Ongehuwd samenwonende ambtenaar moet zelfde rechten krijgen als gehuwde >k [politienieuws Demonstratieve bijeenkomst in De Spil voor stafkracht langs sluizen en havens BIJZONDER AANBOD VAN PANDER. STATENCOMMISSIE PERSONEELSZAKEN: ijmondnieuws Morgen start in Badhoevedorp de verkoop van onze beperkte showroom-voorraad leren meubelen. Slechts 50 mensen kunnen hiervan profiteren en nog vóór de feestdagen hun Mondileder thuisbezorgd krijgen. Dus haast u! BONNETERIE Pander Amsterdam: Solotoneel bij Huisvrouwen vereniging 13 1979 IJMOND Speciale prijs 995.- DE ïr- - t en TB Aan het einde van de Meidoorn- I 9 weg, (volg borden industrieterrein.) m Badhoevedorp. Tel.: 02968-6612. Insaid is geopend van maandag t/m zaterdag, vrijdagavond koopavond tot 21.00 uur. Pander heeft de ideale oplossing om het ’glazen oog’ mooi te kunnen wegbergen, achter een front van bloem-mahonie. De deurtjes draaien 270°. -■**<*• Het achterschot heeft ventilatieopeningen. Achter de ’laden’ vindt u een extra ruimte voor bijvoorbeeld grammo foonplaten. Komt u even kijken nu er nog voldoende voorraad is. 12 -VRIJDAG 14 DECEMBER (ADVERTENTIE) DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE 50 Nederlanders zitten goed met de feestdagen I I I I I I J Het was in augustus 1896 dat bij de werf van J. Duthie Sons te Aberdeen twee kleine stoomtrawlers gereed kwamen die bij de te waterlating gedoopt werden in Drumblade en Drumblair. Na enkele ja- ren voor een Schotse visserij maatschap pij te hebben gevaren werden zij in 1899 door de in Amsterdam gevestigde Stoom- visscherij Mij. IJmuiden, directeur de heer J. P. J. Vuerhard, aangekocht. De Drumblade kreeg de naam Holland V AM.50 en de Drumblair ging ter visserij als Holland VI AM. 51. De schepen waren niet groot en in 1902 werd besloten beiden een verlenging te ondergaan waarna de bruto inhoud 155 ton is gaan bedragen bij een lengte van 36,77 m. In de machineka mer stond een Schotse ketel met een 2 cil compund machine, fabrikaat A. Hall, ver mogen 300 pk. Gedeputeerde De Vrieze legde tenslotte nog uit dat de regeling ook moest worden beschouwd als een op gelijke voet komen met het bedrijfsleven, waar relaties zon der boterbriefje al lang min of meer stil zwijgend zijn erkend. De overheid kan er in tegenstelling tot het bedrijfsleven niet onderuit, dat dat dan ook precies in regel tjes en voorschriften voor diensthoofden moet worden vastgelegd. Simonsz vond dat een verkeerde voorstelling van zaken. Daar wordt heus niet zo gerommeld als de gedeputeerde nu suggereert, zo zei hij. van harte aan bij een opmerking van Van der Tweel, dat het schrijnend was, dat bij de uitvoering van de bijstandswet op een gegeven moment wèl werd gelet op het feit of iemand samenwoonde („O, u woont samen met iemand? Er is dus een kostwin ner dan geen uitkering). Schrijnend, omdat dit samenwonen, waar het op gelij ke faciliteiten als die voor gehuwden aan kwam, niet werd erkend. LEER.LEDERMONDILEDER. is de grootste leerspecialist vat: Nederland. En of iets echt van Mondileder komt, is altijd eenvoudig vast te stellen. Want dan is ergens op stoel, hank of zitgroep dit gouden Mondileder symbool te e vinden. Meestal onder op een van de zijkanten. steeds de hoeksteen van de samenleving is. Hij wilde zijn eigen normen echter niet dwingend aan anderen opleggen en was dus voor de nieuwe gelijkschakelingsre- geling. Het invulformulier invullen was overigens bijna te vergelijken met onder trouw doen, zo meende hij. Dus als we consequent zijn, dan zou dat een vrije dag moeten opleveren, aldus Waij. Hij was het met Simonsz eens, dat de provincie wel degelijk eerder een plaats op de locomo tief had ingenomen, dat een plaats mid den in de trein. Ina Klaasen (D’66) keek heel anders aan tegen die al of niet bestaande voortrekker spositie van de provincie: „Je kan ook zeggen: verbeter de wereld, begin met jezelf’. „Ja, maar niet ten koste van de belas tingbetaler”, interrumpeerde Simonsz. „Och, het is toch ook zo, dat mensen die niet getrouwd zijn jarenlang meebetalen aan de speciale faciliteiten voor gehuw den”, repliceerde Klaasen. Zij sloot zich In de dertiger jaren was de Geziena onregelmatig in bedrijf en in 1940 ont kwam het toen al oude schip niet aan vordering door de bezetter. Bij de Kriegs- marine werd de trawler geregistreerd als „Netzsperrprahm” en in mei 1945 werd het vaartuig in IJmuiden aangetroffen en kon enkele weken later aan de rederij worden teruggegeven. Weer bedrijfsklaar kwam de Geziena IJM. 140 in exploitatie bij de Bouw-en Handelmij. Jomiloe. Na nog een aantal jaren gevist te hebben werd de trawler aan het begin van de jaren vijftig opgelegd om in juli 1953 voor de sloop te worden verkocht. Het schip was toen 57 jaar oud. De Bonneterie en Pander, j Kalverstraat 185/Rokin 142 i Controle. - De Beverwjjkse politie hield donderdagavond van tien uur tot onge veer half drie een alcoholcontrole op de Alkmaarseweg en de Zeestraat. Het resul taat was één rijverbod en vier processen verbaal na bloedproeven. Even weg. - Een boekhouder was een garagebedrijf aan de Zuiderkade in Be verwijk verliet donderdagmiddag tussen twee én drie uur even zijn kantoor. Bij terugkomst bleek een bedrag van 2.300,- te zijn verdwenen. Inbraken. - In Heemskerk is donderdag ingebroken in een woning aan de Deukel- ven via verbreking van een ruit van de achterdeur. Vermist wordt 200 aan Por tugees geld. Op dezelfde wijze kwam men binnen in het pand Maerelaan 38. Daar worden twee herenhorloges vermist. In Engeland en in Schotland werden tachtig jaar geleden stoomtrawlers ge bouwd die onverslijtbaar waren en een lang leven hebben gehad. Daarvan heb ben er vele dienst gedaan in het IJmuider visserijbedrijf. De Verano IJM.48 is daar een voorbeeld van. Het verdere leven van de Verano heeft veel langer geduurd maar is nu niet be paald onopgemerkt voorbij gagaan. In 1919 ging het schip zonder van naam te veranderen over naar de heren Joh. N. Klein, N. Parlevliet J. M. Barneveld. De oorspronkelijke stoommachine werd ver vangen door een nieuwe van het fabrikaat Hera en in 1925 kreeg de trawler een nieuwe ketel. Toen was de Verano al het pover af bij andere gemeenten uitgaande van een informatiebulletin van het minis terie voor Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk. Amsterdam krijgt vol gens het informatiebulletin van CRM 43,52 gulden per hoofd, terwijl Schoort, een gemeente met 6.500 inwoners, 48,71 gulden per hoofd ontvangt. Alkmaar, een met Velsen vergelijkbare gemeente, maakt aanspraak op 27,96 gulden. Velsen krijgt in het kader van de rijksbijdragere geling 15,64 gulden per hoofd. Deze bedra gen zijn gebaseerd op uitgaven die door de gemeenten zijn gedaan voor sociaal- culturele activiteiten in de periode 1965- 1978. De huidige bijdrageregeling is nog in een overgangsperiode. Het ministerie van CRM streeft ernaar voor alle gemeenten een gemiddeld bedrag per hoofd uit te keren, wat neerkomt op 24 gulden. Een van de aanwezigen in De Spil merk te op dat Velsen in 1982, als deze regeling definitief wordt, vijf gulden per hoofd meer kan verwachten. Verder wees hij erop dat de gemeente Velsen hierop een voorschot zou kunnen nemen in de vorm van een lening, waarmee de stafkracht voor De Spil betaald zou kunnen worden. Wanneer de rijksbijdrageregeling defini tief wordt, kan de gemeente volgens hem de lening aflossen en de stafkracht met eigen geld financieren. Muziekschool De gemeentelijke ver- ificatiedienst heeft de jaarrekening 1978 van de Muziekschool Velsen goedge keurd, waarbij de subsidie over vorig jaar werd vastgesteld op een bedrag van 760.956,84. Daarvan was 164.957,40 voor de algemene muzikale vorming op de lagere scholen, 19.431,69 voor hetzelfde in het buitengewoon lager onderwijs en 576.567,45 voor de overige activiteiten. Het totaal aantal leerlingen aan de school bedroeg per 1 februari van dit jaar 961. De meeste belangstelling ging uit naar de blokfluit (200 leerlingen), de piano (184), de gitaar (105) en het orgel (101). FNV - De heer J. J. Stoop te Santpoort is namens de FNV benoemd tot lid van de commissie werkeloosheidsvoorziening en de commissie rijksgroepsregeling werklo ze werknemers. Hij volgt de heer C. Graas in die funktie op. Peuterzalen - De Stichting Peuterzalen Velsen start in januari met een derde groep voor de peuteropvang in Het Piraat je aan de J. P. Coenstraat te IJmuiden. Met het starten van deze derde groep, waar 16 peuters tot kunnen worden toege laten, komt de stichting tegemoet aan de grote belangstelling in de Zeeheldenbuurt voor de peuteropvang. De meerkosten voor deze uitbreiding zijn begroot op drie duizend gulden. Gezien de bestaande be hoefte aan de opvang van peuters heeft het college van B W het verzoek van de Stichting om uit te mogen breiden inge willigd. eigendom geworden van de Visscherjj MIJ. Noorderlicht van W. H. de Voogd. Deze rederij heeft slechts enkele jaren bestaan en in 1926 zagen we de Verano weer van eigenaar veranderen. N. Hol gaf de trawler de naam Geziena IJM. 48 en behoorde toe aan de maatschappij Gezie na. Enkele jaren achtereen kon aan de visserij worden deelgenomen tot dat het schip op 16 november 1928 tijdens zware storm nabij de noorderpier op het strand terecht kwam. De bemanning werd gered maar de trawler kwam hoog en droog te staan. Het zal er naar uit dat de Geziena als verloren moest worden beschouwd omdat de bergingspogingen aanvankelijk faalden. Toch is het later gelukt en de Geziena arriveerde weer in de Vissersha- ven. Hei nummer IJM. 48 waaronder het schip zo lang had gevaren was intussen verstrekt aan de aangekochte Ewald, die als IJM.48 werd ingeschreven. Aan de Geziena werd het nummer IJM. 140 gege ven. De Mij. Geziena is toen onder directie gekomen van M. Saaf maar in 1932 is het schip overgegaan naar de Stoomvissche- rij Mij. Sidney Albert onder directie van de Fa. Wed. S. J. Groen en kon het bedrijf worden hervat zonder van naam te veran deren. Genoemde maatschappij was van 1908 tot 1915 in bezit geweest van een stoomtrawler Sidney Albert onder het let terteken en nummer UM. 104. Dit was de vroegere Camellia van Planteydt. De Fir ma Groen verkocht het vaartuig in 1915 aan de Centrale Visscherij Mij. En is toen de Annie IJM. 104 geworden. Onder dezelfde directie, later werd dat de heer S.A. Bakker, zijn deze schepen in 1904 naar IJmuiden gekomen en gaan varen voor de Visscherij Mij. Pesca. De Holland V werd herdoopt in Primavera UM. 47 en de Holland VI in Verano IJM. 48. Tijdens de eerste wereldoorlog veron gelukte de Primavera. Met 11 beman ningsleden vertrok de trawler op 14 april 1916 van IJmuiden naar de visgronden en keerde van die reis niet in de thuishaven terug zodat schip en bemanning als ver mist moesten worden opgegeven. (Van onze verslaggever) IJMUIDEN. „Wij peuters, onze ou ders en heel veel deelnemers en buurtbe woners uit de wijk van buurthuis De Spil willen aandacht vragen voor de proble men, die ontstaan, omdat de gemeente nog steeds niet heeft besloten de twee part-time stafkrachten van onze peuter speelzaal te subsidiëren. Zonder deze stafkrachten gaat onze peuterspeelzaal dicht en komen wij en onze ouders op straat te staan. Bovendien komen ook andere activiteiten in de knel”. Zo luidt de petitie, die gisteravond tij dens een demonstratieve vergadering in De Spil aan de Rembrandtlaan is aange nomen. De petitie wordt samen met hand- tekeninglijsten ter ondersteuning van de eis voor subsidiëring van de vierde staf kracht, dinsdagmorgen overhandigd aan wethouder H. J. Scheeper. Enkele tiental len belangstellenden waren op de demon stratieve bijeenkomst aanwezig waar on der meer werd ingegaan op het verloop van de actie. „Inmiddels”, zo zei Ellen Freeze van het actiecomité, „zijp er 2400 handtekeningen opgehaald”. Tijdens de vergadering kwam eveneens de financiering van de stafkracht ter spra ke. De rijksbijdrageregeling voor sociaal- culturele activiteiten voor Velsen steekt BEVERWIJK. De Ned. Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Beverwijk en omstreken, houdt de traditionele kerst- middag op vrijdagmiddag 21 december in „De Vrijburcht” te Heemskerk. De heer Nijhof zal enkele figuren uit Christmas Carol van Charles Dickens uitbeelden. Mevrouw M. Teppema leidt die middag het koor. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst op 10 januari zijn Thomasvaer en Pietemel te verwachten in Huize Scheybeeck. De algemene ledenvergadring wordt ge houden op 12 februari. Op 7 februari wordt een excursie gemaakt naar de ban- ketbakkersschool „St. Hubertus” in Am sterdam. „Wonen en werken in Staphorst” is het onderwerp voor de bijeenkomst op 24 januari, ter inleiding op een later te ma ken excursie. De hedendaagse Chinese vrouw krijgt aandacht tijdens de middag- bijeenkomst op 26 februari en op 13 maart houdt mevrouw Holthuizen een lezing over „Het antieke vrouwenblad”. Zij bezit een grote collectie oude damesbladen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Ambtenaren van de pro vincie, die in een homofiele, lesbische of andere plezierige relatie ongehuwd sa- menwonen met iemand krijgen dezelfde I rechten als gehuwden. Dat betekent recht op buitengewoon verlof in bepaal de blijde of droeve omstandigheden, ver band houdend met de relatiepartner in 'kwestie. Ook is er recht op een verplaat singskostenregeling indien kan worden aangetoond, dat men bij die partner is ingetrokken. En regelen inzake uitkering bij overlijden. Wie aanspraak wil maken op de nieuwe regeling, moet gezorgd hebben dat zijn relatie bij de provincie bekend is. Ambte naren kunnen hun ongehuwd samenwo nen met iemand door middel van een .formulier kenbaar maken. I De gelijkschakeling van gehuwden en i ongehuwd samenwonenden moet nog wel jdoor Provinciale Staten worden vastge- steld. Uit de bespreking in de Statencom- missie personeelszaken bleek evenwel, ‘dat wellicht alleen van de WD-fractie enig verzet te verwachten is. WD-staten- lid Simonsz liet althans in de commissie vergadering blijken nog de nodige beden- longen te hebben tegen de gelijkschake ling. i Geheel in de lijn met de gebruikelijke ongerustheid in WD-kringen over mis- bruik van de sociale voorzieningen gaf de heer Simonsz lucht aan zijn zorgen over de mogelijkheid dat misbruik wordt ge- maakt van de nieuwe regeling. Het invul- formulier kon volgens hem gemakkelijk worden gebruikt door lieden, die wel eens een extra vrije dag wilden nemen. Ook stond Simonsz uitvoerig stil bij het denk- beeldige geval van een ambtenaar, die I met de nieuwe regeling een mogelijkheid zou hebben om zijn in een inrichting ver- pleegde zuster „waar hij anders geen bal om gaf’ ten laste van de provincie te laten komen. De provincie moest naar het oordeel Ivan het WD-statenlid in dit soort dingen geen voortrekkerspositie innemen, maar een positie innemen die overkwam met de 1 gemiddelde beleidslijn van het bedrijfsle- ven. We moeten midden in de trein zitten en niet op de locomotief, aldus Simonsz. Op zijn vraag of Noord-Holland het als i enige provincie was, die een dergelijke opstelling had kon gedeputeerde De Vrie- ze ontkennend antwoorden. In alle pro- vincies van Noord- en Zuid-Holland tot I Drente, Zeeland en Limburg streeft men een gelijke rechtspositie van gehuwden en ongehuwden na, zo bleek uit het antwoord van de gedeputeerde. I De vertegenwoordigers van PvdA, CDA en D’66-fractie hadden een aanmerkelijk 'positievere opinie over de nieuwe rege ling. Van der Tweel (PvdA) zei niet bang te Izijn voor uitwassen en misbruik van de regeling. Hij vroeg zich af of de provincie met de gelijkberechtiging niet verder moest gaan, dan de grenzen die minister Wiegel daaraan had gesteld. De bewinds- i man had namelijk laten weten dat tegen I een volledig doortrekken van de fijn wat I technische” moeilijkheden kleefden, al i was hij het inhoudelijk eens met het prin- I 4ipe van de gelijkberechtiging. Moeten we I het er niet op aan laten komen, zo vroeg I hij zich af. I J Dus de zwarte piet naar het Rijk toespe- I 'len, reageerde het CDA-statenlid Waij. Van Tweel: „Zo kan je het ook noemen. Ik noem 't dat ieder zijn eigen verantwoor delijkheid heeft.” Waij liet weten, dat volgens zijn per soonlijke opvatting het huwelijk nog

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13