OPTREKKEN ALLEEN ALS ER GELD IS Brief sturen wordt duurder Winnende foto G V€ Stemrecht voor buitenlanders begroting in Rotterdam over eerste IJmuider Courant Militairen in topposities in Zuid-Korea Thaise minister: Slachtpartijen in Cambodja Polak: politie fout met slepen bankovervaller Canadees kabinet valt DamiatePers Belgie zwaar getroffen Hogere olie-prijs kost EG vijftig miljard Weer actie Franse verkeersleiders Kritiek CNV op knelpuntennota „EG-parlement strijdt voor bevoegdheden” Inval in bureau Joshua Nkomo Na bewind van zeven maanden Bezv tegei PEN Enquête: D’66 even groot als VVD Geen erkenning van Egyptisch rijbewijs Olie Venezuela en Qatar ook duurder IVA FEI POLITICI NA VERWERPEN BEGROTING: 14 DECEMBER 1979 V R VRIJDAG BINNEN- EN BUITENLAND „MA (Van 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De vakantietoeslag voor minimum lonen en sociale uitkerin gen zal in 1981 alleen omhoog getrokken worden naar 8 procent indien het geld daarvoor beschikbaar is. VEI zuivel den transê genoe woorc uitspr de Ve VEL Comir hebbe stemrr houde Een re door dingsg aanget betref! re ter Goed die, r houde lijk aj vatten ve gee voor hersvc W Kortingswet aanvaard na akkoord vakantietoeslag steemfouten uit de sociale uitkeringen weg te nemen. De s:? Zie ook pagina 17 ,z (Van onze redactie buitenland) 155,00 OTTAWA. De zeven maanden oude conservatieve minderheidsrege ring van Canada is gisteren door een motie van wantrouwen ten val ge bracht. De oppositie, gevormd door de liberale en de Nieuwe Democrati sche Partij, verwierp de eerste begro ting van de regering van premier Joe Clark, met 149 tegen 133 stemmen. Met deze nadrukkelijke verklaring kwam minister Al- beda (Sociale Zaken) gisteren in het debat over de aanpassingen van de sociale uitkeringen en het minimum loon. Daarmee wist hij ook de laatste hobbel uit het debat over de kortingswet te nemen en kon een meerderheid van de Kamer zich met het wetsontwerp verenigen. De overval volgde op een bekendma king van een Britse woordvoerder dat de twee vleugels van het front verboden zul len blijven tot de ondertekening van een officiële wapenstilstand in Rhodesië op de conferentie in Londen. Gisteren verzamel den zich voor het bureau 300 aanhangers van Nkomo, die eisten dat dit zou mogen worden geopend, maar zij werden door de politie tot doorlopen gemaand. Lord Soames heeft zeven prioriteiten gesteld. Deze betreffen onder meer de vrijlating van alle politieke gevangenen en een onpartijdige nieuwsvoorziening door de nationale radio en televisie. Een Britse woordvoerder maakte dit gisteren bekend. Hij voegde daaraan toe, dat de beperkingen die golden voor buitenlandse journalisten, zijn opgeheven. Uit liberale bronnen werd vernomen dat als het tot verkiezingen zou komen, de partij waarschijnlijk haar congres over de partijleiding zal annuleren en dat oud- premier Trudeau zou overwegen zijn be slissing om zich terug te trekken nog twee of drie jaar uit te stellen. De regering verloor de stemming omdat drie conservatieve afgevaardigden niet aanwezig konden zijn en de Sociale Kre diet Partij niet meestemde. De vijf leden van deze partij hadden de regering tot nu toe gesteund. Clark maakte na de stemming bekend dat hij vandaag een bezoek zal brengen aan de gouvemeur-generaal. Naar wordt verwacht zal hij zijn ontslag aanbieden. strielanden die zijn verenigd in de Organi satie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) moeten waar borgen, dat nooit beslag zal worden ge legd op tegoeden van de OPEC-landen bij Westerse banken en dat het rendement op deze tegoeden na aftrek van de inflatie altijd positief moet zijn. 15.90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,75 Deze w; het kw teren. (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. De verwer ping van de EG-begroting door het Europese Parlement gistermiddag is volgens het parlementslid De Goede (D’66) een aanzet tot het verkrijgen van grotere bevoegdheden. „Het ging eigenlijk meer om het spel dan om de knikkers”, aldus De Goede. BEZORGKLACHTEN; maandag tim vrijdag van zaterdags van ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Een si vergadt moeite meerde: tig geci werd v< conunis meest i Veelen gemeen moest i alleen i sen van Mevrc het doe onaanvi college VELS meester bezwaai van eer eenheid van de maatsci Noord, me var treden produki stookt (zware de uitst veldiox, zal toen In N< sterdarr ten die ooDafva aan „Ri 1980, zo ele aar 12,72 per jaar gezinne relatief In he aanvaar de acht' de Ou< tijd” ee ringsins ging va Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 De motie van de Nieuwe Democratische Partij waarover werd gestemd, veroor deelde de regering wegens „haar directe verraad van haar verkiezingsbeloftes om de rentevoeten en de belastingen te verla gen en de groei van de Canadese econo mie te stimuleren”. DEN HAAG (ANP). Met ingang van 14 januari wordt de frankering van brieven en briefkaarten duurder. De postzegel op een briefkaart gaat 45 cent kosten, de verzending van een brief tot en met 20 gram komt op 60 cent. Het sturen van partijenpost wordt gemiddeld 12 percent duurder. Met ingang van 2 januari wordt de telefoon goedkoper. De prijs voor een tijdeenheid, nu 16 cent, wordt 14, ter wijl ook de intercontinentale tarieven omlaag gaan evenals het verhuista- rief. In kwam i een gei na een bitter i neerde ke orde spits al en mili voorges commis de final met gel aspect. Van de dag met 8,3 zoals d waardig overdra veringsi aan he leningoperaties tot een bedrag van 830 miljoen gulden. Volgens de Nederlandse staatssecreta ris van Financiën Van der Mei, die na mens de ministerraad in Straatsburg met een aantal collega’s onderhandelde met het parlement, zei dat beide partijen in de marathonvergaderingen van de afgelopen twee dagen zeer dicht bij elkaar waren gekomen. De vertegenwoordigers van de ministerraad hadden een verhoging van de uitgaven van 540 miljoen gulden voor gesteld, maar het parlement vond ook dit bedrag te weinig. Bovendien was men verontwaardigd over het feit dat de verte genwoordigers van de EG-ministers geen enkele politieke bevoegdheid hadden en dus geen besluiten konden nemen. Een aantal van hen was ambtenaar. De Europese Commissie moet nu een voorwerp voor een nieuwe begroting sa menstellen op basis waarvan de minister raad het uiteindelijke ontwerp moet ma ken. Dit zal opnieuw in het parlement ter sprake komen, maar op zijn vroegst zal dat in maart gebeuren. Sommige parle mentariërs vrezen dat het oktober kan worden. In de tussenliggende periode zal de be groting voor dit jaar als leidraad dienen voor de uitgaven van de Gemeenschap. Elke maand zal een twaalfde deel hiervan kunnen worden uitgegeven, terwijl alle extra bestedingen de goedkeuring van het parlement moeten krijgen. op ongeveer 1,3 miljard gulden zal komen te staan. België betrekt ongeveer de helft van zijn olie uit Saoedi-Arabië, een van de vier landen die gisteren de prijsverhoging hebben aangekondigd. EG-commissaris Brunner zei verder nog, dat er een „Europees solidariteits- plan” voor de energievoorziening moet komen. Dit zou zo spoedig mogelijk in werking moeten treden. De Europese Ge meenschap moet er de middelen voor be schikbaar stellen, aldus Brunner. De Saoedische minister van Oliezaken Jamani zei gisteren in Brussel, dat in de jaren tachtig de industrielanden niet al leen in dollars voor de ingevoerde olie zullen moeten betalen, maar ook door het scheppen van voorwaarden voor een mi nimale economische groei in de ontwikke lingslanden. „Een constructieve dialoog”, tussen de olieproducerende landen, de industrielanden en de Derde Wereld kan volgens Jamani leiden tot een ordelijke verhoging van de olieprijzen. Verder zei de olieminister, dat de indu- De verklaring van minister Albeda was erop gericht de kleinste regeringspartner, de WD, gerust te stellen. Woensdagavond laat maakten de liberalen nog bezwaar tegen de aankondiging dat het vakantiegeld op 1 januari Prins Claus heeft op Schiphol de Zilveren Camera 1979, de wisselprijs voor de beste Nederlandse persfoto van het jaar, uitgereikt aan de winnaar in de categorie hard nieuws, fotograaf Wim Hofland. Zijn winnende foto toonde een tegen zijn tranen vechtende mr. W. Aantjes. In totaal hebben 146 fotografen werk ter jurering ingestuurd. De jury, die bestond uit Eef Brouwers, Carel Enkelaar, Pierre Huyskens, Frans Stoppelman, Helene Vesters en Suzanne Piët, moest een selectie maken uit 1.600 inzendingen. Een keuze uit het ingezonden werk is tot 28 januari te zien in de expositieruimte in het stationsge bouw op Schiphol. (Van onze redactie buitenland) i BRUSSEL. De Europese Com- missaris voor energie Brunner heeft gezegd dat de prijsverhoging van olie met zes dollar per vat (ongeveer twaalf gulden) de Europese Gemeen- i schap veertig tot vijftig miljard gul- SALISBURY (UPI). De politie van Rhodesië heeft vandaag een inval gedaan in het nieuwe politieke bureau van Joshua Nkomo’s vleugel van het Patriottisch Front in Salisbury en zijn deuren verze geld. Het is het eerste optreden van deze aard van de regering sinds de aankomst van de Britse gouverneur, Lord Soames. wet komt in de plaats van de tijdelijke maatregelen, die eind vorig jaar en afgelopen juni met veel problemen door de Kamers zijn aanvaard (de zgn. half-procentsstap- jes). Tijdens het debat stemde het kabinet nog in met wijzigingsvoorstellen van de kant van het CDA, waar door de uitkeringen die nu al verstrekt worden er vanaf 1 januari niet op achteruit zullen gaan. Verder stemden VVD en kabinet in met de CDA-eis dat op de maandelijk se uitkeringen vanaf 1 januari geen 1 procent wordt ingehouden onder gelijktijdige verhoging van het vakan tiegeld met 1 procent. Het compromis kwam neer op een verhoging van het vakantiegeld met slechts 0,5 procent, hetgeen tevens zou dienen voor de handhaving van de koopkracht in 1980. Dit leverde al met al een „gat” op van 60 miljoen, maar dat bedrag was anders nodig geweest om de koopkracht te handhaven. Verder werd afgesproken dat, indien financieel mogelijk, het vakantiegeld op 1 januari 1981 nog eens met een half procent verhoogd zou worden. SEOEL (AP). De Zuidkoreaanse pre sident Tgjoi Kioehah heeft vandaag de samenstelling van zijn nieuwe kabinet be kendgemaakt. Op sleutelposities zijn hoge militairen geplaatst, waaruit blijkt dat de onlangs naar voren getreden generaals, die de harde lijn voorstaan, de werkelijke machthebbers in Zuid-Korea zijn ge worden. Deze generaals, die woensdagavond een tiental gematigde collega’s lieten aanhou den, wilden hun vertegenwoordigers op de belangrijke ministeries van Binnen- De Belgische regering heeft uitgere- i kend, dat de olieprijsverhoging het land ROTTERDAM. Niet-Nederlandse in woners van Rotterdam mogen voortaan meedoen aan wijkraadsverkiezingen. De gemeenteraad heeft gisteren dit voorstel goedgekeurd. Een motie van de WD om het kiesrecht te beperken tot buitenlan ders, die langer dan drie jaar in Neder land wonen, werd verworpen. Alle andere partijen waren daar tegen. Bij de beslissing van gisteren gaat het in principe alleen om deelneming aan de verkiezingen voor de vier deelgemeente- raden en de wijkraden in Rotterdam. Er is een voorstel op komst om buitenlanders ook te laten meedoen aan de gemeente raadsverkiezingen. Daarvoor is geen wij ziging van de grondwet nodig, zoals dat wel het geval is bij provinciale en Kamer verkiezingen. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Volgens de resultata van een enquête van het Bureau Lagen dijk onder 2000 Nederlanders zouden D’ftf en de WD ongeveer even groot zijn ge- worden als er eind vorige maand verb zingen waren gehouden. De PvdA zou zieb stabiliseren, terwijl het bureau bij ha CDA een achteruitgang constateerde. D’66 zou groeien van 12,9 in augustus naar 14,9 percent nu, terwijl de WD vat 13,9 naar 14,5 percent zou stijgen, ft PvdA zou volgens de enquêtecijfers licht zakken van 31,9 percent naar 30,5 percent nu. Het CDA zou 31,5 percent van de stemmen krijgen, tegen 34,4 percent ii augustus. PARIJS (DPA). De Franse luchtver keersleiders hebben gisteren, na het mis lukken van de onderhandelingen met het ministerie van Verkeer, besloten stakings acties te blijven voeren ter verbetering van hun arbeidsvoorwaarden. De ver keersleiders van het voornaamste cen trum Athis-Mons gaan stipt volgens voor schrift werken en van de 25 man zullen er steeds zes in hongerstaking zijn. Deze zes blijven onder medisch toezicht hun werk doen. Tijdens de komende feestdagen zal te luchtverkeer niet helemaal stilgelegd wor den. De volledige veiligheid van het toege laten verkeer wordt gegarandeerd. De actie van de verkeersleiders is eind september begonnen. Wekenlang is ha aantal vluchten beperkt geweest. Dt luchtvaartmaatschappijen hebben er gro te verliezen door geleden. Zijn visie werd bevestigd door de chris- ten-democraat Notenboom, die stelde dat de Europese ministerraad op de vingers is getikt, omdat deze raad de groeiende macht van het parlement wil inperken. Het is volgens Notenboom vooral Frank rijk dat de mondigheid van het parlement aan banden wil leggen. Bij de stemming gisteren, waarbij de begroting met 288 tegen 64 stemmen werd verworpen, waren het merendeel de Franse Gaullisten en communisten die de begroting wilden aanvaarden. De Nederlandse socialist Dankert, rap porteur van de parlementscommissie die de begroting moest bespreken en indiener van de resolutie waarin de begroting werd afgewezen, zei dat de ministerraad niet aan de eisen van het parlement heeft voldaan. Het parlement had een aantal wijzigingen in de begroting geëist, waar onder besnoeiing van de landbouwuitga ven per 1 februari en een verhoging van de gelden voor het ontwikkelingsfonds en (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De afdeling rechtsprak van de Raad van State heeft vanmorge de eis van een vrouw uit Velp, die wild, - dat het rijbewijs dat zij onlangs in Egyp-j behaalde, werd ingeruild tegen een Ne derlands exemplaar, verworpen. Het wa het hoogste beroep dat de Velsense kor aanspannen. Zij was via een reisbureau naar Egypt gegaan om daar een rijbewijs te haler, maar het papier dat zij kreeg droeg he opschrift „tijdelijk”. Dit was voor de Raai van State aanleiding af te wijken van eet reeks eerdere uitspraken, waarin dergelij ke eisen werden gehonoreerd. 1981 in ieder geval tot 8 procent verhoogd zou worden. De WD voelde er niets voor zomaar een gat van 130 tot 200 miljoen gulden in het ombuigingsprogramma te laten vallen. Het kabinet en het CDA waren bereid pas later over dekking van dit tekort te gaan nadenken. (Van onze redactie buitenland) CARACAS-WASHINGTON. Ook Venezuela en Qatar verhogen de olieprijzen met zes dollar (ruim twaalf gulden) per vat. De aankondi ging van deze twee landen kwam direct na het bericht gisteren, dat de olieprijzen van Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten met een zelfde bedrag zullen stijgen. De verhogingen hebben een terugwer kende kracht tot 1 november. Woordvoerders van de Verenigde Staten en van de Europese Gemeen schap hebben met verontrusting ge reageerd op de mededelingen van de olieproducenten. „Prijsverhogingen en ontregelingen van de oliemarkt hebben de wereldeconomie al ernstig aangetast”, aldus woordvoerder Res ton van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. UTRECHT/DEN HAAG (ANP). He' CNV vindt dat de nota over knelpunten op de arbeidsmarkt van minister Albeda var Sociale Zaken de oplossing van het werk loosheidsprobleem niet dichterbij brengt De vakcentrale hoopt wel dat de nota hel gesprek tussen bonden en werkgeven over de arbeidsmarkt weer op gang zal helpen. De werkgeversorganisatie VNO consta teert dat de nota van Albeda dezelfde knelpunten signaleert als de werkgeven doen. Het VNO vraagt de regering de nota snel door een voortvarend beleid te latei volgen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Amsterdamse po litie heeft met het wegslepen van één van de afgelopen maandag doodgeschoten bankovervallers een fout gemaakt, die te betreuren is. Dat stelde burgemeester Po lak van de hoofdstad gisteren in de ge meenteraad. Een dag eerder liet Polak al weten een apart onderzoek te willen naar de manier waarop de overvallers zijn af gevoerd. Het gaat vooral om de als eerste neerge schoten overvaller, die door politieman nen aan zijn jas met de handen op de rug geboeid, naar een politiewagen werd ge sleept. De man was toen stervende na in de long te zijn geraakt. Na het schot hebben later gearriveerde rechercheurs de man gefouilleerd, waar bij deze zich verzette, aldus Polak. Het was niet snel te zien, dat de overvaller ernstig was gewond. Hij is staande ge boeid en lopend naar een politiewagen gebracht. Enkele meters voor de wagen zakte de man in elkaar, waarna hij verder werd gesleept. De rechercheurs hebben volgens de burgemeester gedacht, dat de overvaller door in elkaar te zakken een truc wilde uithalen. Overigens neemt het aantal overvallen in Amsterdam steeds meer toe. Vorig jaar werden vijftien banken, geldtransporten en girokantoren overvallen en dit jaar moesten dezelfde soort instellingen het 26 keer ontgelden. De cijfers van overvallen op niet-geldinstituten, benzinepompen, ju weliers en winkeliers, liggen veel hoger: 43 overvallen in 1978 en dit jaar 108 overvallen. landse Zaken, Justitie en Defensie en dit is dan ook precies wat er is gebeurd. Generaal Tsjoo Young-Bok, tot voor kort stafchef van de luchtmacht, kreeg de i portefeuille van Defensie. Hij vervangt minister van defensie Ro Jae-Hioen, die teveel verwantschap zou vertonen met de leider van de gematigde officieren, de deze week gearresteerde generaal Tsjoeng Seoeng-Hwa. Met het oplossen van dit laatste probleem tussen de coalitiegenoten stond vast dat de kortingswet door de Tweede Kamer zou worden aangenomen. Dit gebeurde ook: CDA, VVD, SGP, GPV, DS’70 en Boerenpartij stemden voor, de overige partijen waren tegen. Bij de stemmingen behaalden verder geen van de wijzigings voorstellen van de oppositie een meerderheid. Vier mo ties van de socialist Van der Doef werden met dezelfde stemverhouding verworpen. Het nu aanvaarde wetsontwerp zal volgende week door de Eerste Kamer behandeld worden. Verwacht wordt dat het daar op weinig tegenstand hoeft te rekenen. De nieuwe wet beoogt bepaalde onevenwichtigheden en sy- Minister Crosbie van Financiën, die dinsdag de begroting had toegelicht, kon digde toen plannen aan om de economi sche problemen van het land aan te pak ken met een flinke verhoging van de olie prijzen en scherp toezicht op de overheidsuitgaven. BANGKOK (Reuter). De Thaise mi nister van Defensie, generaal Prem Tina- sulanond, heeft aan de pers meegedeeld dat de door Vietnamezen geleide strijd krachten in Cambodja plattelandsbewo ners afslachten om te voorkomen dat zij de guerrillastrijders van de Rode Khmer van Pol Pot steunen. In het noordoosten van het land is uitroeiing de gewoonste zaak van de wereld, zo zei hij. Er worden volgens de minister ook men sen naar andere plaatsen gebracht. Aan anderen worden alle middelen van be- 1 staan ontnomen. In sommige delen van Cambodja is het grootste deel van de aangeplante rijst door droogte verloren gegaan, zo zei hij verder. Prins Norodom Sihanoek van Cambod- ja heeft er geen bezwaar tegen als ook de Rode Khmer meedoet aan een eventuele j volksstemming onder internationale con trole. Hij heeft dit gisteren voor de Franse radio gezegd na een onderhoud met de Franse president. Eerder deze week sprak de prins zich uit tegen een coalitie met de Rode Khmers. Hij noemde het „atheïsten, extremistische communisten, monsters en moorde naars”. i den zal kosten.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4