zc TOEKOMSTIG KADER VER VAN HUIS Damiate Pers r^kkkik Pre wal Ha NOTITIES IJmuider Courant KKR ys'k* 1 7 DECEMBER MAANDAG 1 MA kJ nv W 1 (Van IJM1 IJmuic la Rey straat geboui waarve den ge kaalsla huidig' prijzen ren va maand Velsen prober krijger overee die vai huurbt ca 440 de islamitische wereld vol beroering en onrust, door Ton -r Nillissen. j 1^1 De op z’n zachtst uitge drukt tumultueuze gebeur tenissen nu al maanden lang in Iran, beperken zich in hun effecten, zoals be kend, niet louter tot het land zelf. In Pakistan, Sa oedi-Arabië, de emiraten aan de Perzische Golf, in bijna de gehele islamiti sche wereld voelt men de schokken van een politiek- religieuze beving waarvan het epicentrum in Teheran I ligt. HK wires Only t ©©rt too Proefschrift als oproep tot strijd ƒ155,00 J aa Cuba vormt duizenden Afrikaanse kinderen met de bedoeling er de toe komstige leiders van hun landen van te maken. De jongelui, wier leeftijd vari eert van 7 tot 17, brengen tussen de 3 en 6 jaar op Cuba door, zeggen ambas sadeurs uit het Westen en uit Afrika, die onlangs hun scholen hebben be zocht op het Eiland van de Jeugd; 160 kilometer ten zuiden van Havana. Ge schat wordt dat op Cuba ruim achtdui zend Afrikaanse kinderen verblijven. Ruim tweeduizend oudere Afrikaanse studenten krijgen elders op het eiland hoger onderwijs. Daarenboven stude ren op Cuba ongeveer 600 Nicaragua- nen, maar zij zijn meestal wat ouder, tussen de 15 en 19 jaar. Naar aanleiding van berichten die in ok tober circuleerden in West-Europa, dat on geveer 600 Kongolese kinderen tegen de wens van hun ouders in naar Cuba werden gebracht, probeerden westerse journalisten in Havana toestemming van de Cubaanse overheid te krijgen voor een bezoek aan het eiland, om er met de jonge Afrikanen te spreken. Maar tevergeefs. Het officiële Cubaanse perbureau Prensa Du Toit vindt dat democratie in Zuid-Afrika alleen de vorm aan kan nemen van een socialistische democratie: „het alternatief voor de Zuidafrikaanse kapitalistische produktiewijze is een geplande economie in openbaar bezit”. Du Toit: „Ik ben bang, dat elke verandering te laat zal zijn. De vernedering van de zwarte arbei ders lijkt uiteindelijk alleen met een radicale omwenteling als een revolutie te kunnen worden opge heven”. De grootste groepen leerlingen komen uit Angola en Mozambique en omvatten elk ongeveer 2.400 kinderen. De diepere achtergrond van dit alles lijkt te liggen in een bijna algemeen gevoel van religieuze frustratie die in overwegend isla mitische landen torenhoog ligt opgestapeld en een explosie zoals Iran nodig had, om zichtbaar te worden. Jaren van opgekropt on behagen over de voortschrijdende decadentie in de sociale toplaag, het jarenlang moeten aanzien hoe arrogante Westerlingen gebruiken en conventies die de islamiet hei lig of dierbaar zijn, brutaliseerden en het moeten verdragen hoe hun regeerders de voorkeur gaven aan westers modernisme in plaats van toe te zien op naleving van de leer van Mohammed, dit alles en het is nog maar een gedeeltelijke verkla ring voor het complexe gebeuren, leidde tot rellen en betogingen van enorme omvang en een gevoel van onbehagen dat voortwoekert als een ondergrondse veenbrand. het schoolgebouw, voor het doen van lan darbeid. De meesten werken dan op de grapefruitplantages en in boomgaarden, uitgezonderd de Nicaraguanen, die in de tuinbouw werken. met een nerveus oog gekeken naai de ontwikkelingen in het aan de overzijde van de Perzische Golf gelegen Iran. Duidelijk is in ieder geval dal het in de islamitische wereld op nogal gevaarlijke wijze broeit Het s< van Are ers in door we aan de huisvest missie z houden inspraak Goed en wijk in( bouw vi gebied. 1 een groc genwoor welzijns lijk Óm vergadei voorzitt» de toen dering a sebouwd op tafel. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van De 37 lijnen o' moment* rijk vers zullen zij van de 1 Bloemsti de Prest gering. C kelijke k te kome breedte, gen die 1 draagt 5 komen o De ge\ behoudt is in die betrekke zinswoni worden i de hoek dent Kr vijf eens: Uit de gevraagd gemeent' werk te j wanneer goedkeu) afwerkin verwacht wordt b* noemde André klaarde ment ge HAA langs Groot Provin opgeza toe op wegen laatste tiegebi een flii Velserl lijkhed tor het maal, gens d Latina berichtte dat op 10 november een middelbare school voor 601 Kongolese kin deren was geopend. De kinderen waren toen al aangekomen. De Kongolese autori teiten spreken tegen dat de kinderen tegen de zin van hun ouders naar Cuba zijn gestuurd. De Kongolese ambassadeur in Havana, Vital Balla, zei tegen buitenlandse journalisten dat een van zijn eigen kinderen er schoolging. Volgens de Cubaanse kranten komen de andere Afrikaanse kinderen uit Angola, Mozambique, Sao Tomé-Principe, Namibië en Ethiopië. De eerste drie genoemde lan den zijn voormalige Portugese kolonies. De Cubanen geven de Afrikaanse leerlin gen onderwijs op communistische basis en proberen hun een goede indruk te geven van de werking van het marxistische sy steem in de praktijk, aldus de ambassa deurs. De toespraakjes en revolutionaire leuzen en liederen waarmee de leerlingen de am bassadeurs ontvingen, wemelden van het marxistische jargon en ,anti-imperialisme’ was niet van de lucht. De schoolcomplexen zijn van alle gemakken voorzien als deel van de voor lange termijn opgezette strate gie, de kinderen prettige herinneringen aan Cuba mee te geven als ze terug naar huis gaan. Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Cubaanse schoolkinderen doen hetzelfde werk in het raam van een stelsel dat theorie wil paren aan praktijk en om hun een ,revolutionair-socialistische instelling’ bij te brengen. De ambassadeurs wijzen berichten als zouden de Afrikaanse kinderen het zware werk op suikerrietplantages moeten doen, krachtig van de hand. Zij wijzen erop dat op het eiland van de jeugd geen suikerriet wordt verbouwd. Een Kongolese diplomaat bevestigde bij de ingebruikneming van de school voor kinderen uit zijn land, dat zij zijn voorbe stemd om een elite te vormen. Naar huis teruggekeerd zullen zij volgens hem altijd klaar staan om te vechten tegen imperialisme’. „Op Cuba verkeren zij in een revolutionaire omgeving en krijgen de noodzakelijke vorming om te bouwen aan een nieuwe, klassenloze samenleving”, al dus Luis Emboco, cultureel attaché aan de Kongolese ambassade in Havana. Tev{ Provir recreai dat de dit gel Op ee voor 1 schovt tief ge missie om d( schroe januar confro stellin, mensv zich r dagelij L. Vei sink - bestuv aan de A. C. A. de 1 uit Hc Er zijn volgens officiële kringen 2.223 Ethiopische kinderen, van wie er 1.000 sinds een jaar op Cuba zijn en de rest na een zeereis van 24 dagen deze maand aankwam. De kinderen uit het door Zuid-Afrika bestuurde Zuidwest-Afrika of Namibië, zijn 600 in getal en zijn meestal wezen die in Angola verbleven als vluchtelingen van de .oorlog tussen Zuid-Afrika en de guerrilla’s van SWAPO, de vrijheidsbeweging van Na mibië, aldus de ambassadeurs. Het contingent uit Sao Tomé-Principe, het kleine Westafrikaanse schiereiland in de Golf van Guinee, telt slechts ongeveer 40 kinderen. Veel Ethiopische kinderen zijn ook oör- logswezen en zij zijn de jongste leerlingen. De meeste kinderen uit de andere Afri kaanse landen zijn boven de twaalf. Het zijn de jongsten die maximaal zes jaar op Cuba verblijven, zo berichtten de ambassadeurs. Gedurende vijf dagen per week brengen de kinderen drie uur per dag door buiten Maar ondanks de verwarde be richtgeving over het dramatische gebeuren rond de ka’aba, was een ding volstrekt duidelijk, de positie van de Saoedische koninklijke fa milie als heersers over het volk en bewakers van het geloof, was veel minder stabiel dan men aannam en belangrijker nog, de ontevre denheid over stijl en manier van 18.30-19.00 uur 11.30-12 30 uur ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post iosse nummers buitenland per kwartaal Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Niet alleen explodeerde het on behagen, het implodeerde ook. In Saoedi-Arabië waar de positie van de koninklijke familie onaantast baar leek, ontstond het gerucht dat er een nieuwe profeet van Al lah was opgestaan, de mahdi. Vol gelingen en deze mahdi bestorm den de onaantastbaar geachte Grote Moskee in Mekka, althans volgens de uitleg van radio-Raid, dat berichten dat het hier ging om een veel meer religieus-politieke dan een louter religieuze actie, wijselijk uit de ether liet. Duidelijk is ook, dat bestormin gen van Amerikaanse diplomatie ke vertegenwoordigingen zoals dat gebeurde in Islamabad, Ra walpindi, Koeweit, Teheran, Tri poli en zo verder, als symbool van het algemene onbehagen hui functie hebben, maar dat nie mand zich mag vergissen in wat ei werkelijk aan de hand is. De anti gen onder de zwarte arbeidersbe volking in de afgelopen jaren heb ben laten zien dat de tijd hiervoor meer dan rjjp is”. Over de buitenlandse investe ringen zegt Du Toit, dat deze steeds een onmisbaar deel van de totale investeringen hebben ge vormd. „Het huidige onderdruk kende systeem van arbeids- en po litieke verhoudingen is mede ont staan dankzij de toevloed van bui tenlands kapitaal”. Du Toit: „Het „gunstig” investeringsklimaat dat zo is ontstaan, vormt op zijn beurt een belangrijke voorwaarde voor nieuwe investeringen en voor de opdracht van nieuw technologie aan de heersers van Zuid-Afrika. Du Toit stelt dat slechts de meest beperkte hervormingen (bijvoorbeeld het recht van een gegoede zwarte minderheid om ei gen woningen te bezitten, red.) door dergelijke „democraten” worden ondersteund als veilig heidsklep voor de frustratie en strijdbaarheid van de zwarte be volking. „Het doel blijft steeds de eigen belangen en dus de voor raad goedkope arbeidskrachten in stand te houden”, aldus Du Toit. „De bewust in stand gehou den apartheid in de zin van ge scheiden woonwijken, thuislan- denpolitiek, trekarbeid en alle el lende die daarmee samenhangt, is nog lang niet dood, zoals een opti mistische minister Koorenhof on langs beweerde”, aldus Du Toit,1 die vindt dat gezamenlijke toilet ten voor blank en zwart (onlangs op het internationale vliegveld van Johannesburg ingesteld, red.) „niets zeggen”. Het is daarom in het belang van de buitenlandse investeerders in Zuid-Afrika en van die westerse regeringen, die zich op het stand punt van deze investeerders stel len, om werkelijke democratie in Zuid-Afrika te bestrijden”, zo meent Du Toit in zijn proefschrift. leven van de koninklijke familie had ook de Oteiba-bedoeinen niet onberoerd gelaten. En bij de gra tie van deze Oteiba, die voor het belangrijkste deel de rangen van de legendarische Witte Paleis wacht bevolken, regeert deze ko ninklijke familie na indertijd door diezelfde Oteiba op de troon te zijn geholpen. Een tamelijk nieuw maar uiterst explosief geluid in de diverse ste den in de islamitische wereld was de roep de afgelopen maanden om een Djihad fi sabil Allah, kortweg een Djihad, een Heilige Oorlog. Het had de laatste jaren niet meer zo massaal geklonken die roep om een Heilige Oorlog tegen de onge lovigen. Maar in Teheran vorm den zich al honderden strijders, gereed om naar Libanon te ver trekken, klaar voor de strijd tegen de christen-honden en zionistische verraders. In de westerse pers kon men op foto’s zien hoe dagelijks duizenden mannen exerceerden om klaar te zijn voor de dag waar op men onder de banier van Allah en zijn profeet gelijk in vroegere tijden, als een storm de wereld der ongelovigen en afvalligen zou geselen. Voor de meeste heersers in isla mitische landen reden genoeg maatregelen te nemen. In Pakis tan zag men dat al in 1977 in toen generaal Oel-Haq de islamitische bepalingen danig aanscherpte en o.m. lijfstraffen zoals de islam die kent, weer invoerde. De emiraten doen of deden hetzelfde maar waarschuwden tegelijkertijd voor iranisering van hun gebied en ook in het door z’n olie zo machtige en invloedrijke Saoedi-Arabië wordt 15.90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,75 De uit Zuid-Afrika afkomstige jurist D. du Toit heeft in zijn proefschrift, waarop hij twee weken geleden aan de Leidse univer- siteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid, een oproep gedaan tot gewapende strijd in Zuid-Afrika. „Alleen een gewapen de opstand van de georganiseerde arbeidersbeweging kan enig perspectief bieden in de positie van de zwarte mens in Zuid- Afrika”. Volgens Du Toit is geweld de enige oplossing van het rassenpro bleem in Zuid-Afrika. In zijn proefschrift getiteld „Kapitaal en arbeid in Zuid-Afrika” schrijft hij onder meer dat „de Zuidafrikaan se overheid telkens heeft onder streept, dat geen wezenlijke ver andering in het huidige sociale systeem zal worden getolereerd. Legale wegen voor de zwarte meerderheid om dergelijke veran deringen tot stand te brengen be staan niet”. Volgens Du Toit wil Zuid-Afrika niet af van een ge scheiden ontwikkeling van de ras sen, omdat het systeem dan zijn eigen economische slagader zou doorsnijden. Nog vorige week maakte de Zuidafrikaanse regering bekend dat een reeks openbare instellin gen in beginsel na het aanvra gen van een vergunning daarvoor ook voor zwarten toegankelijk zal worden verklaard, om zo de zogenaamde „kleine” apartheid enigszins te verzachten. De minis ter voor Gemeenschapsontwikke ling, Marais Steyn, liet er echter geen seconde twijfel over bestaan, dat het beleid onveranderd blijft, waar het de „grote” apartheid be treft. De Zuidafrikaanse regering blijft kiezen voor de politiek van de gescheiden ontwikkeling der rassen, zo meldde de minister. Uit het proefschrift van Du Toit wordt wel duidelijk waarom. Du Toit: „De Zuidafrikaanse econo mie drijft voornamelijk op de aan voer van goedkope, zwarte ar beidskrachten. Het hele bestel is erop gericht hen in een onderge schikte positie te houden. De zoge naamde hervormingen van het apartheidssysteem, die momen teel van verschillende kanten wor den aangedragen, stellen dan ook niets voor. Het zijn noodgedwon gen aanpassingen, bedoeld om een dreigende revolutie de wind uit de zeilen te nemen”. Sinds vier jaar woont de zojuist gepromoveerde Du Toit in Neder land, nadat hij zijn vaderland om politieke redenen had verlaten. De laatste jaren is hij als wetenschap pelijk medewerker verbonden aan het Afrika Studie Centrum in Leiden. Centraal in zijn proef schrift staan de ontwikkelingen en conflicten in de afgelopen tien jaar. Deze zijn volgens Du Toit een uitvloeisel van de maatschap pelijke tegenstellingen en vormen tegelijkertijd het kader voor nög ingrijpender conflicten, die ieder moment in Zuid-Afrika dreigen uit te barsten. Du Toit, die actief is geweest in de Zuidafrikaanse zwarte vakbe weging, stelt dat de overheid er in de praktijk telkens weer blijk van geeft, dat alle serieuze politieke oppositie met geweld zal worden onderdrukt. „Pogingen om on danks de wettelijke beperking voor een democratisch Zuid-Afri ka te strijden worden volgens de wet als „terrorisme” en „bedrei ging van de staatsveiligheid” om schreven. Terrorisme is met de dood strafbaar”. 1 koloniale ressentimenten die uil de betogingen in de diverse lan den zouden blijken en van waaruit in het verleden de Djihad als term werd gebruikt voor de strijd tegen de koloniale, Europese, heersers, zijn niet meer wezenlijk van be lang. Ze hebben plaats gemaakt voor een diepe actuele onvrede over de kwaliteit van het leven van alle dag, voor de gekwetstheid bij belediging van de oprechte re ligiositeit door buitenlanders en door hen die als wereldlijk en reli gieus leider het voorbeeld zouden moeten geven aan hun onder danen. De wijze waarop onverstandige islamitische leiders, badend in weelde, hun landen en volken dankzij hun fabelachtige olierijk dom in een paar jaar tijd hebben menen te moeten parachuteren in een beton-, neon- en machinecul- e,v'’ tuur, zou weleens kunnen leiden tot een reactie waarop de donken achterlijkheid van het andere ui terste, voor bevolkingen verkies- lijker wordt dan een samenleving waarin oppervlakkigheid, vervui ling en lawaai norm zijn voor vooruitgang. Een blik op Iran laat zien hoe actueel een dergelijke verwachting is. In zijn proefschrift stelt Du Toit zichzelf de vraag hoe in een land als Zuid-Afrika de bevrijding tot stand kan komen. „Algemeen wordt erkend”, zegt hij, „dat de bevrijding slechts het werk van de bevolking zelf kan zijn. In tegen stelling tot de rest van Afrika, behoort in Zuid-Afrika de meer derheid van de werkende bevol king tot de arbeidersklasse”. De bevrijdingsstrijd in Zuid-Afrika moet daarom volgens Du Toit hoofdzakelijk komen van de kant van de georganiseerde arbeiders beweging. „De massale bewegin- Vrijwilligers uit Iran maken zich ge reed voor hun strijd tegen Israël. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 Grote moskee in Mekka Klaar voor terug naar af Stefan Verwey uit de Volkskrant van 9-11-1976 -1T’ i 8HB8g^ --xi. A A1 1 iwntiil

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4