Kansen voor Nederland JAN ARNOUTS NEEMT ROL Noorse top niet in VAN HANS VULTINK OVER schaatsinterland Giling overboord, als ik Verrassend kleine nederlaag van EBBC Protest Velo Comité HOUT- en BOUWMATERIALEN 6H0UUN NAiKS toegewezen „Geen man toto-lotto „Spelen” wil afwijzing NOC-regel Spelen niet haal” EDO-RVC SIERPLEISTERS ROLLPUTZ ROLL-RAUHFASER MARMERPLEISTERS MUUR-, PLAFONDVERVEN in verschillende structuren en kleuren voor binnen en buiten VRIJDAG 14 DECEMBER 31 1979 SPORT f i In de kou Co Giling laat zich niet verstoren OPENINGSTIJDEN: ma t/m vr. 7-17 uur zaterdags 8-12 uur NOORDERSPORTPARK Nooit zo goed” HARMENJANSWEG 19 - HAARLEM tel. 023-310612-310214 Concept tast vrijheid aan vertrekt nationaal kampioen Hil- (ADVERTENTIE) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) KEUR b.v lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I A.S. ZONDAG 14.30 UUR Amper een jaar geleden werd het Eu ropese landenkampioenschap in Amers foort bijna geboycot, omdat de Neder landse biljartbond in de B-ploeg Jan Amouts uit Etten-Leur het libre wilde laten spelen. De gepasseerde Velthuis en Sundquest begonnen een actie. Amouts trok zich vrijwillig terug, het kampioen schap was gered. Zijn tijd zou snel ko men. In Temeuzen debuteerde hij aan Het comité Olympische Spelen en men senrechten is opgericht met het oog op de komende Olympische Spelen in 1980 in Moskou. Voorzitter is het PvdA-Tweede- Kamerlid Van Thijn. Naast een aantal kamerleden hebben Nederlanders uit ver schillende maatschappelijke stromingen zitting in het comité. „Het is nog nooit zo goed gegaan als nu”, aldus de marathonkampioen van ’76, ’77 en *78. „Komt ook doordat ik al vier, vijf jaar op één bepaalde manier train. Kijk, je kunt van een trainings methode nooit meteen het maximale rendement verwachten. Toen de Noren met rolschaatsen begonnen te oefenen en bleek, dat Eric Heiden zijn conditie met gewichten opvijzelde, moesten de Nederlanders dat zo nodig nadoen. Het is echter natuurlijk onzin om te denken, dat het dan meteen stukken harder gaat. Het duurt jaren voor je een be paalde trainingsmethode vertaald ziet in prestaties”, aldus Giling, die na het schaatsseizoen meteen op de fiets klimt door mensen, die menen, dat hij te veel hooi op zijn vork neemt en daardoor een kans op uitzending verloren laat gaan. Grollenaar. In zeven beurten, met een reeks van 177 in de vierde beurt, bereik te de Fransman de 300 caramboles. Vul- tink behield een minimale kans op de titel. Daarvoor heeft hij een wonder baarlijk herstel en fouten van de concur rentie nodig. In elk geval kan hij Ar- nouts een handje toesteken. Jan Amouts: sterke start van internatio naal debuut. 4 4 4 2 2 0 0 0 135 155 170 211 89 90 63 51 35.29 33.33 30.00 33.94 18.72 17.56 15.11 9.04 Tegen het voor eigen publiek favoriete Maccabi heeft EBBC ondanks de kleine nederlaag een uitstekende prestatie gele verd. Slechts weinigen gaven EBBC voor de aanvang van dit eerste treffen kans op succes. EBBC zelf dacht daar echter an ders over en trad de thuisclub met zoveel zelfvertrouwen tegemoet, dat in de eerste helft niet alleen sprake was van een gelijk waardig duel, maar zelfs van een licht EBBC overwicht. Grote man in de Bos sche formatie was Dan Cramer, die weer als van ouds op dreef was. Vooral zijn produktiviteit stimuleerde EBBC tot on verwacht grote daden. Tegen alle ver wachting in slaagde EBBC erin het lichte voordeel tot aan de basketwisseling vast te houden. Na de rust keerde echter het getij en bleek Maccabi Tel Aviv net iets sterker. Gesteund door het thuisfront 10.000 toeschouwers wist Maccabi toen het evenwicht te herstellen. De weten schap dat verlies in een thuiswedstrijd in feite dubbel verlies zou zijn, inspireerde Maccabi tot een slotoffensief waarvoor EBBC tenslotte moest buigen. Gelegen- heidscoach Egon Steuer, die als plaatsver vanger voor de afwezige Ton Boot optrad, trachtte tevergeefs de situatie te redden. Mede door het spel van de niet in zijn beste vorm verkerende Kirkland (5) ging de verrassende overwinning uiteindelijk toch nog aan EBBC voorbij. De derde wedstrijd in deze groep leverde Real Ma drid in Bologna een 94-85 overwinning op Sinudyne op. Zal Edo lijstaanvoerder RVC bedwin gen? Overtuig u zelf van dit topduel! DEN HAAG. In een brief aan de bij het Nederlands Olympisch Comité (NOC) aangesloten sportorganisaties, doet het comité Olympische Spelen en mensenrechten een beroep op de sportorganisaties om het nieuwe, vierde - concept-reglement van het NOC af te wijzen. Maccabi Tel Aviv-EBBC 87-86 (rust 34- 37). Topscorers Maccabi: Perry (23), Ber kowitz (16), Boatwright (16) en Williams (16). EBBC: James Lister (17), Dan Cra mer (23), Kees Akerboom (20) en Jan Dekker (14). Jlrfoflex- Uw partypartner bij uitstek Gen. Cronjéstraat 31 - Tel. 253630 - HAARLEM (Van onze sportredactie) HAARLEM. De commissie van beroep van de Nederlandse Badmin ton Bond heeft het protest toegewe zen, dat Velo had aangetekend tegen de beslissing van het hoofdbestuur om de stand van de op 16 september ge speelde wedstrijd Haarlem-Velo te wijzigen in 6-5. Door dit besluit blijft de uitslag 7-4 en komt Velo door het extra punt dat het als gevolg van deze stand incasseert op gelijke hoogte met koploper Duinwijck. Haarlem had bij de Badminton Bond protest aangete kend tegen de 7-4 uitslag omdat Velo niet in de juiste spelersvolgorde was uitgekomen. Tegen de beslissing van de commissie is geen beroep mogelijk. „Ik blijf ook in de zomer op schaats- vormen oefenen. Daarnaast doe ik veel aan looptraining in de duinen bij Schoorl. Naast het vele trainen, zijn mijn prestaties ook vooruitgegaan, sinds ik niet meer als kastelein in een café sta. Nu ik een sportwinkel heb, leid ik een veel geregelder leven, ik lig niet, zoals voorheen, pas om vier uur ’s nachts in mijn bed”. Giling hoopt dat zijn goede resultaten Op de „normale” afstanden - afgelopen maandag reed hij de 3000 meter bij (Van onze sportredactie) WARMENHUIZEN. Hoewel steeds meer mensen hem tot „Olympische” gedachten proberen te brengen, blijft Co Giling vooralsnog op de eerste plaats marathonschaatser. In tegenstelling tot de kernploeg van Egbert van ’t Oever, die zich in de aanloopperiode naar de belangrijke toernooien in januari, februari en maart niet al te nadrukkelijk wil presenteren, werkt de drievoudig nationaal marathonkampioen uit Warmenhuizen zijn overbeladen schaatsprogramma nor maal af. De 29-jarige eigenaar van een sportwinkel is niet van plan dit seizoen eenzijdig af te stemmen op Lake Placid, nu hij na enkele opvallende prestaties op de Olympische afstanden als kandidaat naar voren is geschoven voor een plaats in de Olympische ploeg op de 10.000 meter. TEL AVIV. In de strijd om de Europa-Cupbasketbal is het Bossche EBBC gisteravond laat in de finalepoule van start gegaan met een zeer kleine nederlaag tegen het voor eigen publiek bijna onverslaanbare Maccabi Tel Aviv. De Bossche spelers, die voor het eerst geleid werden door de oud-bondscoach Egon Steuer, gingen uiteindelijk ten onder met 87-86. De „derby” tussen de beide Joegoslavi sche formaties Partizan Belgrado en Bosna Serejevo leverde Partizan met 96-93 de eerste winstpunten op. Halverwe ge dit duel bezat Partizan tegen de beker houder al een 48-45 voorsprong. (Van onze schaatsmedewerker) GRONINGEN. Na vier opeenvolgende nederlagen hoeft de Nederlandse schaat- stop zich dit weekeinde in de jaarlijkse krachtmeting met Noorwegen nu eens niet bij voorbaat kansloos te achten. De afgelopen jaren waren de Nederlanders al verheugd als de omvang van het verlies iets kleiner uitviel dan de voorgaande keer. Zo ver waren de Oranje-rijders achterop geraakt bij de Noren, die de plichtmatige confronta tie als een trainlngswedstrijd zijn gaan beschouwen. Maar deze keer zit er op het Groninger kunstijs meer in voor de Nederlanders, zij het dat aan de gunstiger perspectieven niet zozeer een spectaculaire sportieve progressie ten grondslag ligt. De uitslag van toto-normaal-systeem is: totaal aantal prijzen: 333. Prijzenbedrag: 272.263,35. Inleg: ƒ573.186,-. Ie prijs: geen winnaars, van het bedrag van de eerste prijs gaat een derde deel naar de jackpot van week 50. Het restant wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede en derde prijs. 2e prijs: 18 winnaars, die elk bruto 5.798,20 ontvangen. 3e prijs: 315 winnaars, elk 417,70. Jackpot bestemd voor week 50: ƒ36.301,78. Totaal aantal prijzen: 44.613. Prijzenbedrag: 1.708.499,-. Inleg: 3.596.840,-. Ie prijs: 1 win naar, die bruto ƒ597.974, 60 ontvangt. 2e prijs: 15 winnaars, elk die bruto 11.389,90 ontvangen. 3e prijs: 161 winnaars, elk 1.591,70. 4e prijs: 11088 winnaars, elk 30,80. 5e prijs: 33348 win naars, elk 10,20. voorbeeld in 4.16.38 - een positiève uit werking hebben op het marathon- schaatsen. ,Het marathongebeuren staat bij veel mensen nog bekend als een sport voor gesjeesde schaatsers. Maar dat is al lang niet meer zo. Afgelopen zaterdag heb ben we tijdens een wedstrijd in Den Haag een uur lang 37.2 seconden gemid deld per ronde gereden. Vraag maar aan de kernploeg, wat dat betekent. Ik hoop, dat men door mijn tijden op de normale afstanden inziet, dat het mara- thonschaatsen niet een sport voor een stel afdankers is”, aldus Giling. GOVERT WISSE en nu en uitkomt. De stand na twee ronden is: 1. Dieli* 2. Arno ts.».. 3. Connesson. 4. WildförsTor 5. Stenzel 6. Vultink 7. Wesenbeek 8. Arenaza man, maar aan de Deventenaar evenals Jos Valentijn voorbij-ge- TERNEUZEN. Niet routinier Hans Vultink maar de kersverse debutant Jan Arnouts bleef op de eerste dag van het toernooi om de 21e Europese biljart- titel ankerkader 47/1 in Temeuzen onge slagen. Vultink begon het toernooi zelfs met twee nederlagen. In de Terneuzense sporthal werden de rollen omgedraaid. Waar Vultink outsider werd, schaarde Arnouts zich bij het selecte groepje fa vorieten, waartoe verder de oude be kende Francis Connesson en de Belgi sche titelverdediger Ludo Dielis behoren. van de Olympische Spelen. Vanuit de Tweede Kamer was al eerder scherpe kritiek geuit op het vorige, derde-concept reglement van het NOC. In kamervragen werd toen ook al opgemerkt dat dat regle ment een beperking van de persoonlijke vrijheden inhield. Het comité zegt dat gezien de vele kritiek op het derdecon- cept-reglement, verwacht mocht worden dat het vierde concept-reglement aan die kritiek tegemoet zou komen. De Belg Dielis nestelde zich voor Ar nouts aan de kop van de ranglijst. Con nesson nam de derde positie in. Hij mocht echter op de beste resultaten bo gen. Hij bleef ongeslagen tegen de Duit ser Wildförster en Vultink. Twee kanon nen. Dielis bestreed donderdag zijn slo me landgenoot Wesenbeek en de futloze Spanjaard Arenaza, Arnouts tegenstan der in de derde ronde. Gevaarlijk blijft ook nog Thomas Wildförster, die na zijn krappe nederlaag tegen Connesson in de eerste ronde, explodeerde tegen de Oos tenrijker Stenzel. Winnaar in vier beur ten met een hoogste serie van 211. In deze 14e officiële na-oorlogse i inter landwedstrijd (de 11e sinds het kunstijs- baan-tijdperk) waarin de Nederlanders overigens slechts driemaal aan het langste eind trokken, werkt voor de totaaluitslag de uitbreiding van de damesteams van drie naar vjjf rijdsters in Nederlands voordeel. Of dat ook geldt voor de sprin ters vorig jaar vier, nu zes is nog maar de vraag, aangezien bondscoach Jorritsma Jos Valentijn, die maandag in Utrecht de voltallige kernploeg achter zich liet, links heeft laten liggen. De Nederlanders leveren hiermee een bijdrage aan de devaluatie van de inter land. De Noren doen dat dubbel door de allround-coryfeeën J9n Egil Storholt en Kay Ame Stenshjemmet thuis te laten. Dit laatste speelt vooral bondscoach Van ’t Oever en zijn rijders in de kaart. De Nederlandse allround-trainer staat door Met name de chef de mission krijgt in dit reglement vergaande bevoegdheden, die de schijn wekken van een beperking van Persoonlijke vrijheden. Verder vindt het comité dat dit vierde concept-reglement onnodig en ongewenst is, omdat het Olym pisch handvest van het internationaal Olympisch Comité (IOC) voldoende waar- borgen bevat voor een ordelijk verloop wel leuk om er naar toe te gaan, maar gebeurt dat niet, dan is er nog geen man overboord. Ik beleef evenveel plezier aan de marathons.” Giling, die tien jaar geleden deel uit maakte van de jeugdkemploeg van Van ’t Oever, heeft drie van de zes tot nu verreden marathons op zijn naam ge bracht. Mede door twee tweede en een vierde plaats is zijn voorsprong in het KNSB-klassement op nummer twee, Dries van Wijhe, al tot 21 punten uitge groeid. In de ledenvergadering van het NOC op 19 december moeten de sportorganisaties over dit reglement gaan stemmen. Het comité Olympische Spelen en mensen rechten vindt dat in dit vierde concept- reglement een aantal bepalingen zitten die indruisen tegen persoonlijke vrijheden van deelnemers aan de komende Olympi sche Spelen in Moskou. Het gaat vooral om het niet mogen praten over politiek. „Ik zit nu al vijftien jaar in het schaats- wereldje, dus ik ken mijn pappenhei mers zo langzamerhand wel. Ik ben al eens eerder in de kou gezet, en daarom ga ik gewoon mijn eigen weg. Iedereen is bereid me van advies te dienen, nu het goed gaat, maar als ik Lake Placid niet haal, zien ze me niet meer staan. Daarom zou het me benauwen om alles op alles te al de verwikkelingen rond de sprinters duidelijk wat op de achtergrond, hetgeen echter niet inhoudt dat hij het voordeel van de twijfel geniet. Joop Pasman name lijk is momenteel wel degelijk Nederlands vierde wordt gaan. Wel bert van der Duim zaterdag in Groningen in een tamelijk kansrijke positie alleen de Noorse belofte Tom Erik Oxholm zou roet in het eten kunnen gooien gezien het niveau waarop hij zich dit voorseizoen manifesteert. De Fries kan dit weekeinde ook een psychologisch succes boeken door op de been te blijven, want een jaar geleden was een valpartij in de interland er een in een opzienbarende serie gedurende het hele seizoen. DEN HAAG. In de toto en lotto van week 49 vielen in totaal 45.865 prijzen. De uitslag van lotto 49 van zondag 9 december 1979 is: het Europese front en startte met twee overwinningen. De eerste was tegen Hans Vultink, houder van alle wereld en Europese records en enkele weken geleden in Middelburg voor de tiende keer Nederlands kampioen 47/1 met het nimmer eerder verwezenlijkte gemid delde van 60.54. Vultink was in Temeuzen bepaald geen serieproducent. Hij was een rom melaar, een zoekende naar zijn duidelijk verdwenen vorm. „Het leek wel of de keu van lood was”, zei hij triest. Zijn nederlaag in negen beurten had tot ge volg dat hij in de tweede ronde tegen zijn aartsrivaal Connesson moest aantreden, een tegenstander die hem normaliter niet alleen inspireert, maar ook ergert. Vultink verkeerde nog steeds in de ma laise. Hij vocht bewonderenswaardig. De kogels rolden echter steeds uit de geliefkoosde positie, het compacte trosje op de kaderlijn. Connesson had geen moeite met deze De uitslag van toto-gelijk is: Totaal aantal prijzen: 919. Prijzenbedrag: 36.405,67. Inleg: 68.042,-. Ie prijs: geen winnaars. 2e prijs: geen winnaars, reglementair gaat van de niet uitge keerde eerste en tweede prijs een bedrag van 4.051,41 naar de jackpot van week 50. De rest wordt gelijkelijk verdeeld over de derde tot en met vijfde prijs van deze week. 3e prijs: 7 winnaars, die elk bruto 1.386,70 ontvangen. 4e prijs: 468 winnaars, elk 25,90, 5e prijs: 444 winnaars, elk 23,60. Jackpot bestemd voor week 50: 4.051,41. Giling, die al zijn persoonlijke records op de 500 meter na in de afgelopen vijf weken scherper stelde: „Ik word dage lijks door mensen gebeld, die vragen, hoe het met mijn plannen ten aanzien van de Olympische Spelen is gesteld. Onzin allemaal. Ik ben niet van zins om mijn andere schaatsactiviteiten (mara thon-, lange baan-, en selectiewedstrij den, red.) eraan te geven, alleen maar om me op de tien kilometer te richten. Dat vind ik veel te eng. Ik schaats voor mijn plezier, daarom rijd ik zoveel mo gelijk wedstrijden. Dat dat ten koste van zetten voor de Spelen. Het lijkt me heus mijn tien kilometer gaat, interesseert me niet. Ik zie het toch niet zo gauw gebeu ren, dat ik me tussen de kemploeg-leden weet te wurmen. Dan moet ik op het Nederlands kampioenschap op zijn minst bij de eerste drie op de 10.000 meter eindigen of ergens anders een tijd in de buurt van de vijftien minuten- grens neerzetten. Dat alleen zou aan spreken.” Giling - zwager van wereldkampioen stayeren Matthé Pronk - gleed vorige week woensdag tijdens de eerste van twee Olympische selectiewedstrijden voor lange-afstandsspecialisten - de tweede tien kilometer wordt op 19 de cember in Alkmaar gehouden - letterlijk en figuurlijk onderuit op de Eindhoven- se piste. Een bliksemstart brak hem hal verwege op. „Tien ronden voor het einde was de kaars uit, ik kon niet meer. Ik ging alleen nog op mijn techniek verder, maar vier ronden voor het einde sloeg ik onderuit. Een afknapper vond ik het echter niet, omdat die selectiewedstrij den toch niet veel voorstellen, aangezien de kernploeg er niet bü is. Bovendien stormde het in Eindhoven. Alleen bü bladstil weer kun je je in de Iqjker rijden”. ir Co Gilling: „Het marathongebeuren staat bij velen bekend als een sport voor gesjeesde schaatsers". dan in amateurkoersen 4

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 31