Handtekeningenactie PvdA vóór woningbouw Reigersbossenlaan g i ie Rechtvaardig subsidiebeleid doelstelling aktiegroep Van Dorp trekt zich terug als kandidaat s I 18 SPECIAAL n flatteuze nt Q kort ijmondniojws De styling, de kwaliteiten en de kombinaties zijn zoals u ze van ons mag verwachten. De prijzen zijn echter heel speciaal: Postkantoren vroeger dicht met feestdagen z al voor 129.- PARTIJ VERWIJT INDIENERS BEZWAARSCHRIFT VALSE VOORLICHTING DONDERDAG 13 DECEMBER 1979 IJMOND (Van een onzer verslaggevers) - Protesten Discutabel „...NIETS TEGEN HET WITTE TEJATER...” Instemming BENOEMINGSAFFAIRE MOERBERGSCHOOL I 4* Wollen mantels, coats en jacks; een 3/4 flaushjasje met shaivlkraag al voor 129.- Wollen vesten in uni en fantasie; een jacquardvest al voor 49.- Angora en changeant; als dag- en avondjurken (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Zestien Velsen- se organisaties en twee particulie ren hebben gereageerd op het ini tiatief van de aktiegroep „Eerlijk zullen we alles delen”. De leden van deze aktiegroep hebben ge meend bezwaar te moeten maken tegen het subsidiebeleid van de gemeente ten aanzien van het Witte Tejater. Zij hebben aan cir ca 300 Velsense organisaties ver zocht hun instemming daarmee te betuigen. Twaalf aangeschre ven organisaties deden dat onver kort. Drie deden dat met de aan tekening van een bepaald voorbe houd terwijl één vereniging liet weten op korte termijn geen rede lijk standpunt te kunnen bepalen over deze toch wel ingewikkelde materie. Afschrift 8 Claudia Strater Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Nijmegen Kuituur sen/IJmuiden van de Partij de Arbeid start deze week vóór tehuis en 133 woningen aan de Reigersbossenlaan in IJmuiden. De PVdA reageert daarmee op een handtekeningenactie tégen de bouw van de woningen die is gevoerd door een groep van zes inwoners van de wijk Zeewijk- West die grenst aan de bouwloka- tie. De groep bewoners heeft met deze actie 478 handtekeningen verzameld en namens alle onder tekenaars een bezwaarschrift te gen de bouw van de woningen ingediend. IJMUIDEN. De afdeling Vel- j van een handtekeningenactie vóór de bouw van een gezinsvervangend Er komen nog dagen genoeg om eens echt feestelijk gekleed te gaan. Vandaar deze soepel vallende japon van crêpe. Een heel mooi voorbeeld uit onze kollektie, van flatteuze mode voor gezellige dagen. japon f 219,— maat 40 t/m 48 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) id HAARLEM CASTRICUM HOORN HEEMSKERK DEN HELDER IJMUIDEN 30 'angen is be- lumte onisch i huis- lening ste is. i nog aldus in het an te n nog lad ii n det ït volle idpunt Twee •ijgen’ 90 85 00 70 00 75 ur ur Het argument van de PvdA om deze tegenactie te beginnen is dat de initia- tiefnemers van de eerste handtekenin genactie veel adhesiebetuigingen verza meld zouden hebben via valse voorlich ting. Om een en ander recht te zetten zal de PvdA nog deze week een circulaire in de wijk verspreiden met daarin haar ar gumenten waarom de woningen wèl ge bouwd moeten worden. Bovendien zullen alle ondertekenaars van het bezwaar schrift tegen de bouw aan huis bezocht worden waarbij hun de situatie nog eens IJMOND. De postkantoren in Be verwijk, Heemskerk en Velsen zijn maandag 24 december om ’s middags vier uur gesloten. Op 31 december zijn de postkantoren in de IJmond vanaf twaalf uur gesloten. Expressestukken kunnen in Bever wijk uiterlijk om negen uur en in Vel sen om kwart voor negen aangeboden worden, indien de stukken dezelfde dag nog bezorgd moeten worden. duidelijk uiteengezet zal worden. Tevens zullen PvdA-leden handtekeningen gaan verzamelen in de wijk, die vervolgens aan de gemeente overhandigd zullen wor den om duidelijk te maken dat er veel voorstanders van de bouwplannen zijn. Kerstprogramma. Het buurthuis De Brulboei heeft voor de komende dagen een kerstprogramma ingelast. Zaterdag 15 december krijgen volwassenen van 10 tot 12 uur de gelegenheid kerstkaarten te maken. Woensdagmiddag kunnen kinde ren van 6 tot 10 jaar kerststukjes maken, terwijl ’s avonds van 8 tot 10 uur volwasse nen hiertoe in de gelegenheid zijn. Don derdagavond is er een kerst-, kien- en dansavond met „De Jantjes”. Aanvang 8 uur. Ans Parker, secretaresse van de afde ling Velsen/IJmuiden van de PvdA, zegt dat haar partij tot deze actie is overge gaan omdat uit de wijk van diverse kan ten protesten zijn vernomen van mensen die aanvankelijk het bezwaarschrift on- Ook over de manier van actievoeren is de PvdA niet tevreden. „De wijze waarop de handtekeningen zijn vergaard is toch wel discutabel”, aldus Ans Parker. „Ten In dezelfde trant herinneren de leden van de aktiegroep het bestuur van het Witte Tejater aan eerder gedane uitlatin gen waaruit valt af te leiden dat het geen ruimtegebrek is dat de verhuizing van het Witte Tejater noodzakelijk maakt maar de idee van het bestuur van het Witte Tejater dat andere dan kulturele aktivitei- ten in het voormalige PEN-gebouw de doelstellingen van het Witte Tejater stag neren. De aktievoerders laten verder weten dat hun initiatief niet is voortgekomen uit gevoelens van antipathie tegen het Witte Tejater maar veeleer tegen de wijze waar op wordt omgesprongen met de verdeling van gemeenschapsgelden. Meer concreet Die kreet is de aktiegroep niet bepaald welgevallig. In een schriftelijke reactie merkt zij op: „Dat u een dergelijk argu ment gebruikt toont aan dat u weinig besef heeft van wat er leeft buiten het kader van „bepaalde vormen van kui tuur” waarvoor uw vrijwilligers zich inte resseren en waarvan ze de gehele bevol king wil laten genieten”. reeds laten weten dat de leden van de aktiegroep „verkeerd” rekenen. Laatstge noemden hebben dat op hun beurt al weer bestreden. gezinsvervangend tehuis verklaren, maar zonder het één komt het ander er niet, zo eenvoudig ligt dat. En dat weten de actie voerders ook”. De heer W. P. Kaal van het actiecomité dat de handtekeningen tegen de bouw verzamelde ontkent de beschuldigingen van de PvdA. „Dit is een heel eerlijke en open actie geweest. Wij hebben die ge voerd met zes volwassenen en er zijn twee jongens van 18 jaar geweest die ons gehol pen hebben met het verzamelen van de handtekeningen. De bewering dat het kin deren van 13 jaar waren is beslist onjuist. Ook hebben wij de mensen niet verteld dat er een bungalowpark zou komen, wij hebben gewoon verteld wat de gemeente van plan was aan de Reigersbossenlaan. De twee jongens die ons geholpen heb ben ontkennen eveneens dat zij iets ge zegd hebben over een bungalowpark in de De kontaktcommissie van buurthuis De Brulboei reageert heel erg duidelijk naar aanleiding van het verzoek om bijval van de zijde van „Eerlijk zullen we alles de len”. „Wij hebben geen kritiek op het feit dat het Witte Tejater een stafkracht aan vraagt. Wel hebben we kritiek op het beleid van de gemeente. Ook de buurthui zen hebben behoefte aan stafkrachten. Zij bewandelen daarvoor de officiële weg. Het Witte Tejater heeft echter aktie ge voerd en het is griezelig dat de gemeente daarvoor gevoelig is. Dit vinden wij geen beleidsvoering.” Fotogroep IJmuiden maakt van de gele genheid gebruik om de eigen reeds jaren lang bestaande wensen kenbaar te ma ken. Dat doet ook de Handboogschutterij VZOS uit Santpoort. t recht parit jten d( n in het net het ikaanse an eet Kamet md be ng zich tatione- rondge- 1981 zal was ii we wa ar kun- slissen af, zo iropese Iwerke- ;n. Vai nd zich hebben an Van een ei- a WI ;ewaar nd bin- jft be ondge to 8 a Een wat gematigder geluid komt van de RKW Velsen. Men stemt in met een rechtvaardiger verdeling van subsidiegel den maar is het oneens met het door „Eerlijk zullen we alles delen” gecreëerde subsidiebedrag ten behoeve van het Witte Tejater. dertekend hadden maar daar nu spijt van hebben. „Je hoort van steeds meer men sen dat zij getekend hebben omdat hun een verkeerde voorstelling van zaken is gegeven. De mensen die met de lijst bij hen aan de deur kwamen vertelden dat het ging om een bungalowpark in de dui nen, anderen was weer verteld dat de gemeente dure huizen wilde bouwen op een stuk grond dat eigendom was van Natuurmonumenten. Die verhalen zijn pertinent onwaar, wij willen de mensen die er spijt van hebben getekend te heb ben nu de kans geven een ander geluid te laten horen”. De gemeente heeft het plan voor de bouw van het gezinsvervangend tehuis gekoppeld aan de bouw van 133 woningen bekend gemaakt tijdens een hoorzitting in buurtcentrum Zeewijk in juni van dit jaar. De bouw van de woningen is een voorwaarde die is gesteld door het mini sterie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk, dat de bouw van het huis financiert. Die voorwaarde is gesteld, omdat het ministerie de plek te exclusief vond voor de bouw van een tehuis alleen en vreesde dat het tehuis te veel geïsoleerd zou worden van de woonomgeving wan neer er geen huizen bijgebouwd zouden worden. Van de 133 woningen zijn er 78 gepland in de woningwetsector voor reke ning van de gemeente. De overige 55 wo ningen moeten gebouwd worden in op dracht van de Stichting Eigen Woningbe- zit, hiervan zijn er 18 ongesubsidieerd en 37 met rijkspremie. „Eerlijk zullen we alles delen” heeft een optelsom gemaakt van alle financiële uit gaven die de gemeente zich getroost en nog van plan is zich te gaan getroosten ten behoeve van het Witte Tejater. Belang rijkste posten in die optelsom zijn de aanstelling van een full-time stafkracht per 1 januari (ƒ60.000,-) en de eventuele verbouw van het voormalige Velserbad ten behoeve van de huisvesting van het Witte Tejater, waarmee een bedrag van 650.000 gulden gemoeid zal zijn. Met de jaarlijkse subsidie aan het Witte Tejater komt de aktiegroep op een totaalpost van ruim 868.000 gulden. In vergelijking met de bedragen die de gemeente aandraagt voor andere verenigingen en organisaties acht zij dat onevenredig hoog. Het bestuur van het Witte Tejater heeft (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De heer H. H. van Dorp haakt af als gegadigde voor de fünctie van hoofd aan de IJmuidense Moerbergschool. In een brief gericht aan het Velsense college maakte hij woensdag bekend zich terug te trekken als kandidaat. Als motief voor die stap geeft hij op „de volstrekt onmogelijkheid in de huidige situatie tot een vruchtbare samenwerking te komen binnen het onderwijsteam. „Zou het inderdaad om bungalows gaan dan sta ik zelf ook onmiddellijk op mijn staart. Aan bungalows hebben wij immers geen behoefte, wel aan betaalbare wonin gen. En daar gaat het hier om. En dan het argument dat het om een stukje natuurge bied gaat. Natuurlijk zijn ook wij er ons van bewust dat je zuinig moet zijn met het beetje natuur dat er nog is, maar je moet wel prioriteiten stellen. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen en op dit moment is dat de woningnood. Toen Zeewijk ge bouwd werd, waren er ook geen spandoe ken en handtekeningenacties hoewel er toen een aanzienlijk groter stuk natuurge bied verdween dan nu het geval is”. Geheel los van het al of niet eens zijn met cijfermatige interpretaties heeft het bestuur van het Witte Tejater onder de aandacht van de aktiegroep gebracht dat de aktiviteiten van het Witte Tejater dui delijk verschillen van die van andere ver enigingen en vergelijking niet mogelijk is. „Wij zijn een stichting waarin circa 35 vrijwillige medewerkers vanuit hun be langstelling voor bepaalde vormen van kuituur de mogelijkheid scheppen om de gehele bevolking van Velsen van deze kultuuruitingen te laten genieten in hun eigen gemeente”. at het d kar. og niet I in het I wordt belang Minister ■zitting i ig „er- i »r 1981 et mo- latsing gebied - duinen. Wij hebben alle ondertekenaars een afschrift van ons bezwaarschrift ge stuurd zodat zij kunnen zien wat zij onder tekend hebben. Tot nog toe hebben wij slechts een reactie gehad van één me vrouw uit de wijk die haar handtekening introk. Wij hebben inmiddels met haar gepraat en zij vertelde ons ook dat er bij haar een jongen van een jaar of 17 aan de deur was geweest die verteld had dat er bungalows gebouwd zouden worden. Maar verder heeft niemand gereageerd, telefonisch noch schriftelijk. Dus de overige handtekeningen worden binnen kort gewoon overhandigd”. Met de 478 handtekeningen hebben de actievoerders iets meer dan 15 procent van de wijkbewoners achter zich staan. In het deel van Zeewijk waar de handteke ningen zijn opgehaald (begrensd door Bel- latrixstraat, Zeewijkplein en Kruisberg- laan) staan 1038 woningen waarin in to taal ruim drieduizend mensen wonen. wijzen de leden van de aktiegroep op dat wat zij noemen „het markante gebeuren in de gemeenteraad van Velsen”. Daar mee wordt bedoeld de aanstelling van een betaalde stafkracht ten behoeve van het Witte Tejater. Een voorziening die tot voor kort op de 26e plaats van de prioriteiten lijst prijkte en plotseling naar de bovenste plank is getild. De Velser Zwem-vereniging distanti- eerd zich van de actie omdat zij de termijn te kort vindt om een gedegen standpunt te formuleren. Hedenavond om 8 uur zal in buurthuis De Spil een openbare vergade ring worden belegd waar de stand van zaken zal worden besproken. De leden van de aktiegroep „Eerlijk zullen we alles delen” die zeggen een rechtvaardig subsi diebeleid te willen bewerkstelligen, hopen met de op gang gebrachte aktie een bij drage te leveren aan de discussie rond de aanstelling van een betaalde stafkracht voor het Witte Tejater tijdens de gemeen teraadsvergadering van donderdag 20 de cember. eerste kwamen de actievoerders met blan co lijsten, je kon dus niet lezen waarvoor je tekende. Er waren kinderen bij die de handtekeningen ophaalden, zo is onze fractievoorzitter Arie Schiltmeijer bena derd door een 13-jarig jongetje. Wij heb ben de lijst eens oppervlakkig bekeken en daaruit is ons gebleken dat er ook kinde ren en Turkse mensen getekend hebben- .Kijk, wij hebben er geen bezwaar tegen dat mensen vanaf 18 jaar tekenen, vanaf die leeftijd kunnen zij zich ook in laten schrijven als woningzoekenden. Maar als je kinderen van beneden de 16 jaar laat tekenen, waar ben je dan mee bezig? Die weten toch nauwelijks waarover zij het hebben. En wat betreft de Turkse familie: er is toch een niet onaanzienlijke taalbar rière. Je mag je afvragen of die mensen hebben begrepen wat zij getekend hebben en waarvoor. Tenslotte vinden wij dat de mensen schijnargumenten hanteren. Je kan je wel tégen de woningen en vóór het De Velsense gemeenteraad stemde in oktober in met benoeming van de heer Van Dorp in de sinds juli vacante onder wijsfunctie na een benoemingsprocedure die intern veel stof deed opwaaien. De oudercommissie van de betrokken school steunde de kandidatuur-Lejjenaar. Ben Lejjenaar, momenteel waarnemend hoofd, kon verder op de volle steun reke nen van zijn collega-onderwijzers. Akties ten gunste van Ben Leijenaar en tegen Van Dorp spitsten zich eerder dit jaar toe op een schoolstaking (van één dag) en een handtekeningenaktie. De ou dercommissie voelde zich met een una niem standpunt lelijk in de kou gezet na het raadsbesluit Van Dorp tóch aan te wijzen voor de vacante post. Met het nieuws over diens terugtrekking is weer een volkomen blanco situatie ontstaan. B. en W. hebben thans de keus tussen een nieuwe (derde) sollicitatieronde, uit men selijke overwegingen nauwelijks verkoop baar, dan wel alsnog benoeming van Ben Leijenaar. Het duinter- rein aan het eind van de Reigers bossenlaan waar het gezinsver vangend tehuis en de 133 wo ningen gebouwd moeten worden. Dat na al het voorgaande de verhoudin gen rond Van Dorp al op voorhand op scherp stonden laat zich raden. Een voor proefje was een eerste gesprek op 6 de cember tussen Van Dorp en diens toekom stige collegae. De nieuwbenoemde onder brak dit overleg na op een muur van tegenstand te zijn gestuit.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5