Met proefperiode van twee jaren als voorwaarde Subsidieverhoging voor sociëteit Alpha over de eindstreep gesleept moeizaam Dogtroep biedt bizar kijkgenot in Tien Jaar Witte Tejater-project Raad wil voorbereidingskosten stadsvernieuwing gaan beteugelen de Vilder 25% Raad principieel akkoord met reconstructie sportvelden OP HEELVELLIG SAGA INERTS E de Bijenkorf (zi')Bang&Olufeen BOEIENDE TAFERELEN IN SPECIALE LUSTRUMVOORSTELLING BEGELEIDING BSCR TE DUUR EUNDER ■H9 Wij denken anders Vitaenkeranderiedes Hollandse kerstbomen Beunder I 1 7 VRIJDAG 14 DECEMBER 19 7 9 6 IJMOND (Van een onzer verslaggevers) Kans Proef Bewaking Hoe anders, willen wij u graag tonen en... laten horen. VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” Tijdloze, elegante en perfect gestijlde jassen, kort of lang, van modieus recht tot zeer ruim vallend, in totaal zo'n tien modellen. In verschillende natureltinten, o.a. pastel en ranch. Tot en met 31 december 1979 koopt u ze met een korting van 25°/o. 'bont' Verdeeld Handtekeningen BEVERWIJK. De fracties van het CDA en de WD trokken donderdagavond sterk van leer tegen de herziening van de subsi dieregeling voor de Stichting Ontmoetingscentrum Alpha. On danks de volle bezwaren haalde het door het college gesteunde subsidievoorstel met 10 stemmen tegen en 13 stemmen vóór de eindstreep. Hiermee is het voort bestaan van Alpha voor een proefperiode van twee jaar verze kerd, mits het ontmoetingscen trum de voorwaarden die aan de ze subsidieregeling verbonden zijn ter harte neemt. A Geautoriseerd B&O-dealer: ifi! (ADVERTENTIE) JOKE DIEBEN-FRERICHS (ADVERTENTIE) op de (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Velserduinweg 173 - IJmuiden Tel. 12346 •s 200- santen lyacin- 2, neri- baby tdijvie stuks. Als één van de voorwaarden is uitdruk kelijk gesteld, dat Alpha de financiële administratie, die in de afgelopen jaren zeer wanordelijk verliep, voor een belang rijk deel aan het Centraal Administratie Kantoor overdraagt. Deze Beverwijkse in stelling verzorgt ondermeer de admini- Wat dat betreft zijn onze produkties veel duidelijker”. Bewust geen gebruik maken van mo dieuze technische theatermiddelen is, zo licht Van Wely toe, óók een vorm van kritiek. „Er wordt door de theatergroepen in ons land veel te weinig zelf gedaan. Daarmee gaat een hoop creativiteit verlo ren. Wij maken een globale opzet, en daar na gaan alle groepsleden daar ieder voor zich aan werken. We respecteren eikaars inbreng. Weliswaar is er in de loop der tijd een soort vorm ontwikkeld waar we on derling over kunnen praten, maar we voe len er niets voor ons vast te leggen in democratische of autoritaire procedures. Uit de soms absurde, soms raadselach tige en dan weer glasheldere taferelen, de opmerkelijke kledij en de hoogst inventie ve enscenering kun je alles, maar ook niets afleiden. Wie op jacht wil gaan naar symboliek en diepzinnige gedachten ach ter het vertoonde in de huiskamer, het museum, het theatertje en de kijkruimte (waar het publiek achtereenvolgens mee naar toe wordt gevoerd) vindt vast wel iets van zijn gading. Op 4 december gezaagd, dus kersvers. tra krediet waarmee de exploitatietekor ten gesaneerd kunnen worden. Wethouder C. Bodewes hield zich strikt aan het voorstel en wist genoeg argumen ten te noemen om dit staande te houden. Met een proefperiode van twee jaar wil wethouder Bodewes Alpha de mogelijk heid bieden het bestaansrecht te bewijzen. informatiecentrum in de voormalige r.-k. kleuterschool aan de Koningstraat kreeg de goedkeuring van de gemeenteraad, die met algemene stemmen het collegevoor stel betreffende de organisatie van de stadsvernieuwing aanvaardde. Enkele raadsleden, met name mevrouw A. Salverda-van der Kar (WD), plaatsten een kanttekening bij het bedrag dat de BSCR had begroot voor zijn werkzaamhe den op het gebied van de inspraakbegelei- ding. Dit bedrag is, na aftrek van de post die reeds in de BSCR-begroting voor 1980 is opgenomen, in totaal 83.666 gulden. In 1981 zal worden bekeken of het ont moetingscentrum aan de gestelde voor waarden heeft kunnen voldoen en een redelijk activiteitenprogramma kan aan bieden. 50, cy 0-1200. vriesia •tcom- lag 19 al een is van omen. Noord Schalkwijker- weg 131 Tel. 338485 HAARLEM Voordat het subsidievoorstel in stem ming werd gebracht diende de heer C. J. Baijens op de valreep een amendement in betreffende ondermeer de verkorting van de proefperiode tot één jaar en het onder brengen van de gehele boekhouding van Alpha bij het Centraal Administratie Kantooor. Met 10 tegen 13 stemmen werd deze wijziging van het subsidievoorstel verworpen. >er wot e ten gt. [vandi iis heeft t inricb in ,JÜ s lardbai' iting m r van ees 50.00 ast vooi >lan, o» van di k i al in met oezet- bleef, 'raagt Ge- com- in de ragen mbet inanciêi insteu stel tei hinder itselijii - a heel ;t buurt voor di j In hs t ihuis i genheil Amsterdam Rotterdam Den Haag C. M. tan B. ij het aan et in- ia een staf- idslid lande an B. lelijk i Turks s lijk op te ver- •aat, meer - t minis, die-aar. tatie. Ij ïnvijffij - ren dit dagver- i. rn inter de Pt nuidei oals ge en pre ds. B vormde :hop A tholieki verleer ,St. En Schol rken ii gavond rumeni irstkeii Bever „Hoop zijn di 1, paté: ran he ikantei ükingi .et koor 1 muzi Daarnaast drong hij samen met de heer J. E. van Dongen (PvdA) aan op een deugdelijke kostenbewaking bij de werk zaamheden van betrokken organisaties en het ambtelijk apparaat. De heer Van Don gen opperde hierbij de mogelijkheid om de kostenbewaking onder te brengen bij de commissie voor Ruimtelijke Ordening. Een suggestie die door wethouder J. Camfferman ter harte werd genomen. De heer Camfferman voelde tevens veel voor een halfjaarlijks resumé van de ontwikke lingen en resultaten, zoals door de heer Schram was voorgesteld. buitensporten. De reconstructie van het complex, die meer dan twee en een half miljoen gulden gaat kosten, wordt in fasen uitgevoerd en zal volgens het ontwerpplan in 1984 moe ten zijn voltooid. enkool 20-43. >rei 66- B69- 25-44, >ol 53- s 143- temidden van andere instellingen in Be verwijk. „Alpha is een dure doublure die buiten de soosfunctie om geen reden van bestaan heeft”. Daarbij ging hij uit van de vaak met veel tam-tam aangekondigde activiteiten die elke keer weer op niets uitliepen. In het licht van deze negatieve geluiden en de financiële wanorde waarin het ontmoetingscentrum verkeert vond hij het onverklaarbaar dat het college meh een dergelijk subsidievoorstel op de proppen was gekomen. Vanavond en zaterdagavond wordt de voorstelling steeds om 20.30 en 22.30 uur herhaald. Per voorstelling kun nen slechts vijfentwintig dertig bezoe kers worden toegelaten, dus reserveren lijkt gewenst. IJMUIDEN. „Wij werken met beel den en met veranderingen van beelden. We conformeren ons niet aan wat op theatergebied in ons land gebruikelijk is. Onze voorstellingen gaan lijnrecht tegen de moderne tradities in. In verbaal op zicht”, zegt Warner van Wely van de Am sterdamse Dogtroep, als hij na afloop van de try-out voorstelling van hun speciale Tien Jaar Witte Tejater-project (gister avond ten doop gehouden in de beneden zaal van het voormalle PEN-centrum) wordt geconfronteerd met de opmerking van een toeschouwer dat er in de Dog- troep-produktie van maatschappij-kri- tiek weinig is te merken, „qua tekst dus leveren we geen maatschappij-kritiek. Visueel bekeken dóén we echter niet an ders. Wij schoppen niet, wij tonen aan. In laatste instantie worden alle door de verschillende groepsleden ontwikkelde onderdelen tot een produktie samenge voegd. Alles wat in zo’n voorstelling te pas komt, maken we zelf. Wat de Dogtroep doet, is dan ook puur handwerk”. werd berekend. De woordvoerders van de verschillende fracties toonden zich met name tevreden over de betrokkenheid van de vereni gingen bij het tot stand komen van dit plan. Het CDA-raadslid A. C. Hoogeboom en zijn WD-collega A. J. Eiff merkten nog op dat terecht een mogelijkheid wordt opengelaten in geval van nood uit te wij ken naar een strook grond in de omgeving van de Creutzberglaan. Het gemeentebe stuur acht het namelijk raadzaam hoe wel het sportcomplex onderdak moet bie den aan alle buitensportverenigingen toch nog een gaatje open te laten door in het structuurplan het gebied bij de Creutzberglaan een zodanige bestemming te geven, dat een recreatief of sportief gebruik mogelijk blijft. Volgens wethouder C. J. M. Bodewes betekent dit plan, indien de huidige situa tie rond de sportverenigingen zich niet wijzigt, een definitieve oplossing voor de Mevrouw Salverda-Van der Kar vond dat in het kader van de kostenbewaking de financiële touwtjes zo strak mogelijk in de hand moesten worden gehouden. „De BSCR dient daarom zo nodig de kostenbe rekening te versoberen”, merkte het libe rale raadslid op. Een mening die ook de heer A. J. P. Schram (CDA) was toege daan. De heer Schram wenste van de BSCR een concreet plan, aangevuld met een termijnplanning, waarin de inspraak procedure duidelijk wordt geformuleerd. Ook stemde hij in met de wens van de heer Schram om de BSCR te verzoeken een plan op te stellen voor de inspraak procedure. Hierna kan bekeken worden in hoeverre de kosten al of niet beperkt kunnen worden. Tenslotte voegde wet houder C. Bodewes, gesteund door zijn collega F. Kaebisch, eraan toe, dat ter voorkoming van de moeilijkheden die bij na een spaak in het wiel staken van het Munnikenwegproject, de kostenbewaking zo streng mogeljjk zal worden gehanteerd. De behandeling van het subsidievoorstel voor het ontmoetingscentrum Alpha bracht donderdagavond een grote groep symphatisanten op de been. Voordat de gemeenteraad aan het werk toog overhandigde een Alpha-delegatie 250 handtekeningen ter ondersteuning van het subsidieverzoek. Wie alleen de fraaie beel den op zich in wil laten werken, wordt een uur lang eveneens op zijn wenken be diend. De negen Dogtroep-leden die aan het Witte Tejater-project meewerken, hebben er kortom weer iets moois van gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeenteraad kon zich donderdagavond geheel vinden in het collegevoorstel om de organisatie van de stadsvernieuwing rond de Wijker- toren in handen te geven van het N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Weerstand ondervond de hoogte van het bedrag dat de Beverwijkse Sociaal Cul turele Raad (BSCR) voor de inspraakbe- geleiding heeft begroot. Als algemene wens werd te kennen gegeven dat de voorbereidingskosten met strakke hand beteugeld moeten worden. Ook de vestiging van het coördinatie- en Bijstelling van exploitatieplannen, een goed begeleide inspraakprocedure en be waking van de bouwkosten dienen ervoor te zorgen dat de totale investering binnen de normen van het ministerie van Volks huisvesting blijft, aldus de mening van beide wethouders. noemde hij ondermeer de vele be stuurswisselingen en de ontoereikende fi nanciële middelen. Hierdoor moest het ene gat met het andere worden gedekt. Nu na een recente opknapbeurt de accommo- datieproblemen uit de wereld zijn gehol pen, hoopt hij met de extra subsidies Alpha een eerlijke kans te geven uit de impasse te komen. Weinig resultaat boekten de actievoer ders bij de heer F. H. J. Koster (VVD) die fel ten strijde trok tegen de wijziging van de subsidieregeling welke voorziet in een volledige dekking van de personeels-en exploitatiekosten alsmede een vergoeding van 25 percent van de apparaatskosten en een extra krediet ter dekking van de ex ploitatietekorten over de jaren 1977 en 1978. Het WD-raadslid duiddde in zijn betoog op de discutabele plaats in Alpha stratie van verschillende instellingen in de gemeente. Ook dient het ontmoetingscen trum maandelijks een opgave van het bezoekersaantal te verstrekken en boven dien elk kwartaal verslag te doen van de gang van zaken. Als vertegenwoordiger van een geringe minderheid binnen de fractie van het CDA wenste de heer A. C. Hoogeboom het voortbestaan van Alpha niet onmogelijk te maken. Hij stelde voor het ontmoetings centrum een kans te geven, op voorwaar de van een betere administratieve aanpak en een continuïteit in de bezetting van het bestuur, dat in een korte periode aan talloze wisselingen onderhevig was. Een proefperiode van twee jaar vond hij ech ter te lang. Deze zou hij liever tot één teruggedraaid zien. Dit als eis voor zijn steun aan het collegevoorstel. Als belangrijkste argument voor de hand having van Alpha voerde hij het gestegen bezoekersaantal aan. Als verklaring voor de lange reeks van moeilijkheden waaron der Alpha de laatste jaren gebukt ging Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 De sterk visueel gerichte voorstellingen van de Dogtroep vier jaar geleden van start gegaan als een straattheatergroep, waarbij zich later naast acteurs en muzi kanten ook beeldend kunstenaars en schrijvers aansloten worden regelmatig vergeleken met de demonische taferelen van de Middeleeuwe schilder Jeroen Bosch. De bizarre tableaux doen daar inderdaad af en toe aan denken, al vindt Warmer van Wely (met Cathrien Bos en twee andere spelers behorend tot de „har de kern” van het in samenstelling steeds wisselende gezelschap) zo’n vergelijking niet helemaal terecht: beeldend theater mag in ons land tegenwoordig tot de uit zonderingen behoren, in andere culturen kent men deze theatervorm nog wel dege lijk. Ook in de CDA-gelederen ondervond het subsidievoorstel weerstand. Hier trok de heer C. J. Baijense ten strijde tegen de ondoorzichtigheid van het financiële be leid binnen het Alphabestuur. De chris tendemocraat twijfelde aan de getallen die het ontmoetingscentrum in het finan ciële overzicht opvoerde. Hij eiste inzicht in de financiën als voorwaarde voor een ventuele subsidiewijziging. In de huidige organisatorische en financiële janboel zag hij vooralsnog te weinig onderbouwde ar gumenten om tot uitbreiding van de subsi dieregeling over te gaan. Wel besloot de CDA-fractie accoord te gaan met het ex- (Van één onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Beverwijkse gemeenteraad heeft donderdagavond tijdens de raadsvergadering in het Stadskantoor zijn goedkeuring gegeven aan het reconstruc tieplan voor het sportveldencomplex aan Hoflanderweg, St. Aagtendijk en Adrichem- laan in Beverwijk. Hiermee sprak de raad zich uit voor kwaliteit en niet voor kwantiteit. Door een optimaal onderhoud van de velden zijn er twee minder nodig dan Voordat de raadsvergadering donder dagavond van start ging werd in het stads kantoor door een uitgebreide delegatie Alpha-medewerkers en -bezoekers aan burgemeester A. J. Hubers een enveloppe met 250 handtekeningen overhandigd. Met deze actie trachtten de handtekening- zetters hun sympathie voor het ontmoe tingscentrum aan de gemeenteraad duide lijk te maken. De Dogtroep ontvangt z'n publiek in een feestelijk aangeklede huiskamer, waar „bevroren’’ feestgangers glimlachend gadeslaan hoe de toeschouwers op de bekertjes thee worden getracteerd. Voor het overige wordt in het Tien Jaar Witte Tejater-project niet aan de lustrumviering gerefereerd. ff Kerstbomen met kluit voor f 25,—. U houdt ze 10 jaar goed. 4 U haalt de boom in huis w i /A Na 27 december in f ff de tuin en hij groeit meteen. teDeensewrmgeveisvariöeeldengeluid Het Tien Jaar Witte Tejater-project i van de Dogtroep behoeft nog enig sleutel- I werk. Diverse onderdelen van de voor stelling moeten nog verder worden uitge werkt. Toch vormde ook het bezoek aan de try-out presentatie gisteravond al een boeiende belevenis. WW

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7