Coalitiepartijen oneens Amersfoort sluit bureau huisvesting Scholten: Nederland in wachtkamerpositie Damiate Pers Ambtenaren overspannen over acties Onderzoek naar Mogelijk ontslag van boeken frauderende burgemeester Weer anderhalf Actie Scotland gevaar voor Yard tegen IRA Zestien mln. voor Meerderheid Tweede Kamer wil: Eerste CAO rond Actie tegen vernielen jaar cel voor dienstweigeraar behandeling bankovervallers Morgen gesprek NOS-bonden energiebesparing rijksgebouwen kerncentrales” Christelijke politiemannen tegen stopkogel „Oorlog grootste Na NAVO-besluit over modernisering Umuider Courant L r die DONDERDAG 13 DECEMBER 1979 BINNEN- EN BUITENLAND D' PA t (V PO! J IJ. sen/ de j han< boui tehu Reig De een de b gevo inwe West tie. I deze verz< tekei gen inge< uitkeringen, Kamer niet eens (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Hoewel de regering de coalitie partijen tegemoet is gekomen in hun wens minder te korten op de sociale uitkeringen, is de Tweede Kamer het gister avond niet eens geworden over de regeringsvoorstellen. ÈSÉÖtÜÉ 155,00 I kortingswet op de sociale uitkeringen welke in de Kamer besproken werd. dat komt omdat ze telkens „neen” moeten zeggen tegen woningzoekenden. Er is in Amersfoort een enorm tekort aan huisvestingsmogelijkheden. Omdat er nog maar twee mensen op LONDEN (AFP). De afdeling terreur bestrijding van Scotland Yard heeft gis ternacht tijdens acties in Londen, Bir mingham, Liverpool en Manchester 20 personen gearresteerd die ervan worden verdacht leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) te zijn. Dit heeft een officiële woordvoerder gisteren bekendgemaakt. Tot de grootscheepse actie werd beslo ten nadat de politie inlichtingen had ont vangen dat de IRA een campagne voor aanslagen tijdens de komende feestdagen zou voorbereiden. MAASTRICHT (ANP). De mogelijk heid bestaat dat de burgemeester van Geulle ontslagen zal worden op grond van een recente veroordeling wegens belas tingfraude. De rechtbank legde hem dins dag een geldboete van vijfduizend gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar op. In het vonnis wees de recht bank ook op de mogelijkheid van ontslag. Het hoofd voorlichting van de provincie Limburg deelde gisteravond mee dat deze veroordeling op het ogenblik onderwerp van beraad uitmaakt tussen de commissa ris van de koningin en het ministerie van Binnenlandse Zaken. Resultaten daarvan zijn op korte termijn niet te verwachten. De burgemeester kan de komende 14 da gen nog in hoger beroep gaan. wetsontwerp drie maanden nadat het door de Tweede Kamer is goedgekeurd, automatisch wet wordt, tenzij de Eerste Kamer daar bezwaar tegen maakt. De Eerste Kamer zou alleen de bevoegdheid moeten krijgen om het wetsontwerp voor heroverweging naar de Tweede Ka mer terug te sturen. De PvdA wil voorts ook kiesrecht ver lenen aan buitenlanders die in Neder land wonen, terwijl de PSP buitenlan ders ook het recht wil geven om Kamer lid te worden. Een CDA-voorstel is erop gericht de Nederlandse leden van het De PvdA-er Patijn pleitte gisteren voor een vervroeging van Prinsjesdag naar 31 augustus. Dat zou dan tevens de nationale feestdag moeten worden. „De datum van 31 augustus lijkt voor de bevolking aantrekkelijker dan de vries kou van 31 januari (de verjaardag van kroonprinses Beatrix) en voor het werk van de Kamers, want die winnen drie weken voor de begrotingsbehandeling ten opzichte van de derde dinsdag in september”, aldus Patijn. Europees parlement toegang te geven tot de vergaderingen van de Eerste en Tweede Kamer. (Van onze redactie binnenland) AMERSFOORT. Het bureau huisvesting van Amersfoort heeft bijna al zijn activiteiten moeten sta ken omdat de medewerkers van het bureau op twee na ziek en overspan nen zijn. 15.90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,75 (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De NAVO heeft gis teren in Brussel het dubbele besluit genomen nieuwe Amerikaanse kern wapens in Europa te stationeren en met Moskou „zo snel mogelijk” on- derhandelingen te beginnen over een gecontroleerde begrenzing van Euro- strategische kernwapens. Het kabinet doet met dit standpunt recht aan de opvattingen die in volk en parit ment leven”, aldus Scholten. De Nederlandse voorwaarde, dat het nooit met modernisering akkoord kar. gaan, zolang het SALT-2-akkoord nog niet is goedgekeurd, komt overigens in het NAVO-communiqué niet voor. Er wordt slechts gesproken over het grote belang dat de NAVO aan SALT-2 hecht. Minister Scholten heeft tijdens de NAVO-zitting gezegd dat de Nederlandse regering „er van uitgaat dat SALT-2 in december 1981 zal zijn geratificeerd”. Dat is dus het mo ment waarop Nederland over de plaatsing van kemraketten op haar grondgebied een besluit zal nemen. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Het tegen, tiefne genac meld ting, i de Pv de wi gumei bouw alle schrif wordt Exf wijk i sen o wordt dag n (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Burgemeester Polak van Amsterdam heeft hoofdcommissaris Sanders opdracht gegeven, een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de Amsterdamse politie maandag de twee neergeschoten bankovervallers heeft behandeld. Polak gaf opdracht tot onderzoek nadat hij de foto’s had gezien waarop een van de zwaar gewonde overvallers door drie re chercheurs naar een politieauto wordt ge sleurd. De man overleed kort daarop aan zijn verwondingen, evenals zijn mede dader. Volgens de gemeenteraadsfracties van PvdA en CPN is de manier waarop de neergeschoten overvallers werden behan deld „mensonterend”. Eerder zijn kamer vragen over deze kwestie gesteld. UM verwi maan vier t de pc twaal Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 het bureau zijn om mensen te ontvangen en telefoontjes te beantwoorden, is be sloten het spreekuur tot een minimum te beperken en voorlopig het telefonisch spreekuur af te schaffen. De Amersfoortse wethouder van huis- vestingszaken Asselbergs is van mening dat deze maatregel de enige juiste is. „We moeten de mensen die nu nog overgebleven zijn beschermen”, aldus Asselbergs. Het bureau stelt alles in het werk om nieuwe ambtenaren aan te trekken, maar tot nu toe heeft men nog geen succes. de gisteren tijdens het debat over de uitke ringen er nogmaals de nadruk op dat loonmatiging komend jaar een noodzaak is. Hij herhaalde ook dat er bij de ver wachte loonstijgingen grenzen zijn, waar bij het kabinet moet ingrijpen als deze worden gepasseerd. Waar deze grenzen liggen, wilde de minister niet zeggen. Het kabinet beraad zich nog over de vraag wat men zal doen met het voorstel tot belas- ROTTERDAM (ANP). De Rijksge- bouwendienst heeft 16 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor energiebeperken- de maatregelen voor rijksgebouwen, waarvan tien miljoen afkomstig is uit het budget energiebesparing van het ministe rie van Economische Zaken. Dit heeft vandaag minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening verklaard op de in Rotterdam gehouden bijeenkomst Euro- Construct 1979, waaraan onderzoeksinsti tuten op bouwgebied uit verschillende Eu ropese landen deelnemen. tingverlaging in ruil voor de looneisen van de vakbeweging. Hij kondigde aan dat de Tweede Kamer een dezer dagen het wetsontwerp krijgt, dat voorziet in korting op de inkomens van die beroepen die wat hun inkomen betreft de trend van de ambtenarensala rissen volgen, de zogenoemde trendvol gers. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De Raad van Beheer van de NOS en de omroepbonden zullen morgen wederom een gesprek hebben over mogelijke acties tegen radiopro gramma’s, die door derden zijn gemaakt. Zoals bekend hebben de omroepbonden bedreigd hun leden tot actie op te roepen wanneer in de nacht van 14 tot 15 decem ber toch het VOO-programma Count down wordt uitgezonden. Ook hebben de omroepbonden bezwaar tegen de NCRV. Deze omroep zou door derden opnamen hebben laten maken van een kerstzang. De voorzitter van de NOS, rm. E. Jur gens zei gisteren dat de Raad van Beheer probeert zowel de zendgemachtigden als de eigen mensen tot kalmte te manen. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19 00 uur 11.30-12.30 uur (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren de 21-jarige totaaldienst- weigeraar Flip de Kroon uit Leeuwarden veroordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De militaire rechtbank legde onlangs in soortgelijke gevallen ook straffen van an derhalf jaar op. Totaaldienstweigeraars zijn dienstwei geraars die uit principe geen beroep wil len doen op de wet gewetensbezwaren militaire dienst, omdat zij die wet een uitvloeisel vinden van het door hen ver foeide militarisme. Na een speciale bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken en De fensie van de NAVO, die wegens voorbe houden van Nederland en België, één van de tot nu toe moeiljjkste besluiten moes ten nemen, maakte secretaris-generaal Luns bekend dat de nieuwe Pershing 2- raketten en cruise-raketten nu in de Ver enigde Staten zullen worden geprodu ceerd. De raketten zullen in eerste instan tie worden gestationeerd in West-Duits- land, Groot-Brittannië en Italië. Minister Scholten van Defensie om schreef de Nederlandse stellingname als een „wachtkamerpositie”. Nederland zal pas over twee jaar besluiten of het gemo derniseerde kernwapens op eigen grond gebied zal toelaten. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Vance, zei begrip te hebben voor de moeilijke politieke problemen van Nederland, „maar er is geen sprake van gebrek aan eenheid binnen de NAVO”, zei hij. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Simonet heeft zich er sterk voor gemaakt het definitieve aantal nieuwe ra ketten af te laten hangen van de bereid heid van Moskou tot vermindering van de in Oost-Europa gestationeerde SS-20-ra- ketten. België vond dat om die bereidheid te peilen een half jaar uitstel nodig is. Brussel zal dan ook pas over een half jaar een plaatsingsbeslissing nemen. Noorwegen en Denemarken, die oor spronkelijk bezwaren hadden geopperd tegen een stationeringsbesluit hoewel hun grondgebied daarvoor niet in aanmerking komt, stemden mee met het gemeenschap pelijke NAVO-besluit. Het Atlantisch bondgenootschap zal, ondanks de voorwaarden van Nederland en België, in West-Europa 572 nieuwe kemraketten voor de middellange af stand installeren, die alle Russisch gebied kunnen bereiken. Dit aantal is vastgelegd in het slotcommuniqué van de NAVO- bijeenkomst in Brussel. Het bondgenoot schap zegt met deze modernisering te ant woorden op de nieuwe bedreiging van West-Europa door de nog voortdurende installatie van Russische SS 20-raketten. Gelijktijdig met dit besluit riep de NAVO de Amerikanen echter uitdrukke lijk op zo snel mogelijk onderhandelingen met de Sovjet-Unie te beginnen. Luns herinnerde er tijdens een persconferentie aan, dat de Russische leider Brezjpjev op 6 oktober in Oost-Berlijn uitdrukkelijk had gewezen op de bereidheid van de Russen onmiddellijk onderhandelingen te openen met het Westen. De Sovjet-Unie, Oost-Duitsland en Tsje- choslowakije hebben in een eerste reactie het NAVO-besluit tot modernisering van de kernwapens eensgezind veroordeeld. Zij waarschuwen voor de „ernstige gevol- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Er is een op het onderwijs gerichte actie in voorberei ding tegen het vernielen en stelen van grote hoeveelheden bibliotheekboe ken. Deze gaat in oktober van start en zal voornamelijk op het onderwijs zijn gericht. Directeur D. Reumer van het Neder landse Bibliotheek en Lektuur Cen trum (NBLC) noemt de situatie „ont stellend”. Hij heeft berekend dat elk jaar 3 procent van het totale boekenbe zit van bibliotheken, dat bestaat uit 26 miljoen exemplaren, óf naar de schroothoop kan, öf niet meer wordt teruggebracht. Dit komt neer op 750.000 boeken, die een waarde van 15 miljoen gulden vertegenwoordigen. Breekpunt was het plan van staatsse cretaris De Graaf van Sociale Zaken om de vakantietoeslag voor uitkeringtrekkers en minimumlonen in 1981 op acht procent te brengen, inplaats van de huidige zeven procent. Volgend jaar zou de toeslag een half procent stijgen. Voor de WD-woord- voerder De Korte is stijging tot acht pro cent onaanvaardbaar, omdat dit een gat van 200 miljoen gulden zou openlaten. Het oorspronkelijke kabinetsplan voor zag in een directe verhoging van de va kantietoeslag tot acht procent met daarte genover een verlaging van de minimum uitkeringen en minimumlonen met een procent Daarnaast zegde het kabinet toe de be staande uitkeringen per 1 januari te be vriezen op het niveau van 30 september van dit jaar, wat betekent dat de nieuwe voorindexering van 1 oktober niet wordt doorberekend. Een en ander kost het ka mnet 365 miljoen gulden, waarvan 265 miljoen gulden voor de trapsgewijze stij ging van de vakantietoeslag en 100 mil joen voor het uitblijven van de voorin dexering. Deze bedragen gelden voor 1981. Doordat bepaalde elementen niet meer zullen meetellen voor het bepalen van minimumloon en minimumuitkeringen wordt 125 miljoen gulden bespaard, waar mee het ontstane tekort tot 240 miljoen wordt teruggebracht. Door de index van de laagste lonen en uitkeringen verder te schonen van de compensaties voor pensi oenpremie en vervroegde uittreding, een suggestie van WD’er De Korte, hoopt het kabinet nog eens veertig miljoen van het tekort af te halen. Blijft over het gat van 200 miljoen gulden, voornamelijk als ge volg van het verhogen van de vakantie toeslag. De WD’er De Korte wil dat de regering afziet van de verhoging. Vanmid dag wordt hierover verder gepraat in de Kamer. Minister Albeda van Sociale Zaken leg- UTRECHT (ANP). De Algemeen Christelijke Politiefederatie (ACP), met 21.000 leden, heeft de stopkogel als muni tie voor het nieuwe politiewapen definitief afgewezen. Dat is gebeurd nadat de fede ratie kennis heeft genomen van de medi sche en ethische bezwaren die aan deze kogel kleven. Ook de 9 mm volmantelko- gel wordt door de ACP afgewezen wegens de grotere risico’s voor de politieambtena ren, burgers en verdachten. De politiefederatie zal de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie advise ren, de bewapeningscommissie-Valken een nieuwe opdracht te geven om naar de juiste munitie voor het nieuwe politiewa pen, de Walther p-5, te zoeken. Daarbij moeten de voordelen van de voorgestelde stopkogel (de grotere stoppende werking) zoveel mogelijk behouden blijven en de bezwaren (de grotere verwondingen) wor den teruggebracht. (Van onze redactie buitenland) EINDHOVEN. Oorlog en terreur vor men het grootste gevaar voor kerncentra les. Dit stelde directeur Von WieszScker van het Westduitse Max Planckinstituut gisteren in Eindhoven. Zjjn instituut zal hiernaar een verder onderzoek instellen. Von Weiszacker is onder meer technolo gisch adviseur van de regering van de Bondsrepubliek. Hij meent dat kernener gie op zich vrij veilig is. gen” van de beslissing, en verwijten dt Verenigde Staten de kleinere staten in hel Westen te hebben gedwongen met hel besluit akkoord te gaan. De Amerikaanse president Carter sprak echter van een „bemoedigend akkoord”. In een verklaring in de Tweede Kan» maakte premier Van Agt gisteravond be kend dat de Nederlandse regering ach thans nog niet kan verbinden tot statione ring van atoomraketten op zijn grondge bied, en dat daarover in december 1981 zal worden beslist. Volgens Van Agt was in Brussel niet de produktie van nieuwe wa pensystemen aan de orde. Hierover kun nen alleen de Verenigde Staten beslissen, al hangt hun beslissing natuurlijk af, zü zei hij, van bereidheid van de Europese bondgenoten de raketten ook daadwerke lijk op hun grondgebied te plaatsen. Van Agt merkte verder op dat Nederland zich in Brussel niet heeft geïsoleerd, al hebbes de ministers Scholten (Defensie) en Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) een ei gen positie ingenomen. Vooral de Wl heeft de laatste weken sterk gewaar schuwd tegen isolatie van Nelderland bin nen de NAVO. „Nederland blijft be schouwd als een betrouwbare bondge noot”, aldus premier Van Agt. Na afloop van het NAVO-beraad in Brussel zeiden Scholten en Van der Klaauw op een persconferentie „het volle vertrouwen te hebben dat het standpunt van de Nederlandse regering in de Twee de Kamer een meerderheid zal krijgen” ARNHEM (ANP). Ruim een week na het definitief mislukken van het centraal overleg over de arbeidsvoorwaarden ko mend jaar, hebben de Voedingsbond FNV en de Dienstenbond CNV de eerste CAO voor het nieuwe jaar afgesloten. Deze geldt voor de tweehonderd werk nemers van het Arnhemse computerbe drijf Raet. Zij krijgen een loonstijging naast de prijscompensatie van totaal 1,65 procent, waarin opgenomen één procent initiële inkomstenverbetering. Een rege ling voor vervroegd uittreden is er niet, omdat er nog geen oudere werknemers zijn bij Raet. De regeringspartijen CDA en WD vonden het niet nodig duidelijk vast te leggen dat bij een tussentijdse kabinets wisseling verkiezingen moeten worden uitgeschreven. Het ongeschreven recht dat hierover bestaat, achten zij afdoen de. Het PvdA-Kamerlid Van Thijn noemde het evenwel erg onbevredigend dat de gang van zaken bij tussentijdse kabinetswisselingen, een van de hoofd bestanddelen van ons parlementaire sy steem, door niemand nader kan worden aangeduid. Hij vond dan ook dat dit ongeschreven recht duidelijk diende te worden vastgelegd. De PvdA-er stelde ook voor dat een HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewljks E. Koning DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 Toch geen akkoord over kortingswet Inlichtingenrecht in grondwet (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil uitdrukke lijk in de grondwet vastleggen dat elk Kamerlid het recht heeft inlich tingen te vragen van de regering. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken geeft de voorkeur aan een meer algemene omschrijving. Het betreft hier een voorstel van het CDA-Kamerlid Faber en wordt ge steund door onder meer de PvdA, zo bleek gisteren bij de debatten over herziening van de grondwet. Een aantal demonstranten overhandigde gisteren een petitie aan het PPR-kamerlid

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4