Na verhoging van straf HAARLEM HELPT PSV OVER DIEPTEPUNT André Rolloos uit veld gestuurd na handgemeen T Inhaalwedstrijden in februari IS Feyenoord krijgt hulp van Weerink NAC overweegt kort geding tegen KNVB Jl en tg- al 'en «F™ - I- Ar* J ft W R- et 1 13 MAANDAG 1 7 DECEMBER 1979 I i 1 X SPORIEF Telstar te laconiek in Helmond a. André Rolloos: weggestuurd. HENK SPRENKELER AZ’67 en NEC waren reeds overeenge- F (Van onze sportredactie) HELMOND. Telstar blijkt nog altijd de weelde van een glansrijke overwin ning niet naar behoren te kunnen dragen. De jonge ploeg mist zoveel ervaring (en is bovendien na een royale zege zó on- coachbaar) dat het door een prestatief matig aan de weg timmerend Helmond Sport eenvoudig opzij gezet kon worden: 2-1. De uitschieter van Telstar tegen For tuna Sittard (4-0) een week geleden, lag aan de (verdiende) nederlaag in Helmond ten grondslag. In plaats van agressief en degelijk voor de dag te komen speelde Telstar te afwachtend en werd Helmond Sport alle tijd gegund naar mogelijkhe den te zoeken. „Ik heb de jongens voldoende gewaar schuwd voor een dergelijke opstelling”, mopperde oefenmeester Martin van Via- komen het afgelaste duel op woensdag 19 december in te halen. Jan Huijbregts maakte hiertegen bezwaar, omdat de wedstrijd op het totoformulier stond vermeld en ingevolgde de reglementen niet binnen tien dagen mag worden ge speeld. NAC ging tegen dat besluit in beroep, omdat de Bredase ploeg zich niet verant woordelijk voelde voor de moeilijkhe den rond het veld. De toenmalige secre- Amsteram zal eind januari of begin fe bruari worden gespeeld. FC Den Bosch beschikt over een lichtinstallatie, zodat deze wedstrijd ook op een doordeweekse avond kan worden ingehaald. Vanaf dat moment was de wedstrijd gespeeld, ondanks hardnekkige pogin gen van Haarlem om in het tweede be drijf de score een wat draaglijker aan-, zien te geven. Barry Hughes: „Na rust hebben we vrijwel voortdurend met vier mensen in de aanval gespeeld in de hoop om toch nog snel een tegentreffer te forceren. Maar dat lukte mede door het briljante spel van Jan van Beveren niet”. Die opportunistische speelwijze stelde recht af. Hij mocht de bal rustig aanne men, kreeg de gelegenheid het speeltuig voor zijn rechtervoet te manoeuvreren om daarna Nederburgh bekeken te passeren; 1-0. Floor Buma verscheen na dit wapen feit in de ploeg ten koste van de zelden opvallende Cor Plaizier en Telstar legde een van de schaarse vloeiende aanvallen op de mat. Na aangespeeld te zijn door Peter Ressel schoot Rob van der Meer echter hoog over. Toen in de vierentwin tigste minuut Johan van der Hooft Jan Bierman op snelheid klopte en de bal ineens achter Nederburgh kogelde leek het pleit helemaal beslecht. Halvar Thoresen: gelijkmaker in slotminuut. O iruit- >ef als k is- S NAC. De voorwaardelijke boete werd omgezet in een onvoorwaardelijke. Lem- mens: „Ik vind dit een zeer triest besluit, vooral omdat we alle voorzorgsmaatre gelen hadden getroffen. Toen er moei lijkheden op de tribune ontstonden, heb ik zelfs de politie gevraagd in te grijpen. Maar dat was voor de tuchtcommissie blijkbaar niet voldoende. Ik had volgens die commissie ook nog moeten controle ren of de politie op dat verzoek inging”. Telstar had geen pasklaar antwoord op deze gang van zaken. Het team wenste Peter Ressel niet door middel van de eens zo succesvolle dieptepass te bereiken wat tot gevolg had dat de laatste aanwinst van de Velsense formatie wat doelloos op de rechtervleugel rond liep. Met consequent storen van de Helmond-achterhoedespe- lers hield Ressel zich ook niet bezig zodat met name Johan van der Hooft en Louis Burhenne zich op de linkerflank konden uitleven en diverse malen gevaar voor het Telstar-doel konden stichten. Het feit dat beide ploegen zonder doelpunten gingen rusten had in het voordeel van Telstar moeten werken. Het team kreeg de kans om de eigen fouten te onderkennen en de strategie aan te passen. „Er werd echter alleen maar naar excuses gezocht. Vol gens de spelers lag het aan de bal, de wind of de scheidsrechter”, aldus Martin van Vianen. Behoudens de eerste vijf minuten van de tweede helft, toen er even wat felheid in het Telstar-spel te bespeuren viel, bleef de equipe hetzelfde spelletje spelen als voor de rust. Telstar werkte wel, had in Ayre, Akersloot en Van der Meer zeer ijverige hoekstenen, maar was over het algemeen in aanvallende zin nau welijks effectief. Bovendien werd het verdedigende as pect te licht opgevat en dat strafte Hans Strijbosch in de zeventiende minuut te- Volgens NAC-voorzitter Chris Bay- ings is er voor de Bredase ploeg nog maar één mogelijkheid om recht gedaan te worden. „Bij de KNVB kunnen we niet verder in beroep. De commissie van beroep is namelijk het hoogste rechtscollege binnen de voetbalbond. We kunnen dus alleen nog maar naar de burgerrechter stappen. Vandaag nemen we daarover een beslissing”. Bayem München zal deelnemen aan het Amsterdam 705 toernooi, dat op 8 en 10 augustus 1980 in het Olympisch Sta dion wordt gehouden. Organisator Jack van Zanten bereikte dezer dagen overeenstemming met de Westduitse club. Naast Bayem München zijn Ajax en AZ’67 zeker van deelneming. Naar de vierde club zoekt Van Zanten nog naar stig. Helmond Sport hoefde slechts de gaten op te vullen om gevaarlijk te worden en dat deed het dan ook. Zo sprintte Louis Burhenne na zeven minuten reeds attent langs de Telstar-defensie om een voorzet van Ribberink te kunnen aannemen. De uitgelopen doelman Jan Nederburgh stond succes voor Helmond Sport echter op een onreglementaire wijze in de weg en blokkeerde tevens de daaruit voortvloei ende strafschop die door Van der Veen zwak werd ingeschoten. (Van onze sportredactie) BREDA. Het bestuur van de eredi visieclub NAC overweegt een kort ge ding aan te spannen tegen het besluit van de commissie van beroep van de KNVB om de Bredase voetbalploeg met een onvoorwaardelijke boete van 5000 gulden te bestraffen wegens ongere geldheden tijdens de wedstrijd NAC- Feyenoord. Het bestuur van NAC be slist vanmiddag of het de burgerrechter zal inschakelen. Het duel tussen NAC en Feyenoord werd op 6 oktober gestaakt, nadat grens rechter Matena door een voorwerp dat vanaf de tribunes werd geworpen was geraakt. De tuchtcommissie van de KNVB verklaarde NAC schuldig aan het incident en bestrafte de Bredase club met een voorwaardelijke boete van 5000 gulden met een proeftijd van twee jaar. Martin van Vianen bracht door middel van André Rolloos een extra aanvaller in de ploeg (Koos Kuut moest zijn plaats afstaan), maar pas in de tweeëndertigste minuut, toen Floor Buma omringd door een drietal Helmond Sport verdedigers toch het net wist te vinden (2-1), rook Telstar kansen. Onder aanvoering van Jan Nederburgh die alle risico’s nam om Telstar toch aan één punt te helpen, drong Telstar nog even aan. Plaagstootjes tussen André Rolloos en Tony Beekmans, de aanvoerder van Hel mond Sport, mondde echter uit in een handgemeen waarvan Rolloos de dupe werd. Hij moest van de zwak leidende scheidsrechter Draaisma vlak voor tijd het veld verlaten, waarna de toch al be perkte Telstar-initiatieven werden stop gezet. n de ien dg 'Plus video 24 uur dag lagen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Haarlem heeft gisteren een belangrijke bijdrage geleverd aan het herstel van het gedeukte prestige van PSV. De 1-4 overwinning waarmee de door blessures ernstig verzwakte Eindhovense formatie de eerste competitiehelft af sloot, alsmede de wijze waarop die winst werd gerealiseerd, was voor trainer Kees Rijvers in elk geval een lichtpuntje na de reeks van slechte prestaties en tegenslagen van de laatste tijd. hij strandde op de uitlopende Van Ger- S ven. Aan de andere kant kopte Van Staveren twee minuten later net naast. De Enschedese ploeg zou echter toch het punt krijgen waarop het recht had, toen Thoresen in de laatste seconden - Van Engelen met een schitterend klim mend schot paseerde: 1-1. Na die tref fer werd niet meer afgetrapt, al was ei gezien de onderbrekingen in de tweede helft nog zeker twee minuten te spelen. nen na afloop, „maar het was op een gegeven moment net of ik tegen een muur sprak”. tactiek opgezadeld, maar de snelle ope ningstreffer van Ernie Brandts in de vierde minuut - de PSVer kon ondanks het feit dat hij werd gehinderd door Piet Huyg en Chris Verkalk een hoekschop van Harrie Lubse met het hoofd doel treffend verlengen - noodzaakte de ploeg al vroeg in de wedstrijd op een meer aanvallend strijdplan over te scha kelen. Kees Rijvers: „Dat dat doelpunt zo snel viel, was een geweldige opsteker en bovendien goed voor het zelfvertrou wen. Veel wedstrijden hebben we tegen een achterstand moeten opboksen en dan wordt het natuurlijk allemaal veel moeilijker”. Met die problemen werd Haarlem nu geconfronteerd. Dat de ploeg die niet aan kon werd al snel duidelijk, enerzijds door de te trage en te eenzijdige opbouw en anderzijds door de storende arbeid van het PSV-middenveld, waar René van de Kerkhof bij wijze van experi ment zeer verdienstelijk acteerde. „Haarlem had erg veel moeite met onze tactiek”, zo stelde gelegenheidsaanvoer- der Willie van de Kerkhof later dan ook terecht. „Ze hadden weinig greep op onze twee spitsen (Paul Posthuma en Tommy Christensen - red.) en ook René kreeg alle vrijheid”. Desondanks slaagde Haarlem erin een paar maal een doorbraak te forceren in de hechte afweer van PSV, maar de aanvalslinie stuitte dan vervolgens op sluitpost Jan van Beveren, die achter eenvolgens een kopbal van Ruud Gullit en twee afstandschoten van Douglas Ge orge voortreffelijk pareerde. Heel wat minder sterk was het optreden van poortwachter Rob Boersma, die bij bei de doelpunten die PSV voor rust maakte niet vrijuit ging. Eerst liet hij na in te grijpen bij een afstandschot van René taris Eugène Lemmens: „Wij hadden aan alle veiligheidsmaatregelen vol daan. Maar in het stadion is de politie verantwoordelijk. Dat heeft de hoofd commissaris van politie ook nog tegeno ver de tuchtcommissie verklaard”. Tegen de verwachtingen in verzwaar de de commissie van beroep de straf van Bovendien besloot de tuchtcommissie, dat het restant van de wedstrijd zonder publiek moet worden uitgespeeld. In de eerste divisie vonden vier wed strijden geen doorgang. De duels Veen- dam-SW, Fortuna Sittard-Volendam en SW-Heerenveen worden op 5 en 6 januari ingehaald. Gedurende dat week einde wordt de strijd om de KNVB- beker vervolgd. De zes genoemde clubs zijn hiervoor reeds uitgeschakeld. De wedstrijd tussen FC Den Bosch en FC steeds voor gewaarschuwd dat dit onzin was. Natuurlijk zit die ploeg in een moei lijke periode, maar ze hebben nog steeds kwaliteit genoeg. Dat heeft iedereen toch duidelijk kunnen zien”. En relati veerde uitblinker Jan van Beveren: „We hebben goed gespeeld, maar laten we niet te vroeg juichen”. AD HEESBEEN OPSTELLINGEN, Haarlem: Boersma. Ma sefield (Melgers), Huyg, Verkalk, Balm, Van den Ban, Gullit, George, Böcklin, Kleton, Hen driks (Reuser). PSV: Van Beveren. Scheepers, Stevens, Brandts, Wildschut, W. van de Kerkhof, Lub se, R. v. d. Kerkhof (Landsbergen), Valke, Christensen, Posthuma. van de Kerkhof en vervolgens mocht Paul Posthuma een voorzet van Harrie Lubse ongehinderd tegen het net drukken. Als gevolg van de laconieke houding die zijn equipe in het veld ten toon spreidde, verdween de goede sfeer die zich de afge lopen week binnen de ploeg manifesteer de als sneeuw voor de zon om plaats te maken voor irritatie; een immer negatief doorwerkende factor die er ook deze keer voor zorgdroeg dat Telstar meer tegen zichzelf dan tegen het hardwerkende Hel mond Sport liep te voetballen. Het team uit Velsen verloor de tactische opdrachten van Van Vianen daarbij ook nog uit het oog. „Ab van Oorschot had zich nooit terug mogen laten vallen”, zo oordeelde de lange oefenmeester, „Het hele midden veld begon daardoor achteruit te voetbal len waardoor de voorhoedespelers niet meer bereikbaar waren”. Opstellingen: Helmond Sport: Willemse, Beekmans, Coolen, (Van Veldhoven), De Lauw (Fransen), Lacroix, Van der Hooft, Strijbosch, Ribberink, Van de Ven, De Wert, Burhenne. Telstar: Nederburgh, Bierman, Knoop, Kuut (Rolloos), Mols, Akersloot, Ayre, Van Oorschot, Ressel, Van der Meer, Plaizier (Buma). Weerink floot inderdaad niet best. Maar de arbiter kneep ook zijn ogen I dicht toen Jol in de 65e minuut de doorgebroken Peters onderuit haalde binnen de lijnen van het strafschopge bied. FC Twente ontkwam daarmee aan een strafschop en Jol mogelijk aan een tweede gele kaart die voor hem verwijdering van het veld zou hebben betekend. Weerink had na 32 minuten al het geel getrokken voor de Twentse verdediger, toen die de doorgebroken Van Deinsen grof onderuit haalde. Feyenoord-FC Twente, „de laatste thuiswedstrijd van Feyenoord in de zeventiger jaren”, zoals de spreekstal- meester van Feyenoord voor het duel 1 aankondigde, kon de ruim 22.000 toe schouwers nauwelijks boeien. Vooral Feyenoord maakte er niets van. Trai ner Jezek gaf na aloop ruiterlijk toe dat zijn ploeg zeker in de eerste 45 minuten bijzonder slecht had gespeeld, I Jezek wilde dat falen niet alleen wijten aan vermoeidheid door de krachts- f inspanning tegen Eintracht Frankfurt van de woensdag tevoren. Pas in de tweede helft toen de gebles- I seerde Troost van het veld verdween en Wim Jansen als laatste verdediger ging spelen, kwam er wat meer lijn in het Rotterdamse spel. Twente had toen I echter al twee uitstekende mogelijkhe- 1 den om de leiding te nemen laten lig- Hoewel de kleine PSV-oefenmeester na afloop van de confrontatie tegen Haarlem over de oorzaken van de teleur stellende verrichtingen van zijn volgelin gen geen duidelijkheid wenste te ver schaffen, zijn de negatieve ontwikkelin gen die zich dit seizoen zo nadrukkelijk hebben geopenbaard voornamelijk te rug te voeren op het vormverlies van een aantal basisspelers en de langdurige af wezigheid van diverse geblesseerden, onder wie Adrie Koster, Adrie van Kraay, Jan Poortvliet, Ton Smits en sinds kort ook aanvoerder Willy van der Kuylen. Ook de snelle eliminatie in het UEFA- Cuptoemooi en vooral de manier waar op dat gebeurde in en tegen St. Etienne, hebben het zelfvertrouwen van de uitge dunde selectiegroep behoorlijk aange tast. „Maar”, zo lichtte Kees Rijvers later toe, „de oorzaak van het feit dat we dit seizoen zo slecht spelen mag niet alleen gezocht worden in het grote aantal ge blesseerde spelers. Er is meer aan de hand. We weten wat er aan schort, maar dat kan niet één-twee-drie opgelost wor den. Dat is lange-termijnwerk”. Datzelfde geldt in feite ook voor zijn vakcollega Barry Hughes. De Brit on derkent de problemen die er op dit mo ment zijn, maar kan daar, mede door de beperkte mogelijkheden die zijn speler- sarsenaal hem biedt, op korte termijn betrekkelijk weinig aan veranderen. Vandaar dat de Haarlem-trainer in di verse duels voor een puur defensief con cept koos, teneinde een positief resultaat af te dwingen en zodoende zicht te hou den op prolongatie van het ere-divisie- schap. Een strategie, die hem door colle gae en door het publiek veelal niet in dank werd afgenomen. Tegen PSV had Barry Hughes zijn discipelen opnieuw met een behoudende (Van onze sportredactie) ZEIST. In de eredivisie werden dit weekeinde wegens de slechte gesteld heid van de terreinen drie wedstrijden afgelast. De duels AZ’67-NEC en Go Ahead Eagles-FC Den Haag worden op 16 en 17 februari ingehaald. Vanwege het carnaval wordt er in dat weekeinde geen competitieprogramma afgewerkt. De derde afgelaste wedstrijd tussen NAC en Sparta wordt eind januari of begin februari gespeeld. Competitielei- der Jan Huijbregts heeft voor deze wed strijd nog geen definitieve datum kun nen vaststellen. De onlangs door PSV aangetrokken Deen Tommy Christensen soliërt, nadat hij eerst Abe van den Ban (op de foto liggend) op het verkeerde been heeft gezet, door de afweer van Haarlem. Zijn bewegingen worden van dichtbij bekeken dooe Wim Balm en Piet Huyg. PSV in staat bij balverlies van Haarlem tot diep in het strafschopgebied, van de opponent te penetreren. Wanneer de Eindhovenaren met iets meer overleg en iets koelbloediger met die kansen waren omgesprongen, zou de marge aanzien lijk hoger zijn geweest dan nu het geval was. De produktie bleet nu beperkt tot een doelpunt van de onlangs aangetrok ken Deen Tommy Christensen, die een pass van Willy van de Kerkhof knap langs Boersma schoof. Joop Böckling zorgde er tenslotte voor dat de werklust van Haarlem alsnog werd gehonoreerd. Barry Hughes: „Velen dachten dat dit PSV erg zwak zou zijn, maar ik heb er ROTTERDAM (ANP). Hennie Hollink, de trainer van FC Twente, was na afloop van het duel tegen Fey enoord nauwelijks tevreden met het gelijke spel van zijn ploeg. Hij was eerder kwaad over het optreden van scheidsrechter Weerink, die bij het doelpunt van Peters niet reageerde toen de Feyenoorder doelman Van Gerven opzij duwde. gen. Drie minuten na de hervatting kreeg Van Staveren binnen 60 secon- I den twee enorme kansen. Eerst schoot I hij na een voorzet Van Scheve naast en direct daarna kon Van Engelen net redding brengen, Peters was in de 57 e minuut attenter bij een voorzet van Petursson. De Rot- I terdamse spits scoorde, maar had di rect daarvoor wel Van Gerven voor iedereen zichtbaar opzij gezet. De En schedese doelman wond zich daarover zo op, dat hij Weerink tot op de mid-1 I denlijn volgde om te protesteren. Ook het licht, dat na ruim een uur j I moest worden ontstoken, kon geen I sfeer brengen in de kuip. Peters had elf I minuten voor het eindsignaal Feyen-1 I oord de winst kunnen brengen maar

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13