Criminoloog licht Nieuwmarkt-conflict door De militarisering van De Sterke Arm is een feit Kaart Doelenzaal Au pair ^3^, l E Jl <1: 15 VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 14 1 A ^4, As werd tijdens door twee of drie geslagen en hard getrapt. Toen ze Oubollig Saskia van haar arrestatie politiemannen in haar kruis riep daarmee op te houden was het antwoord: „Nou Marie, dan laat je je kruis maar thuis”. Ma nuel Gomez, haar man, die haar te hulp was gerend, werd door dezelfde en andere agenten met de gummiknuppel in elkaar ge slagen tot hij bleef liggen. Op de fotoseries van aanwezige persfo tografen is dat haarscherp te zien.” Beledigend Weinig geschreven De Mobiele Eenheid is het to verwoord voor vele gemeentebe sturen in Nederland die zich in het nauw gedreven voelen door de sociale conflicten van deze tijd. Bezettingen, kraakacties, stakingen, demonstraties en blok kades: de burgemeester van elke willekeurige plaats heeft als hoofd van de politie de macht burgers met militaire middelen in het gareel te dwingen. Bijna on merkbaar is De Sterke Arm in Nederland de afgelopen tien jaar vele malen langer geworden, want er zijn duizenden man schappen inzetbaar. -7 -ai onder redactie van Theo van der Kaaij I I x Stenen naar de politie, want praten kan niet werd de politie verrast door het verzet van het toegestroomde publiek. Criminoloog Jan Naeyé: „Er moet ruimte zijn voor emoties". Jan Naeyé: „Technisch had de politie de zaak goed voorbereid, want ze speelde het zeer snel klaar om in de panden te komen. De politie is verrast door de gebeurtenis sen buiten het politiecordon, dat heeft burgemeester Samkalden later ook toege geven. Hoe komen we in die huizen, was natuurlijk probleem nummer een voor de politie, maar kennelijk vroeg men zich niet af hoe de politie zelf zonder al te veel kleerscheuren uit het Nieuwmarktconflict moest komen. De politie is even oubollig als vroeger omgegaan met het publiek op straat. Zij heeft zich op geen enkele ma nier positie bepaald in het conflict, daar hoef je kennelijk niet voor te oefenen.” Een nestbevuiler wordt hij genoemd, een pedante wetenschapper en ook: het type van de zachte smeris. Het gaat om Jan Naeyé (34), criminoloog en als docent strafprocesrecht verbonden aan de juridische facul teit van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Naeyé maakte een case-study over de rol van politie en justitie tijdens de ontruimingen van voor de metro te slopen huizen in de Nieuwmarktbuurt. wel meer het politieoptreden dan de ont ruimingen als zodanig. De een begon te schelden, de ander kon het niet aanzien en ging naar huis, een derde probeerde een gesprek met de politie aan te knopen, weer een ander gooide stenen. De meeste mensen die met stenen hadden gegooid werden niet aangehouden. De politie ar resteerde willekeurig tijdens charges als iemand zich bijvoorbeeld niet tijdig ge noeg uit de voeten kon maken. „Van Bennekom noemt voor het latere verloop van de strafzaken van bijzonder belang, dat de arrestanten op weg naar het hoofdbureau in de meeste gevallen uitermate agressief hardhandig en beledi gend werden behandeld, zonder dat het gedrag van de arrestanten daartoe enige aanleiding gaf. De advocaat noemt als voorbeeld: heeft ook nooit in de gaten gehad hoe er politiek gezien gesjoemeld is met de metro in Amsterdam. De politieopleiding moet agenten oefenen in de confrontatie met de burgerij. Wat ze dan moeten zeggen tegen die burgers bij een afzetting van een straat? Het is al heel wat als een agent zegt: ik sta hier ook maar voor mijn brood, of dat hij gelijk begint te rammen. Een soort van neutraliteit is prima voor de politie, maar politiek onbenul is heel iets anders.” Kleerscheuren waren er zowel bij de politie als bij de actievoerende bewoners en hun solidaire demonstranten. Aan beide zijden vielen gewonden, de ene partij han teerde de lange wapenstok en de andere partij (in dit geval de solidaire omstan ders) had straatstenen als projectielen. Het conflict escaleerde op een manier waarmee de gemeente en de politie totaal geen rekening hadden gehouden. Toen de sloop van de bewuste huizen allang in Een stadsplattegrond in Amster dam, wat is daar nu voor bijzonders aan? Wel, dit is een heel bijzonder exemplaar, omdat het de allereerste is die de hoofdstad heeft aangeschaft. Na ruim zevenhonderd jaar komen de heren bestuurders op de geniale gedachte bewoners en bezoekers via kaarten en straatnamen wegwijs te maken in de wereldstad. Bewegwijze ring is er natuurlijk wel, maar dat is het onduidelijke systeem van S 102, district 4 en wijk 43, uitgeknobbeld door een overijverige ambtenaar vanachter zijn bureau. Het gemeente bestuur vond dat deze abracadabra enige toelichting behoefde via een fatsoenlijke kaart. Dit exemplaar is dinsdag onthulp op de hoek Stadhou derskade Jan Luijkenstraat. Spoe dig volgen er nog 49 andere. „Mijn onderzoek is zuiver gericht op de rol die politie en justitie hebben gespeeld in het conflict,” zegt Jan Naeyé. „Ik be handel dus niet de vraag of die politie wel of niet had moeten optreden. Achteraf hebben veel mensen gezegd: er had con tact moeten zijn tussen de politie en de burgers die uit de huizen moesten. Dat contact was destijds nul. De politie werkte met inlichtingendiensten, spionnen en het een vliegtuig in de buurt foto’s nemen. Mijn stelling is dat bij een dergelijk con flict de afstand tussen publiek en politie klein gehouden moeten worden. Heel con creet betekent dat tolerantie tegenover de mensen. Er moet ruimte zijn voor emoties. Publiek werd bij het Nieuwmarktconflict letterlijk op afstand gehouden, waardoor er gemakkelijk stenen gegooid werden. Ik zeg dat er geen enkele steen gegooid zou zijn wanneer politie en publiek op een meter afstand van elkaar waren gebleven. Dat is een regelrechte confrontatie van agenten met burgers en dat betekent weer dat die agenten met de burgers moeten praten.” „Het werken met Mobiele Eenheden, die militarisering van het politieapparaat, be tekent dat de afstand tussen politie en publiek alleen maar groter wordt. Hoe moet dat gaan in de jaren ’80 waarin grote sociale conflicten te verwachten zijn? Een politieman heeft over het algemeen wei nig politieke interesse. Hij oriënteert zich nauwelijks op politieke besluitvorming en de opleiding, stimuleert dat ook niet. Iemand als hoofdcommissaris Sanders De criminoloog heeft in zijn verslag de ruimte gegeven aan mr. Willem van Ben nekom, een van de drie advocaten die van begin tot eind betrokken is geweest bij de Nieuwmarkt-processen. „Lessen in trau matologie” noemt Van Bennekom de uit puttende rechtsgang tegen de verdachten, van wie op dit moment nog steeds een zaak bij de Hoge Raad ligt. De advocaat spreekt over verblinding van de autoritei ten in de strafprocessen tegen de Nieuw- marktbewoners. Van Bennekom over de willekeur in het arrestatiebeleid: „In de loop van 24 maart hadden duizenden men sen zich in de omgeving van de Nieuw- markt verzameld. Vooral sedert de politie zich in de morgenuren in een aantal geval len zonder aanwijsbare reden uiterst agressief en beledigend had gedragen wa ren er in de menigte maar heel weinigen die niet heftig reageerden op wat zij za gen. Die reacties golden misschien nog volle gang was golfden de straatgevechten nog door de buurt en wijde omgeving. Bijna tweehonderd personen dienden in de maanden daarna een kleine vijfhon derd klachten in bij de officier van justitie over het optreden van de politie. Twee jaar later werden alle klachten en bloc geseponeerd. Even daarvoor had hoofd commissaris van politie Sanders al in een interview laten weten dat „geen Amster damse diender zal bloeden voor de actie in de Nieuwmarktbuurt”. Er werden wel mensen veroordeeld tot gevangenisstraf fen van enkele weken tot een paar maan den. Het waren strenge straffen voor wat de rechter noemde „het stenen gooien in de richting van de democratie”. Lang hoefde Jan Naeyé niet te zoeken naar een naam voor zijn onderzoekspro ject. „De Sterke Arm” zou het verslag gaan heten en bedoeld als uniek aan schouwelijk onderwijs in het tot nu toe zuiver theoretische strafprocesrecht. Naeyé ontdekte dat er bitter weinig over het Nieuwmarktconflict is geschreven in officiële vakliteratuur. Des te meer is er gefilmd en gefotografeerd. Hij maakte gebruik van filmmateriaal dat bij de di verse omroepen ligt opgeslagen en vulde dit aan met foto’s, plattegronden, krante- koppen en zelf gemaakte films. Naeyé praat de beelden aan elkaar en onthoudt zich van persoonlijke visie of eindconclu sie. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat hij, emotioneel sterk bij de zaak betrokken, geen eigen mening over het Nieuwmarkt conflict en het politieoptreden heeft. nen gemakkelijk toegang krijgen tot het materiaal, een boek en een videoband. Het boek „De Sterke Arm” is voor 22,50 bij de boekhandel verkrijgbaar. Het is een uniek document geworden voor de juridi sche wereld, die vrijwel niet met audio-visuele midde len werkt. De criminoloog heeft zijn materiaal inmid dels al los mogen laten op de studenten aan de politie academie. Jan Naeyé: „De meeste mensen weten wel iets van het conflict in de Nieuwmarktbuurt, maar niet alles. Ik constateerde dat de studenten bijzonder geïn teresseerd waren in het optreden van hun collega’s. Ze vonden de film vaak verbijsterend en ze hebben er met rode oortjes naar gekeken”. Is zo’n machtige politie een gehoorzaam werktuig van het plaatselijk bestuur of gaat zij als het er op aan komt toch haar eigen gang? Is de politieke controle op het politieoptreden geen illusie wanneer het gemeentebestuur zowel verantwoordelijk is voor, als tevens belanghebbende is bij het gevoerde politiebeleid? En welke rol speelt de justitie in zulke conflicten, wan neer zij als verlengstuk van De Sterke Arm achteraf met strenge hand straffen organiseert voor een ieder die zich tegen het politieoptreden verzette? Deze vragen heeft drs. Jan Naeyé, do cent strafprocesrecht aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam, zich gesteld bij besturing van het conflict tussen gemeen te en bewoners van de Nieuwmarktbuurt, waar zestig bewoonde huizen gesloopt moesten worden ten behoeve van de me trolijn Weesperplein-Centraal Station. Naeyé presenteerde vorige week een boek en een videoband van 2*/2 uur, waarmee hij wil aantonen dat juist dit conflict, de climax viel in 1975, sterk heeft bijgedra gen tot de toenemende militarisering van het politieapparaat. Aan de strijd tussen gemeente en bewo ners lag veel meer ten grondslag dan een conflict om een metrolijn. Het ging tegen grondspeculatie, cityvorming met kan toorbouw en hotels, leegstand en afbraak en vóór het bouwen van woningen en het behoud van de woonfunctie van de bin nenstad. Naeyé laat in zijn onderzoeks project duidelijk tot uitdrukking komen dat het conflict in de Nieuwmarktbuurt nog lang niet is afgelopen en dat de strijd tussen gemeente en bewoners nog steeds door gaat. Op veel meer plekken in de stad kunnen situaties ontstaan en zijn deze ook al diverse keren ontstaan, waar bij het gemeentebestuur in conflicten met burgers vertwijfeld naar het machtsmid del van de Mobiele Eenheid grijpt. Er zijn in Amsterdam en in andere plaatsen de i afgelopen jaren door de politie met harde [hand en wapenstok blokkades gebroken, [bezettingen ongedaan gemaakt en kraak panden ontruimd. De rol van de politie in bijvoorbeeld de Nieuwmarktbuurt was duidelijk. Zij was slechts uitvoerder van een besluit van de gemeenteraad en de direkte verantwoor delijkheid voor het optreden lag geheel in handen van burgemeester Samkalden. Het probleem van de politie was alleen, dat zij niet zoals menigmaal tijdens con flicten in de woelige zestiger jaren verrast wilde worden door onverwachte tegen stand. Dat betekende het einde van het particulier initiatief van de individuele politieman. Volgens een nauwkeurig draaiboek werd een massale politiemacht ingezet om de bewoners uit de panden te krijgen. In een oefendorp op de Crailose Heide was de ontruiming vooraf grondig gerepeteerd. Pantserwagens, buHdozers en speciaal gevormde brand- en traangas- groepen werden ingezet. Voor elke burger was in die dagen duidelijk dat deze mili tair optredende politietroepen een ver lengstuk waren van het gemeentebestuur om de uitvoering van besluiten af te dwin gen. De militarisering van De Sterke Arm is een feit. tot ’69 als inspecteur bij de Amsterdamse politie, was pelotonscommandant van een Mobiele Eenheid en wachtcommandant aan het bureau Warmoesstraat. Naeyé ging daarna rechten studeren, koos de richting criminologie en werd wetenschappelijk medewerker aan de universiteit. „Het hele gebeuren in de Nieuwmarktbuurt heeft me persoonlijk aangegrepen”, zegt Naeyé, die van zijn onderzoeksprojekt een objektief document heeft wiHen maken, bedoeld als onderwijsmateriaal voor studenten in het strafprocesrecht. Het is niet alleen voer voor criminologen geworden, ook andere wetenschappers, bestuurders, politie-agenten en gewone burgers kun- De Doelenzaal, ook wel Stadsdoe- lengebouw, op de Kloveniersburgwal heeft voorlopig een nieuwe bestem ming. Het Ruimtelijk Ontwikkelings- laboratorium (ROL) van de gemeen telijke dienst volkshuisvesting mag er een tijdje in. De Doelenzaal werd begin dit jaar gekraakt door de zwerfgroepen heromeverslaafden, die van gebouw naar gebouw verdre ven werden. Toen de junkies zich verspreidden over de opvangcafés in de stad werd het pand voHedig dicht gemetseld. Eerder waren er plannen om Paradiso in de Doelenzaal te ves tigen. Van nog langer geleden date ren de plannen voor een Centrum voor Amateuristische Kunstbeoefe ning in het monumentale pand. Het ROL moet verdwijnen uit de synagoge waar het gevestigd is, van wege een restauratie. Met het oog op de definitieve bestemming voor het Doelengebouw heeft het gemeentebe stuur opdracht gegeven voor een pro gramma van eisen en een kostenra ming ten behoeve van zowel het Cen trum voor Amateuristische Kunstbe oefening als het Internationaal Fol kloristisch Danstheater. Vanaf november worden zowel de inschrijvingen als de bemiddeling van „au pairs” door het Bureau Inter nationale Jongeren Kontakten in Amsterdam verzorgd. Wie als „au pair” naar het buiten land wil gaan moet meisje of vrouw zijn tussen de 18 en 30 jaar oud, met kinderen om kunnen gaan en geen aversie tegen huishoudelijk werk hebben. Een „au pair” verblijft in een gezin, waar zij helpt met lichte huis houdelijke werkzaamheden, zoals af wassen, stofzuigen, bedden opma ken, etc. Ook helpt zij met de verzor ging van de kinderen. De „au pair” ontvangt hiervoor kost en inwoning en zakgeld (omgerekend in Neder lands geld minimaal 200,- per maand) van het gezin waar zij ver blijft. De „au pair” wordt tijdens het verblijf verzekerd tegen de kosten van medische hulp, ziekenhuisopna me en medicjnen. De „au pair” moet voldoende gelegenheid krijgen om een talenkursus te volgen. Meestal wordt een „au pair” gevraagd van september tot en met juni/juli min stens voor een periode van zes maanden. Voor informatie en inschrijving kan men zich wenden tot het Bureau Internationale Jongeren Kontakten, Prof. Tulpstraat 2, Amsterdam, tel.: 02o-246663 (dinsdag t/m vrijdag tus sen 8.45 en 12.00 uur). Het Bureau Internationale Jongeren Kontakten is een onafhankelijke stichting, die door de overheid gesubsidieerd wordt. Het bureau richt zich o.a. op het geven van informatie en advies aan jongeren die naar het buitenland wülen gaan, bijvoorbeeld om er te .werken, een kursus te volgen, goed koop op vakantie te gaan, deel te nemen aan een werk- of vakantie kamp of het leiden van kinder kampen. Dat is hem niet door iedereen in dank afgenomen, juist omdat de criminoloog weet waarover hij praat als het om de politie gaat. Jan Naeyé doorliep de Neder landse Politie Academie in Apeldoorn, werkte van ’67 i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15