Odin zoekt vorm en amateurvoetbal Zaterdagteam Stormvogels geen zorgenkind meer Trainer Cees Glas gaat nu in goede harmonie Kerssens Weer verlies constanter gaan spelen Watervliet voetbalvoria streeksport instelling „Elftal moet Toto/lottodirecteur Jos Zwartjes: „Stempelmachientjes misschien wel gratis” „Alles ODIN werkt hard aan herstel EEN CAMPER HUREN? ie orst ie s Bouwens Autoverhuur 33 VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 SPORT V ar. Huurprijs Sceptisch Natuurlijk bij: Kampervest 23, Haarlem, tel. 312638 (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Over het voornemen van de stichting de Nationa le Sporttotalisator om mettertijd de zegels op de formulieren te vervangen door een ander systeem waarbij gebruik zou kunnen worden gemaakt van een stempelmachine is binnen de KNVB hevige deining ontstaan; zó zelfs dat de LBA, de belangenvereni ging van de amateurclubs, kortgeleden een werkgroep heeft inge steld om na te gaan hoever de voor- maar vooral nadelen voor de clubs nu wel reiken. t 1 Meeste clubs vóór DRS. JOS ZWARTJES: „Enquête uitsluitend bedoeld om te inventariseren". JAN BLIJBOOM Cees Glas: „Toch werken naar kampioenschap" (ADVERTENTIE) het organiseren van attracties voor het publiek de smaak te pakken. Speelde er afgelopen zondag een drumband voor de wedstrijd tegen KIC, aanstaande zondag zal een organist het treffen tussen DEM en ADO’20 muzikaal omlijsten. Tijdens een trainingsavond van het Haarlemse HFC Kennemerland viel plot seling het licht van een der masten uit. Oorzaak: een kleine boodschap van een der spelers betekende kortsluiting in de mast. Een solide machientje dus, als onder deel van de algehele apparatuurver- nieuwing die een enorme tijdsbespa ring (prijzen kunnen dan veel eerder worden uitgekeerd) gaat opleveren, te weten tweemaal zo snel. Toch is er een voelbaar nadeel voor de clubs bij een eventueel invoeren van de encoder: de jaarlijks terugkerende huur van 75 gul den per apparaat. Jos Zwartjes hier over: „Dit bedrag is in de enquête inder daad genoemd. Maar ik kan dan meteen als nieuwtje vertellen dat deze prijs aanzienlijk zal dalen, waarschijnlijk met de helft. En onder nadrukkelijk voorbehoud, omdat alles nog in een beginstadium van bespreking verkeert en niéts vast staat, sluit ik zélfs niet uit dat de encoder misschien gratis kan worden verstrekt”. Deze visie van Jos Zwartjes op de toekomstige ontwikkeling is mogelijk gebleken door de inlegstijging die sinds de invoering van het tweede reservege- tal bij de lotto is geconstateerd. De stichtingsdirecteur: „Voor ons betekent de uitbreiding van het prijzenpakket aanzienlijk meer werk, maar de clubs levert het extra inleg op. Zo kan het een (de hogere inkomsten) het ander (de huur van de encoder) compenseren”. De opzet van het tweede reservegetal is nodig gebleken omdat de omzet ach teruit liep. Nu komt er ongeveer 100.000 gulden extra in het laatje waarmee te- nische leest is geschoeid en het 0-0 gelijk spel dat wij in de uitwedstrijd behaalden verwacht ik een kleine overwinning. Ploe gen als Kennemerland en VEW liggen ODIN beter dan teams die de lange trap hanteren. Daarnaast is de stemming in de spelersgroep het hele seizoen al uitste kend en ook door de drie nederlagen niet aangetast”. „Stuk voor stuk zijn mijn spelers be reid tot het uiterste te gaan om de punten te pakken, ze hebben allemaal een zeer goede mentaliteit waardoor ze zich ook over de slechte resultaten hebben kunnen heenzetten. Ik heb daarom goede hoop met ODIN nog een aardig eindje in de goede richting te komen”, aldus Paul Kerssens. (Van onze korfbalmedewerker) UMOND. Ook in zijn vierde optre den in de microkorfbalcompetitie is de Beverwijkse derde klasser Watervliet zonder puntenwinst uit de strijd geko men. De gasten in de Beverwijkse sport hal, Revival uit Terschuur, waren op alle fronten een klasse beter. De Veluwena- ren gingen dan ook met een 4-10 zege de lange weg naar huis. Revival opende de score. Tot 2-2 kon Watervliet wat betreft het vinden van de korf de zaken nog bijbenen. Nadat Chris Weerman zijn ploeg naast de gasten had geschoten liepen deze door naar een 2-6 score voor rust. In deze fase miste Water vliet nog een strafworp. In de tweede episode deed Watervliet pas toen de tegen stander al acht maal raak geschoten had iets terug via een afstandsschot van al weer Chris Weerman. Toen de Veluwse ploeg het tiental al had volgemaakt be paalde Anita Stolp met een harde bal van afstand het eindresultaat: 4-10. Revival overtrof Watervliet vooral door twee erg goede dames. Met deze tegenstandsters hadden Jannie van der Waa en Marjan Wormsbecker het behoorlijk te kwaad. De enquêteformulieren die geruime tijd geleden zijn verstuurd naar alle sportverenigingen zijn in veel gevallen erg sceptisch ontvangen. Zowel onder werpen als vraagstelling hebben veel clubs achterdochtig gemaakt. Een van de verwijten aan het adres van de Nati onale Sporttotalisator is dat er „Inlich tingen worden gevraagd over dingen die nooit eerder, bijvoorbeeld in een vooroverleg, aan de orde zijn geweest”. vens het opmerkelijke verlies van de toto die op haar retour blijkt wordt genivelleerd. In dit verband wil Jos Zwartjes en passant graag kwijt hoe belangrijk het is als de mensen hun gironummers op de formulieren zetten. De afdeling prijzendienst van de Natio nale Sporttotalisator verbruikt met het uitschrijven van cheques jaarlijks het gigantische bedrag van ruim 2x/z mil joen gulden.Opmerkelijk is voorts dat bij een uitkering aan prijzen van ongeveer 100 miljoen gulden een bedrag van twee ton om wat voor reden dan ook nooit door winnaars wordt afge haald. Tot dusver valt de positie die ODIN momenteel op de ranglijst inneemt de in Uitgeest woonachtige trainer wat tegen. De resultaten van de laatste wedstrijden doen hem echter voorspellen dat zijn team Kennemerland de tegenstander van mor gen gaat verslaan. Kerssens: „Gezien het spel van Kennemerland, dat op een tech- Uw uJ Tot 4( >nd. Vt anmonn zegeltekorten echt tragische verliezen hebben geleden”. Jos Zwartjes, begrip tonend voor de opvatting dat het zegelsysteem over het algemeen goed werkt en beproefd is, stelt daar het buitenland tegenover. Spanje en Italië gaan ook tot afschaffing over, terwijl Engeland overweegt het zelfde te doen. En in andere landen heeft men nooit anders dan met stempelauto maten gewerkt. De toto/lottodirecteur: „De encoder zoals het apparaatje offici eel heet, zou je met een broodrooster kunnen vergelijken dat makkelijk aan een band kan worden meegenomen. Hij voorziet de formulieren van de benodig de nummers, is zo geconstrueerd dat er nooit fout gestempeld kan worden en vergrendelt zich automatisch een fractie van een seconde om een goed leesbare afdruk te krijgen. Een proto-type is al tienduizenden malen getest en absoluut betrouwbaar bevonden”. Naast het trainerschap is Glas ook nog aktief voetballer bij de zondag. Daar speelt hij in het tweede team en gaat af en toe mee als wisselspeler voor het eerste. „Eigenlijk zou ik nog een jaar doorgaan met spelen in het eerste. Toen kwam Jan Tol, voorzitter van de Technische Com missie, vragen of ik er niets voor voelde om het eerste van de zaterdagafdeling te gaan trainen. Dat was voor mij een uitda ging zeker op dit niveau. Bovendien zijn het allemaal bekenden van mij dus ik zag het wel zitten hoewel die bekendheid met (Van onze volleybalmedewerker) HEEMSKERK/PURMEREND. „Zoek je zelf’, luidde enkele jaren gele den de fanatiek gebezigde strijdkreet van de heren Koot en Bie van bet Simplis tisch Verbond. Het is een kreet die in de huidige fase van de volleybalcompetitie zeker ook toepasbaar is op het herenteam van Odin. Leverde de ploeg van trainer Hans Hoekstra zaterdag j.l. een wanpres tatie door met 3-0 te verliezen van hek- kesluiter Spaarne ’75, gisteravond be wees Odin dat het absolute dieptepunt daarmee nog niet bereikt was. Het vreemde is in dat verband dat Odin ondanks de vormcrisis Zaan ’69 2 drie winstpunten afhandig maakte. Dat is evenwel te wijten aan de zwakte van de Zaankanters. Van enige verdienste van Odin is in 't geheel geen sprake. De Heemskerkers speelden zonder enthousi asme of overtuiging en zijn nog steeds op zoek naar de vorm en instelling die het debuut in de derde divisie vorig seizoen van begin tot eind begeleidden. „Odin is momenteel niet als ploeg be zig”, maakte trainer Hans Hoekstra na derhand duidelijk. „Ik heb geen man naar de grond zien gaan. Er werd ook ver schrikkelijk slecht gepasst. Mijn ploeg miste lef, maar mist ook iedere vorm van flair. Zoals er nu wordt gevolleybald gaat het echt op zijn jan-boeren-fluitjes.” Harde woorden dus van de Odin-trai- ner. Woorden echter, die op zijn plaats waren. Odin passste ronduit zwak. Voor de spelverdelers viel er dan ook weinig eer te behalen, en van enige verrassing was in de aanval natuurlijk geen sprake. De ma laise openbaarde zich ook in het blokke ren. Maar als veel erger, zelfs als blame rend, moet het falen aan de veldverdedi- ging worden opgevat. Dat is namelijk gro tendeels te wijten aan een gebrek aan werklust. Vormde Henk Raspoort in de eerste twee sets, die Odin met respectievelijk 15- 10 en 15-12 won, nog een positieve uitzon dering, in de derde set ontkwam ook hij niet aan de gevolgen van de „baaldag” die zijn teamgenoten kennelijk reeds vanaf de eerste opslag hadden opgenomen. Aan de andere kant van het net kwam de positieve inbreng van Bert Reparon, die tot voor kort nog een vaste keus was voor het eerste team van de Zaanse eredivisio- nist. Hans Hoekstra: „Zo’n Reparon, dat is nou net een vent die bij Odin gemist wordt. Als hij voor het net komt, dan slaat hij gewoon raak, wat voor blok er ook wordt neergezet.” Odin rammelde dus aan alle kanten, maar zag keer op keer dat de Zaanse ploeg erin slaagde de Heemskerkse fouten in stunteligheid nog te overtreffen. Dat beeld ontsierde ook de derde set, waarin Odin zich met 15-12 de minst slechtste toonde. De heren van WW’72 leverden in sport hal „De Beukenkamp” in Purmerend een goede prestatie door runner-up Dinsvo 2 met 0-3 op te rollen. Overtuigend was het spel van de Wijk aan Zeese eersteklasser echter allerminst. Als voornaamste oor zaak hiervan geldt in wezen het gebrek aan serieuze tegenstand, een gegeven waarmee WW dit seizoen voor de negen de keer te maken had. In de eerste set (12-15) draaide de koplo per vooral aanvallend stroef. Maar in de tweede periode werd het Purmerendse blok zoek gespeeld, 7-15. De zaak leek al beslist, maar niets was minder waar. De pass en de set-ups van WW verloren hun scherpte, waardoor Dinsvo tot 9-3 kon uitlopen, alvorens WW de strijd een defi nitieve wending gaf: 9-15. afschaffen zegels Zowel op de jaarvergadering van de LBA (17 november) als op de algemene vergadering van de sectie amateurvoet bal (24 november) kwam duidelijk naar voren dat er veel misverstanden rond het plan tot modernisering van het toto/ lottogebeuren bestaan waarbij vooral van achterdocht sprake is. Drs. Jos Zwartjes (37), sinds 1 oktober directeur van de stichting als opvolger van de heer Lut die met pensioen is gegaan, kan de opwinding niet helemaal plaatsen al geeft hij toe dat de komst van iets dat nog in een onbekend beginstadium ver keert een reden tot gereserveerd opstel len kan zijn. Centraal in deze toestand staat het voornemen van de stichting over te gaan tot het gebruik van stempelmachientjes binnen het kader van een noodzakelijk geworden vernieuwing van de techni sche apparatuur in het hoofdgebouw. Jos Zwartjes: „Maar de voornaamste aanleiding is af te komen van het zegel- verlies dat jaarlijks ongeveer drie ton bedraagt. Misschien een te verwaarlozen bedrag tegenover de 210 miljoen gulden aan inkomsten, maar het blijft toch een forst bedrag dat zo aan het circuit wordt onttrokken. Er zijn clubs bij die met '0 km;; Combi L met I Tl 5-4 combi LS 771 inz. Erb 1918. Jos Zwartjes verwondert zich enigs zins hierover en zegt: „Het is uitsluitend onze bedoeling geweest te inventarise ren. Hoe kun je veranderingen aanbren gen als je de kennis mist over manieren waarop bij de clubs wordt gewerkt en hoe ze staan tegenover andere metho des. Ik heb toch inlichtingen nodig?” sommige spelers ook wel eens nadelig kan werken. Maar met eerlijkheid red je het wel”. Naast het trainen van de zaterdag en het spelen in de zondagselectie totaal vier avonden trainen en twee dagen spelen, volgt Cees Glas ook nog de C-cursus voor oefenmeesters waarvoor hij elke zater dagochtend op pad is. Als hij dan snel is kan hij direkt door naar de wedstrijd van de zaterdag. Niet te lang natuurlijk want hij moet zondagmorgen om tien uur zelf in de wei stappen. Jong Hercules voorzitter F. H. Piet heeft inmiddels een bezoek met een Haar lemse delegatie aan de KNVB in Zeist achter de rug. Een gesprek met de bond kwam tot stand nadat diverse vereni gingen tijdens de HVB-jaarvergadering hadden geklaagd over de samenwerking. In het clubblad van Jong Hercules doet de heer Piët verslag van de ontmoeting met onder andere drs. J. van Eijk, algemeen directeur. Besloten werd onder meer dat alle correspondentie verstuurd gaat wor den naar de algemeen secretaris. Dit om stagnatie van berichten te voorkomen. Daarnaast zullen de straffen zoals de ver enigingen die voor eigen leden bepalen worden overgenomen door de KNVB. „De verenigingen straffen een speler met de bedoeling op die manier „schoner voet bal” te bewerkstelligen”, aldus de heer Pièt. „Een bestuur wordt dan voor joker gezet als de KNVB na vier weken een bericht stuurt dat het de betreffende spe ler voor een kortere periode dan de club- straf schorst”. Mocht er een groot verschil tussen beide uitspraken bestaan dan zal de afdeling strafzaken in het vervolg eerst contact opnemen met het betreffende clubbestuur. Het bestuur van DEM heeft wat betreft (Van een medewerker) UMUIDEN. „Voor het eerst in het bestaan van het zaterdagvoetbal van Stormvogels maken de spelers mee dat er ook wel eens een wedstrijd verloren kan worden. Dat is natuurlijk een totaal nieuw aspect voor enkelen. Het komt er voor mij dan ook op aan om de spelers te leren na een nederlaag gewoon door te gaan. Ook bij een achterstand in de wed strijd komt hetzelfde probleem om de hoek kijken. Soms verliest de ploeg dan het hoofd en prompt ook de wedstrijd. Blijven we ons eigen spelletje spelen dan is er niets aan de hand want een goal maken we toch wel”, aldus Cees Glas, de trainer van het veel besproken zaterdag- elftal van Stormvogels. Na vijf maal een „walkover” te hebben gehad lijkt het team nu toch op het niveau aangeland te zijn waar het hoort; de derde klasse van de KNVB. Voor het eerst ook in het bestaan wordt de formatie geconfronteerd met het feit dat het geen koploper is. Wel bezet Storm vogels een toppositie na leider DWS dat inmiddels drie competitiepunten meer verzamelde dan de Zeewijkbewoners. Cees Glas: „Wanneer onze selectie breder zou zijn dan nu het geval is dan hadden we zeker geen achterstand op DWS hoeven te hebben. Door blessures en schorsingen heb ik echter nog nooit met hetzelfde team kunnen spelen. Dat heeft elke ploeg na tuurlijk wel eens, maar ik wil alleen maar zeggen dat we met nog tien wedstrijden te gaan zeker niet kansloos zijn. Ik wil nog wel voor dat kampioenschap voetballen, temeer daar wij het overgrote deel van het programma vanaf nu thuis moeten af werken”. Al met al verkeert Stormvogels toch in een voor de ploeg ongewone situatie. Niet alleen bij de zaterdagafdeling is die veran dering merkbaar, eigenlijk bij de heje vereniging. Ook voor het eerst lijkt het zaterdaggebeuren geen zorgenkind te zijn voor het bestuur. Cees Glas is daar be wust mee bezig: „Ik wil binnen de vereni ging beslist geen tweespalt hebben. Ik probeer allerlei zaken bij het bestuur ook zoveel mogelijk bespreekbaar te maken zodat alles in goede harmonie gaat. We krijgen dan ook aardig wat voor elkaar en iedereen is er tevreden mee. Ik dans be slist niet naar iemands pijpen maar ik hou er ook niet van om rottigheid te maken zeker niet bij Stormvogels want daar zit ik al mijn hele leven”. Op technisch gebied is er samenspraak met zondagtrainer Ted Immers. Ideaal zou volgens Cees Glas een volledige inte gratie van zaterdag en zondag zijn waar bij dan bijvoorbeeld de zaterdagafdeling voor enkele spelers een kweekvijver kan betekenen voor de zondag. Het zondag- voetbal schat Glas persoonlijk hoger in: „Ik denk dat het zondagvoetbal op een hoger niveau ligt. Uitzondering is de eer ste klasse, daarin wordt ook op zaterdag zeer goed gespeeld. Wanneer ik kijk naar mijn eigen ervaring als speler in het twee de team van de zondag en als trainer van de zaterdag dan denk ik dat de zaterdag- indeling in verhouding tot de zondag een klasse te hoog is”. De onderlinge krachtsverschillen in de vierde klasse B zijn dermate klein dat de Heemskerkers een plaats bij de bovenste drie ploegen nog niet als onhaalbaar hoe ven te beschouwen. Dat ziet ook trainer Paul Kerssens in: „In de vierde klasse B ontlopen de ploegen elkaar inderdaad nauwelijks in kracht. Alleen VEW is dui delijk beter dan de overige teams, daarom staat die formatie ook bovenaan. In de loop van de competitie zal VEW het echter moeilijker krijgen. Elke ploeg krijgt eens een keer een inzinking. Wij verloren van VEW door in de laatste acht minuten een voorsprong van 1-0 prijs te geven. Zo heeft VEW wel meer wedstrijden gewon nen, dat kan een keer misgaan”. Omdat ODIN de laatste weken weer terug lijkt te zijn gekeerd op het niveau waarop het hoort te spelen verwacht Paul Kerssens dat zijn équipe de kommende tijd zal gaan stijgen. Daarvoor moet er volgens de oefenmeester wel constant ge speeld worden. „En dat is iets dat er nog wel eens aan ontbreekt, ook bij de andere teams”, aldus Kerssens. Momenteel is 69 procent van het aan tal verstuurde enquêteformulieren bin nen, waarbij zich het frappante feit voordoet dat bijvoorbeeld de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag rond de vijftig procent zijn blijven steken, terwijl de grensgebieden met een aanzienlijk hoger percentage hebben ge reageerd. Enige voorlopige conclusies: minder dan twintig procent van de clubs zegt „nee” tegen de encoder, ruim 57 procent is vóór de afschaffing van de zegels en twintig procent aarzelt. Jos Zwartjes: „Ik kan het volste begrip op brengen voor amateurbestuurders die neen hebben gezegd tegen mogelijke vernieuwingen. Er moet van onze zijde toch meer duidelijkheid komen. Van daar dat ik bezig ben met werkbezoeken aan de twintig afdelingsvoorzitters om inlichtingen te verstrekken. En met die LBA-werkgroep ben ik eerder gelukkig dan ongelukkig. Een goed initiatief om tot een gezonde wisselwerking te komen. De leden van die groep zijn van harte welkom”. Het bestuur van de Nationale Sportto talisator gaat zich nu over de hele zaak beraden. Eind februari verwacht Jos Zwartjes uitsluitsel. Uw a Tot >nd. Va enmontt - (Van een medewerker) HEEMSKERK. Zaterdag-vierde- klasser ODIN is bezig zich te herstellen van een aantal slechte resultaten. Na een voortvarende competitiestart waarin de ploeg van trainer Paul Kerssens een top positie veroverde viel het team behoor lijk terug. Drie nederlagen op rij deden ODIN het geloof in eigen kunnen verlie zen. Herstel werd echter weer zichtbaar in de bekerwedstrijd tegen ZCFC en de laatste weken lijkt ODIN zichzelf enigs zins te hebben hervonden. Zeventien verenigingen namen deel aan de jeugdtumwedstrijden die werden gehouden door het Katholiek Nederlands Gymnastiek Verbond. De wedstrijden vonden plaats in het Sportcentrum Heemskerk, waar Tovado uit Heemskerk bij de meisjes B met de eerste prijs ging strijken. VIOS uit Castricum bleek in de A-klasse van de meisjes het sterkst terwijl Tovado uit Heemskerk en Saenden uit Wormerveer de ereplaatsen bij respectie velijk jongens A en jongens B opeisten. De judovereniging „Ippon” uit Heems kerk houdt zaterdag haar jaarlijkse club- kampioenschappen waarbij ruim veertig judoka’s zullen uitkomen. Paul Kerssens: „Odin heeft goede menta liteit" Sï 5

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 33