niet hoog in het Rotterdamse vaan- De Tsjechen liepen twee keer een ach terstand op (0-1 door Edström, 1-2 door De Matos). Kroupa en Janecka stelden daarna echter de zege veilig (3-2). Het slechte spel van de Belgen twee weken geleden, toen thuis met 1-2 werd verlo ren, brak hun uiteindelijk op. „Een aantal jaren geleden verkeerde Nederland in dezelfde positie als bijvoor beeld Cyprus nu. Door de goede resulta ten bij de twee laatste wereldkampioen schappen is die positie veel verbeterd. Er werd erg veel aandacht besteed aan onze voorstehen”, lichtte Huijbregts toe. Slechts eenmaal moesten de gerouti neerde Frankfurters zwichten, maar dat gebeurde pas in de 45e minuut toen het geen kwaad meer kon. Feyenoord immers had de hoop allang verloren op het mo ment dat Jan Peters vlak voor sluitings tijd eindelijk de 1-0 binnenschoof. Het was Nooren leek echter achter het net te gaan vissen toen Smulders zich voor de helft van het eigendom van Olympic Val Monte verzekerde. Smulders haalde daar mee een streep door de droom van Noo ren, omdat hij akkoord ging met de af spraak, dat de „ontdekker” van dit talent, Wouters van den Oudenweijer, tot 1981 het paard zou berijden. De Elster ruiter Rausch maakte er geen punt van: „Het is tenslotte een mannensport, we zijn niet bezig met biljarten”. Een opmerking die de playboy-trainer rustig kon maken, nu zijn team (met Trapp voor Hölzenbein en Karger voor Borchers) zo rustig op de finish af had kunnen gaan, alleen nog bedreigd door een kopbal van Nielsen. „Bovendien”, zo verklaarde hij verder, „is voor een dergelijk besluit een gefiin- deerd voorstel nodig. Dat Jan Peters toen nog scoorde, was voor de oefenmeester uiteraard niet meer belangrijk. Wel voor zijn collega Jezek, die daaruit „tevredenheid” peurde. Finan cieel gezien kon Feyenoord dat ook best zijn. Aan drie UEFA-Cupronden werd een brutowinst van zo’n 2,8 miljoen gulden overgehouden. Al zal daar nog wel een fikse boete van afgaan voor het ontsteken van vuurwerk en het gooien met aardap pels! Op sportief gebied was de enige echte winst dat weer een brok ervaring kon worden opgedaan. Of, zoals Jezek op merkte: „Als we tien keer tegen een club als Eintracht kunnen spelen, zouden we heel veel kunnen leren”. Een vaststelling die nog eens zeer duidelijk maakte dat het eigenlijk geen wonder was, dat het wonder gisteravond uitbleef. Of de paarden er nog komen is twijfe lachtig. De teleurgestelde Wouters: „De ontdekking van zo’n Olympic Val Monte is net zoiets als het opsporen van een Johan Cruijff in de voetballerij. Dat tref je ook maar eens in de zoveel jaar. Nu ik Olympic Val Monte verspeel, zie ik het internationaal ook niet meer zitten en zet ik er een punt achter”. De naam van Olympic Val Monte werd op de startlij sten in Parijs voor dit week einde echter doorgehaald. Waarmee in feite ook al begonnen werd met een streep te halen door de droom van Wouters, die voorheen soortgelijke ervaringen opdeed met paarden als Dorian Grey, Abadan, Palermo en ten slotte Salerno. Chef d’équipe Ben Arts ziet intussen de kansen op een sterke springploeg groeien. „Nooren is in staat Olympic Val Monte voor Moskou klaar te krijgen”, aldus de Amsterdammer, „Heins heeft in Argonaut een krachtpatser. Romeo, waarmee hij in Zuidlaren succes oogstte, zie ik niet als een Olympiade-paard en Seven Valleys moet hij afschrijven. Dick Wieken heeft in Caddy een paard, dat altijd doorgaat; Anton Ebben is er met Jumbo Design, waarbij voornamelijk aan de conditie ge sleuteld moet worden. Daarnaast beschik ken we nog over ruiters als de bij Alwin Schockemöhle werkzame Franke Sloot haak en Piet Raymakers. Alleen hebben we nog geen paarden voor die twee. Niet temin is het uitzicht op Moskou een1 stuk interessanter, vooral met Nooren erbij”. Hoop die de volle Kuip na de onderbre king echter al snel werd ontnomen omdat de tegenvallende Jansen, die werkelijk niets meezat, en opnieuw Budding aan twee kansen voorbij liepen. „Daarna gin gen we steeds onrustiger spelen”, besefte Jan Peters. „Als die goal toen nog was gevallen, zou Eintracht misschien angsti ger zijn geworden. Toen die uitbleef gin gen we voelen hoeveel kracht we al had den verspeeld. We werden veel te onrus tig; er werd veel te veel met de bal gelopen”. In die fase van de strijd, halverwege de tweede helft, werden simpele ballen ver keerd aangegeven of knullig verspeeld en werd er bepaald chaotisch gevoetbald. En hard, hetgeen wel bleek uit de gele kaarten voor Petursson („Ik was op wraak belust, omdat mijn tegenstander Muller me in de eerste wedstrijd zo had lopen schoppen”), Grabowski, Pezzey en Albertsen, die en passant daarvoor ook wraak had genomen op Nachtweih. DÜSSELDORP. Zuid-Afrika blijft lid van de Internationale Hippische Sportbond (FEI). Bij de jaarvergadering in Dusseldorf werd het Russische voor stel om Zuid-Afrika uit te stoten, afgewe zen. Voorzitter Prins Philips formuleer de het als volgt: „Zolang een land geen inbreuk maakt op de statuten, is er geen reden om zo’n land uit te sluiten”. niets meezat en Petursson en Notten goe de mogelijkheden lieten liggen, bleef de echte stimulans uit. Feyenoord bleef na dien wel jagen, maar miste het vernuft om de sterke defensie van de partner open te breken. Overleg dat vrijwel geheel ver dween toen Notten twaalf minuten voor de pauze de gang naar de kleedkamer moest maken. Zwaar geblesseerd door vleugelverdediger Nachtweih. Met Notten (vervanger Albertsen) ver dween een belangrijke schakel van Fey enoord, dat in de pauze niettemin in de kansen geloofde. Voornamelijk aan de Feyenoord: Van Engelen; Wijnstekers, Troost, (Van der Lem), Nielsen en Van Deinsen; Jansen, Stafleu en Notten (Albertsen); Budding, Peters en Petursson. Eintracht Frankfurt: Funk; Müller, Neuber ger, Körbel en Pezzey; Nachtweih, Hölzenbein (Trapp) en Lottermann; Borchers (Karger), Gra bowski en Bum Kun Cha. BUENOS AIRES. De Deen Bent Lar sen heeft het internationale schaaktoer nooi in Buenos Aires om de Clarinbeker gewonnen. Hij speelde in de elfde ronde remise tegen de Roemeen Florin Gheorg hiu. De Argentijnse veteraan Miguel Naj- dorf is tweede met een achterstand van 2.5 punt op Larsen, die 9,5 punt verza melde. De resultaten van de partijen voor de elfde ronde zijn: Najdorf (Arg)-Tempone (Arg) 1-0, Franco (Par)-Rubinetti (Arg) afgebroken, Spasski (Sow)-Lombardy (Vst) 1-0, Andersson (Zwe)-Ivkov (Jsl) remise, Petrosjan (Sow)-Pan- no (Arg) 1-0, Quinteros (Arg)-Miles (Eng) 1-0, Gheorghiu-Larsen remise. De stand is: 1. Larsen 9.5 punt, 2. Najdorf 7, 3. Miles 6,5, 4. Spasski en Quinteros 6 en 1 afg. De Amerikaanse grootmeester Larry Christiansen heeft het internationale schaaktoernooi in Linares gewonnen. Hij verzamelde acht punten. Drie spelers volgden met een half punt achterstand op de gedeelde tweede plaats: Viktor Korts- noi, de Columbiaan Oscar Castro en de jonge Spanjaard Manuel Rivas, die tevens een meesterresultaat boekte. Notten verontwaardigd: „Ik wil niet zo ver gaan te zeggen dat hij me met opzet uit de wedstrijd schopte. Dat geloof ik niet. Maar hij kwam wel duidelijk met twee gestrekte benen in en dat heeft natuurlijk maar weinig met het spel te maken. Jam mer, want ik had er echt zin in, maar nu heb ik het idee dat ik wel met de winter stop kan beginnen. Ik heb een flinke snij- wond, maar erger is dat de banden in mijn linkerknie een behoorlijke tik hebben ge kregen”. De middenvelder moet vermoe delijk twee weken rust houden, „Verder hebben we zeer verstandig ge speeld”, kon Eintracht-trainer Friedel Rausch later triomfantelijk constateren. „Al begrijp ik nu wel, waarom Ajax en Malmp het hier zo moeilijk hadden. Want dit Feyenoord was in het begin toch zeer dynamisch en wij hadden ook grote moei lijkheden gekregen als het snel had ge scoord. Nu die treffer niet viel, konden we zeer rustig blijven en dat bleven we ook. Tot het einde toe bijna”. Ralf 'Edström: doelpunt voor Standard Luik gebleken uit de wijze waarop de ballen onrustig werden verspeeld, het was ook gebleken uit het uitblijven van de pressie vanaf het moment dat alles op alles werd gegokt met Van der Lem als vierde spits voor verdediger Troost. Feyenoord moest het al snel zonder de stuwende kract van René Notten (links) stellen, nadat de middenvelder geblesseerd raakte. Eintracht-spelbepaler Grabowski probeert hier een doorbraak van Notten te voorkomen. F Cuv »»uo vvv.x tcu vvuauiciUögCllUUWC 5D visie. Vooral toen de zo fel begeerde ope- dèl stond geschreven, werd in het vervolg dan ook steeds minder. Eintracht kon meer en meer het initiatief nemen; kreeg ook counterkansen, maar kon die niet benutten. Voornamelijk omdat de in Frankfurt zo gevaarlijke Koreaan Bum Kun Cha goed werd uitgeschakeld door Ben Wijnstekers. ling rond was. Huijbregts: „Met de Fran sen en de Belgen was het programma snel rond, maar Ierland en vooral Cyprus zorgden voor de nodige problemen. De Cyprioten hebben een kort voetbalseizoen en in de winter ligt hun competitie een tijd stil.” „Dat Nederland in 1980 voor de kwalifi- catiegroep van het WK slechts twee wed strijden speelt, komt voornamelijk door dat op 12 oktober een oefenduel tegen West-Duitsland op het programma staat”, aldus Huijbregts. De competitieleider voegde eraan toe dat de onderhandelings positie van Nederland ten opzichte van een aantal jaren geleden aanmerkelijk beter is geworden. probeerde met dit droompaard een droom - de Olympische Spelen - te verwezenlij ken, maar wanneer geld en zakelijke be langen gaan overheersen, maken idealen en dergelijke al snel plaats voor de harde praktijken van de business. Medio deze week vertrok Wouters dan ook zonder zijn droompaard met de tot Nederlander genationaliseerde Westduit- ser Gerd Meier (uitkomend voor stal Eli- zabethof van Henk van Tuyl in Gaande- ren) naar Parijs. Hij had alleen Valencia bij zich; Olympic Val Monte moest in de Erlecomse manege achterblijven. „Ik was ook liever thuisgebleven”, bekende Wouters, „maar de afspraak met Gerd Meier was nu eenmaal gemaakt”. DEN HAAG. De uitslagen van de gisteren voor het toernooi om de UE- FA-beker gespeelde return wedstrij den zijn (de vetgedrukte clubs gaan over naar de volgende ronde, tussen haakjes de uitslag van de eerste wed strijd): FC Kaiserslautern (WD1)-Di- osgyoer Miskolc (Hon 6-1 (2-0), VFB Stuttgart (WDl)-Grasshoppers Zu rich (Zwi) 3-0 (2-0), Universitatea Craiva (Roe)-Borussia Mönchen- gladbach (WD1) 1-0 (0-2), Dinamo Kiev (Sov)-Lokomotiv Sofia (Bul) 2-1 (0-1), Feyenoord (Ned)-Eintracht Frank furt (Wdl) 1-0 (1-4), Rode Ster Belgra do (Joe)-Bayern München (WD1) 3-2 (0-2), Aris Saloniki (Gri)-Saint Etien ne 3-3 (1-4), Zbrojovka Brno (Tsj)- Standard Luik (Bel) 3-2 (2-1). ningsgoal maar uitbleef, bleek waar het 1 Feyenoord op dit moment aan schort. Op de ijver is niets aan te merken (al is ook II SC ^ie aan 'qet slijten ten opzichte van het DEN HAAG. Voor het eerst in de geschiedenis van het Europacupvoetbal bW hebben clubs uit één land een meerderheid verworven. In de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-beker is West-Duitsland vertegenwoordigd met vijf clubs, hetgeen inhoudt dat ten minste één van de vier ontmoetingen zal gaan tussen twee Westduitse ploegen. 19 november: BelgiëNederland en Ier landCyprus, 20 of 21 november: Cy prusBelgië. 1981: 18 februari BelgiëCyprus, 21 of 22 februari: NederlandCyprus, 25 maart: NederlandFrankrijk en België Ierland, 29 april: FrankrijkBelgië en CyprusNederland, 9 september: Neder landIerland en BelgiëFrankrijk, 14 oktober: NederlandBelgië en Ierland Frankrijk, 18 november: FrankrijkNe derland, 5 december: FrankrijkCyprus. vorige seizoen), maar de ploeg ontbeert gewoon op te veel plekken kwaliteit en mist de klasse om rustig te blijven als het een keer niet loopt zoals het moet lopen. „Dan wreekt zich het feit dat te veel spelers routine te kort komen op dit topni veau”, wist Jezek. „Vooral op het midden- iQgr veld was veel te weinig rust. Eintracht speelde daar een veel slimmer tik-tak- spelletje. Wim Jansen wilde dat ook doen, Jmaar hij kreeg te weinig steun”. I Hulp die de aanvoerder helemaal moest ontberen vanaf het moment dat Rehé Notten geblesseerd naar de kant moest. Dat was in feite het breekpunt van de partij. Voordien immers had Fey enoord tenminsten nog enige overtuiging in de stormloop kunnen leggen. Bezield van goede voornemens was de formatie (met Stafleu, Troost en Budding in de OU( basis) dynamisch van start gegaan, waar bij Notten nogal eens voor dreiging lorgde. Amper een maand geleden is Olympic Val Monte in het licht van de schijnwer pers gekomen. De 46-jarige ruiter Harry Wouters van den Oudenweijer uit het Be- tuwse Eist, een van de sterkste routiniers, had dit paard tijdens de periode dat hij het in zijn bezit had, op landelijke con coursen laten rijpen totdat hij in Tonny Siroen uit Beek bij Nijmegen een man vond, die bereid bleek het nodige kapitaal in het paard te stoppen teneinde de inter nationale doorbraak te verwezenlijken. Siroen: „Ik was meteen kapot van dit paard. Hij springt zó natuurlijk, zó overtuigend, zó vol souplesse. Het is ge woon iets aparts”. Tijdens Jumping Am sterdam begin november bleek dat ook al meteen. „Als een komeet schiet dit paard omhoog”, bekende springruiter Johan Heins. Vanaf dat moment ook schoot de prijs omhoog en in Zuidlaren afgelopen weekeinde werd van Zwitserse zijde liefst 385.000 gulden geboden. De 26-jarige Nooren, die stal De Mols hoop van Sepp Smulders in Bilthoven inmiddels verlaten heeft en als professio nal met Daan Nanning een bestaan op wil bouwen, had inmiddels zijn zinnen op Olympic Val Monte (zoon van de Engelse volbloed Ghill Manor en de merrie Zolga) gezet en was bereid het sponsorcontract met de Oisterwijkse zakenman Van Op stal voor een half jaar uit te stellen, indien hij met dit paard op de Spelen in Moskou zou kunnen uitkomen. Nederland was in Brussel vertegen woordigd door de heren Meuleman en Huijbregts. De tweede Europese kwalifi- catiegroep wordt gevormd door vijf lan den (Nederland, Frankrijk, België, Ier land en Cyprus), waarvan zich er twee Plaatsen voor het eindtoemooi in Spanje, dat in totaal 24 ploegen zal tellen. Neder- land speelt het komende jaar slechts twee wedstrijden; beide uit (op 10 september tegen Ierland en op 19 november tegen België) en in 1981 de overige zes. Het speelschema van de Europese groep twee ziet er als volgt uit: 1980: 26 maart: CyprusIerland, 10 sep- mtmM tember: IerlandNederland, 11 oktober: m-2 Frankrijk, 15 oktober: Ierland— 1188 België, 28 oktober: FrankrijkIerland, troffen elk een keer doel en dat was vol doende voor plaatsing voor de Joegosla- ven. Aanvaller Dieter Höness bewees daarop echter zijn waarde voor de Beierse club door twee keer doel te treffen: 3-2. Naast de vijf Duitse ploegen drongen St. Étienne, Lokomotiv Sofia uit Bulgarije en het Tsjechoslowaakse Zbrojovka Brno door tot de kwartfinales. Brno heeft het thuis tegen Standard Luik, de laatste Bel gische vertegenwoordiger in het Europa- cupgebeuren, niet gemakkelijk gehad. Tijdens de Russische kampioenschap pen gewichtheffen zijn twee wereldre cords verbeterd. Golovko kwam bij het stoten tot 166,5 kg, een halve kilo meer dan het oude record. De tweede verbete ring kwam op naam van junior Papikjan, die bij het trekken tot 124 kilogram kwam. Het dameszaalhandbalteam Quintus heeft in de derde ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars geloot tegen het Tsjechische Iskra Partizanske. De wedstrijden worden op 21 en 27 januari gehouden. De finale om de nationale volleybalbe- ker gaat tussen Corbulo, dat met 3-1 van AMVJ won, en WC, dat Zaan ’69 met 3-1 versloeg in de halve finales. Ingemar Stenmark heeft ook de tweede reuzeslalom voor de wereldbeker gewon nen. Na de wedstrijden van Val d’Isère en Madonna di Campiglio (gisteren) gaat de Zweed met 20 punten meer dan nummer twee, de Joegoslaaf Krizaj, aan de leiding. Gerd Meier heeft het eerste onderdeel van het indoor concours hippique in Pa rijs op zijn naam gebracht. De Fransman Leroyer werd tweede. Feyenoord-spits Jan Peters schiet voor de zoveelste maal op het doel van Eintracht Frankfurt. V.l.n.r. kijken Hölzenbein, Neuberger, Van Deinsen, Pezzey, Borchers en Korbel toe. „Met ere”, zou trainer Jezek later op merken, maar bij die constatering liet de coach zich meer leiden door het resultaat, dan door de realiteit. Die werkelijkheid zag ook de Tsjech later onder ogen. „Iedereen heeft kunnen zien wat onze zwakte is”, zei hij toen. „Onder druk ma ken wij fouten, zij niet”. „Te veel spelers routine voor topniveau (Van onze sportredactie) BOTTERDAM. Geen wonder eigen lijk dat Feyenoord het wonder niet kon bewerkstelligen. Eintracht Frankfurt was ook gisteravond in de Kuip veel completer dan de Rotterdammers, die dan tenslotte wel wonnen (1-0), maar die te veel te kort kwamen om de opponent echt te kunnen bedreigen. De Duitsers reisden dan ook zeer terecht af naar de volgende UEFA-Cupronde, de kwartfina le, met de veelzeggende totaalscore 4-2. Feyenoord moest afscheid nemen van het internationale voetbal.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23