Einde gesprek Schillebeeckx Wasserij door brand verwoest Russen willen niet meer onderhandelen aanval Irakees leger gaat niet door het weer Bagdad ontkent nadrukkelijk Radio Teheran meldt Tijdens CDA-congres in Dronten EN7STA meubel Amateurvoetbal „Philips schond embargo tegen Z-Afrika niet” T Koggeschip „Zimbabwe-top zal vandaag mislukken” Hoogovens wil vijfhonderd man uit buitenland het woord is aan... vandaag. Jr Sf 31 Uitvindersbeurs Kastelen per kist t Koggeschip maakt periodieken: vakbladen, personeelstijdschriften, huisorganen, Onbestendig fe.H.C.O. b.v. agenda pagina A verenigingsbladen, nieuwsbladen, katalogi. jaarverslagen, enz. Schillebeeckx Chips (ADVERTENTIE) ZATERDAG 15 DECEMBER 1979 Mark Twain: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 37 pagina's Binnen- en buitenland.... Economie Kerkdiensten Kunst Radio en televisle/Strips Stad en regio... Sport Weerrapporten 2,3 ..17 ,...4 ..13 ..15 .4,5,6,7,9 19, 21 2 TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 (Van onze redactie binnenland) DRONTEN/DEN HAAG. CDA-fractieleider Lubbers vindt het gekunsteld en verkrampt dat de Nederlandse positie inzake de plaatsing van de te moderniseren kernwapens na het NAVO- beraad in Brussel alleen is gemeld via een mondelinge verkla ring van NAVO-secretaris-generaal Luns aan de pers. Lubbers zei dit vanmorgen tijdens het CDA-congres in Dronten. Wij willen graag met u praten over de professionele produktie van uw uitgave(n). Belt u ons voor een afspraak' Geloofskracht Huizen te geef Aap uit huis^. Solidaridad steunt hun strijd hun organisatie. - Otj IJmuider Courant mf (ADVERTENTIES) Lubbers verwijt kabinet-Van Agt verkrampt beleid In krotten, sloppen, hutten weggestopt en op elkaar gepropt leven in Latijns Amerika miljoenen zonder eigen stukje stad wonen als geen mens zou willen. Een eigen woonplaats willen zij en water, licht en zoveel meer. De coalitiepartner van het CDA, de WD, zegt ook alleen waarde toe te ken nen aan het slotcommuniqué. Woordvoer der Ploeg kondigde „grote moeilijkhe den” aan als het communiqué wordt geba gatelliseerd. verslag zal afhangen of de Nijmeegse the oloog zijn handtekening eronder zal zet ten. In de loop van de middag gaat Schille beeckx naar de Romeinse buitenlandse persclub om uitleg over de afgelopen da gen te geven. Sommige waarnemers zijn enigszins sceptisch over de vriendelijke gang van zaken rond de gesprekken. Daarentegen schrijven verschillende Italiaanse bladen dat het geval-Schillebeeckx bedoeld is als positieve voorbereiding op de Nederland se bisschoppen-synode in januari. Men herinnert hierbij aan de nauwe contacten die kardinaal Willebrands en paus Johan nes Paulus II onlangs in Turkije hadden. Daarbij zou behalve over toenadering tot de oosters-orthodoxe kerk ook de kwestie- Nederland ter sprake zijn gekomen. Wille brands zal vandaag Schillebeeckx in Ro me ontmoeten. De kardinaal is voor enke le dagen in Rome vanwege diverse werk zaamheden. Het Rathenau-rapport over auto matisering, computerisering en ver- chipsing van onze samenleving is een lijvig document. Niet eenvoudig te lezen. Maar wel uitermate belang rijk voor de naaste toekomst. Cor Boos trok zich terug om een samen vatting te maken voor deze krant. Duidelijk is, dat de hoop en ook angst, die in het verleden al werden uitgesproken rond de chips, hun be vestiging krijgen in het rapport van de deskundigen. De uitvinders zijn bij elkaar ge weest in Het Palais des Expositions in Genève. Zoals elk jaar. Op die uitvindersbeurs kan men kennis ne men van de nieuwe ideeën en pro- dukten, die waar ook ter wereld zijn uitgebroed. Kees Klaasse zwierf rond in het immense gebouw. Hij stuitte er o.a. op een liggende fietser, een deo- dorant-door-drukster. een konijnen- doder en een Nederlander. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond. Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem Veel bewolking en perioden met regen, later ook enkele opklaringen. Middagtemperaturen omstreeks 9 graden. Tot hard of stormachtig toenemen de zuidwestenwind. Zie ook pagina 3 Puin- en vuilafvoer per container (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Sovjet-Unie heeft gis teren haar aanbod om te onderhandelen over de opbouw van kemraketten voor de middellange afstand ingetrokken. Zij zegt dat de basis voor besprekingen is vernie tigd door het besluit van de NAVO tot modernisering van Amerikaanse kemra ketten in West-Europa. In een bitter commentaar van Sergej Losev, directeur-generaal vanhet officiële persbureau TASS, wordt gezegd dat de NAVO-leden de zware verantwoordelijk heid op zich hebben genomen voor een nieuwe ronde in de bewapeningswedloop. De vermelding van Losevs naam bij het bericht heeft kennelijk ten doel de nadruk te leggen op het gezaghebbende karakter ervan. „Het argument dat de NAVÓ-maatrege- len van defensieve aard zouden zijn, wordt weerlegd door het militaire vijfja renplan van dé Amerikaanse regering”, aldus het artikel van TASS. „De leiders van de Amerikaanse regering hebben al verklaard dat ze voornemens zijn dat plan van begin tot eind uit te voeren, wat ook de uitslag is van besprekingen over wa- penbeperking”. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/WASHINGTON. Volgens berichten van Radio Teheran zijn eenheden van het leger van Irak voorzien van zware artillerie en raketten het zuidwesten van Iran binnengevallen. In de Iraakse hoofdstad Bagdad wordt het nieuws echter in alle toonaarden ontkend. Er is een slimme Belg die handelt in kastelen of gedeelten daarvan. Wil men een toren met leuke kantelen in zijn achtertuin, het kan. Raymond van der Eist koopt oude kasteeltjes in Frankrijk, pakt die in kisten en brengt ze daar waar de koper ze hebben wil (pag. 18). Chorramsjahr is de belangrijkste ha venstad in de provincie Koezestan. Er bestaat een jaren oud grensgeschil tussen Iran en Irak, maar sinds ayatollah Kho meini in februari de sjah verdreef, heeft het islamitische bewind Irak er herhaal delijk van beschuldigd de anti-Khomeini gezinde arabische minderheid in het zuid westen van de provincie actief te steunen. Volgens goed ingelichte kringen in Te heran is er echter een grote kans dat Bagdad gelijk heeft en er momenteel in derdaad geen sprake is van een Iraakse invasie. Hooguit blaast Teheran een gren sincident tot dergelijke proporties op. In Iran zelf taant de publieke belangstelling voor de gijzelingsactie in de Amerikaanse ambassade en wordt Khomeini meer dan ooit geconfronteerd met problemen in de buitengewesten. De invasie zou zijn gepleegd in de buurt van de Iraanse stad Chorramsjahr, onge veer 130 kilometer van een van Irans grootste olievelden. Over de omvang van de strijd is tot dusver niets meegedeeld. Radio Teheran zegt zijn berichtgeving te baseren op telefoongesprekken met de gouverneur van de stad en het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het radiostation maakte melding van „een aanval, die moedwillig wordt uitgevoerd op het moment dat Iran de handen vol heeft aan de VS en de Amerikaanse rege ring bezig is verslagen te worden door het verzet en de zelfverzekerdheid van het Iraanse volk”. Om zich uit de huidige impasse te redden, proberen de VS hun agenten en marionetten in dit deel van de wereld in te zetten”, aldus Radio Teheran. Nieuwe Achtergracht 104, Postbus 1198,1000 BD AMSTERDAM, Telefoon 020-22 97 21. EINDHOVEN (ANP). Philips-Neder land heeft het wapenembargo tegen Zuid- Afrika niet geschonden. Dit staat in een verklaring van de Nederlandse regering tegenover een commissie van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties. Deze verklaring is gisteren in de Philips Koe rier gepubliceerd. De verklaring volgt op een bewering van de Anti-Apartheidsbeweging Neder land (AABN) tegenover de commissie. AABN-vertegenwoordiger Sami Faltas heeft in New York gezegd dat Nederland in het algemeen en Philips in het bijzon der een embargo-resolutie van de Veilig heidsraad zou overtreden. In de verklaring stelt de regering dat ons land het vrijwillige en later verplichte wapenembargo tegen Zuid-Afrika nauw gezet heeft uitgevoerd. Voor wat Philips in het buitenland doet kan de regering niet verantwoordelijk zijn, aldus de ver klaring. Een Philips-woordvoerder zei „bijzon der gelukkig” met de verklaring te zijn. Berichten als zou Philips via andere lan den wapentuig aan Zuid-Afrika leveren noemde hij „volstrekt onjuist”. Premier Van Agt verwacht volgende week woensdag „veel moeilijkheden” tij dens het Kamerdebat over de uitkomst van het NAVO-beraad in Brussel. Naar aanleiding van het optreden van de Ne derlandse regering zijn ongeveer honderd schriftelijke vragen ingediend. Het CDA- Kamerlid Schoften heeft naast de overige vragen van zijn fractie namens de tien CDA-dissidenten een aparte serie vragen ingediend. Van Agt zei gisteren op zijn wekelijkse persconferentie niettemin „fier en met opgeheven hoofd” naar het parlement te zullen gaan „omdat er in Brussel een goede zaak is gedaan”. Er is volgens de bewindsman absoluut geen sprake van een dubbele bodem. LONDEN (Reuter). Vertegenwoordi gers van het Patriottisch Front die deelne men aan de Londense conferentie over de toekomst van Zimbabwe, hebben gisteren verklaard dat deze conferentie vandaag gedoemd is te mislukken als Engeland zijn bestandsvoorstellen niet wijzigt. Lord Carrington, Brits minister van Buitenlandse Zaken en voorzitter van de Londense conferentie, heeft voor vandaag om 12.00 uur onze tijd de „slotzitting” van de conferentie bijeengeroepen. Britse functionarissen lieten weten dat de confe rentie vandaag zal eindigen onverschillig of er wel of geen akkoord is bereikt met alle betrokken partijen. DEN HAAG (ANP). Voor dit week einde is het hele amateurvoetbalprogram- ma van de KNVB afgelast. Dit geldt ook voor de afdelingswedstrjjden, evenals de zaterdagse wedstrijden van de betaalde jeugdcompetitie. Consuls en scheidsrech ters zullen beslissen over het doorgaan van de wedstrijden in de eredivisie en eerste divisie betaald voetbal. V v iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Met grote belangstelling in binnen- en buitenland wordt het avontuur gevolgd van prof. dr. Schillebeeckx in Rome, waar deze Nijmeegse theoloog aan de tand ge voeld wordt in verband met de verden king, dat hij zich in woord en geschrifte te buiten de uiterste grenzen van de r.k. geloofsleer heeft begeven en in zijn boek Jezus, het verhaal van een levende”, in feite ketterse theorieën heeft verkondigd. Het is wel merkwaardig dat veel protes ten tegen het onderzoek van Schille beeckx’ vermeende afwijking inzake een van de belangrijkste geloofspunten der r.k. kerk, berusten op het argument, dat het in 1979 niet meer aangaat dat op deze wijze inquisitoir wordt opgetreden tegen een als goed katholiek bekend staande en door velen hooggeschatte theoloog. Merkwaardig, omdat daarmee wordt 'esuggereerd dat de theologische weten schap volkomen vrij zou moeten zijn zich in speculatieve en experimentele studies te begeven en de resultaten daarvan zon der het „nihil obstat” van Rome te publi ceren. Dit in tegenstelling tot vroeger, toen Rome de teugels zö strak in handen hield dat er niet veel vrijmoedigheid in de leer nodig was om op de brandstapel te belanden. De moderne bevrijding, die velen ge bruiken als protestargument tegen het onderzoek, kan echter slechts betrekking hebben op de methoden en de middelen, niet op de redenering dat Rome de aan vaardbaarheid van theologische leerstuk ken niet meer mag onderzoeken. Het „nihil obstat” van de congregatie voor de geloofsfeer kan in geen geval als een verouderde, niet meer in de moderne kerk passende eis worden gezien, want afgezien van het tijdperk of de maat schappelijke opvattingen staat of valt de r.k. kerk als gezagdragend instituut met de handhaving van de zuiverheid harer leerstellingen. Wie dat niet kan accepte ren, moet dat instituut de rug toekeren. Hij kan niet eisen dat het instituut om zijnentwille wordt losgeweekt van zijn fundamenten en niet alleen in methoden, maar ook in geloofsdragende uitgangs punten wordt gereconstrueerd. Het grote verschil met vroeger tijden, toen ketters niet alleen werden vervolgd en vernietigd, maar ketterijen bovendien nog werden uitgeroeid via niet-kerkelijke, maatschappelijke sancties, bestaat hierin, dat de „moderne” kerk niet meer die greep op de samenleving en het wereldlijk gezag daarvan heeft, dat zij „ketters” of wie daarvoor doorgingen in hun bestaan dodelijk kan treffen. Zij moet gedogen dat degenen die haar gezag of leer afwijzen, zich vrij en veilig buiten haar muren bege ven en hun geloof betrachten op de wijze die zijzelf verkiezen. Maar zij kan niet en zal niet, omwiHe van het behoud der getal len, haar leer kunnen ombuigen naar de opvattingen van theologen die essentiële dogma’s ontkennen. Dit betekent ook, dat de kerk nooit zal kunnen „democratise ren” in de geloofsleer. Het geloofsgezag zal altijd een dictaat moeten blijven van de kleine kring, aan wie het behoeden van die leer is toevertrouwd. ^Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliu (Van onze IJmondredactie) IJMUIDEN. De directie van Hoog ovens IJmuiden wil vijfhonderd arbeids krachten uit Spanje en het Duits sprekend deel van Joego-Slavië naar Nederland ha len. Volgens de directie lijdt het bedrijf tientallen miljoenen guldens schade als gevolg van de onderbezetting in de pro- duktie-afdelingen. Het ministerie van Sociale Zaken heeft zeer terughoudend op de plannen van Hoogovens gereageerd en wil het beleids voornemen eerst bestuderen. Volgende maand vervolgt het ministerie het gesprek met de directie. De Industriebond FNV heeft ernstige bezwaren tegen het voornemen van Hoog ovens. Districtsbestuurder Henk Krul on derkent het feit dat Hoogovens er alles aan doet personeel te werven, maar dat de werving niet voldoende restulaat oplevert. „Maar”, zo zegt hij, „Hoogovens moet ge woon vaststellen dat het geen goede naam heeft op de arbeidsmarkt”. Een eerste vereiste is volgens hem een verbetering van de arbeidsomstandigheden. Krul denkt aan verandering van het ploegenrooster, waardoor de weekend- en nachtdienst worden teruggedrongen, een geleidelijke invoering van een vijfploe gendienst, vervroegde uittreding op 60- jarige leeftijd en vuil en zwaar werk beter betalen. Overigens heeft de Amerikaanse minis ter Vance van Buitenlandse Zaken ver klaard dat alleen het officiële slotdocu ment telt. In tegenstelling tot Van Agt kent Vance wel bindende waarde toe aan het genoemde slotcommuniqué. Ook ex-De- fensieminister Stemerdink zegt dat het (pers)communiqué het stuk is „waar de slag om wordt geleverd”. Het enige document dat volgens de be windsman werkelijk telt is een geheime besluitenlijst met daarin een Nederlands voorbehoud. In de eerder genoemde voet noot hierbij verklaart Nederland akkoord te gaan „met de redenen voor de moderni sering” van de NAVO-kernwapens. De CDA-leider leverde ook kritiek op het feit dat de Nederlandse opstelling is vastgelegd in een oorspronkelijk geheime voetnoot bij geheime notulen. Zoals bekend is de voetnoot gepubli ceerd nadat er grote verwarring ontstond over de positie die de Nederlandse rege ring bij het NAVO-beraad had ingeno men. Media en publiek behoren volgens Lubbers objectief en misverstanden ver mijdend te worden ingelicht. Dat is na „Brussel” volgens hem niet gebeurd. Het algemeen als officieel beschouwde NAVO-slotcommuniqué - waarin met geen woord wordt gerept over Nederland se bezwaren tegen produktie en plaatsing van nieuwe kernwapens in West-Europa - is volgens Van Agt niet meer dan een persbericht, „een wat huiselijke verkla ring”. Een felle uitslaande brand heeft vannacht het pand van wasserij Beelen aan de Bleekersvaartweg in Heemstede grotendeels in de as gelegd. De brand werd kort na één uur door een suveillancewagen van de politie ontdekt. Het gebouw brandde van binnen vrijwel geheel uit en het dak stortte gedeeltelijk in. Over de omvang van de schade en de mogelijke oorzaak tast men nog in het duister. De beleefdheid eist van ons, dat we het menselijk ras bewon deren. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. Professor dr. Schillebeeckx heeft gisteren zijn theolo gisch gesprek met de drie theologen van de Congregatie voor de geloofsleer in Va ticaanstad beëindigd. In dat onderhoud, dat op even vriendschappelijk en voorko mende wijze als het gesprek van donder dag zou zijn afgewerkt, werden de drie overgebleven vragen over Schillebeeckx’ boek Jezus, het verhaal van een levende behandeld. Vanmorgen gaat professor Schille beeckx voor de laatste keer naar de con gregatie. Van de inhoud van het gespreks- g

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1