DIT TELSTAR HEEFT TOEKOMST Stam (Telstar): toch operatie 1 S Haarlem-trainer Barry Hughes na rommelige” eerste seizoenhelft: Provinciale damtitel Umuiden 2 opstellingen en programma's V i Martin van Vianen signaleert progressie bij jeugdige ploeg „Prikkel moet terugkomen bij de spelers” ft 99 99 Programma Contract Bierman l ZATERDAG DECEMBER 1979 SPORT 16 Z r ■i i I Tekortkomingen I k Geen lijn r: 1 finishte was dan ook even logisch als Barry Hughes: „Irritaties tussen de spelers onderling is het ergste dat je als trainer kunt meemaken' Dat neemt overigens niet weg, dat er 2-0. „Dankzij Rob Boersma, anders was het 8-0 geworden”, concludeert Hughes achteraf. Het was het sein om het accent weer op de verdediging te leggen. „Want”, zegt Hughes, „het publiek vindt aanvallend voetbal wel leuk, maar kijkt in eerste instantie naar de punten. En die zijn belangrijk. Ik wil per se in de eredivisie blijven. Volgend jaar hebben we Echt en dat is altijd mijn grote wens geweest. Ik ben er zeker van, dat we op zaterdagavond meer publiek gaan trek ken. Als je degradeert, verlies je te veel publiek. In Engeland scheelt het 2000 man, maar er blijven er toch nog 8000 over. Hier kelder je van 4000 naar 400”. Die lijn moet er straks in het tweede deel van de competitie uitkomen. Hug hes kan dan in elk geval weer beschik ken over Frank van Leen, die inmiddels vjjf wedstrijden zonder problemen in het C elftal heeft gespeeld. „Boven dien”, zegt Hughes, „heeft Wim Balm zich ontwikkeld tot een volwaardige er- edivisiespeler en komt Ruud Gullit weer in vorm. Hij heeft het wat moeilijk ge had. Hij kreeg in de pers veel lof, maar ook kritiek. Daarnaast kwam Ander- lecht om de hoek kijken en had hij erg veel werk voor school, waardoor hij niet altijd kon trainen”. Voordat die tweede seizoenshelft van start gaat hoopt Barry Hughes ook de interne problemen te hebben opgelost. „Want het is duidelijk dat er binnen de groep iets mis is. Ik ben als een detective te werk gegaan. Heb individueel met de jongens gesproken en met de hele groep. Ik geloof dat ik dicht bij de oplossing ben. Op verschillende trainin gen is er niet optimaal gewerkt en een ploeg als Haarlem moet het nu eenmaal hebben van spirit en inzet. Daardoor hebben wij het vorig jaar ook gered. In de sfeer, die momenteel heerst, zou dat niet zijn gelukt. Er zijn irritaties tussen de spelers onderling en dat is het ergste wat je als trainer kunt meemaken. Irri taties tussen bepaalde spelers en de trainer zijn lang zo erg niet. Onderling gerommel komt in de wedstrijden tot uiting. Spelers vertrouwen elkaar niet meer. Als Kramer de bal een keer ver speeld na drie man te hebben gepas- zoen heeft gedemonstreerd. Licht hij toe: „In het begin liep het gewoon niet. Door het wegvallen van Frans van Es sen en het onverwachte vertrek van Fred Bischot was ik plotseling aange wezen op een jong en onervaren team. Van een aantal spelers had ik verwacht dat zij op basis van hun prestaties in het voorgaande seizoen het elftal zouden kunnen dragen. Later bleek echter het Behalve de onderlinge irritaties zor gen ook de vele verschuivingen binnen het elftal voor de nodige onrust. Alleen Rob Boersma en rechtsachter Keith Ma sefield speelden alle wedstrijden volle dig. De anderen speelden of op diverse plaatsen, of volgden een belangrijk deel vanuit de dug-out. Hughes: „Als het niet goed gaat dan moet je iets doen. Spelers op andere plaatsen zetten, andere spelers op een bepaalde plaats zetten. Joop Böckling bijvoorbeeld scoorde in twee wedstrij den vijf keer. Daarna in zeven duels niet één keer. Dan moet je als trainer ingrijpen. Gerrie Kleton heeft uit zijn Belgische tijd slechte eigenschappen overgehouden. Daar kreeg hij meer ruimte. Kijk, strak dekken vind ik pri ma, maar hier is het gelijk schoppen naar de tegenstander. Als Gerrie nu de opdracht krijgt voorin te blijven, moet z’n taak verdedigend worden overgeno men. En dat gebeurt alleen, wanneer de sfeer goed is. Dat is nu niet het geval. Maar we zijn op de goede weg. De prikkel, die er altijd was, moet terug komen. Dan gaat het vanzelf weer be ter. Ik wil het licht halen. Als in 1981 mijn contract afloopt, wil ik vijf jaar achter elkaar met Haarlem eredivisie hebben gespeeld”. JAN VAN DER NAT Paul Stam dient zich op 8 januari in het ziekenhuis te melden. „Ik moet daar dan een week blijven. Bovendien is mij te verstaat gegeven, dat ik tenminste twee maanden niet mag voetballen”, aldus de Telstar-speler, die overigens wel toestem ming heeft gekregen om de training te hervatten. De 18-jarige Jan Bierman, die al vanaf het begin van het seizoen in de A-selectie zit en inmiddels een vaste positie heeft veroverd in het keurkorps van de club, heeft gisteren van het bestuur een con tract voor anderhalf jaar aangeboden ge kregen. De jeugdige Telstar-verdediger, die tot dusver nog als amateur actief was, heeft die aanbieding geaccepteerd. Het ligt in de bedoeling ook Cor Plaizier, die eveneens nog de amateurstatus heeft, een contract aan te bieden. Een en ander is volgens penningmeester Klaas Groen ech ter afhankelijk van de progressie in zijn spel. (Van onze sportredactie) VELSEN. Telstar-trainer Martin van Vianen zal tot zeker eind februari niet kunnen beschikken over Paul Stam, die ruim een maand geleden tijdens de ont moeting tegen FC Den Bosch zijn neus been brak. De afgelopen week is namelijk komen vast te staan dat operatief ingrij pen noodzakelijk is. Weliswaar is de breuk hersteld, maar het neusbeen staat nog scheef, waardoor de Telstar-aanval- Ier moeilijkheden ondervindt bij de ad emhaling. Eredivisie: AZ’67-NEC, NAC-Sprta (za), Roda JC-Willem II, Feyenoord-FC Twen te, FC Utrecht-PEC Zwolle, Haarlem- PSV, Vitesse-MW, Go Ahead Eagles-FC Den Haag, Ajax-Excelsior. Eerste divisie: SC Veendam-SW, SC Cambuur-SC Amersfoort, FC Den Bosch- FC Amsterdam, Eindhoven-FC Wagenin- gen, Helmond Sport-Telstar, Fortuna S.- FC Volendam, FC VW-SC Heerenveen, SC Heracles-FC Groningen, FC Vlaar- dingen-DS’79. j ku scl de he sl< w< iai de bo m; nog het nodige aan schort bij de Vel- sense brigade, hetgeen vooral in de duels tegen tegenstanders van enig ka liber zoals Cambuur, Volendam en Groningen on armhartig aan het licht is gekomen. Stelt Martin van Vianen: „Natuurlijk heeft dit team nog vele tekortkomingen. Van zo’n jonge spe lersgroep met een gemiddelde leeftijd van 20 a 21 jaar kan je niet direct verwachten dat zij geen fouten meer maken. F" ,-S- I V» bij str uit vei koi dot 5 ro< zw lijl spi bij tei I da; No nir gei hui on< du: lief vei in ma bo< eer ber OP I mi va) twi lijp I mr M. vei mi bo» we na< gei de F de nui pui boi 5-2 19,! VB wo: we< Uit ene seerd, dan krijgt hij de bal niet opnieuw. Terwijl dat juist wel moet. Als in het verleden een speler zijn man niet verde digde werd die overgenomen. Dat had men voor elkaar over. Nu wordt er gekankerd. Vroeger zag je na een trai ning zeven, acht man samen weg gaan. Dan gingen ze naar Zandvoort. Nu ver trekken ze in groepjes van drie. Daar aan zie je dat er iets mis is. In de wedstrijden merk je het ook. De jon gens vertrouwen elkaar niet. Verleden seizoen zijn we op Papendal geweest. We verloren daarna met 7-2 bij Twente, maar er leefde iets. Dat kan ik nu niet zeggen”. Door er met hen over te praten en door hen taakbewuster te maken, wil ik proberen daar verandering in te bren gen. Ze moeten eerst leren eenvoudig en degelijk te voetballen. Wordt die op dracht goed uitgevoerd en levert dat doelpunten en punten op, dan kan je meer gaan doen”. Gezien de progressie bij zijn discipe len geloofte Martin van Vianen dat er met het huidige spelersmateriaal veel te bereiken valt. „Ik ben er van overtuigd”, zo zegt de voetbaldocent”, dat dit jonge team veel toekomst heeft. Op dit moment is er echter behoefte aan een aanvulling van de selectie. Ik denk bijvoorbeeld aan drie spelers, die direct inpasbaar zijn, want het is gebleken dat we door blessures en schorsingen erg kwetsbaar zijn. Wanneer een van de basisspelers wegvalt, is dat direct een verzwakking”. Dat bleek onder meer toen midden velder Koen Akersloot door een schor sing van drie wedstrijden de verrichtin gen van zijn teamgenoten vanaf de tri bune moest volgen. Er zijn echter nog andere redenen die versterking c.q. het op peil brengen van het potentieel noodzakelijk maken. Vorm verlies van een aantal spelers met name in de afweer leidde bij voorbeeld dit siezoen niet automatisch tot een plaats in de dug-out, omdat er geen capabele vervangers op de voor keurslijst van de Telstar-oefenmeester voorkwamen. Omzettingen waren daar van het gevolg met als resultaat, dat de samenwerking niet optimaal verliep. Dat laatste is volgens Martin van Via nen echter niet de oorzaak van de wis selvalligheid, die zijn brigade dit sei- Martin van Vianen: „Ik mag van zo'n jonge ploeg niet verwachten, dat ze geen fouten meer maken". tegendeel. Jan Nederburgh bijvoor beeld heeft een zwakke periode gehad, omdat hij zich ging irriteren aan allerlei zaken, wat weer ten koste ging van zijn spel. Daarom is hij ook nog geen top- keeper. Dat kan Jan wel worden, maar dan dient hij taakgerichter te werken. Dat wil zeggen, op de eerste plaats doel man zijn. Van Ab van Oorschot had ik verwacht dat hij meer van zijn ervaring (Van onze dammedewerker) VOLENDAM. Via een daverende 15- 5 overwinning op Ons Genoegen uit Vo lendam heeft het tweede team van dam club IJmuiden het kampioenschap in de provinciale hoofdklasse behaald en promoveert derhalve naar de tweede klasse KNDB. Een voortreffelijke presta tie, die extra glans krijgt, omdat dit tien tal in de provinciale hoofdklasse debu teerde. „En wat ik zelf erg belangrijk vind, ik heb er een stuk voetbal ingebracht, F Met degene, die dat wil bestrijden, wil ik graag aan tafel gaan zitten. Ik durf bovendien te beweren, dat er met uit- t zondering van DS’79 op dit moment geen club in de eerste divisie is, die in B anderhalf jaar tijd met zo weinig mid- delen zo veel heeft bereikt en zo hoog staat geklaseerd als Telstar”. AD HEESBEENj (Van onze sportredactie) VELSEN. Na anderhalf jaar lijken de aanvankelijk uitzichtloze pogingen van trainer Martin van Vianen om Telstar uit de anonimiteit van de eerste divisie te halen, succes op te leveren. Weliswaar plaatste de Velsense club zich het afgelopen seizoen in de schijnwerpers door de deelname aan de vierkamp om een plaats in de eredivisie, maar die kwalificatie was niet meer dan een toevalstreffer als gevolg van een kortstondige opleving in de derde periode van de competitie. Dat de ploeg in die strijd als laatste begrijpelijk. Hoewel de resultaten ook dit seizoen nog uiterst wisselvallig zijn, is er ten opzichte van het eerste optreden in de eerste divisie sprake van een lichte stij ging in de prestatiecurve. De cijfers geven dat nadrukkelijk aan. Slaagde Telstar er vorig jaar in slechts tien pun ten uit zestien wedstrijden te peuren, dit seizoen ligt die marge met achttien pun ten aanzienlijk hoger en kunnen de Vel- senaren wanneer morgen in Brabant van Helmond Sport wordt gewonnen (van Vianen: „Daar reken ik op gezien de vorm en het spel tegen Fortuna” zich vlak voor de winterstop bij de kopgroep voegen. Voor Martin van Vianen is er derhalve alle reden om tevreden terug te kijken op de eerste competitiehelft. „We hebben”, zo licht de Haagse oe fenmeester toe, „in de beginfase erg wisselvallig gepresteerd, maar de laat ste vijf zes wedstrijden hebben we todh een constant niveau gehaald. Het duel tegen FC Den Bosch reken ik daar niet bij, want die ontmoeting mochten we kennelijk niet winnen. Een groot overwicht, veel kansen en dan toch nog verliezen door twee eigen doelpunten. Zo’n wedstrijd speel je gewoon eens in de zoveel maanden. Dat mag echter geen graadmeter zijn”. De grootste winst van de afgelopen vijf maanden is volgens de Telstar-trai ner het feit, dat hij zijn volgelingen er eindelijk van heeft kunnen overtuigen, waartoe het elftal als collectief in staat is. „De verhoudingen in het team in relatie tot de individuele kwaliteiten zijn beter geworden. De spelers erken nen en accepteren eikaars zwakke en sterke punten. We hebben daar veel over gepraat en op de training keihard aan gewerkt. Daardoor is er een behoor lijke uitgebalanceerde ploeg ontstaan, wordt er ook beter gespeeld en zijn we steed goed teruggekomen na een neder laag. Bovendien is er nu meer het besef aanwezig hoe ver we zijn en waar we staan. Tegen Fortuna is dat bijvoor beeld zeer duidelijk naar voren geko men. Daarom mag zo’n prestatie (een 4-0 overwinning-red.) geen uitschieter meer zijn”. Aan die afschuwelijke omstandighe den wil Barry Hughes niet eens denken. Vandaar dat Haarlem weer een verde digend concept kreeg opgedrongen. Het leverde punten op, maar de 0-0 bij NEC was een absoluut dieptepunt. „Ik was blij met dat ene punt, maar ik heb niet staan juichen”, zegt Barry Hughes. „Ik hou van aanvallend voetbal, maar het moet wel kunnen. Zoals de ploeg mo menteel speelt kan het niét. In de uit wedstrijden gaat het redelijk. We pak ken een punt bij Feyenoord, maar ver liezen een week later thuis van Roda. We spelen erg goed bij Twente en tegen PEC reken je dan op twee punten. Maar nee, na de rust gaat het helemaal mis. Er zit nog geen lijn in”. in het elftal zou kunnen stoppen, maar ook hij kon de ploeg niet dragen, even min overigens als Colin Ayre, die aan vankelijk te weinig in dienst van het elftal speelde. Tot voor kort was trou wens iedereen meer met zichzelf bezig dan met het resultaat. Voor de meesten was het belangrijkste dat ze in het elftal stonden. Daardoor was het geheel geen hechte eenheid meer.” Hoewel de lange Telstar-trainer er in is geslaagd, die ontwikkeling in positie ve zin om te buigen, verloren de Velse- naren het zicht op de tweede periode- I titel. En dat, ondanks het feit, dat er versterking kwam door het aantrekken van Peter Ressel, die tot medio maart volgend jaar van Chicago Sting werd I gehuurd. „Voor mij was het een enorme teleur- stelling, dat we na die nederlaag tegen Den Bosch moesten afhaken. Vooral omdat ik er zo bewust mee bezig ben I geweest. De spelers geloofden er veel minder in. Ze hadden te weinig vertrou- en in zichzelf en in de kracht van het elftal. Dat zelfvertrouwen is er nu wel. I Daardoor zijn we ook beter gaan spelen. Het moest allemaal nog constanter wor- fc den, maar dat moet groeien. We zijn in L elk geval op de goede weg”. Vandaar dat de ex-ADO en Holland Sport-doelman aanzienlijk meer fiducie B heeft in het vervullen van de overige g twee nacompetitievacatures. „We ma- t ken een goede kans”, zo meent hij om zo’n periode-titel te pakken, zeker ge- F zien de vooruitgang die de laatste tijd is g geboekt”. Minder serieus heeft Martin van Via nen zich nog gebogen over de vraag hij hij over zijn toekomst bij Telstar denkt. Daarover: „Ik heb er nog niet zo expli ciet over nagedacht, maar ik zou er graag een derde seizoen aan vastkno pen. Ik heb het hier uitstekend naar mijn zin, het klikt goed met de spelers en ik geloof niet, dat zij zullen zeggen: we willen nu wel weer eens een andere vent. Er hebben zich weinig moeilijkhe den voorgedaan en ook met het bestuur is er wederzijds vertrouwen geweest”. Volkomen logisch komt Barry Hug hes dan ook tot de conclusie, dat de eerste competitiehelft „rommelig” is ge weest. Haarlems oefenmeester legt uit waarom. „We zijn begonnen zonder jon gens als Cees de Vries, die iets kon overbrengen op anderen. Zonder het enthousiasme van Dick Beek en zonder Piet van den Berg, die vijf jaar lang een zeer duidelijke rol in het systeem had gespeeld. Daarnaast vertrok Rob de Kip, die altijd goed was voor een lolletje in de kleedkamer. Toch was ik optimis tisch, omdat we voorin met Kramer, Hendriks en Kleton sterker waren ge worden. Maar de eerste teleurstellingen kwamen al snel. Van Leen kon voorlo pig niet spelen. Reuser was ook al ge blesseerd en Lensen brak zijn been op de eerste de beste training. De start was daardoor erg moeilijk. Bovendien kre gen we toen van Excelsior een enorme dreun. Die nederlaag heeft erg vele twij fels gebracht. Na vier wedstrijden had den we pas één puntje”. Vanaf dat moment is Barry Hughes royaal gaan experimenteren. Chris Ver- kaik kwam in de spits terecht en de jeugdige Ruud Gullit raakte zijn plaats als laatste man kwijt. „Die plek was een te zware belasting voor zo’n jonge knaap”, aldus Hughes, die de kracht van de ploeg in eerste instantie in de achterhoede zocht. Bij Ajax (1-1) had dat succes, maar toen Go Ahead-trainer Joop Brand een waterval van kritiek losliet boven het hoofd van Hughes, veranderde de tactiek opnieuw. Haar lem koos voor aanvallend voetbal en boekte twee knappe thuisoverwinnin gen op Vitesse en Willem II. Opvallendste speler in die duels was Joop Böckling, die vijf van de zes doel punten voor zijn rekening nam. Uiter aard ging Barry Hughes door op het pad van succes. In het bekerduel tegen Ajax werd ook op de aanval gespeeld. Het werd een prima wedstrijd, maar Haarlem verloor wel (2-4). Ook in Alk maar wilde Haarlem op de aanval spe len, maar de ploeg kreeg toen daartoe nauwelijks gelegenheid en AZ won met (Van onze sportredactie) HAARLEM. De opstellingen va» Haarlem, tegenstander PSV, Telstar, te genstander Helmond Sport en AZ, dat vanavond thuisspeelt tegen NEC, luiden: Haarlem: Boersma; Masefield, Huyg, Verkalk, Balm; Van den Ban, Gullit, Ge' orge; Böckling, Kleton en Hendriks. PSV: Van Beveren; Posthuma, Scheep, ers, Brandts, Wildschut; Willy van de Kerkhof, Christensen, Stevens; René van de Kerkhof, Lubse en Valke. Telstar: Nederburgh; Mols, Knoop, Kuut, Bierman; Van Oorschot, Ayre Akersloot; Ressel, Van der Meer en Plat zier. Helmond Sport: Willemse; Beekmans, De Wert, Lacroix, Ribberink; Coolen, Van de Ven, Strijbosch; Delauw, Burhenne en Van der Hooft. AZ’67: Treytel; Reijnders, Metgod, Spel bos, Hovenkamp; Nygaard, Amtz, Van der Meer; Welzl, Kist en Schouwenaar. In de wedstrijd tegen Ons Genoegen bleek eens te meer waar de grote kracht ligt van IJmuiden 2; na ruim twee en een half uur spelen was er nog geen enkele partij beëindigd, maar opnieuw viel de eerste klap in het voordeel van DCIJ uit, dankzij Ciska Butter, die haar tegenstan der volkomen overspeelde. En dat was voor de overige DCIJ’ers het sein er nog een schepje bovenop te doen. Achtereen volgens wonnen Wim Dijkman, Ton de Haas en Gert Moleman, waarna routinier Coen Bais voor een riante en beslissende 10-0 voorsprong zorgde. De rest van de partijen werden remise gegeven, zodat DCIJ zelfs haar grootste seizoenoverwin- ning boekte. Damclub Het Oosten uit Haarlem sloot het seizoen af met een fraaie 14-6 winst tegen Diemen. DVS is zonder een punt te bemachtigen gedegradeerd. Uitslagen: Krommenie-DVN 12-8, DVS- DCA 5-15, Zaandam 2-Schagen 7-13, Het Oosten-DDV 14-6, Ons Genoegen-DCIJ 2 5-15. Stand: 1. en kampioen DCU 2 9-16,2. Krommenie 9-14, 3. DVN 8-11, 4. DCA 8- 10, 5. Het Oosten 9-9, 6. DDV en Schagen Ö-8, 8. Zaandam 2 en Ons Genoegen 9-6, 10. DVS 9-0. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Wanneer Haarlem morgen PSV één of twee winstpunten afhandig weet te maken, beweegt de ploeg van Barry Hughes zich op hetzelfde niveau als in voorgaande jaren. Vrijwel altijd sloot de Haarlemse formatie de eerste helft van de competitie af met een puntentotaal van dertien a veertien. Alleen in het seizoen na de terugkeer op het hoogste niveau (’76-’77) lag dat aantal wat hoger (19), maar Haarlem had toen het duidelijke voordeel van de nieuwko mer. Toch is het eerste deel van de huidige voetbaljaargang voor Haarlem anders gelopen dan in het verleden. Thuis werden tot nu toe drie nederlagen geïncasseerd (Excelsior, Utrecht en Roda), terwijl het aantal verliespartijen op eigen veld vorig seizoen in totaal vier bedroeg. Daar tegenover staan echter verrassende gelijke spelen in de uitbeurten bij Ajax, Feyenoord en Twente. w ■t

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 16