Betrekkingen Gesprekken met Patriottisch Front gaan door Iran-Irak zeer gespannen Libië sluit PLO-kantoor Europese raket niet gelanceerd Marokkaanse SWAPO bereid tot bestand Vanmorgen in Caracas begonnen Volksgericht in El Salvador Olieprijzen centraal op ÓPEC-congres Bloedig weekeinde in Turkse steden Vijf Britten in Ulster gedood versterkingen naar W-Sahara Zeventien doden door aanslagen Proces begonnen in Nicaragua Handhaven Franse abortuswet door Senaat verworpen Uitlevering van Westerling geëist Belgische PPT’er verminkt door bom 3 MAANDAG 17 DE CEMBER 1979 BINNEN- EN BUITENLAND j i -RAI echl iding ael za erug luwe eren i jon- n dat PPR- Deze rovin. oepe- leege- «eken tigen daten, sauka- is de in de jpeen .etens- tplich- n pro- igvan j voor aten. >lder (Van onze redacteur in Engeland Henk Leffelaar) LONDEN. Hoewel Lord Carrington de Rhodesië-con- ferentie als beëindigd be schouwt en de delegatie uit Salisbury na het paraferen van de documenten zaterdag in Londen is teruggekeerd naar de Rhodesische hoofd stad Salisbury, worden de on- derhandelingen met het Patri ottisch Front voortgezet. Een van de leiders van het Front, Joshua Nkomo, zei te ver wachten in de komende dagen eveneens tot een vergelijk met de Britse regering te kunnen komen. De officiële onderte kening door alle partijen zou dan later deze week plaats vinden. Toch algemeen akkoord over Rhodesië verwacht ;e die Aan de vooravond van de conferentie lieten Libië, Iran, Indonesië en Koeweit weten dat zij hun olieprijzen zullen verho gen, soms tot meer dan dertig procent. Deze verhogingen volgen de prijsstijgin gen die Saoedi-Arabië, de Verenigde Ara bische Emiraten en Qatar vorige week reeds aankondigden. De Libische olieminister Mabruk zei gis teren dat de Westerse landen hebben be wezen de hogere olieprijzen te kunnen betalen. De wereldolieprijzen zijn nu on geveer het dubbele van het peil een jaar geleden. Zijn Venezolaanse collega Calde ron Beri pleitte evenwel voor een gematig de olieprijsverhoging en drong er bij de industrielanden op aan meer energie te besparen. De Iraanse olieminister Moinfar heeft (Van onze redactie buitenland) CARACAS. Vanmorgen is onder zeer strenge veiligheidsmaatregelen de conferentie van olieproducerende landen (OPEC) begonnen in de Venezo laanse hoofdstad Caracas. De verhoging van de olieprijzen en beperking van de produktie zullen hier centraal staan, maar naar wordt verwacht zullen ook de dollar als internationaal betaalmiddel voor olie en de hulp aan ontwikke lingslanden ter sprake komen. TEHERAN (Reuter). De betrek kingen tussen Iran en Irak - de twee grootste militaire mogendheden aan de Perzische Golf - hebben het punt van spanning bereikt waarop zij aan breken toe zijn. Beide partijen be schuldigen elkaar ervan in dienst te staan van de Verenigde Staten en Israel. telling npeer- e deu- □ekers men- >racht ms de 1 de iver- eren i ge- de iting Gistermiddag laat, na een telefoonge sprek met de nu in Salisbury verblijvende Britse vertegenwoordigers, deed het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Lon den een kleine concessie aan het Patriot tisch Front, door het voorgestelde aantal verzamelplaatsen (15) waar de guerrilla- troepen zich zouden moeten laten regi streren, uit te breiden tot 16. Het is de vraag of de Front-leiders daarmee tevre den zullen zijn, want zij hebben om 31 verzamelplaatsen gevraagd. Nkomo legde in een vraaggesprek uit dat de Britse regering zich voorstelt om op ieder van deze verzamelplaatsen duizend guerrilla’s bijeen te brengen, maar dat het Patriottisch Front over ruim 35.000 man schappen beschikt. Ook zijn de verzamel plaatsen naar de mening van het front te ver verwijderd van de geheime jungleba ses waar de troepen zich nu bevinden, en te weinig gesitueerd in gebieden die van belang zijn, zoals de omstreken van de twee belangrijke steden in Rhodesië: Sa lisbury en Bulawayo. De Front-leider Nkomo en Moegabe zijn verder van mening dat hun troepen, wan neer zij eenmaal hun junglebivakken ver laten, zeer kwetsbaar zullen zijn voor on verhoedse aanvallen, te meer omdat zij RABAT (UPI). Ongeveer 14.000 Ma rokkaanse soldaten zullen in de komende dagen de Westelijke Sahara binnentrek ken om deel te nemen aan een groot scheepse operatie tegen Polisariostrijders in de woestijn. Dit hebben regeringskrin gen in de Marokkaanse hoofdstad Rabat gisteren meegedeeld. De verse troepen zullen zich voegen bij de ongeveer 7.000 soldaten die in de afge lopen maand in de voormalige Spaanse Sahara hebben gepatrouilleerd op zoek naar guerrillabases van de Westsaharaan- se onafhankelijkheidsbeweging Polisario. De operatie wordt uitgevoerd na recente aanvallen van Polisario binnen Marokko, aldus genoemde kringen. De strijd in het fosfaatrijke woestijnge bied begon nadat Spanje zich vier jaar geleden terugtrok en Marokko het groot ste deel annexeerde en eerder dit jaar ook aanspraak maakte op het zuidelijk deel nadat Mauretanië zijn aanspraak daarop opgaf. Het Polisario wordt gesteund door Algerije. JAKARTA (AP). Een lid van het Indo nesische parlement heeft opgeroepen tot de uitlevering of berechting bij verstek van de Nederlandse ex-officier kapitein Westerling, die verantwoordelijk zou zijn voor de dood van duizenden mensen tij dens de Indonesische onafhankelijkheids strijd in 1949. Het parlementslid V. B. Da Costa ver klaarde dat de familieleden van veertig duizend Indonesiërs die in Zuid-Soelawe- si door kapitein Raymond Westerling ge dood zouden zijn, de Nederlandse rege ring om zijn uitlevering dienen te vragen. De verklaring van Da Costa volgde op berichten in de Indonesische pers over Westerling. Hij zei dat als de Nederlandse regering weigert Westerling uit te leveren, de Indonesische autoriteiten hem bij ver stek moeten berechten. een electoraal proces te doen plaatsvin den onder controle van de Verenigde Na ties”. Dit heeft Sam Nujoma, de leider van de SWAPO, verklaard voor de nationale radio van Angola. Nujoma, die in de Angolese hoofdstand Loeanda deelneemt aan de solidariteits- week van Afrika en Latijns Amerika, voegde eraan toe dat hij ervan overtuigd is dat „de vlag van de vrijheid binnenkort boven Windhoek zal wapperen en boven de rest van Namibië, of Zuid-Afrika dat nu wil of niet”. Een niet met name genoemde leider van de IRA heeft gisteren in een interview met een Iers dagblad verklaard, dat de IRA niet van plan is een kerstbestand af te kondigen. ten v. i ,eii. in totaal moeten in Nicaragua 7.800 mensen terechtstaan op verdenking van oorlogsmisdaden. Onder hen zijn 30 kinderen van tussen de 11 en 15 jaar die beschuldigd worden van collaboratie met het Somoza-bewind. Er zijn negen volksrechtbanken die zich zullen bezighouden met de berechtiging van de verdachten. Er is hoger beroep mogelijk. De maximumstraf in Nicaragua is een gevangenisstraf van dertig jaar. De doodstraf is door het nieuwe bewind afge- schaft. Een voormalig lid van het Ulster Defen se Regiment, een in Noord-Ierland gere- cruteerde eenheid van het Engelse leger, werd gisteren door leden van de IRA doodgeschoten. keinse Leger (IRA) heeft zich in beide gevallen verantwoordelijk gesteld. In theorie hebben Iran en Irak meer dan voldoende gemeen om een ideaal verbond aan te gaan: olierijkdom, een afkeer van de Verenigde Staten en Israel en bezorgd heid voor de arme landen van de Derde Wereld. In de praktijk evenwel streven de twee landen een dermate verschillende politiek na, dat herstel van de normale betrekkingen in de naaste toekomst uitge sloten lijkt. Erop gebrand van Iran de rol over te nemen van politie-agent in de Perzische Golf, is Irak begonnen met het verdubbelen van de sterkte van zijn mari ne, zeggen westerse diplomaten in Bag dad. Iran verklaart met nadruk dat het de rol van politie-agent die de sjah speelde, volledig heeft opgegeven. I var Orde, nota ‘t na. voor- :werp Jij de latre- i een telde I van tikel t het i on- /ijze, irde- SAN SALVADOR (UPI). Vijf mensen zijn gisteren op het dorpsplein van El Canton la Esperenza in El Salvador dood geschoten nadat ze door een volksgericht waren veroordeeld wegens lidmaatschap Jaar- inden opof- zij til len en lebui- heden dezt naan- iddag Koks- i ons wer- hech- in de ■ijdag ibbei we zal ander in een 5 trek- er het dat de ensen Het alfmil- oning- maai nddag oning- ‘digeis in wo- is een e zich er een romen idige adio- egen Een o de aldus werd omsingeld en opgeblazen. Ook de aanslag van vrijdag vormde een escalatie: nog niet eerder in de geschiedenis van de Turkse republiek kwamen zoveel buiten landers tegelijk om het leven. Bij politieke gewelddaden elders in het land, vielen nog eens zeven doden. Pre mier Demirel, net een maand aan het bewind, noemde het toenemend politiek geweld „geen politiek, maar een nationaal probleem”. „Wij zullen het met nieuwe maatregelen de levensader doorsnijden”, zei hij. BRUSSEL (Reuter). Een 28-jarige beamte van de Belgische posterijen moet een hand en een oog missen als gevolg van een bomexplosie. Bij het sorteren van pakjes in een postkantoor in Brussel kwam vrijdag een in een pakket verborgen bom tot ontploffing. Het pakje was in België gepost en aan een buitenlands adres gericht. Welk land dit was wilden de autoritei ten niet bekendmaken. Beve- ntelij- let is npen- t hel dan niet meer hun wapen- en munitie- i alar- voorraden kunnen beschikken. Niettemin worden de Britse voorstellen door een aantal van de zogeheten Front- Ijjn-staten redelijk geacht, met name door president Samora Machel van Mozambi que. Dit zal ongetwijfeld de druk op het Terwijl de leiders van het Patriottisch Front in Londen verder onderhandelen zorgt de Britse gouverneur Lord Soames ervoor dat zijn gezicht in Salisbury bekend wordt. Hier schudt hij een bezoekster van een Anglicaan se kerkdienst de hand. (Van onze redacteur in Turkije Frans van Hasselt) ISTANBOEL. Zes doden en 22 gewonden vielen zaterdagavond bij de ontploffing van een tijdbom in een cafetaria aan de Europese zijde van de Bosporus. De bom was afgesteld op het tijdstip dat de zaterdagavonddrukte het grootst was. Cafetaria Barbaras werd weliswaar mede bezocht door links georiënteerde studenten, maar de slachtoffers vielen onder het doorsneepubliek, dat er in de meerderheid was. De aanslag werd opgeëist door de zich noemende Turkse Islam Eenheid, een fenomeen van de laatste maanden. De dag tevoren was Istanboels bad plaats Florya het toneel geweest van een schietpartij, waarin vier hier gestationeer de Amerikanen het leven lieten. Een ui terst linkse groep, die in haar naam de herinnering ophoudt aan Mahir Cayan, eiste hiervoor de verantwoordelijkheid op. Cayan werd in 1972 gedood, samen met zeven andere terroristen en drie door hen ontvoerde NAVO-experts uit Engeland en Canada, in een boerderij in Kizildere aan de Zwarte Zee, toen die door de militairen MANAGUA (UPI). In Nicaragua is vandaag het proces begonnen tegen 24 aanhangers van ex-president Somoza, die verdacht worden van oorlogsmisdaden. Het proces zal tot na kerst duren, zo hebben de Nicaraguaanse autoriteiten la- BELFAST (Reuter). Gisteren zijn in Noord-Ierland vijf Engelse soldaten om het leven gekomen. Vier man reden bij Dungannon met hun jeep op een land mijn. Zij kwamen allen om. Een vijfde Engelse soldaat verloor het leven bij een explosie in Forkhill. Het Ierse Republi- Patriottisch Front vergroten om tot een spoedig akkoord te komen. INmiddels bevindt lord Garrington zich met premier Margareth Thatcher voor een officieel bezoek in Washington. Zij worden woensdag terug verwacht, waar na een ondertekeningsceremonie zou kun nen plaatsvinden. De Verenigde Staten hebben met ingang van vandaag de eco nomische boycot tegen Rhodesië opge heven. LOEANDA (AFP). De Namibische guerrilla-organisatie SWAPO is bereid „een wapenstilstand met Zuid-Afrika te tekenen om definitief een einde te maken aan de illegale bezetting van Namibië, en Ondanks hun oude roep als radicale linkse strijders, onderhouden de macht hebbers in Bagdad veel betere betrekkin gen met de aarts-conservatieve koninklij ke familie van Saoedi-Arabië dan met Zuid-Jemen, de eerste marxistische staat in de Arabische wereld. Het anti-amerika- nisme van Irak zoals dat dagelijks in de officiële media in Bagdad tot uiting komt, heeft het land er niet van weerhouden van de Verenigde Staten zijn op drie na groot ste handels partner te maken, zelfs zonder dat er officiële diplomatieke betrekkingen zijn. Iran heeft van woorden daden gemaakt door militante studenten de Amerikaanse ambassade in Teheran te laten bezetten en een crisis zonder weerga te verwekken in Washington. Een oorlog tussen Irak en Iran zou van grote invloed zijn op de economie van het Westen en de wereld: Iran en Irak staan als tweede en derde op de lijst van ’s werelds grootste olieproducenten in de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC). Maar zowel in Teheran als in Bagdad wijst men speculatie in het Wes ten af dat Irak, dapperder geworden door de binnenlandse moeilijkheden in Iran, stappen zou overwegen om in het bezit te komen van de olievelden in de Iraanse provincie Khoezestan aan de grens met Irak. De provincie heet in Irak, Arabis- tan’. Zij telt een grote bevolkingsgroep van ethnische arabieren die betrokken zijn geweest bij gevechten met Iraanse regeringstroepen. Iran heeft Irak beschuldigd van het aanmoedigen van ethnische dissidenten in zowel Khoezestan als Koerdistan. Vol gens neutrale kringen in de Libanese hoofdstad Beiroet deden de Iraakse auto riteiten een oogje toe, toen eerder dit jaar een beperkte hoeveelheid lichte wapens vanuit Irak naar Khoezestan werd ge smokkeld. van een rechtse organisatie, zo hebben functionarissen meegedeeld. Ongeveer 50 zwaargewapende mensen bezetten het stadje en sleepten de mensen hun huis uit. Vijf inwoners werden berecht en schuldig bevonden aan lidmaatschap van een ul- tra-rechtse organisatie. Zij werden ter plekke doodgeschoten. Acht andere inwoners raakten gewond toen de gewapende bende het vuur open de op een aantal huizen. Tegen de tijd dat regeringstroepen arriveerden, was de bende al op de vlucht geslagen. er in Caracas nogmaals de nadruk op gelegd, dat zijn land geen dollars meer zal accepteren als betaalmiddel voor olie. Verscheidene afgevaardigden pleitten voor invoering van een stelsel gebaseerd op meer munteenheden. Venezuela en an dere naties verklaarden de dollar te zullen blijven aannemen. Algerije en Venezuela hebben een voor stel aangekondigd om het speciale OPEC- fonds, dat is ingesteld na de oliecrisis van zes jaar geleden teneinde de gevolgen van de prijsstijgingen van olie voor arme lan den te verzachten, op te heffen. Hiervoor in de plaats zou een bank moeten worden opgericht, met een werkkapitaal van twin tig miljard dollar (ruim veertig miljard gulden). Dit is ruim achtmaal zoveel als waarover het fonds momenteel de be schikking heeft. Waren de betrekkingen in de laatste vier jaar van het bewind van de afgezette sjah van Iran hartelijk; nu zijn dit land en Irak sinds de islamitische revolutie in februari van dit jaar in Iran, in grensincidenten verwikkeld. Het voor het eerst in de moderne tijd aan de macht komen van sji’tisch-moham- medaanse geestelijken in Iran veroor zaakte aan gene zijde van de grens in Irak, waar de overwegend soennitisch-moham- medaanse regering heerst over een sji’iti- sche meerderheid van ruim de helft van de bevolking, grote bezorgdheid. „De islamitische omwenteling verwekte angst bij elke arabische heerser, van de Atlantische Oceaan tot aan de Golf’, ver klaarde een Westerse diplomaat in Tehe ran. „Maar zij verwekte eerst en vooral angst in Irak, waar men het schrikbeeld voor ogen heeft dat de Iraakse sji’ieten door hun geloofsgenoten in het oosten tot revolutionair optreden worden aange spoord. PARIJS (AFP). De Franse Senaat heeft vanmorgen vroeg met 113 tegen 101 stemmen het voorstel verworpen de huidi ge Franse abortuswet te handhaven. Deze abortuswet werd in 1975 aangenomen met een proeftijd van vijf jaar. De Franse Tweede Kamer had vorige maand hand having van deze wet, die abortus in de eerste tien weken van de zwangerschap toestaat, aangenomen. Het regeringsvoorstel haalde het in de Tweede Kamer dankzij de steun van de communisten en socialisten, die in de op positie zitten en aanvankelijk hadden ge- De twee buurlanden in het Midden-Oos- ten, wier rivaliteit tot ver in de geschiede nis teruggaat, hebben nu de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran aangegrepen om elkaar de ergste zonde in het politieke jargon van het Midden-Oos- ten aan te wrijven: te collaboreren met het Amerikaanse imperialisme en het zio nisme. In een commentaar op de bezetting en de gijzeling van het ambassadepersoneel, schreef het orgaan van de regerende Ba’ath-partjj in de Iraakse hoofdstad Bagdad dat er geen twijfel aan bestond dat er verband was tussen de onverant woordelijke daden van het regime in Te heran en agressieve Amerikaanse voorne mens, zionistische eerzucht en de samen zwering van Camp David’. Volgens de Iraakse lezing hebben de islamitische re volutionairen de bezetting van de ambas sade in samenwerking met de Amerika nen in scena gezet, om de Verenigde Sta ten het voorwendsel te verschaffen mili tair in het Midden-Oosten in te grijpen en de Iraanse olievelden te bezetten. Op dezelfde dag dat het dagblad Al- Thawra deze bewering meldde, verklaar de Irans’ nieuwe minister van Buitenland se Zaken Ghotbzadeh op de televisie, dat Irak, het pad van het Amerikaanse impe rialisme bewandelt en banden heeft met het zionisme’. Hij voegde eraan toe: „Ons geduld kent grenzen en zij (de Irakezen) moeten op hun tellen passen en ophouden met hun gekonkel, want zij kunnen ons geduld en onze mènselijkheid niet voor onbepaalde tijd op proef stellen”. Nog geen twee weken later beschuldig den de Iraniers Irak ervan dat zij een groep saboteurs naar Iran hadden ge stuurd om een actie uit te voeren, ter ondermijning van onze terechte strijd te gen de Verenigde Staten, zoals weerspie geld in de bezetting van de ambassade. Ver gezocht als de beschuldigingen el ders gevonden mogen worden, wijzen zij er wel op hoezeer de betrekkingen tussen Iran en Irak zijn teruggekeerd tot de kille staat van het begin der jaren zeventig, toen Iraanse steun voor Koerdische op standelingen in Irak en een fel grenscon flict de twee landen tot de rand van een oorlog voerden. BEIROET (Reuter/UPI). De Libische autoriteiten hebben gisteren het bureau van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO in Bengazi gesloten. De drie PLO- functionarissen van het bureau zijn het land uitgewezen. Dit meldt het Palestijnse persbureau WAFA vanuit Beiroet. Volgens WAFA is het bureau van de PLO in de Libische hoofdstad Tripoli omsingeld geweest door acht auto’s en een aantal gewapende mannen. De bedoeling van deze actie was degenen die zich in het bureau bevonden te provoceren, aldus het Palestijns persbureau. De incidenten zijn de meest recente ui tingen van het geschil tussen de belang rijkste Palestijnse guerrilla-groepering El Fatah, onder aanvoering van PLO-leider Jasser Arafat, en de libische leider Kadaf- fi, die onlangs door WAFA als „de gekke kolonel” werd omschreven. El Fatah heeft Kadaffi ervan beschuldigd de Palestijnse verzetsbeweging te willen ovememen. Vo rige zondag werd een PLO-vertegenwoor- diger in Tripoli al door Libië uitgewezen. Volgens westerse diplomaten in Beiroet gaat het conflict over de koers die de PLO zou moeten varen, waarbij de Libiërs vin den dat er radicaler moet worden opgetre den. Gematigde Palestijnen vinden echter dat dit een klap zou betekenen voor de recente diplomatieke voortgang die de PLO heeft geboekt naar internationale erkenning. Uge- meel zijn ratie i zal >eien probeerd een aantal beperkingen, die^ie wet oplegt, weg te nemen. In de senaat onthielden de socialisten zich van stem ming. De Franse regering heeft om de bijeen komst verzocht van een gemengde com missie uit Senaat en Tweede Kamer om te proberen overeenstemming te bereiken over een wetstekst die voor beide Kamers aanvaardbaar is. (Van onze redactie buitenland) KOUROU. De eerste poging om de Europese Ariane-raket te lanceren, is mislukt. In Frans Guyana verliep het aftellen zaterdagmiddag feilloos, na dat de weersomstandigheden voor een uitstel van een half uur hadden ge zorgd. Bij het aftellen werd het mo ment „nul” bereikt en op dat ogenblik werden volgens plan de vier motoren van de eerste trap ontstoken. Als alles goed was geweest, zou de raket 3,4 seconden later zijn opgestegen, doch een computer greep in en voorkwam dat de raket het lanceerplatform verliet. Meteen na het moment „nul” regi streerde de computer dat een van de vier motoren slechts op halve kracht werkte. Deze constatering had tot ge volg dat de klemmen die de raket vas thielden niet werden ontgrendeld en dat vervolgens de motoren werden stopgezet. Tot gistermiddag zijn technici bezig geweest om de vloeibare waterstof en de vloeibare zuurstof uit de derde trap van de raket te pompen. Vandaag is onderzocht waarom de motor niet goed werkte. Vervolgens zullen de technici nog ten minste één week nodig hebben om de raket weer startklaar te maken, zodat op zijn vroegst zondag een nieu we lanceerpoging kan worden onder nomen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3