LOBH: Haarlem gunstige uitzondering Eerst debat in parlement '5 levensmiddelen en waterpas Amsterdam voelt Guatemala boycotten 9 produktie iets gedaald Eén organisatie voor alle handel weinig voor slachthuisplan Verbetering pensioenen in haven weigert steun ijzergieterij Levering boter aan Sovjet-Unie kost EG miljoenen V en D stopt met bouw warenhuizen Van Aardenne Plotseling koopwoede in Griekenland Industriële Bank voorspelt terugval VS Om een paar dubbeltjes z achtergrond Bonden willen -Troffel 1 discrimineren” „Woningcorporaties „Korter werken moet bijdragen aan emancipatie” i; ■r 25 VRIJDAG 14 DECEMBER ECONOMIE 1979 op igel )EL P n (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het kabinet is nog lang niet toe aan een looningreep. Berichten als zou minister Albeda van Sociale Zaken binnen het kabinet al hebben gesproken over een dergelijke maatregel, worden door hem ten stelligste ontkend. d b.t Kabinet: te vroeg voor looningreep rondsel idiv. ed.) oteeri 15 ?rwar# i luis (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De meeste woningbouwverenigingen zijn al lang geen sociale huisvesters meer. Ze doen bijna niets aan de huisvesting voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Bij de toewijzing van woningen wordt gediscrimineerd. 45 ius 5, »n. Wel houdt Albeda de ontwikkeling van de lonen in de CAO’s voor komend jaar nauwlettend in de gaten. Mocht blijken SAN FRANCISCO (AP). De grootste handelsbank ter wereld, Bank of Ameri ca, heeft voorspeld dat de Verenigde Sta ten in het komende jaar zullen worden geconfronteerd met een grote economi sche terugval. De werkloosheid zal nog groter worden en de rentevoet zal verder stijgen. De inzinking zal een maand of negen duren, zo voorspelt de bank. Het bruto nationale produkt zal dalen met twee pro cent; de werkloosheid zal stijgen van zes naar 7,5 procent; de consumentenprijzen zullen stijgen met elf procent en de vraag naar woningen en de activiteit in de bouw zullen dalen, aldus de bank in zijn voor spellingen. AMSTERDAM (ANP). Burgemeester en wethouders van Amsterdam zullen de gemeenteraad voorstellen niet in te gaan op het voorstel van het bedrijfsleven voor de bouw van een nieuw slachthuis. Dat betekent, dat wanneer het oude slachthuis op zijn laatst op 1 januari 1981 wordt gesloten, Amsterdam geen eigen slachthuis meer zal hebben. B. en W. vin den het bedrag van bijna 5,5 miljoen, dat de gemeente als eenmalige kapitaalver- strekking bij zou moeten dragen, niet in in de afgelopen jaren is gebleken, dat getracht wordt op alle mogelijke manie ren een maatregel te ontduiken. Boven dien zou een loonmaatregel in het parle ment, gezien deze ervaringen, ook niet voetstoots worden aangenomen. In ieder geval heeft de VVD al laten blijken zich tegen een looningreep te zullen verzetten. en van .ische «n rsen. r dit a euvel aan. 13 i UTRECHT (ANP). De NVSH vindt dat moet worden nagegaan, welke vorm van arbeidstijdverkorting het meest bij draagt aan de emancipatie van mens en gemeenschap. Er moet niet alleen gelet worden op de effecten in de bedrijven zelf, maar ook op de effecten voor het privéleven. De NVSH meent dat vakbon den, politieke partijen en vrouwenorgani saties dit moeten betrekken in de discus sie over arbeidstijdverkorting. De vereniging noemt het doorbreken van de gebruikelijke vaste taakverdelin gen en rolpatronen van mannen en vrou wen een emancipatie-activiteit die tege moet komt aan het beginsel van keuze vrijheid naar ieders mogelijkheden. Rol patronen worden mede bevestigd door het gebonden zijn aan een vaste taak, waartoe men zich veelal door een arbeidsovereen komst heeft verplicht, zo stelt de NVSH. Korter werken is volgens de NVSH op zichzelf niet emanciperend, maar arbeid stijdverkorting is in een aantal opzichten wel een voorwaarde om te komen tot voortgaande emancipatie. De keuze van de vorm van arbeidstijdverkorting moet volgens de NVSH mede bepaald worden door de mate waarin wordt bijgedragen aan emancipatie van mens en gemeen schap. AMSTERDAM (ANP). Het Algemeen Pensioenfonds voor de haven- en ver voersbedrijven in Amsterdam heeft beslo ten alle lopende pensioenen per 1 januari 1980 met vier procent te verhogen. Dat is mogelijk omdat het fonds gunstige resul taten heeft geboekt met zijn beleggingen. De aanspraken van deelnemers die op 31 december van dit jaar zestig jaar of ouder zijn geworden eveneens verhoogd met vier procent. Hierdoor worden de pensioenen, die volgens het fonds het meest door inflatie worden aangetast, zo veel mogelijk waardevast gehouden. 1.00 8.50 8,00 1,10 1,00 1,50b 3.00 6.50 3.40 5.10 8.00 4.00 9.60 8.00 5.50 2.00 1.00 5.50 9.90 6.50 9.50 aim, leveren, mocht niet baten. In enkele ver gaderingen van de federatieraad wer den de koppen geteld en het FNV-be- stuur verloor. Werkgevers en regering bleken bereid volgend jaar grote ernst te gaan maken met juist die werkgelegenheidsproble- matjek, die de afgelopen jaren zo hoog in net vaandel van de vakbeweging heeft gestaan. Maar door de weigering van de werkgevers zelfs boven de looneis van 2 procent uit te gaan, is het zo noodzake lijk voeren van een gemeenschappelijk beleid op het terrein van de werkgele genheid ook van de baan. Daarmee heb ben de dwarsliggende bonden binnen de FNV een zeer grote verantwoordelijk heid op zich geladen. De Industriebonden FNV voeren een ander beleid. Een beleid, dat heel dicht ligt tegen de afspraken die zouden zijn gemaakt als inderdaad het centrale loonakkoord tot stand zou zijn gekomen. Daarmee zit deze bond op dezelfde lijn als die van de werkgevers en van de Industriebond CNV. Juist die indu- (Van onze redactie economie) ATHENE. In het centrum van Athene heeft de eerste weken van december een koopwoede geheerst alsof het al naar Kerstmis liep. Men stortte zich vooral op elektrische apparaten, luxe toiletartike len, tapijten, whisky, Franse en Neder landse kaas, kaviaar en andere exotische lekkernijen. De reden van deze vervroegde toeloop Winkeliers op hun beurt gingen over tot het verbergen en opslaan van voorraden, in de hoop dat ze de reeds ingeslagen importgoederen spoedig duurder zouden kunnen verkopen. Bizarre verschijnselen als „rijen voor tapijten” deden zich voor. Het publiek beklaagde zich ook over on verhoedse kwaliteitsdaling van produk- ten, vooral kleren: winkels stelden alleen nog het slechtste beschikbaar. Een volks- spijs als kabeljauw dreigde plotseling in de luxe-categorie te vallen, omdat zij uit het buitenland wordt betrokken. De prijs- beheersing was onmachtig de vele grillige voorbarige prijsstijgingen te controleren. GENÈVE (DPA). Vakbonden in de horeca-sector uit 58 landen hebben opge roepen tot een toeristische boycot van Guatemala. De internationale federatie van vakbonden in de levens- en genotmid delenindustrie heeft meegedeeld dat op een internationale conferentie in Genève hiertoe is besloten door 80 vakbondsverte- genwoordigers. Zij zeggen alles te willen doen om toeris ten van een bezoek aan Guatemala af te houden „tot in dat land de democratie en eerbied voor de mensenrechten zijn her steld”. Volgens de federatie is de toeriste nindustrie na de koffie de belangrijkste bron van inkomsten voor Guatemala. (Door Cees Keizer) Na het mislukken van het centraal loonoverleg in de Stichting van de Arbeid, is er een duidelijke breuklijn binnen de FNV naar buiten getreden. Duidelijk begint te worden, dat de ambtenarenbonden, de dienstenbonden en de voedingsbonden de grootste dwarsliggers zijn geweest. Juist deze bonden, en binnen de FNV waarschijnlijk de ambtenarenbonden als grootste, hebben het beleid van het FNV-bestuur en met name van voorzitter Wim Kok aan dermate smalle marges gebonden, dat het overleg bij voorbaat moest mislukken. moet men niet zoeken in groeiende wel vaart, maar in een plotselinge regerings- aankondiging dat voor zes maanden een consumptiebelasting van 25 procent op luxe produkten uit het buitenland in aan tocht is. Het ministerie houdt groepen van werk- gvers in de gaten, die wel bereid zullen blijken te zijn forse loonsverhogingen te betalen, zoals het afgelopen jaar in de vleeswarenindustrie is gebeurd. Ook de werkgeversorganisaties vrezen dat, on danks het plan tot een strakke coördinatie tijdens het cao-overleg, enkele groepen werkgevers uit de boot dreigen te vallen. HENGELO(ANP). Vroom Dreesmann stopt met de bouw grote warenhuizen omdat deze door de stagnerende bestedingen moeilijker rendabel zijn te maken. Zelfs door de gevorderde bouwplannen voor Henge lo, Rotterdam-Oost, Spijkenisse en Zoetermeer heeft V en D een streep gehaald. Vroom en Dreesmann gaat wel door met de bouw van de zogenoemde Ven- dettes (junior-warenhuizen die op su permarkten lijken), al zullen er hiervan niet drie per jaar worden gebouwd zo als het plan was maar twee. De woningcorporatie lijkt meer op een gigantisch makelaarskantoor waar men sen met een behoorlijk inkomen het eerst aan een woning worden geholpen. Alleen staanden, homofielen, werklozen en bui tenlanders worden zo veel mogelijk bui ten de deur gehouden. Deze felle kritiek op de woningbouw corporaties (verzamelnaam voor woning bouwverenigingen en stichtingen) komt van de Landelijke Organisatie Belangen groepen Huisvesting (LOBH), die meent dat Haarlem een voorbeeld is van deze werkwijze van woningcorporaties. De ambtenarenbonden binnen de FNV zijn duidelijk op het oorlogspad. De bestuurders van deze bonden kun nen het nog steeds niet verkroppen dat ze dit jaar een klein deel van de inko mensstijging hebben moeten inleveren, of beter gezegd, niet op de giro- of bank rekening bijgeschreven hebben gekre gen. Daarnaast kunnen ze het nog steeds niet verkroppen, dat de toeslagen van de bouw-CAO niet doorwerken in de schaalsalarissen van de ambtenaren en de trendvolgers. Als voor dat het centra le loonoverleg uit elkaar barstte was al duidelijk, dat de ambtenarenbonden een hoge looneis wilden om zo terug te halen wat zij dit jaar niet hebben gekregen. Koopkrachthandhaving tot en met het modale inkomen, is bij de FNV dan ook een praatje voor de vaak gebleken. De eis van 2 procent die boven tafel kwam ging daar ver boven uit. Al waarschuw de Wim Kok zijn bonden geen extra looneis te stellen om te voorkomen, dat de jaren tachtig vele duizenden extra werklozen en WAO’ers meer zouden op- DEN HAAG (ANP). De industriële produktie in ons land, die zich gedurende het grootste deel van dit jaar boven het peil van het vorige jaar heeft gehand haafd, is in oktober iets onder het peil van dezelfde maand van het vorig jaar ge daald. Dit wordt aangegeven door het hoeveelheidsindexcijfer van het CBS van de gemiddelde dagproduktie, gecorri geerd voor seizoen. Het bedraagt voor oktober dit jaar 122 tegen 123 voor okto ber van het vorige jaar. Ook ten opzichte van september, voor welke maand het indexcijfer 124 be draagt, is een daling opgetreden. verhouding staan tot het aantal arbeids plaatsen, dat zelfs in het gunstigste geval zou worden behouden. Ook de inspannin gen, die het bedrijfsleven zelf denkt te leveren, vinden B. en W. onvoldoende in vergelijking met de gemeentelijke bij drage. Het voorstel van het bedrijfsleven hield in, dat de gemeente de grond waarop het nieuwe slachthuis zou moeten worden ge bouwd, voor tien jaar beschikbaar moe ten stellen en ook de daaraan verbonden lasten zou moeten dragen. Ook wilde het bedrijfsleven ten hoogste tien ambtena ren van het oude slachthuis in het nieuwe te werk stellen. In het oude slachthuis werken nu 36 ambtenaren. Het nieuwe slachthuis zou als besloten vennootschap geheel voor rekening van het bedrijfsle ven worden geëxploiteerd. De bouwkos ten waren in het voorstel van het bedrijfs leven geraamd op 8,5 miljoen gulden. DEN HAAG (ANP). Minister Van Aardenne van Economische Zaken wei gert de Ijzergieterij Asselbergs Holland tegen de uitdrukkelijke wens van de Ka mer in verdere financiële steun te verle nen. Hij is niet van plan een motie van oppositie en regeringsfracties uit te voe ren, waarin gevraagd wordt de continu ïteit van het bedrijf, waar 600 mensen werken, te garanderen op voorwaarde dat het commercieel management wordt ver vangen. Gisteren zei de bewindsman in de Twee de Kamer dat Asselbergs al meer steun gekregen heeft dan waar het recht op had en dat hij er niet aan denkt om ten koste van de andere grote ijzergieterijen in ons land opnieuw geld vrij te maken voor dit bedrijf. Wel was hij bereid uit de pot voor de werkgelegenheid anderhalf miljoen alsnog te verschaffen, plus een balanssa nering, waardoor rente-schulden van het bedrijf kwijtgescholden zouden zijn. Dat echter onder de voorwaarde dat Assel bergs bij zijn crediteuren overeenstem ming zou bereiken over een afbetalingsre geling. Asselbergs is daar niet in geslaagd. Mede omdat NEHEM en de Nationale Investeringsbank in rapporten rond 14 miljoen verdere steun onontbeerlijk ach ten, wil het overigens zeer moderne be drijf rendabel verder kunnen draaien. De Kamer meende dat extra steun gerecht vaardigd is, omdat Asselbergs in staat wordt geacht begin volgend jaar positieve verkoopresultaten te behalen. De huidige moderne outillage van het bedrijf staat er pas sinds begin dit jaar. striebonden hebben de afgelopen maan den herhaalde malen gewaarschuwd geen looneisen te stellen die zouden uit gaan boven de handhaving van de koop kracht tot enmet modaal. Zij wisten, dat voor een zwakke bedrijfstak als de indu strie een looneis niet meer te trekken zou zijn. Al te lang hebben de industriebon den moeten knokken om een beter werk gelegenheidsbeleid in de jaren tachtig. Nu er geen centraal loonakkoord is, ligt wel de vraag voor de hand, wat de metaalwerkgevers nu gaan doen. Zullen ze alsnog bereid blijken om te doen alsof er een centraal akkoord tot stand was gekomen, of zullen ze samen met VNO en NCW één lijn gaan trekken. Dat wil zeggen: op iedere eis die uitgaat boven de toch al vrijwel niet aanwezige marge een keihard nee te laten horen? Dan zullen ze ongetwijfeld de industriebon den fel tegenover zich vinden. Tijdens de gesprekken in de Stichting van de Arbeid hebben de werkgevers delegaties duidelijk laten blijken de werkgelegenheidsproblematiek niet al leen bespreekbaar te willen stellen, maar daar ook consequenties aan te willen verbinden. Juist de werkgevers en bonden in de industriële sector heb ben de afgelopen jaren vrijwel dagelijks BRUSSEL (ANP). De Europese Ge meenschap heeft op de uitvoer van boter naar de Sovjet-Unie sinds 1974 al meer dan 420 miljoen dollar toegelegd. Dit heeft de Europese Commissie geantwoord op vragen van het Britse lid van het Europe se Parlement John Marshall. De subsidiëring van de uitvoer van bo ter naar andere landen van de Comecon (de Oosteuropese organisatie voor onder linge economische bijstand) heeft in die tijd 59 miljoen dollar gevergd. De Sovjet- Unie kocht 151.000 ton en Polen meer dan 19.000 ton. Oost-Duitsland, Roemenië en Bulgarije namen kleinere hoeveelheden boter uit de EG af. dat tijdens de CAO-onderhandelingen de lonen teveel stijgen dan is het volgens Albeda nog vroeg genoeg om te denken aan maatregelen. Begin deze week heeft de minister per brief het parlement op de hoogste gesteld van het verloop van het centrale loonover leg in de Stichting van de Arbeid, dat uiteindelijk mislukte. Albeda gaat er voor alsnog van uit, dat het parlement over deze zaak wil praten. Het zou dan onjuist zijn als het kabinet voor een open gedach tenwisseling met het parlement al een besluit ten aanzien van een looningreep achter de hand heeft. Albeda heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij niet graag ingrijpt omdat I I I a it 58 DEN HAAG (ANP). De groot- en detailhandel in levensmiddelen gaan van af 1 januari hun gezamenlijke belangen behartigen en hun onderlinge overleg voe ren binnen een organisatie: de stichting Centraal Bureau Levensmiddelenhandel. Oprichters van die nieuwe stichting zijn enerzijds de Federatie van de Groothan del in Levensmiddelen, anderzijds de drie detailhandelsorganisaties die samen de huidige stichting Centraal Bureau Le- vensmiddelenbedrijf vormen. Die stichting wordt, blijkens een van die zijde gedane mededeling, ontbonden als de nieuwe van start gaat. De drie deelheb bers in de oude stichting, die nu naar de nieuwe overgaan, zijn Co-op Holland, het Vakcentrum (zelfstandige kruideniers) en de Vereniging van Grootbedrijven in Le vensmiddelen (warenhuizen en grootwin kelbedrijven. De nieuwe stichting zal de belangen van groot- en kleinhandel in levensmiddelen in de ruimste zin van het woord moeten behartigen, dat wil onder meer zeggen ook als het om de door deze branche ook verkochte niet-voedingsartikelen gaat. 1.07 l >.00 lil k Deze twee meisjes uit het Westduitse Trier worden opgeleid tot metselaar. Het is geen toeval dat zij juist dit beroep kiezen. Hun ouders zijn zelf eigenaar van een bouwbedrijf. De LOBH opent zaterdag in Utrecht tijdens een discussiebijeenkomst „Wo ningcorporatie bondgenoot of tegenstan der?” een frontale aanval op de woning bouwverenigingen. Er is een actiepro gramma opgesteld met als doel „de wo ningbouwverenigingen van binnenuit of van buitenaf in het gareel te dringen”. Indien de woningbouwverenigingen blij ven weigeren meer aandacht te besteden aan de huisvesting van de een- en twee persoonshuishoudens, overweegt de LOBH harde acties. Hierbij wordt ge dacht aan bezettingen van kantoren van woningcorporaties. Noud de Vreeze, consulent van de LOBH, zegt dat de woningbouwverenigin gen al die jaren buiten schot zijn gebleven wanneer het ging om de kritiek op het bouw- en woningverdelingsbeleid voor de groep alleenstaanden. „De minister of de gemeenten kregen altijd de schuld. Wij vinden dat de woningcorporaties, die op gericht zijn om zonder winstoogmerk de sociale woningbouw te bevorderen, veel meer kunnen doen aan de huisvesting van een- en tweepersoonshuishoudens”. De behoefte aan wooneenheden voor deze categorie woningzoekenden is schrikbarend groot. De LOBH schat dat in ons land 200.000 alleenstaanden woon ruimte zoeken. De helft van deze mensen heeft een inkomen dat onder de 20.000 gulden per jaar ligt. „De woningbouwve renigingen doen bijna niets voor deze mensen. In plaats van zich te identificeren met de woningzoekenden, kiest de corpo ratie voor financiële zekerheid. Jonge ge zinnetjes met een aardig inkomen worden bij de verdeling van woningen voorge trokken. Bij een buitenlander of bij iemand met een sociale uitkering is de kans op huurproblemen groter, zo wordt geredeneerd. Het gevolg is dat de echte daklozen, de werkelijke urgentiegevallen, aan hun lot worden overgelaten”, meent De Vreeze. Als voorbeeld voor de werkwijze van woningcorporaties noemt De Vreeze de situatie in Haarlem. „Van het woningbe stand van een woningbouwvereniging werd de helft door de gemeente toegewe zen en de andere helft door de corporatie zelf. Er kon dus een goede vergelijking worden gemaakt. Welnu, gebleken is dat de gemeente de zwaarste urgentiegevallen hielp, terwijl de corporatie die categorie woningzoekenden praktisch geheel had geweerd”. Er zijn in ons land iets minder dan duizend woningcorporaties. „Er zijn ook hele goeie bij”, merkte De Vreeze op. „Maar die slechte moeten worden aange pakt omdat honderdduizenden huurders afhankelijk zijn van het beleid dat deze instellingen voeren. aan den lijve moeten ondervinden wat het betekent met lede ogen te moeten aanzien dat de ene na de andere indu striële bedrijfstak in moeilijkheden komt. Wat zich nu de laatste dagen afspeelt binnen de FNV is weer weinig verhef fend. De voorzitter van de ene bond waarschuwt zijn werkgevers dat ze nu eens komen halen wat er te halen valt en de ander wil nog een poging doen op te komen voor de uitkeringstrekkers en werklozen door het lidmaatschap van zijn bond voor hen open te stellen. Zo roept de een via zijn bondvergadering naar de ander en is de verwarrring com pleet. Uit alles blijkt, dat de bonden binnen de FNV bepaald niet op één lijn zitten en nu met grove woorden en wild getrappel proberen de eigen verlangens bevredigd te krijgen. Het is triest te zien, hoe een verdeelde FNV veel kansen heeft laten liggen om bijna niets. Weinig verheffends zal het CAO-spel dan ook de komende maan den te zien geven. De ene bond zal om heel andere zaken nu ruzie krijgen met de werkgevers dan de ander. De werkgeversorganisaties weten dat er zwakke broeders binnen de gelederen zijn, die om geen gezeur te hebben be reid zijn op vrijwel alles ja te zeggen wat de bondsbestuurders bij hen als eisen op tafel deponeren. De bestuurders van de vakcentrales, maar ook van de centrale werkgeversorganisaties weten, dat de werklozen en WAO’ers van de jaren tachtig de dupe zullen worden. Juist daarom was men het gelukkig op cen traal niveau eens iets te doen om de dreigende vloed te keren. Het heeft ter- wille van een paar dubbeltjes meer niet mogen baten. 0.20 6.50 5.00 0,00 1,00b 0.50 9,00 4,00d 820 9.00 2.00 3,00 3.00 2.50 7,30 5.00 5,00 4.80 4.50 7,50 1.50 3.80 5,50 ’.00b >.00 8,80 7,40 >.00 1,00 1,50 1.00 ,00d 1.50 1,10 >,00 .00 1,70 1.30 1,70 1,40 1.20 1,30 .00 1.60 .20 ,80 ,50 ,10 .00 .00 ,00 ,00

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25