weer Zuid-Rhodesië 300 levens Saoedi-Arabië en Emiraten: Verhoging defensie-uitgaven Zuid-Korea krijgt waarschuwing VS Carter: Ingrijpende modernisering nodig Sihanoek tegen coalitie met Pot Aardbeving in Colombia eist Satelliet nog steeds „zoek” [Zimbabwe heet nu Na schietpartij in Seoel Bolivia in juni naar stembus Bomaanslag Spaans Amnesty-kantoor Drankmisbruik door inflatie” Vrouw burgemeester in San Francisco w 1979 J Strot J DONDERDAG 13 DECEMBER Wip Brest-Litovsk Evenwicht 3 BINNEN- EN BUITENLAND t:A fc >rtrei| 99 te ïlisati irtsei wert van df L tegraa lands tie aai ■n vat irddeo loop t( nk vai ip hei ersitei door Nico Scheepmaker^jp mes, die voorlopig de rege- n ringszaken in het land beheert i: als vertegenwoordiger van de Britse kroon, in Salisbury. Hij Sn' zal als gouverneur Zimbabwe dstofmi' se kolonie. Rond een uur gis- >ef onde termiddag landde Lord Soa- /en. j schapp runs r Heen i latschs] naar nieuwe verkiezingen en wettige onafhankelijkheid lei den. Groot-Brittannië heeft vannacht om twaalf uur de sancties opgeheven die het had ingesteld nadat Ian Smith het land in 1965 eenzijdig onaf hankelijk had verklaard. 4 As* luting (Van onze redactie buitenland) - SALISBURY. Zimbabwe is sinds gisteren weer een Brit- Él HP '«5 i v f' W vrouwe ie Hogt X ti (Van onze redactie buitenland) val kunnen ten zou nderdi (Van onze redactie buitenland) Olieprijzen zes dollar omhoog De satelliet, die hoog boven de Atlanti sche Oceaan, halverwege Hawaii en Cali- fornië, een vaste positie had moeten inne men, was bedoeld om telefoongesprekken en televisieprogramma’s door te kunnen geven. De SATCOM 3 heeft ongeveer 40 miljoen gulden gekost. Door de eigenaar, RCA Corporation, is gisteren verklaard dat de satelliet mogelijk in de ruimte is ontploft, maar dat dit niet kon worden bevestigd. „We zoeken verder”, aldus een woordvoerder. zoals i n en vende Vietnamese troepen. De Sovjet unie heeft steeds verklaard, dat de machi nes levensmiddelen vervoeren, bestemd voor de Cambodjaanse bevolking. Heng Sarnrin, brengen. In een interview omschreef Sihanoek de Rode Khmer van Pol Pot als „atheïsten, extremistische communisten, monsters en moordenaars”. Sihanoek sprak zijn instemming uit met MADRID (Reuter). Het kantoor van Amnesty International in de Spaanse hoofdstad Madrid is gisteren beschadigd door een benzinebom. Er zijn geen slacht offers. Het is de derde aanslag dit jaar op de Spaanse vestiging van Amnesty. De poli tie verklaarde dat kort voor de explosie drie jonge mannen in de buurt zijn gezien. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee dat de Verenigde Staten deze week een besluit bekend zullen maken over opheffing van de sancties. pakken. Nu kost de Canadese olie nog tien dollar minder dan op de wereldmarkt. De OPEC-landen hebben dit jaar een totaal overschot op de betalingsbalans van zestig miljard dollar, terwijl de lan den van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) een gezamenlijk tekort van dertig miljard dollar hebben. Dit blijkt uit berekeningen van de Ame rikaanse minister Solomon van Finan ciën. Deze zei gisteren, dat bijna alle lan den die geen lid zijn van de OPEC dit jaar te maken kregen met een tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans. De ontwikkelingslanden hebben evenals de OESO dertig miljard tekort, tien mil jard meer dan vorig jaar, aldus de minis ter. Hij wijt dit aan de gestegen olie prijzen. terug: het Britse gebiedsdeel Zuid-Rhode sië. slachtoffers. In een gebied dat zich uit strekt van de havenstad Esmeraldas tot aan Quito vluchtte de bevolking in pa niek de straten op. Het Geofysisch instituut voor het An- desgebied in Bogota maakte bekend, dat De Britse gouverneur hield de bevol king voor dat „dit geen gemakkelijke peri ode zal zijn. Als je uit een lange en bittere oorlog komt zijn er vele moeilijkheden. Maar gezamenlijk zullen we deze moeten overwinnen, kijkend naar de toekomst en niet naar het verleden”. De vredesbesprekingen in Londen zijn nog niet geheel afgerond. Robert Moega- be, een van de leiders van het Patriottisch Front, zei in een televisie-interview dat de guerrillastrijders meer waarborgen wil len voor de periode tijdens het bestand. Maar waarom zou de Sovjet-Unie dat doen? Ze moet zich toch nog veel veiliger en prettiger voelen met 1000 atoomkop pen méér achter de hand? Ze zal het uit bittere noodzaak doen. De Sovjet-Unie staat en valt met haar ideologie, hoe meer gemor onder de bevolking, hoe meer er gemorreld wordt aan de fundamenten van de staat. Als ze in Amerika ontevre den zijn kiezen ze een andere president, maar als ze in een Oostblokland ontevre den zijn draait het meteen uit op „Boeda pest” en „Praag”. Het begint de Russen steeds meer de strot uit te hangen dat ze voor alles in de rij moeten staan, dus hoe meer de Sovjet-autoriteiten in staat wor den gesteld de levensstandaard weer even op te schroeven, hoe liever het ze zal zijn. Voor de partij en de staat is dat een zaak van bestaan of niet bestaan. In my philo sophy zullen zij dus meegaan met de Ame rikanen, als die hun wapenarsenaal ver minderen. ken n» iet Cb (CBS, s de be n atechno nbinatr oor on' begeert :ijn doo uitbrei lerzoek or Fys ior fys:- na hm ;en. Ii hap de igepen- opt hel te ko gel zoo jk mm De wapenwedloop escaleert, doordat de landen waar het om gaat steeds meer wapens produceren, waar de tegenpartij dan weer een antwoord op wil geven. Een soort wip, waarbij de beide wippers steeds grotere hoogten weten te bereiken. Maar als de een wat lager gaat wippen, zal de ander ook de neiging vertonen wat lager te gaan wippen. Een escalatie naar beneden dus. Amerika bouwt duizend atoomkoppen om tot glijbanen voor de jeugd, dus wat doet de Sovjet-Unie dan? Die denkt: aha, dan kunnen wij er ook wel negenhonderd afschaffen! Het machts evenwicht blijft immers gehandhaafd, geen vuiltje aan de lucht! (Van onze redactie buitenland WASHINGTON. President Carter van de VS heeft gisteren in Washing ton een ingrijpende modernisering van de Amerikaanse strijdkrachten voor gesteld. manna teeg hi ft plate nt. Vo® ■ten zici ?reep bj vrouwe rilisati ie grot; iden bs iat he ■re stof vrijwt ■en bol rlening plaats enlijke i klim- intern inaji tan de doctor VW w LA PAZ (AFP). De interim-president van Bolivia, Gueiler, heeft nieuwe verkie zingen uitgeschreven voor 1 juni. Het con gres moet de datum nog goedkeuren. Op die dag zal het Boliviaanse volk een president, een vice-president, het Congres en voor de eerste maal ook gemeentera den kiezen. Vorig en dit jaar vonden even eens algemene verkiezingen plaats. Presi dentsverkiezingen leverden toen echter geen duidelijke winnaar op. Nu zult u zeggen: jij bent helemaal niet zo gesteld op het Sovjet-regime, dus eigen lijk zou je de Russen moeten dwingen hun defensieuitgaven zozeer op te schroeven dat er te weinig welvaart voor het volk overblijft, zodat het in opstand komt. Als ik een cynicus was, zou ik dat inderdaad moeten propageren. Maar dat ben ik niet altijd, en daarom voel ik veel meer voor een soort eenzijdige opzegging van de wapenwedloop, zoals de Sovjet-Unie in 1917 de Eerste Wereldoorlog opzegde als of het een tijdschrift was. Trotski opende in Brest-Litovsk de vredesonderhandelin gen met de Centrale Mogendheden, nadat hij het leger bevel had gegeven de strijd te staken, maar na negen weken onderhan delen kregen de Duitsers er genoeg van en hervatten zij de oorlog met een tegenstan der die er niet meer was. Tot zover was het een leuke, ludieke wijze van oorlog voeren geweest van de zijde van de Trotski en Lenin, maar toen ze merkten dat de Duit sers bezig waren heel Rusland onder de voet te lopen, liet Lenin haastig weten dat ze de voorwaarden van de Duitsers accep teerden. Het werd daardoor een heel on voordelige vrede voor de Sovjet-Unie, die Polen, de Baltische landen, de Oekraïne, Finland en de Kaukasus moest afstaan. Misschien dus toch niet zo’n goed argu ment, zo’n eenzijdig uitgeroepen vredesof- fensief? De Derde Wereldoorlog had er eigenlijk allang moeten zijn. Tussen het einde van de Eerste Wereldoorlog in 1918 en het begin van de Tweede Wereldoorlog in 1939 lag een tijdperk van 21 jaar. In 1945 was de Tweede Wereldoorlog afgelopen, de Derde had 21 jaar later, in 1966, moeten beginnen. We zijn nu bijna veertien jaar voorbij die fatale grens en het wil maar niet wereldoorlog worden. Natuurlijk, er bleef genoeg over voor de geschiedschrij vers: Korea, Vietnam, Biafra, Cambodja, het Midden-Oosten, maar een echte wereldoorlog is er nooit uit voortgeko men. Waar we dat aan te danken hebben? Aan het machtsevenwicht, zeggen ken ners van machtsevenwichten. Omdat Amerika evenveel atoombommen heeft als de Sovjet-Unie, voelt geen van beide ervoor een wereldoorlog te starten. Het is dus zaak dat machtsevenwicht in stand te houden, en omdat de Russen de laatste jaren op het gebied van atoombewape ning zijn uitgelopen op de Amerikanan, moeten wij zorgen (wij Amerikanen, zal ik maar zeggen) dat we die achterstand weer inhalen door nieuwe atoomraketten te produceren Volgens de Amerikaanse verklaring hebben functionarissen van de VS in Zuid-Korea opdracht gekregen, de Zuid- koreaanse autoriteiten mee te delen dat onderbreking van het streven naar een regering op brede basis een „buitenge woon negatieve invloed zou hebben op de betrekkingen met Washington”. Ameri kaanse burgers en militairen in Seoel kre gen gisteren het advies thuis te blijven na de schietpartijen, die werden gevolgd door troepenbewegingen in de hoofdstad. Een hoge Amerikaanse functionaris noemde de gebeurtenissen in de Zuidko- reaanse hoofdstad „klaarblijkelijk onge coördineerd en verdeeld”. Het proces tegen Kim Jae-Kioe, het hoofd van de inlichtingendienst KCIA die volgens Zuidkorea de aanslag op presi dent Park heeft gepleegd, is uitgesteld. Het proces zou vandaag beginnen, maar journalisten die zich naar de rechtszaal begaven, kregen te horen dat het proces „tot nader order” was uitgesteld. Een re den hiervoor werd niet gegeven. Gisteren hebben de Noordkoreaanse autoriteiten het stoffelijk overschot van een Amerikaanse sergeant die vorige week het leven verloor bij een incident in de gedemilitariseerde zone tussen Noord en Zuid-Korea, overgedragen aan Ameri kaanse legerfunctionarissen. Volgens de Amerikanen was de sergeant bij dichte mist in een mijnenveld terechtgekomen. Het zou best waar kunnen zijn. Toch maken de mensen die zo redeneren vol gens mij een denkfout. Die lange vrede tussen onze vorige wereldoorlog en de komende wereldoorlog, die maar duurt en duurt, is niet te danken aan het machts evenwicht dat er nu wél is en dat er in 1914 en 1939 niet was, maar aan het feit dat er nu A- en H-bommen en SS-20’s en atoom koppen in alle soorten en maten voorradig zijn. Het feit dat zowel Amerika als Rus land atoomwapens bezitten, zorgt voor dat machtsevenwicht. De HOEVEEL HEID vernietiging die beide partijen te bieden hebben (en die groot genoeg is om de godsganse aarde vele malen achtereen te vernietigen), is van secundair belang. Als Amerika zeven atoomkoppen zou heb ben, en Rusland zevenduizend, dan was er toch een machtsevenwicht. Geen land kan het zich veroorloven „slechts” zeven atoombommen te incasseren. (Van onze redactie buitenland) ABOE DABI. Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten hebben besloten hun olieprijzen met ingang van 1 januari te verhogen met zes dollar per vat van 159 liter. Een dollar is bijna twee gulden. Bij de vloedgolf die volgde op de zware aardbeving in Colombia werden gisteren tientallen huizen weggespoeld. Bij de aardbeving, voor Colombia de zwaarste van deze eeuw, kwamen zeker 300 mensen om het leven, van wie een groot aantal door verdrinking. het voormalige staatshoofd van Cambod ja die in ballingschap in Parijs woont, D—ieen ;evraaBcoalitie met Pol Pot. Deze heeft kort gele- den in een interview met Japanse journa listen laten weten, tot elke coalitie bereid te zijn die de huidige machthebber in ICtUIII v vervoeren naar de in Cambodja verblij- let par aven ei dat zj mbren- Tech ie trekt enieuis nquéte happe n twee- dandse hoven n deze SAN FRANCISCO (UPI/Reuter). De Amerikaanse stad San Francisco heeft sinds gisteren een vrouwelijke burge meester. De democratische kandidate Di anne Feinstein versloeg in de verkiezin gen haar rivaal en partijgenoot Quentin Kopp met 102.233 tegen 87.226 stemmen. Feinstein is de eerste vrouwelijke bur gemeester van deze stad. Haar voorgan ger George Moscone kwam vorig jaar bij een moordaanslag om het leven. Door het herstel van het Britse gezag heeft Zimbabwe voorlopig weer een nieu we naam gekregen. Tot de machtoverna- me van de zwarte premier Moezorewa in juni werd het land Rhodesië genoemd, daarna Zimbabwe. Tot het uitroepen van de dan legale onafhankelijkheid krijgt het gebied weer zijn oorspronkelijke naam (Van onze redactie buitenland) CAPE CANAVERAL. De vorige week donderdag van Cape Canaveral in Florida gelanceerde verbindingssatelliet SATCOM 3 is sinds afgelopen zaterdag zoek. tnjfël© Dit is vanmorgen meegedeeld door de minister van Oliezaken van de emiraten, Oteiba. Gisteren nog had hij in een inter view met de Britse omroep BBC ver klaard, dat hij op de OPEC-vergadering komende maandag in de Venezolaanse hoofdstad Caracas de olieprijsverhoging zou willen beperken tot tien procent. De huidige prijsstijging gaat hier ver bovenuit. De olie van de emiraten kost tot nu toe 21,56 dollar per vat en zal volgend jaar 27,56 dollar per vat kosten, een prijs verhoging van bijna dertig procent. Overi gens had olieminister Jamani van Saoedi- Arabië al aangekondigd de prijzen nog voor de OPEC-vergadering te zullen ver hogen. Olieminister Oteibaontkende dat de OPEC-landen gezamenlijk hebben beslo ten om de olieproduktie te verminderen. Hij zei tegen een dergelijk optreden te zijn „waarbij de politiek of de economie wordt gebruikt om de olieprijs kunstmatig op te schroeven”. Hij zei verder te zullen pleiten voor het aan banden leggen van de vrije oliemarkt, zoals die in Rotterdam. De secretaris-generaal van de OPEC, Ortiz, ontkende gisteren dat hij een prijs verhoging van olie met dertig procent voorziet, zoals een Italiaanse krant eerder had gemeld. Iran zal de olieproduktie opnieuw ver kleinen. Olieminister Moinfar verklaarde gisteren dat „het in het belang is van de generaties die na ons komen zulks te doen”. De Canadese regering heeft aange kondigd de olieprijzen te verhogen om de economische problemen aan te kunnen Lord Soames benadrukte gisteravond in een toespraak via radio en televisie dat het proces naar een wettige onafhanke lijkheid van Zuid-Rhodesië onomkeer baar is. Hij wees er op dat „brede interna tionale erkenning van het land zal afhan gen van de vraag of de komende algemene verkiezingen vrij en eerlijk zijn”. Deze verkiezingen werden naar verwachting in maart gehouden. REYKJAVIK. Een geestelijke op IJsland heeft de autoriteiten van dit eiland gewaarschuwd dat het drankmisbruik zal toenemen, indien de inflatie niet wordt beteugeld. „Hoge prijzen drijven mensen tot wanhoop en drank”, aldus dominee Björn Johnsson tijdens de openings- zitting van het IJslandse parlement. Hij deed een beroep op de politieke partijen eendrachtig te zijn in een anti-inflatiebeleid. Traditiegetrouw wordt een eerste zitting van het parle ment op IJsland geopend met gebed. gebrul tien pe neen et de beving een kracht had van 7.7 tot 8 op de zogenaamde open schaal van Richter. Het epicentrum lag volgens de eerste gegevens in de Stille Oceaan, pal onder de zuidelijke kust van Columbia. De beving was krachtiger dan die van 23 november in het bergachtige gebied van westelijk Columbia, waarbij toen minstens 50 mensen om het leven kwa men. Het Rode Kruis heeft een nood dienst met helikopters georganiseerd naar het getroffen gebied. Ook zijn toes tellen van de luchtmacht ingezet om de slachtoffers te helpen. Door de hevige vloedgolven, welke de aardbeving bege leidden, zijn hele vissersdorpen wegge vaagd. 31 Opheffing sancties tegen Salisbury nondg! I het Franse voorstel om een internationale en. Di conferentie over Cambodja te houden, op va Sihanoek ziet voor zijn land een rol in Azië er. Ea weggelegd die vergelijkbaar is met die lillend van Oostenrijk in Europa, los van Oost en et Rijn West. In een interview met L’Humanité, het orgaan van de Franse Communistische ■Partij, verklaarde Heng Sarnrin onlangs dat de Vietnamese troepen zijn land zul len verlaten, zodra het gevaar van een terugkeer van Pol Pot in Phnom Penh is ►eutfl .geweken. Russische vliegtuigen mogen overigens geen gebruik meer maken van het lucht ruim van Thailand. Doen ze dat toch, dan zal de Thaise luchtmacht ze tot landen dwingen en op de grond onderzoeken. Dit is gisteren meegedeeld in Bangkok. Uit officiële Thaise bronnen wordt ge meld, dat in de afgelopen twee maanden tussen de tien en twintig vrachtvliegtui gen uit de Sovjet-Unie gebruik hebben gemaakt van het luchtruim boven Tai- land, kennelijk om voedsel en wapens te (Van onze redactie buitenland) BOGOTA. Een zware aardbeving heeft gistermorgen het zuiden van Co lombia en het noorden van Ecuador ge troffen. Er zouden minstens driehon derd doden zijn en mogelijk duizenden gewonden. De schade is omvangrijk. In het gebied van Narino, dat het zwaarst door de beving getroffen lijkt, nabij de grens met Ecuador is de plaats Charco volledig verwoest. Men heeft er tot nu toe 56 lijken onder de puinhopen vandaan gehaald. De aardbeving, die zich om 09.00 uur (onze tijd) voordeed, werd ook hevig gevoeld in het noorden van Ecuador. Vandaar zijn nog geen berichten gekomen over dodelijke ierwij, (Van onze redactie buitenland) 'origja, WASHINGTON. De VS hebben gisteren de militaire leiders van Zuid- van di Korea ervoor gewaarschuwd dat elke onderbreking van het democratise- nderwij ringsproces in Zuid-Korea ernstige schade zal toebrengen aan de Ameri- :ent eet, kaans-Zuidkoreaanse betrekkingen. De verklaring kwam na berichten in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel over een machtsstrijd in het leger en de arrestatie van de stafchef van het Zuidkoreaanse leger, Tsjoeng Seoeng-Hwa. Het programma omvat zowel de nucleaire als de conventionele bewapeining. De militaire begroting moet jaarlijks met 4,5 procent omhoog om het plan te kunnen bekostigen, aldus Carter. Volgend jaar wil de Amerikaanse president 350 miljard Ian., gulden meer uitgeven voor defensie, een stijging van ruim vijf procent, de plannen he: moeten nog worden voorgelegd aan het Amerikaanse Congres. Carters programma omvat modernisering van alle strategische atoomstrijdkrachten, verstreking van de Amerikaanse strijdkrachten in de NAVO en in de Stille Oceaan. Voorts moeten de Amerikaanse zeestrijdkrachten worden gemoderniseerd. Carter wil ook een aanvalsmacht van meer dan 100.000 man voor snel ingrijpen buiten het NAVO- gebied. In een toelichting zei de Amerikaanse president, dat de modernisering nodig om het hoofd te kunnen bieden aan de „Russische uitdaging” en om sneller te kunnen reageren bij moeilijkheden op afgelegen plaatsen. Hij verklaarde dat de Iraanse crisis „ons herinnert aan de noodzaak van een krachtig en verenigd Amerika”. Deze werd gisteren na een schietpartij van een uur bij zijn woning aangehouden. Tsjoeng wordt ervan verdacht, betrokken te zijn geweest bij de moord op de Zuidko- P ,i reaanse president Park Tsjoeng Hee, op I Wenil 26 oktober. Toen militairen hem wilden wil aanhouden, ontstond een schietpartij leHogt waarbij vier lijfwachten van de stafchef uitbrei, gewond raakten. Tsjoeng is inmiddels als ■duize»., stafchef vervangen door generaal Lee Hoe-Soeng. Behalve Tsjoeng zijn ook en- als in kele andere generaals gearresteerd. <1 handt PARIJS. Prins Norodom Sihanoek, kleinb nmalij heeft zich gisteren uitgesproken tegen de ee: re over, den ui ;ens hlPhnom Penh, de op Vietnam steunende een no-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3